WzTo/yg's \oLVi;\Lif:s Onnavolgbaar Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 387,t0 Staats-loterij liilernalioDalê Orde ran Goede Tempelieren. BEÏÏRS VAN ROTTERDAM sJrws/Vfff/tt Veemarkt te Rotterdam ViwnlKing «AllMKMZOIKi» Firma A. QUANT, yfACAQl WORMERVEER zond verstand genoog om te verklaren, dat zoo iets thuisbehoordo op een politie-congres, maar het hielp niet. Duitschland. Den volgenden winter zollen vrouwen op de Pruisische hoogescholen als studenten ingeschreven kunnen worden. Naar opvarenden op het stoomschip „Prinz Siegesmund" mededeelen zgn op een der eilanden van den Bismarck-Archipel drie ge doopte inboorlingen door mensclieneters ge dood en opgegeten. De Duitsche regeering zal er een expeditie heenzenden. Engeland. De minister van Indië, Mor ley, heeft in een toespraak zyn vaste overtuiging uitge drukt, dat Engeland gereed zal zyn, wanneer voor Indië een crisis mocht uitbreken. Voor 't oogenblik hoeft men nog geen vrees te hebben, zei 1i|j. Naar het heet, is oen staaltrust in wor ding, die de voornaamste fabrieken van Engeland, Duitschland, Rusland en de Vereenigdo Staten omvatten zal. Rusland. rlNe Tiflis is de kas van het douaneboreau door 10 roovers overvallen en leeggeplun derd. De chef en vier bedienden werden gedood. Bjj de vervolging worden drie roo vers gedood on één gewond. Zes roovers ontkwamen mot de 20-000 fbl., die z\| buit hadden gemaakt. In Warschau zfln weer 7 doodvonnissen geveld. Donderdagavond omstreeks 10 uur, had do heer M., to Rijswijk, op den Dclftweg het ongeluk met zijn motorfiets tegen een met paard bespannen kar, welke zonder licht reed, aun te rijden, waardoor hij van zijn voertuig word geworpen en inwendig zwaar gekwetst. Bij geneeskundig onderzoek bleek dat bom 0. m. twee ribben waren gebroken. »Dó heer Jacob Peet Jzn., wethouder van Hilversum, afgevaardigde naar de vergade ring van Stad en Lande en aanhanger van do Oude Partij, van wiens hand reeds 2 brochures betreffende de Erfgooiersquaestie het licht zagen, heeft thans een derde bro chure over deze zaak geschreven. Wy vermelden daaruit, dat de schaver eeno wetteiyke regeling, door den minister Heemskerk in het vooruitzicht gesteld, alleen zou wenschen, als zy gebaseerd is op de rechten der gemeenten en der erfgooiers niet, alleen der twee partyen afstand van rechten zou moeten doeu. De rechten der gemeenten, die hy bedoelt, zyn: souverein beheer, beschikking over den eigendom. De orfgooiers moeten het gebruik dor erfgooi- ersgronden blyvon behouden, zy het dan ook, dat men zich houde aan de bepalingen van den schaarbrief. Naar meening van den schryver zou bet beste zyn, dat de vergadering van Stad en Lande een besluit nam, om bare beschikking over den eigendom respectievelyk aan de zes Gooische gemeenten over te dragen, waarby evenwel aan elke gemeente de plicht moet worden opgelegd, om de gebruiksrech ten der van oud* gerechtigden volgons den bestaanden toestand te bandhaven Het motorschip van Dronryp naar Harlin gen, beladen met eene hoeveelheid boter, is Vrydagavond in de nabyheid der laatste plaats, doordien het met een voorbyvarend vaartuig in aanvaring kwam, waardoor een brandende lamp in een einmer met petroleum viel, in brand geraakt. Schippers die in do nabyheid waren, slaag- don er in den brand te blusschen, doch de motor kroeg schade; ook de schipper liep brandwonden aan beide handen op. In een logement ia de Kronestraat te 's-Grnvènhage hadden Vrydagavond een jon geman en een jonge vrouw een kamer be sproken. In den algeloopon nacht is om één uur de eerste nog de d^nr uitgoweest om oen brief te posten. Zaterdagochtend werden zy beiden te bed gevonden, badende in Hun bloed, in bewusteloozen toestand en met doorgesneden polsen. Nadut geneeskundig hulp was ingeroepen en den verwonden een voorloopig verband was gelegd, zyn zg door den heer Dietz, commissaris van politie in de 2e afd., in verhoor genomen, aan wien zy opgaven zich zeiven de wouden te bobben toegebracht. Zy zyn per rytuig naar het gemeente-zie kenhuis overgebracht. Op het voortgezette congreB voor het red dingswezen te Frankfort heeft dr. Romeyn, nit Venloo, gesproken over het verloenen van hulp by spoorwegongelukken en behan delde in zyn rede het al ofniet wenschelyke van het meevoeren van verbandmateriaal in den trein. Het is niet doenlijk, in eiken wa gen een verbandkist mee te voeren en Wordt deze in den bagagewagen geplaatst, dan Is het bijna zeker, dat b(j een botsing de kist vernield wordt, waat de bagagewagen wordt in den regel het meest beschadigd. Door anderen werd bepleit het meenemen van ver- bandkisten in de treinen en tevens het plaatsen er van aan de stations. Verder moest het treinpersoneel onderricht worden in eerste hulp by ongelukken. In een andere afdeeling werd gesproken over „eerste hulp by ongelukken in groote steden". Als beste vervoermiddel van ge wonden in een stad werd de elektrische automobiel genoemd. Dr. Mynlieff, uit Amsterdam, beeft de werking van de „Maatschappij tot redding van drenkelingen" uiteengezet. Hy.vestigde er de aandacht op dat deze vereeniging, op gericht in 1767, do eerste van dien aard was. Voordien werd het verleenen van hulp aan drenkelingen bemoeilykt door verkeerde rechtsbegrippen en door onbekendheid met de oorzaken van den schyndood. Dat de instelling der maatscbappy goed was, blijkt daaruit, dat alle later opgerichte eerste- hulp-vereenigingon in beginsel denzelfden weg ingeslagen hebben als de genoemde maatscbappy. Zondag raakte te Wageningen een ijzeren aak, geladen met teer-olie en bestemd voor Amsterdam, ter hoogte yan de steenfabriek van den heer De R, vast op een zandplaat. Alle pogingen om de aak los ie krijgen mislukten. Donderdag is nu door de „Jalius Rutgers" uit Emden een groot deel van de lading in een zeilschip overgepompt, waardoor de aak hooger kwam te liggen en ten slotte vlot raakte er. haar reis kon vervolgen. Do by de jongste veebtparty te Kerk- Driel zwaar gewonde H. is nog in leven. Omtrent de naaste aanleiding van den twist meldt men nog, dat voor eenige maan den de dader C. V. een messteek van H. heeft ontvangenofschoon deze toen f 10 „zoengeld" heeft betaald, moet V. dadelyk hebben opgemerkt, dat by het by gelegen heid nog wel eens verrekenen zou". Weer een spoolgelegenheid. Donderdag nacht deed de Amsterdamsche politie een inval in een nachtsocieteit, gevestigd Thor- beckeploin 8, waar, naar men vermoedde, werd gespeeld. Inderdaad werd oen „jeu do barracq" in beslag genomen. Men meldt uit Amsterdam Reeds om 9 uur Zaterdagochtend hadden zich tal van nieuwsgierigen geposteerd voor de poort welke toegang geeft tot de. open bare tribune der groote gerechtszaal. Meer en meer publiek hoopte zich op in de Lange Leidscho dwarsstraat en ten slotte trachtten de ryks veld wachters met kracht ruimte te maken, waarby de sabels tweemaal getrokken moesten worden. Toen de zitting geopend zou worden, werd de toegang in den waren zin bestormd. Do politie moest de stokken trekken en eenige malen werd gechargeerd. Op de openbare tribune kunnen slechts 60 personen plaats vinden, zoodat honderden teloargesteld moesten heengaan. Ook de ge reserveerde plaatsen waren vrywel bezet. Tegen half elf kwam mr. Quiutus, officier van justitie, aan het woord en in den breede ging spreker de verschillende feiten en ge tuigenverklaringen na. Hy kwam ten slotte tot de conclusie dat beiden voor geruimen tyd uit de samenleving moesten gebracht worden. Wat de toepassing der straf betrof ten opzichte van Willem Joh. Roos wilde spreker milder zyn, daar ook hy geloofde, dat deze delinquent eenigszins zwak van karakter was en een ziekelykheid bezit, waardoor hy zich gemakkelyk tot misdryf laat overhalen. Tegen deze requieerde spre ker 6 jaar gevangenisstraf en tegen Johan Willem Roos 8 jaar met bepaling, dat oen doel van hun voorarrest in mindering op hun straf zal koram, gerekend van 24 Febr. 1.1. Hierna kwamen de verdedigers aan bet woord. Mr. J. A. Levy begon te wyzen op het goede karakter en don moed van Willem die op school goed leerde, een christelijke opvoeding kreeg van zyn ouders, over zijn goede eigenschappen als zeeman, zyn oppas sendheid en zyu poging om de raaatschap- pelyko ladder te beklimmen. Toen zyn vader was overleden, was de moeder zeer zeker een religiense vrouw, veel te zwak om haar zoon verder op het pad der deugd te leiden. Toen hy met zyn meisje in kennis kwam, kwam er een keerpunt. Hy, thans de be klaagde en lydende aan neurose en hyste ricus, is gemakkelyk over te haleu. Z'n geestestoestand was te zwak om weerstand te bieden. Volgens pleiter was in zjjn cliënt •en psychisch minderwaardig persoon. Onze wetgeving kent geen verminderde toereken baarheid, Wel spreekt art. 87 W. v. S., dat hy niet strafbaar is, waarvan bewezen kan worden, dat by lijdende is aan gebrekkige ontwikkeling of liekeiyko storing zyner ver standelijke geestvermogens. Pleiter drong dis aan op "een nader onderzoek naar de geestvermogens. Hierna kwam mr. L. S. Ouds voor den 2den bekl. aan het woord. Tydens een kort hevig onweder, gepaard met grooten regenval, hetwelk Vrydagmid- dag boven Brielle woedde, sloeg de bliksem door een raam in een der lokalen der open bare schooi No. 1, en verliet door een tegenovergesteld raam wederom bet gebouw zonder schade aan te richten. Daar juist school werd gehouden, en het lokaal geheel met kinderen was bezet, is alles boven ver wachting goed afgeloopen. In het tegenover gesteld geval ware de gevolgen niet te overzien geweest. De commissaris van politie in de eerste sectie te Amsterdam, verzoekt dengene die in het bezit mocht zyn of komen van een bankbiljet van f 25, gemerkt C. C. V. 5432, zich te willen vervoegen aan het bureau van politie O.Z. Voorburgwal 274, te Amster dam. Vrydagnaraiddag omstreeks 2 uur dreef een luchtballon over het Roermondsche veld en daalde een oogenblik later neer in het naburige Gebroek. In den mand waren ge zeten een heer en een dame, die Donder dagnamiddag om 5 uur te Parjjs waren op gestegen. Nadat de ballon was ingepakt, aanvaardden de luchtreizigers per trein de terugreis. (L. K.) Het dezen morgen by de spoorbrug aan Baanltoek gevischte lykje is door de familie herkend ais te zyn dat van den 11 jarigen J. B., die Zondag op de Waal overboord viel en verdronk. Het lyk is naar Leeüwen vervoerd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Twello ingebroken by mevr. de wed. Huiskamp op de Fiierkamp. Er zyn eeqige voorwerpen van waarde ontvreemd, doch de dieven werden gestoord. Zaterdagmorgen zyn de inbrekers aan het station te Apel doorn gearresteerd. De aangehoudenen zyn de gebr. Laurens, 32 en 24 jaar oud, geboortig van Deventer en met de plaatselyke gesteldheid van Twello dus op de hoogte. Thans woonde het tweetal in Amsterdam. Een conducteur, die Vrydagavond hen in Twello had zien uitstappen en Zaterdag morgen hen in Apeldoorn in de 3e-klas- wachtkamer had gezien, waarschuwde den ryksveldwachter-brigadier. Deze ging per eerste gelegenheid naar Apeldoorn en had het geluk hen in de wachtkamer te kunnen arresteeren. By fouilleering werden eenige zilveren voorwerpen, servetringen, lepels en vorken op hen bovonden. De dieven zyn naar Twello overgebracht en hebben reeds bekend. Zaterdag zyn ze naar Zutfen overgebracht. De huize Fiierkamp is een villa aan den Ryksstraatweg. Een buffet is geforceerd. Toen de dienstbode wakker werd, heeft zy den huisknecht gewaarschuwd, waarna de dieven op de vlucht zyn gegaan. Aan het gemeentehuis te Ede vroeg een landlooper om voedsel. Wachtend op den gemeentebode, die brood voor bem baalde, nam hy uit de jas van een werkman, die enkele reparaties aan het gemeentehuis moest doen, een horloge weg. Toen de bode terug kwam, vroeg de man of by buiten het brood mocht opeten. Dit werd toegestaan, en de landlooper verdween na korte pcx^, voordat de diefstal bemerkt was. Op een Zondag in Februari waren P. en zyn vrienden uit geweest en hoewel het ge zelschap al in tamelyk benevelden toestand verkeerde, werd te Hedel nog ^eens hier en daar aangelegd. In een kroegijL,ontmoette men A. v. D., een bekend Vechtersbaas, doch het scheen met een woordenwisseling te zullen afloopenmaar toen de troep de kroeg verliet, ging v. D., die een paal ge grepen had. hen na en op den dyk ontstond een worsteling, waarby v. D. met zyu paal een slag ontving, die schedelbreuk veroor zaakte, tengevolge waarvan hy den volgen den morgen overleed. P. vestigde de aandacht op zlcb door de vlucht te nemen naar Duitschland. Een maand geleden keerde hy echter van daar terog en meldde zich aan tot het ondergaan van een straf van 14 dagen, eveneens voor vechtenen cu heeft hy wegens den dood slag te Tiel terecht gestaan. Het O. M. eischte 3 jaren. Ongelukkige liefde. Zekere A. F. C. D.. een 84-jarige gepen sioneerd militair, had in zyn kosthuis te Zaandam een liefdesbetrekking aangeknoopt met de dochter des huizes. Doch de liefde verflauwde en hem werd de deur gewezen. Vr(jdag verteheen hy plotseling weer in zyn kosthuis en verzocht van boven te mogen halen een jas, die hy had laten hangen Dit werd toegestaan, doch nauweljjks was hij boven, of er weerklonken twee schoten achter elkaar. Op den zolder vond men het lyk van D die in de woning zyner geliefde zicbzelven het hoofd had doorboord. GOUDA, 15 Juni 1908. Bjj Kon. Besluit van 12 dezer is, voor liet todvak van 1 September 1908 tot en met 31 Augustus 1909, benoemd totleeraar aan de ryks hoogere burgerschool alhier, de heer J. Kimmerer, tydelyk leeraar aan die school. Ten bureele van den Command. Officier werd hedenmorgen aanbesteed de levering van pi. ra. 400 Hectoliter Aardappelen voor bet garnizoen alhier. Ingeschreven word door A. A. C. van Asch voor f 2.10, A. Hendnksen voor 1 1.99 en W. Kreeuwen voor t 1.92, aan wien voorloopig de levering is gegund. VRIJDAG 12 JUNI 1908. (Vervolg). Aan de orde: Het voorstel tot oobewoonverklaring dei- woning Wyk F No. 113. Wordt zonder discussie én hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Aan de orde: De interpellatie van den heer J. Vergeer over de bestrating van een stukje grond aan de Boelekade. De heer Vergeer: M. do V., ik kan hier met weinige woorden volstaan en niet an ders doen dan dank te brengen aan B. on W. voor de spoedige verbeteringen daar aange bracht. De zaak is netjes in orde. De Voorzitter: Ik ben den hoer Vergeer dankbaar voor dien dank, dien by aan -B. en W. brengt, maar stel er toch prys op om namens B. en W. te. verklaren, dat zy tot de bedoelde bestrating eerst zyn overgegaan, nadat de eigenaar heeft gedaan, wat hy tot nu toe onwillig was geweest te doen, nl. hel achteruitzetten van eon schutting, die daar stond en alsnog aan de Gemeente te geven de beschikking over den grond, dien hy in 1906 zelf had verzocht aan de Gemeente te mogen overdragen. Zyne weigering is voor B. ou W. de reden geweest om te wei geren den bewasten grond te bestraten. Thans heeft de eigenaar aan zyn verplich tingen voldaan en zyn B. en W. tot de be strating overgegaan. De heer Vergeer: U spreekt daar over dat bewaste hek, dat achteruit gepladtst moest worden. Maar dat had toch geenerlei verband met den grond, die overgedragen is door Jaspers, want dat betrof alleen maar het bebouwde gedeelte. Waren B. en W. op dezelfde voorwaarden als nu voor een jaar geleden op de zaak ingegaan, dan zou voor een jaar geleden de zaak even goed zyn tot stand gekomen. Want was het geval? De kwestie liep over het hek. Dat zou worden achteruitgeplaatst door de Gemeente. Nu eischte Jaspers, dat het hek ook zou worden onderhouden door de Gemeente en dat wil den B. en W. niet. Dat was het eenige verschil. De VoorzitterTot myn spyt is de heer Vergeer weer minder juist iu zyn mededee- lingen. Ik twyfel niet of by heeft gekregen minder juiste inlichtingen. Jaspers, de be waste eigenaar, is herhaalde malen by onzen wethouder van openbare werken geweest en ten slotte zyn wy zoover gekomen, dat hy zich schriftelylc zou wenden tot B. en W. met de mededeeling, dat hy onder die en die voorwaarden bereid zon zyn bet hek achternit zon zetten. In stede van die schrif telijke mededeeling is er juist gekomen een weigering. En zelfs nog tot de vorige week is er een brief gekomen van Jaspers, waarin stond, dat het aanijringen van de Gemeente op het afstaan van den grond was een daad, de Gemeente onwaardig. Maar niettegen staande die onwaardigverklaring beeft Jas- toch daaraan voldaan. Het is geweest zuiver en alleen het uitvoeren vau het Raadsbesluit in 1906 genomen o. a. op verzoek van be langhebbende zelf. Ik heb de stukken hier, zoodat de Raad zich desgewensc^t overtui gen kan. Mag ik dan deze interpellatie voor gesloten verklaren De heer Vergeer: Ik zal er verder niet op ingaan. De VoorzitterIk ben anders met ge noegen bereid nadere inlichtingen te geven. De heer Vergeer: We worden het toch niet eens! De VoorzitterDan sluit ik de inter pellatie. Aan de orde: De bezwaarschriften van S. I. Witsen, J. Metselaar, L. Linschoten en B. Brnyel tegen hunne aanslagen van het tweede aan- vallingskohier der plaatselyke directe belas ting op bet inkomen, dienst 1907. De bezwaarschriften van A. Simons, H. A. M. Daynstee, C. I\ Backers, J. M. de Weger, C. Jaspers, M. J. Oosterling en P J. Bel- laart tegen bunne aanslagenin het vergnn- ningsreebt. Deze reclames worden in geheime zitting besprokeu. De raad vergadert in comité-generaal van kwart voor 3 tot 4 uur. Te 4 uur heropent de Voorzitter de open bare vergadering, deelt mode, dat de punten 9 en 10 zyn afgehandeld en stelt aan de orde Het voorstel van den heer H. J. Neder- horst om te besluiten tot de "oprichting van een gemeentelyke electrische centrale. De heer Nederhorst: M. de V. myne dank dat uw my wol in de gelegenheid stelt myu voorstel met eenige woorden toe te lichten. M. de V. Het voorstel om B. en W. uit te noodigen om alsnog met bekwamen spoed uitgewerkte plannen en begrootingen te doen maken alsmede die voorstellen te doen, wel ke kunnen leiden tot het zoo spoedig mo gelijk oprichten eener olectriche centrale in deze gemeente. Dat voorstel heb ik reeds 26 Maart j.l. gedaan en wel onraiddellyk na bet inkomen van de rapporten en adviezen van B. gn W., de Gascommissie en de Kamer van Koop handel, alsmede 2 rapporten van den heer Nagtglas Versteeg, omdat ik toen de over- taiging had dat uitbreiding van de gasfa briek d.w.z. gasberging spoedig noodig was, en ik het zeer begrypelyk vond dat voor standers van een electrische centrale niet gaarne zouden medewerken, om directe en belangryke uitbreiding te geven aan de Gas fabriek alvorens de gemeenteraad een besluit had genomen aangaande de electrische cen trale. Verder wenschto ik nog mode te deelen waarom ik juist de leden der Gascommissie heb uitgonoodigd om myn voorstel te onder- teekenen, deze heeren toch hadden tóen reeds kennis genomen van de verschillende rappor ten dus ook het beste tot oordeel, n in staat. En dat ik my als lid van het dagelyksch bestuur niet met het rapport van B. en W. heb kunnen vereenigen vind zyn oorzaak in het overigens zeer verdienstelijk maar al te pessimistische rapport van den heer Nagtglas Versteeg. En wel in hoofdzaak wat betreft: 1. Het aantal brand- en werkuren wel ke volgens myne meening te laag zyn gesteld. 2. Het aantal aan te sluiten lampen en paardenkrachten te laag gesteld is. 8. Het tarief voor kracht eveneens te laag is geraamd. 4. Dat f 800.huishuur als basi6 voor gebruik van licht veel te hoog gestold is, en ten 6. Het feit dat met belangryke afne mers geen rekening is gebonden. Alloen de rente berekening meen ik dat de heer Nagtglas Versteeg te optimisti ch is geweest, want voor 31 pCt. zil er zeer zeker geen geld te leenen zyn. Ik zal met eenige cyfêrs trachten ^an to toonen dat de onderneming nog niet zoo sterk af te raden is als do meerderheid van B. en W. dit meenen. By de rentabiliteit-bereker.ing in het Rapport van den heer Nagtglas Versteeg zal ik my uitsluitend bepalen tot bet eerste geval en de aanlegkosten worden geschat op f 166.000.— waaruit blykt dat bet bruto overschot de reuten niet dekt. Op de aanlegkosten en bedrijfskosten zal ik geen aanmerking maken, en neem die geheel aan zooals die in het rapport zyn aangegeven. Het aantal gloeilampén en de brandduur welke de heer Nagtglas Versteeg schat op 200t) stuks en brandende ongeveer V uur heb ik by myne berekening ook aangenomen, hoewel ik overtuigd ben, dat dit niet anders als mede kan vallen. Maar het aantal paardekrachten en per jaar werkende 400 uren kan veilig gesteld worden op 200 P. K. en 600 unr werken per jaar. Dat is 300 werkdagen per jaar sléchts 2 nar per dag en de prys van 8 cents per K. W. U. kan veilig op 12 cents gebracht worden. Alleen by wijziging in de berekening van het aantal werkdagen het aantal aren en de prys krijgt men een rekening als volgt. Aan licht volgens het rapport Nagtglas Versteeg f 11000.- Aan kracht 200 paardenkrachten 2 uur per dag werkend j - 11520.— en 12 cent per K. W. U. Meterhuur volgens het rapport - 640— - 23160.— Gaat af exploitatiekosten vol gens rapport 11000— Blyft bruto over 12160.— Aan rente 4 pCt van f166.000.- - 6640— Volgens deze berekening welke niet opti mistisch gemaakt is zal er f 5520.— foor aflossing of afschrijving over zyo, ik ben 7:f.i *i?T0rta,,8'd dat binnen een zeer korten tgd dit resultaat bereikt zal worden. Als ik Hengelo, een plaatsje met ruim 18000 inwoners, vergeljjk en zio dat d&ar 276 P. K. en 2536 gloeilampen 133 boog lampen en 1JJ4 nentlampen zyu aangesloten, dus en licht en kracht veel meer als myn beschouwingen. De flnantiëele resultaten zyn daar over 1907 dat na 5 pCt. aan aandeelhouders is uitgekeerd, nog een overschot was van f 7728.-. Meen niet M. H. dat de groote fabrieken zyn aangesloten, deze hebben allen een eigen installatie. Met hetgeen boven gezegd kan ik met alle vrijmoedigheid de stichting van een electri sche centrale aanbevelen. (Wordt vervolgd.) 5e Klasse. Trekking van Maandag 15 Jnni. No. 3270, 5134, 7410,10305,13159,16723 en 18096 ieder 1 1000. 1957, 7353 en 15535 ieder 400. 40 i 200. 491. 982, 2087, 2286, 3614, 5523, 7769, 9370, 11604, 11988, 12631, 14313, 15229, 15781 en 20529 ieder f 100. Prjjzen van I 70. 38 2427 7173 9682 13330 16204 18763 70 2558 7230 9782 13479 6 18868 79 73 7310 9827 84 72 19057 97 2787 33 9926 13628 16387 65 165 2893 85 68 13729 94 19184 216 2926 98 10016 41 16405 19241 38 57 7418 50171 87 16563 91 412 3147 46 77 13818 16078 19300 51 3241 77 10281 13985 16712 54 504 3669 7586 10648 14129 48 58 25 3818 99 10706 14229 16362 77 46 42 7633 37 40 16916 93 49 4130 7730 10810 14327 69 19451 733 4321 74 93 62 94 19708 52 87 83 11148 14456 95 72 849 4653 92 11234 62 17012 88 903 4728 7806 67 14512 45 19840 1008 4809 7950 11323 14633 48 19930 19 35 8114 24 14904 60 20004 65 92 8219 11427 81 17115 90 1130 4957 54 43 85 73 20103 48 63 60 11580 15001 17265 29 1242 70 8303 11623 12 70 39 1300 90 8532 11747 80 17314 44 29 5002 8677 66 15202 17538 20223 1427 5179 8713 11862 15431 17780 20313 32 5446 21 76 33 88 20480 1512 5870 72 12003 15504 17906 99 1631 74 8813 12107 6 7 20556 84 5913 25 56 94 63 90 1720 6122 8953 12258 15601 18010 20617 66 36 69 12329 17 47 49 1831 45 9035 12435 15763 18162 93 1965 72 49 60 15800 18345 97 2038 6480 9254 89 32 55 20852 2184 81 9140 12651 51 18526 71 2216 6603 68 13027 15914 75 20961 34 6891 98 13233 16011 18634 1 85 60 7061 9532 55 16166 18751 31000 2416 90 5e Klasse 12 Lijst No. 1478 1 Ifi m. z. 1378 i 70. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid de/ /ledactie. I. O. G. T. Opgericht 1848. Een naderend gevaar is de toenemende verkoop van zoogenaamde rnmboontjes en likenrhonbons. jieze, 'n vorm gelijkende op chocolade-pralines, worden gevuld met mm, arac, cognac ei ander alcoholhoudend vocht. Vanai den grootsten banketbakkerswinkel tot in den snoepwinkel, worden die boontjes ot benbons tot in 'zeer kleine hoeveelheden verkocht. Het gevaar bestaat voornamelijk hierin, dat de verkeoper noch de kooper beseffen aan welke verleiding ons jonge geslacht langzamerhand wordt blootgesteld, door het gebruik van bedwelmende stoffen en dranken, wat tot treurige gevolgen moet leiden. Geen enkele kindervriend zal het in zjjn gedachte krjjgen om een kind op eenmaal 2'/, liter bier te doen drinken. En toch bevat één ons rnmboontjes oi likenrhonbons een gelpe hoeveelheid alco hol als twee glaasjes jenever of 2'/, liter bier. De wet op vergunning of levensmiddelen kan helaas den verkoop niet tegengaan, zoo dat de plicht daartoe rnst op onders, op voeders, onderwijzers, ja op ons gebeele Nederiandsche volk. Als dit ontkiemend gevaar thans met kracht wordt bestreden doen wjj ons en onzen kin deren een grooten dienst. Amsterdam, 1 Juni 1908. Loge Eendracht" 13, N. Heerengracht 95. N. B. In Arac, Ram, Cognac bevindt zich 45 tot 65 pCt. alcohol. In bier van licht tot zwaar 3—14 pCt. Afloop der Openbare Verkooptng v»n Onroerende Goederen, VEILING 15 JUNI 1908, gehouden door Not. KOEMAN te Haastrecht. Perceel 1. Een nieuw gebouwd dubbei Woonhuis, Q 45c en b, i 7400—, k. de beer H. J. Nederhorst Jr. Perc, 2. Opgebonden. Perc. 3. Winkel- en Woonhuis, H. 25, f 2300.—, k. D. van Vliet. Perc. 4. Huis en Eri, P. No. 93,11540—, k. Textiel-Industrie Gouda. ZATERDAG 14 JUNI. L.K. H.K. Staat'sleenxnqcn. Nederland. Certif. Ned. Werk. Schuld 2»/j 747» Portugal. Oblie;. Tabaksmono polieleening (500 - 5000 fr.) 4'957. - - Rentelooze certif. f 6.60 Bulgarije. Zegelleening 1904 5 937/s Rusland. Iwang Dombr. Obli gation 47, 867, - Azik. Japan Obligation 1899 4 80 Columbia. Geconsolideerde Buitenlandseho Schuld. O. 1000 P. 3 44 - Hypothetic- Hank-en Pandb. Rottord. Hypb. 4 100 - Pandb. Standaard Hypb. 4'/, 99 Pdbr. Sted Hypb.'sGrav, 418 100ty4 Pandb. Utrechtscbe Hypb. 4", 100 Pandb Westlandsche Hypb. 4 96 Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4| 1007, Pandb. Algmncene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/, 981 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 93 Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 41/, 99', Pandb. Bataafsch"» Hypb. 4 94'/i Eor8tf Nod. Hypotheekbrief- bank 4 94 Pandb. Holland8c.be Hypb. 47» 95 Pandb. Nationale Hypb- 4 100 2'. 96 - Scheepvaart- M aat schappijen Aand Holland-Gulf Stv.-My. 35 Vremieleemnqen. bfci.oiK. Loten Stad Antwerpen 1887 97 3poorwe<jlec.nin<jm ITALIË. Obl. Zuid-Italiaansche Spw. My. 3 66»/, - Diverten Oblig. My. tot Expl. Baan van Meordervoort 1900 4j 10078 IN Costumes tailleur, Mnntels, Mlousen, Kokken en Jnponstoffen in zeer groote keuzo tot do meest con- curreerendo prjjzen. Maandag 15 Juni 1908. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijten waren voor iste kwal. 38, 2de kwal. 34, 3de kwal. 28 cents per half kilo. Vette kalveren groote aanvoer, iste kw. 28, 2de kw. 25, 3de kw. 22 cent per half kilo. Vette varkens goede aanvoer, iste kw. 22, 2de kw. 201/», 3de kw. 18 cent per half K. G. Schapen en lamineren redel. aangevoerd. Handel voor alies pryshoudend. Varkens traag, afloop ilecht. VERSCHEIDENHEID. Uit Genève wordt bericht, dat de Eugel- 8che ingenieur Radcliffe Ward met een Zwit8erschen collega concessie heeft verkre gen voor den bouw vau een tunnel tusscben Martigny in Zwitserland en Courmayenr in Italië. De tunnel zal een lengte hebben van 5 K.M.de aanleg zal 3 jaren duren en alleen op Zwitsersch gebied ruim 17 milli- oen galden kosten. Sinds eenigen tyd werd de woning van een gondsmid in den van Bloorstraat te Ant werpen door de politie bewaakt, omdat men er kerels van verdacht uitzicht had zien binnengaan. Maandagmorgen bemerkten de agenten dat weer twee zulke personen het hnis binnentraden. Geen twee minnten waren de kerels er binnen of de jawelier kreeg ook het bezoek van de politie. D« kerels hadden een pakje voor den ja welier uitgeatald, dat bevatte vier maniket- tingen en een groote partij gouden our- werkkasten, schalen, gouden banden enz., behoorende aan gonden uurwerken, waar alleen het „werk" was uitgenomen. De twee kerels evenals de goudsmid werden dadeijjk aangehouden. Een onderzoek werd ingesteld, dat loidde tot do aanhouding van een derden verdachte. Do „Daily Mail" heeft eenige van de kunst matige steenen laten komen, die prof. Miethe in zyn laboratorium te Charlottenburg had vervaardigd: een robyn, een blauwen saffier, een gelen saffier, een witten saffier en een alexandriet, en er vakmannen rapport over laten uitbrengen. Hun oordeel is, dat Mietb'e steenen slechte, dure, licht herkenbare na maaksels zyn. De Vlaamsche beeldbonwer Jef Lambeaux, wiens overlijden gemeld is, werd in 1852 geboron to Antwerpen, nit een Waalschen vader en cene Vlaamscbe moeder hy volgde in de Academie de lessen van Geef» en debuteerde met beelden, aan het volksleven ontleend. Hy trok later naar Parijs, en werkte een paar jaren by zynen vriend Jan van Beers, den zoon, tot by ten slotto naar Brussel kwain en de bescherming mocht genieten van den tegenwoordigen voorzitter der Maatscbappy van Schoone Knnsten Arthur Van don Nest. Het Antwerpach Museum bevat van bem „De Kus"; op de Grooto-Markt staat zyn „Brabo" en eerlang zal zyn „Appelinana" togen den muur d r hoofdkerk prijken. Hy behaalde in 1900 te Parys een eereprys en werd met Dillens en 8truys, die den gou den eoreponning hadden verworven, door het gemeentebestuur plechtig ontvangen. Ken zyner laatsto werken, „Faune mordu", is op uandringen van deu aartsbisschop van do tentoonstelling te Luik vorwyderd, waarna het door de stad werd aangekocht. Jef Lambeaux had vele binnen- en buiten- iandsche enderscheidingen. Afdeling UIIOKKRflllDIgft. ROZKNDAAL HOEK PARADIJS GOUDA. Deze inrichting stolt zich ten doel om oude, gebruikte en overtollige huisboudeiyke voorwerpen welke ookzoo veel noodig te repareeren, en hoofdzakeiyk aan ininge- goeden voor goedkoopo prfizon te vorkoopen. Do daarop behaalde Winst komt geheel ten goede aan de neutrale Vereeniging wAr- 'i enttoru Het beiU, onachadelykate an f» makkalykata poetsmiddel voor Haaret en vooral dame» en Klnderachoanwark. la d« Appretuur van C M MUIlar A Ca Berlin, Baath-Str 14. - Man I op naam an fabrlekamark.- fey Na* zyn thans door nieuw gevonden toepasilngen onze Ih olieter/ ffeêvhlMerde Por tretten Peinture-IBogaertê. zyg.-ven kracht en diepte, die namakers niet kunnen bereiken. Men overtuige zich, geen imitatie, voor de echte te ontvangen. 06111. Pryscourant met een nnntul onge vraagde getuigschriften </ratit op aanvraag. Boxtel. li. HOOAhMï Co. Agent voor GOUDA Kunsthandel, Kleiweg, by wien modellen te bezichtigen zijn. Holla rttJT

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2