NOUVEAUTÉS BINNENLAND. ADVERTENTIES Klanken uit Schoonhoven. v Stadsnieuws. Rechtzaken. 3878t0 Staats-loterij VEKGMKIMi V4N DEN 6RHEKNTERAAD om Finland's rechten te handhaven kan ver wachten. We hebben slechts terug te den ken aan de véle nitlatingen der Knssische ministers, waarin met 7-ooveel geringschat ting werd gewaagd van de rechten der Finnen, om in te zien aan welke gevaren Finland bjj de nienwe regeling blootstaat. De deel neming van Bnssische regeeringspersonen aan de wetgeving in Finland is thans tot systeem verheven, waarvan we het ergste moeten vreeaen. De ond-Finsche Oesi Hoemotar acht de nienwe regeling, die achter den mg der Finnen getrolien is, een ernstige schending der autonomie, waarop Finland recht heeft. B(jna alle Finsehe aangelegenheden, waar voor do beslissing van den Tsaar noodig is, worden daardoor aan het oordeel van dan Russischen ministerraad onderworpen. Sn in geval het oordeel van den ministerraad met het voorstel der Finsehe overheden niet overeenkomt, is de verdere behandeling der zaak tot stilstand gebracht. Do Rnssische regeering krygt alzoo den grootBten invloed op de beslissing in Finsehe aangelegen heden. In het district Prilep overviel een Servi sche bende het Bulgaarschc dorp Masclt- nitschischta en doodde oen dor bewoners. Toen den volgenden dag het lijk ter aarde Werd besteld, overvielen do Serviërs don begrafenisstoet; een gevecht ontstond, waarin een man en een vronw gedood, een ander érnstig gewond word. Een andere Servische bende drong het dorp Sekyrtzky binnen vijf aanzienlijke be woners werden meegenomen, geslacht en verminkt. Deze berichten hebben in Bulgarije groote ontroering gewekt. De minister Paprykof begaf zich Zondag naar den Servischen ge zant eg protesteerde ernstig tegen deze han delingen; de minister voegde erbjj, dat de regeering niet voor krasse maatregelen zal terugdeinzen. Temeer, daar de regeering ericht ontving, dat vier Servische benden et district Skopic onveilig maken, en dat en dezer benden door een Servisch officier fvordt aangevoerd. Reeds heeft de Bulgaarscbe regeering haar grensposten versterkt aan de Servische grenzen, en een beklag ingezonden bjj de mogendheden over het optreden van Grie ken en Serviërs in de Bulgaarscbe districten van Macedonië. Verspreide Berichten. t Frankrijk. Do auto-mitrailleuse, die Frankrijk inder tijd naar Marokko gestuurd hoeft, is on weg naar Algiers omgeslagen. Kapitein Conty, die stnurde, werd ernstig gekwetst, een sol daat werd gedood en 2 anderen zjjn gekwetst. Dl'ITBCHI.iSI). Graaf Zeppelin ging gisteren met z(jn nieuw luchtschip ie Konstanz naar boven en zou den Rjjn langs naar Mainz stevenen en van daar terug, dag en nacht door. De pans moet de toestemming tot het ge mengde huwelijk van prins AHons van Orleans diet prinses Beatrice van Saksen-Ooburg ge weigerd hebben en vandaar dat de verloving verbroken is. Dr. Krause van het Hydrotherapeutisch Instituut te Berlijn hoeft een serum tegen slangenbeet uitgevonden, Eksbi,*»». Van I tot 22 Juli worden groote vloot- manoeuvres in de Noordzee gehouden. Er komen 200 parlementsleden bi) de mi nisters Asquith en I.loyd George om de invoering van een algemeen stuiversport te bepleiten, zooals nu ingevoerd is tusschep Engeland en de Vereen. Staten en Engeland en de Eng. postkantoren in Marokko. Oostenrijk-Hongarije. Na afloop van den feestoptocht hebben bewoners van Triest en Ilaliaansche studenten geducht gebakkeleid. Behalve, dat de plantsoenen van de Ring- strasse in Wecnen door den optocht verwoest ziln, heeft de feesttocht een tekort van 300.000 kronen opgeleverd. Koning Eduard komt den keizer 14 of 16 Augnstns te Ischl gelukwenschen. Do onder minister Hardingen komt weer mee. Socialisten onder elkaar, sociaaldemocra ten en nationaal socialisten hebben te Praag in oen herberg een veldslag geleverd. Er werden 200 bierglazen, 150 kopjes en alle ruiten vernield. Tien personen zjjn gekwetst. RüBl.AND. Zuidwest RoBland wordt door een rupsen- plaag getroffen. Hier en daar moeten zelfs de spoorwegen er vertraging door ondervin den 1 Armhuis. Volgens berichten uit Wan heeft de stede lijke overheid aldaar haar ondersoek In de Armenische wjjken beëindigd. Er Is beslag gelegd op 300 K.G. dynamiet, 300 geweren en 100.000 patronen. Honderd Armeniërs zjjn in hechtenis genomen. CLV. In .Memoriam A. W. Lazonder f. Te vroeg heeft zich het graf voor dezen bumanen borger van Schoonhoven ontsloten. Te vroeg voor zyn familieleden, die in hem een geliefd echtgenoot en vader verliezen, te vroeg voor de armen, die nooit tever geefs by hem aanklopten. Wy misten al eenige maanden in Schoonhoven» straten den man met zyn fijnen glimlach om den mond en beminnelyken groet voor arm en ryk wy zullen hem thans voor goed moeten missen, den man, die zich in werkelykheid kon s ellen boven den partybartstocht, die geen politieke vyandon kende, nog veel minder maatschap pelijke. En bet is juist het op de spits dry ven van den partystryd en als gevolg dparvan de onverkwikkelyke scènes, die den heer Lazonder drie jaren geleden deden besluiten het lidmaatschap van den Raad en het Wet- hondersambt neder te leggen om zich in het ambtelooze leven terng te trekken. Wie hem nn het uitbundigst verheerlijkt als vriend, heeft hem daartoe het sterkst geprikkeld. Wy willen nog even releveeren de woorden, die in de vergadering van 28 Augustus 1905 zyn gesproken Nadat de hoer Van Willens- waard al eenige woorden heeft gesproken, acht ook ik my verplicht om afscheid te nemen, allereerst van den burgemeester, die als voorzitter, naar myn bescheiden meening, de raadsvergaderingen steeds onpartijdig heeft geleid. Ook brong ik dank aan de raadsleden, dio my tot tweemaal toe het vertroawen schonken door my tot wethouder te kiezen. Ik uit den wensch wie myn opvolger zal zyn weet ik nog niet maar ik hoop, dat men zal kiezen iemand, die zuinigheid in acht zal nemen, want dan kunnen de leden eens zien hoe moeilijk het is te regeeren met een beperkte kas. Men boort hier maar zeggenB en W moeten dit doen en dat, maar de eerste plicht ie zoo zuinig mogelijk te regeeren' en niet te veel lasten op de gemeentenaren te brengen; ik hoor nn den heer Valk weer spreken van conpures cn dergolyke dingen meer, maar dat ko3t allemaal geld. Verder myn dank aan alle leden, aan het secretarie-personeel, dat ons altijd raej. de meeste bereidwilligheid heeft bygostaan en nogmaals aan den Voorzitter, die mij steeds heeft gesteund gedurende ik zitting had". En de voorzitter, die in zyn antwoord aan de scheidende heeren ten opzichte van den heer Lazonder de hoop uitsprak, hem nog wel eens een plaats in den Raad te zieo innemen, doelende op zyn jongen leeftyd, die wensch is niet in vervulling mogen gaan. Ook wy hadden hem gaarne nog lange jaren voor onzo gemeente willen behouden, want het geeft een groot verschil of onze rogenten den partystryd willen luwen, dan of zy uit allo kracht er toe meewerken om dion aan te wakkeren. Ook nog om een andere reden hadden wy dezen rechtschapen man in ons midden als bestuurder onzer stad gaarne willen behouden: Als wy den heer Scbreuder in de zitting van 27 Mei jl. hooren beweren dat het kan nooit in het belang van de gemeente zijn om een onrechtmatige daad te doen tegenover een ambte naar, (gulden woorden uit dien mond) dan komt ons het afscheidswoord van den heer Geelhoed voor den geest, toen hy in de zitting van 29 April 1905 om gezondhetdt- rodenen ontslag bad genomen als secretaris. Hu sprak onder meer deze, voor een ge meentebestuur diep-beschamende woorden zonder eenige tegenspraak„Wie de schuld daarvan (ontslagaanvrage wegens ziekte) draagt zal ik, hoewol bekend, hier niet her balen, maar ik zal het zeggen te gelegener tyd, opdat Schoonhovens ingezetenen mogen weten, dat ik myn betrekking niet uit gebrek aan belangstelling verlaat, maar omdat ik overtuigd bon, dat het tyd werd, dat ik weg moest gaan in liet belang mynor gezondheid, die meer geschokt is, dan menig uwer denkt, maar toch wil ik niet met een wrok in het hart scheiden en hopen dat het hart van hen, die stoeds met bitterheid waren ver vuld, nog eenmaal ontvankelyk worde voor hnmaniteit en waardeering van verdiensten hunner medemenschen." Hoeveel ambtenaarslced spreekt nit ieder dezer woorden! En dat voor een dertigjarigen diensttyd. En is het sedert dien verbeterd,? Wie oogon en ooren den kost geeft, zal moeten erkennen, dat de geest van partyhaat zich al driester on brutaler openbaart. Ook daarom, terwille van de ambtenaren, betreurden wy het heengaan van den thans ontslapene. JAN BAZUIN. STATEN-G KNEU AAL. K MC H H T MC Ei A iff EC tt. Vergadering van Dinsdag 16 Jani. Geopend 's avonds 8*/, nar. Mededeeling wordt gedaan van de inge komen stokken. De voorzitter deelt mede dat morgen 11 nar in de afdeelingen zallen onderzocht wor den de daarvoor aangewezen wetsontwerpen en dat Donderdag a.s. ten 11 uur in open bare behandeling zallen komen de wetsont werpen: tot verhooging en aanvulling en aanvulling van het IX hoofdstuk (Waterstaat) der Staatsbegrooting 1908; tot bekrachtiging van een overeenkomst met de Expl. Maaty. betreffende den aanleg en exploitatie van den spoorweg Heerlen- Valkenburg tot onteiging in de gemeente Rotterdam, noodig voor den aanleg van een haven en handelsterreinen, enz. tot naturalisatie van J. W. Kohlen e. a.; als voren van V. Kraak e. a.; als voren van H. D. Hesselee e. a.; het wetsontwerp houdende bepaling dat ten aanzien van de rechterlijke bevoegdheid en van de rechtsvordering, de regelen gel dende ten tyde dor inleidende dagvaarding van toepassing blijven op rechtsgedingen, betrekkelijk tot een arbeidsovereenkomst, welke aanhangig waron by bet in werking treden der wet van 13 Jali 1907 (Stbl. no. 193) wyziging van de reglementen op het be leid der regeering in de koloniën Suriname en Caratjao; verhooging der begrooting van Nedl. Indië voor 1908 ten behoeve van do opleiding van inlandsche rechtskundigen. Het eerst zullen behandeld worden de wets ontwerpen betrekking hebbende op justitie en koloniën, terwyl die betreffende bet depar tement van waterstaat aan hot einde der agenda voor Donderdag zallen worden ge plaatst. Do vorgadoring wordt verdaagd tot Don derdag 11 uur. T II MC MC D MC Ei A ili MC MM. Vergadering van Maaodag 16 Jani. Rivierenwet. Amendementen. De heer van Nispon heeft eenige wu'zigin- gen aangebracht in de door hem ingediende amendementen. Het nieuw art. 7 bis, door bom voorge steld, zal nu luiden De volgens deze wet to verleerden vergun ning kan tot wederopzegging, voor een be paalden tyd en zonder voorbehoud van op zegbaarheid, worden verleend. Do vergunning wordt alleen geweigerd en de tot wederopzegging verleende vergun ning alleen opgezegd, indien dit noodig wordt geoordeeld op gronden aan het open baar rivier- of stroombelang ontleend. Behalve eenige (door den minister in over weging gegeven redactiewyzigingen) stelt hy voor, 3 van het nieuw door hem voorge stelde art.'11 bis als volgt te lezen: „Voor het geval, dat na opzegging of intrekking der vergunning op last van het Ryk of van Rykswege opruiming heeft plaats gehad, wordt, indien het bezwaar geheel of gedeel- telyk gegrond wordt gevonden, aan den be langhebbende de door hem geleden schade geheel of gedeeltelyk vergoed. Zooals artikel 25 1 is geredigeerd, zal den gerechtigde tot het oeverland, ook in dien by zyn aan die lyn der begroeiing gren zend terrein niet en bloc maar in gedeelten gebruikt of laat gebruiken, één uitweg kannen worden toegewezen. Dientengevolge bestaat de mogelykheid, dat van eenige zy- ner perceelen directe toegang, gelyk weleer, tot de rivier of den stroom onmogelyk zal worden. Ter voorkoming van dit bezwaar beeft de heer Duynstee een amendement ingediend. Het debat over de Rivierenwet wordt voortgezet en wel over de gewüzigde amendementen van den heer van Nispen, hiertoe strekkende, dat do ministerieele ver gunning, noodig om in winter- en zomerbed van een rivier te bouwen, te planten enz., alleen geweigerd mag worden of daaraan de voorwaarde van opzegbaarheid mag worden verbonden, op gronden aan het openbaar ri vier- of stroombelang ontleend. Voorts be oogen de amendementen het mogelyk maken van administratieve revisie door den Raad van State, ingeval van weigering of opzeg ging van vergunningen. De minister wil het amendement betref fende de vergunning overnemen, maar blyft beslist bestryden de revisie op den Raad van State, als een novum in onze wetgeving. De heer Limburg beveelt de amendemen ten-van Nispeu warm aan, wegens hun preventieve werking, waardoor geen vergun ning zal worden geweigerd of ingetrokken dan nadat de belanghebbenden dengdolyk mllen sfjo gehoord. Zonder stemming worden na alle amende menten-van Nispen goedgekeurd. Na eenige verdere beraadslaging, waarbi de heer Duynstee zyn amendement intrekt wordt het debat gesloten. De eindstemming zal op een nader te be palen dag plaats vinden. Registratiebelasting en Zegelrecht effecten. Aan de orde komen de wetsontwerpen tot wyziging en aanvulling der wetten betrei- fende de registratiebelasting en verhooginjr van het Zegelrecht op sommige effecten. De heer Treub, erkennende dat door de salarisregeling van de onderwyzers de uit gaven voor het onderwijs gestegen zyn kwam er desniettemin tegen op dat de Re geering de indiening der onderhavige ont werpen voornamelyk grondt op de stijging der onderwijskosten. Verschillende andere oorzaken dragen daartoe evenzeer bet hun ne by. Spr. zet /yn bezwaren uiteen en acht de noodzakelijkheid van de voorstellen nog niet aanwezig. De minister van Financiën verdedigt het standpunt der Regeering. De minister schat de opbrengst van de voorgedragen verhoo gingen op Ij millioen, waarmee ongeveer de kosten van de jongste salarisherzieningen by het onderwys zullen gedekt worden. In tusschen geeft de minister gaarne toe, dat het niet uitsluitend de ondcrwysnov.olle der vorige Regeering is, dio do verhoogingen ver- oorzaakt heeft, maar dat ze ook in andero omstandigheden haar oorzaak vinden. Tegenover het optimisme van den heer Treub, dat de middelen wel beter zullen gaan vloeien in de tweede heltt van dit jaar, stelt de minister met evenveol recht zyn pessimisme, dat 't niet 700 zal zyn. De minister is voornemens, de verhoogingen omstreeks Januari e.k. iu te voeren. De minister stelt nog in uitzicht, dat de financieele plannen der Regeoring nog vóór de verkiezingen van 1909 bekend zullen worden. Zonder stemming wordt het ontworp be treffende de verhooging van het registratie recht aangenomen. Regeling van werkzaamheden. Besloten wordt op de agenda nog ver schillende wetsontwerpen te plaatsen voor het zomerrecès, dat vermoedelijk 3 Juli zal ingaanook op verzoek van den heer Druc- ker, de wettelijke tijdregoli^g, als er vol doende tyd overblijft. Morgen 11 uur voortzetting met liet ont werp betreffende het effecten-zegelrecht. Gemeng'de Berichten. Bjj het afbreken van een woonhuis aan de Kop van het Land, onder Dnbbeldam, is door drie metselaars een stoenen pot met zil veren munten gevonden. Het waren 432 Zeeuwache rijksdaalders, die destijds een om- loopwanrde' van f 2.60 hadden, en 2 guldeus. De pot stond onder een bedstede, even on der den tegelvloer, in het zand. (D. C.) Een man die zich gisterenmiddag op een los steiger achter het abattoir te Amsterdam had te slapen gelegd, is daar afgevallen, te water geraakt en kort daarop door middel van dreggen opgehaald. Nadat gemimen tyd tevergeefs getracht was de levensgeesten op te wekken, is door oen geneesheer de dood geconstateerd. Te Ter Aa vermaakten zich gisteren middag een paar jongetjes van C. den H. met een pistool en spelenderwijs mikte de oudste van 12 jaar op den jongste van 6 jaar, met het treurig gevolg, dat de laatste in de borst getroffen werd. Hy kon nog naar huis loopen, om te zeggen wat er gebeurd was, maar een klein half uur later gaf hy den geest. (Utr. Ct.) Men meldt dd. 15 Jani ait Roermond aan De Tel. Hedenmorgen is onder de gemeente 3wal men, nabij Brfiggen (Doitschland), in een sloot gevonden bet Ijjk van een manspersoon, zekeren Strans nit Roermond. Strans bad snjjwonden aan den bals. De justitie bogeett zich derwaarts. De Amsterdamsche Rechtbank, 4e kamer veroordeelde gisteren den 21-jarigen I. B-, wegens poging tot doodslag op mr. Vroesom do Haan, te diens kantore op 15 Jan. jl., overeenkomstig den eisch van bet O. M. tot 3 jaar gevangenisstrat onder aftrek van 3 maanden van den tjd in verzekerde bewa ring doorgebracht. De inktwerper nit Amsterdam is gisteren nit het militair hospitaal aldaar overgebracht naar de militaire ziekenzaal te Haarlem. Op advies van den anditenr-militair hebben officieren-commiBsarissen onmiddellijk deskon digen benoemd om een ondersoek in te stal len naar zjjn geestestoestand. Zoolang dit onderzoek dnnrt, blijft hij in de ziekenzaal. Te Loosdninen hebben dieven bet gedenk- teeken geplanderd, dat daar door de Hol- laniiscbe Maatschappij van Landbouw is ge sticht voor haar mede oprichter en eerste- secretaris jhr. mr. D. R. Gevers Dejjnoot. De dieven hebben in den nacht van Za terdag op Zondag al de koperen en bronzen versieringen afgebroken en meegenomen. GOUDA, 17 Juni 1908. Gistermiddag had zekere L, wonende te Haarlera; werkzaam aan de brug over de Nieuwe vaart, het ongeluk dat door den elevator alle vingers van een zyner handen werden afgeklemd: Nadat door dr. Beyers het cersto verband was gelegd, werd de ongelukkige naar het ziekenhuis overgebracht. Te Utrecht is bevorderd tot semi-arts mej. J. M. Kooy, alhier. Aan de Technische hoogeschool te Delft zyn geslaagd als scheikundig ingenieur cl» heeren J. Manschot en J. van R(jn van Al- kemade. Wij vernemen dat de 3e Orgelbespeling zal plaats hebben op Dinsd ig 23 Jani, wanrby hunne medewerking hebben toegezegd Mej. Emma Simons, mezzo sopr. en de heer Am. van Kcsteren, fluit, beiden uit den Haag. Mej. Simons zal zingen Aria uit Detlinger te Deum van Handel, Jesusiied van Hildach en Ridonomi la Calma van Paolo Tosti, terwyl de heer v. Kesteren zal spelen {Sonate van Handel, Elegie van Ernst en Andante van Mozart. Wy hopen dat dit orgelconcert beter be zocht zal zyn dan gewoonlijk liet geval is. Van deze werkelyk goedkoope gelegenheid om goede muziek te hooren, moest dunkt ons toch door meer kunstliefhebbers gebruik gemaakt worden. Moge a.s. Dinsdag een talryk publiek bet korkgebouw vullen. Hedenmorgen geraakte een jongen met zyn hoofd bekneld tusschen den brug aan den Tiendeweg en een schuit, waarbij hy een bloedende wonde aan het hoofd opliep. Waddinqsveen, 15 Juni. In do jongste ver gadering van den gemeenteraad alhier is aangenomen een voorstel van de commissie, belast met het onderzoek naar de mogelijk heid tot het verkrijgen van goed drink- on menagewater, om Burgemeestor en Wethou ders uit te noodigen een onderzoek te willen instellen óf, en zoo ja onder welke voor-, waarden, de gemeente Boskoop genegen zal zyn in deze gemeente water uit de water leiding te levereu door middel van buizen. Ouderkerk a/d IJsel, 15 Juni. In de Vrijdagavond j.I. gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier werd, na mededee ling en behandeling der ingekomen stukken, een nienwe verordening vastgesteld, Nage lende de jaarweden van de hoofden en yin het onderwijzend personeel aan de bolide openbare lagere scholen. Nadat beslaten was over te gaan tot de benoeming van een gemeente-opzichter, werd hiertoe met alge- meene stemmen benoemd de heer D. Burger, boawkuudige, alhier. Ddor de Arrondissements-recbtbank wer den gisteren o. m. de volgende zaken be handeld Het was wél een ongelukkig persoon, de 40-jarige sigarenmaker P. H., wonende al hier, die vanmorgen de rechtszaal op zyn stokje binnen8trompelde. In zyn sjofele klee ding met zyn met vuil bevlekte broek, zag hy er allesbehalve sympathiek uit. En toch had deze, schijnbaar onnoozele man met het verdwaasde gezicht, waarvan het voorhoofd rimpel-doorploegd was, héél wat op zijn kerfstok. Immers, volgens de dagvaarding, was hem niets minder ten laste gelegd dan het op of in het begin van Februari van dit jaar uit geven van valsche guldens. Op zich zelf is dat een zeer ernstig feit, waarvoor niet alleen een massa kennis voor do vervaardiging er van noodig is, maar ook een dosis durf. En daaraan ontbrak het dezen beklaagde niet. Heel eenvoudig, alsof er geen vuiltje aan de lacht was, ging hy een winkel binnen, bestelde wat en..betaalde. Het wekte nooit argwaan. Zoo had hy achtereenvolgens de winkels bezocht van N. van Leeuwen, C. J. v. d. Spelt en D. van Stavel, allen alhier, ter- wyl nit zyn volledige bekentenis nog bleek, dat hy zyn huishuur er mee betaald had. Maar hy vervaardigde het geld zelf niet. Dat was hem te geleerd en dat liet hjj aan een ander over die na hem zal terecht staan. Wél was hy ervan overtuigd, dat het geld valsch was. Ter terechtzitting verklapte hij het „ge heim van den smid". De personen in kwestie gingen heel han dig te werk. Hun werken komt hierop neer Als voornaamste werktaig werd een la- cifersdoosje g6nomen, waarvan de schacht werd weggegooid en de bodem van het doosje vervangen door een stukje glas. De holte werd aangevuld met vloeibaar gips, dat op temperatuur was gebracht met be hulp van een gaskacheltje. Wanneer het gips in het doosje was geworpen, werd er met omzichtigheid een galden of een kwartje want kwartjes werden ook vervaardigd ingedrukt. Met een tweede doosje werd de andere zyde van den galden of het kwartje jemaakt. Lood en tin weiden vervolgens by elkaar gesmolten en tusschen de twee raampjes, die tegen elkander waren gelegd, ingegoten. Zoo kwam het valsche geld in de wereld. Maar, natnnrlyk, zooals de gul den daar ligt, is hy geheel loodkleurig. De tweede beklaagde nu zou, volgens dezen be klaagde, de geldstukken thuis verzilveren, d. w. z. de loodkleur door een of ander vocht verkleuren. Hieruit ziet men, dat de mannon met goedkoope werktuigen waren toegerust cn dat er zóó wel wat te verdienen viel. De gehoorde getuigen waren bijna allen dupe-geworden winkeliers. Nog werd gehoord dr. O. Hoitsema, controleur-generaal by 's Ryksmuntwezen te Utrecht, die hot onder zoek raar do bestanddeelen van den gulden had geleid. Het O. Mwaargenomen door mr. C. Star Busman», zetto het zeer ongunstig verleden van den beklaagde uiteen, om ten slotte oen gevangenisstraf van 2 jaar te eischen. De verdediger mr. P. Groote vond do straf te hoog, want aldus pleiter dat zitten tusschen vier mnren zal zeker niet tot zedelijke verbetering van den beklaagde die altyd aan den drank is verslaafd ge weest leiden. Pleiter drong op een lichtere straf aan. Daarna stond terecht do 27-jarige rywiel- hersteller J. K. N. S., wonende alhier, be klaagd van het opzettelyk vervaardigen van de in de zaak hierbovon vermelde valsche guldens. Beklaagde ontkende, zich daaraan te hebben schuldig gemaakt en verklaarde het offer te zyn van een wraakneming van den vorigen bekiangde, dien hy uit zjjn woning had gezet. Het verzoek van den verdediger, mr. A. v. d. Spek, om den getuige P. H. bekl. uit de vorige zaak - „buiten eede" te hoo ren, werd afgewezen door de rechtbank. Deze getuige verklaarde nu, dat de zaak werd „behandeld" des morgens en op de wyze, zooals in de vorige zaak is omschre ven. I)e beklaagde in deze zaak is een schran dere jonge man, dio alles, wat do getuige verklaart voor „leugens" uitmaakt, 's Mid dags om 1 uur ging hy altyd thuis eten en dan geboerde het wel eens, dat hü de deur van, zyn pakhuis enkel maar dichttrok, zon der'die af te sluiten. De gotuige kwam dik- wyls by hem in de werkplaats. Beklaagde vond het geen wonder, wanneer de gotuige H. zonder zyn voorkennis in het pakhuis ging, om te „werken". Getuige J. De Jeu had wel eens geld voorgeschoten aan boklaigde en toen hy dat van dezen terug ontving, ontdekte hy er een valscheo gulden tusschen. Bekl. ont kent dat. Toen de getuige II. Eykhof eens in het pakhuis van bekl. kwam, werd hem ver zocht voor eon dubbeltje zwavelzuur te gaan balen, waarna beklaagde een kwartje gaf. Toen getuige in den betreffenden winkel kwam, bleek het kwartje valsch te zyn en bekl. zou by de terugkomst van den gotuige hevig geschrokken zyn. Bekl. geeft dat toe, maar vertelde, dat hy had gezegd „dat heb ik zoo ontvangen". Zoo kwamen respectievelijk de leveran ciers van beklaagde als getuigen aan de beurt, die alle valsch ;geld hadden ontvan gen, zoowel van bekl. 'als van diens moeder en diens zuster. Maar de getuigenverklaring van den jon genheer J. M. Winkel was nog al bezwarend voor den bekl. Deze getuige kwam meer malen in zyn-pakhuis en daar zag hy bekl. centen verzilveren, die h(j in een vloeistof wierp. Dat deed beklaagde nit de „aardigheid" vertelde bij. In het geheel waren 10 getuigen gehoord en van de z(jde van den verdediger er nog drie décharge, wier verklaringen niets anders behelsden, dan dat z(j, dikwijls in bekl.'s pakhuis komende, nooit iets van val sche mant hebben aangetroffen. Aan de geloofwaardigheid van de verkla ring van getnige P. H. twijfelde het O. M. in 't geheel niet, niettegenstaande diens on gunstig verleden. Bovendien staat, volgens het O. M., diens I verklaring niet alleen. De door de politie n in beslag genomen voorwerpen uit bekl.'s pakhuis als het raam van een lucifersdoosje en het fleschje met verzilvervloeistof zyn bewijzen. Verzachtende omstandigheden waren, vol gens het O. M. niet aanwezig. Daarom werd een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden geëischt. De verdediger, mr. A. v. d. Spek, wijdde eerst uit over de verklaring van getuige P. H., waaraan hij absoluut geen waarde hechtte, omdat al de aanwijzingen in deze zaak niet overtuigend en op alle personen toepasselijk waren te noemen. Pleiter vroeg vrijspraak. Gisteren werden o. m. de volgende von nissen gewezen A. B., 36 jaar, huisvrouw van J. H., te Oaderkerk n. d. IJsel, wegens mishande ling, tot f 8.— boote, 8nbsidnir 8 dagen hechtenis. W. J. P. V., 28 jaar, zilversmid te Schoon hoven, wegens mishandeling, tot 14 dagen gevangenisstraf. P. M., 26 jaar. landbouwer te Waddings- veen, eveneens wegens mishandeling, tot f 25 boeto, subsidair 10 dagen hechtenis. 5e Klasse. Trekking vati Woensdag 17 Juni. No. 13087 1 100.0». 7431 1 5000ÖV 20700 1 2000. 140, 442. 5218 en 19904 ieder f 1000. 2509, 10092, 14215 en 18651 ieder 1 400. 3786, 4604, 10355, 14384, 14979, 15146 en 16711 ieder 1 200. 263, 674, 735, 1290,2780,3954, 4781, 6907, 8625, 11090, 15381, 15884 en 17535 ieder 1 100. 42 292 386 440 57 82 715 960 1044 78 1157 1271 1424 1644 78 1945 64 66 2010 40 58 2150 56 2233 50 2316 2483 2619 2721 32 72 2969 86 90 3014 5a niet. Prijzen van I 70. 3076 6593 10108 14120 16375 3231 G604 10369 22 16458 3352 12 95 14248 70 61 33 10057 50 10550 3424 6725 80 14396 16639 52 7278 10719 14416 16704 3529 7309 24 88 16832 7528 10909 93 16972 61 26 14584 17002 7924 11374 14014 17134 8004 11554 27 69 14 74 14726 17283 53 85 97 17307 8218 11686 14806 31 8470 11814 14915 35 8719 11928 15236 98 90 12015 80 17434 8815 12213 89 17512 37 12359 15333 17729 44 60 3660 4091 4328 4805 4971 5034 39 42 5154 5393 5401 33 5580 5751 80 91 96 5881 6113 31 60; 6334 6402 67 75 36 17846 8954 12682 61 18015 G3 12779 73 18150 9011 12801 74 82 9165 12979 87 18315 84 13011 15722 96 9337 26 50 18512 9422 13162 80 8» 9637 13410 15802 18695 9783 87 16 18703 9911 13549 58 19 18 13759 90 96 82 13915 15985 18805 83 14068 16137 35 92 94 72 89 49 6501 10073 Klasse 14 Lijst No, 19035 1 70 18914 16 37 39 69 19030 67 19105 45 70 19288 19348 57 19529 33 45 19616 19793 19807 11 20 73 19931 20101 40 20234 80 20351 20419 20510 38 20862 76 20910 m. r„ VRIJDAG 12 JUNI 1908. (Vervolg). - De heer IJsselstynM. de V. Over de rentabiliteit van een electriache centrale zal ik niet spreken na de inlichtingen die ik van (jon heer Nederhorat heb geboord, maar waar een zoo hoogst belangrijke zaak als de E. C. aan de orde is acht ik het tot plicht in deze vergadering uiteen te zetten waarom ik voorstander van tot oprichting eener E. C. voor onze Gemeente. Ieder zal met mij over tuigd zyn dat de groot industrie een niet te missen factor is in onze hedendaagscbe samenleving, maar persoonlijk bon ik van den anderen kant niet minder overtuigd, dat de klein indastrie, het ambacht, niet door de groot indastrie mag worden vernietigd, maar moet worden tegemoet gekomen. Een groot belang is het voor Gouda dat naast de groote fabrieken, de z.g. industriëelo middenstand zich ontwikkelt want deze toch betaalt met de handelimiddenstand de meeste lasten. Waar nn de electriciteit meer en meer een onmisbare factor geworden is voor de ontwikkeling der nijverheid zallen vele indastriëelen, bij oprichting eener E. C. groote stean en bescherming vinden tegen de con currentie van bniten. Wat de floancifiele zijde betreft heb ik mij de vraag te stellen is de toestand van onze gemeentekas van dien aard, dat wty onverschillig hoe, tot de oprichting eener E. C. kannen overgaan en wanneer wjjdan zien dat het percentage onzer gemeente- inkomstenbelasting vrij hoog is, moet men de opvatting van het tegenwoordig finan cieel beheer deelen, wat ook gedeeld wordt door de Gedeputeerde Staten van Z. H., nl. dat de thans levende generatie niet mag worden belast ten bate van bet komende geslacht, dan hoop ik dat, mocht bet voorstel tot oprichting eener E. C. in beginsel worden aangenomen, dat ons van het College van B. en W. znlke voorstellen hereiken als in den geest te Dordrecht, door eene grootere leening te slniten dan noodig is voor de oprichting, de lasten zoodanig te verdeelen, dat de eerste ongaostige exploitatie-jaren niet van invloed zyn op onze belastingheffing; alleen aan soortgelijke voorstellen zon ik mijn stem kannen geven. De heer Maylwyk Het voorstel van den Nederhorst is door my ondersteand niet al leen om het in bespreking te brengen, zoo als hier soms geschiedt, maar omdat het mijne volle sympathie heeft, en ik het aan nemen er van in het belang van onze goede stad acht te zijn. Dat ik M. de V. eene Electr. Centr. in het belang van Gouda acht, is niet omdat ik verwacht dat het voor de Gemeente „als ziodanig" aanstonds een direct flnantieel voordeel zal zijn. Aangezien ik echter van oordeel hen dat het onJer ons eene uitgemaakte zaak is dat Gemeente bedrijven er niet zyn om de Ge meente kas te vollen, behoef ik mijn stand punt in dezen niet te verdedigen. Het voordeel voor de Gemeente is meer indirect, doordat de Industrie, en voorna melyk de Huisindustrie, door Electrisch be drijf gehaat wordt. Zooals de ondervinding elders leert, trekt ook eene Centrale de In dustrie van bniten tot zich, waarvan op hare bourt de Gemeente weder voordeel heeft. Gouda leeft voornamelijk van de Indastrie, - dus is bevordering vau de Indastrie bevor dering van bet geheel. Ook zoo het my niet verwonderen M. de V. of, als we straks bet langverwachte rapport der Riool Comm. te zien Mgen, dat we dan tot de conclusie komen dat de Electro motor ook voor de rioolbemaling de geschik8to en goedkoopste oplossing biedt. De voordeelen voor de Gemeente by de Electr. Verl. liggen niet zoo voor de hand maar ontbreken daarom toch niet. Zoo tel kens wordt de opmerking gemaakt dat onze ryke bargers de stad verlaten, omdat Goada weinig schoons en aantrekkelijks biedt, welnu M. de V. laat ons onzo Patriciërs in de ge legenheid stellen eene luxe verlichting van hunne huizen te hebben, met het aangename en hot genot dat er mode gepaard gaat. Ook is de El. Verl. uitstekend goscMkt voor het maken van reclame, waardoor onze winkoliors hunne waren meor aantrekkelük kannen maken oo zal eene betere verlich ting onzer pleinen ongetwijfeld bydragen tot verfraaiing onzer stad. Bovendien zal de luobt in onze huizen niet meer verontreinigd worden door scha- delyke gassen, en zullen kronen en tapyten en vleeschwaren niet moer bedorven worden door zwaveldamp. M. de V. ik geloof niet dat ik te veol zog indien ik beweer, dat eon electrischo centrale een eisch is van het moderne leven. De vervulling dezer eisch is niet straffe loos meer te koeren. Alle steden van eenig aanbelang zuilen er toe over gaan, eu hierdoor de indastrie tot baar trekken ten kostevan de steden, dio by bet verloopen van bet gety niet tydig de bakens verzetten. (Wordt vervolgd.) IN Costumes tailleur, Mantels, Blousen, Rokken en Japonstoffen in zeer groote keoie tot de meent con- curreerende pryzen. - 'am/VMS 'Z/def - J/VJYJMfffA/ Voor de velo bcwjjnon ran deel neming, ontvangen bjj liet overl|jdan van onzen dierbaren Echtgenoot, Vader, Broeder cn Behnwdbroeder, den Heer PETRUS PHILIPPUS SOOS, betuigen wjj onzen harteljjken dank. Uit aller naam, C. W. SOOS.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2