IHT I IDA [AN KENNIS- AN MET E lam rui DE ACTRICE. Nieuwe- en Advertentieblad roor Gouda en Ometreken. AN LOON, Zaterdag 20 Juni 1008. No. 10668. 47ste Jaargang. llulleiilandsch Overzicht. FEUILLETON. Gascomfores, prima email. JKiUlill van vraagt do .currency" verklaart bet IDA 1 OSTADE. dat Uw r handen Uw leven Oude Jenever jhtcap HOPPE- rijgbaar bü ETERS Jz. ftOUIISCIIE COURANT jewapende slangen, Spreier enz. e nieuwste BERN’S prima <OIIS, :bten duurzaamheid J PROEF. .velend, Telephoon 117. rheid van ar alleen or hot ■koatbaar IJne kant. Ml tegemoet, i de helft r de helft in groene Reuter seint uit Parys, dd. 13 Juni De Kamer behandelt het ontwerp tot regeling van den arbeid in industrieele onder nemingen. Brousse vraagt een algemoeno uurregeling voor iedere klasse van werk lieden. De commissie van rapporteurs en de regeering verzetten zich tegen dit amende ment. Het wordt desniettegenstaande aange nomen met 318 tegen 232 stemmen. nu niuiiu, mon van o«u saiiienguuii de sociaal-democraten niets wilde we- Het kan zijn, dat vele vrijzinnige kie- zich niet dan noode tot een verbond de sociaal-democraten niets wilde we- Het kan zyn, dat vele vrijzinnige kie- zich niet dan noode tot een verbond de sociaal democraten hadden laten vinden, maar dat is nu juist de kunst van de leiding, de kiezers op het goede oogen- blik van taktische noodzakelijkheden te over tuigen. Zooals de zaken nu stonden, ging deze verkiezingsstrijd om bet kiesrecht, en hierin waren de sociaal-democraten de aan gewezen bondgenooten van de uitgesproken vrijzinnigen. Van deze mogelijkheid hoeft men geen gebruik gemaakt. Wel werd langs dezen weg bereikt, dat de sociaal-democraten slechts zes zetels veroverden in plaats van misschien anders negen, maar do vrijzin nigen hebben een winst van tien zetels een voudig laten schieten. Do linkerzijde van het Huis van Afgevaardigden had eon over winning kunnen lebuien, nu triumfeert do reactie. Metoi n No. 62. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco ppi ]M)8t 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F C E N T E N. zoodat zelfs Von der Heydeu hem niet weer staan kon. Op een gegeven oogenblik was hü met hem in eon druk gesprek over land bouwkunde gewikkeld, een gebied, waarop hy zich blijkbaar met gemak en gezond oor deel wist te bewegenvan daar sprong bü op de jacht over. De buksen en do cbam- pugnekurken knalden om het hardst, en Von der Hoyden was plotseling als omgekeerd, een onuitputtelgk verteller. „Een ecbto landjonker!" Thans was het raadsel opgelost, waarom hg Elsa Potoky nog nooit bad zien optreden, on hg zag in hem nu een mededingerGraaf Mafime moest in wendig lachen. Het slot was, dat beiden arm in arm ais de laatste plakkers heengingen. Zy moesten denzelfden weg. Von der Hey- dcn bad in zyn opgewondenheid den cham pagne sterk aangesproken en raakte niet uitgepraat over een hert dat hü in den herfst van het vorig jaar bad geschoten, graaf Maxime hoorde hem geduldig aan. Plotseling bleef bü staan en wees op een der grootste buizen aan de overzü. „Kük, daar achter dat flauw verlichte venster op de eerste verdieping droomt juffrouw Potoky over bet van avond behaalde succes/ Von der Heyden keek lang naar de overig. „Ik weet bet, ik ben er dezen avond ge weest, doch trof alleen haar moeder aan,” iel hü daarop als in een droom. Reuter seint uit Brussel, dd. 18 Juni In een door hem ingediende motie trachtte de socialist Destrée in hot licht te stellen, dat de jongste verkiezingen voor de Kamer hebben aangetoond, dat de regeering niet meer het noodige gezag heeft om de belang- ryke discussies over de Congo-quaestie tot een goed einde te brengen. Deze motie ver viel doordat met 50 tegen 12 stemmen de prealabele quaesties werd gesteld. Daarop diende Destrée een andere motie in, waarin de vraag werd gesteld, wal eigenlük door Engeland wordt verlangd en wat de regee ring van plan is te doen. Hy stelde verdaging voor van het debat en vroeg of de brief van 24 April, die in het Grysboek is opgenomen, de laatste is, die gewisseld is. Deze vraag werd door den minister van buitenlandsche zaken in be vestigenden zin beantwoord. Na. een langdurig en verward debat ver dween! de motie van Destrée weder, om plaats.'te maken voor een byna gelijkluidende motie van Neujean. De minister van justitie deelde daarop uit naam dor regeering mede, dat zy alle stukken heeft gepubliceerd. Daarna diende Neujean een motie in om de bespreking te verdagen, welke motie ver worpen werd met 86 stemmen tegen 53, waarna de zitting werd opgeheven. „Ten minste als liefde aseb is," merkte Von der Heyden op. „Zy' wordt het spoedig, spoediger in allo geval, dan do gloeiende kool uitdooft." „Als ik je mama vertel, Von der Heyden/ met deze woorden trad thans Osthoff op den jongen landheer toe, „dat wü je vandaag met Potoky hebben laten huwen, dan kun je er pret van beleven, myn jongenEen tooneel- speelster op het slot Grünau! Overigens zou daarginds niet zooveel gevaar voor een windvlaag bestaan, de aseb zou wel blüven liggen/ „Ik verzoek den boeren dringend deze zaak te laten rusten, de grap gaat te ver/merkte Von der Hoyden op een toon op, die scherp afstak by de vroolüke ongedwongenheid van het oqgenblik. Allen waren zich van schuld bewust en geenszins van plan den avond min aangenaam te doen eindigen. Men deed der halve alle moeite Von der Heyden weder in een andere stemming te brengen beide hoe ren waren geenszins van plan geweest hem te kwetsen. Osthoff dood zulks op zyn ge wone, luidruchtige manier, door een eenigs- zins ontstuimige omarming, graaf Maxime met een koele beleefdheidop behendige wüze wist men spoedig een andere wending aan het gesprek te geven. Graaf Maxime gevoelde zich overal thuis bff was overal gezien en een gezellig prater’ heelen verkiezingsstryd was er te veel half heid in hot optreden der viyzinnigen, en die heeft zich gewroken. Na over eenige taktische fouten van on dergeschikt belang te hebben gesproken, .zegt het Berlynsche blad De voornaamste font, die begaan werd, bestond hierin, dat men van een samengaan met - ten. zers met ten. zers met AFNEMERS VERKRIJG- DUIDEN r), met REHEIIHNO IJN. - Per t 0-70 0.80 0.90 1.10 1.20 1 35 1.50 1-80 2- 2.30 1.- 1.50 180 pCt. kortl Na oen sitting van de Repnblfkoinaclie Conventie to Chicago, die don geileden nacht van 17 op 18 Juni duurde, behaalden do eupportora van Taft in het comité van be- aluiton de overwinning. Ieder punt van het programma, begunstigd door Tati on Room- velt, word aangenomen, xolfs hot punt, dat een wet aanprijst om do arbeiders-oigani- salies te bevrijdon van inmenging in arbeids geschillen op lastgeving van bondsgerochten, zonder verplichting lot hoeren van beide partijen, behalve wanneer door uitstel onher- «telbare schade wordt aangericht. Do Conventie verwierp het rapport van do minderheid der commissie op de resoluties on nam bij acclamatie hel rapport der meei dorheid aan, d.it het program van Taft en Roosevelt aanbeveelt. Het punt, handelende over do trusts, be veelt eon wetgeving aan, waarbjj vergroot wordt de controle van do Stalen over on vorzokerd groeier publiciteit in hot bestuur van maatschappijen, welke te maken hebben met tusschcn-staatscben handel en gelegen heid hebben om monopolies to verkrijgen. Het programma beveelt ook eon tariefs herziening aan, door oen bijzondere zitting van het Congres onmiddellijk volgende op do ambtsaanvaarding door den nieuwen Presidentverklaart, dat ware protectie tegenover liet buitenland moot gehandhaafd worden met een gematigde winst voor de Amcrikaanscho industriebepleit bot instel len van maximum- en minimom-tarievon do eerste tegen landen die Amerikaan.olie goederen treffen, de laatste als normalen maatregel van bescherming van Amerikaan- xche producten. Aangaande de .currency'' verklaart bet program ingenomenheid met de jongste wet geving, bepleit verdere wetten om de .cur rency" meer elastisch te maken, meer in overeenstemming met de nooden van bet land en meer berekend om do fluctuaties In de rente to verminderen, terwijl «Iké dollar even goed als good moet zjjn. 8) Graaf Maxime wierp hem oen medelüden- den blik toe en glimlachte twijfelend. ,De liefde I Toegogeven, dat het mogeljjk is, dat o werkelijk alleen de vrouw beminde, niet de kunstenares, - laat ons Potoky als voor beeld nemen en u huwt haar.- Von Ost hoff lachte, dat hg schaterdeook de ande ren konden xich niet weerhouden te glimla chen, en Von der Heyden werd vuurrood. Hg gevoelde, dat graaf Maxime den draak met hem stak, en vreesde aan den anderen kant, door plotseling het gesprek at te bre ken, nog meer de aandacht tot xich te trek ken. .Desondanks aon ik het van nw kant voor xeer onverstandig bonden, van dexe dame «8 Rich van bet tooneel ai pr,y*te l,”*> terogtrekt, om de een voudige reden dat dit verlangen zich bloedig ”1 wr, en' d»»r aten een gloeiende kool wet met asch bedekken, maar niet dooven kan; een lichte windvlaag, de asch vliegt weggen de kolengloed wordt een opstijgende Voor Zondag a. s. hebben de suffragettes weer een pretje op het oor, wanneer een grooto demonstratie in Hydepark zal worden gebonden. Alle leden van het kabinet hebben een uitnoodiging ontvangen om de demonstratie by te wonen, maar tot nu toe is van geen der ministers antwoord ontvangen. De dames, die zich met de organisatie belastten, rekenen er op, dat ongeveer 250,000 lieden, zoo mannen als vrouwen, by deze gelegenheid zullen samenkomen, waartoe een deel van Hyde-park, ter grootte van een kwart vier kante Engelscho myl, is gereserveerd. De betoogsters en betoogors zullen Hyde park in zeven groepen uit zeven verschil lende deelen van Londen bereiken, elke groep achter <le groen-wit-purperon vlaggen der Women’s Social and Political Union. Doel dezer betooging is, volgens mevrouw Pethick Lawrence, om aan de massa de ge legenheid to geven, van haren wenseb naar politieke rechten te doen biykon. Allen zullen welkom zyn, gestudeerden zoowel als fabrieksarbeidsters, ook mannen. Het buitenland zal by deze gelegenheid vertegenwoordigd zyn Duitschland door dr. Anita Angspu'g en mejuffrouw Heyman, Zweden door mevrouw Reed en een aantal te Londen woonachtige Zweedsche dames, terwyl uit Parü» twaalf dames worden ver wacht, o. m. de dames Claire de Praz en Boudin. De Parysche dames komen met een vaandel, waarop de leuze: La Eemme doit voter la loi qu’olle subit. en zonder vooringenomenheid zal het voor allen en voor ieder afzonderlek een tusschen- persuon zyn met den eenigen wensch, werk zaam te kunnen zyn in het belang der alge meens overeenstemming. Naar aanleiding van do woorden van den „vertrouwbaren persoon", die te Berlün aan den Temps-correspondent inlichtingen ver strekte (over ’e keizers jongste uitlating te Döberitz) Wy gelooven aan geen nieuwen Driebond, die ons diplomatiek van onze plaats zal verdringendus hebben wy geen redeu do wapenen op te vatten, vraagt do „Temps” op heiligen toon, of, byaldien nu die nieuwe Driebond eens wél bestond (wat hel blad zelf ontkent), Duilsch- land zich dan gerechtigd zou achten wel naar de wapens te grypen? Is Duitschland dan de eenige mogendheid, die gemachtigd is bondgenootschappen to sluiten Is alleen „zün" drievoudig verbond wettig? Wil hel een contröle uitoefenen over do betrekkingen tusschen do andere volken V In een hoofdartikel, getiteld „Duitschland on Europa", verklaart do „Temps", dat Duitschland’s slecht hu meun, waarschynlyk moet geweten worden aan den onrust, dien hot de behandeling der Macedonische zaken bezorgt. De voor een ieder duidelyke overeenstem ming tusschen Engeland on Rusland betref fende de hervormingen in Macedonië kan aanleiding worden tot het totstandkomen van een programma, dat den intiemen vriend van den Sultan niet naar den zin is. Daar Italië op de hand van London en St. Peters burg is, kan men zonder veel moeite nagaan, van welke zyde gevaar voor het „Concert" dreigt. Steeds duidelyker wordt bet, dat de Oos- tersche quaestie dezen zomer de Europeesche diplomatie de handen vol zal geven. Frankryk is gereed haar onder do oogen te zien: wy hebben in den Levant noch politieke belan gen, noch heerschzuchtige bedoelingen. Frankryk wil de integriteit van het Otto- maansche ryk handhaven, evengoed als de orde, den vrede en de veiligheid voor de Christenen aldaar. Zonder bygedachten dos „Ei, is u daar geweest? U wilde zeker de kennismaking van vroeger hernieuwen, niet waar? Dat is aardig en strekt u tot eer." Zü zetten bun weg voort, een poos zwij gend naast elkander voortloopende „Het zal haar erg spyten; Potoky houdt van dergeiyke attenties oen zeer origineel* vrouw," zei graaf Maxime eindeiyk. „Zeer origineel! Als ik nog voor liefde ontvanke- IÜk ware, Ik verzeker u, zü zou gevaariyk voor mü zün." Von der Heyden trachtte tevergeefs zün verbazing te verbergen. „Liefde is immers niet noodig, alleen een prikkel; xoo noemde u het immers, niet waar?" „Voor mü niet, dat zei ik er nog bü; maar voor Potoky Zoo liefde noodzakeiyk zün?" „Dat is juist het origineels en tevens pi kante, bet jongemeisjesachtige In deze vol wassen vrouw." „Dat zou zonder het tooneel ook het geval zün, denk ik." „Dat slaat te bezien! Thans verlangt zü, omgeven door valsche gevoelens, naar een oprecht hart dan zou bet wel eens het tegenovergestelde kunnen züo. Een tooneel- speelster is onberekenbaar, zoowel op bet tooneel als in het dagelüksch leven -- een beetje komedie komt er altyd bü te pas." (Wordt vervolgd.) lelrfoea Ho. 69 A D V E H T EN’I I E N worden geplintat 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 (’enten. Groot? letteis worden berekend naai plaatsruimte. Inzending van Adverlenlien <oi I uur dis midd. Het Berliner Tagoblatt schryft naar aan leiding van do verkiezingen in Pruisen Wellicht gingen de aspiraties van de vry- zinnige leiders niet hooger dan te behouden wat er was, en dan hebben zy hun doei vrywel bereikt, maar dan dient er tevens op gewezen te worden, dat een absoluut verkeerde voorstelling bestond van de stem ming onder het liberale kiezerspubliek. Zon der eenigen twüfel bestond in den lande een sterke strooming tegen de Pruisische reactie en vooral wenschte de geheele burgerschaar het gehate drieklassen-kiesrecht te kunnen afschudden, en van deze gunstige gezindheid hebben de leiders der vryzinnigen geen ge bruik welen te maken. Gedurende den ge- Doze betooging wordt de „Witte demon si ratio" geheeten, omdat allen in hel wit gekleed zullen zün, opdat de kleuren der suffragetto-vaan purper, wit en groen - beter zullen uilkomen. Mevrouw Lawrence doelde nog mede dat omstreeks denzelfden tyd oene zelfde betoo ging in het Bols de Boulogne te ParÜs tou plaats hebben, uitgaande van de voorstand sters van vrouwenkiesrecht in Frankryk. Als „goneraalsche" zal by de Witte De monstratie de bekende mevrouw Drummond fuugeeren.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1