Nouveautés SAMOSWIJN. BINNENLAND aüvi]ivti:\tiii\ Firma Herman Zoon. STATEN-G RN VAi AAL.' T Ml K MC Ml ÊC H TM MC mm. Stadsnieuws. VBRG4DER1NG VAN DP GKMMiNTfiR44D Rechtzaken. BEURS VAN BOTTERDAM ^M/t/ere/s f Geneeskundige Gymnastiek en Massage. D. VAN DUUREN, Vereeniging «A R M F, 10RG» Duitschlakd. Te Ebrenbreit8tein blijft de typhus op be denkelijke wijze onder de soldaten heerschen. In het lazaret liggen nu 51 militairen. De bekende Poolsche makelaar Bieder- mann deelt in de Poolsche bladen mede, dat het hem, ondanks de ijverige pogingen van de Pruisische kolonisatiecommissie en het in werking treden van de nieuwe anti-Poolsche wetten, gelukt is in de laatste twee maanden 21 Duitsche bezittingen in Poolsche handen te doen overgaan. Oostenrijk-Honoarije. De „Siroplicissimus" mag in Hongarije niet meer per post verzonden worden, omdat het blad de Hongaren in plaatjes over den optocht bij het jubilé des keizers belachelijk heeft gemaakt. Rusland. In het op de Pruisische grens gelegen plaatsje Krottingen zijn 80 huizen verbrand. Men vermoedt brandstichting. Ook vreest men, dat er een aantal menschen zijn omge komen. Een gewapende bende te Odessa heeft 's nachts een paardctram aangevallende conducteur, die weigerde zijn geld over te geven, werd neergeschoten. 1 Marokko. De sultan, Abd-el-Azis, tracht bij Frankrijk weer een leening te sluiten van drie mil- lioen francs. De staatslanderijen in Rabat, Larasch en Saffi wil hij als onderpand geven. Maar als hg nu binnenkort eens voorgoed van den troon gestooten wordt door Moelay Hafid? Amerika. Ook de staat Louisiana heeft het wedden bij de harddraverijen verboden. „Collier's Weekly" te New-York is met a Roosevelt overeengekomen, dat de president j een serie artikelen over zyn jachtavonturen in Afrika zal schrijven. Teddy krijgt daar voor een honorarium van f250.000. en door invoering van enkelvoudige Kamers (rechtspraak door één rechter) in civiele zaken. Met dit laatste nieuwe Instituut weuscht de heer van Styram wel de proef te nemen overigens waarschuwt by cr tegen met de uitbreiding van personeel niet te ver te gaan. D 1 heer Limburg betoogt te vreezen, dat door de fouten, die dit ontwerp aankleven ten aanzien van de rechtspraak door alleen rechtsprekende rechters het doel dat men met proefneming, voor latere definitieve in voering beoogt, niet zal worden bereikt. De minister van Justitie, het ontwerp verdedigende, verzekert bij de Kamer later, maar dan ook principieel te zullen terug komen met het thans teruggenomen voorstel betreffende de facultatieve afschaffing van de conclusies van het O. M. De minister zet nog uiteen, dat hjj door periodieke traktementsverhooging het sala ris voor rechterlijke ambtenaren na 20 jaren dienst wil brengen op f 2000 hooger dan het aanvangssalaris. afdeeling Tanah Datar, Padangsche Boven- 1 inden) is vermoord. Celebes. Blykens een by het Ministerie van Kolo niën uit Nederlandsch-Indië ontvangen tele gram is.op verzoek van het zelfbestuur van Belomaröe in Midden-Celebes militaire holp verleend tegen vyftig vijandige Toradja's van hot naburige landschap Laranggonau Vier van dezen, waaronder de aanvoerder, werden neergelegdde overigen vluchtten, doch zoch ten daarna weder aanraking. Onzerzijds werd onbiduidend door een pijlschot gewond een Europeesch militair benoden den rang van officier. Vergadering van Donderdag 25 Joni. Voortgezet wordt de beraadslaging over het wetsontwerp tot toekenning van een ren teloos voorschot voor aanleg en exploitatie van een spoorweg Hontenisse—Belgische grens in de richting van Selzaete, waarbij de minister van Waterstaat tegenover don heer Patyn ontkent dat hier een averechtsche protectie, nl. bevoordeeling van de buiten- Jandsche industrie boven de Nederlandsche, zou plaats hebben. Verder ontkent de mi nister dat Sas-van-Gent zou worden achteruit gezet of voorbij gegaan. Integendeel zal deze plaats even goed door deze lijn geholpen worden. Maar de lijn aan te leggen via Sas- van-Gent, zou kunnen komen te staan op.het verlies van het provinciaal subsidie van Zee land voor den aanleg van de onderhavige lyn. Beslist onjuist is ook de meening van den heer Patyn, als zou de raad van toezicht zich hebben uitgesproken voor de richting Sas-van-Gent. Dit college heeft zich inte gendeel voor de onderhavige richting uitge sproken. Na replieken dient de heer Patyn zyn gister aangekondigde uitstel-motie in, doch nam die onmiddelijk daarna weer terug, nadat is ingekomen een amendement-Lely, Smeenge, van Gyn, strekkende om de sub sidie-verleening te verbinden aan de voor waarde, dat de gelyktydige aanleg en ex ploitatie van een ^ylyn naar Sas-van-Gent verzekerd zal zyn. De heer Trenb neemt echter daarna de motie-Patyn over. Deze strekt om de verdere behandeling van het ontwerp uit te stellen, ten einde de Regeering nader kunne onder zoeken de mogelijkheid van aansluiting van Westdorpe en Sas-van-Gent. Na nog eenig debat wordt deze motie- Treub verworpen met 51 tegen 23 stemmen. Hierna wordt het algemeen debat geslo- ten. By het debat over het amendement-Lely c. 8., stelt de heer de Geer voor, om in plaats van gelyktydigen aanleg van de lyn Sas-van-Gent te lezen tydigen aanleg. Dit denkbeeld was ook de minister toege daan. Dit sub-amendement wordt aangenomen met 47 tegen 29 stemmen. Het aldus gewijzigde amendement-Lely c. s. wordt hierop aangenomen met 41 tegeD 33 stemmen. Het wetsontwerp wordt zonder stemming goedgekeurd. Aangenomen wordt een wetsontwerp be treffende den aankoop van terrein voor een nieuw Muntgebouw te Utrecht, waarna in behandeling komen de wetsontwerpen, be trekking hebbende op onverwijlde bestrij ding van den achterstand bij de rechterlijke colleges, o. a. door uitbreiding van personeel INDISCH NIEUWS. De zeeramp by Tandjong-Priok. In den gemeenteraad van Batavia heeft d$a lieer Dinger een ernstig woord van pro test gesproken tegen do houding van do overheid by de scheepsramp bij Tandjong- Priok. waar ongeveerv400 inlanders om kwamen. De leden van den raad hoorden, met ver bazing eerst, met instemming daarna, al dus schrijft het „Bat. Nbl.", de felle aan klacht, uitgesproken tegen den gemeente raadsvoorzitter, tegen de politie en tegen het bestuur in het algemeen. Het moet mij in de eerste plaats van het hart, zei de heer Dinger ongeveer, dat de ramp der laatste dagen weer geheel bui ten den gemeenteraad is omgegaan. Het is te betreuren, dat wy in de hoofdstad van Nederl.-Indië toestanden beleven als deze. Na gewezen te hebben op de „belang stelling voor den inlander", de bemoeizucht, overal in de desa te zien, terwyl bij deze ramp van belangstelling geen sprake was, vroeg spr.hoe kunnen wy rampep als deze voorkomen? In Europa zou de ge meenteraadsvergadering zeker geopend zijn met deelnemende woorden, aan de slachtof fers gewijd, die staande zouden zyn nange hoord, meende hy. De voorzitter erkende, dat er geen toe zicht op de prauwen wordt uitgeoefend. Jaren en jaren is langs de kust gevaren met overvolle booten. Ook m\j, zei spr., heeft de ramp zeer getroffen. Als ik het vermoed had, dat de ramp zulk een om vang had, zou ik er zeker dadelijk op uit zijn gegaanmaar ik kreeg eerst na vier entwintig uren bericht, dat een prauw met vijftig menschen was verongelukt, en dat drie en-twintig menschen gered waren. Verder moet ik u opmerken, dat bv. de Harwichboot jaarlijks op drukke tijden even eens overladen afvaart. Waar er plaats is voor tachtig passagiers, gaan er niet zelden 150 mee. Op een vraag van den voorzitter, of hy zyn opmerkingen wilde formuleeren, ant woordde de heer Dingerja, ik zou 't zoo willen formuleerenin rampen als deze worde opgetreden met een activiteit, waar mee in de binnenlanden wordt opgetreden tegen den Europeaan, die zijn bedrijf wil uitoefenen. Het incident was hiermee afgeloopen. Men moet den heer Dinger erkentelijk zyn voor het woord van protest, dat hy in den gemeenteraad heeft laten hooren, v teekent het „Bat. Nbl." hierbij aan. Al ware het alleen omdat de voorzitter, tevens assistent resident Voor de politie, in zyn antwoord erkend heeft, eerst eon vol etmaal na de ramp kennis daarvan gekregen te hebben en niets te hebben gedaan! De assistent-resident vergiste zich nog wel. Het was immers eerst zes-en-dertig uren later, dat hij bericht kreeg! Later meldde het blad de oorzaak hier van. Donderdag-morgen (14 Mei), dus onkele uren na de ramp, kwamen drie geredden by den assistent-wedono van Jacatra hun wedervaren vertellen. De assistent-wedono nam de lieden mee naar den wedono, die hun in verhoor nam en een mooi ver slag op papier zette, dat hy jangs den ge- bruikelyken weg aan den assistent-resident zondToen had hij zyn plicht gedaan Wij vernemen verder, dat het aantal van 349 lijken, door de politie gevonden, alleen betrekking heeft op hetgeen in de afdeeling Batavia is gevonden. Op het land Tjelint- jiug, behoorende onder Meester-Cornelis, zyn gedurende twee dagen een vijftig lijken aan gespoeld en aan het strand begraven. Sumatra. Van Sumatra's Westkust is bericht ont vangen, dat de controleur by het Binnen- landsch Bestuur J. Bastiaans (volgens den Regeeringsalmanak 1908 belast met het be stuur in de onderafdeeling Lintau en Boea^ Gemengde Berichten. Vreemd. Een en dezelfde briefkaart is dezer dagen het slachtoffer geworden van twee aan verstrooidheid lijdende poststem pels. De kaart verzouden uit Port-Said draagt een stempel met den datum van 13 November 1908, terwijl volgens het st< mpel van het postkantoor te Groningen de kaart aldaar ontvangen werd25 Februari 1909 Eenige weken geleden i de tusschenkomst van de Kamer van Arbeid voor de Winkei- on do Grossiersbedryven te 'sGravonhuge ingeroepen in een geschil Ansschen de directie van den „Grand Bazar de la Paix" en tweQ door haar ontslagen bedienden. Door de Ka mer is voor deze zaak een Verzoeningsraad benoemd en tot den burgemeester, baron Sweerts, het verzoek gericht het voorzitter schap van dezen Raad op zich te nemen, aan welk verzoek door den burgemeester is voldaan. Het is den Raad mogen gelukken het go- schil op een voor beide partyen bevredigende wijze te regelen. De inktwerper. De krijgsraad te Haar lem heeft tot deskundigen voor het onderzoek van de geestvermogens van den inktwerper benoemd de heeren dr. J. Coenen, zenuwarts teNJIaarlem en dr. C. Kam, geneesheer te Meereuberg. Een juffrouw uit Amerong(?u had bij iemand te Eret een boodschap te doen en had daar toe /plaats genomen' op het balkon van den achtersten wagen sd°r Ooster Stoomtram- Maatschappij. Een >2 minuten buiten de plaats gekomen, zag\zy den man van het doel barer reis en zyaftringt in gedachten van de in volle vaart zyïlde tram, met het gevolg, dat zy achterover jsloeg en bewuste loos bleef liggen. Een geneesheor van Ame- rongen constateerde hersenschudding en achtte haar toestand zeer gevaarlyk. (Hbld.) De Zeister moordzaak. Van Vaalen, v. Ee, Kors en Overhorst, do vier veroordeel den in de Zeister moordzaak, die hooger beroep hebben aangeteekend tegen hun vonnis zyn gistermorgen onder sterk geleide van Utrecht naar Amsterdam overgebracht. (Avp.) Vrouwenkiesrecht. Eergisteravond had in de groote zaal van het restaurant „De TWee Steden" te's Gra- venhage een druk bezochte openbare verga; dering plaats, waar door eenige buitenland sche afgevaardigden van het Wereldcongres voor Vrouwenkiesrecht het woord werd ge voerd. De vergadering werd geopend door dr, Aletta Jacobs uit Arasterdam, die mededee- ling deed van het telegram van dankbetui ging ontvangen van de Koningin naar aan leiding van het van uit Amsterdam gezonden telegram. Vervolgens gaf zjj het woord aan mevr. Marie Lang uit Weenen, die vertelde van den strijd, die in Oostenryk-Hongarye door de vrouwen voor het vrouwenkiesrecht wordt gevoerd. Oostenrijk heeft vrouwen kiesrecht gekend maar het is daar weer aan de vrouwen ontnomen. Als tweede spreekster trad op Fröken Mörg, de regeeringsafgevaardigde voor Noor wégen. Zy sprak Engelsch. In korte trekken verhaalde zy van den snellen vooruitgang die de zaak van het vrouwenkiesrecht in haar land heeft gemaakt. Hierna vertelde Frau Blauenfcldt, hoe zy voorstandster van 't vrouwenkiesrecht ge worden is. Frl. Adèle Schreider, uit Duitschland sprak als haar meening uit dat uit het thans ge houden congres is gebleken dat de mede- zeggingschap der vrouwen in het Staats bestuur slechts leiden kan tot een meer objectieve behandeling van zaken en een betere samenwerking op allerhande gebied ondanks onderling verschil van opvattingen, Frl. Rosita Schavivumer uit Hongarije gaf een beschrijving van een gesprek met een tegenstander, in een spoorwegcoupé ge voerd, waarbij zy tegen de oude argumenten weder al de oude tegenargumenten heeft gesteld, die zij al jaar in jaar uit heeft gebruikt. Ten slotte verkreeg het woord mrs. Anna H. Shaw uit Amerika. Zy vergeleek de argumenten tegen vrou wenkiesrecht ingebracht, met de redeneering: twee maal twee is misschien vier, waar u woont, maar ergens anders kan liet wei eens anders zyn. De Vereeniging tot aanmoediging van het vreemdelingenverkeer in Arnhem en omstre ken heeft tot den directeur-generaal der Maatsch. tot expl. van S.S. een schrijven gericht, waarbij wordt aangedrongen op het versnellen der reisgelegenheid Arnhem— Roozendaal--Pqrys. Zij oordeelt, dat het niet moeilijk kan zyn in bedoelden treinen loop verbetering aan te brengen en wel door vermijding van het groote oponthoud (onge veer 1 unr) van de meeste treinen te 's-Her- togenbosch. Verschillende vereenigingen te Arnhem, Nijmegen enz. zijn uitgenoodigd het verzoek te steunen. Reeds in 1899 werd door de Kamer van koophandel en fabrieken te Nijmegen aan genoemde maatschippy te kennen gegeven, dat de loop der treinen naar België en oragekeord, over Roozendaal, niet beant woordt aan de eischen van een snel cn gemakkelijk vbrkeerdat, niettegenstaande het traject Nijmegen—Brussel in 4 uur kan afgelegd, schier alle treinen k 1 uur méér noodig hebben, ook omdat zoowel te 's-Bosch als to Roozendaal moet overgestaptdat het van groot belang zou zyn dat in de verbin ding van Befgië met het oostelijk deel van Nederland (Nijmegen, Arnhem, Zatfen, Deven ter) verbetering werd gebracht. In*1901 verzocht genoemde Kamer nog- om genoemde verbetering, waartoe ^toeu aanleiding gaf een schrijven van lerlandsche Kamer van koophandel te In (fe Balg tusschen het eiland Schier monnikoog en de zandbank Simonszand heeft J. Visser Woensdag elf zeehonden bemach tigd. De vellen van zeehonden zijn zeer gevraagd. Uit Genève wordt Kericht, dat de 41 jarige koopman Henry var. Gelderen,'een Neder lander van geboorte, vandaar de vlucht heeft genomen, na een som van 501000 mark te hebben verduisterd. Men kwam hem op 't spoor, toen liy zich in een hotel te Lausanne bevond. Maar hij verliet het hotel door een achterdeur en poetste de plaat in een auto- mobiel. Gisteren herdacht prof. dr. P. K. Pel.te Amsterdam den dag, waarop hy voor 25 jaren het hoogleeraarsambt aanvaardde. Van verschillende zyden werden hem geschenken aangeboden, o.a. zyn buste, ontworpen door Pier Pander, het portret van mevr. Pel, geschilderd door Therèse Schwartze, een itquarel van Weissenbruch, enz. Gistermiddag werd prof. Pel oen diner aangeboden en des avonds was er 'n serenade. De Russische minister-president Stolypin bereidt een wetsontwerp voor tot bezoldiging van de leden van de Ryksdoema. Z\j zullen vermoedelijk 4400 roebels 's jaars krijgen. Amerika kan niet tot een vergelijk komen met Venezueli en derhalve he"ft de Ameri- kaansche zaakgelas.igdo Venezuela verlaten. Uit Washington wordt echter gemeld dat het vertrek van het Amerikaansche gezant schap uit Venezuela uitsluitend verklaard moet worden uit de pest, die in Caracas eu La Guayra heerscht. j Te Marseille ontsnapte een leeuwin uit haar kooi, terwyl deze over de straat ver voerd werd naar een specialiteitentheater. Onder de voorbijgangers ontstond een paniek, maar de temmer was er dadelijk by en de leeuwin liet zich gedwee weer door hem vnngen. Hier en daar in Maas en Waal hebben de maaiers geweigerd op het oude loon van f 7.50 per morgen aan het werk te gaan. Hun eisch van f 8 is op enkele uitzonderin gen na ingewilligd. In het maaiveld vair den heer J. de Leeuw te Alphen a/d Maas hebben kwaadwilligen groote spijkers, paraplu-baleinen, fietsspaken, enz., gestoken, om het maaien te beletten. Een aanzienlijke jnbraak is gisternacht in de Grand Bazar de la Bourse aan den Nieuwendjjk te Amsterdam gepleegd. Toen de winkelchef vanmorgen den achteringang aan de St. Nicolaasstraat wilde betreden, werd hy verrast door den aanblik van politie, die bij de openstaande deur post hadden gevat. Na onderzoek bleek dat de dieven een der achterdeuren uit de scharnieren hadden ge licht om langs dezen weg den liftkoker te bereiken, waardoor met behulp van een lad der de magazynkelder8 bereikt werden. Hier gekomen, voorzag men zich van een groot aantal gouden, zilveren en donblé-artikelen» ter waarde van enkele duizenden guldens. Daarna begaven de dieven zich naar het kantoor, waar beproefd werd de brandkasten te openen, hetgeen aan de geforceerde sloten ten duidelijkste blijkt. Waarschijnlijk hadden de inbrekers door bet aanbreken van den dag geen tijd hun bedrüt te voltooien en hebben zy op het hoorei, van een of ander gerucht het hazen- oad gekozen, met achterlating van een der koffertjes, dat gedeeltelijk met waardevolle voorwerpjes gevuld was. De Bazaar was gistermorgen tot 12 uur gesloten, opdat het onderzoek ongestoord kon geschieden. (Hbl.) Te Weenen kwam een 30-jarige arbeider aan een daar woonachtige vrouw de hand vragen van haar 16-jarige dochter, maar de moeder weigerde, op grond dat het meisje nog te jong was. Hierover in woede ont stoken, bracht hij met een mes de vrouw een steek in den arm toe en door een ka meraad geholpen, sloeg by den inboedel aan stukken en wierp de stukken het venster nit. Daarop snelden 3 zoons van de vrouw en het meisje toe, die de indringers met revol vers en andere wapens te lijf gingen en hen uit de woning verjoegen. Alle deelnemers aan de vechtpartij werden min of meer ern stig verwond. Een der indringers werd door 3 kogels in het hoofd getroffen, de andere kreeg een houw met een byl in de borst. De rechtbank van Dessau heeft een zon derlinge zaak van diefstal behandeld. Sedert jaren waren te Dessan diefstallen gepleegd. Een onbekende drong in de huizen en stal uitslaitend vronwenkleeren. Eindelijk toch legde men de hand op den schuldige. Het was oen spoorbeambte, Grosskopf genaamd. Bij het onderzoek bekende hij al de dief stallen, maar beweerde gehandeld te hebben onder den invloed eener ware monomanie. Hy voelde een onweerstaanbaren drang om zich van vronwenkleeren meester te maken en die dan aan te trekken om te gaan slapen. De geneesheeren hebben hem lijdend aan pathologisch feticbism verklaard, maar toch verantwoordelijk voor zijn daden. De recht bank heeft hem, met verzachtende omstan digheden, tot vijf jaar gevangenis veroor deeld. Toen zich gisteren in den dom te Tnryn in bijzijn van kardinaal Richelmy en het ge- heole domkapittel de kerkelijke ommegang voor het St. Jansfeest opstelde ontplofte er een onschuldige soort van bom. De harde knal veroorzaakte een paniek. Vrouwen vie len in zwym, andere raakten onder de voet. Het moet een wraakoefening tegen xlen kar dinaal z|jn geweest, denkt men. Het ongeluk van kapitein Sharp. De le-officier van Vollenhoven van het stoomschip „Rindjani", schreef aan de „Rot- terdamsche Lloyd" „Het spyt mij zeer, UEd. te moeten me- dedeelen, dat op reis van Lissabon naar Marseille, op den 14en Joni des namiddags te 3.15, ons bevindende in de straat van Gibraltar, in peiling N.O. t.O. van den licht toren van Tariffa op ongeveer ®/4 mijl af stand, kapitein J. Sharp by het oploopon naar de brng langs de bakboordstrap uit gleed en achterover over de reeling van het promenadedek te water viel. Verscheiden personen, onder wie zyn dochter, zagen hem Vallen en oogenblikkelyk werden zoo wel van het achterdek als van de brng boeien over boord geworpen en de machine gestópt, vervolgens op de plaats rondge- stoomd, uitkijken in de masten geplaatst en de werkboot bemand met den 2en stuur man en vier roeiers. Zoo spoedig mogelijk werd de plaats van het ongeluk bereikt, en reeds te 3.30 pikte de boot, die in de nabij heid van de boeien gestreken was, en waar men op ongeveer een halve scheepslengte van de boei af den kapitein het laatst ge zien had, de eerst geworpen boei op; in 't varen naar de boei zag men nit de boot zyn witte pet, die bij den val van zyn hoofd ▼iel, wegzinkentien minnten later werd de tweede boei, die geworpen was, opgepikt, maar helaas, beiden zonder den drenkeling. Nog lang werd op die plaats gezocht, zoo wel van nit de boot als nit de mastenook hescben wy direct het sein „man over boord", waarop we verscheiden booten, die in de nabijheid waren, langzaam zagen stoomen en nitkyk honden. „Van de semaphore werd geseind, dat de stroom op de Z. 57 gr. 0 liep en zochten nn met de sloep langzyde slepend in die rich ting. Vervolgens zochten we tot het donker werd, en toen door de duisternis verder zoe ken onmogelijk bleek, hielden wy scheeps raad en besloten, de reis te vervolgen, Gi braltar te 8.12 nam. passeerend. „Hierbij heb ik nog te voegen, dat door iedereen met den meest mogelyken spoed gehandeld werdals bewys daarvoor kan wel dienen, dat reeds na 15 minnten de boei, die het eerst geworpen was, en waar bij men op ben afstand van pl. m. 80 meters den kapitein gezien had, werd opgepikt, terwyl zyn pet gepasseerd werd in het roeien er naar toe. Ik veronderstel, dat zyn leef tijd, den schrik en misschien een kwetsnnr, daar hy met zyn lenden achterover op de reeling sloeg, in aanmerking nemende, bij zich niet genoeg boven water heeft kunnen honden. t „De neerslachtigheid aan boord, zoowel onder passagiers als bemanning, was groot, want wy allen hadden hem in deze dagen reeds als een braaf man leeren kennen, en ik kan niet nalaten, UEd. te condoleeren met het verlies van een nwer oudste gozag- vberders." De begrafenis der slachtoffers van het myu-ongelak bij Saint-Etienne he6ft Woens dag plaats gehad onder een algemeene be langstelling. Verscheidene autoriteiten woon den de plechtige teraardebestelling bij, waarbij minister Vivanni een rede hield om hulde te brengen aan de slachtoffers van den arbeid an te verzekeren, dat de verantwoordelijkheid zal worden opgespoord. In hoofdzaak sprak de minister het volgende „Dergelijke ongelukken treffen ons diep, maar w|j moeten er tevena leering uittrekken. Ik ben niet hier om over dit drama en de verantwoordelijkheid, die er uit voortvloeien zal, de meening der regeering weer te geven, welke nog slechts ingelicht is door een onderzoek, dat natuurlijk slechts onvolkomen zijn kon. Ik zeg alleen, dat de verantwoor delijkheid zal worden opgespoord en vastge steld. Ik voeg er bij, dat zulke feiten de menschen tot meer voorzichtigheid moeten aansporon en ten slotte dat, wanneer er van tijd tot tyd vreeselyke gebeurtenissen onder de arbeiders voorvallen, dit ongetwijfeld voor ons een aansporing is om ons minder opper vlakkig met hun toestanden bezig te houden. Het proletariaat ik spreek niet alleen van de mijnwerkers is een verzameling wezens van hetzelfde vleesch en bloed als wij, die echter wel onze smarten maar niet onze vreugden kennen, die in een ellendigen toestand verkeeren, in een toestand van be- staansonzekerheid afhankelijk als zy zyn van de grillen van zaken en menschen en al die dooden zullen niet nutteloos zyn, wanneer wij, door medelijden geleid tot gerechtigheid, de komst verhaasten van den dag, waarop al die wezens maatschappelijk vrij en onze gelijken zulleD zyn. Ik verklaar bij deze graven, dat deze dooden niet nutteloos zyn, zoo goed als niets nutteloos op aarde is. Ongetwijfeld zien wy om ons heen veel trnnen, strijd, opofferingen en soms te veel dooden, die onverwacht en op gewelddadige wyze nit het leven zijn weggerukt, zooals zy, die wy nu betreuren, maar niettemin wordt elke vooruitgang met lijden betaald, de mensch wordt er ook door verheven, veredeld. Gebonden aan den be schavingsarbeid is het altijd de werkman, die er de martelaar van is en het gevoel dat, zoo hy lydt, de kinderen van zijn zonen toch de vruchten zullen plukken van zyn pogiDgen, moet hem aanvuren en hem niet ter neder slaan, want door te werken voor het komend geslacht zal hij zijp deel erlan gen in de onsterfelijkheid." Door de rechtbank te Rotterdam is bevel tot gevangenneming verleend tegen den voort- vlochtigen boterhandelaor H. A. M., nit de Noord-Molenstraat, verdacht verschillende borgtochten verduisterd te hebben, hem toe vertrouwd door loopers, die hy aanstelde. Totaal is f 425 verdwenen, waaronder f25 ten nadeele van J. d. J. te den Haag. Te Maastricht heeft een dievenbende te recht gestaan, die gedurende eenigen tyd het zniden van Liroborg onveilig maakte en haar strooptochten tot in het noorden der pro vincie aitstrekte. Zy hMdjgerbljjf in een woonwagen, en alles wai^vinphaar gading. Tegen *een der bende, A. ae B., schilder, alhier, beschuldigd van diefstal van 10 zil veren lepels ep 3 dito vorken, werd 8 maan den geëischt; tegen drie jongelingen, die zich aan diefstal van kleeding hadden schul dig gemaakt, 8 maanden tuchtschool, 1 jaar gevangenisstraf en 4 maanden tuchtschool; tegen M. M., venter, zonder vaste woonplaats, be8chnldigd van diefstal van een paard, en R. S., be8choldigd van heling, 1 jaar gevan genisstraf en 8 maanden tuchtschool en tegen A. Marks, wegens heling en diefstal van kippeB, 3 jaar gevangenisstraf. Men was bezig met werkzaamheden aan de znil van de gemeentelijke electri- citeitswerken in de Van Eeghenlaan te Amsterdam by het ingangetje naar het Vondelpark. Een der werklieden had de onvoorzichtigheid met de ongewapende hand te raken aan den hoogspanningskant, wat levensgevaarlijk en daarom ten streng ste verboden is. De man sloeg achterover tegen den grond en werd bewusteloos op genomen. Gelukkig schjjnt het contact met den sterken stroom slechts vlnchtig te zyn geweest, want de getroffene kwam na eenige oogenblikken vanzelf by en bleek er goed te zjjn afgekomen. Hy voelde zich echter zeer loom en afgemat, zoodat 4by naar zyn woning is gebracht om daar we der geheel op zyn verhaal te komen. GOUDA, 26 Juni 1908. Men meldt ons, dat tot president van het bestaar der Martha-stichtiug te Alfen aan den Ryn in plaats van wijlen ds. J. G. Smit is gekozen dr. J. Th. de Visser, te Amster dam, en tot vice-president, ds. J. L. de Heer, te Rotterdam. (Ned.) VRIJDAG 26 JULI 1908. Voorzitter: de Bargemeester. Tegenwoordig zjjn de hh. van de Velde, Nederhorst, de Jong, Herman, van Eyk, Knnttel, Vergeer, van Gakn, Bokhoven, van der Ree, van Iterson, IJsselstyn, Dessing, Jon genburger, Mujjlwyk, Vingerling en Dercksen. Afwezig de hh Prince en van der Torren met kennisgeving. De Notulen der vorige vergadering worden voorgejezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelde mede dat door Ged. Staten dé volgende beslissing was genomen op de reclames in zake de belasting op het inkomen. Verminderd was de aanslag van Mevr. de Wed. van Kekem van f 3600,—op f 2800,— van J. Zielstra van f 1975,op f 1375, en van H. S. H. van Pelt van f 5075,— op f 5050,—. Afgewezen waren de reclames van 0. J. van Haansbergen, J. H. Teeling en J. de Jong Wz. Deze mededeeling werd aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen 1. Een voorstel van B. en W. tot wijzi ging der begrooting. Is gedrukt rondgedeeld en wordt ter visie gelegd. 2. Een brief van B. en W. tot het aan schaffen van een Raumktihler ter verwijdering van naphtaline-ver8toppingen in het buizennet der gasfabriek. De heer Dercksen stelt voor dit nog heden te behandelen. Zal worden behandeld na afloop der agenda. 3. Een voorstel van Bi en W. naar aan leiding van het onlangs genomen besluit tot oprichting eener electriscne centrale. B. en W. stellen voor/de gascommissie te belasten met het toezicht over de centrale en nevens den directeur der gasfabriek aan te stellen oen onder directeur op een salaris van f 2000.— en daarvoor sollicitanten op te roepen. Ter visie. 4. Een brief van B. en W. tot het on- inbaarverklaren yAn 66 posten van de in komstenbelasting/ Ter visie. Aan de jörde De benoeminfe van een geneesheer van het Hoffman's Gesticht. Benoemd wordt de heer H. J. DEVOOGT met 15 Btemraen, de heer Montagne ver kreeg 2 stemmen. - Aan de orde: De rekeningen der gesubsidieerde instellin gen van weldadigheid over 1907. Worden zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Aan de orde: Het voorstel tot het aanschaffen van een Ranmkühler. Hierover voerden het woord de hh. van der Ree en van Galen. Het voorstel wordt zonder hoofdelyke stemming goedgekeurd. Niets meer aar. de orde zynde wordt de vergadering gesloten. Het gerechtshoi te Leeuwarden heelt uit spraak gedaan in de zaak van E. N., oud 41 jaar, vroeger brievengaarder te Makking8, dén 7en December j.l. als zoodanig was ge schorst, op grond dat bom werd ten laste gelegd, dat bij in bet postspaarbankboekje van H. Nyhobt, te Nyeberkoop, toen deze hem op 25 September 1907 een bedrag van f 190 ter band stelde, om in te schrijven, dit wel beeit gedaan, doch daarna van den datum der stempeling 26—9—07, de 9 heelt veranderd in 10, en van de bijgeschreven maand Sept. beeit veranderd in Oct. De schade, bierdoor ontstaan, beeit zich dus bepaald in een maand renteverlies voor den '""Beklaagde werd den 7 Mei j.l, door de rechtbank te Heerenveen voor valschheid in gescbriite veroordeeld tot 1 jaar gevange nisstraf met last tot zjjn onmiddellijke ge vangenneming en ontzegging van het recht om eenig ambt bjj de posterijen oi teiegraphte te bekleeden voor den tijd van vijf jaren. Het hoi beeit bet vonnis bevestigd met wijziging der qualiflcalie in „valschheid in eene authentieke akte" en met altrek der voorloopige hechtenis. DONDERDAG 25 JONI. L.K. H.K. Staatsleenmqen. Nederland. Certif. Ned. Werk. Schuld 2V| 76 Portugal. Oblig. Tabaksmono- polieleening (500 5000 fr.) 4' 1958/^ Rentelooze certif. f 6.— Oblig. Ie Serie L 100 3 64 Bulgarije. Zegelleening 1904 5 937/g Hypothee. Staatsl. 1892 6 965/„ - Rusland. Iwang Dombr. Obli gatie» 4'/i 94'L Azik. Japan Obligation 1899 4 80 Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schold. O. 1000 P. 3 44 - Hypotheek-Banken. Pandb. Rotterd. Hypb. 4 100 - Pandb. Standaard Hypb. 41/, 99 Pdbr. Sted Hypb.'sGrav, 4', 100ty4 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4", 100$ Pandb Westlandsche Hypb. 4 96'/4 Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 95'/8 Pandb. Algemeene Groninger Sckeeps-Hypb. 4'/f 99V4 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 93 Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 41/, 100 Pandb. Bataafsche Hypb. 4 94'/» Eerste Ned. Hypotbeekbrief- bank 4 94 Pandb. Hollandsche Hypb. 4'/« 95 Pandb. Nationale Hypb. 4 100 2'. 96 - Scheepvaart-Maatschappijen. Oblig. L. Smit en Co. Sleop- dienst 4'/j 100 Premieleeninqen. büLOiE, Loten Stad Antwerpen 1887 97 Spoormgleeningen Italië. Obl. Zuid-Italiaansche Spw. My. 3 66®/, Diversen Obl. Ned.-Ind. Gas My. 1905 4 1001/, IN Costumes tailleur, Mantels, Blousen, Hokken en Japonstoffen in zeer groote keuze tot de meest con- curreerendo pryzen. Predikbeurt bU de Hemonatrantiohe Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 28 Jnni, 's voormiddags 10'/, aar, Ds. H. VAN ASSENDELFT. Met zeer gunstig resultaat wordt door ondergeteekende behandeld: rnggegr. verkr., iicbaamsmisvorm., bewegingsstoorn., ver- staikingen, spierverrekkingen, enz.; vetzucht, rheumatiek, Ischias, rag- en lendenpijnen, verstopping, enz. enz. KAT'i'ENSINGEL Q 143. Afdeiling IIIIUHHKRIIHIS "ROZENDAAL HOEK PARADIJS GOUDA. Deze inrichting stelt zich ten doel om onde, gebruikte en overtollige huishoudelijke voorwerpen welke ook, zoo veel noodig to repnreeren, en hooidzakelijk aan minge- goeden voor goedkoope prijzen to verkoopen. De daarop behaalde Winst komt geheel ten goede aan de neut role Vereeniging ,dr- rnenxoru" OS cent per fletck. Aanbevelend,

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2