Schoenhandel. BI N E NN L AN D NOUVEAUTÉS apvkhtentiion C. SMITS. Klanken nit Schoonhoven. Stadsnieuws. Posterijen en Telegraphic. Geneeskundige Gymnastiek en Massage. D. VAN OUUREN, land droeg er toe by, om de gevolgen daar van nog meer merkbaar te maken. Het is onder die omstandigheden begrüpeiyk, dat in Canada een streven wordt opgewekt, om met het Duitsche Ryk op beteren voet van handelsbetrekking te komen. Hoe de toe stand is, kan nit enkele berichten in Engel- sche bladen worden opgemaakt. De „Times" kreeg nit Ottawa een telegram, meldende „Het departement van arbeid heeft vast gesteld, dat de reactie op economisch gebied, die verleden jaar door den geldnood ontstaan is, thans aanmerkelijk minder is geworden, maar een flinke vooruitgang is nog niet op te merken. De fabrikanten en groote koop lieden beperken de productie en den handel tot het onmiddeliyk noodige. Dezelfde ge dragslijn wordt door de kleinhandelaren gevolgd. Velen werken njet minder perso neel en verkorten arbeidstijd. Reeds werden by do regeering pogingen aangewend, om do Britsche preferentieels rechten voor een jaar op te heffen. Maar het is niet waar schijnlijk dat dit zal gebeuren. De staking in de spinneryen kwam niet onwelkom voor de fabrikanten, zoodat het resultaat voor de arbeiders unbeteekenend is. De vooruit zichten voor den oogst zyn uitstekend." Het „Berliner Tageblatt" vernam even eons ongunstige berichten over den econo- mischen toestand. Het blad zegt verder': „Een land waarmede Duitschland vroeger do aangenaamste betrekkingen onderhield, en waarheen de uitvoeren van jaar tot jaar toenemen, is Canada; en het is zeer te be treuren dat de toloorlog het verkeer plot seling geheel verbroken heeft. Daarbij komt nog, dat de Duitsche handel met Canada opnieuw ernstig geschaad is door het handelsverdrag, dat dit land met Frank rijk heeft gesloten, en waarin de tollen voor beide landen met 10 pCt. verminderd zyn voor eikaars producten. Diezelfde vermin dering -genieten natuurlyk de landen, die op den voet der meest begunstigde natie worden behandeld, zooals |Oostenryk,Zwitserland enz. en het is duidelijk dat Duitschland daar door opnienw zal lijden. En daar de toestand der Duitsche nyver- heid buitengewone middelen noodig maakt, heeft de Duitsche regeering den plicht, voor de onmiddellijke beëindiging van dien tolkryg te zorgen de tyd is daarvoor thans gunstig, omdat de Canadeezen geneigd zyn tot onder handelen. Maar wordt het thans niet spoedig gedaan, dan loopt men gevaar het afzetgebied in Canada geheel voor den Duitschen uitvoer handel verloren te zien gaan. Verspreide Berichten. Duitschland. In het ryksland Elzas-Lotharingen zyn gemeenteraadsverkiezingen gehoudenzy zyn met een volledige nederlaag der socialisten geëindigd. Er is geen enkele socialistische candidaat gekozen. Na een congres van drie dagen heeft de Duitsche Tabaksvereeniging een motie aan genomen, om de regeering te verzoeken tabaksaanplantingen in de Duitsche koloniën te bevorderen, opdat Duitschland onafhanke lijk zal zyn van het buitenland. Engeland. Te Bombay stond een inlandsch dagblad schrijver terecht, die opruiende artikelen ge schreven had. De menigte liep voor het gerechtsgebouw te hoop en juichte den be klaagde geestdriftig toe. De politie moest chargeeren en arresteerde verscheidene personen, die met steenen wierpen. Belgie. België heeft in 1907 rond 25.000 paarden uitgevoerd tegen gemiddeld 1000 francs per stuk. Er gingen er 15.800 naar Duitschland, 5200 naar Luxemburg, 2850 naar Frankrijk en 1250 naar Nederland. De rest naar andere landen. Italië. De afgevaardigde Santini, die, naar men weet, aanleiding gaf tot de staking der journalisten, op de parlements-perstribune, heeftper brief zyn mandaat neergelegd, welk ontslag echter door de Kamer is ge weigerd. Oostenbijk-Hongarije. Gisteren begon te Lemberg het procos tegen den moordenaar van graaf Potocki, den gouverneur van Galicië die 12 April door den Rutheenschen student Siczynski met drie revolverschoten werd gedood. CLVII. Op Maandat? 22 Jani 1908 in de vroege morgenuren was de raad van Schoonhoven bijeengekomen om vonnis te vellen over de toekomst van een ambtenaar. Na een kruis vuur van ruim drie uren, onder een tropische atmosfeer, veroorzaakt door een in grooten getale opgekomen publiek, wees de raad vonnis. En de uitspraak luiddeDe gemeente ontvanger wordt met zes tegen vijf stemmen ontslagen. Ons oordeel opschortende over deze uit spraak tot wy over meer gegevens kunnen beschikken dan thans, willen wy toch een en ander nu reeds in 't midden brengen over het vonnis aan den man dp <\elAlbrecht-Beiling- gracht beteekend Voorop zy gesteld, dat wy in dezo zoo gewichtige zaak aan mopten nemen, dat elk lid zijn stem heeft uitgebracht met den eed voor oogen. In de eerste phtats dan welt ons de vraag naar de keelWaarom hebben B en W na het ontvangen van het rapport van den accountant, Nov. 1907, zóó lang moeten wachten om de zaak in den raad te brengen Ja orger nog, waaVom heeft de raad zoo'n pressio moeten uitoefénen om deze zaak aan de orde te stellen P Was door het rapport van den accountant geen klaarheid of genoegzame duidelijkheid in de kwestie van het tekort in de kas der Bedreven verkregen En hebben B en W al dien tyd gezocht naar een middel om het duister geblevene tot klaarheid te brengen? Of was en bleef de kwestie voor het dage- lyksch bestuur zoo troebel, dat geen eerlijke beslissing genomen kon worden Hoe het zij, B en W hebben door hun lange wachten den raad geprikkeld,' overprikkeld, zoodat de raad het initiatief nam tot het doen van voorstellen in dezen. En zoo is het gekomen, dat B en W, in eigen boezem verdeeld, achterop gekomen zyn met hut) voorstellen, die door den loop van het debat eigenlijk geen effect hebben gehad. Had het dagelyksch bestuur het rapport met de daaruit geboren voorstellen van den burgemeester en den wethouder Valk in den raad gebracht en deze onderworpen aan een grondige discussie, het voorstel-Schreuder ware nooit gedaan geworden wellicht. En stellig had de raad niet gestaan onder zoo'n zware pressie van een besluit te moeten nemen in de vergade ring van 22 Juni, omdat de heer Schreuder den volgenden dag voor 4 k 5 weken, bui tenslands moest. i Hier mogen B en W wel in overweging nemen in hoeverre zy den loop der gebeur tenissen door hun lange dralen hebbeoinde hand gewerkt. Is het niet te betreuren, dat het Voorstel van den voorzitter en den heer Valk om aan den gemeente-ontvanger de verleden jaar gestorte gelden, "als kas-tekort, terug te betalen als zijnde door hem nooit ontvan gen; is het niet te betreuren, vraag ik, dat dit voorstel niet eens in. behandeling kwam en afgemaakt werd op grund, dat het rapport, waarop dit voorstel steunde, vol valsche cijfers en scheeve voorstellingen zat? De raad beklaagde zich, dat het rapport van den voorzitter niet ter visie had gelegen en de voorzitter kaatste dit terug met de op merking, dat dit geen voorstel van B en W was, maar de slotbeschouwing van den voor zitter na do gehouden debatten en deze dus niet ter visie kan gelegd worden, omdat zy er feitelijk nog niet is. Voolen B en W nu hoe zy door hun dralen, zich het heft uit handen hebben laten wringen Deraad heeft zyn oordeel moeten vestigen op het accountants-rapport onder den indruk of den druk van het voorstel-Schreuder. En dit is zeer te betreuren. J Wy wenschen verder te vragen of in ver band met het geldelijk beheer onzer bedrijven de raad wel genoegzaamzaam art. 113 der Gemeentewet heeft in het oog gehouden in dien zin, dat er in alle gemeenten, die eigen bedrijven hebben, tegen gezondigd wordt ten nadeele van den gemeente ontvanger. Art.- 113 luidt aldusDe ontvanger is belast met de invordering van alle de inkomsten der ge meente en zorgt, dat die behoorlijk geschiede. En art. 114: Door hem geschieden alle betalingen uit de gemeentekas De ontvanger heeft dus maar één kas waarin de belastinggelden, veergelden, gelden der bedrijven gestort worden. Er kan ook dan maar één kas gecontroleerd worden, de gemeentekas. Het beheer der bedrijven zooals dit is ingericht in de verschillende gemeenten van ons land ontneemt feitelijk de wettelijke verantwoordelijkheid van den ontvanger daarvoor en is in strijd met de wet. Daarom heeft minister Rink dan ook dato 5 April 1907 by de Kamer ingediend een wetsont werp tot wijziging der Gemeentewet. Deze wijziging bedoelt, de wet in overeenstemming te brengen met de eischen van den tegen- woordigen tyd. Terwijl toch de wet een afzonderlijk beheer der bedrijven niet kent en voorschrijft dat alle ontvangsten en uitgaven der gemeente geschieden door den ontvanger, heeft ,men zich in grootere gemeenten (ook hier) sedert lang genoodzaakt gezien de wet in dez£ los te laten en afzonderlijk administratief gel delijk beheer voor elk bedryf in te stellen. Stellig zullen Gedeputeerde Staten hiermede rekening dienen te houden, vooral in de boekhouding onzer bedrijven, waarvan de heer Valk bij de verkiezingen van veneden jaar nog schreef: „Dét weten wy wel, dat er geen voldoende administratie was. Er bestonden alleen twee kasboeken, waftruit men na afloop van het dienstjaar de rekening distilleerde". Waar de zaken zóó staan, daar past een afwachtende houding aangenomen te worden tot de uitspraak van hoogerhand. En dan rao^t ik myn strenge afkeuring uitspreken over een deel van Schoonhovens burgery. N.l. dat deel, dat heeft uitgekeken naar een muziekcorps, bereid om den heer Schreuder een serenade te brengen als hulde voor zyn flinke houding in deze zaak. Ik verzoek ook" de personen, die zoo nieuws gierig zyn of B en W hari-kiri zullen plegen, wel in overweging te willen nemen of mis schien vroegere stadsbesturen niet schuldiger staan, mogelijk wel de oorzaak zyn van de huidige malversatiën. „Vox populi, vox Deï" is niet voor alle gevallen waar. Niet voor die gevallen, waarin het publiek geen of valsche, of sterk overdreven gegevens ten dienste staan, of de partijhartstocht is opgewekt in die mate, dat men den voorstemmer partijgenoot op het. schild zon willen ronddragen en den tegen- a<«/nm«r-partygenoot toeroept het „Kruisigt hem". Toen in 1672 de gebroeders De Wit het slachtoffer werden van de „vox populi" dier dagen als gevolg van hun vertrouwen op meineedigen, toen riep één uit den volks hoop op het Groene Zoodje Dominee, han gen ze hoog genoeg?" Ds. Simonides zei niets, maar preekte den volgehden Zondag voor de „Christelijke" schare: „De dood der gebr. De Wit is een wraak Gods, waarvoor de handdadiger niet gestraft, maar veeleer beloond moeten." Intusschen vormt de moord der gebr. De Wit een bladzijde van onuitwisebbare schande in onze Geschiedenis. JAN BAZUIN. STATEN-G ENE KAAL. ff MC SC ff MC KA IfM MC Mi. Vergadering van Dinsdag 30 Juni. De algemeene beraadslaging over de definitieve Oorlogsbegrooting wordt voortgezet, met een rede van den heer van Karnebeek. Deze verklaart, dat de rede van den heer Patyn, die den minister verweet de Kamer niet voldoende te hebben medege deeld, dat hij de 4Va tor. alleen voor 2200 handlangers noodig had, op spr. een onaan- genamen indruk had gemaakt, daar die rede voering niet vry was van felheid en harts tochtelijkheid. Spr. stelt in het licht, dat de aanvulling slechts strekte om het blijvend gedeelte op de wettelijke sterkte te brengen, want in 1901, bij de behandeling van de Militiewet, is beslist, dat de normale sterkte van het blijvend gedeelte 7500 man zou be dragen. Bij de mobilisatie kan met niet min der manschappen volstaan worde». Spreker zet uiteen, dat de zg. handlangers en corvee- ers niet kunnen gemist worden, zonder dat 'teen janboel in 'tleger zou worden. Ten slotte verdedigt spr. den raad van defensie tegen de aanvallen in de Kamer gedaan. De heer Thomson bestrijdt de meening van den heer Duymaer van Twist, dat minister Sabron, wel verre van reactionnair te zijn, de vooruitstrevendheid zelve is. Deze minister doet niets dan regeeren. Van actie spreken is alleen sprake by de instelling van den raad van defensie, om welke de Kamer reeds zoo lang gedwongen heeft. Die raad acht spreker overigens een vry onschuldig vermaak, een instelling, die geen kwaad kan doen tenzij het karakter van den minister haar tot een minder onschuldige instelling stempelt. De hoogere bevelvoering besprekende, acht spr. het een kapitale fout, dat de chef van den generalen staf tot kommandant van het veld leger is benoemd, tengevolge waarvan een jongere officier hem in al zyn verantwoor delijke betrekkingen moest opvolgen. Spr. meent, dat de chef van den staf behoort te staan boven den kommandant van het veld- leger. Spreker zet daarna uiteen, dat hij voor alsnog niet deelt de meening van den heer Patyn, dat minister Sabron bij de kwestie van de versterking van het blijvend gedeelte geen klare wijn zou hebben geschonken, ja de wijn zou hebben vertroebeld. Spreker be cijfert, dat door de versterking van het blij vend gedeelte door minister Sabron veel sterker mobilisatie-detachementen verkregen zijn dan ooit te voren. Maar overigens is spreker van meening, dat de minister door zijn plaatsingen uit verschillende garnizoens plaatsen, zyn schijndekkingen, het leger uit elkaar klopt en door dit knutselwerk de veiligheid van het land slechts in schyn ge waarborgd is. Ten slotte betoogt spr. onder het aan halen van voorbeelden, dat de rechtvaar digheidszin in het leger veel te wenschen overlaat en by de bevordering tot hoogere rangen verschillende by-omstandigheden in aanmerking worden gebracht in plaats van bokwaamheid. Met een bijzonder ge val stelt spr. vast, dat algeheele rechts verkrachting plaats had, hetgeen hy toe schrijft aan het te strikt militaire stelsel in het leger. Spr. vreest, dat dit verkeerde stelsel in den tegenwoordigen minister een pleitbezorger vond. De heer Roodhuyzen komt op tegen het voornemen tot inkrimping van de muziek korpsen. Na de pauze werd het wetsontwerp tot verrekening van den goeden staat der voor name rivieren en stroomen des Rjjks zonder stemming goedgekeurd. Het wetsontwerp tot wijziging yan de Motor- en Rywielwet wordt aangenomen met 43 tegen 28 stemmen. I)e wetsontwerpen in verband met be strijding van den achterstand by de rech terlijke colleges worden goedgekeurd met 49 tegen 21 stemmen, nadat de heer Lob man, ook namens eonige vrienden, verklaard heeft tegen te zullen stemmen, omdat by aanneming, wegens de pensioneeringsbepa- ling, 8 van de 14 leden van den Hoogen Raad, en behoorende tot de bekwaamste raadsheeren, bun ontslag zullen moeten ne men. Ware de leeftijd van 70 iaar aange nomen, dan zou spr. geen bezwaar hebben. Besloten werd, zoo noodig, Donderdag avond en ook Zaterdag zitting te honden. De heer van der Molen bepleit soldijver- hooging voor de cavalerie en dringt aan op lotsverbetering der muzikanten, 's Zondags moesten ze niet tot spelen worden gèdWon gen, daar sommigen daartegen gemoedsbe zwaren hebben. Spr. dankt den minister, den miliciens in de kazerne gelegenheid tot bidden gegeven te hebben. De heer Passtoors bepleit lotsverbetering der marechaussee, wier billijke grieven nog geenszins recht gedaan is. De heer de Visser acht het uitgangs punt van '8 heeren Patyn's rede onjuist de minister heeft zich steeds op het stand-' punt gesteld, dat de 2200 man voor de mo bilisatie in haar geheelen omvang noodig waren. Nadat de minister had gesproken in geheime zitting, achtte spr. eiken twijfel opgeheven over de bestemming van het blij vend gedeelte. Spr. gaat in den breede na wat in Eerste en Tweede Kamer is voorge vallen over het noodwetje, ter argumenta tie van zijn stelling, dft de minister van Oorlog volkomen klaren wyn is geschon ken. Spr. stelt het volle vertrouwen in den minister van Oorlog. Morgen 11 uur voortzetting. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zyn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 6 Juli, des avonds te half negen uur. De Delftsche Maskerade. De beteekenis der Maskerade. „Omdat Florence den vrede zoo hoog noodig heeft, en de middelen, om dien te verkrijgen nutteloos bleken, zoo komt 't mij beter voor, dat één zich in gevaar be geeft, dan dat een geheel volk er aan blijft blootgesteld Het was deze waardige overweging die Lorenzo de Medici, het hoofd der Floren- tijnsche republiek, er in 1479 toe leidde naar het met Florence oorlogvoerende Napels te gaan, als zyn eigen gezant en als een door het verdere landsbestuur gevolmachtigd bur ger Het was een even merkwaardige als ge vaarlijke stap, doch hy werd met schitte rend succes bekroond, en toen Lorenzo te Florence terugkeerde, werd hij met ware vervoering door de geheele bevolking ont vangen; men omarmde elkaar van vreugde. Gisteren is binnen de muren van Delft (het Hollandsche Florence, althans voor den duur van de Lustrum-week) deze vreugdedag uit de geschiedenis der middel eeuwen herleefd. Duizenden en duizenden hebben Lorenzo (den heer J. de Bie Heu- veling Tjeenk) als nu vóór vijfhonderd jaar geestdriftig hulde betuigd. Vriendelijk en dankend bewoog Lorenzo zich onder de menigte. En alleen de historische vreugde omarmingen bleven uit hadden althans voor zoo ver waargenomen kon worden niet zooopenlijk plaats als vóór 5 eeuwen. De figuur van den h <ro f d- persoon. Hij ziet er schitterend uit, Lorenzo. Zyn gewaad geeft uitdrukking aan zyn uiterst gecultiveerden kunstzin. Een wit-en-gonden mantel dekt een kostbaren rok van rood fluweel met goud; de witte rand van den laaggebolden hoed rust als een krans van bloeiende witte rozen op zyn ravenzwarte lokken; een flonker-zwarte hengst in goud geel-rood harnachement draagt den heer schar, een uitnemend ruiter, die lenig-wie- gelend zyn ros berijdt. Met korten, steigerenden tred draagt zyn ros hem voortHem omgeeft een stoet van Florentynsche edelen Cesaro Petrucci Giovanni Tornabuoni, Angelo Pojiziano, Nicolo Machiavelli, allen ridders saus peur et sans reproche, en met magnifieke volle-wapenrustingen. Hun "har nassen schitteren in de stralen van de zon. Ros en ruiter vormen veelal een vol maakt kleuren-geheel, en mede is zoo véél mogelijk naar harmonie-van-tinten gestreefd voor de verschillende groepen. We zien er prachtige kleur-ensembles. Veel paars fluweelen hangende mantels, met sneeuwblanke hermelijnen kragen of wel af- zetsels van grys bont; goudgele korte strijd rokken een ander Florentijn draagt een breed neerplooienden, blauw fluweelen man tel, in 't raidden met geel-leeren gordelriem saamgebonden een magnifiek geheelver rukkelijk mooi van kleur ook de scharlaken strijdrokken, met bontafzetting en bij-kleu- renden spanbroek de bestikt rood-fluweelen pourpo'nts; de satijnen h»quetons der krijgs lieden, welke hoquetons bestikt zyn met groote lelies of wel met heraldische leeuwen. De rossen dragen de kleuren hunner hee ren doch mooier toch getuigd dan alle andere zijn de paarden der ridderB, die Don derdag zullen deelnemen aan het tournooi. Zy dragen kleurig-wapperende d3kkleeden, purperen en scharlaken, licht-rose, wijnrood de kostelijkste kleuren die 't schildersoog ooit zag. De pages zyn vroolyk gekleed met voyante gowaden met blonde pruiken, die met een golf in den nek neerhangen, en met kleine kleurige, dan wel stemmig-zwarte toques. Een weelde op zich zelf blijkt, rustig van nabij beschouwd, de versiering van de stijg beugels der edelen. Zy zyn kunstig gesmeed, en vele dragen edelsteenen tusschen de ijzeren krtflfiguren. Eerst op het Marktplein, waar een tournooiveld ingericht is voor het schitterend kampge vecht, dat Lorenzo Donderdag 2 Juli ter eere van zijn geliefde Lucretia Donati zal houden, heeft Lorenzo zich by den stoet ge voegd. Het was daar stampvol rond de tribunes, die het kampveld aan de oogen der buiten wacht onttrekken, on binnen de omheining, op de oploopende tribunes, staan de men- schen zy aan zij. Lorenzo rijdt hot kampveld binnen. Zyn page, Cesaro Petrucci, rijdt naar het mid den van het terrein. Klaroengeschal weer klinkt, en déér spreekt Petrucci nu voor zyn machtigen heer de volgende uitdaging voor het tournooi „Hoort, hoort, hoort. Ik, Cesaro Petrucci, doe aan alle edelen weten, dat men mij in gevolge order van mijn zeer hoogen en zeer uitnemenden heer en meester Lorenzo de Medici, gebieder van Florence, den 2den dag van Juli in deze goede stad van Florence zal bevinden, tegen half drie uur in den noen, ten einde alle edelen te ontvangen en hen aan te bieden een bevallig spel en een schit terend Italiaansch caroussel. „Het is mijn zeer gevreesde heer en mees ter die dit feest geordend heeft, ten einde eer te bewijzen en genoegen te schenken aan de zeer schoone eri zeer gracieuse Lu cretia Donati, die vergezeld zal zyn van een grooten stoet van edelvrouwen en jonk vrouwen." „IdemEn als deze edellieden te mijner begroeting zullen komen, zullen zy zich voorstellen aan de genoemde vrouwe Lu cretia Donati. „Idem: en als deze voorstelling zal heb ben plaats gehad, zal de ridder of edelman zich voorstellen aan de scheidsrechters; en bij zal te paard gezeten zyn en gewapend volgens zijn believen, behoudens dat zal worden nagegaan door de scheidsrechters of hy niet is vastgebonden aan zijn zadel. „De hooge edelvrouwen zullen de lansen reiken, welke dien dag gebroken zullen worden." Met de heilige verzekering van de ver vulling van het hierboven toegezegde, be sluit Cesaro Petrucci zijn uitdaging tot het toernooi. Verder f*ydt nu weer de stoet, langs hui zen mot versierde gevels, onder groen en bloemen door. Eerepoorten met het wapen der Medici's, en met eerbiedige opdrachten brengen den heerscher heilOver enkele grachten zijn draden gespannen, waaraan reusachtige bloemtuilen hangen. L&ugs de walkanten zyn masten gezet, die rijen illu mineerglazen dragenVan-avond, by den ommegang met fakkellicht, zullen deze lichtjes worden óntstokenHet effekt zal tooverachtig zijn. Uit de huizen der voornaamste ingezete nen waait de vlag; kleurige perzische ta pijten zijn hier en daar bit de raamkozijnen gehangenDe tribunes voor de huizen staan dicht bezet met wuivende én juichende menschen. En overal langs den weg wordt door no tabelen aan den schitterenden stoet van (dor stige) ridders de eere-wijn aangeboden Gracelyk weigert de gevierde Lorenzo géén dronk. Hij dankt hoofsch, neigt, en rjjdt verder, om d&ar weer het voorwerp van nieuwe ova ties te zijn. Heil LorenzoHeil Lorenzo Marzocco! Pallel Palle! laten aanzien. Om 7 uur stond 't op het Huygensplein zwart van de menschen, die op dat vroege uur al met de stoomtram mee wilden. En van dien tyd af reden de stoomtrams overladen af. Op balkons met ruimte voor 8 personen drongen zich gretig nog extra 8. ;Waren er bezwaren Och kommen moest 't nu maar goedvin den omdat 'tkermis was!" Koetsiers van tentwagens verkochten op 't Huygensplein de plaatsen in hun rijtuigen voor 50 cents 't stuk, en in een minimum van tijd was meestal zoo'n koets uitverkocht Voort ging 't dan, achter de eind6looze reeks rijtuigen en autu's aan, die den Delftschen weg schier ononderbroken aftrokken. Om 9 unr kwamen al rissen rijtuigen aan den over kant van de Trekvaart terug, om nieuwe vrachtjes te halenBooten vervoerden weer andere gezelschappenmannetje aan mannetje zag men de dekken volo.a. voer daar, mudvol, een groote pleizierboot„Am sterdam (Kalfje) Delft". Heel veel wandelaars uit den Haag ook. Het weer was dan ook prachtig voor een loopje 't Eenige wat men 't vandaag ten laste had kunnen leggen was misschien dat 't te mooi was; wat warm. En in Delft van morgen, nog vele uren voor den aanvang, zoo'n gedrang langs de met vlaggen en groen getooide grachten en straten, dat je je toen al afvroeg: „Kan er nog meer bij 'tKon dan misschien niet, maar 't moest. En dat zei voor vandaag méér. In aansluiting aan het bovenstaande meldt men nog nader Neen, zoo vol als vandaag zag ik 'tby Delftsche Maskerade nog nooit, en dat had zich ook al van morgen vroeg in den Haag Gemengde Berichten. De Levensverzekering-Maatschappij „Dor drecht" hield gister, onder leiding van den Commissaris-Voorzitter Mr. G. N. Sickenga, haar 34e jaarvergadering in haar kantoor gebouw op Rozenhof. Uit het verslag der Directie bleek, dat de voorstellen die in 1907 in behandeling kwa men f 13,647,789.— kapitaal en 1 119,744. jaarlyksclie rente bedroegen. Afgewezen werd f 1,518,070.— kapitaal en f 1801— rente. Onafgedaan bleef f 774,235. kapitaal en f 2687.— rente. Geroieerd werd f 6,180,444.- kapitaél en f 28,800.-rente. Zoodat het verzekerd bedrag op 31 December 1907 f 63,714,746.— kapitaal en f 702,010 rente d. i. rente tot kapitaal herleid f 70,754,850.— bedroeg. In de afdeeling Levensverzekering liepen 22993 polissen op het leven van 21525 per sonen met f 64,002,575.— verzekerd bedrag dat is gemiddeld f 3089.per hoofd, by verzekeringen ingeval van overlijden. By de Volksverzekering liepen 108618 po lissen met f 6,752,275.kapitaal, dat is gemiddeld f 68.— per hoofd. De Sterfte onder de verzekerden bedroeg by de afdeeling levensverzekering 61 pCt., by de afdeeling volksverzekering 72 pCt. van de verwachting. Alle uitkeeringen te samen vorderden f 1,215,110.— terwijl voor afkoopsommen f 209,724.— werd betaald. Aan termynpremies en koopsommen werd ontvangen f 2,823,829.—, aan interesten f 661,460.- Tot verhooging der premiereserve moest f 1,648,873.— worden afgezonderd zy bereikt daardoor het cijfer van f 16,518,689. en geeft de balans nog aan voor risico-reserve156,070. voor exploitatie-reserve 565,539.— voor geldbeleggings-reserve - 119,492. en voor kapitaal reserve. 243,311. Uit de winst ad f 91.363.— werd besloten aan aandeelhouders 12 pCt. uit te keeren, hetzelfde dividend, dat verleden jaar werd uitgedeeld af te zonderen voor de met aan deel in de winst verzekerden f33,200.- voor het beambtenfonds f 3320. De volgens rooster aftredende commissaris sen C. J. J. Verbroek van Nieuw-Beierland, Mr. A. C. Crena de Iongh en Mr. G. J. W. van Tricht werden herkozen. Tot Directeur der Vennootschap werd met algemeene stemmen benoemd Mr. S. Boers, thans Adjunct-Directeur. - De vergadering hechtte haar goedkeuring aan de voorgestelde wijziging der Statuten, Frie8che, geen frhsche kaas. Voor eenige dagen werd te Oldemarkt, Ruinen, Ruinerwold enz. kaas verkocht, waarvan het gebruik by verschillende personen de een meer, de ander minder, ongesteldheid veroorzaakte. Het bleek, dat die kaas giftige bestanddeelen bevatte. De politie ging op onderzoek uit en vond den verkooper te Heerenveen, tegen wien proces-verbaal werd opgemaakt. Dezer dagen bood een boter- kooper voor de grap één cent per pond voor een partijtje kaas en werd dadelijk kooper, maar de zaak niet recht vertrou wende, probeerde hij met die kaas zyn kippen te voederen, welke na het gebruik spoedig ongesteld werden. Gisterenavond is een baanwachter, die zich naar zyn post begaf, op den Cranen- burgschen weg, by Groesbeek, onder een automobiel geraakt, door onzeker uitwijken, en denkelijk verblind door de stof. Een zyner beenen werd gebroken, 't andere zwaar ge kneusd. Direct vervoerde men hem naar het ziekenhuis te Cranenbnrg. Hy erkende dat de wagenbestuurder volstrekt geen schuld had aan het ongeval. Men schrijft uit Apeldoorn aan het „Vad.": Een weduwnaar, nog in de volle kracht des levens, was gisteren uit levensmoeheid in het Kanaal gesprongen. Hoewel in de bebouwde kom van het dorp, had niemand het blijkbaar gemerkt. Een paar meisjes van 13 en 7 jaar, dochtertjes van schippor Ten Caten, aan het spelevaren in de nabij heid, zagen iets drijvende en ontdekten, toen ze erheen geroeid waren, dat het een man was, bewusteloos reeds. De oudste had den moed, hem by den kraag te grijpen en toen het haar niet gelukte, hem in de boot te trekken, den man zoolang boven te houden, tot haar hulpgeroep werd gehoord. Toen die hulp kwam opdagen, werd de man op het droge gebracht en bleken de levens sten nog niet geweken. Geneeskundige hulp deed het overige. Uit het krankzinnigengesticht Oud-Rozen burg, onder L msduinon, waarheen hij sinds ongeveer 3 maanden van uit Medenblik was overgebracht, is thans ontvlucht Marius Brouwers, in 1905 door het Haagsche ge rechtshof ter zake van den bekenden moord in de Scheveningsche boschjes ontslagen van rechtsvervolging met last tot plaatsing in een krankzinnigengesticht. Gisterenavond 6 uur werd de verpleegde voor het eerst by den avondmaaltijd gemist. Men vermoedt, dat hy ongeveer 5 uur te voren is ontsnapt. IJ vorige nasporingen worden gedaan. By de nieuwe kartonfabriek te Coevorden viel gisterenavond de timmerman Van Dijk van '8-Gravenhage van een hoogen steiger. Hi) is in het ziekenhuis opgenomen. Men vreest voor zyn leven. verleenen Mej. Addy ^Prikken, alt uit den Haag er. de heer W. Bredius, bas uit Am sterdam. Bedankt voor het beroep by de Ned. Hervormde Kerk te Sluipwijk door ds. W. H. H. Dijkman te Rozenburg. Uit Beverwijk meldt men aan 't „N. y' d. D.", dat de verzending van aardbeien in de week 22 -26 Juni vry levendig was; er werden 92 waggons verzonden, gemiddeld met een gewicht van 3000 KG., samen 276.000 KG. Er is veel vraag; behalve de gewone ex pediteurs kwamen ook nog enkele vreemde lingen om aardbeien op te koopen. Enkele koopers gingen zelfs de tuinders tegemoet, om maar het eerst in do gelegenheid te zyn de vruchten te koopen. De prijzen waren dientengevolge hoog en bewegen zich tusschen 15 en 20 ct. per KG. Mocht het weer warm en droog blij ven, zooals deze week, dan verwacht men nog hoogere prijzen. Volgt er echter regen of vochtig warm weer, dan zullen de prijzen niet onbelangrijk dalen, daar dan de vruch ten niet in goeden staat kunnen worden af geleverd. De stand is uitmuntend, met zeer enkele uitzonderingen. Dat vele handen noodig zyn om de vruchten te plukken, blijkt wel hieruit, dat het getal kindoren, dat verlof heeft verkregen om te plukken, alleen voor de scholen te Beverwijk meer dan 300 be draagt. Ook het personeel van het station Beverwijk is met enkele vaste en vele losse krachten versterkt. Den geheelen dag is oen locomotief op het terrein aanwezig om de wagens te rangeeren. GOUDA, 1 Juli 1908. Bij Kon. Besl. is benoemd tot commissaris van politie alhier, de heer A. Bertheux, thans inspecteur van politie. De nieuw benoemde Commissaris van po litie alhier werd hedenmorgen aangenaam verrast. De agenten hadden op zyn bureau een bloemstuk geplaatst en hedenmiddag by de overname van den dienst werd hy har telijk geluk gewenscht. Wy hopen dat hij nog vele jaren alhier moge werkzaam zijn, zoowel ten gecoege van hem zelf als van de ingezetenen. Gedurende de maand Juni werden de Volksgaarkeuken, in de zaal gebruikt 1321 i portiën van lOcenten 393 van 15 te zamen 1714 i portiën. Afgehaald werden 1080 i portiën van 10 ci en 59 van 15 cent, te zamen 11391 portiën Aan het postkantoor Gouda en de daar onder ressorteerende hulpkantoren, werd ge durende de maand Juni 1908, in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 38554,34 terugbetaald f 26447,31. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 15301. Naar wij vernemen zullen by het orgel concert op a. s. Dinsdag hnnne medewerking Afloop der Openbare Verkooping van Onroerende Goederen, gehouden door den Notaris J. J. A. Montyn. Perceel 1 en 2 voor f 3100.— gekocht door den heer P. H. J. van Wankum te Gouda. Perceel 3 voor f 2020.— gekocht door den heer E. T. den Hertog te Gouda. Overige perceelen opgehouden. Benoemd: 16 Juni, tot adsistent te Amsterdam, de kantoorknecht H. F. de Boois, aldaar tot brievengaarder te Ooster zee, H. de Bruin. Verplaatst: 16 Juni, de klerk der posterijen en telegrafie 2e klasse J. A. Reu vers, van het hoofdtelegraafkantoor naar hel bypost- en telegraafkantoor „Purkstraat" te 's-Gravenhage; de hulptelegrafist H. E. Zeil maker (ov.), van Leeuwarden naar Amster dam de adsistent J. C. Thomasze, van Amsterdam naar Arnhem 1 Juli, de klerken der posterijen en tele grafiste klasse P. de Landmeter, van Zalt- bommel naar Vlissingen (telegraafk.), P. Sandee, van Vlissingen (telegraafk.) naar IJzendyke, J A. de Priester, van IJzendjjke naar Zaltbommel, A. Scheygrond, van Veghel naar Rotterdam (telegraafk. en M. Lezer, van Amsterdam (telegraafk.) naar Weesp; 16 Juli, de commies-titulair der posterijen en telegrafie A. Schurink, van Steenwijk naar Dokkum de klerk der posteryen en telegrafie 2e klasse J, van Essen, van Olden- zaal naar Steenwyk. Eervol ontslagen op verzoek: 1 Aug de directeur van hot postk. te Schie dam, J. P. Halberstadtde hoofdcommies der telegrafie J. A. Koudys te Leeuwarden; 1 Oct., de adsistent C. Bout te Amsterdam. Verbetering, de benoeming van W. B Bod (ov.) tot hulptelefonist te Velp gaat in 1 Juli in plaats van 1 Juni. VERSCHEIDENHEID. Zondag kwamen 2000 werklieden uit Ame rika het Centraalstation te Utrecht door. Ze waren verdeeld over twee extra-treinen van Rotterdam naar Duitschland. In weerwil van den minder gunstigen toestand aan gene zyde van den Oceaan, die genoegzaam uit deze massa-torugkeer blykt, gaan er toch nog velen pit ons land zich daar vestigen. Zoo vertrokken alleen uit 't dorpje Nieuw-Vennep, in de Haar lemmermeer, in begin Juli 20 personen naar Amerika. IN Costumes tailleur, .Mantels, Blousen, Kokken en Ja pon stoften in zeer groote keuze tot de meest e.on- curreerendo prijzen. Met zeer gunstig resultaat wordt door ondergeteekende behandeld: ruggegr. verkr., lichaamsmisvorm., bewegingsstporn., ver stuikingen, spierverrekkingen, enz., vetzucht, rheumatiek, Ischias, rug- en lendenpijnen, verstopping, enz. enz. KATTENSINGEL Q 143. KLEIWEG E 30. tegenover de Kleiwegsteeg. Aanbevelend, Alle reparatiën en aangemeten werk.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2