BINNÜLANÏÏ: NOUVEAUTÉS ■pü Stadsnieuws. BEURS VAN ROTTERDAM Laatste Berichten. rMA/*ms £f0l/ifo JtfiwsrttorM ADVKIITENTIKN uicv-iiitir-xuui ten grondslag ligt, de verhindering van een landing van een vijand op do Engelscbe kast. De omstandigheid, dat de groote manoeuvres voornamelijk ten N. van de Duitsche kust worden gehouden, spreekt duidelijk genoeg voor zichzelf. Iritusschen is officieel alles vermeden, wat de gevoe ligheid van de Duitschers zou kunnen kwetsen. De algemeene opvatting is met dat al, dat de vloot de strategische kwesties, die zich een Daitsch-Engelschen oorlog kunnen voor doen, moet oplossen. Daarom zijn een troe penlanding op een vijandelijke kost, waar voor men een stuk van de Oovstkust van Schotland heeft uitgekozen, en de vervolging van* een vijand, die het Kanaal in is ge dreven, in het program van de oefeningen opgenomen. Eerst had men een landing in Noorwegen willen beproeven, maar om staat kundige redenen is daarvan afgezisn. Men wil in Noorwegen, Duitschland geen aan stoot geven. De mobilisatie der zoogenaamde „Home Fleet" ving Dinsdag onder moeilijke omstan digheden aan in de Downs voor Deal, op de Engclsche kust, tusschen Ramsgate en Dover gelegen. Een zware mirt maakte, dat men op 50 meter afstands niets kon onderscheiden. Dinsdagnacht worden de kleinere schepen van dezo vloot, torpedoboot-jagers, aviso's, kanonneerbooten, kleine kruisers, ten getale van meer dan 100 op de bekende ankerplaats in de Downs verwacht, terwijl Woensdag de grootere schepen, w.,o. ook de Dreadnought, daar moesten samenkomen. De drie division, waaruit deze vloot is samengesteld, werden gemobiliseerd te Devon- port, Portsmouth en Sheerness. Omtrent de mobilisatie in beide eerstgenoemde plaatsen wordt reeds gemeld, dat alles naar wensch verliep. De Atlantische vloot wordt binnen enkele dagen ook op het vereenigingspunt gewacht, terwijl omtrent de Kanaalvloot, die ook aan de manoeuvres moet deelnemen, nog steeds gemeld wordt, dat deze in de Noorweegsche wateren kruist. Mogelijk moet deze wel den vijand voorstellen. Omtrent de geheime onderstelling, welke aau deze manoeuvres ten grondslag ligt, wordt aan het Berliner Tageblatt uit Lon den geseind, dat naar verluidt, het doel is om na te gaan hoe een landing des vjjands op de Engclsche kast het best kan worden bolet. Daarbij is nog bet een en ander uitge lekt, wat er op wijst, dat bet aan deze manoeuvres ten grondslag liggend denk beeld nog veel uitgebreider operatiën be oogt. De omstandigheid, dat deze juist ten Noorden van de Duitsche kust zullen wor den gehouden, spreekt duidelijk genoeg, meent de berichtgever van het Berlijnsche blad, die zegt dat men algemeen de moe- ning is toegedaan, dat de vraagstukken, welker oplossing men bij dezo manoeuvres verwacht, de strategie in een eventueelen Duitsch-Engelschen oorlog betreffen. Zoo zullen hierbij twee operatiën voor komen, eene landing op 's vyands kust, en de vervolging eener vijandelijke vloot, die in het Kanaal zal worden gedreven. Voor de landings-manoeuvre had men eerst de Noorweegsche kust op het oog gehad, maar do regeering van koning Haakon achtte het boter dat hiervan werd afgezien, daar Noorwegen geen aanstoot aan Duitschland wil geven. Nu zal bedoelde manoeuvre plaats hebben op de Oostkust van Schotland. De telegrammen uit de plaatsen, boven welke graaf Zepj elin gisteren met zijn nieuwe luchtschip een bezoek heeft gebracht, luiden alle even geestdriftig. Het was de eerste groote tocht, dien hij ermee ondernam. Om 10 unr vertoonde Ifo luchtbol zich boven Schaffbauson, om 12 uur boven het Zuger Meer, om hall oen boven Luzern, om half drie boven het meer van Zurich. Het Zwit- sorsche volk juichte hem overal luide toe cn bewonderde de prachtige kringen, die het luchtschip naar den wil van de bestuurders beschreef. In Frauenfeld, de hoofdstad van het kanton Thurgau, dreef de luchtbol gis terenmiddag otn 5 uur boven het oefenterrein van de artillerie on wuifden de Zwitsersche officieren graaf Zeppelin hun groeten t je, die uit de hoogte beantwoord werden. Om half zeven kwam Zeppelia over Ro- manshorn langs den linker Zwitserschen oever boven Bregenz, daar maakte hij een halve wending en strevende weer op Frie- drichshafen aau. Om kwart over achten daalde het luchtschip tot 40 M. boven Frie* drichshafen, waar het begroet werd met mortierschoten en hot hoera-goroep van do menigte. De luchtvaarders wuifden dankend terug. Om half negen was Zeppelin veilig en wel in de hal teruggekeerd, na een on afgebroken tocht van 12 uur. Hot manoeu vreerde nog vlak voor zyne landing. Tezelfdertijd, dat Zeppelin's stijve lucht schip van majoor Parsifal, waarmee het legerbestuur in de buurt van Berlijn proeven neemt, met een tegenslag te kampen, die de nadeelen van het half-stijve en de voordeelen van het stjjve type duidelijk aantoonde. Op 400 M. boven Cbarlottenburg kwam het militaire luchtschip, op het oogenblik, dat er een onweersbui op kwam zetten, in een hoos. De luchtwerveling was zoo sterk, dat de luchtbol in het rond tolde. Nadat do boos het eon flinko slagzijde had gegeven, daalde het en verloor het zijn vorm, zoodat het niet meer naar het stunr luisterde. Bij de landing raakte het gedeeltelijk in de hoornen van een bosch verward. De ma chinerie heeft niet geleden en er zijn geen menscben gekwetst. Het luchtschip zal uit elkaar genomen en te Reinickendorf weer in elkaar gezet worden. Men hoopt, dat het dan weer binnenkort te gebruiken zal wezen. In een niet-openbare avondzilting heeft de Doema twee wetsontwerpen van den minister van oorlog behandeld een betreffende de middelen tot aanvulling van krijgsvoorraden en materieel en een tot den aanleg van strategische wegen in het westelijk grensge bied. Eerstgenoemd ontwerp (waarbij 92 raillioen roebel gevraagd werd) werd goed gekeurd. Voor den aanleg van strategische wegen bewilligde de Doema 48,000 roebel. Vóór do stemming deelde de rapporteur, graaf Bobrinski (van de gematigde rechter zijde) mede, dat men in de xercenigde zit ting van de begrotingscommissie en de commissie voor landsverdediging tót hot besluit gekomen was, dat de bewilliging der gevraagde kredieten dringend noodzakelijk, was en dat de door den minister van oorlog voorgestelde tormyu voor deze uitgaven de uiterste was, als men niet gevaar wilde loopen, dat het Russische leger in geval van mobilisatie onvoldoende toegerust was. De rapporteur deelde verder mede, dat bijna alles wat voor het leger noodig was in Rusland zelf zou gemaakt worden en dat slechts oen onboduidend gedeelte er van in het buitenland zou worden gemaakt. Men had zich by de beraadslaging in de com- missio volstrekt niet alleen bepaald tot de thans door den minister ingediende voor stellen, maar had zich bezig gebonden mot het geheel der maatregelen, welke nood g waren om Rusland's stelling als militaire mogendheid in overeenstemming te brengen met de moderne eischen. De uitgaven, die de regeering thans vroeg, overschreden niet de eischen, welko men aan een volk, dat zich van zijn plicht tegenover het vaderland bewust was, stellen kon. Wij zouden onzen plicht tegenover Tsaar on vaderland niet vervullen zoo zoide de rapportear ten slotte als we niet de hoop uitspraken, dat de regeering den Tsaar ge trouw op de hoogte zal houden, indien zich meeningsverschillen mochten voordoen op het ministerie van oorlog. De minister van oorlog verklaarde, dat de uitgaven van zjjn departement niet te groot waren, wanneer men dacht aan de stoffelijke en zodelyke verliezen, welke Rus land geleden had door zyn gemis aan voor bereiding voor een oorlog. Legervermin- dering was weliswaar gewen&cht, doch daar kan op 't oogenblik nog niet aan gedacht worden. Eerst moest gezorgd worden voor de krijgsvoorraden en een blijvend contingent voor onderofficieren. De rede van den minister werd door de rechterzijde en het centrum zeer toegejuicht. Verspreide Berichten Frankrijk. De rechter van instructie heeft het dossier, betrekking hebbend op de zauk-Gregori (aanslag op Dreyfus) aan de Kamer van in beschuldigingstelling doen toekomenmen vermoedt, dat de zaak in de eerste dagen van Augustus voor het assisenhof zal komen. Duitschland. Zoo goed als het bericht omtrent de ont moeting met den czaar, wordt dat omtrent de ontmoeting van keizer Wilhelm met koning Ednard weer tegengesproken. Prins Biilow is met zyn echtgenoote te Norderney aangekomen. Te Bremen is gisteren een nieuw linie schip van 18.000 ton te water gelaten, dat den naam „Westfalen" heeft gekregen. Engeland. De beraadslaging over de wet op de ouder domspensioenen is door het Lagerhuis ten einde gebracht. Enkele araendementen, tot uitbreiding der wet, werden door de regee ring overgenomen. Natuurlijk worden de kosten daardoor woer hooger. Beloie. De beraadslagingen over don Congo zijn ondanks de warmte door do Kamer met nieuwen moed horyat. De kurzaal te Ostende is na den inval der Justitie gesloten. De bladen te Ostende verschenen in rouwrand. Zy verzekeren, dat de sluiting van do speelzaal de ondergang voor Ostende beteekeut. Oo8tenrijk-Hongarije. 27 Arbeiders van de gasfabriek te Pest, die aan een loonbeweging hadden deelgeno men en ontslagen waren, vernielden ver schillende machinerieën in de fibriek en zetten een groote toevoerbais voor gas open. Oelnkkig werd dit spoedig ontdekt. STATEN-GENE 'AAL. r ac it o at h n at at. Vorg.idering van Donderdag 2 Juli. De voorzitter deelt mee, dat de commissie van het Analytisch Verslag benoemd heeft tot directenr van de Tachigrafische Inrich ting der Kamer, den heer I). A. Zoethout, hoofdredacteur van de „Eeho" te Amster dam. By de voortzetting over de Oorlogsbegrooting blijft de heer ter Laan aandringen op be zuiniging, en op goede liclnnHyke opvoeding van de jengd, welk'1 echter-niet mag dienst baar worden gemaakt aan militaire doel eiuden. Den Raad> van Defensie kenrt hy af als een rem tegen pogingen der Kamer om de militaire lasten te verminderen. Deze spreker en ook de heer Verhey, sluiten zich nan by den heer Thomson in diens bestry- 'strijding van het stelsel der conduite-staten. De heer Verhey verklaart lynrecht^tegen- over den "minister te staan in diens denk beelden over aard en wezen van de beoor deeling van officieren. De heer de Visser sluit zich aan by den wensch van den minister, dat de heer Duy- maer van Twist zyn motie inzake de ser geant-majoor-instructeurs zou intrekken, in dien althans de minister bereid zonlievonden worden de verzekering te geven, dat hij te eeniger tijd uit de overblijvende f 32.000 aan do. overblijvende 44 sergeanten-majoor instructeurs een tegemoetkoming zal geven. De heer van Heemstra vraagt of de mi nister bereid is de uitbetaling der soldijen in het leger voortaan niet meer om de vijf dagen, maar geregeld des Zaterdags te doen geschieden. De minister van Oorlog, de replieken be antwoordend, zegt don heer van Heemstra - overweging van diens denkbeeld omtrent de soldyuitbetaling toe. In zake de conduite staten deelt dj minister mee, dat hij naar een raiddel zookt om het 'reglement betref fende de inrichting dier staten niet weer bij raini8terieele beschikking te doen vast- stellen, doch op eon wy'ze waardoor dat reglement meer stabiel kan worden vastge steld. Ook zal moeten overwogen worden om de ongunstig beoordeelde officieren een gelega liseerd afschrift van de beoordeeling te ver schaffen. Een commissie van advies is reeds benoemd. Het ligt ook in de bedoeling bezwaren tegen de conduite-staten te doen onderzoeken door een commissie van drie geheel buiten de zaak staande, betrouwbare officieren, desnoods gepensionneerdenvoor den minister is het niet doenlyk alle recla mes, die by honderdtallen inkomen, grondig te onderzoeken. De minister verklaart zich bereid aan de sergeanten-majoor-instructeurs, die daarvoor door gedrag, ijver en geschiktheid in aan merking komen, alsnog een tegemoetkoming te verschaffen, doch niet nit het meer ge noemde bedrag van f 32.000, maar uit den post gratificaties. De minister betoogt geen tegenstander te zyn van wellicht noodige verbetering der rechtsbedoeling in het leger en zal, waar noodig, zooveel mogelijk ook verbetering aanbrengen. Doch dit kan niet plotseling en wil de minister, die geen maatregel wenscht te nemen in overijling, ook niet plot seling doen. De heer Duymaer van Twist trekt zyn motie omtrent de sergeanten-majoor-instruc teurs in. De algemeehe beraadslagingen worden gesloten. Na de pauze wordt het voorstel van -de commissie van rapporteurs om het gewijzigde wetsontwerp tot invoering van eeo wettelykon tyd, opnieuw in de afdeelingen tö onderzoeken, verworpen met 56 tegen 13 stemmen. By de artikelsgewijze behandeling van de Oorlogsbegrooting licht de heer ter Laan een amendement toe, bedoelende de Kamer te doen uitspreken of zij genoegen neemt met de door den mi nister van Oorlog voorgestelde verlenging der herhalingsoefeningen, om te voorkomen dat zü, die reeds b|j het blijvend gedeelte gediend hebben, nog eens even lang voor de herhalingsoefeningen in dienst moeten blijven. Dit amendement wordt bestreden door de hoeren de Visser, Daymaer van Twist, Ty- deman en den minister. Het werd verdedigd door den heer Verhey. Het amendement-ter Laan wordt verwor pen met 50 tegen 27. INDISCH NIEUWS. B'ykens een b(j het Ministerie van Kolo niën uit Nederlandsch Indië ontvangen tele gram is de laras Baso (Ondorafdeeling Oud -Again, Padangsche Bovenlanden) nog in verzet. Overigens is de to stand in het Gou vernement Sumatra's Westkust vrij algemeen verbeterd. De Delftsehe Lustrumfeesten. Men schrijft uit Delft Onder een FJorentjjnsche zon, die liet cel luloid van de vulpen dreigt te smelten, wachtte een vroolyko menigte op het rid derlijke schouwspel, de gloeiende tribunes rond de groote Markt gebouwd geheel ge vuld de talrijke dames onder een bontkleu rig dak van parasols, de beuren kwalijk beschermd door hun stroohoeden, velen zelfs met het oog op de verwachte komst der Koningijl zuchtend onder den hooger. hoed. De door een kroon gedekte Koniugsloge is eenvoudig versierd met tapijten, bloemen en planten en een paar oranjeboompjes. Voor de Koninklijke familie staan de sentrrtzeiJls gereed, bjj het vorige lustrum door de bur gerij «"geschonken aan hot Stadentenkorps. Hooger nog en op de eereplaats vlak tegen over den ingang, is de zetel van Lncretia Donati, ter wier eere het toarnooi door Lorenzo de"Medici wordt gegeven. Die zetel staat onder een vyftiende-eeuwsch Floren- tynsch toreutje, zeer mooi gestoffeerd door de klaroenblazers, die behoorlijk over de tinnen hangen en hnn klaroenen in de zon doer, schitteren. Natuurlijk draagt deze witte toren de banier van de Medici, de poort de vlag en bet wapen van Florence. Precies om twee unr blazen 'd j klaroenen luid, vroolijk schetterend. De poort naast den toren van Lucretia gaat open en onder luid hoera, gevolgd door een Wilhelmus door de opgerezen toeschouwers gezongen en weldra begeleid door bot klokkespel van de eerwaarde Groote Kerk, verschijnt de Koninklijke Familie met gevolg en worden den beiden Koninginnen door twee aller liefste Fiorentynsche prinsesjes, dochtertjes van de loden der reunie-commissie, de hoe ren Waller en Ter Meulen, prachtige bou- quetten aangeboden. Nauwelijks is ieder weer gezeten of er ryden zes herauten binuen, die met de kla roenblazers op den toren fanfares doon hooren, veel luider dan voor de Koningin. Het spel is begonnen en van nu af is Hare Majesteit toeschouwster ah een ander en zyn do eerbewijzen voor Lucretia Donati. Haar komst is het dan ook die nu wordt aange kondigd. Zy wordt voorafgegaan door een prachtige,, een tooverachtigo groep. In de volle klenrenschittering en weelde- rijkdom van de eerste periode der renais sance uitgedost, komen daar de meisjes en de kinderen, die dansen en het Italiaansche liedje zingen, dat door Lorenzheet gedicht te zijn en dat een ode is aan de jengd, do vreugde, een vermaning tot het gebruiken van den wel vervlogen gelukkigen tyd. Het begeleidende luitspel overstemt den sympa thieken, zoet-Italiaanschen zang niet en is toch meer dan bloot accompagnement. Het publiek is geheel en al onder den aangrijpend bekorenden indruk en ziet en luistert doodstil. Op korten afstand achter de dansende, zingende, bloemenspreidende groep volgt Lucretia Donati, begeleid door Giovanni Fornabuari, den oom van Lorenzo en een aantal andere edelen en hofdames. Zy is mooi in de rol. Zij wandelt statig naar haar tribune met de-dames van haar gevolg, naar wij verne men in het gewone leven allen jonge dames uit Den Haag. Met de groep, die vooraf-'' ging en het gevolg, dat zich om Lucretia, wanneer zy plaats genomen heeft, geschaard heeft, biedt de tribune, waarop het Itali aansche torentje is opgericht, een heerlijk warm-kleurigen aanblik. Onmiddellijk daarop rijdt forsch en flink met wapperenden mantel de wapenheraut binnen, wiens kranig te paard zitten wij al bewonderden. Hij kondigt Lucretia de komst van de scheidsrechters, de juges diseurs aan en vervolgens der ridders, die voor haar uren- schen te strijden. En alles komt evenwaar dig schitterend, kleurig en vijftiende-eeuwsch binnen het tournooiveld en neemt de aange wezen plaatsen in. Ook Thomasso Soderini, de maarschalk van het Krijt, is een uitmun tend ruiter, en nu komen de ridders, ach tereenvolgens allen door hem aangekondigd, te paard, geharnast en vergezeld door de pages. De illusie is volkomen. By het binnen rijden is het gejuich van de toeschouwers en het geschal van de klaroenen bijzonder luide en geestdriftig toén Lorenzo zelf ver scheen, weder verwelkomd met het lied van Boutens eu Koeberg en bestrooid met bloe men. Alle anachronisme is verdwenen; men waant zich werkeljjk in den riddertijd. Een der paarden vond dat het met de malligheid niet van noode had en wierp zyn raiter tor aarde, iets dat hij later ge durende het toarnooi nog eens herhaalde. De ruiter stond evenwel zonder hulp weer op; een ander raiter viel buiten de schuld van zijn paard, men zegt door de warmte, die inderdaad groot moet zyu geweest in de wapenrusting. Bij het toarnooi, dat de ridders op elkaar deed instormen en de lansen breken, bleef de illusie volkomen. Het was een niet te vergeten s< bouwspel. Het eenige incidentje dat te vermelden is, leverde het zg. drakenspel op, een inter mezzo tnsschen de verschillende wedstrij den een der koppen van den draak raakte namelijk bij het vuurspuwen in brand, en werd onder groote hilariteit gebluscht met een minimax. Natuurlijk werden de hoofdpersonen van het toarnooi aan do Koninklijke Familie voorgesteld, die zich- eenige oogenblikken met hen onderhield. Dht Lorenzo de Me dici de overwinnaar was spreekt vanzelf, doch in weerwil van het niet onverwachte der overwinning werd zy luide en geest driftig toegejuicht en verkondigden alle klokken van Delft door harmonieus gebeier tegen vier uur het einde van het verrukke lijk schoone spel. Gemengde Berichten. Men schrijft aan het Hbl. Op het congres van den Wyzinnig-Demo- cratischen Bond kwam by de verkiezing van hoofdbestuursleden in één vacature de heer Frans Netscher in herstemming. Zyn ver kiezing zou vry zeker zijn geweest, had de voorzitter, mr. Merchant, niet vóór de stem ming bekend gemaakt, dat de vergadering wel moest weten wat zij deed, daar de heer Netscher niet eens het Bondsorgaan „Land en Volk" las. Na viel de heer Netscher. De afdeeling Santpoort van dien Bond heeft nu een motie van afkeuring tegen hol gedrag van den heer Marchant aangenomen, als zijnde „onridderlijk". Ook in de afdeeling Haarlem is de zaak ter sprake gekomen en besloten zich met een afkeurend schrijven tot het hoofdbestuur te wenden. De beeren G. Van der Horst Hz. en B. Nierstrasz, leden van de Kamer van Koop handel te Amsterdam, en vormend de meer derheid van de door dat college benoemde commissie in zake tydregeling, hebben, naar aanleiding van het onlangs gepubliceerd schrijven van het centraal comité tot het bevorderen van de aansluiting van Nederland by de Midden-Earopee8che tydregeling. een missive tot de Kamer van Koophanpel ge richt, waarin betoogd wordt, dat nentraliteit, bedoeld in de ter vorige vergadering behan delde motie-Roelvink, onhoudbaar is, zoodat h.i. dit standpunt moet worden verlaten. De heeren Van der Horst en Nierstrasz hand haven hun aanbeveling van den West-Euro- peescheo tyd. De fox-terrier van den heer v. d. L. te Bennebroek, wa9 eens een egel te lijf ge gaan, maar bad zich aan diens stekels deer lijk geprikt. Aan het bijten in den steke- ligen bal waagt h(j zich na die eerste ken nismaking niet meer: een hond ruikt nim mer aan den kant, waar by zijn neus eens heeft gebrand! Daarom graaft hij nu, zoo dra hij een egel heeft opgespoord, in een ommezien een groot gat om den vijand heen, tot de grond waarop het beestje, als een bal ineengerold, de aanvall jn. van den hond afwacht, plotseling instort. Door de schrik strekt de egel zyn lichaam dan plot seling uit en heeft fox de gelegenheid het beest by den kalen snuit te pakken en dood gebeten. Een noodlottige botsing. Bjj Melon is de automobiel van graaf Suverville in botsing gekomen met een tram wagen. De wagenbestuurder werd gedood, de graaf en een machinist zwaar gewond. De rechtbank te Freiburg heeft ter dood veroordeeld de dochter van den burgemeester van Brand "(bij Freiburg) Grete Beier. Deze jongedame heeft haar verloofde met cyaDkali vergiftigd en hem „om hem uit zijn lijden te helpen" na de vergiftiging een kogel door het hoofd gejaagd. Daarenboven maakte zy een valsch testament te haren gunste. We gens valschheid in een authentieke acte werd zy tot 8 jaren tuchthuisstraf veroor deeld. Zjj was verliefd op een ander. Perzische gerechtigheid. De Perzische soldaten hebben hun gevan genen op gruwelijke wijze gemarteld. Ook in do gevangenis ging het alles behalve zacht toe. Imalik, de groote nationalistische prediker, werd, ten aanschouwe van de an dere gevangenen, geworgd. Nog voor hy dood was, haalde men het touw van zijn hals en hakten zyn beulen zijn lichaam met botte messen in stukken. Zyn stoffelijk over schot werd aan de honden voorgeworpen. Waar serpentines góed voor zjjn. Een geabbonneerde van „Het Centrum" te Apeldoorn deelt mee dat hy sinds eenige jaren musscben en spreeuwen uit zyn kersen- boomen houdt door raiddel van gekleurde „serpentines", het welbekende feestartikel. De serpentines worden eenvoudig in alle richtingen over den boom geworpen en de kersendieven hebben daarvoor zulk een schrik dat zy het niet wagen in de nabijheid te komen. 't Middel is licht te probeeren, al twijfelen w\j ook aan zijn onfeilbaarheid. Te Bodö Noorwegen, zijn Dinsdag-ochtend hevige aardschokken gevoeld. Een schok ging met een onderaardsch gerommel ge paard. Do burgemeester van Wtenen, dr. Lueger, gaat naar Scheveningen, om de baden te gebruiken, schrijft de Weener correspondent van de „N. R. Ct."„ Zooals bekend is, is hij sinds jaren ziek en dit kan men hem ook aanzien. Hij- is na den keizer de meest bekende Oostenrijker, heeft hartstochtelijke vrienden en dito vijanden, is een man van groot energie, die alles aandurft en voor Weenen enorm veel gedaan heeft. Hy is wat de Duitschers een „Gewalt- mensch" noemen, maar met aangename vor men. Hy is door cn door Weener mot al diens goede en minder goede eigenschappen en heeft daaraan een groot deel van zijn populariteit te danken. Niemand is er, die de volksziel van den Weenschen midden stand zoo kent als hy. Hij is de vader van het antisemitisme aldaar, hel geen niet be let dat bij bij de Bodencreditanstalt, welker directeur lid is van het Israëlietische kerk bestuur, de groote leening van 200 millioen heeft gesloten. Elders zou men dit karakter loos noemen, maar in Weenen stoort inen zich niet aan zulke inconsequenties. Nachtarbeid van vronwen. In 1906 werd op initiatief van dc Inter nationale vereeniging tot bescherming der arbeiders te Bern een conventie tusschen 13 staten, waaronder ook ons land, gesloten tot verbod van uachtatbeid van vrouwen. In een aantal landen zijn de wetten tot goed keuring van deze conventie reeds tot stand gekomen, maar thans is in Zweden liet wets voorstel tot goedkeuring van de conventie door het parlement verworpen. De meetder- heid der soc.-dem. vrouwenconferentie in Zweden had zich ten vorigen jare tegen een afzonderlijk verbod van nachtarbeid vcfor vrouwen verklaard, en zich verzet tegen een arbeidersbescherming, welke de arbeidsvoor waarden voor de vrouw anders regelt dau voor den man. De burgemeester van Stock holm heeft, met het oog op de wenschen der vrouwen zeiven, tegen het ontwerp gespro ken; zyn voorstel om een algemeen onder zoek te doen instellen naar den nachtarbeid (van beide sexen) werd door de Kamer ver worpen, met 106 tegen 79 stemmen; maar daarna is ook het regeeringsontwerp met 114 tegen 73 stemmen verworpen. Te Londen staat een op de renbanen wel bekende figour, zekere Robert Sievier, eige naar van het sport:weekblad „The Winning Post", terecht, er van beklaagd dat hy ge tracht heeft den Zaid-Afrikaanschen millio- nair, den heer Joel, voor f 60.000 af te zetten, onder belofte zich van verdere aanvallen in geschriften op den heer Joel te onthouden, Beklaagde had op 22-jarigen leeftijd, toen hy te Melbourne in het huwelijk trad, reeds in Zuid-Afrika tegen de Kaffers gevochten, op Roben-eiland schipbreuk geleden, was te Londen op de planken opgetreden en had in Indië te vergeefs getracht fortuin te maken. In 1887 was bij weer te Londen terug en maakte daar als bookmaker fortuin. In December zal te Tandjong-Priok een gezelschap van 700 toeristen op Java landen Het toeristen-bureau van de firma Clark te New-York, leidt dezen reusachtigen toer. Voor het gezelschap is een der groote boo ten van de Cunardlyn afgohaurd. Het voer- nemen is, aan boord te logeeren, doch de maaltijden te gebruiken in den Planten- en Dierentuin-. Een tocht naar Buitenzorg staat ook op het program. Een zonderling ongeluk, dat het leven heeft gekost aan een machinist is onlangs bij Voghera, Lombardye, gebeurd. Nabij deze plaats passeerde hy met zijn trein een an dere, ^ie verscheidene waggons had, geladen met ijzeren platen. Een der laatste, die wat verder oitstak dan de andere, sneed den machinist, die zich eenigszins buiten zjjn locomotief had gebogen, het hoofd af. Nie mand had het gebeurde gezien, omdat de machinist alleen was zonder stoker. De trein zette zyn weg voort tot aan het station van Ponte Curone, waar men met schrik het onthoofde lyk van den machinist op de loco motief zag. Gisterenavond omstreeks acht uur had aan de gasfabriek te Sliedrecbt een zeer ernstig ongeluk plaats. Een der gasketels was in reparatie. Dezen morgen was men er aan bezig geweest, doch de werkzaamheden toon uitgesteld tot vanavond, als wanneer men, gelijk we vernamen, ingevolge uitdrukkelijken last van den directeur, niet langer dan een half uur achtereen in den ketel zou mogen werken. Vier personen, n. 1. de gasfitter Harrewyn, de metselaar 't Jong en de sto kers Mynster en Saarloos begaven zich daartoe te ruim zeven unr in den ketel. Zy schijnen na eenigen tijd door do salmiakgassen be dwelmd te zyn g-raakt, althans toen de di recteur, de heer W. van Hoeve na een half uurtje kwam zien, zag deze op het toestel, dat in den ketel was aangebracht, nog slechts twee dor mannen in bedwelmenden toestand zich aan het hout vastklemmen. De heer van Hoeve schijnt zich toen tot redding zijnor mannen ook in den ketel gewaagd te heb ben, met het noodlottig gevolg dat ook hy in het water viel, dat 3 it 4 meter hoog in den ketel stond en waarin beide stokers reeds gevallen en gezonken waren. De zoon van den heer van Hoeve, het ongeval be merkende, wilde zyn vader en de overigen ter hulp komen, maakte daartoe met spoed een veel grooter gat in den kotel, jnaar slecht i twe#, n.l. Harrewyn en 't Jong kon den, nadat zij er waren uitgehaald, spoedig bijgebracht worden. By de drie overigen den directeur van Hoeve en de stokers Mijn- ster en Saarloos, heeft men tevergeefs alle pogingen aangewend om de levensgeesten weder op te wekken. De omgekomenen waren allen hoofden van gezinnon. Naar aanleiding van het plan van do Ka mer van Koophandel en fabrieken te Eind hoven om by 't stadsbestunr voor te stellen eene uniforme vervroegde winkelsluiting in to voeren had zich aldaar eene commissie uit de verschillende branchos van nering doenden gevormd, die eergisterenavond een vergadering had belegd. Van de 54 aan wezigen hebben 41 zich verklaard, vóór liet zenden van oen rekwest aan de gemeente raad om in nader overleg met belangheb benden en onder inachtneming van do be langen dor neringdoenden, eene verordening vast te stellen, waarbij voorgeschreven wordt winkels des avonds om negen uur te sluiten. Eergisteren is de tramlijn Lichtenvoorde Zeddam feestelijk geopend. Aan den tocht per feesttrein namen opzichters mot genoo -digden deel. Het muziekcorps Wiscb te Terborg luisterde den feesttocht op. Te Lichtenvoorde werd nan de deelnemers een lunch aangeboden, terwyl 's avonds een con cert met bal volgde. Als een staaltje van hot fatalismo van den Javaan, verteld het „N, v. d. D. voor Nederl, Indië", dat de slachtoffers van den ramp by Tandjong-Priok nauwelijks begraven waren of weer wilden de lieden in overvulde prau wen in zee stoken. Daar is een stokje voor gestoken, maar het heeft heel wat moeite gekost om do lie den te bewegen te wachten tot den volgen den dag, wanneer oon sleepbootje hun vaar tuigen zou overbrengen. Een huis, hooger dan de Eiffeltoren, zal thans te New-York verrijzen. Een levens verzekeringmaatschappij, de „Equitable Life Insnrance Company" heeft bes loten een luchtkrabber te doen bouwen van 62 verdie pingen, die een hoógte zal bereiken van 303 meter. In het gebouw komen 38 liften en wanneer liet voltooid en gemeubileerd is, zal het 24 millioen gulden kosten. GOUDA, 3 Juli 1908. Na verlengd examen is nog voor liet eind examen van het Gymnasium geslaagd G. J. W. van Spengler. Van de 6 leerlingen dor hoogste klassen zijn nu 5 geslaagd. Gisterenavond omstreeks 9 uur kwam een kind te Boskoop aanloopen met een kindcr- potje, dat door een moeder onmiddellijk berkend word als toebehoorende aan haar jongetje, een knaapje van zeven jaar. Spoe dig ontdekte men dat het kind tc water was geraakt, en verdronken. De directeur van het post- en telegraaf kantoor te Moordrecht, de heer J. de Wilde, herdacht Woensdag den dag, waarop hy vóór 25 jaren aan de posterijen werd verbondon als ambtenaar. In de gemeente waren van vole gebouwen de vlaggen uitgestoken, ter wijl do jubilaris verder vele bljjken van be langstelling mocht ontvangen, vooral van ambtgenooten en ondergeschikten. Predikbeurt bij de Remonstrantsohe Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 5 Jali, 's voormiddags 101/» uur, Ds. H. VAN ASSENDELFT. WOENSDAG 1 JULI. L.K. H.K. Staat sleemngen Nederland. Certif. Ned. Werk. Schuld 2Vf 75 Portugal. Oblig. Tabaksmono- polieleoning (500—5000 fr.)41 j958/g Rentelooze certif. f 6.— Oblig. Ie Serie L 100 3 64 Bulgarije. Zegelleening 1904 5 937/a Hypothee. Staatsl. 1892 6 965/, Rusland. Iwang Dombr. Obli gation 4l/« 941/* Azie. Japan Obligatien 1899 4 80 Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schuld. O. 1000 P. 3 44 - Hypotheek-Banken Pandb. Rotterd. Hypb. 4 100 - Pandb. Standaard Hypb. 41/, 99 Pdbr. Sted Hypb.'sGrav, 4'9 ÏOO1/* Pandb. Utrechtsche Hypb. 4>', 100$ Pandb Westlandsche Hypb. 4 961/« Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 95"/g Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/t 99V« -- Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 03 Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 4'/, 100 Pandb. Bataafsche Hypb. 4 94>/< Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 94 Pandb. Hollandöcho Hypb. 41/» 95 Pandb. Nationale Hypb. 4 100 2',, 98 - Scheepvaart- M aatschappijen Oblig. L. Smit en Co. Sleep dienst 4'/a 100 Premie leeningen. Bki.gie, Loten Stad Antwerpen 1887 97 Spoorweg leeningen iTALiE. Obl. Zuid-Italiaansche 8pw. M(j. 8 88% - Ihversen Obl. Ned.-Ind. Gas Mij. 1905 4 100'/, In do hedenmorgen gehouden zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd bij wetswijziging do Amsterdamse he Tijd als de officieole t(jd ook voor de spoorwegen aangenomen met 62 stemmen voor en 11 tegen. De oorlogsbegrooting werd aangenomen mot 15 stemmen togen. IN Costumes tailleur, Mantels, Blonsen, Rokken en Japonstotfen in zeer grouto keuzo tot de meest con- eurreerende pryzen. Ondergeteekende zegt, mede namens do familie, dank voor do bewijzen van belangstelling ondervonden by het overlijden van den Heer A. VAN I)ER STAR. J. VAN KEMPEN. Gouda, 3 Juli 1908. Hieuw onovertroffen 1 rof. l)r. Liobor» wolbekend (Alleen echt met Fabrieksmerk), tot voortdurende, radicale fl» zekere genezing van alle, zeil-» de meest hardnekkige zenuw- ziektenvooral ontstaan door afdwalingen op jeugdigen leef» y 1 genezing van elke zwakte, BI zucht Benauwdheid Hoofdpijn Migraine Hartklopping - Maagpijn -- slechte spijsvertering Onvermogen -- Impotent Pollution? enz. Uit voerige prospectussen Pi ja J cr I each fl. 1, fl. 2 H, 8' dubbole Hoh-Ii fl. Oentra'LDepótMatlh. v. d. Vo^te, Zulthoinru 1) póli: M. Ctóbau Co., Rotterdam, p. Huppel, VGravenhago. 1 Malmmans do Jon? Czn. Rotter 'a.i. W Iff It Co.Gouda, n bi> allo drogisten

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2