b NTHEE. I aar ew 1 DB ACTRICE. en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 10684. Donderdag 9 Juli 1908. 47ste Jaargang. si Ml ll FEUILLETON. hap meer. ZONEN, i. pc jBultenlandsch Overzicht. jj ifdoende middel Verspreide Berichten. (Wordt vervolgd.) i n toepassingen lerde t*»r- rlt. Zy geven 's niet kunnen geen imitatie- aantal onge- op aanvraag. Jt Co. iehen ERS 50ds,75cls Drogisten FERDAM. B, Apotheker ven 198 en bjj antwoord, of dat hjj het zal tot een volledig interpellatie- «T, n modellen te S fiOUDSCHE COERINT laucery Lane, li 17aJ Engeland hoe geheel anders het in Engeland gaat, waar onlangs bladen van alle richtingen den koning de waarheid dorsten zeggen, toen hy een handeling als grondwettig vorst in het buitenland verrichtte, waardoor het staats bedrijf werd verlraagd. In Pruisen is een woord van kritiek voldoende, en een arme schoolmeester wordt aan den dyk gezet. ter van het re Coza poe gratis toege Door den afgevaardigde, kapitein Kincaid- Smith is in het Lagerhuis een wetsontwerp ingediend, strekkende tot wijziging van de wet op de territoriale strijdkrachten en do reserve van 1907. Behoudens eenigo uitzonderingen zou vol gons deze wet ieder geneeskundig geschikt bevonden man, tot. het territoriale leger be- hooren en van zijn 18e tot zyn 30e levens jaar verplicht zyn een korten oefeningstyd door te maken, als tot nu toe was voorge schreven voor hen, die tot de vrijwilligers korpsen toetraden. Iedere recruut zou gedurende zyn 18e le vensjaar niet langer dan 48 dagen voor oefe ning worden opgeroepengedurende zyn 19e levensjaar voor niet langer dan 30 da gen en verder om het andere jaar voor niet langer dan 14 dagen. Hierby zy aangotoekend, dat blijkens door den secretaris voor oorlog Haldane ver strekte gegevens, het territoriale leger op eeno organieke sterkte van 300,000 man, thans reeds ongeveer 183,000 „terriers” telt. Een groote moeilijkheid voor do aanwer ving levert het bezwaar op van werkgevers, om hunne werklieden en beambten voor den duur der oefeningen vry te stellen. Men hoopt dit bezwaar echter te kunnen ovorwin- nen door den persoonlijken invloed der be trokken autoriteiten in de graafschappen. U direct naar te verzekeren, want do munitie wordt ver voerd over Azemmour en daar ter stede had men geweigerd de koeriers voor Mazagan te laten passeeren. Generaal d’Amade verkreeg do gewilde voldoening, zonder dat er een schot gelost behoefde te worden. De regee ring blyft hem niet alleen haar vertrouwen schenken, zij is hem erkentelijk tevens. De regeering blyf vorder trouw aan een staat kunde die in overeenstemming is met de waardigheid van Frankrijk en met het stre ven der regeering om don vrede in Europa te handhaven. Hiermede was het incident geëindigd. De interpellatie van Rakowsky over de medegedeelde sonsatiewekkende onthullingen van do Duitschen legatieraad a. d. Vom Rath, had een kort, maar voor de Hon- gaarscbe Kamer zeker afdoend verloop. Voordat do heer Rakowsky door den voor zitter in staat gesteld kon worden om zijn schriftelyk ingodiende interpellatie te moti- veeren, stond minister Wekerle op om te verklaren dat hy niet in staat was op de vragen van Rakowsky te antwoorden. Daarmede is de zaak echter niet afgedaan Von der Heyden brak het gesprek af waarom zyne moeder op te windenMis schien kwamen zij in hot geheel niet op Grii- nau. Uit het oog, uit het hart, en Maxime zou ook het zyne er toe bijdragen. Hy Verdiepte zich in zyn bezigheden, was ijveriger dan ooit, maar toch niet met het hoofd er by, zooals hy zich zelven bekennen moest. Hy had heimwee op Griinau En eiken dag moest hy zich geweld aandoen om niet naar de stad te ryden. Eindelijk, mid den onder de handelsbrieven, bestellingen, machine-noteeringenp,roces-aangelegenheden, een klein, lichtgroen briefje met zilveren monogramHet geheele kantoor rouk er van, en Peccas, do patrijshond, snuffelde onrustig rond. Von der Heyden was ver rukt, in de wolken. Op dit oogenblik werd het hem duidelijk, dat hy Elsa beminde. „Geachte Heer! Wy maken van uw vriendelyke uitnoo- diging gebruik en komen morgen, Donder dagmiddag, op Grünau. Bereid u maar alvast op/den grooten rondgang voor, geen hoentje moogt ge overslaan. Ik verheug er my reeds by voorbaat in! Ik geloof, dat ik myn carrière ben misgeloopen, ik had boerin moeten worden. Tot ziens! Uw toegenegen Elsa Potoky." eigenlijk zeggen „Dat men by zyn tyd ten achter raakt, tot alle mogelyke vooroordeelen vervalt, by voorbeeld juist tot die betreffende het too- neel het een hel noemt, een tooneelspeler een liederlyk mensch, een tooneelspeelster een gevaarlyke vrouw, het schuim der mensch- heid, terwyl men in werkelijkheid daaron der voortreffelijke menschen, uitstekende, vlekkelooze karakters aantreft.” Het zwy- gen zyner moeder prikkelde hem. „Ja, in tegendeel, juist in dien stand, die aan de hevigste aanvechtingen blootgesteld is, vindt men ze.” Mevrouw Von der Heyden zag hem met een vreemden glimlach aan. Hy kreeg een klenr over zyn opgewonden lofspraak, waar mee hy het in waarheid niet zoo ernstig meende. „Je schijnt in den laatsten tyd in de ge legenheid geweest te zyu met zulke lieden te verkeeren, en ze zyn in je smaak geval len, niet waar?” Hy ontweek den onderzoekenden blik. In zyn smaak gevallenHy dacht aan wat hy verduurd had by zyn wandeling aan de zy van Howard; maar hy durfde de waarheid niet bekennen. „Ik heb daarby zeer achtenswaardige lui leeren kennen,” zei hy ontwijkend„er zyn toch overal uitsonderingen.” I JUK tejetteu rxN worden afgeie- i pakjes van ut, m een Ned. ont an Nommer ui neven staan. Wet gedepo roe ing van )v ende JL, IT Lz. voor Rakowsky. Hy is uu voornemens in de aanstaande zitting der Delegaties dezelfde vragen rechtstreeks aan den minister van buitenlandsche zaken der Monarchie, baron Von Aehrenthal, voor te leggen. Telefoon Mo. 69 A I) V E HTENTI EN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel'niefeï 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. worden in Koffie, ur, Absint, Bier, tt voedsel zonder s, dat de dronk- af weet POEDFRbe e eigenschap om öt drinken van •ier. wijn, absint ronkaard op te JOZA POE- >o onopgemerkt ie zuster of de hem toe kan n zonder dat het 'ehoeft te weten :en heeft. :eft het huiselijk steld, duizenden gered, en deze attige leden der ong persoon op en gelukkig ge niet menig jaar venaard poeder hen, die daartoe dankbetuigingen ■dt gewaarborgd rrespondentie In irijgbaar in alle ipót, te Gouda estenboek gratis 'oor doen, maar 22) Niet, dat hy onder de plak zyner moeder gestaan bad, zy beheerden gemeenschappelijk als twee trouwe vrienden het landgoed, en nooit tornde zy aan zyn mannelijke rechten, maar hy wilde haar voor elk verdriet be waren en voor alles voorkomen, dat zy zich door voorbarige berichten van zyn kant ten slotte van Elsa een beeld vormde, dat, een maal by haar vaststaande, by baar vasthou denden aard gevaarlijk kon worden. Op zekeren dag, terwyl zy aan tafel zaten, waagde hy het eens polshoogte te nemen en het woord „tooneel“ uit te spreken het klonk hem in deze omgeving zelf vreemd in de ooren. Zyn moeder scheen er in het geheel niet op te letten, zoodat hy stoutmoediger werd. "®t was eigenlyk verkeerd, zich als man van zyn jaren daarvan geheel en al ver wijderd te houden, men bleef zoodoende op en top een boer thans keek zy verrast op. «Dat woord hoor ik vandaag voor het dent uit je mond. Wat wil je daarmee Teletot n No. 62. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per JK)8t 1.70. Afzonderlijke Hommers V IJ F CENT E N. Frankrijk. Aan boord van den kruiser „Vérité”, een Den opzichter, die hem met een monster graao in de lectuur van don brief wilde storen, stuurde hy driftig heen. Telkens las hy hem opnieuw over. De passage„ik had boerin moeten worden," verrukte hem eerst, doch maakte hem daarna verlegen, zy kwam hem zoo voorbedachtelyk voor. Speculeerde zy misschien op hem? Meesteres op Grü- nau? Zyn onzekerheid, zyn gebrek aan op voeding maakten hem wantrouwend. Daarby. hoe komt een jonge dame er toe, hem een brief te schrijven? Waarom schreef haar moeder niet? Waartoe dit gemis aan vorm juist van haar, die zich over hare onvrou- welyke positie beklaagde? Hoe zyne moeder dit mede te deelen Zy zou het baar nooit vergeven, dat zy ge schreven had. In dit geval was een leugen wel geoorloofd. Hy besloot hiertoe en stelde zyne moeder met de volgende woorden in kennis van den brief: „Wy krygen morgennamiddag bezoek uit de stad, iemand die ik te Meran heb leeren kennen." „Over wie je echter nog nooit een woord tot my gesproken hebt." Het Berliner Tageblatt klaagt over „het zegevierende Byzantium” in Düitschland. In een stadje ergens in het Oosten van Pruisen hield op een bijeenkomst van de vereeniging van oud-gedienden op ’s keizers verjaardag de hoofdonderwyzer de feestrede. Hy ver klaarde een vereerder van keizer Wilhelm te zyn, een vorst zooals geen ander volk kan aanwyzen. Maar hy gaf toe, dat de keizer ook eerlijke tegenstanders had, be pleitte ieders recht om vrijuit zyn meening te zeggen en beweerde o.a. ongehoorde stoutigheid in een vergadering van oud-ge dienden dat het leger niet bepaald ge schikt is om een vrye persoonlijkheid te vormen. Ook sprak hy met waardeering van de sociaal-democraten, al verklaarde hy met nadruk bet met hen oneens te zyn, en uitte de hoop, dat er veel sociale democraten Iets anders dan sociaal-democraten, natuur lijk zouden zyn. Die onderwijzer is ont slagen, omdat hy „op de grofste wijze den plicht schond, die zyn ambt hem oplegt, en zich de achting, het aanzien en het vertrou wen, die zyn beroep eischt. onwaardig had getoond.” Een kweekeling, die zijn rede toegejuicht had, is gestraft met verbod van examen voor het onderwyzersambt. En wie zal daarby winnen vraagt het B. T. Na tuurlijk de sociaal-democratie, welker gele deren door een dergelyken maatregel zeer sterk zullen toenemen. En wat heeft die onderwijzer eigenlyk gedaan Niets anders dan het politieke inzicht en den moed toonen, die iedere burger, iedere opvoeder van het volk moet hebben. Maar hy toonde niet de rechte ge zindheid, dat soort vaderlandsliefde, die tegenwoordig onontbeerlijk is om vooruit te komen, een teeken van die ernstige volks ziekte, die Byzantinisme, kruiperigheid heet. De reactie is tegenwoordig de baas, heeft de school ook onder zich. Het onderwijs moet strekken om het volk in byzantynschen geest monarchaal te maken. Het dogma van de onvoorwaardelyke wysbeid van den vorst moet de jeugd worden ingeprent. Het Berliner Tageblatt wijst er dan op Uit Madrid wordt bericht Met groote plechtigheid is gistermorgen een standbeeld onthuld van Emilio Castelar. Alle ministers, de gemeenteraad, een depu tatie van artillerie officieren voor wie Castelar indertyd groote verbetering van positie heeft ingevoerd en een groot aan tal politieke personen en leden van den republikeinscho party, waren tegenwoordig. De ministerpresident en de kapitein-gene- raal Lopez Dominguez, voorzitter van het huldigingb-comité, hielden redevoeringen. In de Portugeescho Kamer heeft Maandag Alfons Costa zyn afkeuring uitgesproken over de houding der cavalerie, die te Oporto mot de sabel op de menigte heeft losgehouwen. De minister president antwoordde, dat deze houding noodig was geworden door de oproe rige kreten die opgingen. Nergens zou h(j dergelyke betoogingen dulden. Adriaan Antero antwoordde op vroegere beweringen van Costa omtrent de civiele lyst. Antero toonde aan, dat de vorst voor de eene uitgave na do andere kwam te slaan, waar hy zich niet af kon maken. Deze uit gaven maakten steeds grooter voorschotten uit de staatskas noodig. Onwettig waren deze voorschotten aan do kroon niet. Hier staat tegenover, dat hot koninklijk huis in 1892 vrywillig 500 conto’s aan hot land heeft geschonken. Van de Senaatsvergadering van Zaterdag verdient nog vermelding, dat Alpoim daar de aandacht vestigde op allerlei beweringen, die bom door buitenlandsche bladen in den mond waren gelegd. Alpoim verklaarde, dat de berichten in de buitenlandsche pors over een rede, die hy in verband met den konings moord zou hebben gehouden, geheel onjuist waren. Vermoedelyk doelt Alpoim by deze logen straffing op het bericht, waarin melding werd gemaakt van een beschuldiging van mede plichtigheid aan den koningsmoord, die hy, Alpoim, in den Senaat zon hebben uitgespro ken togen sommigen van zyn medeleden. Naar aameiding hiervan seint Reuter uit Pary’s, d.d.‘<7 Juli Jaurès interpelleerde de regeering over de gebeurtenissen in Marokko en vroeg, wie eigenlyk regeert, daar generaal d’Amade Azemmour durfde binnentrekken zonder de regeering te raadplegen. Hy betoogde verder, dat het noodzakelyk is de troepen terug te zenden. Minister Pichon verklaarde, dat het feit door de pers overdreven was voorgesteld. De verkenningstocht naar|Azemmoor had ten doel gehad de veiligheid in het Chaujagebie^ In heftige bewoordingen geeft Jaurès in de „Humanité” lucht aan zyn verontwaar diging over de hulp, die generaal d’Amade aan de troepen van Abd el-Azis heeft ver leend bij de overmeestering van Azemmour. Hy beschouwt dit feit als een ongehoorde schending van de aan Europa en hot Fran- sche parlement gedane beloften, en doet het voorkomen alsof een voor Frankrijk zeer deemoedigond politiek incident het gevolg zal zyn van het onbekookte optreden van den generaal, die zich heeft verlaagd tot handlanger van Abd-el-Azis en vraagt ten slotte: „Acht de regeering het mogelyk aan het hoofd der troepen een man te laten, die zoo eigenaardig omspringt mot de door Frankrijk gegeven beloften P” By een dergelyke opvatting van het ge beurde is het dan ook natuurlijk, dat Jaurès daarin weder aanleiding vindt voor een in terpellatie in de Kamer, waarby hy tot de regeering de vraag zal richten, of deze den tyd nog niet gekomen acht, om een einde te maken aan een bezetting, die tot niets meer dient dan om de regeering in moei lijkheden te lrengen, waarby hy dan tevens den eisch zal stellen, dat aan de Kamer nog vóór het recès te dien opzichte formcele verzekeringen worden gegeven. Jaurès izal een vraag tot de regee ring riditen naar aanleiding van het binnetffukken yvan generaal d’Amade in Azemmour. Het is onzeker, of minister Pi chon zich bepalen zal tot het geven van een kort zakelj' laten kome debat. Reuter seint uit Konstantinopel, d.d. 7 Juli: Volgens mededeelingen in de bladen is de stad Tokat in het vilayet Vivas op 25 Juni geteisterd door overstroomingen, waardoor een gedeelte van de openbare gebouwen en ongeveer 600 andere panden verwoest zyn. Hel aantal slachtoffers moet meer dan 1000 bedragen.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1