NOUVEAUTÉS BINNENLAND .JSr&Zz/n&ovTL Klanken uit Schoonhoven. PROVINCIALE STATEN. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. VERSLAG over 19117—1908 van lie) (i.'lsle Vereeniglngs- jaar van Hulpbetoon voor eerlijke en vlijtige armoede te Gouda. PosterUen en Telegraphic. Rechtzaken. Costume* tailleur, Mantels, Blousen, Rokken en Japonstoffen W/7/j éjiyi/i/êF ■Mtm/émr JAN VAN KEMPEN, der schepen, die president Faillières naar het noorden zullen brengen, is een matroos aangehouden, die de aandacht getrokken had door zijn anarchistische taal. Men vond by hem tal van antimilitairistische geschriften, bestemd om onder de schepelingen te worden rondgedeeld. Hij is ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. DüIT8CHLAHI>. Een in Duitsch Zuidwest-Afrika gevonden diamant is te Berlijn onderzocht. Het bleek een diamant te zijn van niet bijster goede qualiteit. De Bondsraad heeft bevolen, dat jubi- leumsgeschenken van den paus voor behoef tige gemeenten vrij zullen zijn van invoer rechten. Mevrouw Toselli, eerder ex-kroonprinses van Saksen, schijnt na de geboorte van haar zoon, waarover de pianist papa is, er niet goed aan toe te zijnzij vertoeft thans te Heidelberg om een professor te raadplegen. Engeland. Minister John Burns was Maandag weer ir. het Lagerhuis verschenenallo partijen juichten hem voor zijn herstel toe. De Zweedsche ontdekkingsreiziger >Sven Hedin, die weer een reis door het onbekende Thibet doet, heeft in langen tijd niets van zich laten hooren. De Zweedsche regeering heeft nu den Engclschen en den Indischen ovorheden verzocht nasporingen te laten doen. Italië. Bij artillerie-uefeniogen nabij Palermo wer den de paarden van een batterij schichtig de kanonniers wilden do beesten tegenhou den, waarbij zes hunner door hot geschut werden overreden. Hun toestand is beden kelijk. Zwitserland. Het Zwitsersche volk heeft Zondag ge stemd over de wenschelijkheid een verbod uit te vaardigen tot het maken en verkoopen van absinth. Voor waren 235.232 stemmen, tegen 135.702. Oostenrijk-Hongarije. De keizer woonde te Ischl een voorstel ling in den schouwburg bij. Onder het spelen (er werd een operette opgevoerd) weigerde plotseling het electrisch licht. De artisten zotten het spel in het duister voort tot groot vermaak van den keizer, maar toen het or kest door een piano moest vervangen worden, vorliet Frans Jozef toch den schouwburg. CLVIII. „Kookt uw drinkwater en uw melk" is het waarschuwend aanplakbiljet, dat wij overal van overheidswego zien aangeplakt om de burgers te behoeden voor besmette lijke ziekten, die dan in den warmen zomer tijd spoedig tot epidemiën uitdijen. En wat oen hartzeer die veroorzaken, hebben we twee jaar geleden ondorvonden. En dat de menschen ooren liGbbon gekregen, die luisteren naar den raad van geneesheoren en gezondheidscommissies, dut blijkt uit het feit hoevelen reeds prijs stellen op het sla pen met open ramen, op het verwijderen van alles wat de lucht verontreinigen kan. En waar wy dit alles tot onzo groote vreugde kunnen constateeren, duur moet het onze orgernis opwekken, dat ons stadsbestuur midden in de heete zomerdagen toelaat, dat daar aan*de Algemeene Begraafplaats allerlei vieze rommel van de vuilniskar wordt ge stapeld op een grondslag van nutto klei en die thans overgaat tot snelle ontbinding, daarbij een ondragelijke stank verbreidendo, waarbij zich dan nog de liefelijke geuren van de Lakfabriek mengen. Ik moet zeggen, dat het een verpestende lucht geeft en dat ik dat hoekje, waar ik zoq gaarne om zyn lommer, zijn geur van den meidoorn en frisch groen een oogenblik vertoefde, thans schuw. En ik beklaag de menschen daar in de buurt, die bij oostenwind in zoo'n bedorven atmosfeer moeten ademen. Alsof dit nog niet gonoeg was, is men op een ander gedeelte, het Duivels-eiland, (de naam doet ons al schrikken) bezig om de Zevender te verleggen en uit to baggeren. Daar ligt me die vieze massa vau jaren her in de heete zon te blakeren en uit te dro gen een walgelijke stank waait u dan ook tegen en de Fransche school zal zorgvuldig hare ramen dicht moeten houden. Het zou ons niet verwonderen, als hierdoor weer een of andere ziekte ontstond. En nu vragen wij aan onzen wothouder van publieke werken en onderwijs of hier voor niet een geschikter tijd kan gekozen worden? Nu ligt het eene als het andere lugubere werk stil. Wij weten niet, of hier ingegrepen is door de Gezondheidscommissie dan wel of andere factoren hiervan de oor zaak zijn, maar dat weten wij wel, dat op oen rare manier de gezondheid der burgerij wordt in de hand gewerkt op zoo'n wijze. Voor herhaling dient dan ook ten strengste gewaakt te worden door hen, die er voor geroepen zijn. Eu anders zullen wij den hoofdinspecteur der Volksgezondheid waar schuwen. Een ander punt, dat de Volksgezondheid betreft, is het Zwembad, dat in noodlijden den toestand verkeert, zuchtende onder een schuldenlast van f 300.—, waardoor de con tributie van de loden is gebracht op f 2.— en f 3.50. Een en ander is oorzaak, dat het aantal leden afgenomen is, die ook geen gebruik maken van hot kostelooze baden. Wij vra gen den raad van Schoonhoven of het geen tjjd is geworden, nu het particuliere initiatief niet bij machte is gebleken deze inrichting in stand te houden, daar eens krachtig den finantieelen schouderonder te zetten. Of moet het zwemmen opgeheven worden en het zwem men ons telken jare weer op een of meer slachtoffers te staan komen P Laten B en W oen flinke som op de begrooting van 1909 daarvoor uittrekken en zoo niet, dat dan oen of ander raadslid hiertoe het initiatief neemt. Eu evcuzoo dient verandering te komen in het ophalen van de faecaliën. Deze dient kosteloos te geschieden voor iedereen en een post op de begrooting worden gebracht waaruit de onkosten beslroden kunnen worden. Het zou geloof ik tot verrassende uitkomsten leiden, als er eens werd nagegaan, waar al de tonnen, die door de stad niet worden op gehaald, terecht komen. En daar do Rtad er zeer weinig moet ophalen, zyn de onge rechtigheden legio en worden do wateren op ergerlijke wyze verontreinigd. Ik hoor de heeren al lachenWie zal lat betalen?" Wel wie anders dan de bur gerij. Maar dan niet op de oude, onbillijke wijze. Binnonkort kom ik met een voorstel om don belastingdruk eenigszins m&r draag kracht te regelen. Wil de burgerjj daarin niet steunen, dan moet zy zelf dat weten. Maar nu de voorstellen-Schreuder verleden jaar zijn verworpen, moeten wij nog een laatste poging wagen om de lasten onzer huishouding naar billijker grondslag te ver deelon. Een gelukkig verschijnsel op hygiënisch gebied valt te constateeren, n. 1. dat ons stadsbestuur en de verschillende schoolbe sturen niet doof zijn gebleven voor den op roep van de Drankbestryders-vereenigingen om de ouders in kennis te stellen met en te waarschuwen voor het gevaar dat gele gen is in het drankgebruik voor kinderen. Een tiental jaren geleden, werd ons dezer dagen verteld, was het hoofd der school niet te vinden voor het ophangen van platen de drankbestrijding betreffende en waren B en W er ook tegen. Zelfs een onderwijzer was van oordeel, dat hbt spreken over geheel onthouding in strijd was met do neutraliteit van het onderwijsHoe de tijden na tion jaren veranderd zijn!! En nu tot slot een vraag aan den heer Valk, wethouder, van publieke werken, naar aanleiding van een ingezonden stuk in de Schoonhovensche Courant over den steiger by Gelkeuis, van de hand van den vroegeren opzichter bjj don Waterstaat, den heer In 't Hout. Ik heb al nieuwsgierig uitgekeken naar de Courant van 4 Juli of dat niet zou bevatten een schrijven van uw hand om den heer In 't Hout te weerleggen of uw excuses aan te bieden over uw scheeve voorstellirig der feiten ton nadeele van dien ambtenaar. Wy willen allerminst uw voorstelling der feiten aan boos opzet wyten, daarvoor zyt gy te waarheidlievend, dat is al in zooveel verschillende gevallen gebleken, daarvoor staat gij te hoog Maar nu moet gij u eens niet te hoog achten om ter wille der waar heid in het openbaar te getuigen van uw schuld of onschuld. Het kan best gebeuren dat mon in het vuur der improvisatie zich oon geval gansch anders vóór de verbeel ding toovert. Maar dan valt het ook niet moeilijk om zoo iets te herroepén. Dus ik wacht op de volgende courant even belang stellend, amice. Je hebt in dit geval niet mot een schoolmeestertje te doen, maar met een opzichter van den Waterstaat. JAN BAZUIN. ZUID-HOLLAND. In de gisteren geipende zomer zitting der Staten van Zuid-Holland, onder voorzitter schap van.mr. J. G. Patyn, Commissaris der Koningin/heeft deze oen woord van hulde gebracht' aan do leden, die sedert de vorige vergadering hun ontslag als Statenleden hebben genomen, t.w. de heeren Swets, die 10 jaren lid was en wiens kennis van polder zaken en landelijke aangelegenheden van groot nut was, en mr. Kolkman, die door zyn benoeming tot minister van financiën, genoodzaakt was het lidmaatschap der Staten neer te leggen. De voorzitter sprak den n wensch uit, dal de heer Kolkman in zyn hooge betrekking moge werkzaam zyn tot voldoening van zichzelf en tot heil van het y vaderland, een wenscb, waarmede de ver- jj gadering door applaus instemming betuigde. Nieuw inkomende leden waren de heer mr. C. P. Zaayer (Rptterdam), H. Bosch (idem), P. J. Brunt Cz. (Gouda), H. A. van der Hoeven (Sliedrecht). Op voorstel der commissie tot onderzoek hunner geloofsbrieven werd tot hunne toe lating besloten, waarna de nieuwbenoemden, na eedsaflegging en na door den voorzitter te zyn geluk gewenscht, zitting namen. Vervolgens werden de afdeelingen getrok ken en de stukken ingebracht. In handen werden gesteld van commissies bestaande uit de leden: 1. Van Heemstra, Gevers Deynoot, de Ggselaar en Mees, de provinciale rekening over 1906. 2. Van Namen, van Briel Sasse, Korte- weg, de Kruyff, Overwater, Vegtel en van de Velde, lid van Ged. Staten, do subsidie aanvraag „Proeftuin eiland IJselraonde" id. het kaaRcontrölestation „Zuid-Holland" id. voor landbouw- en tuinbouwwintercur- sussen. 3. Kerstens, Gerretsen, Patyn, van der Straaten en Limburg, lid Ged. St., voorstellen betreffende heffing van rechten op verschil lende waterwegen en bruggen der provincie. 3. Evers, Van Dorp, Van Liefland, dr. Van Staveren, Van Schelt, De Wilde en IJzermans, lid G. 8., de subsidieaanvragen voor vakonderwyrinrichtingen. 4. Dr. Ruysch, Van den Berg, Goedhart, dr. Den Houter, Mees, Van Vollenhoven en Van Fisenne, lid G. S de subsidieaanvragen der Vereeniging tot bestrijding der tubercu lose te Leiden, van de Vereeniging het Groene Kruis, van de Algemeeue Haagsche Polikli niek te 's Gravenhage, van de Vereeniging Hulp aan Zuigelingen te 's Gravenhage. 5. Van der Gijp Barendregt, de Gijze laar, Plantengn, Verhoeven, Visser, Boll, Wartnaer, Zaayer, Krap, lid G. S., de voor stellen betreffende wijziging van den provin cialen waterstaat, regleraont voor den dijk ring Flakkee, bijzondere reglementen voor de polders onder Barendregt, intrekking van de reglementen van de polders onder Ever- dingen. 6. Kley van Dobben de Bruyn, Pyl, van Wieken en de Geer, lid G. S., de verschil lende ontwerpbesluiten betreffende polder reglementen. Tal van onderwerpen werden verzonden naar de afdeelingen. Naar Ged. Staten werden om praeadvies gezonden o. a.de subsidieaanvraag voor een drinkwaterleiding te Barendrecht, voor de ambachtsteekenschool van den R. K. Volks bond te Schiedam en voor de ambachtschool aldaar, het verzoek om verbetering van den waterweg Katwijk—IJmuiden; idem betrof- fende een tramverbinding Rotterdam—Zwijn- drecht en eene tramverbinding Oostvoorne— Rockanje zoomede een adres van den ge meenteraad van Dordrecht betreffende een handelsschool aldaar*. De volgende vergade ring is bepaald op Dinsdag 21 dezer, voor middags 11 uur. De afdeelingen kwamen gistermiddag li uur byeen. Naar men verneemt hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, hun goedkeuring gehecht aan het besluit van den Gemeente raad van Rotterdam in cake het ontslag aan onderwijzeressen bij de openbare scholen aldaar bij het aangaan van een huwelijk. INDISCH NIEUWS. A t j e h. Omtrent Toekoe Bén Blang Pidië meldt het onlangs gepubliceerde Atjeh-rapport van don Gouverneur-generaal het volgende: „Toekoe Bén Blang Pidië neemt daadwer kelijk aan het verzet deel en hij is het die in de beide laatste jaren het verzet in de in 1904 reeds geheel rustige onderafdeeling Tapa Toean opnieuw heeft doen ontbranden. Fanatiek is hy niet; zyn hardnekkig volge houden verzet spruit dan ook niet uit „kafir"- haat voort, doch er zyn in het geheim wer kende Aljehsche invloeden in het spel, die hem weerhouden om in onderwerping te ko men. In 1905 keerde Toekoe Bén uit de Gajo- en Alaslanden, waar hij sedert 1902 geregeld verblijf had gehouden, in zyn land schap terug. Toen zou het voor een ervaren en bezadigd bestuurder vermoedelijk mogelijk zyn geweest, de Atjehsche intriganten, waarop ik doelde, .te ecarteeren en Toekoe Bén tot onderwerping te brenger., maar ongelukki gerwijze beschikte de gouverneur in Tapa Toean toen niet over een aan die eischen beantwoordend ouderafdeelingschef tengevol ge waarvan Toekoe Bén's aanhang voortdu rend aangroeide en hot verzet allengs in de geheele onderafdeeling opnieuw het hoofd opstak." Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvan gen telegram is Bagan Si Api-Api (afdeeliug Bengkalis der residentie Oostkust van Suma tra) grootendeels afgebrand en is de resident met levensmiddelen derwaarts vertrokken. Men meldt uit Delft: De heer J. de Bie Leuveling Tjeenk (de Lorenzo de Medici van de laatste lustrum feesten), heeft f 1000 geschonken aan de algemeene armen dezer gemeente. Het volgende treurige voorval wordt ons uit Oostburg geschreven Den laatsten kermisavond, Maandag, heeft een zekere H., wonende te Schoondyke, zon der ©enigen voorafgeganen twist of zonder de minste aanleiding een oppassende jonge man L. van Sint Kruis een messteek in den onderbuik toegebracht. By onmiddellijk in geroepen geneeskundige hulp bleek de wond levensgevaarlijk, daar ook de darmen geraakt zyn. Na geestelijke bediening werd de ge wonde in het R. K. Liefdegesticht ter ver pleging binnengebracht. Gister was zyn toestand fedelyk. De dader werd' door de rijks- en gemeente politie in verzekerde bewaring gebracht gelukkig voor hem dat hy onder bescher ming der politie stond, daar hy anders stellig niet aan do woede van het publiek was ont komen. Hy heeft reeds eenige malen gevan genisstraf ondergaan voor dergelijke feiten. Het gebeurde, dat te ongeveer tien «ren plaats had, maakte zoo'n diepen indruk, 4at de kermis er spoedig door verliep. Gisteren zyn den geheelen voormiddag verschillendo getuigen gehoordde beklaagde heeft Wel bekend gestoken te hebben in de richting van den gewonde, doch ontkent hem te hebben geraakt. De ooggetuigen verkla ren echter het tegendeel. (Midb. Ct.) Een bewoner van de buurtschap Hot Loo onder Apeldoorn heeft daar 's nachts heel wat opschudding veroorzaakt door de be woners met luid geklop wakker te maken en psalmon te zingen. Den volgenden dag deed hy allerlei zon derlinge inkoopen en kocht o. a. ook een huis. Toen hy daar de vensters ging stuk slaan werd hem dat door de buren belet. Daarop ging de man zich bij de politie be klagen die het geraden vond hem in be waring te stellen. Na onderzoek is hij naar de krankzinnigencel in 't ziekenhuis over gebracht. Twee leden van den raad van Winters wijk deden eergistor het voopetel om de voor stellen, praeadviezen enz., bestemd voor be handeling in openbare zitting, ter inzage te leggen voor belanghebbenden en verslagge vers van bladen. Zoo iets ging er ochter maar niet zoo hol derdebolder door. 't Werd aangehouden, na dat een paar 1 'den behoedzaam hadden in overweging gegeven, althans aan B. en W. de beslissing te laten wat voor die openbaar heid geschikt is en wat niet. Uit de „N. Arab. Ct." zien we, dat, wijl 't een paar malen h voorgekomen dat voor stellen en praeadviezen vóór de raadszitting ter kennis van enkele belangstellenden en belanghebbenden zyn gekomen, B, en W. hadden beslist, dat de stukken zelfs voor de raadsleden niet meer ter lezing zouden wor den gelegd. Gistermorgen te ongeveer 10 uur werd de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een brand die aanvankelijk bijzonder fel was. In de automobielen-remise van den heer de Gorter, Vrolikstraat 105, was een werkman bezig met oen soldeerlamp. Door de spiri tusvlam ontbrandde plotseling de met ben zine en smeerolie doortrokken vloer. De vlam greep snel om zich heen en bet onder huis was spoedig uitgebrand. Een aldaar geborgen nieuwe automobiel werd geheel onbruikbaar. Een tweede automobiel was jaist uitgezonden. Buitendien deelde de vlam zich mede aan de eerste verdieping, doch daar werd het vuur spoedig gestuit door de brandweer. Alles was verzekerd. By de politie te 's-Gravenbage is op bet oogenblik in bewaring een 14 15-jarigen jongen, die 4 dezer te Scheveningen zwer vende werd gevonden en halstarrig weigert opgave te doen van naam of adres, zeggende dat hy in het ouderlijke huis een slechte behandeling ondervond. Gisterenavond zijn twee jongelingen, de 23 jarige v. d. B., confectionair, en de 25- jarige J., boekhouder te Tilburg, by het baden in he^ Galgenven (gem. Berkel en Enschot) verdronken. Hunne lijken zyn hedennacht door de gemeentepolitie opgehaald. Tydens de Maandag, des middags te 12 uur, te Arnhem gehouden parade vielen 3 onderofficieren en 13 soldaten flauw. Acht van deze soldaten konden niet deelnemen aan de parade; de overigen gingen, na bij gebracht te zyn, weer in de gelederen. De bond der Poolsche journalisten heeft den bond der Tsjechische dagbladschrijvers bericht, dat hij naar het internationaal con gres der pers, in September te Berlijn, geen afgevaardigden zal sturen, omdat de Duitsche hoofdstad het centrum is der anti-Poolsche beweging. De Tjechische journalisten jaichten dit beslait toe en besloten het voorbeeld banner Poolsche vakbroeders te volgen. In een der groote koffiehuizen aan het Rembrandtplein te Amsterdam had een kelner zich door een valschen sleutel toegang ver schaft tot het kantoor, een lessenaar open gebroken en daaruit een taschje met f 1000 weggenomen, toen hy door de vrouw van den directeur werd betrapt. Hy werd aan de politie overgeleverd. GOUDA, 8 Juli 1908. De nieuw benoemde Commissaris van Politie werd hedenmorgen to Rotterdam voor de Arrondissements-rechtbank beëedigd. Voor het front van het alhier in garnizoen liggend bataljon werd heden de bronzen medaille voor 12 jarigen dienst uitgereikt aan den sergeant Steigenberger. Hedenmorgen ten 11 uur had de begrafenis plaats van wyien den heer J. van Kempen, rnstend onderwijzer alhier. Toen de kist boven de groeve was ge plaatst, waarom heen zich behalve de familie leden, vele vrienden en bekenden hadden geschaard, nam de heer J. Gonda, hoofd van School No. 1 het woord. Hy herdacht hoe de heer van Kempen in de 44 jaar dat hy als onderwijzer was werkzaam geweest, al zjjne krachten had ingespannen tot ontwik keling en vorming zyner leerlingen. Nimmer was er tusschen den overledene en spreker een wanklank geweest in de 3G jaar dat zij aan de school hadden samengewerkt. Bij zyn collega's was van Kempen zeer gezien en daarom legde hy namens hen allen een krans op de kist als een bewys van hunne hoogachting. Daarop dankte de heer M. G. Begeer, neef van den overledone namens de weduwe yoor de woorden door deu heer Gonda gesproken en allen voor de belangstelling den overledene bewezen. Hiermede was deze plechtigheid geëindigd en verlieten allen de begraafplaats onder don indruk dat zy een humaan man de laatste eer hadden bewezen. Ür. M. J. van Uven, te Utrecht, is tot wederopzegging toegelaton als privaat-docent bjj de faculteit dor wis- en natuurkur.de aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwys te geven in bijzondere onderwerpen op het gebied der wiskunde. (Stct.) Dinsdagmorgen verlieten om 7J uur 135 kinderen met elf geleiders en goleidsters, en niet met vijf, zooals het Dagblad van Gouda foutief heeft gemold, School no. 3 in de Keizerstraat om met den trein van 8 uur naar den Haag te vertrekken. Reeds om 9 uur wandelden de kinderen in het Haagsche Bosch, waar het op dat morgenuur verruk kelijk was. Na ruim een uur in het bosch ver toefd te hebben en nadat ook de medegenomen boterham met een glas melk was genuttigd, ging men stadswaarts, waar bezocht werden Gevangenpoort, Warenhuis, waar tevens goede gelegenheid bestond voor een tweede ontbjjt, en 't Koninklijk Paleis. Nadat de kinderen gedurende den morgen veel hadden genoten en bewonderd, vertrokken zjj om 2 uur per tram naar Scheveningen. 't Was een genot de gezichten der kinderen te zien, toen «ij daar zoo plot seling de zee zagen. Wat waren zjj gaarne dadeljjk naar 't strand gegaan! Eerst echter moesten de magen weer ge vuld worden, waarvoor de Sierkan goede gelegenheid bood. Daarna werd een wande ling gemaakt langs de Boulevard, Galerijen en strand om te ruim 4 uur een bezoek te brengen aan de Pier, waar de kinderen een glas limonade zouden gebruiken, doch waar zij bovendien ieder een flink stuk chocolado kregen, waartoe enkele kindervrienden een der onderwijzers hadden in staat gesteld. Namens de kinderen zij dien gevers bjj dezen hartelijk dank gebracht. Een aardige attentie was het voor de kinderen, dat de gérant den heer Hogendoorn mededeelde, dat de muziek was afgeloopen, doch als hy met de kinderen de zaal eens wilde rondwandelen het orkest nog een extra nummer zou geven. Men kon het den kin deren aanzien, dat zy genoten van de heer- Hjke muziek, ja, 't was of het lied, dat zjj h\j 't verlaten van de zaal aanhieven, nog °PKewekter klonk. Nu \*eer naar 't strand, waar degenen, dje wilden, eens schoenen en kousen mochten uittrekken, om eens even in 't zilte nat rond te plassen. Voor slot ging het nu naar de duinen, waar nog een uurtje recht prettig werd gespeeld en gerold. Wie die kleintjes daar in de duinen had bezig gezien, zou niet gedacht hebben, dat zy reeds zulk een drukken dag achter den rug hadden. Ein delijk was het uur van vertrek gekomen en vertrok de stoet per tram en spoor weer naar Gouda, waar bjj aankomst het gejubel der kinderen reeds getuigde van de vreugde, dien dag beleefd. Als verrassing ontving nu ieder kind nog een busje chocolade, zoodat niemand met leege handen thuiskwam. Zeker zal die dag niet licht door de kinderen worden vergeten en mag dit schoolreisje, evenals de vroegere reisjes van dezelfde school uitstekend geslaagd heeten. Met groote belangstelling hebben we gister avond de 4e orgelbespeling bjjgewoond en mochten waarljjk een uurtje kunstgenot sma ken. De met zorg gekozen nummers voor orgel werden met aandacht gevolgd en vooral No. 4 en 6b vielen zeer in den smaak. De „Marche Solennelle Nuptiale" viel tegen. Wel maakte de inzet met zjjn gregoriaansch thema, fdat we in 't raidden kwyt raakten, maar aan 't slot nog weer even om 't hoekje kwam kjjken, een heerlijken indruk, maar het geheel is toch minder bevredigend. Mej. Prikken vergastte ons op een drietal liederen, die, behoudens kleine vlekjes, uit stekend gezongen werden. Haar gelijkmatig tembre zoowel in de lage als hooge toonen, maakte dat wjj met graagte naar haar luis terden. Het vibreeren was wel wat erg, vooral in den beginne, terwyl de aanslag bjj sommige medeklinkers aan 't begin der woor den soms wat sterk was. Ook de heer Bredius voldeed ons zeer. Met zjjn krarbtig vol geluid gaf ook hy ons te genieten. Vooral het gedeelte uit do Vondel cantate „het Hollandsch gemoed" werd zeer schoon gezongen. Jammer dat hy in zjjn laatste nummer misschien door te sterke zwelling wat aan zuiverheid verloor. Wij hopen het waardig tweetal weer te hooren. Van hun succes kunnen ze verzokord zjjn en gewis ook van eon grootor aantal toehoorders. G a 8-c o n t r 1 e. 7 Juli 1908, 5 uur namiddag. Druk 37 m.M. Liehtkracht 14.20 Kaarsen. Warmtegevend 5123 0a,ori8n Vermogon Ouderkerk a/d. IJsel. Naar algemeen met voldoening zal worden vornoinen, hebben Godeputeerdo Staten dezer provincie hunno goedkeuring gehecht aan de benoeming van den heer M. Dogterora, tot Voorzitter van den polder „Kromme, Geer en Zydo" alhier, Het is ons een genoegen een overzicht te geven van het 63ste jaarverslag der Ver eeniging. Dank zij de belangstelling en medewerking van allen, bleven wo in staat gesteld onze vronwen geregeld werk en waar liet noodlg was, ondersteuning te geven. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de groote voorraad kleedingstnkken, die we steeds voorhanden hebben en zeer geschikt zjjn voor bedeelingen. Onze welgemeende dank aan de Vereer/i gingen Tabitha, Remonstrantscho klecding {onds en kraamvrouwenvereeniging voor de door hen bestelde goederen. Door de dames regentessen van het Oude mannenhuis worden we voortdurend voorzien van breiwerk, hetgeen we altjjd dankbaar aanvaarden. In December ontving de Vereeniging een legaat groot 50 gulden van wijlen Mevronw de Wed. G. Mast geboren Wieland Los. Door Heeren Regenten en Dames Regen tessen van bet Oude mannenhuis worden onze gezinnen jaarlijks verblijd metr soeplüsten. Dat wordt zeer door do Vereeniging ge waardeerd. Van onze gehouden jaarljjksche verloting, hadden wü gunstige resultaten, dank zij de medewerking van onze stadgenooten, waar voor wij ons b(j voortduring aanbevelen. In ons bestnnr kwam eenige verandering. Door het bedanken als bestuurslid van Mevr. v. d. Torren en Mevr. van Uven, werden gekozen Mevr. Lambrecktsen v. Ritliem-Ver- seliobr v. Nisse en Movr. Hennequin-Coets de Bossou. Aan belangstellenden wordt meegedeeld Jat de rekening en verantwoording ter inzage ligt ten hnize van Mevr. Van R(jn Van Alkemade-Dijxboorn. Bevorderd: 1 Juli, tot klerk der posterijen en telegrafie le klasse, de klerken 2e klasse C. J. Beenhakker, J. Beyer, W. Beyers, H. A. Boekwyt, G. J. Brauëra, A* 0. Cohen (o.v.), G. A. Doorlag, H. L. Druk kers. J. Duns, P. C. Edel, M. van der Eist, J. Feikema, C. Groenendijk, C. de Groot, H. Ha7elhof, A. van Hees, D. A. W. Hens- kes, J. H. Hissink, G. J. Huurneman, E. J. Jacobs, N. C. M. Koch, L. Koopmans, J. J. Kooy, W. Kooyman, J. H. Kroes, A. van der Linde, N. Meester i, J. van der Linde, P. H. T. van Munster, H. W. Nijkamp, I. Overbeeke, M. K. Perk, H. B. Petrie, J. Ploeg, U. D. Prenger, J. M. Ridderikhoff, J. C. le Ratte, W. M. Schiedemans, H. Schurink, N. Smid, J. B. Struik, M. J. Ve- ringa, H. J. Viel, L. P. Vuncken, F. van der Wal, J. Wiarda en C. J. Wiltenburg tot conductenr der brievenraalon 2e klasse, de conducteurs 3o klasse A. P. van den Boomen, J. C. Bunschoten en M. Hoppenbrou wers 16 Juli, tot conducteur der brievenmalon le klasse, de conducteur 2e klasse J. J. Mulder; tot conducteur der brievenmalen 2e klasse, de conducteurs 3e klasse J. H.Aalt- uiker en A. Bernaert 1 Augustus, tot klerk der postoryen en telegrafie le klasse de klerk 2e klasse H. A. Bier; tot conducteur der brievenmalen le klasse, de conducteur 2e klasse W. C. Hartsuykertot conducteur der brievenmalen 2e klasse, de conducteurs 3e klasse P. Don ker en C. A. Henning; 16 Aug., tot conducteur der brievonmalen le klasse, de conducteur 2e klasse L. Kra mer 1 Sept., tot klerk der posteryen en tele grafie ie klasse, de klerken 2e klasso J. B. B. Dufrenne on T. B. G. van Harten tot conducteur der brievenmnlen le klasso, do conductenr 2e klasse J. Almekinders tot conducteur dor brievenmalen 2e klasse, de conducteurs 3o klasse A. H. Brouwor en L. de Graaf. Verplaatst: 25 Juni, do klerk der posteryen en telografle le klasse W. Schou ten, van Amsterdam (telegraafkantoor) naar Raalto do klork dor postoryen cn telegrafie 2e klasse G. Kuipers, van Amsterdam (tele graafkantoor) naar Makkum; 1 Juli, de klerken der posterijen cn tclo- grafio le klasso A. Happel (o.v.) van het bypost- en telegraafkantoor „van den Bosch- straat" naar het bypost- en telegraafkantoor „Parkstraat" en D. I. J. Trouw, van hot bypost- en telegraafkantoor „Parkstraat" naar het bypost- en telegraafkantoor „var. den Boschstraat" te 's-Gravenhagede kler ken der posteryen en telegrafie 2e klasse L. de Boef, naar Tegelen en P. Cellarius, naar Emmen, beiden van Amstordam (tele graafkantoor); do hulptelegrafist H. A. Be dyn (o.v.) van Rotterdam naar Amsterdam 16 Juli, de klerk der postoryen on tele grafie 2e klasso G. J. van Erkol, van Kerk- Driel naar Rottordam (telegraafkantoor); do conducteur der brievenmalen 3e klasso L. do Graaf van Vlissingen (spoorwegpostkan toor No. 2) naar Zatphcn (spoorwegpostkan toor No. 1); 1 Aug., de hulptelegrafist M. C. Bouw meester (o.v,), van 's-Hortogenbosch naar Amsterdam. Door de rechtbank to Rottordam worden gisteren o. a. de volgende -zaken behandeld Niet aanwezig was A. K., 22 jaar, visscher te Gouda. In beschonken toestand had hy zich op 5 Mei verzot togen don agent van politie W. van Bekkem, die hem naar de politiewacht overbracht. Hij was op den grond gaan liggen, had getrapt, geslagen en gebeten, en den agent een stoot tegen de borst toegebracht met den sabel, dien hy dezen had ontnomen. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Na de pauze Rtond terecht H. do B„ 24 jaar, melkslytor to Zevenhuizen. Hjj zou in don nacht van 18 op 19 April te Oapelle a.d. IJssel ten nadocle van H. Zwynenburg een kist met lijnkoeken en een bus met wagen smeer weggenomen hebben. Bekl. ontkende dit. Naar huis rijdende had zekere v. d. B., die by hem zat, hem gevraagd of hij lijn koeken wilde koopen. Toon bekl. daartoe bereid was, hadden zy ergens op den wo; gestopt, waar achter een telefoonpaal een kist stond met lijnkoeken, benevens een bus met wagensmeer. Hy had er f 2 voor be taald. Tehuis had lijj de kookon in een andere kist overgopakt, do eerste kist op zolder bergende. Toen de veldwachter bij hem kwain om oen onderzoek in te stellen, had bjj aanvan kelijk gozegd van niets te weten. v. d. B. Bprak beklaagde's opgavo echter pertinent togen, daarbij voegende dat beklaagde do kist met koeken had gehaald uit de schuur op het erf van den benadeelde. Ter zake van diefstal werd een maand gevangenisstraf geëischt. Uitspraak 15 Juli. Amsterdam, 6 Juli 1908. Volgens het Weekblad van de Commissie- bank te Amsterdam, zyn in de week, geëin digd 6 Jali, door tusschenkomst dier Bank verhandeld de navolgende minder courante foudieo. 4- pCt. Oblig. Zuid-Afrikaansche Voorschotkas 80 pCt. Aand. Holland La Plata Hypotheekb. 100 Rotterd. Hyp.b. voor Neder land (10 pCt. gestort) 220 Amort. wicstbew. Zuid-Holl. Hyp.b. 63 Ink. Oblig. Petroleum Royalty My. 10 Aand. Zuid Java Caltuur My. 20 Nederi. My. tot handhaving van stamverwante belangen in Zuid-Afrika 40 Amsterd. Chininefabriek 14Ö Ned. Fabriek van werktui gen en spoorwegmaterieel Serie A 90 Ooster Stoomtram My. Amsterd. Galerij My. 52 47a pCt. Oblig. Biunenl. Exploitatie My. van onroerende goederen 60 Aand. My. „Groenewoud" tot exploi tatie van bouwterreinen 45 Bataviasche Zee en Brand- assurantie My. (10 pCt. gest.) 76 4 pCt. Oblig. Prov. Overijssel 1885 100 4 Gem. Apeldoorn 1903 99!/« 4 Gem. Nijmegen 1906 100 31/, Gem. Utrecht 1904 937,„ 3'a Gem. Zwolle 1893/99 93 4 I'andbr. Dordrechtsche Hy potheekbank (f 750.—) 89 Opr. aand. Holland La Plata Hyp.b. F 50.— Aand. Alg. Hyp.b. (10 pCt. gestort) 100 pCt. My. Nederland tot exploitatie van onroerende goederen 90 Opr. aand. Javasche Cultnnr My. f 116.50 VERSCHEIDENHEID. Naar wy met zekerheid vernemen, wen- schen God, Staten van Friesland zich niet te belasten met de beslissing in zake den diefstal der twee bankbiljetten van f 1000 uit de brandkast ten gemeentohuize te Grouw. Zooals is gemeld, word in de raadsver gadering van 24 Juni, op voorstel van den heer Schepers, besloten aan God. Staton de vraag voor te leggen moeten do bewaar ders van hot geld de schade dragen of de gemeente. Burg. en en Woth. wnren van oordeel, dat do schade kwam ten laste van de gemoento. De zank zal dus nog eons in den raad van de gomeonte Idaardoradeel ter sprake komen, om uit te maken wie de schade moet dragen. (Leew. Ct.) Volgens uit Port au Princo door de Herald" ontvangen telegrammen duurt de brand aldaar voort. 3000 huizen zyo vernield. De schade bedraagt 3 millioon dollars. Duizenden per sonen worden dakloos. Do Fransche kruiser „Chasselonp Laubat" werd door de ontplof fing in het arsenaal zeer beschadigd. De curator der gefailleerde nutomobiolen- fabriok „Trompenburg" heeft aan crediteu ren meegedeeld, dat liet totaal der vorde ringen bedraagt f 2.500.635, en na aftrek van kypotüook do waarde der onroerende gooderen f 116.000 en die der roerende f 212 240. Do waarde van roerend en on roerend goed en vorderingen bedraagt totaal f 342.264. Verminderd mot het honorarium dor bowindvoerdon is dus over f 2.156.497 134/6 pCt. ter verdeeling nunwozig. Aangeboden is 25 pCt. een bedrag dat b|j gedwongen realisatie niet is te bereiken. Curatoren adviseerden dus tot aanneming van het accoord. Van de 166 kreditenren namen 129 aan de stemming deel, die allen vóór annneming van het accoord stemden. Deze 129 verte genwoordiger. een bedrag van ruim 2 mil- lioen. IN in 7eer groote keuze tot do meest con- enrreerende prijzen. Hiermede vervullen wy den treurigen plicht U kennis te geven van het overlijden van onzen goliefden Echt genoot, Zwager en Oom, den Heer rustend Onderwijzer, in den ouderdom van 65 jaar. Uit aller naam, De Wed. J. VAN KEMPEN- Begeer. Gouda, 5 Juli ,1908.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2