M a advkhtkntien Aflevering met enkele dagen! BINNENLAND. NOUVEAUTÉS DE FRWSCIIENGELSCIIK TENTOONSTELLING. Stadsnieuws. tite aai. c- Ul,rré:, Rechtzaken. Faillissement Willem Albertus (of Albert) Beukhof. Uttnccskundige Gymnastiek en Massage. D. VAN DUUREN, inn Stoom-VerverU en Chemische WasscberiJ int), »DE RIJZENDE ZON" Gowto- ontvangen voor de garden-partj) te Windsor op 21 Juni, besloot de arbeiderspartij den lord Chamberlain te verzoeken de geheele partij te schrappen van de uitnoodigingslqst voor holplechtiglieden totdat de naam van Keir Hardie weder daarop is geplaatst. RrfHAMi. Een jonge man liep Woensdagavond over de Örzylaw8kiplaats te Warschau en liet een bom vallen, die ontplolte. De jongeling werd op slag gedood. Zcb voorbijgangers werden zwaar gekwetst. To Odessa worden bjjna dagelijks weer doodvonnissen geveld. Weer een bericht nit Gonda. Foster's Rngpqn Nieren Pillen verlichten en heelen in hun grootsch werk, de vermoeide nierweelsels, zij lossen bet gekristalliseerd urinezuur op en honden het lichaam vrij van niergilten die ziekten teweegbrengen. Mejuffrouw H. vap Waas, Baanstraat L 94 te Gouda, meldt ons: Het is thans reeds acht jaren dat ik opgescheept ben mot een vlijmende pijn onder de schouderbladen, die menigmaal over den geheelen rug ging en mij zeer veel last veroorzaakte, bi) mijn dijgeljjkscbe bezigheden. Het was mjj bijna onmogelijk geworden te bukken en de pijn, die ik te doorstaan had, wanneer ik mij wilde oprichten was gewoon verschrikkelijk, Zelfs 's nachts liet de pijn mij niet met rust en moest ik het menigmaal uitschreeuwen, zoo hevig was deze. Ik Btood 's morgons vermoeid en lusteloos op en het was voor mij werkelijk een straf, mijn werk weer op te vatten. Nu en dan had ik last van op gezwollen voeten en met mijn eetlust was het treurig gesteld j ik had veel zweetingen, die door plotselinge huiveringen gevolgd werden, alsof het koorts was. Daar ik reeds zoo lang aan deze ziekte geleden had, dacht ik dat deze ongeneeselük zou zjjn, en dit maakte mij zeer melancholiek. Tot mijn ge luk maakte ik echter kennis met Foster's Rngpqn Nieren Pillen dadelijk na het ge bruik hiervan bekwam ik verlichting en nog voor ik een enkel doosje geledigd had, was er een algebeele verandering in mjjn toestand gekomen. Ik ben thans veel flinker en sterker on van de vroegere pijn bemerk ik zoo goed als niets meer. Met vertronwon kan ik dit voortreffelijk geneesmiddel dan ook aan nierlijders recommandeeren. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die 11 goeddunkt. Spreek langzaam en duidelijk wanneer gij Foster's Rugpijn Nieren Pillen koopt, dan zal er geen vergissing plaats hebben. Zq zjjn te Gouda verkrijgt aar bjj de Heeren Wolff Co., Westhaven 198. Toezending geschiedt franco aa ontvangst van postwissel it F. 1.75 voor één- of F. 10.- voor zes doozen. De gemalin van hertog Johan Albert vnn Mecklenburg, regent van Brunswijk, van wier overlijden een telegram ons bericht brengt, was van zich zelf prinses Elisabeth van Saksen-Weimar-Eisenach, een dochter uit het huwelijk van prinses Sophie der Nederlanden met groothertog Karei Alexander. De over ledene was in Januari 54 jaar geworden. Hertog Johan Albert is een hulve broeder van Z. K. H. Prins Hendrik. De hertogin was dus van den bloede en door baar huwo- l(jk aan ons koninklijk huis verwant. (N. R. Ct.) INDISCH NIEUWS. Sumatra. Blijkens een uit Nederlandsch Indiö bü het Ministerie van Koloniën ontvangen telegram betreffende den toestand ter Sumatra's West kust, is do bevolking van de onderafdeoling Lintau en Boea (afdeeling Tanah-Datar, Pa- dangscho Bovenlanden) in haar kampongs teruggekeerd. In de Padangsche Bovenlanden is van de belasting op de bodrjjfs- en andore inkomsten van de inlandsche bevolking bijna overal de eerste termijn betaald in de meeste streken, waar verzet voorkwam, zelfs de tweede termijn. Vele vuurwapens zijn ingenomen. Gemengde Berichten. Eergisterenavond is oen vrouwelijke ver pleegde uit het krankzinnigengesticht te Wolfheze ontvlucht. Zü is nog niet terug gevonden. Donderdagmiddag werd te Bennekom een paard en wagen door de tram aange reden. Het paard, bang geworden, sprong vlak voor do machine, waardoor het een stoot kroog, zoodat paard eu wagen achter uit werden geworpen, in den tuin van den heer v. D. De inzittenden worden op den grond goworpen, zonder evenwel eenig letiej te bekomen. Het paard had oen diepe schram op de borst. Eergistermorgen werd in 't hotel Coomans te Rotterdam oen vergadering gehouden van den Bond van Sleepbooteigenaren ter voort zetting van de besproking over den toestapd in het bedryf, tengevolge van het invoeren van het contract voor machinisten en sto kers. Was het tot na toe gewoonte de vergade ringen huishoudelijk te houden, nu door de staking de quaestie een openbare zaak is ge worden had het bestuur ook de pers genoo- digd, opdat blyke dat de zaak vanwege den Bond eerlyk wordt behandeld, en de patroons het recht aan hun zijde hebben. Medegedeeld werd dat tegenwooi dig waren 54 reeders met 128 booten. Verschillende rce- ders traden nog toe tot den Bond. De heer Coenraad achtte wenscbelyk, dat in de toekomst een Bond gevormd worde die er naar streeft het bedryf meer loonend te maken. De voorzitter merkt op, dat dit punt niet aan do orde is en ook de statuten niet toe laten een loonactie te voeren. De heer v. Dorp wijst er op, dat, na de beschuldiging tegen de voorzitters van den Bond var. M. en H., Van 't Hoff en Kerk hof!, uitgebracht, dat zy hun leden om den tuin leidden, door de M. en S. een motie werd aangenomen, waarin hiertegen werd geprotesteord. Dit was natuurlijk, doch loet aan de zaak weinig af. Het is niet do bedoeling der patroon'' het loon te verlagen, maar alleen een geregel- den loonstandaard in te voeren. Het is vol strekt niet het doel van den Bond van Hleepbooteigenaren om den Bond vaD M. en 8. te nekken. Do Bond heeft steeds het goed recht der organisatie hooggehouden. Hy con-tateert dat Van 't Hoff en Kerkhof! met voorbedachte rade hebben voorgelogen betreffende de conferentie den 18en Dec. op het kantoor van den hoer Van Driel ge houden. Machinisten en stokers zyn geen kwade menschen, maar wat zij noodig hebben zyn goede leiders. Van 't Hoff en Kerkhof f hebben daarentegen volgehouden dat de voorgestelde loonsroge- ling, vermindering van loon inhield en por se moest worden geteekend. Dit was echter volstrekt niet het geval de patroons zijn steeds bereid geweest de bezwaren der werklieden aan te hooren. Het speet hem dat het bestuur afwijzend heeft meenen to moeten beschikken Qp het voorstel om eon commissie to benoemen om do zaak nader te onderzoeken, waardoor dar. zou blijken dat van 't Hoff en Kerkhoff de zaak werkelijk verkeerd hebben toege licht en door hun organisatie behoorden ge brandmerkt te worden. Nadat do voorzitter nog had medegedeeld, dat het bestuur iederen dag zal zitting hou den en tot krachtige samenwerking nogmaals had aangespoord, werd de vergadering ge sloten. Naar wij vernemen heeft oen onderzoek naar den vermisten commissionnair in dia mant J. J. B., te Amsterdam, aan het licht gebracht, dat hem geen ongeluk overkomen is, doch dat hy met de hem toevertrouwde waarden (voor een bedrag van f 32,000) naar Engeland uitgeweken is, waar de poli tie hom thans zoekt. („N. R. Ct.B) De Fransche regiering beeft inlichtingen verzocht omtrent de verblijfplaats van twee minderjarige kinderen, in Frankrijk geboren, doch na den dood der ouders, nu ongeveer tien jaar geleden, naar Nederland gebracht. Hunne namen zijn Charles Saveny, ongeveer 12 jaar, en Jean Saveny, 14 jaar. Eerstge noemde zou zyn aangonomen als kind door een familie, waarvan de naam niet bekend is, doch welke vermoedelijk in Amsterdam of 's-Qravenhago, en misschien in Rotterdam, een groot restaurant zonde houden. Het andere kind zou zich in Nederland bevinden bij een zekoren Saveny, broeder van wijlen zyn vader, omtrent wiens verblijfplaats men verder in het onzekere verkeert. Opsporing van hun verblijf en onmiddellijk bericht aan het departement van justitie wordt verzocht. Gisternacht ontstond brand in de woning van den heer M. H. Klein, rijwielhandelaar, te Hilversum. Met moeite konden de bewo ners, die reeds te bed waren, zich redden. De 'dienstbode, die op zolder sliep, moest door hen langs de reeds brandende gang en trap gered worden. De geheele bovenver dieping brandde uit, terwijl de winkel veel water beliep. Alles was verzekerd. (Hbld.) De voor cenigen tyd ingevoerde auto- omnibusdien8t Nijmegen—Gennep—Plasmolen verheugt zich in oen steeds stijgend debiet. Dat hy echter niet de algeheele sympathie geniet, bewijst het voorstel, dat in de gister te Hatert gebonden vergadering van don Boerenbond werd aangenomen. Daarin werd nl. besloten, in combinatie met andere naburige bonden, pogingen in 't werk te stellen, om dien auto-dienst van hooger hand te doen ver bieden, daar het voor de boeren hoogst ge vaarlijk was zich met paard en wagen op de Mookscbe Bias te wagen. Wij hebben", zeide een der leden, „al „cbagryn" van automobielen en nu nog deze „donderkar" er bijdat wordt te ergzoo verhaalt „de Maasbode". Geheimzinnige zaak De aandacht 'der Amsterdamsche politie wordt op het oogenblik gevraagd voor een geheimzinnige zaak, waarvan, naar men' verwachten mag, spoedig de sluier der ge heimzinnigheid zal verdwijnen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag brak brand uit in het perceel R^gtboomsloot 2, waar Gort, vader en zoon, een winkel in tabak en koloniale waren met pakhuis' heb ben. Het pakhuis diende tevens tot berg plaats van ongeregelde goederen, waarvan de herkomst niet altijd nauwkeurig te con- stateeren was. Daar had men o. a. een groote hoeveelheid coprah, benevens cacao, suiker, thee, koffie, tabak enz. Piet Gort en vader waren dien nacht op reis naar Meppel. Hun 61 jarige zetbaas had te 10 uur den winkel gesloton, en by zyn vertrek had hij niets bijzonders bemerkt. De brand was ontstaan in do bergplaats, doch de brandweer wist het vuar spoedig te bestrijden. Oorzaak onbekend zoo luidde het in 't officieele rapport. En dat seinde men ook naar Meppel aan Piet Gort en vader, die ijlings de thuisreis aanvaardden. Bij nader onderzoek kwam echter heel iets anders aan den dag: Vooreerst gaf de dienstdoende politie agent der Regtboomsloot op, dat hy tus- schen 2 en 3 uur 's nachts een persoon langs het huis had zien loopen, die «enigszins verdacht deed. Een oogenblik later kwamen twee mannen het huis nit, de deur open latend. Daar de agent oen sterke brandlucht waarnam, onderzocht hy eerst, of zyn ver moeden ook bewaarheid werd. En toen hem bleek, dat do bergplaats in brand stond, trok hy aanstonds de voordeur dicht, ten einde de vlammen niet aan te wakkeren, om daarna de brandweer te waarschuwen. De twee mannen hadden het intusschen op een loopen gezet, zoodat er veel grond is te vormoeden, dat de brand werd aange stoken. Dit vermoeden werd nog bevestigd door het feit, dat men later een leege portefeuille onder de trap vond. Naar opgaaf van Piet Gort, bevatte deze portefeuille 10 bankjes van f 25 en 13 van f 10, samen dus f 380 Van dit geld wist Gort-vader de herkomst niet, doch het was door Piet Gort, buiten medeweten van zijn vader, verdiend. De dieven-brandstichters moeten met de situatie van het huis goed bekend zyn ge weest. Ook moeten zy geweten hebben, dat in den pakkelder zich een aanzienlijke hoe veelheid coprah bevond. Zooals men weet, smeult dit goed zeer langzaam, zoodat het voor het door de brandstichters beoogdo doel zich bijzonder leende. Men kan gerust aannemen, dat zij, na hun bezoek in den kelder, den brand hebben aangestoken. De spoedige blusscbing is oorzaak geweest, dat hun wandaad ontdekt is. Van de daders is echter geen spoor te ontdekken. (Tel.) Naar de „N. R. Ct." verneemt is gister door den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond, to zamen met de twee zustervereenigingen „Patrimonium" en „Betsalel", te Amsterdam eer. adres aan den Raad dier gemeente ge richt om kwijtschelding van belasting. In het adres wordt betoogd „dat, tengevolge der langdurige malaise in de diamantindustrie vele leden van boven genoemde werkliedenorganisaties met in staat zijn de verschuldigde belastingpenningen op tyd te voldoen „dat dit voor de betrokkenen tot gevolg zou kunnen hebben, dat door de bevoegde autoriteiteh tot vervolging en executie kon wordgn overgegaan „dat alsdan de treurige omstandigheden, waaronder bovenbedoelde leden reeds gebakt gaan ton gevolge van financieele onmacht der betrokkenen, verscherpt en verzwaard zouden worden dat deze redenen voornoemd bestuur ern stig genoeg voorkomon om zich tot u te wenden inet het dringend verzoek om aan den betrokkonen kwijtschelding van de op heden nog verschuldigde bedragen in de plaatselijke belasting naar het inkomea te willen verleenen." Men meldt nit Tiel De ambtenaar J., die een aanklacht wegens huisvredebreuk tegen zyn superieur, den inspecteur van belastingen, instelde, is door deze voor 5 dagen geschorst. Donderdagavond is er te Schagen een hevige brand uitgebroken in het speelgoed magazijn van don hcor J. Merz. Weldra stonden ook de aangrenzende perceelen, die van den heer C. Rol, koek- en banketbakker, en van de wed. Wilhelmus, in modes, in volle vlam. De Schager brandweer, weldra ver sterkt met brandspuiten uit de Zype en Barsingerhorn, kon geen van deze drie per ceelen behonden. Alleen met groote krachts inspanning heeft men de winkelzaken van den heer J. Slikker en de slagerij van den heer J. Kwel dam. voor vernieling weten te behoeden. De slagerij kreeg evenwel toch belangrijke brand- en waterschade. Assu rantie dekt bij allen de schade. Een der spuitgasten van de Schager gymnastenspnit, Lycurgus, kroeg door glasscherven een ern stige beenwonde. Per rijtuig is hy naar Alkmaar vervoerd moeten worden. Uit Arasterdam meldde men aan de „N. R. Ct." Gisteren is men begonnen met de afbraak der Nieuwe Zijdskapel, „op die plaatsen, waar het lood het dikst zit", gelijk de nomencla tuur der sloopers het uitdrukt. Dit wil dus zeggen, dat aan het dak begonnen wordt, hoewel men vanmorgen op het kerkpleintje aan de Wyde Kapelsteeg ook in den grond aan het graven was omdat er daar, naar vermoed W6rd, boden pijpen te vinden zyn! Do geheele afbraak moet op 1 December zyn afgeloopen, maar het proces zal wel eerder voltrokken zjjn, omdat by het bepalen van dien datum, gerekend was op den len Augus tus als begin-datum. In vier maanden tyds zal dus de N. Z. Kapel verdwenen zijn. Van de onderdooien zullen er verschillende bewaard blijven. Do klokken en het uur werk zyn nl. eigendom van de gemeente Amsterdam, terwijl jhr. B. W. F. van Riems dijk, hoofddirecteur van 's Rijks Museum en directeur van het Nederlandsch Museum, morgen een bezoek aan het kerkgebouw zal brengen, om verschillende, uit een oogpunt van architectuur en scalptuur merkwaardige brokstukken aan te wyzen, welke gespaard moeten worden' voor laatstgenoemd museum. De eenvoudige, gesneden banken zyn reeds verwijderd en over de verschillende kerk gebouwen der Ned. Herv. Gemeente hier ter stede verdeeld. Des ochtends maakte de heer Adolph Mul der, ryksarchitect vx»r de monumenten, eenige photographische opnamen van het in wendige der kapel. Reeds ontving het minis terie van binnenlandsche zaken van hot kerkbestuur en zyn architect, den hoer Posthumus Meyjes, de teekeningen van het ensemble, en de heer Mulder zal deze ver zameling nu completeeren door zorgvuldige opnamen van profileering, kapiteelen, basse- menten, enzzoo in als uitwendig. Een zelfde arbeid werd reeds verricht voor den Ned. Oudheidkundigen Bond. De kapel zal voorloopig tot aan den grond worden afgebroken. De steenen vloer laat men nog liggen en verwacht wordt dat, vóór de graven van overheidswege geruimd worden, namens het gemeentebestuur een oproep in de bladen zal worden geplaatst aan de eigenaars der graven, die het zich daarin bevindende gebeente naar elders wil len doen overbrengen, of de zerken willen behouden. Tegelykertyd mèt de kerk zullen de daar omheen gebouwde huizen en huisjes, waar onder de bekende „kastjes" aan de Kalver- straatzijdo, verdwijnen. De democratische conventie. De heer Hammond, lid van het Ameri- kaansch Congres voor Minuesota, stelde den gouverneur van Minnesota, Johnson, voor als candidaat der democratische party. Hy gaf een beschrijving van het leven en de karakter eigenschappen van den candidaat, zeggende, dat deze van Zweedschen oorsprong was. Voor de eerste maal biedt Minnesota aan de democratische party als candidaat voor het presidentschap zijn meest geliefden inge zetene aan, een waar democraat, op de hoogte van de nooden van den dag en aan het goed recht verknocht. Spreker besloot met de mededeeling dat Minnesota den naam van John Johnson voorstelt voor een benoeming tot president van de Vereenigde Staten. De gedelegeerde van deD Staat Nebraska stelde namens dien staat den heer Bryan candidaat voor het presidentschap. Na een heftige redo waarin hij de repnblikeinsche candidaten, gesteand door de gewetenlooze Trastmannon, aanviel, verklaarde de heer Dunn dat de democratische party een leider moest hebben die de repnblikeinsche partij behoerscht. Spreker herinnerde er aan hoe by den jongsten paniek in de Wal 1st reet Bryan voor stelde regeeringsgelden op de banken te zetten. Thans is dit een nationale eisch ge worden. De kustbewoners van Bretagne en omge ving zyn altijd berucht geweest wegens hun strandjutten. Bekend is hor. gewoonte in vroegere tjjden om in donkere nachten langs de kast koeien te laten ioopen met een brandende lantaren tnsschen de horens, waardoor zeelieden in den waan werden ge bracht, het licht van een schip te zien, en dos op de rotaen werden gelokt. Dat die.gastvrfje aard er nog niet geheel oit is, blijkt nit een bericht uit Brest. Nabij die haven strandde dezer dagen een Hollandsch schip, de „Neordviyk". Een sleepboot bracht de schipbreukelingen te Brest aan maar het schip is door de strandjutters geheel uitge plunderd. Dertig strandbewoners gingen aan boord van het gestrande schip en hebben, ondanks het krachtig verzet van de drie ma trozen die er wacht hielden, alles weggeno men wat maar mee te nemen was. Te Boston brak Woensdag een hevige brand nit. Het vuar vernielde den steiger van de Canard Company en sloeg toen over naar de dokken van de Leyland-Lyn. Een zes-master schoener van de Palma-Lyn, eenige magazijnen en pakhoizen, drie lich ters, een dozijn vrachtwagens en een graan elevator werden door de vlammen vernield, terwyl ook twee personen by de ramp het leven verloren. De materie«le schade wordt geraamd op 400.000 dl. Dr. E. Lanrillard is gisterenmiddag te Santpoort overleden. Dr. E. Lanrillard was een verdienstelijk Nederlandsch schrijver en populair redenaar. Hij werd 25 Maart 1830 geboren en bereikte dus den lepftyd van 78 jaar. Hy studeerde en promoveerde te Leiden in de godgeleerd heid en was achtereenvolgens predikant te Santpoort, Leiden en Amsterdam. Behalve I een groot aantal leerredenen schreef hy een aantal vêrzen en prozawerken, die groot en j opgang maakten. Zonder tot de letterkun digen van eersten rang to behooron heeft hy menig goed werk geschreven. Een zeer bekend werk is o. a. zyn „De zeven hoofd zonden". De correspondent te New-York van de Telegraaf schrijft dd. 27 Jnni o.m. „Al dagen te voren hadden wy met ver langen uitgezien naar het 3de grootste stoom schip ter wereld, de „Rotterdam", van de Holland-Amerika-lijn. De New-Yorker bladen brachten eiken dag nienwe artikelen over het buitengewone schip van de maatschappij, die hier zooveel sympathie ondervindt. Toen de geweldige leviathan dan ook binnenkwam, was er één kreet van bewon dering over het schip. In den avond vóór den feestdag lag de geweldige stoomboot, glansrijk verlicht, in het dok te Hoboken. Honderden gasten kwamen per^anto en hansom aanrijden, om aan het grootsche feest deel te nemen. In de schitterende rook- en gezelschaps zalen waren de meeste hoeren der „haute finance", rochtbanken, etc., en de groote kooplieden uit New-York vereenigd met veel leden der Amerikaansche pers. Trots het groote aantal gasten bemerkte men nanwe- lyks eenig bedrijf aan boord. Alles ging zoo buitengewoon geregeld, zoo kalm en voornaam, al waart ge slechts met enkele personen Uier. De Amerikanen, die zich r.ooit laten over bluffen, keken nu toch wel een beetje be scheiden. Men hoorde voortdurend kreten van bewondering over zoo'n geweldig stoomschip. De directeuren voor New-York, de heeren Gips en Van Doorn, hebben dien avond zeer véél complimenten over het stoomschip ge hoord." Een van de zaken, die onze beschaving vooruitgebracht hebben, zyn de tentoonstellin gen. 't Denkbeeld om ze te organiseeren ontstond in Frankrijk, in 't jaar 1798. De eerste wereldtentoonstelling werd te Londen gehouden in 1851. Sedert dien tijd is 't menschdom getnige geweest van verschei dene internationale tentoonstellingen, de een al grooter en verblindender dan de andere, zoodat 't eind daarvan niet te zien was. Dit is niet 't geval met de Franscb-En- gelsche. 't Was een gelukkige gedachte, de „entente cordiale" een tastbaren vorm te geven en de beide volken de gelegenheid te verschaffen hun voortbrengselen gezamenlijk ten toon te stellen. Er werd een uitstekende gelegenheid ge vonden in 't Z. W. van London, Stepherd's Bnsh. Ze beslaat een oppervlakte van 140 acres en kan van alle kanten gemakkelijk bereikt worden. De hoofdingang is vlak naast 't station van de Centraal Londensche Dis- trikt spoorweg en op geen honderd pas liggen nog drie andere. Bovendien ligt ze aan 't middelpunt van tram- en omnibnswegen, die naar alle deelen van Londen en de voor steden voeren. Zoodoende kannen er onge veer 80.000 personen per nar naar vervoerd worden, dat is ongeveer een millioen gedu rende den tijd, dat de tentoonstelling per dag open is. Den 3en Januari 1907 werd de eerste Spade gestoken, op den grond, die men no niet nit gewoon weiland zon herkennen en in de 2e week van Mei 1908 werd de ten toonstelling in tegenwoordigheid van konink lijke gasten geopend. Zooals nit de tweeledige samenstelling te verwachten is, is de eene helft der rnimte gewijd aan Fransche, de andere aan Engel- sche inzendingen. Toch moet men niet den ken dat deze verdeeling schroomvallig in 't oog is gebonden. De tegenoverliggende gebouwen zyn volstrekt geen tegenhangers van elkander. Elk onderscheidt zich door verschil in vorm ec lynen. 't Is joist in verscheidenheid, dat men de harmonie ge zocht heeft. Er zyn paleizen van toegepaste knnst, vronwen-arbeid. decoratiefwerk en van schoone knnst, twee afdeeliugen voor onder wijs en een voor de wetenschappen, De Machine-hal beslaat ongeveer 300,000 vier kante voet in 't raidden waarvan 't pavilloen v. d. stad Parys staat, waaraan de Parysche gemeenteraad 12.000 ten koste legde. Te midden dezer witte paleizenstad, zyn prachtige pleinen, versierd met een tninen- aanleg, die 't werk is van de beste Fransche en Engelsche horticulteurs. Hiernaast is de oere-hof omringd door lagunen, waarop sier lijke bootjes dryven. Over 't meer is een prachtige brug, sterk genoeg om een leger te dragen, maar fyn als ware zy van koraal. Levert dit alles by dag een heerlijk ge zicht op, by avond als duizenden lichtjes de sterren doen verbleeken, wanneer door ver nuftige richtiug van electrische lichtstralen een prachtige regenboog gevormd wordt op j den klateronden waterval, dan waant men zich in een feeënstad. Naast 't terrein bevindt zich een reus achtige arena waar 150.000 menschen een I plaats kunnen vinden, bestemd voor de Olym pische spelen, dio de volgende week zullen I gebonden worden en waarin 22 naties zullen I wedstrijden. Dit alles vormt een geheel, dat den be zoeker hot niet zal berouwen er heengegaan te zyn. GOUDA, 11 Juli 1908. Mej. F. W. Raaba, alhier, ia aan de huis houdschool te 's-Gravenhage (Laan van Maerdervoort) geslaagd voor het diploma van huishoudkundige. Door de politie werd gisteren zekere V. aangebonden, die in het Algemeen Politieblad stond gesignaleerd en nog drie dagen hech tenis moest ondergaan. Do Onderstandscommissie van .Armenzorg" zal Maandag a.s. om 2 uur haar gewone vergadering houden in Arti Legi" Doorgaans om dezen tijd vernemen we welke inrichtingen op onze, dit jaar den 27sten dezer maand aanvangende kermis vergunning tot plaatsing hebben bekomen. Onder meer bekenden vinden we ditmaal vermeld- De Gebroeders Bennor met hunne Stoom- Caronssel, hippodrome en bioscope, de tobo- gan van GUtlich, de danstent van de Smet, de beignetskramen van Tegelaar en de Haan, de draaimolen van Hallenx, de lnchtschommel van Tbeunisz, het honden- en kattenthéatre van Sleebus, het panorama van Damman, het athleten tbé&tre van Groentenfan, het panopticum van van BduroD, de schiettent van Engelenburg, de photografietjnt van Maas, de gebakkramen van Goosen, Jansen, v. d. Steen en Spijkerman, de pollertjee en wafelkramen van Zilver, onze stadgenoot v. d. Steen, Visser, de Haan, Gez. v. d. Steen, van Praag en Wouters, de palingkramen van Kramer en Jnkes, tal van galanterie-, koek-, nongat- en suikerwerkkramen, waar onder het meerendeel van lieden, hier reeds meer dan 30 en 40 achtereenvolgende jaren komende, benevens eenige bonders van kleine tenten met vertooningen. Programma van 't 5e volksconcert op Maandag 13 Juli avonds 7j nor In het Hontmansplantsoen, te geven door t Stede lijk Muziekkorps onder leiding van den heer Joh. G. Arentz. 1. Marsch „Napoléon'GuUiu. 2 Ouverture Le Retour an pays O. Goquelet. 3. „Tonrtorelle" polka pour po- 4. Fantaisie Les Saltimbanques Louis Canne. 5. Marsch Unter dem Sieges- banner r. vDion. 6. Ouverture Herbattraumo O. Coqnelet. 7. La Catalane. Valse espagnole W.v. Perck. 8. Potpourri populaireG. Renand. Bn Kon. besluit is benoemd tot lid dor commissie, aan welke in 1908 wordt opge dragen het afnemen van het examen voor de toelating tot de Technische Hoogesoboo bedoeld in art. 123 der Hooger Onderwqswet, de heer J. C. F. Prikken, ond-ieeraar aan de Rfjks H. B. S. te Gouda, wonende te 's Gravenhage. PLAATSELIJKE ARBEIDSBEURS. Aangeboden. 1 Schoanmakar, 1 kantoorbadianda, 1 half was timmerman, 1 als bediende of pakhuis knecht, 1 winkelbediende, 1 los werkman, 1 voor schrijfwerk, 1 voor lichte werkzaam heden, 1 werkster, 1 brood- en beschnitbak- ker, 1 opperman. Gevraagd. 1 Leerling meubelmaker, 1 dienstbode, 1 dagmeisje, 1 loopjongen, 1 halfwas schoen maker, 3 jongens boven 15 jaar. Geplaatst. 1 Werkster, 1 jongen. Bergambacht, 10 Juli. In de Maandag avond j. 1. gehouden vergadering van de commissie tot wering van schoolverzuim, werd tot secretaris gekozen de heer P. van Balen. Krimpbi a.d. IJsel, 9 Juli. Donderdag middag j.l. toen te één uur het werk op de werf van de firma A. J. Otto en Zonen alhier weder een aanvang genomen had, werd al spoedig op last der patroons het werk stop gezet en de werklieden by elkander geroepen. Wat toch was 't geval Een der firmanten, de heer J. Otto, deelde den werklieden mede, dat in het schaftuur opzettelijk een hunner een val met machine olie had doen leegloopen. Maandagmiddag,ongeveer kwart over twee, brak op onverklaarbare wijze een brand uit, welke, indien niet spoedig door eenige work- lieden met emmers water gebinscht, hoogst noodlottige gevolgen had kunnen hebben. Nog enkele dagen daarvoor was op den model-zolder een stapel verbrand papier aangetroffen. Naar aanleiding dezer feiten deelde de heer Otto mede, dat de werklieden naar huis konden gaan, totdat het aan de firma bekend gemaakt werd, wie tot deze laag hartige streken in staat was. Vlist, 10 Juli. lo de lieden gehouden vergadering van het waterschap „den hoogen Boezem" achter Haastrecht, is in de plaats vnn wylen den hoer A. W. Lazonder, tot voorzitter benoemd, de heer J. C. van Eeten te Jaarsveld Nieuwerkeri a/d IJsel, 6 Juli. Zaterdag morgen j.l. geraakte de landbouwer U. v. W. uit den „Prins-Alexanderpolder" door het schichtig worden van het jonge paard, met wagen en al in een diepe sloot. Spoedig zag men niets meer dan de twee voorwielen van den wagen en den kop van het paard en daar de kant van de sloot zeer steil is, was hot heusch geen gemakke lijke taak, om alles weder op het droge te brengen. Gelukkig kwamen van alle kunten behulpzame lieden aanloopen, terWyl in do buurt touwen werden gehaald, en zoo kon met groote moeite eerst het paard en daarna do wagen uit het water getrokken worden. Averij was er hoegenaamd niets: alleen één streng had men moeten doorsnijden. Voor de rechtbank te Rotterdam had zich gister 0. a. te verantwoorden de 22-jarige H C -B thans zonder beroep en zonder vaste'woonplaats. Dit jongmensch, die hot vorig jaar wegens valecbheid in goschrift was veroordeeld tot 4 maanden gevangenis straf, was het weder gelukt een dienstbe trekking te krjjgen hij de firma Koch en Knuttel uitgevers alhier. In dien dienst was bji mede belast met het incasseeren van gel den. Op 16 Mei nn had hü twee quilanties ontvangen ter inning. Hot gezamenlijk be drag van f 90 had hü daarop niet aan de ftrma afgedragen, doch was met een rüwiel, toebehoorende eveneens aan de firma en dat hü mocht gebruiken, naar Woerden gereden. Vandaar was hü naar Amsterdam gegaan, en eindelijk naar Wük bq Dnnrstede, waar hü het rüwiel op 23 Mei foor f 15 had van de hand gedaan. In de voorafgaande acht dagen had hq de ontvangen f 90 zoek ge maakt. Beklaagde bekende volledig en gaf op de feiten gepleegd te hebben, omdat hü zoo weinig verdiende. Het O. M. wees er op dat de vorige straf niet do gewenschte nit- werking op beklaagde heeft goliad. In stede goed op te passen, is by weder tot misdrijf vervallen. Gevorderd werd een jaar gevan genisstraf. De verdediger, mr. A. Slob refe reerde zich wat de op te leggen straf betrelt aan 's rechters oordeel. Het hof te 's Gravenhage heeft, met ver nietiging der betrekkelijke beschikkingen van de rechtbank te Dordrecht, rechtsingang met last tot instructie verleend tegen G, de Mey, gemeente-veldwachter te Papendrecht, en D. van den Berg, ryksveldwachter te Slie- drecht, wegens de bekende mishandeling van den arbeider H. Garsthanger, in het gemeen- tebnis te Papendrechten voorts tegen van den Berg voornoemd, wegens mishandeling van C. Wiggers, in April 1904, eveneens in het gemeentebais te Papendrecht. De rechtbank te Dordrecht had beide veldwachtors buiten vervolging gesteld. IN Costumes tailleur, Mantels, Blousen, Rokken en Japon stoffen in zeer groote keme tot de meeat con- cnrreerende prqzen. Burgert l]ke 8tand. GEBOREN9 Juli. Cornelia Petrus Jo hannes, ouders P. de Njjs en M. Moes. Johannes, ondora P. Berlqn en C. J. Boere. OVERLEDEN9 Juli. E. P. van Schaik, 6 m. ONDERTROUWD 10 Juli. P. van V|aar- dingen en J. U. Flux. -- W. F. Witiemae en W. C. Sas. C. Woorlee en J. Bakker. Bü vonnia vap de Arrondissementa-Recht- bank te Arnhem in dato 9 Juli 1908 is WILLEM ALBERTUS (of ALBERT) BEUK HOF wonende to Arnhem verklaard ht etaat ran fatlUeeement en zulka met benoeming van den Edel Achtbaren Heer Mr. P. C. KLAA8ESZ Jzs. tot Rechter commissaris en van onderjfuteekenden t°t curator. Mr. H. P. DE WILDE, advocaat en procureur Arnhem. Mr. M M. SCHIM VAN DER I.OEFF, advocaat en proenreur Gonda. CURATOREN in bet faillissement van W. A. BEUKHOF maken hekend, dat do machinefabriek gedreven onder de flrma G. J. D. ARENDS Co. voorloopig op denzelfden voet wordt voorlgeeel. Curatoren voornoemd, Mr. H. I'. DE WILDE, advocaat Arnhem Mr. M. M, SCHIM VAN DER LOEFF, advocaat Gouda. Gondu, 11 Jnli 1908. Met zeer gnnstig resultaat wordt door ondergeteekende behandeld: ruggegr verkr., licbaamsinisvorm., bowegingsstoorn., ver stuikingen, spierverrekkingen, enz., vetzacht, rbeamatiek, Ischias, rag- en lendenpünen, verstopping, enz. enz. KATTEN8INGEL Q 143. Het beete, onecheAely*»* f» mikkilykifi poetemiddel »oor Hiem en vooral damee en Klndarachoenwerk, U de Appretuur van C M Mllltr k Ca Bar Ha, - .k-^r- aariiaBaiw-étr 14. M« ietta goal Mfyïïl* op naam en fabrtekemerk. Verkryiiav ky Reeje. WtakaMare kh érecerye* im en i»miu»»ni»i». Hutrus Winketten ta .ekeeewert, pleeterte* Oesurael Dee et kv «erewteM, Ankeo

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2