Schoenhandel. iiraii NOUVEAUTÉS Onnavolgbaar F BINNENLAND? Rechtzaken. Stadsnieuws. VERGADERING VAN DEN GEMEENTËKAAD BEURS VAN ROTTERDAM AüVi:iaiL\Tii].\ Vereeniging «AIU1E\Z0RG« C. SMITS. M. IIAVENSWAAY ZONK», d&t do koning van Noorwegen te Trondhjem is geweest om den keizer te ontmoeten; hg hoorde echter dat de keizer pas Zaterdag zon komen en daar dat hem te lang dnurde, ging Huko maar weer naar hnis. Het lijkt org... gemoedelijk 1 Enoeland. De prins van Wales is eergisteren naar Canada vertrokken om te Qaebec de feesten vaa het driehonderdjarig bestaan dier stad bij te wonen. Rusland. Officiens wordt meegedeeld, dat de talrijke inhechtenisnemingen te Sosnowice, gevolgd door verbanning (sinds 1 Jnli zijn er 350 personen verbannen), niet in verband staan met een complot om den czaar te vermoorden Nab(j Tiflis is weder een omnibus leegge roofd. Twee passagiers werden gedood en een gekwetst. Amniiu. Ondanks alle offlcieele tegenspraak hondt de Herald vol, dat de in Engeland voor Brazilië gebouwd wordende Dreadnoughts, voor .lapan bestemd zijn. In Hobdnras wordt verwoed tnsschen revo- lntionnairen en troepen gevochten. De leden van de Eerste Kamer der Sta ten Generaal zyn ter openbare vergadering bijeengeroepen tegen a.s. Maandag, 20 Jnli, des namiddags te 2 nor. Atjeh. De correspondent van de Tel. te Kota Radja seinde gister: Bij een huiszoeking in Qeudong is gesneu veld luitenant De Willigen. Gemengde Berichten. Men meldt aan de „N. R. Ct." De politie te Delft hield op Woensdag 1 Juli, den dag na de studenten-maskerade, een 18-jarigen jongen aan, die zwervende was. Bij onderzoek bleek, dat de knaap achtergelaten was door een stoelenmatters- echtpaar, stief-ouders van den jongen, dat in een woonwagen het land afreist en met den bekenden drukken dag naar Delft was gekomen, om een extra-daghuur te verdienen door potsenmakerij. Nasporingen om het verblijf van deze nomaden te weten te komen, leidden tot niets. En zoo bleef de jongen aan het politie-bureauin de wachtkamer der agenten mocht hij des daags zich vermaken aan de gymnastiektoestellen en werden hem door de wachthebbende manschappen de aller eerste beginselen yan lezen en schrijven bij gebracht. Niet zelden zong de jongen een lustig liedmeesttijds een straatdeun. In elk geval, de jongen wenschte niet meer naar zijne „ouders" terug. Echter zoo kon dat toeh niet voortduren. De gemeente heeft thans den jongen onder de hoede van het burgerlijk armbestuur ge steld, die hem een onderkomen verschafte in het werkhuis, hem deed kleeden enz. En als nu de ouders eens niet van hunne rechten gebruik maken, kan van dezen jongen mis schien nog wat goeds worden. Uit minnenijd heeft eergisteravond te Vorden zekere de V., gegageerd Indisch militair uit Doetinchem, op een dochter van Jacobs uit Hengelo met een revolver twee schoten gelost. Het eerste kwetste, bij het tweede ging de kogel door de kleeren zon der echter beduidende verwonding toe te brengen. De dader is door een conducteur der Hengeloosche tram gegrepen en aan de marechau8sée overgegeven, die hem gisteren morgen ter beschikking der justitie te Zutphen stelde. Te Dreumel is Woensdagavond halfacht afgebrand het huis, bewoond door herbergier en bakker B. v. d. Kraay. De brand ont stond in de bakkerij. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat binnen een uur het heele gebouw in de asch lag. Een hit kwam in de vlammen om. Voor de derde maal in drie weken (Don derdag 27 Juni, Donderdag 9 Juli en Don derdag 16 Juli) werd in den afgeloopen nacht ingebroken in het „Grand Magasin de la Bourse", op den Nieuwendyk te Amsterdam. Dezen keer werd de politie evenwel bij tijds gewaarschuwd, dank zjj de waakzaam heid van de baren in de Nieuwstraat, een straat, welker huizen van achteren uitkomen tegen den Bazaar. Onmiddellijk zetten politieagenten alle uitgangen van het uitgestrekte gebouw af, terwijl rechercheurs een onderzoek op het dak instelden. Spoedig ontdekten deze laat- sten b|j het maanlicht een man, die zich trachtte te verschuilen achter een schoor steen. Toen de man zich in het nauw zag gebracht, nam hij de vlucht over een plat en sprong van daar door een geRloten ven ster heen in de achterkamer. Den doodelyk ontstelden bewoners (van een perceel in de St. Nicolaasstraat) die te bed lagen, maakte hy wjjs, dat hjj rechercheur was en inbrekers achterna zat. Hy begaf zich tluks naar het dak, en toen begon de jacht over de daken opnieuw, tot de vluchteling door een der buren, een sigarenmaker, by de beenen werd gegrepen. De inmiddels toegeschoten politieagenten maakten zich toen van hem meester en brachten hem ia verzekerde be waring. Het bleek te zyn een zekere Jonkman. Naar de chef der firma mededeelde, is deze persoon blijkens de registers nooit bij den Bazaar in dienst geweest. Naar men echter reeds dadelyk vermoedde, zou hy meer medeplichtigen hebben, die gebeel op de hoogte zyn van de inrichting van bet gebouw en die ook wisten, dat bet meeste geld aanwezig is op Woensdagnacht, omdat Donderdags de kas wordt overgebracht. Verder vermoedt men, dat een medeplich tige in de omgeving woont en dat men van diens woning uit den weg over de daken heeft genomendit is althans by de twee laatste gelegenheden het geval geweest. Reeds is, naar wy vernamen, een tweede persoon gearresteerd, iemand die waar schijnlijk vroeger by de firma is werkzaam geweest. Op haar onderzoekingstocht vond de politie in de dakgoot van een perceel in de St. Nicolaasstraat een party heerenkleeding, af komstig uit een kleermakerij in die straat gevestigd. Of dit in verband staat met de inbraak in den Bazaar ij niet bekend. By bet Engelsche Lagerhuis is een ver zoekschrift ten gunste van de aanhangige drankwet ingekomen, dragende de hand- teekeningen van 610 000 leden en aanhan gers van de Wesleyaansch Methodistische Kerk in Groot-Britannië. De Madrileensche correspondent van de „N. R. Ct." vertelt in een drietal zeer be langrijke brieven de geschiedenis van een Gelderschman, die door Spaansche schat gravers is opgelicht. De man ontving brieven van notarissen, van geestelijken, die er heel officieel uitzagen over een nichtje van hem, dat door den in de gevangenis overleden vader, by de Hol- landsche familie gaarne onderdak zag ge bracht. Het nichtje bracht honderd duizend francs mee. Terwyl thuis reeds de kamer voor het kind in orde gebracht werd, ging de goede Gelderschman naar Madrid. Had hy aanvan kelijk geen geld behoeven te geven, by een onderhoud in een koffiehuis vroeg een gees telijke een zeker ledrag. De man betaalde. De geestelijke moest even naar „zekere plaats" en keerde niet weer. Het meisje, dat by hem als „nicbie" had gefungeerd was een kind ergens nit de bunrt, dat om lief te wezen tegen een ryken beer was gehuurd. Moedeloos van het wachten op den ver dwenen geestelijke en nu overtuigd dat hy het slachtoffer was van Spaansche schat gravers ging de man, die het meisje met eenige peseta's naar huis zond, weg. Aan den correspondent, met wien hjj toe vallig in aanraking kwam, vertelde hy zyn wedervaren. De correspondent vertelt nog enkele by- zonderheden over het werk der schatgra vers. Vroeger waren 't altyd verborgen schat ten, die men tegen betaling van een zeker bedrag in bezit "kon krijgen. Nu worden andere dingen verzonnen als de geschiedenis van het meisje, het z.g. „nichtje" van een of ander goedgeloovig slachtoffer. Laat 't ons een troost zyn dat niet alleen landgenooten er in loopen. Zelfs een Ja panner, die dan toch voor slim doorgaat, liep er in. Een cowboy kwam er zelfs nit Amerika voor over, maar werd iutyds gewaarschuwd door zyn legatie. H(j maakte echter toch maar een afspraak met de heeren, die den volgenden dag met het weesje op hem wachtten om het geld in ontvangst te nemen. Hy was zes voet lang. Den daaropvolgen- den dag op de legatie vertelde hy bedaard „Hoe het kwam weet ik nog niet, maar ineens begon een der heeren met|zyn hoofd te schudden en uit zyn neus te bloeden, terwyl hem de tanden zoo maar uit den mond op tafel vielenen een stoel, die naast my ge staan bad, danste zoolang op bet hoofd van den tweeden rond, dat beiden gebroken op den grond lagen." De priester (er waren er drie) was ia de drukte helaas verdwe nen, dat speet hem alleen. Zyn „nichtje" was flauw gevallen. Als waarschuwing schryfi de correspon dent aan het slot „Maar men vergete nietSpaansche schat gravers zyn oplichters, en hun schatten be staan niet." Nabij Chester (Engeland) reed een auto- biel in volle vaart tegen een muur, waar aan een aantal metselaars aan het werk wyen. De muur stortte in en 12 menachen zyn gewond. Een sanatorium in Ned.-Indië. De „Makassaarsche Ct." .cegt, dat er veel kans bestaat dat eerlang te Tondano een groot sanatorium zal worden gebouwd. Se dert eenige maanden komen geregeld van Manilla Araerikaansche gouvernementsstoo- merB te Menado, die eiken keer verscheiden passagiers aan wal zetten, die van de heer lijke omgeving van Tondano wenschen te genieten. Aangezien de omstreken van Ma nilla nog zeer onveilig zijn, is de regeering der Filippijnen op de gedachte gekomei, het dichtbij liggende Tondano tot herstel lingsoord yoor haar ambtenaren aan te wijzen. Dit schijnt nu te znljen gebeuren. Onlangs is een Amerikaansch opperofficier, vergezeld van zyn staf, te Tondano geweest, om het terrein te verkennen. Met do directie der „Paketvaartmaatschappij" schijnen reeds on derhandelingen gevoerd te zyn over een ge- regelden dienst van Menado naar Manilla, en die onderhandelingen moeten tot een gun stig resultaat hebben geleid. Om kwart over eenen werd gisternacht door een der beambten in het Postkantoor te Amsterdam aangehouden zekeren Breurke. Deze man, die geen vaste woonplaats heeft, had nog eenige dagen voor kleine vergrijpen te goed. Hy had zich 's avonds te elf nnr laten insluiten, en kon aan den beambte en de inmiddels ontboden politie niet opgeven met welk doel hij daar vertoefde. Een raadsel blyft het hoe hy hef wist aan te leggen zich voor den surveilleerenden postbeambte, die het geheele kantoor afloopt alvorens te sluiten, wist schuil te houden. Blijkens het Algemeen Politieblad waar schuwt de commissaris van politie te Gro ningen voorzichtig te z(jn met het aauknoopen van handelsrelaties met de zich noemende vereeniging „Cultura", Fruitbeurs te Gronin gen. Deze zaak wordt door den persoon onder dien naam gedreven. Het komt zeker zeldzaam voor, dat een gevangene gemaskerd vervoerd wordt. Dit gebeurde Dinsdag en Woensdag. Uit Rotterdam werd pe.r trein, onder ge leide, hierheen gebracht iemand die gevan gen zit en verschijnen moest voor den voog dijraad. De man, in Zeeland bekend, had aAn den directeur der gevangenis gevraagd om, wijl hij zich schaamde voor een outmoeting met bekenden, tydens de reis de gevangeDiskap te mogen dragen, wat hem werd toegestaan. Zoo kwam hij Dinsdag per trein hier aan en vertrok Woensdagochtend weder naar Rotterdam. (Midd. Ct.) De heer v. W., burgemeester te Gelder- malsen, is door den kantonrechter veroordeeld tot 5 dagen of f 10 wegens het niet op verzoek stoppen ais stoorder van een auto mobiel. Naar men mededeelt, zouden vier werk lieden, betrokken bij de verduistering van cokes aan de gasfabriek te Breda, de wijk naar het buitenland genomen hebben. De beide anderen ontkennen daaraan schuldig te zyn. ('s-H. Ct.) Bij de S.S. heeft het personeel elk jaar 14 dagen verlof, met behoud van wedde, benevens vrjj vervoer. Het personeel van de H. S. M. krijgt slechts 7 dagen per jaar. Naar men verneemt, is nu de directie der H. S. M. bezig om te trachten het getal verlofdagen ook voor haar personeel te ver- hoogenvermoedelijk zal het op ten-hoogste 10 dagen worden gebracht. Worst en vleeschconserven. In de te Haarlem gehouden jaarvergade ring der Veeartsenijkunde Hygiëoische Ver eeniging is door dr. H. C. L. E. Berger, Rijkskeurmeester te Hoek-van-Holland, een voordracht gehouden over: hygiëne en eon- tröle in worst- en vleeschconservenfabrieken. Hy wees op de noodzakelijkheid voor den veearts om zich op de hoogte te stellen van de techniek der copserveering. Spr. heeft in verschillende provincies onderschoiden worst- en vleeschconservenfabrieken bezocht en daarbij vooral acht geslagen op de hy giënische toestanden en de behandeling van het in te maken vleesch. Vleesch van gezonde dieren bezit zekere mate van houdbaarheid, afhankelijk van uit en inwendige factoren. Maar door geen d9r besproken methoden (zouten, pekelen, rooken, drogen, koude enz.) zullen ziektekiemen, in het vleesch aanwezig, gedood worden. Er is maar één manier om het vleesch onbe perkt houdbaar te makensterilisatie in luchtdicht gesloten bussen. Daarna ging spr. over tot de behandeling van de oorzaken, waardoor vleesch kan worden geïnfecteerd, zoodat oorspronkelijk goed vleesch schadelijke eigenschappen kan krijgen. Schadelijk vleesch blijkt in den regel af komstig te zijn van uit nood geslachte of den natuurlijken dood gestorven dieren, welke aan een ziekte lijdende waren. Maar ook het „preserveeren" met stoffen en bij mengsels welke hier te lar.de algemeen in gebruik doch in het buitenland reeds ver boden zijn noemde spr. knoeien. Na eenige mededeeiingen over de behan deling en de bewerking van het vleesch in „fabrieken" van allerlei soort, kwam spr. tot de volgendo slotsom De hygiënische toestanden in worst- en vleeschconservenfabrieken in ons land laten in vele gevallen te wenschen over. Opdat hel publiek met meer vertrouwen worst en andere toebereide vleoschwaren nuttigen kan, is de invoering van een algemeene vleeschkeuring onder Rykstoezicht noodza kelijk, waarbij moet aansluiten een contróle op slageryen, worst- en vleeschwarenfabrie- ken. Deze zal zich moeten richten op de aanwezigheid van goedgekeord en niot-be- dorven vleesch, de aanwending van chemi sche conserveeringsmiddelen en kleurstoffen en vooral op de reinheid in bet bedrjjf. Prof. dr. de Jong, Leiden, sprak zich uit voor een verbod van schadelijke bijmengsels in worstsoorten, ook meel daaronder begre pen, wyl het daarvoor aangewende meel veelal van slechte hoedanigheid is. Ten laatste werd van hem een motie aan genomen, waarbij de vergadering verklaar de, dat de bereiding van vleeschwaren met de zorgvuldigste reinheid en uitsluitend van deugdelijk vleesch behoort te geschieden, en dat voorts geageerd zal worden tegen het onnoodig gebruik var. conservoerings- middelen. Daarna hield do heer F. W. van Duim, directeur van het te bouwen abattoir te Arnhem, een bespreking overvischkeuring in "de praktyk. Het bleek, dat van een wotenschappelyk systeem van vischkeuring nog nergens spra ke is. Prof. de Jong stelde mitsdien voor en de vergadering kon zich daarmede vets eenigen een commissie te benoemen, ten einde te onderzoeken, welke vischsoorten voor het verbruik bestemd worden, en aan welke eischen normale marktvisch moet voldoen. Tot leden dier commissie werden aangewezen de heeren prof. de Jong, Lei den, Dhont, Rotterdam, van Duim, Arnhem, en van der Sluys, Amsterdam. Drie jonge vrouwen, leden eener rondrei zende familie, herkomstig uit België, maar gedomicilieerd te 's-Gravenhage, drongen gistermorgen de woning van Angustinas te Echteld binnen, waar zy ten nadeelo der 74- jarige werkster, de wed. van Verseveld, zich f 12.50 toeeigenden, welk bedrag later op een der verdachten gevonden werd. De we duwe droeg haar bezitting steeds by zich, omdat men haar eens bestolen had. Na onderzoek van den rechter-comraissaris zyn zy opgesloten in het huis van bewaring te Tiel. Op de Butte8 Chaumont te Parys is een zonderling ongeval gebeurd. Vermoedelijk door een onder&ardsche instorting is er plot seling een scheur ontstaan in den bodem van 't kleine meer in 't park. Binnen énkele minuten liep het meer leeg, duizenden kleine visschen meesleepend. Verbaasd keken de wandelaars toe, de bewakers werden ge roepen en met vereende pogingen begon men de visschen te redden. Groote kuipen water werden gehaald en alle visch werd daarin gedaan. De Buttes zyn nu wel hun grootste aan trekkelijkheid kwijt, maar een merkwaar digheid ryker geworden. Voor de Vacantiekamer der Rechtbank te Amsterdam had zich gisteren een Spanjaard ter zake van oplichting te verantwoorden, t De 28-jarige man Ramon Pons genaamd, werd te Barcelona geboren. Hjj is zonder vaste woonplaats en volgens opgave koopman en kleermaker van beroep. In den avond van 16 April kwam hy tegen sluitingstijd den winkel van den heer W. C. Breen, Nieuwendjjk, binnenstappen. Hjj ver telde in de Franscho taal, dat hjj bjj „Kras" logeerde en vroeg vervolgens een gouden armband te mogen zien. 't Moest er een van geel, dof goud zjjn alle sieraden vanzjjn vrouw, voor wie de armband bjj zijn terug keer in Amerika bestemd was waren vau dof goud. Zijn keus viel op een armband van f 32.50 en toen 't op betalen aankwam, vroeg hy of men Amerikaan&che bankbiljetten in betaling aannam en zoo ja, hoeveel men, voor den dollar gaf. Op het bevestigend ant woord van den winkolier, legde hy een bink biljet van 50 dollars van de Geconfedereerde Staten van Amerika van 't jaar 1864 op de toonbank hjj had niet kleiner. En na zelf bjj de berekening van het geld, dat hjj moeit terug-ontvangen, te hebben geholpen, werd hem behalve den armband een som van f 91 ter hand gesteld. Later vernam de winkelier dat het hem in betaling gegeven biljet geen cent waard was. Niet alleen deze winkelier maakte hij tot slachtoffer, doch ook den houder van het kof fiehuis en hotel Concordia, aanhetRembrandt- plein, bij wien hjj op 2 Mei een dergelijk biljet van 5 dollars liet wisselen. Voor dit eveneens waardelooze biljet werd hem f 11.90 uitbetaald. De beklaagde verklaarde niet te hebben goweten dat de bankbiljetten waardeloos waren. Hjj wist niet boter of ze hadden een waarde van I 1.20 of f 1.25 per dollar. Zjj waren hom indertijd met meer andere derge lijke biljetten ter leen gegeven door zekeren Mejicanos te Rotterdam, van wien hem be kend was dat hy te Boulogne sur Mer aan gehouden was geweest wegens het uitgeven van waardeloos bankpapier. Ook bleek nit het getuigenverhoor dat een logementhouder uit Rotterdam de vrouw van bekl. den armband had zien dragen en dal die armband later door bekl. te Rotterdam beleend was geworden. Ook bleek dat bekl. aan een Rotterdammer een bundel papieren had laten zien, om dien man te overtuigen hoe goed 't er bjj hem aanzat. Het O. M., jhr. mr. Quintns, eischte tegen den tot dusver niet veroordeelden beklaagde een jaar gevangenisstraf. Mr. J. Kappeyne van de Coppello, als toegevoegd verdediger optredende, betoogde dat hier van een listigen kunstgreep en een samenweefsel van verdichtselen geen sprake kan zijn. Het in betaling geven van een bank biljet, hetwelk bekl. meende dat van grooter waarde was dar. het voorwerp dat hjj kocht, levert geen listigen kunstgreep op en de leugenachtige verhalen die hjj ten beste gaf, staan in geen verband' met het feit. Op de dagvaarding kon bekl. dan ook vol» gens pleiter niet wegens oplichting veroor deeld worden. Mocht air Rechtbank van een andere meening zyn, dan vroeg hy oplegging van een lichtere straf. Uitspraak 23 Jali a.s. Verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan het onttrekken van goed aan een fail lieten boedel (bedriegeljjke bankbrouk) is Margaretha Fuhrop („Duitsche Greet") gis teren to 's-Gravenhage gearresteerd. Geljjk men weet is de thans aangehoudene door de Arnhemsche Rechtbank in staat van faillis sement verklaard. De arrestatie geschiedde op verzoek van den Officier van justitie te Arnhem, ter wiens beschikking de aangehondene zal wor den gesteld. Naar de Tel. verneemt ia de Amsterdam- sche politie er in geslaagd aldaar de hand te leggen op den beruchten Jan de B., bij genaamd Jan Stobbe. Deze heeft indertijd 3 maanden in voorarrest gezeten, verdacht deelgenomen te hebben aan een belangrijken inbraak te Rotterdam, waarbjj brandkasten geforceerd werden. Doch wegens gebrek aan bewjjs had men hem weer moeten loslaten. Thans had men voldoende bewijsmateriaal bjjeen gegaard, om opnieuw de instructie tegeu hem te kunnen openen. Hjj bljjkt toch een der bedrijvers te zjjn. Jan de B. is gister gevankelijk naar Rot terdam gebracht. Ren uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. Gisteren werden aan het hoofdbureau te Amsterdam verscheideno be ruchte confraters aan een ernstig verhoor on derworpen. GOUDA, 17 Juli 1908. HANDELSCURSUS. Overgangsexamens. Klasse I. Verplichte Vakken. Bevorderd: W. Groeneweg, M. E. KreeuweD, H. de Jong, C. Hoogendoorn, J. Langeraar, P. W. de Beon, J. v. Vliet, M. Houdjjk, G. v. d. Rotte, J. v. Wichen, A. Smit, J. Overejjnder, A. Boaters, P. de Braven, C. Groenendaal, C. G. van Leeuwen, L. Platteel, K.L. Gra- vestejjn, F. v. Trotsenburg, Ca. de Groot, De. Blazer, C,. J. S. de Groot, Je. v. d. Tocht. Afgewezen10. Fransch. Bevorderd H. de Jong, C. Hoogendoorn, J. Lange raar, P. W. de Beun, J. v. Vliet, M. Hondjjk, G. v. d. Rotte, J. v. Wichen, A. Smit, J. Overejjnder, P. de Braven, C. G. v. Leeuwen, O. de Groot, Dt. Blazer, C». J. 8. de Groot, Je. v. d. Tocht. Afgewezen5. Duit8ch. Bevorderd: W. Groeneweg, M. E. Kreeuwen, H. de J°Qg» C. Hoogendoorn, P. W. de Beun, J. v. Vliet, M. Houdjjk, G. v. d. Rotte, J. v. Wichen. A. Smit, J. Overejjnder, P. de Braven, C. G. v. Leeuwen, F. v. Trotsenburg, Ca. de Groot, De. Blazer, C«. J. S. de Groot, Ja. v. d. Tocht, Th. Oosterling. Aigawoian 5. Klasse II. Verpl. vakken, Fransch Duitsch Engelsch. J. de jBruyn, C. Bik, id. id. id. J. v. d. Meer, id. id. C. Dessing, id. id. id. M. C. v. Leeuwen, id. id. C. Verstoep, A. v. Veen, id. id. C. v. Willigen, id. id. id. J. Boot, id. id. H. Volmers, id. id. P. Signer, id. id. id. C. den Hertog, id. A. F. Hendrikseri, id. id. id. A. A. de Kok. id. id. J. Bertels, id. Th. Bisschop, id. id. H. Boaters, -- J. W. Veenendaal, id. id. Afgewezen 5 4 6 6 Klasse III. Verpl. vakken. Fransch Duitsch Engelsch. L. J. E. Boot, id. id. id. P. J. v. d. Berg, id. id. id. P. Bik, id. id. id. A. van Dam, id. id. id. C. Rabouw, id. id. id. G. J. Snoejjenbos, - A. P. C. Tjjsterman id. id. id. A. B. Abbema, id. id. id. J. Heppener, id. id. id. P. Verbrnggen, id. id. id. K. M. de Brujjn, H. A. Schipper M>. Kastelejjn, id. id. id. Ma. W. Gravestejjn, W. Zjjderlaan, id. id. Afgewezen 1 1 Eindexamen. Boekhonden Fransch Duitsch Engelsch. C. J. Scheffer. -• G. v.'t Hoen. A. P. v. d. Sanden. H. Göbel. J.. C. G. Pujjk. Tb. Oosterling. Afgewezen4 3 1 2 Stenogr. Typewriting. G. v. 't Hoen, id. C. J. Scheffer, id. A. P. v. d. Sanden, id. J. C. G. Pujjk, id. C. Urbanus, id. F. Rietveld, id. A. G. v. Werkhoven. H. Göbel. Afgewezen: 3. De heer B. H. van Cittert is geslaagd voor het staatsexamen tot toelating aan de Universiteit (wis- en natuurknnde). Hedenavond ten 7Vg uur zal op de boven zaal van het Café „Het Schaakbord" een vergadering gehouden worden, waar de heer S. Mantel uit Amsterdam zal behandelen „het Arbeidscontract". Deze vergadering is toegankelijk voor de Patroons in de Burger lijke en de Scheepsbouwvakken te Gonda. Benoemd tot onderwijzer aan de Vrjje Ger. school alhier de heer J. Heida, uit Haulerwjjk. Tot lid van den gemeenteraad van Zoe- termeer is, bjj enkele candidaatstelling, in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer A. P. Verhoeff (r.-k.) gekozon de heer N. Duinisveld (r.-k.). Te Woerden is gisteren tot lid van den raad, in plaats van wijlen den heer W. H. van Diggelen, gekozen de heer D. Meijer, met 450 stemmen, tégen den heer D. Engel, met 250 stemmen. VRIJDAG 17 JULI. VoorzitterDe Burgemeester. Tegenwoordig zjjn de bh. van de Velde, Nederhorst, de Jong, Herman, van Ejjk, Knuttel, van Galen, Bokhoven, van der Ree, van Iterson, Mujjlwyk en Dercksen. Afwezig de hh. Prince, van der Torren, Vergeer, IJsselstjjn, Dessing, Jongenburger en Vingerling. De Voorzitter deelde mede dat de hh. Prihce, Vingerling, van der Torren en IJs selstjjn bericht hadden gezonden verhinderd te zjjn. De notnlen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelde mede dat Door Ged. Staten zjjn goedgekeurd de Raadsbesluiten van 12 Juni j.1, ar. 8, 9, 10 en 11, tot a. uitgifte van gerioleerden grond achter de Lange Dwarsstraat aan J. Th. L. Withof Keus en F. Herman Fz. b. uitgifte van gerioleerden grond bjj de Lemdulsteeg aan C. van Ejjk en C. Jaske c. overneming van een strook grond in bet Buurtje van den Turfsingel van J. van den Hondel d. overneming van een strook grond in de Tuinstraat vau J. W. Brakel. Door de Gezondheidscommissie alhier is bjj Ged. Staten voorziening gevraagd omdat de Raad binnen 3 maanden na dagteekening van haar advios dd. 7 Maart j.l. tot onbe woonbaarverklaring van het pand aan de Vrouwensteeg Wjjk H No. 243, daaraan geen gevolg heeft gegeven. Dat op den 8 Juli j.l. de boeken en de kas van den gemeente-ontvanger waren na gezien en in orde bevondenhet proces verbaal van bevinding ligt voor de leden ter inzage. Ingokomen 1. Do begrootingen van de gesubsidiëerde instellingen van weldadigheid voor 1909. Worden gesteld in handen eener commissie en daarin benoemd de hh. van Galen, van Eyk en de Jong. 2. De begrooting voor de Bank van Leening voor 1909. Wordt gesteld in handen eener commissie en daarin benoemd de hh. vau Galen, Vin gerling en IJsselstijn. 3. Een voordracht voor onderwijzer aan school No. 1 en No. 3. 4. Een voorstel tot verbetering van de salarisseu van het onderwijzend personeel aan de Handelscursus. 5. Een voorstel tot bet aanstellen van een onder-inspecteur van politie. 6. Een voorstel tot het overnemen van den ijskelder van de hh. Kamphuizen^ 7. Een voorstel tot het overnemen van grond in de Boelekade. 8. Een voorstel tot wijziging der ge- meonte-begrooting. 38 zjjn gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 9. Een voorstel van B. en W. tot het onbewoonbaar-verklaren van een woning in de Cappenersteeg. Ter visie. 10. Een voorstel tot het benoemen voor een jaar van een leeraar in het rechtlijnig en projectieteekenen aan de Ambachts-avond- school. Is gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 11. Een voorstel van B. en W. tot het verleenen van een subsidie aan de St. Jans- kerk gedurende 10 jaar van f 1000.— elk iaar- Ter visie. 12. De rekening der gemeente over 1907. Wordt gesteld in banden eener commissie en daarin benoemd de hh. Dessing, Bokhoven en van der Ree. 13. Een adres van de afd. Gouda van het Ned. Onderwijzersgenootschap dank be tuigende voor de onlangs vastgestelde salaris regeling voor de onderwijzers. Aangenomen voor kennisgeving. •14. Een adres van „Gouda Vooruit" ver zoekende B. en W. niets onbeproefd te laten om het behoud van het garnizoen te Gouda en zoo noodig daarvoor fln»ntieele offers te willen getroosten. Ter visie. 15. Een adres van S. P. v. d. Hoek, ver zoekende benoemd te worden tot makelaar in roerende goederen. 16. Een adres van J. van Djjk, verzoe kende de sproeiwagen ook in zjjn buurt te laten gaan. In handen van B. en W. ter afdoening. (Wordt vervolgd.) DONDERDAG 16 JULI. L.K. H.K Staatlletnmqvii Nederland. Certif. Ned. Werk. Schuld 2V, 75 Portugal. Oblig. Tabakemono- polieleening (500 5000 Ir.) 4'/, 95'/, Rentelooze certif. f 6.— Oblig. Ie Serie L100 3 64 Bulgarije. Zegelleening 1904 5 93'/, Hypoti.ec. Staatsl. 1892 6 96»/, Rusland. Iwang Dombr. Obli gation 4'/, 94'/, Azib. Japan Obligation 1899 4 80 Columria. Geconsolideerde Bnitenlsndsche Scbnld. O. 1000 P. 9 44 - Hypotheek-Banken Pandb. Rotterd. Hypb. 4 100'/, - Pandb. Standaard Hypb. 4»/, 99 Pdbr. Sted Hypb. 'sGrar, 411007, Pandb. ütrechtsche Hypb. 4>/, 100) Pandb Westlandsche Hypb. 4 96'/, Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 95*/, Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 41/, 991/, Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 93 Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 4'/, 100 Pandb. Bataafsche Hypb. 4 947, Eerste Ned. Hypotheekbriel- bank 4 94 Pandb. Hollandsche Hypb. 4'/, 95 Pandb. Nationale Hypb. 4 100 2'/» 96 Scheepvaart-Maatschappijen. Premieleeninqen. Buloie, Loten Stad Antwerpen 1887 97 Spoorwegleeninyen Italië. Obl. Zuid-Italiaausche Spw. Mij. 3 66*/, - Diversen Obl. Ned.-Ind. Gas Mg. 1905 4 100'/, IN Costumes tailleur, Mantels, Blousen, Rokken en Japonstotfen in zeer groote keuze tot de meest con- cnrreerende prijzen. Oblig. L. Smit en Co. Sleei diaast S6p- 4'/, 100 Burgerlijke Stand. Keen wijk. GEBOREN Jansje, ouders C. van Vliet en J. Schonten. OVERLEDENT. Oppelaar, 5 w. - P. C. Hogenelst, 8 m. Predikbeurt bU de Remonstrantnohe Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 19 Jnli, 's voormiddags 10'/, nnr, Ds. G. BUISMAN, Em. Pred. Delft. Afdecling I»HOKKEN HUIS. ROZENDAAL HOEK PARADIJS GOUDA. Deze inrichting stelt zich ten doel om oude, gebruikte en overtollige huishoudelijke voorwerpen welke ook, zoo veel noodig te repareeren, en hoofdzakelijk aan rninge- goeden voor goedkoope prjjzen te verkoopen. De daarop behaalde Winst komt geheel ten goede aan de neutrale Vereeniging ,4r- menxorg" KLEIWEG E 30. tegenover de Kleiwegsteeg. Aanbevelend, Alle reparatiën en aangemeten werk^.-—" zyn thans door nieuw gevonden toepassingen onze in olieverf getchilderde Por tretten Peinture-Bogaertt. Zjj geven kracht en diepte, die namakers niet kunnen bereiken. Men overtuige zich, geen imitatie voor de echte te ontvangen. Geïll. Prijscourant met een aantal onge vraagde getuigschriften gratis op aanvraag. Boxtel. H. BOUABBlb Jt Co. Agent voor GOUüU Firma A.\QUANT, Kunsthandel, Kleiweg, bjj wien modellen te bezichtigen zjjn. Men wordt verzocht op 't MERK te letten DIT HST MaGIZIJN VAN GORINCHEM. Deze TBEEEN worden afgele verd in verzegelde pakjes van vijf twee en een half en een Ned. ons met vermelding van Nómmer e [Prjjs, voorzien van nevenstaan [Merk, volgens de Wet gedepo 'neerd. Zich tot do uitvoo iug van ge eerde orders aanbev ende .V. G. BIJL, voorheen J. BREKBAART Lz. Het beste, onachadelykata en f« makkelykste poetsmiddel voor Heerea frfl en voorsldamea en Kinderschoenwerk, EAfjJIs de Appretuur van C. M Mtfllsr k Ca <^Pï' BerlinBeuth-Str 14. - Men lette foe* - op naam en fabrieksmerk.— ir hy Hetree WlaksUera la n Sreseryea eat. w. Baaeraal-Oeset by W tarSeaiaaa, Arakeai

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2