BINNENLAND NOUVEAUTÉS mé PIANINO. Klanken nit Schoonhoven. Stadsnieuws. li' VERGADERING VIN DEN GEMEENTERAAD BEURS VAK ROTTERDAM JST*%im&vF7rL heid van 3000 stemmen. Dank zg de uit gebreide voorzorgsmaatregelen kwamen geen incidenten voor. Belgie. Graaf de Merode, de senaatsvoorzitter, is Maandag te Westerloo begraven Prins Al- bert vertegenwoordigde den koning. Het koninklijk Belgisch zeemanscollege heeft den Duitschen gezagvoerdor van het Belgische schoolschip verzocht te bedanken, omdat zgn aanblijven een beleediging is voor alle Belgische kapiteins. ~xr CLX. En Knyper vindt na de gebeurtenissen der laatste maanden Nederland te klein. Hy is om ruimer adem te halen de grenzen over- gesneld en maar weer op reis gegaan voor gernimen tijd. En zoo waar hebben hem uit geleide gedaan drie ministersHeemskerk (jolig Christendom, waartegen Bram in Deven- tev de Christelijke jongelingen zoo ernstig waarschuwde) Taima, zyn vroegere schild knaap, en Idenbnrg, in alle ministeries bruik baar. De derde streng maakt den kabel, zal de man wel gezncbt hebben, toen hjj daar de excellente excellenties aanschouwde. Maar ge zult zien, tegen de verkiezingen het vol gende jaar komt bij als een letisch onder de broederen en predikt bij der. heiligen oorlog tegen het jolig christendom. Voor zyn vertrek heeft iijj nog eerst de gemeente-politiek op pooten gezet en den Bond van anti-revolutionnaire gemeenteraads leden ingewijd. Stellig was Knijper het pro gram van 1902, toen dour (ie Standaard ge geven, vergoten. Het was wel aardig om aan te toonen, hoe onvast de anti-revoln- tionnaire beginselen zijn op gewichtige pnnten. Oude plunje natuurlijk. Maar op het punt van onderwijs kunnen ze amice Valk wel als algemeen adviseur benoemen. Heen plaats zoo rijk aan ervaring op het gebied van den schoolstrijd als Schoon hoven. Kijk toch eens met hoe ruime hand de School voor Christelijk Volksonderwijs in de staatsruif tastzes leerkrachten voor 215 k 220 kinderen, waarvan er natuurlijk nog beneden zes jaar "zijn; dus 40 kinderen per onderwyzer. Twee leerkrachten boven het wettig getal. En de openbare school Alles gedaan om de school zoo klein mogelijk te makon, benovens de overige kleine middelen, die gebruikt worden om dat onderwijs in miscrediet te brengen. En ondanks dat alios gaat van de bijzondere scholen toch geen beste roep uit, wel de klacht, dat de kinderen niet al te best ieeren. En dan de zorg voor de onderwijzers Zeer benieuwd zijn we er naar, boe de traotementsregeling in elkaar gezet zal wor- den. Zullen de openbare onderwyzers by hun bijzondere collega's achtergezet worden Geef dan de openbnre onderwijzers taw-jaarlyksche verhoogingen, tegemoetkoming in de pensioen- betaling, vrjjdom van belastingen, vrydom van schoolgeld voor hun kinderen en een minimam van f 600. Ook ligt bij den raad een adres van den Bond van Gemeente-ambtenaren met verzoek om regeling dor tractementen der burge meesters, secretarissen en ontvangers. Nu is in 't begin van dit jaar een adres door de afd. Znid-Holland van genoemden Bond aan Gedeputeerden gestnnrd, waarin de adressante bet rijke Znid-Holland stelt tegenover het arme Friesland Zelfs „arm-Friesland" geeft beduidend meer. By het adres is een kort staatje over gelegd ter vergelijking va» de Zuid-Holland- sche traktementen van bnrgemeester en secre taris met die van Friesche titularissen, dat op zich zelf genoeg zegt Zielental. Burgemeester. Secretaris, (ongev.) Z.-Holl. Friesl. Z.-Holl. Friesl. 100 f 400 f 800 f 350 f 100 2000 - 800 - 1000 - 650 - 900 8000 - 950 - 1400 - 800 - 1300 4000 - 1100 - 1500 - 900 - 1400 5000 - 1200 - 1600 - 950 - 1500 1000 - 1300 - 1800 - 1000 - 1600 10000 - 1500 - 2000 - 1200 - 1800 "En tot slot halen wij uit het adres nog deze alinea aan: „dut eindelijk nw college het waarschynlyk acht, dat gelegenhoid tot ingrijpende herzie ning zich zal voordoen, wanneer de in voor bereiding zjjude wettelijke maatregelen tot verbetering van den linancieelen toestand dei- gemeenten tot stand zullen zyn gebracht; dat het ons bestnnr wil voorkomen, dat daarop niet kan en mag worden gewacht, omdat met grond wordt vermoed, dat zoo danige regeling in de eerste jaren niet zal tot stand komen en omdat, geljjk ook in de Tweede Kamer der Staten-Generaal bij de behandeling van de wet op het lager onder wijs werd aangetoond, den ambtenaar eene behoorlijke wedde niet mag worden onthouden omdat de gemeente arm is." Brutaal, nietwaar mijnheer Valk, om zoo Holland te itellen tegenover Frieeland. Ie het niet een soort aanranding van 't gezag, als indertijd de vergelijking van Schoonhoven met Snoek f Zolt ge den keeren niet toe voegen „Als het hnn niet aanstaat, dan gaan ze, maar heen." Neen, dat zal de raad niet doen. f)e amb tenaar is zyn loon waard. En waar de Staat voorgaat in de erkenning, dat de traktemen ten verbetering behoeven, vooral ook omdat do duorte der tydon in verschillende landen rondom ons tot herzieniog dwingt, zullen onze vroede vaderen hierin niet willen ach terstaan. Woorden' als gesproken zijn over Mak en Hensens doen ons het beste hopen, tenminste van de meerderheid van ODZen raad. JAN BAZUIN. ST ATEN-G EN ERA AL. ÊS tS H m V K K M IfÊ K tt. Vergadering van Dinsdag 21 Juli. Aangenomen wordt een ontwerp tot ver betering van bet landbouwonderwijs. By hot ontwerp tot reorganisatie van de arbeidsinspectie door aanstelling van een hoofdinspecteur aan het departement, werpt de beer Regout een formeol bezwaar op de arbeids- en veiligheidswetten voorzien niet in de benoeming van een chef der ar beidsinspectie. Daardoor schijnt de positie van den ambtenaar minder onafhankelijk en zeker. Het is nooit de 'bedoeling geweest één inspecteur aan te stellen, bevoegd in alle districten. Een zakelijk bezwaar is voor spreker, dat de nieuwe ambtenaar, die b.v. 2500 gulden méér 's jaars ontvangen zal, dan de eminente directeur-generaal van den Landboaw, slechts een klein onderdeel van de afdeeling Landbouw zal beheoren. De nieuwe ambtenaar worde directeur-generaal van de goheele afdeeling. Voorts gispt spr. de splitsing van do afdeeling Arbeid in tal van onderling vrijwel onafhankelijke ver takkingen. Daarom juist is éeu hoofd voor al die secties noodig. De heer vdn den Biesen beeft een reper toire inzake de vexatoire arbeidsinspectie, veel grooter dan omtrent de Woningwet. De „arbeids-inspecteurtjes" schrijven maat regelen voor, zóó plagerig, dat het bedrijf er onder lijdt, gelijk spreker met voorbeel den aantoont. Spr. wenscht dat de nieuwe hoofdinspec teur ook daarop toezicht zal oefenen. De heer Stork merkt op, dat de minister zeer goede reden moest hebben om zijn hoofdinspecteur buiten de bestaande inspec teurs te kiezen, want znlks zou ontstem ming onder de inspecteurs teweeg kunnen brengén. Spr.'s ervaring omtrent de arbeids inspectie is een gnnstige, "het overleg mot de inspecteurs beeft altijd beantwoord aan billijke eischen. De heer Hovy neemt het tegen den heer van den Biesen evenzeer op voor de arbeids inspectie. De minister van Landbouw sluit zich aan bij het door de heeren Hovy en Stork ge sprokene, waar dezen de arbeidsinspectie hebben geprezen. In den breedo betoogt spr. de noodzakelijkheid der benoeming van een hoofdinspecteur. Tot formeele voorbe reiding der wetgeving is een ambtenaar noodig. Voor de inspecteurs is deze wets- voordracht geen slag in bet gezicht. On der de inspecteurs was geen vaste meening omtrent den man, wien de benoeming te benrt moest vallen. In elk geval was in het korps inspecteurs niemand speciaal aange wezen. Het door den heer Regout aangegeven plan omtrent herziening der Ongevallenwet is niet aanbevelenswaard, immers praktisch onuitvoerbaar. De minister is de oplossing nabij. Veel kritiek zal spr. daarover moeten hooren, maar hij zal zich dat getroosten,, wijl hij niet enkel naar succes streeft, doch naar goede wetten. Na replieken wordt het wetsontwerp zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Voorts wordt o. m. goedgekeurd de over eenkomst met 's Gravenhage tot afstand van grond (Schenkweg). Verder worden o. in. nog goedgekeurd het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Pensioenwetten 1902 voor land- en zeemacht; de suppletoire Marinebegrooting, voor oprichting van een proefstation voor de verlichting te Scheveningeu. Daarna vangt de behandeling aan van do definitieve Oörlogsbegrooting voor 1908. De heer Staal leidt de discussie in met een rede. waarin hij o. m. ook bespreekt bet zg. incident-Patijn, en verklaart, dat de heer Patyo in de Tweede Kamer „volko men gelijk" had gehad, wat de bedoeling met de 2200 man betrof. Spr. juicht toe, dat de minister zoo spoe dig de kustdefensie ter hand wil nemen; hij zag echter liover niet uitsluitend daartoe de zeemacht aangewezen. De instelling van Raad van Defensie laat hem koudhü wenscht zich ook in het vervolg alleen te houden aan de militaire ministersontkent dat voor eerite oefening bi) de cavalerie 24 maanden noodig zouden zijn, zooals de minister wenscht. Uit ia ook niet de be doeling van de Militiewet. I)e beoordeelings- lijsten behoeven niet met alle mogelijke dé tails te worden ingevuld, zoo een officier „geschikt" voor bevordering is, zonder meer. De minister zelf alleen is voor zijn voordrachten verantwoordelijk bij zal zich uooit op een commissie kunnen beroepen. Spr. bestrijdt het stelsel van den minis ter, die de inspecteurs onder de bevelen van den kommandant van het veldleger plaatst. Ze behooren onder bet direct kommando van den minister. De heer van Voorst tot Voorst sluit zich, wat dit laatste betreft, bij den heer Staal aan, ofsclnon het hem bevreemdt dat deze eerst nu blijken geeft dit denkbeeld toege daan te zijn, terwijl hij als minister in de gelegenheid geweest was bet in praktijk te brengen. I)e chefs van dienst moeten meer recht- streekschen invloed hebben. De' lieer van Lüben Seis verdedigt het beleid van deu minister. Do vergadering wordt gesloten. PROVINCIALE STATEN. De vergadering van Provinciale Staten van Znid-Holland, gisteren in het gebouw van de Tweede Kamer gehouden, was gewijd aan do behandeling der door do commissie voorbereide onderwerpen en andere voor stellen. Alvorens daartoe over te gaan werd de beer Schippers als buitengewoon lid van Gedep. Staten herkozen inet 47 stemmen, tegen 24 op den heer van Hobokeu. Goedgekeurd werden de voorstellen no pens recbtstreeksche aansluiting der pro vincie bjj de Rijksverzekeringsbankruiling van grond met de Zuidkoll. Electrisöhe Spoorweg-Maatschappijuitbetaling restant subsidie voor havenwerken te Vlaardingen de provinciale rekening over 1906subsidie van f 1000 aan het Kaascontróle-station Zuid-Holland. Ook de regelen voor het verleenen van provinciale bijdragen in de kosten van land bouw- en tuinbonw-wintercursmsen werden goedgekeurd. Bij de voorgestelde verleening van subsi die van f 3Ö0 aan de Vereeniging tot be strijding der Tuberculose te Leidon, oor deelde dr. den Houter, dat 't belachelijk is f 300 te verleenen, waar Noord-Holland f 10.000 voor het doel geeft. Ook de heer Mees betoogde het groote nut van deze tuberculose-vereeniging. Dr. Ruysch stolde voor, de subsidie te brengen van f 300 op f 500. Dit voorstel, warm aanbevolen door den heer Kerstens, als een raiddel voor de ver- «eeniging om haar heilzaraen werkkring nit te breiden, werd door den heer van Fisen- ne, lid van Gedep. Staten, vooralsnog ontij dig geacht. Het voorstel-Ruysch werd verworpen, waarna de f 300 subsidie werd goedge keurd. Het subsidie van f 1000 aan de vereeni ging „het Groene Krnis", voorloopig voor het jaar 1909, werd verleend. Het afwijzend voorstel op de subsidie aanvraag voor de Algemeene Haagsche Po likliniek lokte uit een voorstel van den heer v. d. Berg e. a., om f 1000 subsidie toe te kennen, welk voorstel werd toegelicht door den heor v. d. Berg, die tegenover het ad vies van Gedep. Staten ontwikkelde, dat de provinciale toestand (een tekort) wel de lijk subsidie noodig maaktdat de polikli niek wel degelijk ook bniten 's-Gravenhage goede diensten bewijst, daar 9 pCt. der be handelde patiënten van buiten den Haag komen, en de instelling, wel verre van ge neeskundige armenverzorging te beoogen, hetzelfde karakter draagt als andere instel lingen van dieu aard, die wel provinciaal subsidie krijgen. Laatstgenoemde stelling, en het bestaan van overeenkomsten tnsschen deze en andere vereenigingen, word bestreden door den heer van Staveren, die, als geneeskundige, niet het sociaal belang kon inzien van steun op het gebied van armenzorg, bepaaldelijk van poliklinieken, die z. i. niet anders zjjn dan verzamelingen van specialisten-spreekuren voor minvermogenden, die nog niet eens altijd gratis behandeld worden. Waar der gelijke steun niet ligt op den weg der Sta ten, ging spr. met het afwijzend voorstel van Gedep. Staten mee. Daarentegen betoogde dr. Ruysch het sociale belang ook van de poliklinieken, die te beschouwen zijn als een centrum van spe cialisten, ook voor hen, die buiten wonen, en die geneeskundigen niet in hunne woon plaatsen kunnen inroepen. Daarbij verze kerdo hij, dat de instellingen wel degelijk hulpbehoevenden kosteloos behandelen. Nadat de beer van Fisenne het standpunt van Gedep. Staten had verdedigd en dr, den Houter zich tegen het amendement bad verklaard zoo lang er nog geen bepaalde lijnen zijn vastgesteld, werd het voorstel- v. d. Berg c. 8. verworpen en hét afwijzend praeadvies goedgekeurd. De subsidie-aanvraag der vereeniging Hulp aan Zuigelingen" alhier werd afge wezen zonder discussie. ij de behandeling van de subsidie-aan vraag ton behoeve van de tentoonstelling „Opvoeding van het Kind"; waarop G. S. ongunstig advizeerden, deden de heer Dolk en andere leden bet voorstel, uit de pro vinciale kas f 300 in bet waarborgfonds bjj te dragen. De heer Dolk lichtte dit voor stel toe, doch het werd verworpen. Gemengde Berichten. Voor Jong Nederland", Vereeniging tot bevordering van hot tijdelijk verblijf va" kinderen in gezonde streken, die ten doel heeft, kinderen vau alle gezindten uit den kleinen burgerstand, die bij de bestaande vacantiekolonies niet in aanmerking komen, tot herstel van gezondheid tijdelijk naar gezonde streken te zendeu, mits de ouders of verzorgers naar de mate vau hunne finan- cieele krachten in de verplegingskosten bij dragen of die geheel vergoeden, heeft van H. M. de Koningin een gift ontvangen als bl|jk van Hoogstderzelver belangstelling in het streven der vereeniging. Een spookhais. Men schrijft uit Am sterdam In een huis op den Binnen-Amstel, waar men gemeubileerde kamers verhuurt, had sedert een tweetal dagen iemand uit Bra zilië zijn intrek genomen. Gisterennacht, kort nadat allen zich ter raste hadden be geven, werden de bewoners gewekt door het inslaan van ruiten en het gerinkel van glas, vergezeld van moord- en brandgeroep. In allerijl kwamen de talrijke bewoners naar beneden stormen en zagen hoe de Brazi liaan uit alle macht bezig was de vensters aan do straatzijde in te slaan. Een drietal politieagenten waren intusschen op het hulp geroep toegesneld en het gelukte hun, daarin bijgestaan door de hospita en kostgangers, den aan armen en handen hevig bloedenden Braziliaan tot bedaren te brengen. Volgens diens verhaal had hg koit nadat hg zich ter ruste had begeven de krak van de slaap kamerdeur zien omdraaien. Hierop zou men de deur eenige malen zoo hevig geforceerd hebben, dat een groote* spiegel, die aan den wand hing, voorover op den grond was ge slagen. Inderdadd lag de spiegel dan ook in duizend stukken op de vloer. Op dat oogenblik was de bewoner klaar wakker geworden, zijn bed uitgesprongen en had door het inslaan der ruiten alarm gemaakt. De drie agenten, door do bewoners geëa- cortoerd, ondernamen onmiddellijk- een tocht door het geheele huis, doorzochten alle hoekjes en gaatjes, intusschen zonder eonig resnltaatde dieven waren, indien zij er wel ooit geweest waren, gevlogen. De man, die een niet onaanzienlijke geldsom bij zich draagt, weigefde nog een nacht in het „spook hais" te vertoeven en zocht een beter hoen komen. Eenige Haagsche bezoekers van het West- land kwamen Zondag langs de Kwak onder de gemeente Wateringen en zagen daar een kas met heerlijke druiven van den tuinier M. v. d. Knaap. De kas was gesloten, maar door het verwijderen van een paar glasruiten maakten zij zich meester van een goede hoeveelheid, waarmee de terngtocht werd aanvaard. Spoedig daarop werd de diefstal ontdekt en werden do wandelaars door don gemeente-veldwachter Didier nagezet en bij gestaan door den boschwachter van den heer Van Vreedenburgh met zijn politiehond ach terhaald en naar Wateringen teruggeleid, waar van het gebeurde proces-verbaal werd opgemaakt, waarna de wandelaars weder in „vrijheid werden gesteld. Van de Ned. Kiosken-Mij. te Rotterdam ontvingen wij, evenals vorige jaren, een keu rig boekje „Op reis per Staatsspoor", gids voor het reizend publiek. Deze gids geeft alle mogelijke inlichtingen over de Alge meene en Bijzondere vacantiekaarten, die door de S.S. worden verkrijgbaar gesteld, en bevat bovendien geïllustreerde beschrij vingen van de voornaamste plaatsen^ des lands die per Staatsspoor zijn te bereiken. Dit boekje is gratis aan de kiosken der Ned. Kiosken-Mij. te Rotterdam verkrijgbaar, per post tegen inzending van 3 cent voor portkosten, terwijl voor hoofden van scholen en voor reisgezelschappen op aanvraag, meer dere exemplaren beschikbaar zgn. GOUDA, 22 Juli 1908. Aan de Raadsleden is het volgende inge komen stak toegezonden Goada, 20 Juli 1908. Ter voorziening in de vacatnren in het College van Zetters, welke ontstaan znllen tengevolge van de periodieke aftreding der heeren J. van Dantzig Az., R. U. Jongen- burger en A. W. Roes, zal de Raad, inge volge het bepaalde by het eerste lid van artikel 3 der Wet van 5 April 1810, vóór deu eersten S3ptember a.s. aan den heer Commissaris der Koningin in de provincie Znid-Holland hebben in te dieneD eene opgave van zes personen. Wy hebben de eer den Raad voor te stellen deze opgave te doen bestaan uit do namen der heeren: 1. J. VAN DANTZIG Az. 2. R U. JONGENBURGER. 3. A. W. ROES. 4. J. DE JONG Hz. 5. W. BOKHOVEN. 6. C. A. VAN BERKEL. Voor het eindexamen der Rijks Hoogere Burgerschool slaagde o.a. te Delft de heor L. J. Zielstra van de H. B. S. alhier. Orgel en viool hebben ons gisteravond bij de 5e orgelbespeling weer veel schoons te hooren gegeven, vooral nos. 4 en 6 zijn bij zonder mooie nummertjes, vooral als de viool in handen is van raej. To Bouman, leerlinge van don heer Boerlage, directeur der Toon- kunstschool te Nijmegen die haar instrument wel machtig blijkt te zgn. Minder bevielen ons de zangnummers. Was no. 5 wel wat beter dan no. 2, (een zeer moeilijk en dan nog ondankbaar nummertje) werd van no. 7a het eerste gedeelte vrij K°ed gezongen, veel minder was het 2e gedeelte Cujus latus" etc.leelijk zelfs do klank op "sanguine" en „praegnstatum" zoodat bij deze woorden ons gehoor pijnlijk werd aangedaan. Mej. Verroen verandert dikwijls het timbre van haar stem, hooft wel eens gelukkige oogenblikken, maar moet toch nog veel leeren. En in een gebouw als onze Groote St. Jan behoeft ze haar vollo kracht, niet te gebruiken; misschien waren w(j met de helft meer gebaat geweest. Mej. Simons zong vrij goed no. 7b, het laatste gedeelte er van zelfs mooi. Minder beviel het „Agnns Dei"; mogelijk wel, dat ze do krachtder woorden niet gevoelde, wat de voordracht natuurlijk moeilijker muakt. „Repentir" een mooi nummer, beviol weer beter, hoewel de hooge toonen ook hier veel te sterk waren en daardoor bon klank verloren. Zoodoende was mej. S. in de hoogte scherp. Wat de uitspraak van 't Latijn aangaat, sehfint het bij zangers van professie regel te zijn den Duitsche uitspraak te volgen. Waar om P Liever hooren wij de Hollandsche klan ken en waar deze geen genade kannen vin den, lijken ons de Fransche uitgangen nog wel zoo aangenaam voor 't gehoor. Al die oesen en oems, vooral als ze wat drnk op elkaar volgen, maken het geheol wol wat somber. Wanneer zal het Hollandsch, ook in de toonkunst nog eens naar waarde geschat worden. Programma van 't Ge volksconcert op Donderdag 23 Juli, 's avonds 7J uur in 't Houtmansplantsoen te geven door 't Stedelijk Muziekkorps onder leiding van den heor Joh. G. Arentz. 1. Marsch „The Handicap" G. Rosey. 2. Ouvert. „Sous l'ombrage" A. Torelli. 3. Walzer „The first love" H. Holztriiger. 4. Fantaisie „Fleurs desbois" W. v. Perck. 5. Juanita Mazurka de Con cert D. Snoeck. 6 Onverture „Louise" Canivez. 7. Walzer „Hesperus Klfinge" Jos. Gungl. 8. Potpourri populaire No. 8 G. Renaud. In de gister te Utrecht gehonden openbare terechtzitting van de Centrale Raad van Beroep ^Ongevallenverzekering) had de uit spraak plaats in de volgende zaak Hooger beroep van de Rijksverzekerings bank tegen de uitsprnak van don Raad van Beroep te Dordrecht, waarbij met vernieti ging eener beslissing der Bank, aan M. A. H. S. alhier een rente van f 0.98 per werk dag is toegekend ter zake van een ongeval, waardoor zijn linkerdijbeen is gebroken. De Centrale Raad vernietigde de uitspraak en bevestigde de beslissing der Bank, waarbij getroffene, ingaande 6 Jannari 1908, voor loopig eene rente werd toegekend van f 0.84 per werkdag. Bedankt voor het beroep bij de Christ. Gereformeerde Kerk te Boskoop en te Zwolle door ds. P. de Groot te Noordeloos. VRIJDAG 11 JULI. (Vervolg). - De heer DercksenIk merk op dat de heer Knuttel voorstelt 3 vierjaarlijksche ver hoogingen van f 10,— terwijl ik mij houd aan het voorstel vau B. en W., die, de ver hoogingen wenschen te bepalen op f 5,—. Volgens mijn voorstel wordt Jus het maxi- aumlbereikt 3 jaar eerder, maar de kosten zijn de helft lager. De heer Knuttel stelt namelijk I 30,— voor en ik f 15,—. De Voorzitter: Daaruit blijkt dat ik goed gedaan heb met het voorstel van den heer Dercksen te beschouwen als een sub-araen- dement op het voorstel van B. en W. Ik heb niet gezegd, dat een eventueel snb amendement op het voorstel van den heer Knuttel zooveel duurder zou zijn, maar alleen dat de toepassin van het denkbeeld van den heep Dercksen om de tractements- verhoogingen om de 3 jaren toe te kennen, met zich zou brengen oen verhooging van uitgaven, wanneer het voorstel van den heer Knnttel wordt aangenomen. De heer DercksenWanneer de heer Knuttel zjjn voorstel op dit punt door bet mijne vervangt, dan doet zich dat bezwaar niet voor en blijft het toch precit3 gelijk. De VoorzitterDan moet de heer Knnttel beginnen met zijn oorspronkelijk voorstel te wijzigen. De heer KnnttelIk heb zoo even reeds gezegd, dat ik geen bezwaar heb het voor stel van den lieer Derksen over te nemen. No echter B. en W. liet reeds overgenomen hebben neem ik mijn voorstel, om den lee raren 3 vierjaarlijksche verhoogingen ad f 10,toe te kennen, terng. De VoorzitterHet voorstel van den heer Knuttel strekt dus nu om de leeraren in het Nederlandsch, aardrijkskunde en rekenen in salaris gelijk te stollen met de leeraren in vreemde talenhet tractemeut van de leeraren in machine- en snelschrijven te be palen op f 70,— per wekelgksch lesuur; en aan den Directour too te kennen 3 vier jaarlijksche tractement8-verhoogingen van f 100,-. De heer Van de VeldeM. d. V.Ik doe opmerken, dat het niet onbillijk is dat onder scheid gemaakt wordt tnsschen het onder wijs in het Nederlandsch, rekenen en aard rijkskunde, en dat in een vreemde taal. Wanneer men eenvoudig heeft een acte voor het lager onderwijs, dan kan men aan den Handelscnrsus les geven in aardrijkskunde, rekenon en Nederlandsch dat is echter niet voldoende om les te geven in een vreemde taal, want daartoe inoet men hebben een acte voor een vreemde taal. Vandaar dat B. en W. onderscheid hebben gemaakt tus- schen het les geven in een vreemde taal en het onderwijs, dat alleen een gevolg kan zjjn van het behalen eener gewone acte voor lager onderwijs. De heer KnuttelIk meen dat hetgeen de heer van de Velde zegt, niet jnist is. Vergis ik mg niet, dan is de bedoeling voor leeraren in het Nederlandsch, het reke nen en de aardrijkskunde te hebben personen, in het bozit van de hoofdacte tenminste de leeraren, die daarvoor zijn aangesteld, heb ben die acte. Waarschijnlijk houden B. en W. daarmede rekening, omdat het althans oenige meerdere waarborgen geeft voor grootere on uitgebreidere studie. Een' acto lager onderwijs voor do talon wil ik gelijk stellen met de hoofdacte, daar toch iemand die leeraar in het Nederlandsch is minstens even uitgebreide studie heeft gemaakt als 'een leeraar in do vreemde taal. Daarvoor is het volstrekt niet noodig de hoofdacte te hebben. Ik geloof niet, dat allen die thans aan den Handelscursus verbonden zjjn, die hebben. De VoorzitterIk w|js den heer Knuttel er op, dat het een zuiver toeval is, dat do leeraren in het Nederlandsch, rekenen en de aardrijkskunde de hoofdacte hebben. Hot is nergens als vereischte gesteld, terwijl dat wel het geval is ten aanzien van de leeraren in de vreemde talen. Het is waar, één van de leerareu in do vreemde talen heeft r.ietde hoofd acte, maar daartegenover staat dat er 2 of 3 zjjn die haar "wel bezittenéén heeft ver schillende acten, waaronder zelfs de middel bare acte. In de redeneering van den heer Knuttel zou men nn het bezit van de hoofd acte aan de leeraren, die b.v. Duitsch en Engelscli onderwijzen, ook nog extra moeten vergoeden, als men consequent te werk zou willen gaan, maar dat kan de bedoeling toch niet zijn. Ik herhaal, voor de vreemde talen moet geëischt worden het bezit van een acte voor vreemde talen, terwijl voor de andere vakken niet de hoofdacte vereischt is. Het is toe vallig dat bedoelde leeraren die acte bezitten. B(j herhaling moet ik or overigens nog op wijzen, dat, wanneer het voorstel van den heer Knuttel wordt aangenomen en als basis wordt aangenomen f 50,—, ook voor de leeraren in het Nederlandsch, rekenen en aardrijkskunde, het noodzakelijk gevolg daarvan zal zijn, dat ook de tractementen der leeraren aan de ambachts-avondschool op gelijke wijze worden geregeld. Dat zon niet meer dan billijk zjjn. De heer van ItersonIk zal stemmen voor het voorstel van B. en W., want ik gevoel veel voor den Handelscursus. Indertijd heeft de commissie, welke zich voor de school interresseerde, een beroep gedaan op de gemeente om een subsidie te krijgen. Do heer Dessing heeft toen gezegd laten wij het probeerenwij zjjn er slechts f 200.— mede kwijt; wij kannen dap zien hoe het loopt, en daaraan heeft de Raad gevolg gegeven. Wg hebben gezien hoe het geloopen is. De school voldoet zeker aan de verlangens van vele ingezetenen en ik acht haar ook een zegen voor de gemeente, maar zij kost dan ook op dit oogenblik duizenden gnldens aan de gemeente. Men moet hierbg wel in aanmerking nemen dat het oen school is, welke niet gerekend moet worden tot de verplichte scholen, terwijl de burgeravondschool wel degelijk daartoe behoort, althans 2 klassen daafvan. Nu acht ik het zeer gevaarlijk om de tractementen op den handelscursus te ver- hoogenwat moet daarvan noodzakelijker wijs het gevolg zyn P De leden van den Raad -- het blijkt nit hunne redeneeringer. vinden het zeer natuurlijk paralellen te trok ken tusschen de eene school en de andore. Wanneer nu de tractementen van de leeraren aan den Handelscursus hooger worden ge maakt dan die van de leeraren aan de bur geravondschool, dan zullen dezen natuurlijk ontevreden worden en eveneens om tracte- mentsverhooging vragen, wat de Raad dan niet zou kunnen weigeren. Men moet zich toch eindelijk eens de vraag stellenwie zal dat betalen Hot is zeer gemakkelijk om alles maar op te jagen, maar men moet ook vragen of men de in gezetenen niet te veel het mes op de keel gaat zetten. Men zou zoo doende de mee ning doen postvatten dat het onderwijs te duur wordt gemaakt en men zou menigeen, die voorstander is van kosteloos onderwijs, vooral voor de jeugd, tot tegenstander daar van maken. De grens moet niet overschre den worden. Ik zal er dus zeer gaarne toe medewerken om het onderwijs zoo goedkoop mogeljjk te doen zijn, om zooveel mogelijk in de jeugd vrijstelling van schoolgeld te geven, al was liet voor iedereen, maar het moet niet te hoog opgevoerd worden, want dan zou men van de grootste voorstanders tegenstanders maken. De heer Derksen M. «Ie V.Ik begrijp de redeneering van den heer van Iterson in het geheel niet. Hp wil desnoods ieder kos teloos onderwijs laten genieten. Wie moet dat betalen P Dan zon de rekening in het geheel niet uitkomen. De heer van Iterson Mjjn bedoeling is geweest kosteloos lager onderwijs. De heer Dercksen Dat blijft precies het zelfde. Ik vraag dan: wie moet dat betalen? Het ware voor dr. van Iterson de rationeele weg naast injj te komen staan en le zeggen': wjj zullen stryden voor verhooging van het schoolgeld. Uit deze bron kan men in de eerste plaats patten. Niemand zal het toch een onbillijk heid noemen dat men wat betaald voor het geen men feeniet. Dat is eenmaal zoo in de wereld. Waarom moot het voor het onder wijs anders zjjn?- Dit klemt te meer, omdat, gelijk do heer van Iterson terecht opmerkte, deze sëhool niet behoort tot de verplichte scholen. Ik zou zeggenBelanghebbenden moeten de eersten zjjn om er wat voor over te hebben. Stel eens dat de heer van Itersoa het niet eens was met de richting, waarin het onderwijs gegeven wordt, en dat hij met eenige vrienden zelf een school ging oprich ten, zou liy dan niet prpcies evenzoo rede neeren Hü zou daarin dan ook gelgk heb ben. Het is in den grond een flnancieele quaestie en verliest men die uit het oog, dan vraag ik weder mqt den heer van Iterson: wie zal dat betalen P Ik ben niet tegen behoorlgke salarieering der onderwyskrachten, maar ik wil gaarne dat zü, die in de eerste plaats van het onderwas profiteeren, l^etalen zooveel zü kunnen. (Wordt vervolgd.) DINSDAG 21 JULI. L.K. H.K Staattleemnqen. Nederland. Certif. Ned, Werk. Schuld 2% 75 Portugal. Üblig. Tabaksmono- polieleening (500—5000 fr.) 41, s 95% -- Rentelooze certif. f 6.— Oblig. le Serie L 100 3 64 Bulgarije. Zegelleening 1904 5 93% Hypothee. Staatsl. 1892 6 96b/8 RuslanT). Iwang Dombr. Obli gation 4% 941/4 Azie. Japan Obligatien 1899 4 80 Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schuld. O. 1000 P. 3 44 - H ypotheek- Banken Pandb. Rotterd. Hypb. 4 100 - Pandb. Standaard Hypb. 4'/, 99 Pdbr. Sted Hypb.'sGrav, 4% 100% Pandb. Utrechtsche Hypb. 4% 100$ Pandb. Westlandsche Hypb. 4 96% Pandb. Znid-Holl. Hypb. 4 95% Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/, 99% - Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 93 Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 4% 100 Pandb. Bataafsche Hypb. 4 94J/« - Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 94 Pandb. Hollandsche Hypb. 4% 95 Pandb. Nationale Hypb. 4 100 2';i 96 Seheepv aart-M aattchappijen Oblig. L. Smit en Co. Sleep dienst 4% 100 Premie leen inqen bwLGiE, Loten Stad Antwerpen 1887 97 Spoortoegleeningrn italie. Obl. Zaid-Italiaan8che Spw. Mg. 3 66*/, - Diversen Obl. Ned.-Ind. Gas Mg. 1905 4 100'/s IN Costumes tailleur, Mantels, Blousen, Kokken en Japonstotïen in zeer groote keuze tot de meest con- curreerende prgzen. rA/A/vras TE KOOP een goede gebruikte PIA NINO. Te zien enz. „Brokkenbuis", Gouda. Eohte Oude Jenever F. HOPPE. Verkrijgbaar by PEETERS Jz. mstjLa NICHTCAP Let op cachet en kurkbrand Men kan het teerste weefsel met Sunlight veilig wasschen. Wit goed wordt witter, en gekleurd goed wordt levendiger van kleur, zoo dra Sunlight slechts gebruikt wordt. Als zachte zeep of andere wasch middelen llw goed boschadigen en de kleuren hebben doen verschieten, denk dan eens aan het woord Sunlight Kieuw onovertroffen l'rof. I)r. Liebers welbekend 2IMUW-KE ACHT-ILlXE'.l (Alleen echt met Fabriekimerk). tot voortdurende, radicale ril zekere geuezing van alle, zeilt de meent hardnekkige xenuh" Kiekten, vooral ontstaan door afdwalingen op jeugdigen leef* jjd Totale genezing van elke zwakte, Bleek zacht Benauwdheid Hoofdpijn Migraine Hartklopping Maagpijn slechte spijsvertering Onvermogen Impotenz Pollutione enz. Uit voerige prospectussen J'rijjfCr fetch II. 1, fl. 'i 11, 8' dubbtdo fWh fl. C» Onlra 1 DepótMatth. v. d. Vegte, Zaltbummel D pót"»: M. Cléban Co., Rotterdam. F. Ilappel, 't-Gravenhaga. I Halmmant de Jong J. Ctn. Rotlar 'aui W' Iff k Co. .Gouda n bn alle drogisten

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2