letty DB ACTRICE. Meww«- en Advertentieblad roor Gouda en Omstreken. Donderdag 30 Juli 1908. No. MF7O2. 47ste Jaargang. LHK Buitenlandse!) Overzicht. t FEUILLETON. stelling. ioen tar. ispecteur Verspreide Berichten. De berichtgever van de Frankf. Ztg. te van neemt neen, geen woord. Ik heb de rol door jANDEN. mdea, die alle iKMAN 1 Z* Ruiiaan. De gouvernementen Aetrnkan, Saratow en do Welga tot Samara, de atad en hel district Samara, de stad Nikolajewsk en het district Sysran (gouvernement Simbirsk), zijn door cholera bedreigd verklaard. f.80. ,f»0. i.3o. LM lilll IN IIE COURANT. Reuter seint uit Konstantinopel, 28 Juli Van offleieeie zyde wordt gemeldDe Sultan heeft gunstig beschikt op het verzoek van de commandant van het derde leger corps om amnestie voor de opstandelingen in drie vilayets, op voorwaarde, dat zy hunne wapens zouden inleveren. De Sultan nam deze beschikking met het oog op de eensgezindheid tusschen de nationaliteiten, tot stand gekomen ingevolge de samenroe ping der Kamers. Een Reoter-telegram uit Pietermaritzburg maakt duidelyk wat dat eerste bericht over nieuwe onrust onder Zoeloes te beduiden had. „Er zyn”, seint Reuter nu, „te Nkandhla politiepatroeljes samengetrokken, maar men verwacht geen troebelen. De voorzorgs maatregel is genomen omda', naar men be weert, de inmenging van de ryksregeering inzake Dinizoeloe’s salaris een slechte uit werking zou kunnen hebben.” Reuter, die bijgedraaid en nu op de hand van de ryksregeering schynt te wezen, geeft dus te verslaan De Natalsche regeering wil den indruk wekken, dat het besluit van de ryksregeering om Dinizoeloe’s door de Na- talscbe regeering ingehouden salaris uit te betalen, de Zoeloes in den waan brengt, dat zy, als zy nu tegen de Natalsche regeering beginnen, de ryksregeering aan hun kant hebben. Maar men, d.w.z. het publiek, ge looft niet, dat de Zoeloes nu iets in den zin hebben. Reuter seint uit Konstantinopel, 28 Juli De Tnrksche bladen deelen eerst nu mede» dal de Sultan zich eergisteren legen midder nacht aan de vóór Yildiz-Kiosk verzamelde menigte vertoonde. De Sultan opende zelf bet venster, vermaande de menigte tot kalmte en voegde er aan toe, dat by sinds zyn troonsbetooging werkt voor de welvaart en bet heil van het vaderland. Hy eindigde aldus „Uw toekomst is voortaan verzekerd, leeft als broeders en geniet van uwe vrybeid I” De menigte juichte den Sultan langdurig toe. We lezen in de bladen nog iets nadert van den luisterrijken intocht van Nasi in zyn vaderstad Trapani, De Trapaneezen hadden, zooals we onlangs meldden, een stoomboot afgebuurd, om Nasi van Napels naar Trapani te brengen. Drie honderd Trapaneezen kwa men hem halen. De geestdrift van het volk, toen het Nasi weerzag, was geweldig, de Felelo. No. «9. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.2A, franco per post 1.70. Afzonderlijke Kommer» V IJ F C EN T K K. .Volkomen joist, mijnbeer Von der Heyden, ook mijn idee,” viel great Leidesdorf hem by. Elea beet zich op de onderlip. Zy hoorde als het ware bet stille lachen van Maxime om haar kortaichtigen echtgenoot. Het ge heels voorstel was immers slechts een krijgs list. Dat hy zulks echter waagde tegenover baar, die hem toch doorzien moest! Zjj moest zich echter bekennen, dat het voorstel haar bekoorde. Eenmaal en voor zulk een doel, waarom ook nietF Ais zij baar echtgenoot daardoor verdriet zon hebben be rokkend maar ook dit was bet geval niet. Als de avond voorbjj was, zou de graaf wel te booren krijgen, dat zjj hem doorzien had, on met een langen nens aftrekken nog oen klein persoonlijk leedvermaak toet ,En welk stuk hoeft n gekozen vroeg ,D beeft alleen te kiezen,* antwoordde de graal, vol vreugde over den plotselingen ommekeer barer stemming. ,Als ge u niet De Daily Express verneemt uit Tanger, van 27 Juli: De stad der Zaire is tegen Abd-el-Azis in opstand gekomen en beeft de troepen van den sultan een nederlaag toegebracht. De reis van den heerschar is hierdoor onderbroken. Aan de Morning Post wordt geseind, dat een regiment infanterie van Abd-el-Azis per stoomschip van Mogadar naar Soft ia ver trokken. Het doel van dezen tocht zou zyn in ylmarschen op Marrakesj aan te rukken, daar de weg over Mogadar onbegaanbaar is bevonden. straten waren vroolyk met vlaggen getooid. Een daverend hoera steeg op, toen men de boot met Nasi op de commando brug zag naderen. Een roeiboot bracht Nasi nan lend, waar hy op de armen zyner vrienden naar bet rytuig gedragen werd, dat hem naar het raadhuis bracht. De muziek speelde de Nasi-hymne. Spoedig verscheen Nasi op het balkon, maar hy kon eerst van aan doening niet spreken, zoodat de burgemeester hel woord voor hem voerde. Maar Nasi herstelde zich weldra en hield daarop een toespraak, waarin hy o. a. zeide het slacht offer te zyn van politieke intriges. Hy zon van nu af slechts voor Trapani arbeiden en dat kon hy ook doen, zonder in de Kamer te zjjn. Daarop begaf hy zich onder bet geestdriftig gejuich der menigte naar de woning van den senator Aula en opnieuw hield hy daar van het balkon een toespraak tot het volk. Extra treinen hadden uit gansch Sicilië aanhangers en bewonderaars van Nasi naar Trapani gebracht. beleven dan aan de Berton’s. De Borton’s zyn betrapt in October. Een Paryscb advocaat, mr. Cbapuis, logeerde 12 October in het hotel Terminus te Straats burg. Hy luisterde op zjjn kamer in bet hotel een gesprek af, dat gevoerd werd tus- schen een man, met wien by gereisd had van Parys naar Straatsburg, en een vreemde. Het gesprek liep over bommen en andere onder werpen van krijgskunst. Cbapuis kreeg den indruk, dat hier eeo verrader bezig was te onderhandelen over de levering van gehei men aan oen vreemde mogendheid. Chapuis stond den volgenden morgen zeer vroeg op en bespiedde zyn botelkamerbuur. De kamer huur bleek naar het station te gaan en naar Frankryk terug te koereu. Toen hy daar zekerheid over had verkregen seinde Chapuis naar den prefect van politie te Parys, dat er een gevaarlijk anarchist op weg was naar Parys, met omschröving van ’s mans uiteriyk. Zoo werd do door Cbapuis verdachte reiziger by zyn aankomst te Parys gevat. Mr. Chapuis gaf inlichtingen, er werd een instructie ge opend on de uitkomst van het gereebtelyk onderzoek is, dat Berton - zoo bleek de verdachte te heeten en zyn vrouw naar het gezworenenbof zyn verwezen. Ondanks de tegenkanting van do Berton’s en van hun advocaten heeft het hof gisteren besloten, dat do zaak met gesloten deuren zou worden behandeld in het belang van de openbare orde. Diitschland, De keizer zal Maandag den terugtocht naar bet vaderland van Bergen uit aan vaarden. Woensdagmorgen stapt hy te Swi- nemünde aan wal. Voor dé gezworenen van Seine te gisteren de behandeling aangevangen van het straf proces tegen het echtpaar Berton. Berton en zyn vrouw worden van niets minder verdacht dan van hoogverraad. Het echtpaar is indertijd echter verdrongen door Ullmo, die de aandacht van bet groote pu bliek ten volle tot zich trok. Ér kunnen tegelykertyd geen twee hoogverraderszaken de aandacht trekken van het publiek. Aan Ullmo, bet moet toegegeveu, viel meer te zeggen Bedenk eens, Fedora Romanzoff in uw handHet zal een storm van byval worden 1 De rol heeft ook niets stootends of hinderlijks in zich, wat u misschien in uw positie „O neen, geen woord. Ik heb de rol door en door bestudeerd/ „Mag ik dus? Fedora Elsa wierp een vragenden blik op haar gemaal. „Ik ken dat stuk niet, je moet zelf weten, wat je past," antwoordde Von der Heyder.. „O, in dat opzicht moet ik den graaf gciyk geven. Houden wy ons derhalve aan Fedora, de zaal zal uitverkocht zyn en dat is toch de hoofdzaak by zoo iets.* „Myn beste dank, mevrouw? Graaf Lei desdorf koste eerbiedig de hand def kunste nares. „Bedank myn echtgenoot/ Maxime wendde zich glimlachend tot Von der Heyden. „Zeer edelmoedig van u, myn heer Von der Heyden! Eeriyk bekend, kwam ik met weinig boop bier, meer gevolg gevend aan de opdracht van hoogerband, maar uw edelmoedigheid zal u ijiet berouwen, ge zult o koesteren in den roem van mevrouw uw eebtgenoote. Lach niet, niemand is daar boven verbeven. Het tooneel en de kunst zyn een eigenaardig iets een betooverend feta/ Zondag heeft te Zummarragua een meeting plaats gehad, waar voor een gehoor van onge veer 15.000 aanhangers, de leider der party, de senator Mella, het woord heeft gevoerd. De liberale pers beschuldigt de regeering van zwakheid tegenover het Carlisme, waarvan de wederopbloei oen werkelijk ge vaar betcekent. Berichten uit Madrid ver klaren, dat deze meeting en de door geheel Spanje gehouden banquetten ter viering van den naamdag van Dom Jaime, een uittarting zyn, welke men niet moest ge- doogen. Engeland. In Transvaal hebben dj Engetech-Indiërs de winkels gesloten wegens de veroordeling tot dwangarbeid van eenige hooggeplaatste Hindoes, wegens overtreding van de wet op de Aziaten. De regeering wil de wet wel opheffen, maar dan een verbod van immi gratie van Indiërs uitvaardigen, waarvan dezen niet willen weten. Berlyn schryftBy elke fioancieele hervor ming wordt in het Duitscbe Ryk het aller eerst gesproken over de verbooging van de belastingen op twee belangrijke verbruiks- artikelen, op bier en tabak. Toen een jaar geleden de noodzakelykbeid van nieuwe be lastingen bleek, wilde de beer v. Stengel, de toenmalige staatssecretaris van financiën, aanvankelijk van een verdere belasting van het bier afzien, omdat de bierbelasting nog maar twee jaren geleden belangrijk was verhoogd en de minister zeer wyselyk van oordeel was, dat men een industrie niet elke paar jaren een nieuwe belasting moest opleggen. Intusschen echter is nit de be rekeningen van het departement van finan ciën gebleken, dat de geldbehoefte van het Ryk, die men eerst op 150 inillioen mark becyferde, thans tot ongeveer 400 millioon is gestegen en met die toenemende behoefte schynen ook de bedenkingen van de regeo- ring legen nieuwe belastingeobjecten te ver- dwynen. De tegenwoordige staatssecretaris heeft in zyn hervormingsplan ook oen ver- hooging van de bierbelnsting opgenomen en in Zuid-Duitschland hebben de regeeringen hierin reeds toegeslemd. Men wil ditmaal de belasting zóó verlioogen, dat een afwen teling van de lasten op de verbruikers gerechtvaardigd zou zyn en hierdoor hoopt men de brouwerijen gunstig voor het plan te stemmen.” Nog optimistischer oordeelt, volgens den- zelfden correspondent, de regeering over de mogelykheid van een verhooging der tabaksbelasting. Door de invoering van een banderollenbelasting, hoopt men ten minste 50 millioen meer in de schatkist te brengen. De Frankf. Ztg. laat ten aanzien van deze belasting een waarschuwend woord booren, daarby wyzend op de sterke decen tralisatie van de Duitscbe tabaksnyverheid, waar het kleinbedryf overheerschend is en die aan honderdduizenden, economisch echter zeer zwak staande, arbeiders werk en brood verschaft. Maar het is te vreezen, dat al die beden kingen zullen verdwynen tegenover de be hoefte van de schatkist aan nieuwe mid delen. wilt inspannen bet is slechts om uwe verschyning te doen misschien de Eboli Elsa schrikte onwillekeurig op en keek haar echtgenoot aan, die eveneens zichtbaar pynlyk aangedaan was. „Neen, de Eboli in geen geval,zei zy vlug. „Beslis u dan, mevrouw!" „Iphigenia/ „Zooals u verkiest. Een grootsche rol," antwoordde graaf Leidesdorf. „Ik vind ech ter, voor dit doel een weinig te classiek ik had gedacht, nu wy bet geluk zullen smaken u nog eenmaal te mogen bewonde ren, zoo iets uit nw element, iets bartstoch- telyk aandoenlyks. Elsa wierp hem een verwytenden blik toe. „Daarin vergist ge u, mynheer de graat; juist de Iphigenia was myn eigenlyk element/ „Ik weet het, mevronw; maar niettemin, ik kan my dit nog heel goed herinneren, was één rol steeds uw meest gewilde, die echter van de classiek tamelyk ver afligt. Het speet n geducht, dat myn voorganger dat stuk niet geven wilde. Ik ben daartoe gaarne bereid, in die rol zal u ze allen overtreffen het succes zal enorm zyn. Elsa werd steeds gejaagder, zy kampte tegen een inwendig sterk aaodruischenden drang. „Toch niet...?1 „Fedora! Juist. Kan n thans nog „neen* lelrteen Ne. M A D V E K TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Uroote letters worden l»er»‘k< nd naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot I tint .Ie*. in ól. „Dat ik volstrekt niet vrees, en dit wil ik u toonen, doordat ik Elsa de Fedora, of wat zy wil, laat spelen/ „NatuurlijkWie spreekt Waartoe? Waarom „Wanneer beginnen de repetities viel Elsa de beide hoeren in de rede. „Zoo spoedig mogelykover een paar dagen, als bet u gelegen komt. Het stuk is bier nieuw en heeft voorbereiding noo* dig. Jk zal u het tooneelrytnig zenden, uw oude bekende/ Graat Leidesdorf nam spoedig daarop afscheid, met het gelaat van iemand die een lastigeo opdracht met een goeden uitslag bekroond ziet. Karei sprak nog steeds niet over de uitnoodigmg tot de jachtzulks was nu ook niet noodig, hy had het door slaand bewys geleverd dat hy niet jaloersch op den graaf was. „Waarom heb je ook je toestemming ge geven zei E’stoen zy alleen waren en zy een ontevreden trek op het gelaat van haar man ontdekte. „Ik rekende daar stellig op, en ik weet zeker, dat het beter zou geweest zyn/ Karei zag haar eigenaardig aan, met een pynlyken trek om de lippen, dien zy nog niet opgemerkt bad. (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1