3 GROOTE OPRUIMING advkktentikn Slanken uit Schoonhoven, Stadsnieuws. Gedurende de maand Augustus tot Spotprijzen. Af/i/vff/s //£W£fo-w-dmJww Verspreide Berichten. Frankrijk. De socialietische Kamerleden willen de Kamer doen bijeenroepen om over de ge beurtenissen der laatste dagen te spreken. Een der gewonden bjj de ojilnsten op Donderdag der vorige week te Vigneni is een arm algezet moeten worden. In Indo-Chiua is een Franscbe troepen- aldeeling in een hinderlaag gevallen, waar door o.n. een kapitein en een luitenant z\jn gedood. Dutbchland. Eolenburg mag eenige nren per dag opzitten, maar er is nog geen kijk op, dat bet proces zal kunnen hervat worden. Nog twee soldaten zijn gestorven tenge volge van de ontploffing van een granaat bij een brand in de legatiewijk der Dnitsckers in Peking. Eküelakd. Men is in spanning over de aankomst van den grooten nieuwen kruiser „Indoinitnbie", die uit Canada moet komen en de reis in zoo korten tijd als mogelijk is doen moet. Gisteren werd bet vijftigjarig jubilé van den eersten Trans-Atlantiscben kabel ge vierd. Rusland. Sedert 21 Juli kwamen te Astrakan (gou vernement en slad) 16 sterfgevallen cholera en 34 ziektegevallen voor. In Saratow 1 sterfgeval en 7 ziektegevallen, in district Zarizcyn een sterfgeval en vier ziektege vallen. CLXII. De openbare schooi beleeft een ernstigen tijd. De bijzondere school heeft een grooten voorsprong gekregen op de openbare door de wet-Kuyper, zoodat zjj in gemeenten, waar een kerkelijke raad over haar gesteld is, een harde dobber krijgt. En wanneer daarbij de predikanten van alle gading voort durend de openbare school in het zwartste zwart afmalen, dan wordt het den voor standers der openbare Bchool wel eens bang om het hart. Maar als wij dan iu de stiHe binnenkamer eens rustig overwegen, waarom al die drukte gemaakt wordt door de zeloten der bijzondere school, als wi) kalm aanleggen den toets om het gehalte der redevoeringen, preekeu zoo ge wilt, te bepalen, dan blijft het vertrouwen in het beginsel der openbare school ongeschokt. Maar er zijn andere, ern stiger feiten zoo pas voorgevallen, die ons naar de pen doen grijpen. Er zijn openbare onderwijzers, die gaan twijfelen aan de juist heid van het beginsel der openbare school eu zij trachten deze te vervormen tot een school met den Bijbel. Vrees is een kwade raadgeefster te allen tijde en in elk geval. Zoo ook hier. Laten wij de feiten kort memoreeren 18 Dec. 1907 trad Ds, Jongebreur van Veenendaal in de Groote Kerk te Schoon hoven op om het Snppletiefonds te versterken. Maar waar wjj door het optreden van Ds. Conradi allen achter de schermen hebben kunnen zien, daar is het ons duidelijk ge worden, dat het meer was te doen om de 200 leerlingen te bereiken tegen 15 Jan. 1908. 28 Jan. 1908 werd door Ds. de Bruin te Groot-Ammers een vergadering belegd, waar dezelfde ds. Jongebreur een rede hield vóór Christelijk onderwij». Een vereeniging werd opgericht, zoo heet van den rooster met 40 leden en eerlang zal dit sterk vermeerderen volgens het krantenbericht. In Februari daarop volgende hield Ds. Andre te Schoonhoven voor zijn gemeente leden van kerkje A eti bijgewoond door velon uit kerkje B een preek vóór de Bgbel- school. Dit bad tengevolge dat de kerkeleden nit Willige-Langerak een school met den Bnbel wilden oprichten voor 15 kinde ren. Maar nu ze alles voor hun rekening zouden moeten nemen, laten ze hun kinderen toch maar weer op de openbare school. Och wat zal de dominee er ook al veel van zeggen, die toch ook ztin kinderen in veel gevaarlijker tijd naar de openbare school stuurt, omdat privaatles te veel geld kost. Zoo- veel is het beginsel niet waard. 6 April worden pogingen in het werk gesteld om in Nieuwpoort te komen tot stichting van een Christelijke school. Dit alles is te veel geweest, of te vlug op elkander, en heeft sommige menschen de angst op het lijf gejaagd. Wij lezen althans 11 Juni een bericht uit Groot-Ammers: De in deze gemeente circuleerende lijst, inhou dende het verzoek aan de bevoegde macht, om op de openbare school alhier den Bpbel in te voeren, is reeds van vele handteeke- ningen voorzien. En op 16 Juli jl.Er is gunstig beschikt op het adres om den Bijbel op school te mogen gebruiken. De bevoegde macht heeft dus gunstig be schikt enwjj zullen den binnen kort de eerste openbare school met den Bijbel hebben. Wie is die bevoegde macht? Dat zegt ons art. 21 der Wet 1. De regeling van de schooltijden en vacantiën, de vaststelling van het leerplan en van de bij hst onderwijs te gebruiken boeken enz., geschieden door het hoofd der school, onder goedkeuring van burgemeester en wethouders en van den districtsschoolopziener. B(j verschil tusschen B. en W. en den districts-schoolopziener beslist Onze Minister, die met de uitvoering dezer wet is belast. Er dient hier klare wgn geschonken te worden Tot welke dezer autoriteiten hebben adres santen zich gewend? Is het hoofd der school er voor te vinden om den Bijbel als leerboek op de lijst der te gebruiken boeken te plaatsen? Jüoo niet, hebben B. en W. of de school opziener hem alsnog gelast zulks te doen? Zijn de onderwijzers allen bereid om den Bijbel als leesleerboek te gebruiken, of heb ben zij in dezen enkel te gehoorzamen? Welke bijbelrichting zal gevolgd worden? Wat zal gebeuren, als ouders of onderwij zers van richting veranderen eri bezyrapr daartegen maken 'l ,L De voorstanders der openbare, netftrale school hebben recht te weten, op welke wijze te Groot-Ammers de Bijbel op de school zal ingevoerd worden. - Temeer nog, nu we dezer dagen in dit blad hebben kunnen lezen, dat de gemeente Berkenwoude nog minder omslag maakt en waar de raad bij besluit decreteert: dat in het vervolg op de openbare lagere school de Bijbel als leesboek zal wor den gebruikt. Hier maakt de raad art. 21 tot een doode letter en maakt de vrijheid der ouders tot een aanfluiting. Wil, men de openbare school Christiani- seeren, men doe het door wijziging van art. 35, maar niet langs tirannieken weg. Zeker wjj weten het, dit alles is het ge volg van de onzalige uitlating van Minister Rink. Maar wij hebben nog zooveel ver trouwen in den moed en beginselvastheid der betrokken hoofden en onderwijzers te G^oot- Ammers en Berkenwoude, dat zjj slechts onder protest, openlijk protest den Bijbel op hun school zullen toelaten. En dan willen wjj hen herinneren aan de rede van den heer Zelvelder op de verga dering van Volksonderwijs te Zwolle 19 Juli j.l., waar hij spreekt over de neutraliteit der openbare school: Hierna bracht de voorzitter in herinne ring de verklaring van minister Rink' van het vorige jaar naar aanleiding van db in het voorloopig verslag van de begrboting gedane vraag door eenige- leden „Of niet menigmaal in naam van het neutraliteitsbe ginsel eischen worden gesteld, die toch in derdaad niet uit dat beginsel voortvloeien en die aan de openbare school ernstig af breuk doen?" Bedoelde verklaring van den minister luidde aldus: „Het geven vaQ godsdienstonderwijs is overgelaten aan de godsdienstleeraren, terwjjl de onderwijzer zich heeft te onthouden van iets te leeren, te doen of toe te laten, wat strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de godsdienstige begrippen van anders denkenden. Hierdoor wordt niet uitgesloten het onderwijs in bjjbelsche geschiedenis als onderdeel van de geschiedenis of het doen van verhalen uit de bijbelsche geschiedenis en evenmin het uitspreken van een gebed, wanneer een en ander kan geschieden zonder te kort te doen aan den eerbied, verschul digd aan de godsdienstige begrippen van andersdenkenden. In dat geval heeft dan ook, naar de mee ning van den minister, een schoolopziener niet de bevoegdheid zulks te verbieden. De voorzitter herinnert er aan, dat deze ministerieels verklaring heel wat stof heeft opgejaagdhjj memoreert de discussie daar over in de Tweede Kamer en stelt dan de vraagwat moet het standpunt zjjn, dat Volksonderwijs bij deze kwestie inneemt? En dan is sprekers antwoord hierop: Op de lagere school behoort de bjjbel niet te huis, daar zgn Inhoud gaat bovenhet begrip van kinderen van 6- tot 12-jarigen lp*1 (Applaus). Op de openbare lagere school komt hier nog bij, dat de verhalen uit den bjjbel, zal dit leesonderwijs eenige waarde hebbön, moe ten verklaard worden. Bjj deze verklaring zal ongetwijfeld de godsdienstig kerkelijke overtuiging van den onderwijzer op deji voor grond treden en daardoor de openbare school niet toegankelijk z«n voor de kinderen van die ouders, welke met den onderwijzer op godsdienstig kerkelijk gebied verschillen. Hetzelfde geldt voor het gebed op de O. L. school. Wat Volksonderwijs wil handhaven, dat is de openbare lagere school, die opleidt, naast het aanbrengen van nuttige en gepaste kundigheden, tot alle Christelijke en maat schappelijke deugden." Er breekt een gewichtige tgd nan voor de openbare school. Als op deze wjjze met de neutraliteit der openbare school kan omge sprongen worden, dan wordt op brutale wijze een streep gehaald door art. 35 der Onder wijswet, maar ook art. 192 der Grondwet wordt verkracht vooral ten opzichte van den onderwijzer, Openbare onderwijzers van Groot-Ammers en Berkenwoude, houdt het beginsel der neutraliteit hoog! Heeft minister Rink te onzaliger ure de neutraliteit prijs gegeven, art. 192 is uw plechtanker. Duidelijk zegt het: „De inrichting van het openbaar on derwijs wordt, met eerbiediging van ieders (dus ook van den onderwijzer) godsdienstige begrippen, door de wet geregeld. Wanneer de volstrekte neutraliteit van art. 35 der Onderwijswet wordt losgelaten, dan komt men in strjjd met art. 192 der Grond wet en art. 5 ten opzichte van Israëlieten, Roomschen en Vrijdenkers. JAN BAZUIN. Nederland en Venezuela. De „Frankfurter Ztg." verneemt dd. Maan dag uit New-York, dat te La Guayra aan de „Gelderland" is belet, met den vasten wal verbinding te krjjgen. De Venezolaan- sche autoriteiten weigelden, de mail, w. o. de brieven voor den Duitschen diplomatieken vertegenwoordiger, in ontvangst te namen. Wjj lezen in Onze West van 15 Juli Uit de heden ontvangen Curaijaosche bla den bljjkt, dat de verhouding tusschen Ame rika en Venezuela ook zeer gespannen is. Het Amerikaansch gezantschap is van Ca racas overgebracht naar Curasao. Men schijnt zich op Curasao te vleien met de hoop op een gezamenlijk optreden van Ne derland met Amerika, Engeland en Frank rijk tegen Venezuela. En in O. W. van 28 Juli „Te Washington denkt men, volgens de New-York Herald, dat het vertrek van het Amerikaansche gezantschap uit Venezuela naar Curasao uitsluitend verklaard moet worden uit de pest, die in Caracas en La Guayra heerscht. Het gerucht, dat het tot diplomatieke breuk is gekomen wordt noch aan het Amerikaansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken, noch aan het Vene- zolaan8che gezantschap te Washington be vestigd." (Vad.) Men schrjjft aan het Vad.De tweede grief van President Castro is al bijzonder onge motiveerd. Het heet toch „Ten gevolge van de beleediging aan de Republiek en de Regeering van Venezuela door den Neder- landschen Minister-president aangedaan, ten gevolge van 't niet salueeren doorj de Gelder land van de Venezolaansche vlag by gele genheid van het afhalen van dien Minister- resident, zal President Castro niet kunnen voortgaan met het onderhouden van vriend^ schappelijke relaties." Nu herinneren wij er aan, dat in het eerste hoofdstuk van het tweede deel van de Verordeningen van de Koninklijke Marine het reglement op de eerbewijzen en saluttn in art. 17 zegt „Binnen het jaar bij herhaling dezelfde reede bezoekende, wordt de vlag der natie, waartoe de reede behoort, door hetzelfde schip of door dezelfde schepen niet ander maal gesalueerd". Wij herinneren er aan dat de Gelderland hetzelfde jaar reeds een bezoek aan Venezuela had gebracht, en dat het dus volkomen terecht was dat de Gel derland de Venezolaansche vlag niet lueerde. Gemengde Berichten. Gisterenmiddag bemerkte dr. Bavinck, Schiekade te Rotterdam, na uitstedig ge weest te zijn, dat inbrekers in zijn huis waren gedrongen na het verbreken van een glasruit der veranda aan de tuinzijde. Alles bleek doorzocht, doch er worden slechts eenige gouden en zilveren sieraden en eenig klein geld vermist. Een onaangenaam avontuur hadden naar men aan de Rott. mededeelt - Zon dagmorgen na de godsdienstoefening, in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente aan den '8 Gravendijkwal te Rotterdam, de predi kant en eenige leden van den kerkeraad. Dezen bevonden zich in de consistorie, toen de koster, blijkbaar meenende, dat zich niemand meer daarbinnen bevond-, de bui tendeur afsloot en huiswaarts ging. De heeren zaten nu opgesloten en waren dus in een moeilijke positie. Gelukkig kwam een hunner op het idéé, dat men uit het raam naar buiten zou kunnen komen. Dat kon men echter niet doen zonder het noodige klimmateriaal. Een trapleer was echter spoedig gevonden en zoo zag men het zeker niet alledyagsche verschijnsel, dit een do- miné en eenige kerkeraadsleden in hun beste plunje al klauterende en klimmende de con sistorie uit een der ramen verlieten. Maandag 30 Juli 1906 werd in de Geul te Valkenburg het lijk gevonden van zekeren P. Algemeen werd vermoed, dat er van een ongelukkig toeval geen sprake kon zijn. Het ljjk vertoonde aar. het hoofd ernstige ver wondingen, blijkbaar door een ijzeren voor werp veroorzaakt. Waarschijnlijk had de ongelukkige nog geleefd vóór hij in de Geul werd geworpen. De hoed van het slachtoffer werd gevonden bij hotel Palanka, het lijk in het Oda-Park. Ook dét gaf te denken. Daags te voren moet P. nog twist gehad hebben in het café F. op het Walramsplein, waarbij hij met een stoel door zekeren J. S. werd gedreigd. Zekere L. v. d. W., een meisje, moet bij het drama tegenwoordig geweest zijn. Volgens haar zeggen moet P. door een vijftal personen zijn aangevallen als één der aanvallers te zijn beschuldigde zjj den bovengenoemden J. S. De gebroeders S. werden beiden gearres teerd C. S. werd kort né zijn arrestatie weer in vrijheid gesteld, terwijl J. S., die van den beginne af beweerd had tijdens het plegen van de misdaad in zijn bed te hebben gelegen, na een week eveneens uit de pre ventieve hechtenis werd ontslagen. De misdaad bleef alzoo onopgehelderd. Thans wordt volgens de Limb. Koerier over deze geheimzinnige zaak weer opnieuw ge-f fluisterd. Er zouden nl. bij een burgemeester uit de omgeving van Valkenburg anonieme brieven zijn gekomen, uit Duitschland, welke namen noemen van personen, die meer van deze zaak weten. In ieder geval zjjn deze mededeelingen wel der moeite waard, om een onderzoek in deze moordzaak te doen in stellen elke aanwijzing, hoe klein ook, kan van het hoogste belang zijn, om de(n) ware(n) moordenaar(s) te ontdekken^ mede ter volkomen rehabiliteering der destjjds ge arresteerde gebroeders S., te goeder naam en faam bekend. De vergadering van landbouwers te mid- wolda nam Maandagavond het besluit, om de loonregeling van 1907 te handhaven en dus den stakers niets toe te geveu. Deze vragen nu ook loonsverhooging voor het uitgesloten dorschmachinepersoneel. Bij de rivieroefeningen te paard door het tweede regiment huzaren is gistermorgen bij Roermond de milicien van dit regiment Leenders van Bergeik in een baggerkuil geraakt en verdronken. De nonvlinder. Zaterdag zijn weer 177'/9 kilo nonvliuders ingeleverd, zoodat nu reeds 357l/i kilo of 3'/a millioou stuks zijn gedood, ongerekend de raassa's, die| werden opgeruimd in de des avprtds ontstoken vuren. Merkelijk iedAo eek de opruiming, zoodat men verwacht dat de premie van f 3 per kilo zal moeten verhoogd worden om de vangers aan het werk te hou den. Het Staatsboschbeheer kende f 100 toe. 't Ongedierte is intusschen ook in de bos- 8chen onder Roosendaal verschenen. Te Zittau, in Saksen, wordt een elektri sche lichtbron gebruikt bij de verdelging van den nonvlinder. Op het dak van de elektriciteitsfabriek waren op een avond twee zuigtoestellen met zoeklichten geplaatst. De vlinders kwamen met tieöduizenden op het licht af en werden dan door de zuigtoe stellen opgeslokt. Verder waren op verschil lende plaatsen in de stad de glazen bollen van de elektrische booglampen weggenomen; de vlinders vlogen daardoor in de vlam van de koolspitsen. Andere zwermen kwamen om in de vlam van gaslantarens. In het geheel hebben op deze wijze 29 kilogram (naar schatting 250.000) nonvlinders den dood gevonden. Het plan is, om nog een verdelgingstoe- stel op den toren van bet raadhuis te plaatsen. Ook uit Bohemen komen berichten van een onrustbarend optreden van den nonvlin der. Er zjjn omvangrijke maatregelen ge nomen tot bestrijding van de plaag*. De groote verspreiding van den vlinder bljjkt wel uit het feit, dat hjj reeds in groote massa's voorkomt in de parken van Prang. Een commissie heeft een onderzoek ter plaatse gehouden. De bosschen in Noerd- Bohemen werden ernstig bedreigd. Ook ujt Teplitz, Eger, Asch, Tetsoher., Rodenbach en Leipa komen verontrustende berichten. Overal worden maatregelen genomen, om het schadelijke insect te weren, maar de overvloed is zoo groot, dat de krachten tot verdelging te kort schieten. Bjj het Vrijdag door de justitie nit Zie- rikzee ingesteld onderzoek naar een vermoe delijke poging tot brandstichting bö den landbouwer C. Geluk, te Sint Annaland, heeft de 24-jarige dienstbode W. v. d. K., afkom stig uit Kerkwerde, bekend zich daaraan te hebben schuldig gemaakt. Het fpit had vol gender wjjze plaats Zaterdag 25 Juli, 's morgens half 8 uur, moest één der zoons van den landbouwer in de schuur zijn en bemerkte toen, dat een emmer met teer, hangende aan een met die stof gevuld vat, in brand stond. Het vat werd spoedig uit de schuur verwijderd en gelukkig juist intjjds want enkele minuten later zou de brandende maas* teer over den dorschvloer zjjn geloopen, waarna schuur en woonhuis stellig in^ vlammen zou den zijn opgegaan. De verdenking viel weldra op de dienstbode, die eerst aan de politie en later aan de justitie bekende schuldig te zijn. Zy is waarschöniyk niet toerekenbaar, en de justitie vond dan ook geen termen haar te arresteeren. Nadat de justitie was vertrokken, heeft de dienstbode getracht zich van het leven te berooven, wat echter werd verhinderd. Onder geleide is zü daarop naar hare familie te Nieuwerkerk getrans porteerd. GOUDA, 5 Augustus 1908. Voor het eindexamen R. H. B. S. slaagden te Delft mej. Lize de Ven en de heeren L. J. de Ven, M. A. J. Leeuwenburgh, N. R. Slop en J. Ch. Muller, allen van de R. H. B. S. alhier. Naar wg vernemen zal morgen op de kin derkennis in plaats van de gewone licht beelden een voorstelling gegeven worden met de bioscoop. Heden morgen bezocht Z.Exc. den minister van oorlog, deze gemeente tot het inspectee- ren van de kazerne, het kleedingmagazgn en de schietbaan. De 6e orgelbespeling, die ons gisteravond naar de Groote Kerk riep, beeft ons het meest voldaan van alle, die we in den loop van dit seizoen mochten bgwonen. De met zorg gekozen nummers voor orgel, waren inderdaad de moeite waard gehoord te worden. Hoe prachtig ontwikkelen zich de 5 stemmen in No. 1, hoe onderscheiden de variaties in No. 4. Hier troffen ons vooral var. 10, 12 en 13, terwgl de var., die de heer Spaan derman var. 13 deed voorafgaan, zeer mooi klonk! Deze vulde dan ook wel aan, waar ons een paar andere werden onthouden. Voor de dames dezen keer niets dan lof. Mej. Helder wa*k in den beginne wat twgfel- achtig, maar kwam spoedig op dreef. „Ich batte viel Bekümmernis" i9 moeilgk, maar werd toch vrg goed gezongen, terwgl „Maria Gnademutter" en „Mache mich selig" zeer schoon gezongen werden. Het begin van Mej. Smehugzen was ook niet heel gelukkig. Recitatieven zyn uit hun aard dikwgls ondankbaarde „Aria" was ook veel beter. „Die Hirten" en „die Könige" lieteu niets te weoschen over zoowel wat zang als voordracht betreft. Zg beschikt over een flinke dosis zeggingskracht, die ze zonder overdrgving weet te gebruiken en haar ge- boor meesleept. Mochten beide dames zich nog weer laten hooren, zg het dan ook dit jaar niet meer, wg zullen ons ten zeerste verplicht gevoelen. Ret vele schoone de vorige week op muzikaal gebied genoten, was zeker de reden wel van de geringe opkomst gister avond. 't Was verbazend jammer, want die deze orgelbespeling hebben bggewoond, zgn zeker hoogst voldaan huiswaarts gegaan „De Staatscourant" no. 181 bevat o.ra. de Statuten van de huizenmaatschappg „Quinio", te Gouda. Doel: het aankoopen, verhuren en verkoopen van huizen en andere gebouwen en bouwterreinen binnen de gemeente Gouda of omliggende gemeenten en wat daarmede in verband staat in den ruimstan zin des woords. Duur50 jaar. Kapitaalf 100.000, verdeeld in 100 aandeelen van f 1000, waar van geplaatst 35 aandeelen, volgestort door inbreng van een woonhuis met tuin en erf, aan de Wachtelstraat2 heerenhuizen met erven aan de Turfmarkt en 4 heerenhuizen met erven en tuinen aan den Bleekerssingel te Gouda. Het bestuur der venuootschap is opgedragen aan den raad van beheer, onder toezicht van 3 of meer commissarissen. Voor de eerste maal worden tot leden van den raad van beheer benoemd de heeren Mr. M. M, Schim van der Loeff en H. J. Nederhorst Jr. en tot commissarissen de heeren H. J. Ne derhorst, C. W. van de Velde, G. Prince, Mr. M. M. Schim van der Loeff en H. J. Nederhorst Jr. Zondag 2 Aug. hield de Postduivenver- eeniging „de Zwaluw" een stedelgk concours voor jonge duiven, voorzien van ring 1903, van uit Mechelen. De duiven werden aldaar precies ten 8 uur in vrijheid gelaten en be reikten hare hokken als volgt: uur min. sec. C. P. J. Boer, 10 51 12 C. Steensma, 10 52 43 A. Janeen, 11 7 37 11 8 12 C. M. Holthugzen, 11 8 34 Johs. 11 8 41 C. van Djjk, 11 10 41 C. P. J. Boer, 11 11 17 Jac. Holthuyzeu, 11 13 19 A. Kraaienbrink, 11 13 26 C. P. J. Boer, 11 13 42 0. Steenima. 11 14 8 11 14 20 11 18 27 11 23 14- 11 28 26 11 31 16 11 35 22 11 35 40 11 35 51 11 36 56 11 40 11 43 1 11 44 26 11 51 6 11 52 8 A. Jansen, Johs. Holthugzen, W. Wildschut, G. Sjjl, C. Steensma, M. A. Holthugzen, T. Willemse, C. van Dgk, Kraaienbrink, T. Willemse, M. van Dijk, C. M. Holthugzen, A. Biné, T. J. Stoppelenburg, Eereprgs f 1,50 voor de snelstvliegende duif, uitgeloofd door de Ver. „de Zwaluw", behaald door C. P. J. Boer. Eereprgs f 1,00 voor de eerste twee ge toonde duiven door een liefhebber, uitgeloofd door de Ver. „de Zwaluw", behaald door A. Jansen. Eereprgs aangeboden door N. N. voor de eerst getoonde duif van een lid van de Post- duivententoonstelling behaald door C. P. J. Boer. Eereprj)8 aangeboden doojr Mej. N. N. voor de eerst getoonde duif van een niet-lid der Tentoonstelling, behaald door J. J.Holthugzen. 1 Kistje sigaren uitgeloofd door W. Brngne voor de eerst getoonde duif in 't lokaal bg Brngne, alwaar de vereeniging „de Zwaluw" gevestigd is, behaald door C. M. Holthugzen. Tevens hield de vereeniging „de Zwaluw" een casconcours uit Mechelen. De uitslag was als volgt u. m. s. Ie prgs C. M. Holthugzen 11 08 34 2e Joh. Holthugzen 11 08 41 3e Jnc. Holthugzen 11 13 19 4e Joh. Holthugzen 11 18 27 5e Jac. Holthugzen 11 29 16 6e M. A. Holthugzen 11 35 22 7e T. Willemse 11 35 40 8e T. Willemse 11 40 9e C. M. Holthngzen 11 44 26 10e T. J. Stoppelenburg 11 52 08 Bg genoegzame deelname heeft de ver eeniging „de Zwaluw" het plan gevormd om op Zondag 13 September nogmaals een ste delgk concours te organiseeren voor oude en jonge duiven, van uit Enschedé. De eerste africhting daarvoor zal plaats hebben op Zondag 16 Aug. Het Bestuur der vereeniging hoopt dat veel liefhebbers voor dit concours hunne duiven mede zullen geven. Gouderak, 3 Aug. In de Vrgdag 24 Juli jl. gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente werd vastgesteld de nieuwe salaris- verordening voor het onderwgzend personeel, en afwgzend beschikt op een adres van vele ingezetenen, waarin werd verzocht maatre gelen te willen nemen, opdat in deze gemeente een telefoonkantoor met publieke spreekcel worde opgericht. Capelle a d IJssel. Onder de varkens in deze gemeente heerscht de ziekte. Zoo spoedig deze zich bg een der dieren open baart, worden zg door de eigenaars naar Rotterdam vervoerd, om daar smakelgk op gepeuzeld te worden. Krimpen k.d. Lek, 3 Aug. Bg het hooi» mennen geraakte de landbouwer H. Ver meulen alhier met paard en wagen te water. Na zeer veel moeite werd alles weer op het droge gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voorde schade was alleen materieel. Aan het verslag van de toestand dezer Gemeente over 1907 ontleenen wg het vol- Plaatselgke verordeningen door den Raad gedurende het jaar vastgesteld. 1. Strafverordeningen. Verordeningen van 5 April, 13 December en 27 December tot wgziging der Algemeene Politie-verordening. 2. Belastingverordeningen. Verordeningen op de heffing en de invor< dering van kaai- en liggelden en van een bruggeld. 3. Verordeningen van verschillenden aard. Verordening op de Brandweer. Verordening houdende voorschriften waar aan electrische geleidingen en toestellen in kramen en tentea ter kermis moeten voldoen, alvorens tot de opening vergunning wordt verleend. Wgziging der verordening regelende de bezoldiging van het onderwgzend personeel aan de lagere scholen der gemeente. Wijziging der verordening op den Han- delscnrsus. Verordening regelende de samenstelling en de bezoldiging van het personeel ter ge meente-secretarie. Wijziging van het reglement voor de Stads- Muziekschool. Verordening betreffende het loon, den werktijd, de aanstelling, het ontslag enz. van de werklieden in dienst der gemeente (werkliedenreglement) Besluit tot nadere vaststelling van het kenteeken, bedoeld in artikel lo der Wo ningwet. 4. Instruction. Werden niet vastgesteld. Beknopte en zakelgke opgave van de voornaamste in den Gemeenteraad behandelde onderwerpen. De voornaamste zaken in de openbare vergaderingen van den Gemeenteraad be handeld waren de hierboven vermelde verordeningen, de kohieren der plaatselgke directe be lasting naar het inkomen en die voor de heffing van schoolgeld op de vier Burger scholen der Gemeente, de rekening der Gemeente, dienst 1906, de begrooting der Gemeente voor 1908, de rekening over 1906 en de begrootingen voor 1908 van de gemeente-gasfabriek en het gemeente-pensioenfonds, de rekening over 1906 van de Schutterg, de rekeningen over 1906 en de begroo- tingep voor 1908 van de onderscheidene instellingen van liefdadigheid, de Kamer van Koophandel en Fabrieken, de Volksgaar keuken, het Hoffman's gesticht en de Bank van leening, en verder de volgende 4 Januari. Goedkeuring der rekening en verantwoording van den executeur-testamen tair in de nalatenschappen van wglen de dames Van Iterson en regeling van de voor- loopige bewaring der fondsen uit die nalaten schappen. Verhuur van de niet voor den bouw yan het Van Iterson-Ziekenhuis benoodigde gron den aan de Krugerlaan aan K. Jonkheid. Nadere regeling der jaarwedden van de uitsluitend aan het gymnasium verbonden leeraren, ter tegemoetkoming van door den Minister van Binnenlandsche Zaken tegen de by Raadsbesluit van 26 October 1906 ge troffen salarisregeling gemaakte bedenkingen. Verlenging van bet aan den heer A. L. van Uven, leeraar aan het gymnasium, ver leende verlof wegens ziekte. Aanneming van eenige moties, nl, van den heer Donker, houdende uitnoo- digiug aan Burgemeester en Wethouders om alsnog van advies te dienen over een ver zoek van de agenten van politie-vereeniging „Per Aspera ad Astra" om wgziging der pensioenverordening van den heer Vingerling, beoogende de vermelding bg iedere ontwerpbegrooting van de straten, welke voor eene geheele of ge- deeltelgke vernieuwing in aanmerking komen van den heer van der Ree, houdende uit- noodiging aan Burgemeester en Wethouders tot overlegging van eene raming van kosten voor het dempen en rioleeren van de Nieuwe Heven van den heer Muglwgk houdende uitnoo- diging aan hun college tot het ontwerpen van voorschriften voor electrische geleidingen in kermistenten, en van den heer Donker, beoogende de indiening van een ontwerp-werkliedenregle- ment. 18 Januari. Besluit tot het verleenen van uitzicht op gemeentegrond ten behoeve van een aan W. C. van Oei toebehoorend perceel aan de Lange Groenendaal. Aanneming van het afwgzend preadvies op het verzoek van B. van Wingerden e.a. tot het treffen van maatregelen ter verbete ring van het verkeer op den overweg van den Staatsspoorweg. Besluit om niet te aanvaarden eene voor waardelgke vergunning der Commissie voor den straatweg en de vaart van Gouda naar Bodegraven tot het hebben en leggen vap gasbuizen in den Graaf Florisweg. Machtiging aan Burgemeester en Wethou ders om in te schrgven voor acht aandeelen in het uit te breiden kapitaal der Koninklgke Steariue-Kaarsenfabriek „Gouda" en om deze op het door hen te kiezen tydstip te verkoo pen voor ten minste 130 pCt. 15 Februari. Verwerping van een ten verzoeke der Gezondheids-commissie gedaan voorstel tot opneming in de Algemeene Po litieverordening van een verbod om groenten en andero levensmiddelen in slooten en grachten te wasschen. Verwerping van een voorstel om als proef in eene bestaande vacature aan de le Bur gerschool voor meisjes niet te voorzien en het hoofd der school met het onderwgs in eene klasse te belasten. Onderhandsche verlenging der verhuring van den voormaligen Beukmolen aan M. J, A. Endenburg. Verkoop van een stokje grond aan P. van Vliet. Besluit tot het doen inrichten van eene conciërgewoning in het gebouw voor het Bouw- en Woningtoezicht. Toekenning van wachtgeld aan den kapel meester, den adjodant-onderoffleier en den bode-magazgnknecht der op te heffen Schut tery. Aanneming eener motie van den heer Jon genburger, beoogende de indiening van een voorstel tot wijziging van artikel 66 der Algemeene Politieverordening. 8 Maart. Wyziging van eene der voor waarden, waaronder aan A. Stolwgk ver gunning is verleend de IJssellaan te ver lengen. Afwgzende beschikking op het verzoek van den gewezen gemeente-werkman F. J. de Jong om herziening van het hem toege kende pensioen. Afwgzende beschikking op het verzoek der Vereeniging „Nieuw Leven", om gebruik te mogen maken van schoollokalen ten behoeve van hare Cursussen. Toekenning van een subsidie aan bet plaat- selgk de Ruyter-Comité. Vaststelling van het uitbreidingsplan der gemeeute. 5 April. Nadere verlenging van het aan den heer A. L. van Uven, leeraar aan het gymnasium, verleende verlof. Besluit tot verbouwing van de Tweede Burgerschool voor jongens. Besluit tot afbraak van het brandspuit buisje aan de Wachtelstraat. Afwgzende beschikking op bet verzoek van den onderwgzer H. Kleyn om toekenning der tegemoetkoming in de huishuur. Besluit om het voorstel tot het onder hands voor drie jaren verhuren van eene standplaats ter kermis terug te zenden aan Burgemeester en Wethouders ter afdoeniug. 3 Mei. Nadere regeling der jaarwedde van den Schatter dör localiteiten met ver gunning voor den vorkoop van sterken drenk in het klein. Onbewoonbaarverklaring der woning Wiik P No, 163. Besloit tot verbouwing der woning van den gemeente-bouwmeester. 24 Mei. Afwgzende beschikking op het verzoek van den Algomeenen Nederlandschen Politiebond om subsidie ten behoeve VAn de vanwege dien bond af te nemen examens. Onbewoonbaarverklaring der woning Wük L No. 302. Verdaging der beslissing over de plannen voor het te bouwen van Iterson-Ziekenhuis. 7 Juni. Uitgifte in erfpacht van een stuk grond aan Scbieland's Hoogen Zeedgk aan de Goudsche Waterleiding Maatschappg. Besluit tot aanstelling van een(e) hulp- apothekeres) en tot aanwgzing van een deel der boyenverdieping van het Sint-Catharina- Gasthuis als woning van den gemeente apotheker. Vaststelling der plannen voor het te bouwen- van Iterson-Ziekenhuis, na aanneming eener motie van den heer Muglwgk, beoogende de beslissing over de wgze van verlichting uit te stellen totdat een besluit zal zgn ge nomen in zake het oprichten eener electrische cèntrale voor deze gemeente. 28 Juni. Besluit tot uitbreiding van het aantal politieagenten. Overneming van grond aan de Boelekade van H. G. van der Wolf. Verhoor van grond achter den Langen Tiendeweg aan L. van dar Beek. Verkoop van grond aan de Vest aan C. K. Galama. Behandeling en verdaging van bet voor stel tot verhuur van grond aan het Regen- tesseplantsoen aan J. Th. W. Keus. Afwgzende beschikking op het verzoek van Tb. C. van Xanten om lyvgtachelding der herstellingskosten van door zgne stoom boot aan de brug bg het Galgeveld veroor zaakte schade. Besluit tot het voor rekening van de ge meente en van belanghebbenden doen be straten van het bewoonde deel der Kruger laan. Verkoop van het verlaten brandspuithuisje aan de Turfmarkt aan J. L. Bruns. Afstand van grond aan de Vest aan de provincie Zuid-Holland ten behoeve van eene voorgenomen verbreeding van de Turfsingel- gracht. Vergunning aan G. Th. Steenland tot het bouwen van een gebouw achter zgn perceel aan den Kleiweg, zulks als beslissing op het door hem ingestelde beroep tegen het door Burgemeester en Wethouders weigeren dier vergunning. Interpellatie van den heer van der Ree over den vervuilden toestand der sloot langs de Scheltemastraat. (Wordt vervolgd.) ran alle nog resteerende COSTUMES, COS TUMES TAILLEUR, MANTELS, BLOU- SEN, ROKKEN en JAPON8TOFFEN %fHet beate, onachadelykele en f* makkelykate poetemiddel voor HeoM' en vooral damea en KinderachoenWW*, ie de Appretuur van C. M MUIIor k Bi 'P Berlin«Mtll-Slr. 14. - Men Ittte (oei Op naam en fabriekamerk.— Varkrypav ky Meeree Wlakellere la lekeeawert, faiaeteriea, ereaeryea eer ei». Beeerael-Deyet ky: W. leraeaiaaa, Arefcea

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2