idel. I THEE. iar BE ACTRICE. JVwmws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. i 3 Zaterdag S Augustus 1908. 47ste Jaargang. No. 10710, Bullonlandscli Overzicbl. 1 FEUILLETON. NZORG« «HUIS. )IJS GOUDA. ITS. - van irnietiging (KMAN A Zi l'eletoj n Aio. 92. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, iranco pet ]>ost 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F C E N T E N. aantal onge- op aanvraag, a Co. n toepassingen 'orde Por- rit. Zjj geven ■s niet kunnen geen imitatie 30. Kleiwegsteeg. en werk. QT, n modellen te (.11KMI! E COURANT RK te letten ZONEN, i?- Reuter seint uit Friedrichshafen, d.d. 6 Augustus worden afgele- pakjes van vijl i eon Nod. ons m Nommer er n nevenstaand Wet gedepc- otVtDg van g(- velende IL, ,T La. Reuter seint uit Parijs, d.d. 6 Aug. Hedenavond te 8$ uur hield plotseling de electrische stroom in de wyk van de Place, de la Bourse en eveneens in andere wijken en op het centraal-telephoonbureau op en gingen alle lampen uit. Men vermoedt, dat de electriciens het werk hebben gestaakt. 48) In de zaal, achter de coulissen luid gesnik. Het gordjjn scheurde, als door den byvals- orkaan die thans losbarstte, vaneengerukt. Fedora lag nog steeds zonder beweging plotseling stond zy op, verward om zich heen kijkende; men kon bijna een geraffi neerd opzet, een kunststukje daarachter vermoeden, doch de ernstige houding waar mee zij bedankte, nam deze gedachte spoedig weg, het was werkelijkheid. Dit bewustzijn deed de geestdrift in omvang toenemen. „Tot weerziens! Blijven! Potoky! Poto- kyl” klonk het wild door elkander, zonder ophouden, en Elsa herkende onder de naar voren dringende menigte die met zakdoeken en hoeden wuifde, duidelijk haar echtgenoot. Hy applaudisseerde en juichte als de overi gen ja, toen zich het grootste deel van het publiek reeds verwijderd had, stond hij nog alleen met een heer in de loge en juichte baar toe naast hem ontdekte zij graaf Maxime Leidesdorf. Haar moeder stond angstig, schuw en met 1 Omtrent het ongeluk, dat graaf Zeppelin trof ontleent men aan de „Kölnische Zeitung” dat tengevolge van een hevig onweder een gondel door den wind omhoog werd gedreven. Toen de gondel daarop weder tegen den grond aansloeg, ontplofte de motor en ge raakte dat deel van den ballon in brand. Eenige soldaten, die het schuitje vasthielden, werden mede in de hoogte gesleurd en bij de ontploffing zwaar gekwetst. De ballon werd toen door den storm omhoog geslingerd en daarbij geheel door het vuur vernield. Omtrent het aantal gewonden was nog niets zekers bekend. Het heette, dat twee toeschouwers er waren wel 40 tot 50000 menschen naar Echterdingen gegaan om er dubbele fleeoh >gte, Zaltbommel tterdw». «e. Ctn. Botterdam Telefoon No. 99 ADVERTEN TIEN worden gepliatat 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des mid.d. Reuter seint uit Petersburg, d.d. 6 Aug.: Het Petersburgsch telegraafagentschap meldt, dat in het gouvernement Astrakan tot nu toe 51 choleragevallen, waarvan 24 met doodelyken afloop, zijn voorgekomen in de stad Zarizyn 96 gevallen, waarvan 55 doodelijk, in Saratow 14 gevallen met twee dooden. De Wolga van Samara tot Nishi Now- gorod en Rostov aan de Don worden door de ziekte bedreigd Saratow is besmet ver klaard. Te Petersburg is gisteren een verdacht geval aangegeven. In de „Times” een lange brief van het Parlementslid Sir G. Parker, alweer over het ontslaan van Engelschen uit Transvaalschen staatsdienstnaar aanleiding ran een, vol gens hem misleidende, mededeeling van den onderminister Seely. Er zijn niet, zegt Parker, sedert begin 1907 maar 164 Engelschen ont slagen zooveel hebben er by het departe ment van koloniën aanvrage gedaan om een plaats. Er waren 39 vacaturesin 21 zijn er van die ontslagen Transvalere benoemd bovendien werd aan acht een plaats aange boden maar weigerden zij. De ontslagenen tellen veel meer, wil Parker zeggen. Zou ’t Zouden de ontslagenen zich niet allen of meest allen wenden tot de Engelsche re- geering, die aangeboden beeft ze te helpen? De enkelen, die ’t niet gedaan hebben, kon den stellig beter. In een brief aan Parker herstelt Seely een fout in het verslag dat de „Times” van zijn rede had gegeven. In Transvaalschen staats dienst zijn er niet 80 pCt. Engelschen, maar 84 pCt. ten doel om huishoudelijke veel noodig te t aan minge* i te verkoopen. jmt geheel ten aeniging dat Maandagavond een ondergeschikt paleis beambte de vertrekken van den sultan bin nendrong en dezen een dolksteek ip de borst toebracht. De dolk stuitte echter af op het pantserhemd of de „maliënkolder”, die de sultan uit vrees voor aanslagen, steeds onder zijn gewone kleeding draagt, zoodat de vorst alleen een kleine kneuzing opdeed. De pa leiswacht arresteerde den bedrijver van den aanslag. Bij den man werd voor een belang rijk bedrag aan goud en banknoten gevon-’ den, zoodat hij blijkbaar was omgekocht. Dit is niet de eerste aanslag die op den sultan is gepleegd. Op 21 Juli 1905 werd by het gebruikelijk bezoek aan de Hamidieh moskee op den sultan geschoten. In 1902 kwam, eveneens uit Genève, bet bericht van een aanslag, maar dat bericht werd toen dadelijk beslist tegengesproken. In 1900 meldden Weener berichtgevers een poging tot vergiftiging van den sultan, maar dit bericht werd nimmer bevestigd. In Turkije beschikte men, althans onder de oude om standigheden, over voldoende middelen om alle paleisgeheimen ook werkelijk zorgvuldig te bewaren. Abdoel Hamid regeert nu reeds 31 jaren, langer dus dan eenig sultan in de laatste eeuwen deed. Bygeloovigen zullen hem na al die verschillende mislukte aanslagen on getwijfeld nog oen lang leven voorspellen. volgehouden." „Karei, wat deert je? Je ziet er zoo op gewonden uit en je hand gloeit koortsig." „Elsa, ik kan mij niet beheerschenals je wist... Vergeef! Vergeet! Ik heb niet beter geweten, maar het zal anders worden.” „Karei, je doet mij schrikken, je bent niet wel. Kom, wy rijden naar Grünau, van avond nog." „Naar Grünau Hoe kun je dat woord nog uitsproken nu! Jy, Elsa, naar Grü nau Nooit ga je weer naar GrünauIk ben een dwaas geweest, een blinde gek, die zyn kostbaar bezit niet kendemaar thans, Elsa, ken ik het, en zie in dat het te kost baar is voor my alleen, den armen Karei von der Heydendat het een misdaad is, het wangunstig weg te sluiten. Spreek niet, Elsa; ik weet, je bent groot, edel en goed, je wilt my geen verdriet aan doen. Maar ik zeg je, het is geen verdriet meer voor my sinds hedenavond, sinds ik tot het be wustzijn ben gekomen, welk een euveldaad ik begaan heb, integendeel, ik zou zelfs niet meer kunnen leven zonder je kunst I Wat ik dacht te bezitten is niets, en wat ik versmaad, veracht heb, is alles alles! Ik heb zooeven den graaf gesproken o, ik begrijp thans zijn vurige vereering en schaam my voor hem. Ik heb hem mijn toezegging gegeven aan een contract met In den nanacht van drie op vier Augustus zyn in de omstreken van Courtantine, in den hofschouwburg staat niets meer in den weg”. „Behalve mijn toestemming, niet waar?” begon thans Elsa, die zfcjf slechts met de uiterste inspanning had ongehouden. „Die ik evenwel nooit zal geven”, voegde zy er met onvaste stem aan toe. Daarna barstte zjj plotseling in tranen uit en hief de kramp achtig gevouwen handen tot haar echtge noot op. „Karei, je bemint my niet meer Von der Heyden deinsde terug voor deze onverklaarbare uitbarsting. „Ik je niet meer beminnen? Ik aanbid je!" Hy omhelsde haar stormachtig; zy ontdekte een hevige smart onder den druk zy’ner hand, en een vurige kus sloot haar lippen. Zy maakte zich huiverend uit zQn armen los; het was haar, alsof Maxime haar met een kus bevlekt had. „Neen, je bemint mjj niet meer, niet my, een andere bemin je - die door nog meer, misschien door alle mannen bemind wordt! Je Elsa, de moeder van je kind, is dood voor je. Maar ik wil je doen walgen van deze ééne en my zoo wellicht zelf redden! Luis ter dus: voor haar die je bemint, voor deze verleidelijke Fedora, die je bloed zoo ver hitte, knielde zooeven een ander en sprak hetzelfde als jy. (Wordt vervolgd.) betraande oogen in de garderobe. Elsa ondervond medelijden, en daarby het was immers de laatste maal, zy omhelsde en kuste haar. „Nu gaat ge met ons mee naar Grü nau, naar onzen kleinen Max." „Wilt ge dat? Mag ik dan toch nog?" snikte de oude vrouw, omvat door de volle armen van haar kind. Elsa haalde verlicht adem, toen zy het kostuum van vorstin Romanzoff had afgelegd en naar haar eigen eenvoudig kleed greep eindelijk! „Nu kan hy toch elk oogen- blik komen ik ben er nieuwsgierig naar, wat hy den graaf wel gezegd heeft! Hij zal deze gelegenheid niet hebben laten voor bijgaan, om zijn woede op hem te koelen." Daar viel haar in, hoe zy hem zooeven had gezien in de bandqp klappende, naast den graaf, den directeur, deze scheen zich bedacht en wijselijk gezwegen te hebben. Maar verrukt heeft zy hem toch, den goe den man, en dat verheugde haar, er was toch één in de zaal die de kunst oprecht genoot. De avond was dus niet vergeefsch! Ja, als allen zoo dachten, zoo gevoelden dan. dan Zy schrikte hevig, toen de deur ging. Doch met een luiden vreugdekreet snelde zy haar echtgenoot te gemoet. „Eindelijk, Karell Wat heb ik naar je verlangd!" „Ja, eindelijk! Ik had het niet langer rtroffen i welbekend KT-1LIX11 radicale en van alle, zelfs ikige wauw- ontstaan door □gdigen leeft yd zwakte, Bleek Hoofdpgn - Maagpijn nvennogen snz. Uit- Graaf Zeppelin ontving het volgende tele gram van Keizer Wilhelm Ik verneem tot myn innigst leedwezen, dat uw ballon door het onweder vernield is en ik bied n by dit allerdroevigst ongeluk myn hartelyke deelneming aan, te meer, daar ik met geheel Duitschland alle reden had te gelooven u met den roemvollen uit slag van uw opzienbarende en grootsche poging te kunnen gelukwenschen. Het be reikte succes echter moet allerminst worden miskendhet zal u troosten over het onder vonden leed. Sedert Woensdagmiddag 4 uur woedt een hevige brand te Donaueschingen, een plaatsje in Baden, aan den Oostelyken voet van het Scbwarzwald gelegen. Door een onbekende oorzaak brak de brand uit, die al spoedig in verschillende straten een dertigtal huizen aantastte. De brandweer stond wegens gebrek aan water machteloos, bet hielp dus ook niets, dat van verschillende plaatsen uit den omtrek de brandweer te hulp schoot. Omstreeks 6 uur ’s avonds stond meer dan een derde van de stad, die omstreeks 4000 inwoners telt, in brand. Er viel toen ook reeds verlies aan menschenlevens te betreuren. Te Donaueschingen is ook de residentie van den vorst van Fürstenberg, die er een prachtig slot heeft, waarin zich een uitge breide bibliotheek bevindt, welke 100000 boekwerken en 1000 handschriften omvat, onder welke laatste het handschrift C. van het Nibelungen-lied, een Parsifal uit de 14e eeuw, de oudste Zwabenspiegel enzoovoort. Het is te hopen dat deze schat moge be houden blyven. Uit een onderzoek, door de Echo de Paris ingesteld by de werkliedensyndicaten, blykt, dat de syndicaten erkennen zich door den bluf van de C. G. T. op een dwaalspoor te hebben laten leidenzy zyn besloten een fikschen schoonmaak te houden en de be driegers door eerlijke, trouwe mannen te vervangen. De Humanité deelt mede, dat het fédérale bestuur met algemeene stemmen de aanslui ting heeft goedgekeurd van de nationale mynwcrkers-confederatie by de C. G. T. In het heele kolenbekken van het Pas- de-Calais heerscht volkomen rust. Overal wordt gewerkt. Te Albi daarentegen zyn alle putten ge sloten en staken een duizendtal mijnwerkers. Op een syndicale vergadering van mijn werkers te Montceau-Ies-Mines werd een motie aangenomen naar aanleiding van het gebeurde te Vigneux en Villeneuve St. Georges, waarbij leedwezen daarover werd uitgesproken, doch tevens besloten werd niet in staking te gaan. Dinsdagmorgen is te Villeneuve St. Georges zonder eenig incident de doodgeschoten staker Marchand begraven verschillende redevoeringen werden gehou den. Behalve het verzoek van de geünificeerde socialisten, heeft de President van de kamer geen aanvraag ontvangen tot byeenroeping van het Parlement. V Een der te Genève wonende Jong-Turk- sche leiders kreeg Woensdag een telegram uit Konstantinopel, waarin werd meegedeeld den ballon te zien en vele soldaten zwaar gekwetst waren. In genoemd blad wordt er de aandacht op gevestigd, dat, zonder het oponthoud te Oppenheim, tengevolge van het warm loopen van een motor, Zeppelin’s luchtschip reeds goed en wel te Friedrichshafen zou zijn teruggekeerd, voordat het onweer losbrak, dat zoo ongelukkige gevolgen had. Tegen onweer, inzonderheid storm en bliksem, zyn de luchtschepen weerloos en zullen ze wel altyd weerloos blyven. De vorderingen der meteorologische wetenschap leveren hier nog den eenigen waarborg op voor de veiligheid der luchtvaartuigen, door tydige waarschuwing voor naderend onweer. Vóór Zeppelin’s tocht zyn de noodige waarnemingen gedaan, welke voor den ver- moedelyken duur der reis goed weder voor spelden en die voorspelling werd bewaarheid, daar gedurende den ganschen trólit van Friedrichshafen langs den Ryn ei/terug over Mannheim naar Stuttgart het (weder zoo gunstig was, als men kon wensihen. Graaf Zeppelin vertrok na de vfcrnie*. van zyn luchtschip per automobiel naar Stutt gart en van daar naar Friedrichshafen. In Duitschland worden inschrijvingen ge opend voor de kosten van een nieuw lucht schip en er moet reeds voor groote bedragen zijn ingeteekend. Voortdurend komen nog nieuwe berichten over de ramp te Constantine, waaruit blykt, dat het onheil veel grooter omvang heeft dan eerst gedacht werd. In het geheel zyn 22 schokken gevoeld ook te Philippeville, Bizet en vele andere plaatsen heeft de aardbeving schade aange richt. De kazernes heeft men alle moeten ont ruimen, de troepen zyn gelegerd op het oefen terrein. Vele cavaleriepaarden werden in de stallen gedood. De normaalschool is totaal verwoest. De kathedraal heeft ernstig gele den. Tot nu toe werden drie lijken van inboorlingen onder de puinhoopen vandaan gehaald. De Arabieren verkeeren in een soort godsdienstige vrees, daar de bronnen die tot nog toe koud water gaven, plotseling allen heet geworden zyn, terwijl van ver schillende het water een bloedkleur heeft aangenomen. :k IEREN ERS 50 ds, 75 ets Drogisten TERDAM. R, Apotheker ven 198 en bij

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1