binnenland. BUTE OPRUIMING m advkhtèntihn Stadsnieuws. Gedurende de maand Augustus tol Spotprijzen. Algerië, krachtige aardschokken gevoeld. De eerste berichten omtrent deze aardbeving lnidden niet zeer ernstigmaar latere tij dingen geven van het gebeurde een weinig opwekkend relaas. De eerste, hevigste schok werd gevoeld 's nachts even na twee ure. Hjj duurde 10 seconden en werd door tal van minder hevige gevolgd. Dit duurde tot een uur of acht 's ochtendstoen was de aardbeving voorby. In Constantino is de teweeggebrachte schade zeer aanzienlijk. De zouaven-kazerne staat op instorten; het militaire hospitaal moest in allerijl worden verlaten. Het bankgeboaw van het Crédit foncier, de schouwburg en de overdekte markt staan nog overeind, doch met gescheurde muren. Op de hoogvlakte van Mansourah is een scheur ontstaan in den bodem van 200 M. lang bij V3 M. breed. In de Arabische wijk te Constantine zyn tal van Woningen vernield hetzelfde geldt voor vele gebouwen in de buitenwijk St. Jean. Ook de officieren-societeit is zeer gehavend. In de omstreken van Constantine is voel schade toegebracht, vooral te Rouffach en te Coudé-Swendon. v Berichten over aardschokken zyn nog in gekomen uit Böne, Soukharas, Philippeville, Guelma en andere plaatsen. De opgaven betreffende het aantal dooden zijn uiteenloopendmaar het schijnt wel dat betrekkelijk zeer weinig lieden bij de aard beving zijn omgekomen. Wel zijn er veel gekwetsten. Do Skoepsjtina heelt de begrooting in eerste lezing goedgekeurd. Heden beginnen de debatten over het handelsverdrag met de Donan-raonarchie. Daar ziïh van de iyde der jong radicalen slechts eenige sprekers hebben aangemeld, hoopt men dat het handelsverdrag in hoog stens vyl dagen in eerste lezing zal zyn algedaan. Verspreide Berichten. Frankrijk. In Beauval, op het ontworpen manoeuvre- veld voor militaire lnchtscheepvaart, zal begin October een nienwe militaire ballon „Villa de Bordeaux" met een inhoud van 8000 kubieke meter, proeven van bekwaam heid afleggen. President Fallières heelt den ministerraad zijn bevrediging uitgesproken over de harte lijke ontvangst, die hij overal in het noorden heelt genoten. Duitschland. De keizer moet een telegram aan pre sident Fallières gezonden hebben voor de dappere bonding der Fransche soldaten by den brand in de Duitsche legatiewyk te Peking. Eulenburg heelt een aanval van influenza gehad; hy heelt een temperatuur van88gr. en hoest veel. In Juli hebben er in Berlijn meer dan 100.000 vreemdelingen gelogeerd, onder wie byna duizend Hollanders. Oostenrijk-Hongarije. Twee olflcieren zyn naar Berlijn en naar Konstantz gegaan om de Duitsche militaire luchtschepen te gaan bezichtigen (van éen is er intnsschen niets meer te zien 1 Ook Oostenrijk wil zich namelijk een luchtschip aanschellen. Rusland. Nog steeds worden er bladen gestralt voor het publiceeren van Tolstoi's brief. De Russische consul in Tientsin is in bed overvallen en door messteken zwaar gekwetst, Marokko. De snltan heelt bericht, dat hij morgen, acht Augustus, zfln intocht in Marakesch boop te doen. Pkrzie. Uit Tabriz wordt gemeld, dat de revolu- tionnairen alle bruggen in den omtrek der stad hebben afgebroken om den regeerings- troepen te verhinderen binnen de stad te ko men. Deze troepen bevinden zich nu op 50 werst van de stad. Amerika. De verkiezingen op Cuba zyn rustig ver- loopen. Zij eindigden met de zegepraal van de conservatieven, die tegen de revolutie zyn, maar ook tegen de Amerikaansche inmenging, zoodat het een stemming tegen den Ameri- kaanschen invloed beteekent. Men bericht aan de Tel., dat de heer S. de Vries, wethouder van onderwys te Am sterdam, en lid van de Tweede Kamer voor het district Sneek, tot heden toe zyn man daat niet keelt neergelegd. Wel staat zyn besluit tot altreden Vast, dooh de datum hangt af van enkele wetsontwerpen, waarbij de heer de Vries als rapporteur direct be- trokken is. Vermoedelijk zal de heer De Vries eerst begin September zjjn besluit aan de kiezers te Sneek mededeelen. INDISCH NIEUWS. Vierdaagsche storm in de B a n d b-z e e. De Zuidooster- en Zuidwester eilanden zijn op vier dagen lang en later nog twee dagen (30 April en 1 Mei) door hevige stor men geteisterd. Aan het ambtelijk verslag is hierover het volgende ontleend In de onderafdeeling Sera kwam de storm in den morgen van 30 April opzetten en bleef vier da^en voortwoeden met een in deze streken ongekende hevigheid. De re genval was abnormaalte Adaoet viel in een etmaal 190 mM. De windrichting, eerst zuidwest, veranderde in een noordoostelijke, na west, noord en oost geweest te zijn. Luchtverschijnselen of aardschokken weiden niet waargenomen. De wind was zoo hevig, dat huizen instortten, boomen omvielen en de zee de steenen pier vernielden. De be volking werd door een panischen schrik aan gegrepen en de eerste berichten waren dan ook zeer overdreven. Nu de gemoederen tot rust zyn gekomen, blijkt, dat wel veel van den oogst vernield werd, vele huizen instortten en vooral een groot aantal klap- perbooraen omvielen, dat zelfs menschenlevens waren te betreuren, doch de ramp heeft niet dien omvang als oorspronkelijk gedacht werd. Bü aankomst van den controleur waren alle inwoners reeds onder dak, weliswaar op primitieve wijze, doch veeleischend zijn le- nimbereezen niet, daar de behuizing vóór dien storm niet veel beter is geweest. Te Lermatang (Jamdena) kwamen drie j menschen om. De djagong-aanplant werd vernield, de aanplant der aardvruchten en knolgewassen had weinig geleden. Voor zoover de opgaven betrouwbaar zyp, gegeven den eersten schrik en de weinig nauwkeurige telling der inboorlingen, moeten in deze onderafdeeling ongeveer 10.UUU klapper- en ongeveer 10.000 soekoenboomen omgewaaid zijn. De copra-uitvoer zal dus vooreerst wel te wenschen overlaten. Van de onderafdeeling Babber werden de negorijen Letwoerang aan de westkust en Tepa aan de oostkust van het eiland Babber door den controleur bezocht. De storm was echter heviger en de aangebrachte schade grooter. Hier werd het aantal omgewaaide klapperboomen op ongeveer 75.000 geschat. Veertig menschen verongelukten en zeven werden gewond. De schade, aangericht aan de woning van den posthouder, is groot. Van de Loeang- en Sermatagroep werden nog aangedaan de negorijen Eloe (Sermata) en Leoeang. Hier beteekende de schade niet veel. Vreemd is het dat de storm daar niet in April, maar op 1 Mei heeft gewoed. Te Loeang stond de zee dien dag ook juist buitengewoon hoog. In de onderafdeeling Leti en omgeving begon 30 April ongeveer te 7 uur des mor gens, een hevige wind te waaien mt net westen, waarbij drie malen liclitverscnyu- selen, waarschijnlijk elektrische ontladingen, werden waargenomen. Deze wind woei tot ongeveer hall 2 's nachts. Zware plasregens stroomden onafgebroken neder, m den tyd van vijf uren viel ongeveer 120 mM. regen. Van hall 2 tot 2 nar 's nachts kwam de be volking tot verademing, doch te 2nnrwierp plotseling een hevige windstoot uit het noord oosten verscheiden huisjes omver en daarna was het tot 8 uur in den morgenjvan 1 Mei een aaneenschakeling van buitengewoon krachtige windvlagen, die ongeveer alles wat nog" overeind stond, omver wierpen of zwaar beschadigden. Den ln Mei viel onge veer 180 mM. regen. De djagong-oogst, ge lukkig gedeeltelijk binnen, werd voor de rest vernield. Menschenlevens vielen met te betreuren. Te Serwaroe werden djagong 6Vp8tLakof werden dezellde verschijnselen opgemerkt, maar de wind was minder hevig en daardoor de schade minder groot. De bevolking kreeg djagong. Op het eiland Kisser is de storm een ramp geweest. Daar werden 2332 huizen verwoest, 14518 klapperboomen, 679 sagoboomen en meer dan 40000 andere vruchtboomen ver nield. terwijl groote schade werd aangericht in 1156 padi-, 3841 djagong en 297 katjang- aanplantingenvoorts kwamen 10 karbou wen, 735 varkens, 9918 schapen, 685 geiten en 15771 kippen om en werden 83 prauwen stukgeslagen. In de aideeling Wetar werd de storm het hevigst gevoeld op lMei. De kuststreek van Am au tot Ilmede werd geteisterd, de meeste huizen stortten in. Menschenlevens vielen niet te betreuren. Aangezien de posthouder nog niet terng was van verlof, konden geen juiste gegevens verstrekt wor den. Ilwaki werd geheel verwoest, op het hooldgebouw van de posthouderswoning na. De djagongoogst was juist binnen, zoodat da bevolking vooreerit geen gebrek heeft Een hevige bandjir, als gevolg van de zware regens, spoelde datgene weg, wat de storm nog had laten staan. Bibit-djagoeng werd versterkt. Gemengde Berichten. De zg. klapbrng by de Teylingerlaan te Sassenheim is smal, zoodat één rijtuig de geheele passage kan stremmen. Gisterenna middag moest vóór de brug nog een paar meter worden bestraat. Een auto nadert en stopt. De straatmakers willen een paar blok •J191111 YJ O (Hl UUVUIWI* s ken |leggen, waarover de auto kan passee- ren. De eigenaar verkiest dat niet. Ook wil hij niet over de naastliggende tyambrug, wat anderen vóór hem hadden gedaan. Hevig gemopper van beide kanten en geen rijtuig kan meer passeeren. Insusschen gaan de straatmakers kalm hun gang. Veel volk, dat is te begrijpen. Eindelijk was de straat zoover klaar, dat de auto haar weg kon vervolgen. Het ver keer had geruimen tyd stil gestaan. «Wat zijn er toch rare menschen in de wereld!!" is het waarlijk niet strenge commentaar van het „Leidsch Dbl." op' dit bericht, dat we aan genoemd blad ontleenen. Een groot aantal leden der Nederlandsche Weerbaarheidsvereeniging, totaal 175 man, heeft jl. Zaterdag het kamp te Laren be trokken. Toen de manschappen Zaterdagmiddag arriveerden, moest er nog heel wht gebeuren, eer de tenten enz. in zooverre gereed waren, dat het kamp voor een langdurig verblyl van 175 man geschikt was. Het kamp bestaat uit een veertigtal een voudige, hoogst practisch ingerichte tenten, waarin de deelnemers onderdak vinden. Buiten en behalve de soldatententen zyn bij genoemd 40-tal eenige officierstenten, een hospitaaltent, enkele tenten voor rijwielen en eenige reinigingstenten. Het grootste gedeelte der manschappen bestaat uit leerlingen der Hoogere Burger scholen, Gymnasia en studenten. Zjj zjjn van plan, later den lande als ver- lolsofflcieren te dienen, ol wel ligt het in hun bedoeling persoonlijk zoo weerbaar mogelijk te zijn. Het kamp duurt tot 16 Augustus. Door de Koningin is een groote zilveren medaille geschonken voor de dame, die, ter gelegenheid van de Gijsbert-Japix-feesten op 12 dezer te Bolsward, op de feestterreinen verschijnt in de fraaiste ouderwetsch-Friesche kleederdracht, dateerend van voor 1875. Naar wij vernemen, hebben in de gister middag te Amsterdam gehouden vergadering de werklieden der firma Asscher de voor stellen dier firma aanvaard. 300 werklieden gaan Maandag aan den arbeid. N. R. Ct. Gisteren is te Bunde by Nieuweschans een felle brand uitgebroken in de groote koop mansbehuizing van den heer G. Wiemann, aldaar. De brandweer wist met groote moeite een deel van het voorgebouw te behouden. Overigens ging alles verloren. Verzekering dekt de schade. De 25-jarige Hollander Charles Van Binck- horst, die in 1905 te Aken mej. Thérèse Offerman als maitresse had, welke vrouw later huwde met Jerusalem Kubert, maar niettemin met toestemming van haar echtge noot relaties met van Binckhorst onder hield en hem voortdurend om geld vroeg, heeft voor het Hof van Assisen terecht gestaan. Het echtpaar Jerusalem Kubert volgde, zooals men zich herinneren zal, van Binck horst naar Nice, waar de aanvragen en bedreigingen om geld ten slotte zoo dringend werden, dat van Binckhorst zich den 16n Mei naar het huis van Jerusalem begaf, met wien hy heftigen twist kreeg, daarmede eindigend, dat hij Jerusalem met een dolk doodde. In de rechtszitting verklaarde beklaagde, dat Jerusalem hem met een revolver ge dreigd had welk feit door de vrouw van Jerusalem erkend werd. Van Binckhorst was na het gebeurde niet gevlucht en liet zelf een geneesheer en een priester halen. Na beraadslaging heeft de jury Van Binckhorst vrijgesproken. Woensdagnamiddag kwam met den trein van half zes te Middelburg aan H. K. H. Prinses Marie vajf Saksen-Meiningen met gevolg. Zij begaf zich te voet naar de tram Wal cheren, waarin een coupé voor haar was gereserveerd, en vertrok naar Domburg. De directeur van de stoomtram Walche ren maakte de reis met de tram mede. De Prinses neemt te Domburg haar in trek in het Badhotel en komt onder behan deling van dr. Mezger. Haar kamerheer, de heer Bodien, was de Primes vooruitgereisd. Te Domburg aangekomen, werd, de Prin ses aan het tramstation verwelkomd. De burgemeester hield een toespraak en mevrouw Van Voorthuysen bood de Prinses een bouquet aan. Aan de dependance van het Badhotel, waarheen zij door het rijtuig van dr. Mezger werd gevoerd, werd de Prinses verwelkomd door mevrouw Mezger. Te Domburg worden nog meer vorstelijke personen verwacht, o. a. de regeerende Her tog van Mecklenburg. (Midd. Ct.) Over de Hudson-feesten, die het volgende jaar in Amerika zullen worden gehouden, en waarbij Nederland een voorname rol speelt, meldt liet „Ilbl." In een eerste circulaire, in beperkten kring verspreid, wordt er aan herinnerd, dat in April 1609 de Engelschman Henri Hudson, koramandant van het Nederland sche schip „de Halve Maan", varende voor Bewindhebberen van de Oost-Indische Com- pagnie, op reis was gegaan om den door tocht naar China op te sporen ten noord oosten. Dezen doortocht niet vindende, voor kapitein Hudson (Septeniber^TflOS). weste lijk een stroom op, die naar hem genoemd en thans als de Hudson-rivier bekend is, aan de uitmonding waarvan de stad Now- york is verrezen. In September 1809 wis Robert Fulton, als kominandant van de „Clermont", de eerste, die de Hudson-rivier is opgevaren Deze feiten zullen in September 1909 door groote feesten in Amerika worden herdacht. Daartoe heeft zich te Newyork een Hudson-Falton-feestcommissie gevormd, waarin ongeveer 200 personen zitten, met ook hier te lande welbekende Amerikanen aag het hoofd. Onder de feestelijkheden behoort het bin nenvaren van de haven van Newyork^ door „de Halve Maan" en de „Clermont", ^in getrouwe nabootsing van de oorspronkelijke schepen. Nu heeft zich in ons land een Nederland sche commissie gevormd om giften te ver zamelen, ten einde „de Halve Maan" hier te doen bouwen en aan te bieden aan de Amerikaansche commissie. Zoodra alle plannen klaar zijn en de va- cantie-tijd voorby is zal een beroep op het Nederlandsche volk worden gedaan. De Nederlandsche commissie is in haar volledige qamenstelling nog niet bekend. Uit Arasterdam hebben er o. a. de heeren mr. van Leeuwen, burgemeester, Cremer, president der Handelmaatschappij, van Eeghen, voorzitter der kamer van koophan del, vice-admiraal Sweerts de Landas Wy- borgh en van Nierop, lid der Eerste Ka mer, zitting in. Een treinpoetser te Oostende vond in den celwagen een man zitten, die vroeg of men hem nog langer zonder eten zou laten. Do poetser ging den stationschef verwittigen en toen bleek, dat de man, die uit de gevange nis van Tongeren naar die van Brugge moest worden overgebracht, vergeten was. Hij had reeds 40 uren in den waggon gezeten. Een le klas patiënt. Ongeveer 14 dagen geleden werd een Duitscher ernstig ziek opgenomen in de Roomsch-Katholieke Ziekenverpleging te Amsterdam. Hij werd natuurlijk met veel zorg verpleegd, nacht en dag werd by zyn sponde gewaakt, tot hij eenige dagen ge leden door den dokter genezen werd ver klaard en in zijn huiskleeren in den tmn mocht wandelen. De Duitscher nam er een goed loven van, liet zich door wjjn en lekkere schoteltjes aansterken, tot.... hy plotseling den aftocht blies, zonder iemand vaarwel te zeggen. En het ergste, hij vergat blijkbaar nog onder den invloed van zijn ziekte de rekening te vragen. 's Avonds miste men hem eerst op het appèl. De le klasse patiënt heeft sedert niets meer van zich laten hooren. (I0 -1 Eergisteravond tegen zeven uur werd de Haarlemmerstraat bij het Singel te Amster dam in rep en roer gebracht door het geluid van twee snel elkander opvolgende revol verschoten, en het geschreeuw koH .daarop van moord, moord De menigte pakte zich samen voor perceel 7 waar een dame in de deur van het bo venhuis luide van moord! stond te roepen. Aanstonds kwam politiehulp opdagen en kon een onderzoek worden ingesteld. Op de eerste verdieping vond men de bewoonster, de weduwe V. D.-K. hevig bloedend aan de rechterslaap, dood op den grond liggen. In haar nabijheid werd bewusteloos gevon den een man, die bij haar kamers gehuurd had en na den moord op de vrouw, gepoogd had' zich zeiven ook het leven te benemen, wat hem evenwel mislukt is. Uit het verhaal van de naaste buren bleek, dat men den heelen avond niets buitenge woons gehoord had, twist noch woorden wisseling, tot plotseling twee snel op elkan der volgende aehoten de lieden opiohriktea, De beide kinderen van de vermoorde, een meisje van 13 jaar en een jongen van 9 begonnen vreeseljjk te gillen en te schreeu wen en riepen naar boven, de bewoonster van'de tweede étage, die aanstonds beneden kwam en het vreeseljjk tooneel zag, waarop zü dadelijk de straat op liep en alarm maakte. De gewonde, een zekere N. werd per brancard naar het Binnen-Gasthuis vervoerd, waar bij eergisteravond laat nog niet tot bewustzijn was gekomen. Hij had een wonde aan het voorhoofd. De vermoorde is volgens verklaring van een geneesheer, wiens hulp werd ingeroepen, oogenblikkelijk dood geweest. De kogel trof haar recht in de slaap. Wat de aanleiding tot het misdrijf is, valt nog niet met zekerheid uit te maken. Zeer waarschijnlijk onbeantwoorde liefde; de dader moet met de betuigingen van zijn gevoelens zijn slachtoffer herhaaldelijk hebben lastig gevallen, die daarvan echter niet gediend bleek. Op de revolver, die door de politie in be- slag werd genomen, waren nog viqr scherpe I patronen. De justitie in kennis gesteld met het ge beurde stelde nog denzelfden avond een on derzoek in, dat door mr. P. W. Boll, substi- tuutoffibier van justitie werd geleid. Het lijk zal heden gerechtelijk worden geschouwd. Wij deelden reeds mede, dat het hoofd bestuur van de partij der gerechtigden tot de gemeene heiden en weiden van Gooiland (de nieuwe partij) zich bereid heeft verklaard te voldoen aan het verzoek van den minister van binnenlandsche zaken, mr. Heemskerk, om de noodige inlichtingen en gegevens te verschaffen aan de door Z.Exc., in overleg met den minister van justitie in. het leven geroepen commissie ter oplossing van de be kende erfgooiersquaestie. Naar het Hbl. verneemt heeft genoemd hoofdbestuur daarna van de commissie ont vangen een groote vragenlijst, met verzotk de daarin gestelde vragen voor 15 Augustus te willen beantwoorden. Ook aan dit verzoek heeft het hoofdbestuur der nieuwe partij bereids voldaan. Volledig en breedvoerig zjjn alle vragen beantwoord en nog deze week zal de lijst aan de commissie worden toe gezonden. De bijzondere spoed, welke de commissie, bestaande uit de heeren mr. H. C. Dressel- huys, administrateur bij het departement van justitiemr. S. Grataipa, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, en jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford, administrateur /bij het departement van binnenlandsche zaken, maakt, vindt zijn oorsprong in den wensch van minister Heemskerk, om dejerf gooiersquaestie voor het volgend voorjaar, dus voor de nieuwe schaardagen, tot een oplossing te brengen. Zooals men weet, vor men de schaardagen steeds de woelige periode in dezen rechtstryd. (N. R. Ct.) Te Enschedé is gisternacht aan de Mink- maasstraat de woning van G. Jansen, toe- behoorende aan deu wagenmaker Ensink, totaal uitgebrand, vermoedelijk tengevolge van het in brand geraken van een kleeding- stak, dat bij een gastoestel hing. Verzekering dekt de schade. De klacht van een invloedrijk Amster- darasch ingezetene, die, teruggekeerd van een boitenlandsche reis, bij vernieuwing ge troffen werd door den déplorabelen toestand waarin zich het hoofdplein aldaar bevindt, heeft op het Prinsenhof indruk gemaakt. Gistermorgen waren de tuiniers der stad bezig het geruïneerde, sinds lang droogleg gende waterbassin om den voet van het een armige Naatje, met groen en bloemen te vullen. Het seizoen, aldus vernamen wij by publieke werken, werd te ver gevorderd geacht om het bassin overeenkomstig zijne nienwe bestemming te verbouwen, en boven dien geldt het een proef. Valt zij goed uit, dan hebben wij wellicht nog ingrijpende her vormingen van B. en W. te verwachten voorde Damplannen ten uitvoer worden gelegd. (N. R. Ct.) GOUDA, 7 Augustus 1908. Het programma vau den Schietwedstrijd welke gehouden zal worden op Zendag 30 Augustus 1908 op het Schietterrein aan den Rotterdamschen Dyk, door de afd. Gouda van „Volksweerbaarheid", luidt aldus A. KORPSWEDSTRIJD op M. '95 150 Me ter en Marga 15 Meter, naar keuze, korpsen van 5 personen, (elk 5 schoten) Hiervoor worden uitgeloofd Vergold Zilveren-, Zilveren Medaille van het Hooldbestnnr, en Bronzen Medailles en wel tot het aantal der deelne mende vereenigingen, benevens kleine Zilr. Med. voor den heogsten korps- schntter. B. PERSONEELE BAAN 150 Meter, 5 schots. le voor leden die nilslnitend lid zyn van V.W. 2e voor leden die tevens lid zijn van andere schietvereenigingen. 3e voor leden die niet op 150 M. ge oefend zijn op de margabaan, afstand 15 Meter. Prijzen: Kunstvoorwerpen. C. VRIJE BAAN 150 Meter M. '95. le 3 schots k 15 cents, 2e 3 schots 2b cents D. VRIJE BAAN MARGA, 15 Meter, 10 cents per serie. Des namiddags ten 4 uur aanvangende zal een wedstrijd in het HARDLOOPEN gehouden worden, uitsluitend voor de leden der Marsch- en Velddienstafdeeling. Deze zal bestaan uit o.) 100 METER HARDLOOPEN in uniform en met geweer M. 71 bewapend. b.) 500 METER HARDLOOPEN in uniform en met geweer M. 71 bewapend. De uitreiking der prijzen zal plaats hebben des avonds ten 81/» uur op de bovenzaal van het Café „Het Schaakbord". Beroepen by „de Ned. Herv. Kerk te Huizen, N.-H., (toez.) ds. D. E..J. Hupkes te Waddingsveen. Waddingsveeh, 5 Augustas. Met alge- meene stemmen besloot heden de gemeente raad den bouw der gasfabriek op te dragen aan de firma Carl Francke te Bremen voor de som van f 126,766,21 en de fabriek aan deze firma te verpachten. Aan het verslag van de toestand dezer Gemeente over 1907 ontleenen wjj het vol gende Gemeente-eigendommen, werken en inrichtingen. A. Eigendommen, niet bestemd voor den pnblieken dienst. De kade om de als weiland verpachte uiterwaard langs Schielands Hoogen Zeedjjk verlengd en in aansluiting gebracht met de kade om het terrein van de Goudsche Waterleiding Maatschappij, waardoor het weiland is vergroot en de groote dwarskade daar nu niet meer noodig is. Die versche kade had het in het najaar ernstig te ver antwoorden, doch is onmiddellijk weder in orde gebracht. Voor een en ander is uit gegeven f 1076,27. De Tolgaarderswoning aan het Goudsche- _„i Amsterdamsche Rijpad bij Boskoop is afgebroken wegens bouwvalligheid. De bouw van eene nienwe woning is na aanbesteding uitgevoerd door D. van Leenwen te Boskoop, vorderende eene nitgaaf van f 1990. De andere woning aan genoemden weg bij den Rijn begint ook voor vernieuwing in aanmerking te komen. De overige eigendommen verkeeren in goeden staat. B. Eigendommen, bestemd voor' den pn blieken dienst en openbare Gemeente-werken. Als naar gewoonte werden de voor de Fabricage beuoodigde materialen in bet openbaar aanbesteed, als gevolg waarvan werd opgedragen de levering van houtwaren aan J. en G. Alblas te Wad- dinxveen voor f 1974, ijzer en staal aan J. H. Kok alhier voor f 118,- gereedschappen en lichte ijzerwaren aan J. H. Kok alhier voor f 245,— koper, lood, zink enz. aan J. H. Kok alhier voor f 470,— en bouwmaterialen aan de firma A. Jonker en Zonen alhier voor f 137, Verder werd publiek aanbesteed, en als gevolg daarvan gegund aan J. Slegt, alhier, het maken van schutdeuren in de donkere sluis, en het vernieuwen van remmingwer ken, ducdalven enz. voor f 3785, Erven C. A. de Gidts, alhier, het bouwen van een brandspnithnisje in bet plantsoen Crabethstraat voor f 948,60 J. H. de Wilde, alhier, het bestraten en rioleeren van een gedeelte der Prins Hen drikstraat en van de Singelstraat voor f 12780,- J. Overkamp, alhier, het maken van een conciërgewoning boven de kantoren Bouw en woningtoezicht voor f 1372,— J. P. de Groot, alhier, het verbouwen van de 2e Burgerschool voor jongens voor f 1033,- v C. den Besten, te Ammerstol, het maken van den onderbouw met eenige grondwer ken voor het Von Iterson-Ziekenhnis voor f 32940,-. In eigen beheer werden uitgevoerd, be halve waar uitdrukkelijk anders is vermeld de gewone onderhoudswerken, vernieuwingen en herstellingen, verf- en behangwerken, timmerwerken, leidekkers- en lobdgieters- werken, metselwerken en smidswerken enz. tot instandhouding en verbetering der ver schillende werken en eigendommen a. Openbare Gemeente-gebouwen. RaadhniB. Alle bnitenverfwerkeu werden opnieuw geverfd, de muren zyn geschrobd en met Gobelin gesausd. 2 kamers en de conciërgewoning werden geverfd en behangen, het plafond in de Raadzaal en dat in de Burgemeesterskamer zyn schoongemaakt, ter wijl de Raadzaal met de stofzuigmachine werd gereinigd. By de voordeur werd een tochtpui ge plaatst. De stnc- en witwerken werden uit gevoerd door W. Idenbnrg, die na aanbe steding in 1905 voor 3 jaren daarmede is belast. Archief en Librye. Een schoorsteen is verhoogd, waardoor de last van rook, dien men steeds ondervond zeer is verminderd. Twee nieuwe boekenkasten werden aange schaft. Aan het Politiebureau en het kantoor van den ontvanger zyn slechts gewone onder houdswerken verricht, evenals aan het Po litieposthuis in de Prins Hendrikstraat. Brandspoithnizen. Tengevolge ran de reorganisatie der brandweer was het noodig een huisje in het plantsoen by de Crabeth straat te bouwen (aangenomen door Erven C. A. de Gidts voornoemd). Daardoor kwam het huisje van spnit nr. 3 aan de Turfmarkt ledig, welk huisje is verkocht aan J. L Bruns voor f 1000.—. Ook het huisje aan de wachtelstraat kon worden gemisthet is ter verrniming van het verkeer gesloopt. Van de Armkamer is het stap- en witwerk in 1906 mede voor drie jaren aangenomen door de firma Arts en Eilers en dat van het gebouw der Bank van Leening door H. van der Draajj. Het groote kantoor is na de noodige herstellingen aan maar- en hout werken geheel geverfd. Aan het Bestedelingenhuis werden de ge wone onderhoudswerken verricht, evenals aan den Benkmolen, waarvan na dit jaar het geheele onderhond ten laste van den Unor der is, die het perceel opnieuw voor 10 jaar inhuurde. Gasthuis. Voor deu stadsapotheker wer den kamers in orde gemaakt en de apotheek rechtstreeksche gemeenschap «et het hoofdgebouw gebracht. Het stuc-er. witwerk is voor drie jaren opgedragen aan W. Iden bnrg. Oude vrouwenhuis. De stuc- en witwer ken werden krachtens driejarige overeen komst verricht door H. van der Draajj. Weeshuis. De voorgevel werd gerestau reerd, de topgevel werd afgebroken en op nieuw in zyn onden vorm opgemetseld, deze de meisjesschool en 2 kamers in de woning werden geverfd. Vloeren werden gerepareerd en muren gesausd. Het stuc- witwerk is voor drie jaren aangenomen door W. Idenbnrg. Arti-Legi. De woning werd voor den nieuwen concierge geverfd en wat vertim merd. Het stac- en witwerk werd wederom gedaan door R. Rozestraten. De verleden jaar met zinkwit overgeverfde achtergevel houdt zich goed. Stadserf. Van de woning „van den ge meente-bouwmeester werd een gedeelte af gebroken in verband waarmede een nienwe keuken is ingericht. Behalve de keuken, bergplaats en dienstbodekamer en zolders, zyn er nu nog in dit buis 12 vertrekken. Gebouw voor het Bouw- en Woningtoezicht. De gangvloer is vernienwd en boven is een conciërgewoning gemaakt (aangenomen door J. Overkamp voornoemd). In de werkinrichting zyn de keuken en het keukenportaal geverd. Tol- en broghnizen. In de woning van den havenmeester werden 2 kamers geverfd. Torens. De groote St. Janstoren is geverfd en om en bij de wyzerborden zyn het lood en leien vernieuwd. Waag, Boterbal, Korenbeurs en Visch markt. De z.g. schutterskamer op de Waag is ontruimd en de bovenverdieping thans in hunr gegeven aan den heer d'Aumerie voor een permanente schilderijententoonstelling. Eenige buitenverfwerken werden aan de Waag gedaan. Algemeene begraafplaats. Van de gebouwen en hekken enz. werden alle buitenverfwer ken «opnieuw geverfd. Een kamer werd be hangen en geverfd. Zwem- en badinrichting. De verzakte kamertjes langs den Bleekerssingel werden gerecht, gelicht en van betonvloeron en fan deering voorzien en daarna met de andere kamers, hekken, stellingen, enz., enz. her steld en geverfd. In school no. 1 in de Patersteog werden 5 lokalen 125 banken geverfd. De stnc- en witwerken zyn als verleden jaar uitgevoerd door R. Rozestraten. De groote topgevels aan den Groeneweg werden opnieuw opge voegd en hersteld. Van school no. 2 aan de Nieuwe Haven zijn alle buitenverfwerken opnieuw geverfd evenals de dakramen in den gang. Ook de woning is buitenom geverfd en 1 kamer daar geverfd en behangen. Aannemer van de stuc- en witwerken is H. van der Draajj. In school no. 3 aan de Keizerstraat is een nieuwe tegelvloer van Qoenast trottoir tegels in den gang gelegd. De waterleiding is ge heel vernieuwd. De stuc- en witwerken zyn geheel vernieuwd door den aannemer W, Idenbnrg. In school no. 4 aan de Prins Hendrik straat zyr, de stuc- en witwerken evenals verleden jaar gedaan door de firma Arts en Eilers. le Bargerschool voor meisjes. In het gym nastieklokaal is een nieowe vloer gelegd van Meppelhout, eene kamer in de woning van het hoofd is geverfd en behangen en de schutting is hersteld. Het stuc- en wit werk is aangenomen door H. van der Draag. (Wordt vervolgd.) VERSCHEIDENHEID. Onweer. Te Harmeien sloeg de bliksem in drie telefoonpalen en in het telefoonkantoor zon der schade te veroorzaken. Een tent, aan den Blanwkapelschen weg te Utrecht, waarin drie soldaten werd ook getroffen. Van een der manschappen werd de mouw van zjjn tuniek geschroeid, overigens kwamen zjj met den schrik vrjj. Boven Veenendaal, de Geldersche Vallei, en Ede is het zwaar weer geweestin de Maanderbuurt en onder Ede brandden schaaps kooien af. De hofstede van Kammeling in de Vels- wjjk te Zelhero werd in den asch gelegd, en ook in de omstreken van den „Kruisberg" te Doetinchem en te Terborg brandden boerderjjen af. Ook in Overijssel heeft de bliksem schade aangericht en werden op eenige plaatsen koeien doodgeslagen en boomen getroffen. Te Utrecht liep gisteren het gerucht, dat in de waterstraat een vrouw door den blik sem zou zjjn getroffen, óf van schrik dood gebleven. Bjj onderzoek bleek hier niets van aan te zjjn. Wel was in de Hooipoort^ een 59-jarige vrouw aan hartverlamming gestorven, doch het verband tusschen on weer en dood is volstrekt niet aangetoond. Amsterdam, 3 Augustus 1908. Volgens bet weekblad van de Commissie- bank te Amsterdam, zjjn in de week, ge ëindigd 3 Augustus, door tusschenkomst dier bank verhandeld de navolgende minder cou rante fondsen Aand. 's Gravenhaagscbe Crediet- ver. en Deposito kas (50 pCt. gestort. Surinaamsche Bank Utrechtsche Hypotheekbank CIO pCt. gestort) Mjjnbonw My. Kahajan 4 pCt. Oblig. Bierbrouwerij en Azjjn- makerjj de Gekroonde Valk Aand. Holl. Mjj. tot het maken van Werken in Gewapend Beton 140 Maatschappij de Katholieke Illnstratie Uitgevers Mjj. Elsevier. Cum dividend 1907 Stoomboot Mjj. E. S. C. St. Martin Nederl. Westf. Spoorw. Mjj. 4 pCt. Oblig. Geldersbh Overijssel- sche Locaal Spoorweg Mjj. Aand. Spoorweg Mjj. Almelo Salz- bergen 4 pCt. Oblig Noord Friesche Lo caal Spoorweg Mjj. Aand. Eerste Onderlinge Aannemers Verzekering Mjj. 20 pCt. ge stort 30 Groninger Waterleiding 150 Opr. aand. Javasche Colt. Mjj. F 139.— Cert, van 5 pCt. Oblig. Lexington Eastern R.R.Co. 500.) 49 pCt. van alia nog resteerende COSTUMES, COS TUMES TAILLEUR, MANTELS, BLOU- SEN, ROKKEN en JAPONSTOFFEN 110 pCt. 118 145 17'/.. 95"„„ 32'/.. 95 60 270'/,, 98'/,. 120 48 yj/SMsJs/xv Burgerlijke Stand. Reeuwijk- GEBORENEva, ouders J. Slegt en A. C. Lakerveld. Frans, onders D. Verwey en M. van Djjk. Willem, ouders A, Krnjjt en J. Verbree. Predikbeurt bij de Remonstrantache Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 9 Augustus, 's voormiddags lO'/j uur Ds. F. A. KLAVER, Oude Wetering.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2