I 0 Dini tel r», Lm DB ACTRICE. :Co. BINNENLAND yVtewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 47ste Jaargan Dinsdag 11 Augustus 1908. No. 10713. pak. n Buitenlandse!) Overzietn. FEUILLETON. orin i Haag. 4 van tatie en rachten. Verspreide Berichten. !BEK, te LM Co. rogist, k ’outróle- NS en den taan. L met de ’■IIX.” ouwe Gast- byvoeging uingewend, o toegepast geAeest. oren. vloeistoffen 307. Westzaan. tarne aan geweken. Ik dacht maar ik abruiken gebracht, land weet voor uw ideren. IRUIN. I, i Gasthuis E. H VAN IJ aset, K. N SER, Haas- j. d. STAR, db GROOT, Benschop. terSancta Een medewerker van de Daily Chronicle beeft te Londen een onderhoud gehad met Na de hervatting begon het spelletje echter opnieuw. Welikowits verklaarde, dat Misits’ bewering een gomeenc leugen was. Waarop Misits betuigde, dat Welikowits een voor stander geweest was van den koningsmoord en de uitroeping dor republiekde liberalen hadden er op gerekend op die manier op het kussen te zullen komen. Ribarats zoo zeide Misits had, toen er geruchten begonnen te loopen dat hy aan het komplot medeplichtig was geweest, zulks in de bladen later, tegenspreken. Ribarats ontkende dit te midden van het grootste rumoer. Toen hy verder verklaarde, dat hy nooit in staat zou geweest zyn om voor geld een moord te begaan, werd van de banken der linker zijde geroepen „Voor 300,000 dinar I” De leider van do party der vooruitstre- venden wees Misits’ beweringen af met de verklaring dat deze party in de jaren tus- schen 1897 en 1906 in het geheel niet be staan had. Wat een enkele op eigen hand mocht hebben gedaan, kon niet op rekening der party worden geschoven. Daarop werd de zitting gesloten. tutie en er op wordt gewezen, dat er tns- schen den heerscher, die slechts het welzyn en het geluk van het land wilde, en het volk thans geen verraderlijke kliek meer bestaat. Het nieuwe kabinet was elks vertrouwen waardig, daarom moest de geheele natie zich bij het ministerie aansluiten, zich echter zorg vuldig van inmenging in de regeeringszaken onthouden. Dan alleen zou de regeering kunnen arbeiden aan de doorvoering der hervormingen. Om niet de zonder bloedver gieten verkiegen vruchten te verliezen, zou den allen tot de eendrachtige aaneensluiting moeten medewerken. Onbevoegden die zich in regeeringszaken wilden mengen, moesten door de regeering vervolgd worden. Nie mand had hot recht de bestraffing te eischen van zekere voormannen van het oude regime. De regeering had hierover te oordeolen. Het comité beveelt ten slotte aan zich te onder werpen aan den wil van den Sultan en hel ministerie te vertrouwen. Het comité had steeds do wetten geëerbiedigd en zon dat ook verder doen. Een zeer verstandig woord ongetwijfeld, dat blijk geeft van den ernst, waarmede de hervormingsbeweging geleid wordt. Blykens een telegram aan de Times zou den Engeland en Rusland onder de thans geheel veranderde omstandigheden besloten hebben de hervormingsvoorstellen betref fende Macedonië in te trekken. Dat is zeker het verstandigst, de bevolking van Turkye zal nu zelf de hand aan den ploeg kunnen slaan en welken invloed de afkondi ging van de invoering der constitutie reeds gehad heeft, toont do ontbinding van de Macedonische benden, wier leden zich ge leidelijk in do hoofdplaatsen der vilayets aanmelden. geboren Potoky,” waarop slechts één woord stond, door haar geschreven: „Vry!" De grooto tooneelspeelster van moeder Potoky is thans Kareis .kleine tooneelspeel ster® geworden, een naam, dien Elsa niet dikwijls genoeg kan hooren, hoe slecht hy ook voor oningewyden by de statige ver schijning der slotvrouw schijnt te passen. Koloniaal verslag 1907. Naar aanleiding van het commissorjaal rapport over bovengenoemd verslag beeft de by bloed vrienden. Teletot n No. S3. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per j>ost 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Frankrijk. De kardinaal-aartsbisschop van Lyon heeft den seminaristen on priesters van zyn bisdom het fletsrydon verboden, omdat dit in strijd zou zyn met de priesterlijke waardigheid. Duitschland. De „Daily Telegraph” verneemt uit Kopen hagen, dat do keizer den wensch te kennen had gegeven president Fallières tydens zyn tocht op de Oostzee te ontmoeten. De pre sident zou de ontmoeting evenwel beleefd afgeslagen hebben met het oog op de stem ming in zijn land. Het bericht dient met het grootste voorbehoud aanvaard. Ingevolge een conflict tusschen de directie der Vulkanwerf te Stettin en de klinkers begint vandaag een uitsluiting in de yzer- industrie te Stettin en Woensdag een op alle Duitsche scheepswerven. Engeland. In het .militaire kamp te Lydd zyn tenge volge van een hevig onweer vijfhonderd artilleriepaarden losgebroken. Den gebeden nacht waren dé soldaten in een stortregen bezig de dieren op te vangen, wat tot heden met nog niet alle gelukt is. Rusland. In Odessa is een schip aangekomen uit Jaffa (Palestina), met reizigers, die vermoed worden met pest besmet te zyn. Hot schip wordt gedesinfecteerd. Montenegro. Uit Belgrado wordt aan de Weener bladen gemeld, dat vorst Nicolaas van Montenegro, voornemens zou zyn, in den aanstaanden herfst, ten gunste van zyn zoon Danilo, afstand van de regeering te doen. Turkije. Na het Selamlik ontving de sultan Vrydag het corps diplomatique en liet hy een ver klaring voorlezen, waarin hy op zyn eere- woord als souverein belooft de herstelde grondwet te zullen eerbiedigen en zich in de toekomst strikt daarnaar te zullen gedragen. De ambassadeur van Italië herbaalde nogmaals de golnkwenschen van hef corps diplomatique en sprak zyn vreugde uit over het gebeurde, waarmede de geheele wereld is ingenomen. GOUDSCHE 01RIVI. De giften ten behoeve van Zeppelin’s werk blyven steeds stroomen, de geestdrift is nog onverflauwd en het bijeengebrachte bedrag moet reeds in de honderdduizenden, mis schien wel in de millioenen beloopen, want onder de opgaven van inschryvingen en in zamelingen die de Duitsche bladen geven, treft men nog al eens een cyfer van 100,000, 50,000 mark aan. Gaat het zoo nog een paar dagen door dan zal Zeppelin een heele vloot van luchtschepen kunnen gaan bouwen, vooral nu hy van den steun der regeering ook verzekerd kan zyn. Wy hebben medegedeeld dat een bedrag van 500,000 mark uit de Rijkskas aan graaf Zeppelin is uitbetaald. Dit was een bedrag als eeregave aan Zeppelin bestemd, en het plan was dit bedrag tegelijk uit te betalen met de 1,650,000 mark die tot aankoop van het luchtschip van Zeppelin door het Ryk zouden moeten dienen, indien de voorge schreven proef met het schip zou slagen. Het ongeluk van Echterdingen gaf de re geering aanleiding om tot onmiddellyke uit betaling van de eeregave over te gaan, ten einde dadelijk den graaf de noodige hulp te kunnen verschaffen. Of nu de 1,650,000 mark zullen worden uitbetaald, nu het schip ver nield is en niet geheel aan de proef is vol daan Er zyn er in Duitschland velen die meenen dat de Ryksdag in dezen geest zal besluiten. In elk geval, vast staat dat de graaf niet uit gebrek aan middelen zyn aibeid zal behoeven te staken. De onderstaatssecretaris van het ministerie van binnenlandsche zaken in Frankryk, de heer Sarraut, deelt in de Dépêche de Tou louse het een en ander mede over de reis naar het Noorden van den President, en wat deze reis opgeleverd heeft. In Denemarken heeft minister Pichon gun stiger bepalingen voor den invoer van Fran- sche wijnen weten te verkrijgen, en hierin slaagde hy ook te Stockholm. Zweden en Frankryk zullen in financieele verbinding treden. Te Reval eindelijk heeft de Tsaar den President zyn instemming betuigd met de Franscb-Engelsche toenadering en met het optreden van Frankryk in Marokko. Failières gaf den Tsaar betreffende het Marokko-vraagstuk bevredigende verzeke ringen. 50) Dan moest zy immers smachten naar deze liefde die zy zoozeer verachtte zy was toch beter dan geene. Deze gedachte kwelde haar. De lichten van Grünan schitterden in het nachtelyk duister. Leo liet zyn krachtige stem hooren; achter het verlichte venster op de eerste verdieping sliep de kleine Max. „Grünau,” fluisterde zy, „dat ik nooit zou wederzien. Vóór wy uitstappen, Karei, vóór ik naar myn kind ga, spreek kun je my weder zoo beminnen als destyds in bet gryze kostuum? Ben ik weder je eenvoudige Elsa? Hy omhelsde haar nog onstuimiger dan in de garderobe. Thans was de druk zyner hand niet meer pijnlijk, en de kus die haar op de lippen brandde deed haar niet blozen. Stralend van geluk betraden zy het huis. Het was hun te moede, als kwamen zy van een verre, verre reis; de oude heeren en dames aan de muren in hun witte halskra gen glimlachten hen toe, alles ademde een gelukkige, tevreden stemming. Telefoon No. #3 A D VERTEN T T E N worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. een bekend jong-Turksch leider. Santo Semo. Hy zeide o. a., dat de jong-Turken hun streven ook buiten de grenzen van hun land uitstrekken. Volgende week zou hy naar Parijs gaan en daar een ontmoeting hebben met een Perzisch volksvertegenwoordiger. De jong-Turken zouden de zaak der consti- tutionalisten in Perzië steun n. Onder het oude régime was er slechts tegenwerking tusschen Turkye en Perzië, doch evenals de jong-Turken thans vrede en eendracht hadden bewerkt in Macedonië, zouden zy thans de broederhand van sympathie toereiken aan de constitntionalisten in Perzië. De Kaapstadsche correspondent van de „Times” seint, dat de behandeling van de Kaapsche onderwijswet in de Wetgevende Vergadering is uitgesteld, nadat de regeering de kans op een vergelyk had aangekondigd. Het wetsontwerp is nu verwezen naar een commissie, waarin regeeringsparty en tegen- party gelykelyk zyn vertegenwoordigd. De kwestie gaat vooral over het medium van onderwijs. Van welken aard het vergelyk is, meldt de correspondent nietwel, dat er verschil van meenir.g is onder de regeerings party zelf. De vraag is nu maar of de re geering nog wat aan het Engelsch of aan het Hollandsch zul toegeven. Men weet, dat de Engelschen vinden, dat de wet het Hol landsch teveel bevoordeelt, en de Hollandsche Afrikaanders, dat ze het Hollandsch nog meer benadeelt dan de oude wet. Uit alles blykt, dat de hervormingsbe weging in Turkye onder voortreffelijke lei ding slaat. Haast zonder strijd en ongere geldheden had de wijziging van regeerings- stelsel plaats. En de enkele gevallen van mishandeling van de meest gehate aanhan gers van het oude regime zyn de uitzonde ringen die den regel bevestigen. Nu maakt de regeering het den menschen in zooverre ook gemakkelyk, dat zij zelf de voornaam ste leden van de oude paleiskliêk, die zich aan knoeierij en onderdrukking het ergst schuldig maakten, heeft laten gevangen ne men. Een enkele schijnt te zyn ontkomen. Zoo zon o. a. Izzet-bey aan boord van eon Fransch schip naar Marseille zyn gevlucht. In de jongste zitting der Skoepsjtina is het rumoerig toegegaan. De oud-radicaal Misits, die in den nacht van 11 Juni 1903 het bevel voerde over de troepen, verklaarde dat hy als deelnemer aan het komplot tegen Alexan-' der wist, dat het komplot het werk was geweest van de nationale vooruitstrevende party. Vooral waren de leiders der natio nale party, Welikowits en Ribarats, er in betrokken geweest. Ribarats antwoordde daarop, dat Misits’ bewering onjuist was, waarop laatstgenoemde te midden van een heidensch kabaal zyn beschuldiging herhaalde. De nationalisten liepen: „leugenaar, schurk 1” Misits wilde zich op de nationalisten werpen, doch werd door zyn vrienden vastgehouden. De zitting werd nu geschorst. Verschillende .provinciale gouverneurs zyn afgezet en zoo heeft dus de zuivering van het ambtenarencorps geleidelijk plaats. Dit optreden van de regeering heeft nu aan het Jong-Turksche comité aanleiding gegeven om een manifest te richten lot het volk, waarin dank wordt betuigd aan den Sultan voor het verleenen van een consti- Verschrikt, in eenigszins ontoonbaar toilet kwam mevrouw Von der Heyden hun te ge- moet. „Nu reeds? Is er iets gebeurd?” „Het heimwee greep ons aan, mama,” zei Elsa. 1 „Karei, dat wil ik gaarne gelooven maar jou, jou ook, op dezen avond? Heim wee naar Grünau? Karei, spreek toch, is het waar?" „Neen, niet geheel en alons greep het niet aan, het heimwee; Elsa alleen. En ik, uw zoon, heer van Grünan, haatte het, ver achtte het, wilde den naam niet meer hoo ren. Hoe dat kwam morgen! Goeden nacht, moeder! Elsa is een engel.” Mevrouw Von der Heyden keek, tevreden glimlachend, het paar na. Het spook van Grünau had rust gevonden het zou haar nachtrust niet meer storen. Den volgenden dag kwam juffrouw Potoky met een menigte pakken en koffers, byna bedolven onder de verwelkte lauwerkransen van Elsa, waarvan de bonte linten om het rijtuig fladderden, voorgoed baar intrek op Grünau nemen. De directeur van den bofschouwburg, graaf Leidesdorf, kreeg het schitterend contract, dat hy daags na de weldadigheidsvoorstelling naar Grünau zond, tot zyn niet geringe ver bazing in tweeën gescheurd terug, met een visitekaartje van „Mevrouw Von der Heyden,

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1