GROOTE OTRMINO BINNENLAND a»vi:hti:\tiio\ Stadsnieuws. M/Mtxnmmr Vimiiiglnu «AIIM V 'L Oltli 388Bte Staats-loterij Rechtzaken. Gedurende de maand Augustus tol Spotprijzen. DUIT8CHLAHD. Te Kronberg heeft een vrouw een brief in I het rjjtuig des keizers trachten te werpen. I Sedert 1 Janoari zijn over Bremen en I Hamburg 67.000 menschen naar Amerika I vertrokken, tegen 270.000 in de eerste zes I maanden van het vorig jaar. Italië. De enorme droogte in Apulië houdt aan I en de nood is nog steeds stijgende. De re- I geering laat telkens water per scheepsge legenheid aanvoeren, Het heet, dat een I bronnenzo'ker met een wilgentak bezig is naar water in den bodem te zoeken. Turkije. De door de Jong-Turken gevangen genomen generaal Osman Pascha is vrijgelaten en te Salonika met eerbewijzen ontvangen. In Jeruzalem is de afkondiging van de grondwet inet groote vreugde begroet. De stad werd versierd en geïllumineerd en de menigte, bestaande uit Mohammedanen, Chris tenen, Joden en Armeniërs, juichte de voor lezing van het besluit levendig toe. Allen verbroederden zich en hielden een optocht. Te (Jsktib is de bazar verbrand. Er zgn 600 magazijnen in de asch gelegd. De schade wordt op 2 millioen geschat. De orde werd tijdens den brand in het geheel niet verstoord. Nederland en Venezuela. Het pantsersclii|i „Heemskerck" vertrok gistermiddag te half 1 uit Nieuwediep naar de Caraïbiscke wateren. Bjj de directie der Marine te Willemsoord is Maandag bevel gekomen, „de Friesland" gereed te maken voor eon bnitenlandsche reis. Van welingelichte zijde wordt gemeld, dat de bestemming van dit schip, waarvoor het bevel met 17 dezer wordt opgedragen aan kapitein t. i. Cohen Stuart, oud-minister van Marine, in gereedheid gebracht wordt, hoogst vermoedelijk eveneens zal zijn een tocht naar de Caraïbiscke zee. Uit een brief van Curasao deelt „de T(jd" o. m. het volgende mede: „Men onderschatte in Nederland het kri tieke van onzen toestand niet. Ook Neder land heeft er het grootste belang bjj, een eind te maken aan deze noodlottige crisis. Niet alleen is het belang der koloniën een levensbelangmaar ook de particuliere be langen van burgers en belastingbetalende!! in Nederland staan op het spel 1 „Nederlandsche maatschappijen, als de Kon. West-Ind. Maildienst en de Holl. Han del- en Industrie-Maatschappij, ondervinden op gevoelige wijzo den terugslag der crisis. Ook de belastingbetalers in Nederland zullen dien ondervinden, als het subsidie van bijna een half millioen guldens, dat Nederland aan Curaqao geeft, zal bljjken niet voldoeode te zijn." Gemengde Berichten. Ten huize van den heer 8. E, M., Rokin 120, te Amsterdam, had in den vorigen nacht een droevig ongeluk plaats. Sinds eenige dagen logeerde daar een 23 jarig nichtje, mej. M. S. Toen zij gistermorgen, later dan gewoonlpk, nog niet beneden was gekomen, en er op het herhaald kloppen geen ant woord werd gehoord, forceerde men de deur van haar slaapkamer. In de slaapkamer hing een sterke gaslucht bjj onderzoek bleek dat de gaskraan openstond en mej. S. lag bewusteloos te bed. In allerijl werd de hulp van een geneesheer ingeroepen, maar deze mocht niet meer baten. Te Maasniel bad een automobiel-ongeluk plaats, dat betrekkelijk goed aftiep Een automobiel, waarvan bet nummer door de verbazende snelheid niet kon gelezen wor den kwam uit de richting Roermond over den Rijksweg Maastricht-Nijmegen. In het gehucht Broekhem wilde een fietser, die door do hooge huizen de automobiel met kon opmerken, aan het kruispunt Leeuwen- Maasniel den weg oversteken. Hp werd door do automobiel gegrepen, met het gevolg, dat zijn fiets onder de automobiel geraakte en totaal verbrijzeld werd. De fietser kwam er wonder boven wonder met eenige lichte kneuzingen af. De automobilisten namen van het ongeval niet do minste notitie en reden door. Een bieroorlog. Braunau in Opper-Oos- tenrrjk en Simbaek in Neder-Beieren zijn twee sedert eeuwen in vreugde en druk ver bonden, maar rlechts door de rivier de Inn politiek gescheiden zusterstadjes. In Brau nau is evenwel de prijs van het bier ver hoogd, zeer ten spijt en tot groote ergenis van de bewoners van dat stadje, vertelt de Hotelh. Een protestvergadering in de open jacht, waaraan 4000 mannen, vrouwen en kinderen deelnamen, was daarvan het ge- I volg, welke tot resultaat had, dat men be- I sloot, de Braanaaer bierhaishonders te boy- I cotten. Na afloop der vergadering trokken I deze 4000 protesteerende Braonaners met een I muziekkapel en vliegende vaandels voorop de I Inn-brug over naar het Beiersche Simbach, I waar het bier op den ouden prijs is gehou- I den, en overstroomden de café's en de tui- I nen der Simbacher koffiehuishouders, die I zich van pleizier de'handen wreven, terwijl I de Brauuauers dito leege stoelen hadden en I lange gezichten. De Braunauers hebben gedreigd dezen uit- I I tocht iederen avond te zullen herhalen, tot I dat de koffiehuishouders het bier weer op I denzelfden ouden prijs hebben teruggebracht. I Zondag is de groote wegwedstrijd voor beroepsrijders langs de grens van Frankrijk I te Parijs in de wielrgbaan van het Pare- I des-Princes geëindigd. Den 13en Juli is hg I I begonnen en in veertien ritten eergisteren I I volbracht. De geheele baan is ongeveer 5000 K.M. lang. De wedstrgd is gewonnen door Petit Breton. I Maandagochtend hebben zetters en druk I kers aan allo courantdrukkerijen van Deue- I marken het werk gestaakt. Er staken on- I geveer 5500 man. De letterzetters staken alleen om den eisch I der steendrukkers, die den achturendag in I plaats van een werkdag van 8l/g nur eischen, j I te steunen. De meeste kranten verschijnen niet, uitge- I zonderd de sociaal-democratische. De Tielsche specialiteit in 't uitbreken is, I .,nadat hg van de binnenplaats der gevangenis I over een muur geklommen en zoo op zgn I kousen en blootshoofd ontsnapt was, door I de Rijks- en gemeentepolitie ontdekt boven I ineen boom in een tuin nabij de ouder- I lgke woning. Spoedig was hjj toen weer I gepakt en naar de gevangenis teruggebracht. Ditmaal genoot hij slechts drie kwartier van de vrijheid. Gisterenavond zijn bij het uitgaan der werkplaats van M. Bogaerts te Tilburg door uitgoslotenon ruiten vernield. Na een som matie van den commissaris om uiteen te gaan, waaraan niet onmiddellijk gevolg werd gegeven is do menigte uiteengedreven met de blanke sabel, waarbij enkelen wonden opliepen. Uit Dinxperlo meldt men aan de „Geld.": Dezer dagen hadden we hier het volgende grenstafereoltje. Er zwierf hier een dronken vrouw uit Oldenzaal bedelend rond, welke om het medelijden op te wokken wees op een barer voeten, waaraan zij de vijf teenen miste. De politie had heel wat met haar te stellen. Ze had nog eenige dagen gevan- I genis te goed en hield zich toen de politie I I verscheen op Pruisisch gebied achter de I paaltjes schuil. Eenige straatbengel?, die I haar trouw achtervolgden, gaven haar een I dnw, zoodat ze op Hollandsch gebied ver zeild raakte en onze politie haar in arrest I I kon brengen. I Hollandsche straatjongens die Hollandsche 1 I politie helpen 't is wel een zeldzaamheid! I Op de binnenplaats in een huis aan de I I Groote Houtstraat te Amsterdam is gisteren- I middag ten gevolge van het spelen door I kinderen een brandend petroleumtoestel om- I gevallen, waardoor de kleederen van een I 13-jarig meisje vlamvatten en het kind ern- I stige brandwonden bekwam. Nadat haar in I de brandweerkazerne op het Haarlemmer- I plein de eerste hulp was verleend, is zg naar I het Binnengasthuis vervoerd", alwaar zg ter I verpleging werd opienomen. Vrijdagavond gingen een paar zestienjarige meisjes, de jonge dames Zwart, wonende Reinwardtstraat hoek Dapperstraat, en btal- I pers, Czaar Peterstraat te Amsterdam, eenige I boodschappen doen. In de Dapperstraat I werden zij plotseling door een paar opge- I schoten jongens aangegrepen en een der I jongens wierp juffrouw Zwart een kleverige I vloeistof in 't gezicht en op haar blouse, I terwijl de andere held, blijkbaar mede ge- I prikkeld door het voorbeeld van den inkt- I werper, juffrouw Stalpers onder handen nam de verschrikte meisjes vluchtten weg, de lnmmals holden den anderen kant uit. Toen de jfejes thuis waren, bleek het, dat zg geheel bemorst waren met een erg onaange naam riekende roode vloeistof, een soort bedorven verf. Juffrouw Zwart had een geheele lading in haar gezicht gekregen, ge- lokkig niets in haar oogen de lichte blouse was totaal bedorven, de kwalijk riekende vloeistof was door de voering en zelfs door de onderkleeding gedrongen. Juffrouw Stal pers had alleen een deel op den arm ge kregen. Zg droeg een mantel en kwam er dus beter af. Zaterdagochtend had juffrouw Zwart het roode goedje nog niet van gezicht en h ils kunnen verwijderen, ondanks was- ichen, sella met bezine. De politie, gewaar- 8cbnwd, een onderzoek ingesteld, tot dus verre zonder resultaat. (Echo) Men schrgft uit Siberië dat daar een krach tige beweging ontstaat tegen den toenemende boternitvoer. In het laatste jaar was in west-Siberië noodig de melk van 1.300.030 koeien ter vervaardiging van de nitgevoerde boter. De geheele veestapel telt 1.430.000 melkkoeien de exportboter vroeg dns 90 pCt. van de geheele inelkopbrengst. De zucht om klinkende munt te ontvangen verleidt de bevolking, zich het belangrijkste voedings middel to ontzeggen, en in het district Perm is dientengevolge de kindersterfte van 50 tot 75 pCt. gestegen. Nog een tweede gevaar is verbonden aan den boterexport en welde achteruitgang van do veeteelt. De kalveren kunnen zich n\et tot krachtige koeien ontwikkelen, als de melkvoeding geheel wordt vervangen door minderwaardig voedsel. Bij de plaatselijke besturen bestaat nu het voornemen, bg de r»'geering aan te dringen op maatregelen tegen den overdreven boter nitvoer. Te Erfurt zijn op de wielerbaan bg een wedstrgd op den langen afstand ernstige ongelukken gebeurd. Eerst kwam een gang maker op zijn machine onder het publiek terechteen agent van politie werd een been gebroken en twee kinderen werden licht gekwetst. Vervolgens reed de gang maker van een wereldkampioen een anderen wielrijder aan, waardoor alle drie vielen en een hersenschudding en andere verwondin gen bekwamen. GOUDA, 12 Augustus 1908. Tot recht begrip van den historlschen op- I tocht, dien men op 31 Augustus e.k. hoopt I te houden, zal het niet ondienstig zgn voor I de lezers van dit blad eene korte toelichting daarbij te geven. De optocht zal verdeeld zijn in 4 groepen en 2 tusscbengroepen. De vier historische groepen stellen voor vier tijdperken uit de geschiedenis van Gouda en wel le. Gouda krijgt stedelijke rechten; 2e. Gonda's Heeren uit het Henegouwsche huis 3e. Gonda's trouw aan .tacoba van Beieren; 4e. (tonda a.in de zjjde van den Prins, terwijl de tnsschengroepen voorstellen: A. Handel en Nijverheid van af de oudste tijden tot 1072, B. Handel en Nijverheid na 1572, beide laatste groepen aangevuld met eenige beroemde personen voor on na dit jaar. Vóór het jaar-1272 was de stad een open plaats of vlek. In genoemd jaar kreeg ridder Nicolaas van Cats van Floris V verlol de stad te ommuren en haar uit te breiden tot den IJsel, terwijl hij haar tevens onderschei dene privilegiën schonk, waaronder wel het belangrijkste was, dat alle Goudsche poorters vrijdom van tol zonden hebben door het ge heele grafelijke gebied, zoowel voor hunne schepen als voor hnnne goederen. Al spoedig stierf het geslacht der Heeren van der Goude, Waarvan een zekere Dirk van der Gonde de voornaamste was, in rechte lijn nit, doordat de erfdochter nit dit ge slacht, Sophia van der Gonde, die in 1294 met Jan van Renesse, een Zeeuwsch edelman, hnwde, kinderloos overleed. Een zijlinie bleef nog bestaan in een zekere Jan Aremd van der Goude, die" drie zonen had, Jacob, I Jan en Dirk van der Gonde, welke, ofschoon I 't Hof van Jan van Blois volgende, mecotal I hnnne vaste woonplaatsen binnen de muren van Gonda hielden. 1 Jan van Renesse verdronk in 1304 in de Lek en daar iflj, zooals wii boven opmerk- I ten, geen kinderen had, vervielen zijne heor- I lijkheden, waaronder Gonda, aan het graaf schap. In 1304 was Jan II, graaf van Hol land, Zeeland en Henegouwen, gestorven en opgevolgd door zjjnen zoon Willem III, bij- I I genaamd de Goede, die in 1306 zijnen broe- I I der Jan van Henegouwen, meer bekend als I Jan van Beaumont, met de heerlijkheden van I Jan van Renesse beleende, waardoor deze I Jan van Beaumont heer van Schoonhoven I en Gouda werd. Aan het hnis van Henegouwen en Avesnes I vermaagschapt, was eene Fransclie adellijke I familie, die van Blois, waaruit een zekere I Jan van Blois, huwde met de erfdochter uit I het hnis var. Beaumont, waardoor Gooda I onder de heeren van Blois kwam. Jan en I Guy of Guijde van Blois noemden zich bei den heeren van Gouda en Schoonhoven. Toen Gay van Blois, ook wel naar eene 1 andere zijner bezittingen Gny van Chatilion genoemd, in 1397 zonder wettigen opvolger overleed, verviel Gonda voor goed aan de grafelijkheid. Een van de roemrijkste tijdperken voor de I geschiedenis van Gonda is wel de regeering I van Jacoba van Beieren. Steeds zjjn de Gouwenaars trotsch geweest op den tijd, dat Jacoba binnen hare muren verkeerde. Toen in 1417 hertog Willem van Beieren slechts zijne dochter Jacoba als wettige erfgename' achterliet, liet h(j de Hollandsche eo Zeenw- sche steden beloven haar als gravin te hnl- digen. Aangezien na haar oom Jan van Beieren, bisschop van Lnik, door den sleden voorrechten toe te kennen, trachtte, zich van do grafelijke waardigheid meester te maken, wisten zelfs enkele Hollandsche steden, waar onder ook Gonda, aan Jacoba en haar on- gelukkigen echtgenoot Jan van Brabant, eene lijfrente te verzekeren. Op den 13en Fe bruari 1419 kwam het bekende verdrag tus- schen Jan van Beieren te eener en Jacoba en Jar. van Brabant ter andere zjjde tot stand, waarbjj besloten werd, dat de twee Jannen gezamenlijk de graafschappen zonden I regeoren. Daar Jacoba hoe langer hoe meer I misnoegd werd op haren echtgenoot reisde I zjj in 1421 naar Engeland en hawde daar I met Humphrey van Glocester. Nn begon 1 Filips van Bourgondie, een neef van Jacoba, I zich met de zftak te bemoeien. Zjj was door I haren echtgenoot met eene behoorlijke troe- I peomaebt nit Engeland naar Holland ge- I bracht, doch Filips met de gravin-weduwe I van Holland samenspannende, wist Jacoba 1 te doen oplichten en naar Gent te voeren, I vanwaar zjj in manskieeren ontsnapte, naar I Holland ontvluchtte en langs Oudewater en I Schoonhoven te Gonda aankwam. Zjj leefde I voornamelijk van de gelden, haar dóór de I sleden Schoonhoven en Gonda verstrekt. De I Kabeljauwschen schaarden zich onder Jan van I Brabant en Filips van Bourgondië, die zich I met eerstgenoemde!! verbonden had. Jaeoha I moest nn hare toevlucht nemen tot de wa- I pens. Zjj trok met een leger, hoofdzakelijk I nit Gonwenaars bestaande, tegen den vijand I op en behaalde 21 October 1425 eene vol- I komen overwinning bij Alfeti. In 1426 ver- Bloeg zp nogmaals de Kabeljauwschen hp Alfen. Kort daarop liepen Gonwecaars en Stichtenaars het land af om in dienst van vrouw Jacoba vele sloten te verbranden. Toen hare zaken hoe langer zoo meer ach teruit gingen, bracht ze den winter van 1437 op 1428 in ter Gonde door en toen, in 1428 nog to Gonda verblijvende, Filips dreigde haar hier te belegeren, besloot zjj voor de overmacht te hukken en in onderhandeling met hem te treden. Na de afstand van Jacoba in 1428 heelt zjj niet meer te Gonda vertoefd, Nn bleef de stad voor goed aan het graaf schap en had de verschillende landsheeren tot gebieders. De overgang van de stad tot de zpde van den Prins, vormt nog eene belangrijke blad zijde in hare geschiedenis. Reeds in 1571 had Prins Willem aan de burgemeesters omtrent den overgang der stad eeuen brief geschreven, wiens bezorging hij toevertrouwde aan zekeren Willem Dirkszoon, voormalig burgemeester van IJsselstein. Deze durfde I zjjne zending niet toevertrouwen aan den I eerste burgemeester, maar deelde haar ia I vertrouwen mede aan den anderen, Vlacq I genaamd. Men zond echter zekeren Willem I Brouwer met den brief naar Oudewater en I bezorgde hem daar op de marktschuit, waar- I door hij toch in handen van den voorzitten- I den burgemeester, Mr. Jan Jacobsz. van I Rosendaal, kwam. Deze voorzichtige man I stelde evenwei met den inbond van den brief I zjjne mederegenten eerst toen in kennis, toen hij van hnnne toenemende prinsgezindheid I overtuigd was. Nadat het misnoegen tegen Alva's bestnnr I in 't begin van 1572 gaand iweg geklommen I was, riep het bestnnr der stad de schutterij voor het raadhuis bijeen en stelde toen aan de verzamelde menigte de volgende vraag „of Zij, bp geval het invoeren van den tien den en twintigsten penning eenigen onlnst alhier verwekte, de heeren wethouders voor gaande, gezind waren te volgen F' Daar het bleek, dat de meeste burgers Alva zeer kwalijk gezind waren, was deze handig gestelde vraag voor de bnrgemees- lers eene schoone gelegenheid om zich te overtuigen welke geest ir. de stad heerschte. Al spoedig maakten burgers zich gereed het slot, waar de Spaansehgezinde van der Mijle het bevel voerde, te bestormen, omdat men het valsche gerncht had verspreid, dat een der bnrgemoestors aldaar werd gevangen gebonden. Men maakte van deze gelegen heid gebruik de toegangen tot het kasteel aan do stadszjjde met burgers te bezetten, om, als men zich van de tiranny van Alva wilde ontslaan, daartoe de handen vrij te hebben. Na de inneming van Den Briel hadden negen moedige mannen, waaronder zekere Adriaan van Swieten de voornaamste was, zich opgemaakt om te trachten met den last brief van den Prins, steden voor hem te winnen. Nadat zp Oudewater hadden doen overgaan, en de mare daarvan Gonda be reikte, wisten enkele Gonwenaars in stilte hem nn een brielje te doen toekomen om zich den 21sten Jnni des morgens te 4 unr aan de Kleiwegspoort te vervoegen. Er waren op den afgesproken tjjd 69 gewapende mannen aldaar present. In stilte werden de poorten geopend, de mannen binnengelaten en na 2 oren was de welgewapende bende vergroot met 6 k 700 Gouwenaara. Zonder het lossen van een enkel schot wapperde de Oranjevlag van den toren en was Jonkheer Adriaan van Swieten bevelhebber der stad. Na geringen tegenstand van den slotvoogd Van der Mjjle, die Spaanschgezind was, werd fiozo genoodzaakt het slot te verlaten en nam Adriaan van Swieten hier nn zjjn intrek. In 1577 echter, dos 5 jaar na den overgang werd in navolging van andere eteden, het kasteel gesloopt en bleef van de vier torens slechts één toren staan, do Arkelsche ge noemd, die ook in 1808 werd afgebroken door Pieter Schouten van Moordrecht, nadat hjj dit overschot van bet in de geschiedenis van Gouda belangrijke kasteel, voor f 360. had gekocht. Van Swieten, de slotvoogd, vroeg aan den graal Van den Berg versterking en deze zond 400 soldaten naar Goada, waarover Maarten Schets het bevel voerde. Deze Schets bleek de stad weder heimelijk in de handen van den graal Van Bossu, den Spaanschen stad houder, te willen spelen, doch voor hg dit plan had kannen volvoeren, werd zjjn ver raad ontdekt en maakte hij een eind aan 7jju leven. Door een schrijven van Van Swieten werden de troepen, die nog voor de stad stonden, afgedankt en alzoo was Gouda voor verraad gespaard gebleven. Nog eenmaal in 1574 trachtte men weder door verraad de stad in de handen der Spanjaar den te spelen. Aan Reqaesens was door ontevredene bur gers verzocht in den nacht van den 5en op den 6en Februari 1574, 600 soldaten in stilte op de stad te doen aanrnkken. Een zekere Aart Jan Teeawen, vroeger stads- slotenmaker, had nog in zijn bezit een sleutel van het Vlamingpoortje aan het eind der Vlamingstraat, WAaidoor hij ongemerkt de soldaten dacht binnen te laten. Of dit ver raad ontdekt is, valt moeilijk te zeggen, doch kort voor den fatalen datnm kwamen onder Alhrecht van Egmond 150 man troe pen van den Prins in de stad. Een boodschapper, die moest zorgen, dat de Spaansche troepen zich toch niet lieten wachten, had eenen brief in een kluwen ga ren gewikkeld. Hg verloor het kluwen, de brief werd gevonden en al was hij ook zoo danig gesteld, dat men meende tegen ont dekking gevrijwaard te zgn, het verraad kwam nit en de medeplichtigen, die niet wis ten te ontkomen, werden met den dood ge straft. Van dien tijd heette het Vlaming- poortje wel het Verraderspoortje. Omdat na dien tijd de stad steeds tot de Staatache zijde behoorde, vormt de gesrhie- denis der Republiek ook voor een deel hare geschiedenis. In vroeger tijd bloeide reeds de Goudsche industrie. In 't jaar 1364 waren reeds de Goudsche saai- en bombazgnfabrieken in bloei ep de Goudsche lakens beroemd, zooals het Goudsche granw en groen, rood en zwart pnik, hetwelk van een best soort moet zijn geweest, omdat bet aan vrouwen van groot aanzien voor kleedin^ werd geschonken in eene rekening van Jan van Blois worden al het Gondscli grauw en ook de andere soorten als voorbeelden van kleeding aangehaald. Deze fabrieken waren oorspronkelijk uit Vlaanderen, vanwaar vele inwoners afkomstig waren. Z£ zijn onder dan de brouwerijen en zijn niettegenstaande dat deze zoo sterk toenamen, evenwel in stand gebleven. Zelfs wedijverden zij zeer lang met die van Leiden en het was zeer streng bg ordonnantie van de draperie en bg stadskeur verboden in Leiden gesponnen wol in de stad te brengen. Van Engelsche en Schotsche wol, welke te Galais gekocht werd, werden de lakens het meest gemaakt. In 1614 begonnen de lakenfabrieken reeds te vervallen doch na 1695 nam het verval toe. De karsaaienfabriek werd tot 1787 door burgemeesters uit hun bijzondere kas ondersteund, waardoor nog 300 menschen de kost werd gegeven. In 1721 werd be sloten, dat alle kinderen in het Godshuis met stadsmannfactnren zouden worden ge kleed. De burgers bereidden ook veel linnen van goede kwaliteit. Ook wisten zij zeer goed bokken- en schapenvellen tot zeemleder te bereiden. Verder bloeide de tapijtindustrie. De ta pijten op het stadhuis in bargemeesterskamer en in verscheidene andere aanzienlijke huizen van Gouda zgn daarvan een bewijs. In 1604 was Engel van der Banken een beroemd tapijtwerker. De bleekerijen, waarnaar een singel zijn naam heeft ontvangen, waren eveneens me nigvuldig. Van Amsterdam en elders werd het linnen naar Gouda gezonden om gewas- schen en gebleekt te worden. De handel in vlas en hennep, waarmede de baanderjjen in verhand staan, was altijd zeer levendig. In de Krimpener, Lopiker en Alblasser- waarden werd en wordt nog reel hennip geteeld. Ook bloeide in Gouda de messeumakergen, zoodat men zelfs in 1662 nog verbood vreemde messen in de stad te brengen. Men had er weleer 30 bazen en 11 slijpmolens. Ook waren er speldemakergen. Alleen her inneren one de namen ifeeietnakeri- en Speldemakerssteeg nog aan die oude in dustrie. Steeds heeft ia Gouda ook de kaashandel gebloeid en het moet ons niet verwonderen als men in Gouda en Leiden zulke groote waaggebouwen vindt, omdat het oorspron kelijk den dorpers alleen vergund was, in de stad hnnne kazen te wegen. Vroeger telde Gonda ook vele kweeke- rjjen en entergen van vrnebtboomen. Omdat de gronden onraidddlgk buiten de stad lang zamerhand minder geschikt werden geacht voor de vruchtenteelt, werden de boom- kweekerijen naar Boskoop verplaatst. Dat echter de Goudsche kweekergen zeer aan zienlijk waren, blgkt wel hieruit, dat iu 1499 aao den ontvanger van Vlaanderen om gunst te verwerve'n voor de brouwers van Gouda, 139 peereuteu en 197 appelenten verzouden werden. - Het hoofdmiddel van bestaan waren echter de brouwergen en zij maakten liet langst de hoofdindastrie der stad uit. Men vermoedt dat er omstreeks 1480 driehonderdvgftig zijn geweest. Het bloeido reeds in de 14e en bereikten haren hoogsten bloei in de 15e eeuw. Het Goudsche bier werd voornamelijk door geheel Vlaanderen tot Duinkerken toe en ook in Brabant gedronken en verder te Am sterdam, Rotterdam, Alkmaar, Hoorn zelfs te Gorinchem en Utrecht en bijzonder in Zeeland, bv. in Goes en op bet eiland Schouwen. De namen Biervliet en Brouuwrs- haven herinneren er ons nog aan. - Op de Haven waren tal van bierbrouwe rijen, terwijl de rijke brouwers in de Peper straat woonden. Van al de brouwerijen, die in oude oorkonde worden vermeld, is nog over de Pauw, tegenwoordig de distel- leerderg van den lieer Van Vreumingen. In Vlaanderen liet men het bierbrouwen aan de Gouwenaars over, omdat daar met de fabrieken meer was te verdienen, e:i men in Gouda de brandstof, die uit turf bestond, gemakkelijk nit de veenderijen van Zeven huizen, Moordrecht en VVaddingsveen betrok. De Vlamingen betaalden bet Goudsche bier door er koren voor in de plaats te geven. Wegens de menigte der brouwerijen werd er een levendige korenhandel te Gouda ge dreven, die naarmate de IJsel slechter te bevaren werd, zich langzamerhand naar het gunstiger gelegen Rotterdam verplaatste. Dat de brouwerijen in de taebtigjarigen oorlog sterk achteruit gingen, kan men daar uit opmaken, dat in 1616 en 1620 nog maar 14 brouwerijen over waren van de 120 in 1588. Naarmate in andere steden de brou wergen toenamen, verminderde het aantal in Gouda en tegenwoordig wordt er nog maar een in de stad gevonden. Ook bloeiden in Gouda de pgpmakergen, maar deze industrie is van later datum dan de bierbrouwerijen. Immers is onlangs door de firma van der Want het 275-jarig bestaan barer fabriek herdacht, zoodat men mag zeggen, dat zich omstreeks 1600 de eerste sporen van pöpenindustrie vertoonden. In 1669 was er tegen wekelgkscbe betaling van een klein bedrag een ziekenbus voor de pijp- makers ge3ticht, die in 1765 tot een wedu- wenfonds uitgebreid, in 1784, wegens gebrek aan inkomsten ophield te bestaan. In 1686 telde Gouda 230 pijproakers en om de bazen in de gelegenheid te stellen bij geldgebrek gemaakte pijpen te beteenen, stichtte men de zoogenaamde pgpenlomragrd, tot voor kort gevestigd in het perceel op de Tnrfraarkt, waar nu Dirk van Vliet eene zaak heeft in koloniale waren. Het pijpmaken bloeide het meest van 1720—1751, doch toen bielden de belangrijke verzendingen naar Pruisen op door de zware lasten, welke door den koning van dat land geheven werden, omdat b|j eene pgpenfubriek, die te Stettin was opgericht, wilde begunsti gen. Daarntf werd de invoer van Goudsche pijpen in Engeland verboden, in Brabant zwaar belast en nwest men in Frankrijk voor elk inkomend gros f 2 betalen. Van alle steden in ons vaderland, waar pgpmakergen gevestigd waren, zfin die alleen te Gonda in stand gebleven. Eene andere indastrie vormden de potten bakkerijen, die oorspronkelijk alleen biiten de stad mochten zgn wegens brandgevaar. Toen echter de pgpmakergen in bloei toena men en het voor de ongebakken pijpen niet goed is ver gedragen te worden, liet de stadsregeering meer en meer toe, dat er binnen de stad pottenbakkerijen werden ge bouwd. De eerste binnen de stad werd in 1591 op de Nieuwe Haven gesticht. Noodzakelijk moet, omdat de pijpen- en pottenindustrie samengaan, de achteruitgang der pgpmakergen geleid hebben tot dien der pottenbakkerijen. Hiermede is het voornaamste medegedeeld van hetgeen te vermelden is omtrent de industrieën, die vroeger bloeiden eu waaruit zich langzamerhand de nijverheid van bet Gouda van den tegeowoordigeu tijd heeft ontwikkeld. Moge bet onze gemeente, die te midden der grootste steden van ons vaderland, aan spoor- en waterwegen zoo gunstig is gele gen, steeds meer en meer welgaan, zoodat wjj roem kunnen dragen op de stad, wier welzijn ons allen zoozeer ter harte gaat, op ons geliefd Gouda De Perscommissie van de Commissie voor Openbare Feesten. De veilingen aan de groentenmarkt alhier, vanwege de tuiniersvereeniging „Gouda en omstreken" zullen voortaan gehoudon worden op Maandag-, Woensdag- en Vrijdagraiddng telkens aanvangenJe te vier uur. Programma van het 7e Volksconcert, te geven door het Sted. Muziekcorps onder leiding van den heer Joh. G. Arentz, op Donderdag 13 Aug. des avonds ten 7ure in bet Houtmansplantsoen. 1. Marsch „En vacance" G. Marie. 2. Ouv. La Montagnarde T. J. Schweinsberg 3. Walzer „Die Welle" O. Metra. 4. Fantasie „Miranda" A. Korn. 5. Marsch „Afscheid van 't Vierde"G. Mann. 6. Ouverture „Das Mad- chen von derSpule" Fr. Suppé. 7. Mosaique sur l'opéra „Stradella"Borlini. 8. Potpourri No. 3Renaud. Gisteren slaagde te 's Gravenbago voor het examen Frausch L. O. de heer J. H. Carlier, te Moordrecht. 22 81 7632 38 67 55 19704 34 95 72 10302 13314 95 62 44 4780 89 63 13461 16319 92 1996 87 7720 10401 74 75 19825 2005 4810 7837 7 96 16424 39 12 12 55 18 18527 53 19918 15 4911 66 87 13677 16541 24 92 13 69 10556 94 47 20037 2246 50 7975 10603 13719 16624 54 2381 5001 8015 74 68 84 20120 2411 89 58 78 75 98 20204 63 5163 8208 82 13815 16798 74 88 89 8333 10731 26 16803 20328 2501 5201 96 10888 31 32 32 60 7 8448 95 67 64 20418 65 63 80 10970 13915 16906 66 72 5383 92 96 14034 62 20541 78 5472 8500 11132 50 17023 47 2610 98 88 79 14160 69 66 15 99 8682 11203 64 95 80 21 5618 8770 11529 66 17132 20659 2773 78 80 95 14233 44 99 89 5707 8806 97 39 96 20710 94 25 72 11632 42 17332 20803 2883 78 8925 44 65 86 21 2920 5862 52 72 72 17431 22 35 5907 97 81 14389 17506 68 47 6119 9009 86 14464 42 20924 57 52 49 90 14520 68 41 3038 90 65 92 52 90 57 63 85 66 6904 52 50 92 11 954 3817 67 63 52 15668 25 88 30 7021 9803 12516 91 18952 1122 79 7131 9 36 99 74 72 3943 41 26 12662 15726 19065 1322 46 49 30 12711 71 19168 35 4041 95 9905 50 87 19203 48 58 7204 6 12853 15809 43 1404 4130 32 18 86 16 79 25 85 79 27 12946 45 88 42 4312 7332 10069 13016 59 19335 1510 15 66 76 36 15903 62 58 85 7409 98 39 22 95 1612 99 31 10140 44 48 99 50 4435 65 55 98 90 19428 73 99 69 68 13169 91 19592 1748 4517 7531 69 88 94 19629 59 89 34 10201 13241 16014 31 1806 4668 46 5 42 16254 42 Afdecling HltOKKKWIIIJIft. ROZENDAAL HOEK PAKADIJS GOUDA. Deze inrichting stelt zich ten doel om oude, gebruikte en overtollige huishoudelijke voorwerpen welke ookzoo veel noodig te repareeren, en hoofdzakelijk aan minge- goeden voor goedkoop»», prgzen t<?verkopen. De daarop behaalde Winst komt geheel ton goede aan de neutrale Vereeniging „Ar- •i entorff". Bedankt voor het beroep bg de Ned. Her vormde Kerk te Staphorst (toez.) door ds. A. Renier te Ouderkerk a/d. IJsel. Oudewater. Een door de afdeeling van den Boerenbond alhier in hare vergadering van 17 Juni jl. genomen besluit, inhoudende de bepaling, zooveel mogelijk hun kaas thuis niet ten verkoop aan te bieden en in geen geval hun kaas thuis te verkoopen aan die kaashandelaars, die een verbond hebben ge sloten op do markt alhier niet te koopen, welk besluit gesteund word door do afdeeling „Oudewater en Omstreken" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw en gecirouleord heeft in deze gemeente en omstreken onder de kaasbereiders, is door ruim 120 hunner geteekend. Waddinusveen, 10 Aug. Naar men ver neemt hebben Gedeputeerde Sinten dezer provincie geen bezwaar gemaakt tegen de door den gemeenteraad vastgestelde veror dening betreffende liet leggen, plaatsen en houden van buizen ten behoeve van gasfa brieken, waterleidingen of riolueriugswerkeiv, zoodat de gemeente, behalve van het rgk, de provincie Zuid-Holland en hoogheemraad schappen Rijnland of Schieland, van niemand meer vergunning noodig zal hebben ora ten behoeve van het bovengenoemde, buizen in de wegen, bruggen en wateren, of hetgeen daarmede krachtens de bedoelde verordening wordt gelijk gesteld, te leggen en te houden. 2e Klasse. Trekking van Woensdag 12 Ang. No. 5990 1 1500. 992 en 14697 ieder 1000. 6335 en 15372 ieder 1 200. 7916, 13574, 17625 en 20446 ieder f 100. 16 3193 47 3237 51 44 76 63 101 89 250 3359 71 70 94 93 329 95 446 3431 81 43 Prijzen van f 30. 6245 9126 11785 55 82 11807 82 9220 43 30 48 34 11924 79 46 93 0342 6433 66 77 528 61 85 671 724 48 52 62 80 92 50 3618 77 40 97 53 815 78 16 3709 61 70 85 31 12024 67 12153 90 65 20 9401 12205 41 15 52 25 67 33 94 86 9511 95 6717 73 12303 46 9610 54 75 13 12402 fiSOS 971» 13 82 9306 6500 17 20 52 6603 63 68 14638 41 14702 43 14847 74 75 15023 50 57 99 15113 15228 59 1535Ö 93 16410 60 91 15526 33 17606 21 87 17746 96 17818 19 17936 42 58 18094 18152 18222 84 97 18552 54 18654 78 18742 1KH1II Voor de rechtbank te Rotterdam werd gis teren het volgende behandeld Op den openbaren weg alhier lagen op 28 April 3 steigerpalen, eigendom van den timmerman en aannemer J. H. de Wilde. Toen een dezer palen op bewusten dag werd vermist en de 44-jarige J. J. v. d. H sjouwer alhier, verdaclit werd de paal weg genomen te hebben, ontkende hg dit, later beweerende de paai gevischt te hebben. De paal had hg voor 75 cents verkocht. Het O. M. nam aan, dat beklaagde zich de paal had toegeëigend met de bedoeling deze voor zich te behouden, waarom veroor deeling werd g vraagd tot 7 dagen gevan genisstraf. Na de pauze werd behandold do zaak tegen W. A 38 jaar, landbouwer te Wad dingsveen. Beklaagde was niet uanwezig. Op 3 Mei had hg aan J. van Leeuwen een hoeveelheid melk verkocht on afgeleverd, hem verzwijgende, dat de melk met water vervalscht was. Bij deskundig onderzoek toch was gebleken dat in de melk zich 10 pC water bevond (op do 100 dooien melk 16 pCt. water). Ook in deze zaak werd ge leverd op contract en was overeengekomen dat zuivere onvervulschte melk zou geleverd worden. Geëischt werd 3 weken gevangenisstraf. Uitspraak a.s. Vrijdag. VERSCHEIDENHEID. Ook de geschiedenis van Zwitserland ver meldt een Marathon-bode. In 1476 versloe gen de Zwitsers Karei den Stoute bg Mur- ten. Daar men toer. nog geen telegraaf had, bracht een jonge Freiburger de lijding van de overwinning loopende van Murten naar Freiburg en stierf van uitputting, toen hg, in zgn vaderstad aangekomen, het woord „overwinning" had uitgebracht. Volgens do overlevering had lig op zgn loop van 25 kilometers een liudetak in de hand en werd die to Freiburg midden op het Raadhuisplein geplant. De oude boom, die er nog slaat, heeft een omvang van ruim 4 meters maar van ouderdom zwak, is hg door steeimn ko lommen ondersteund. van allo nog resteerende COSTUMES, COS TUMES TAILLEUR, MANTELS, BLOU- SEN, ROKKEN en JAPONSTOFFEN

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2