itcap Ml II THEE. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 14 Augustus 1908. 47ste Jaargang. No. 10715. Biiilenlaiidsch Overzicht. FEUILLETON. chap meer. OncLex Ons. ZOXEX, van Verspreide Berichten. 1 afdoende middel De flnancieele 1 moeilijkheden worden in ie Jenever I «m kurkkrMd- (OENEN DERS 3PPE. aar bjj ÏRS Jz. ster van het ige Cora poe gratis toege Naar het Dnitscb. itvo«r<ng van tf- bevelende IJL, IRT Lz. IERK te letten VAM ST worden afgeih- de pakjes van vtj- en een Ned. ons van Nommer e van nevenstaand le Wet gedepc- idelylwH «n g» idel voor Hetrei idervchoenwerk, .M Müller O» Men lette goed imerk.— SartaMM. Mraba» n worden in Koffie keur, Absint, Bier, het voedsel zonder is, dat de dronk- n af weet i POE DJ* R be are eigenschap om het drinken van (bier, wijn, absint dronkaard op te COZA POE- zoo onopgemerkt de zuster of de :t hem toe kan en zonder dat het behoeft te weten iken heeft. leeft het huiselijk ïrsteld, duizenden ir gered en deze nuttige leden der jong persoon op en gelukkig ge- n met menig jaar l.ül INHL COURANT It U direct naar 'hancery Lane, en 178 Engeland zegd, dat alle staatslieden afwisten van de voorschotten aan de Kroon en dat het ban bekend was, dat er voorschotten waren ver strekt aan banken en maatschappijen, maar dat niemand er van sprak. Hy verzekerde, dat er gedurende de vier laatste ministeries onwettige handelingen waren verricht in zake schenkingen van het Koninklijke huis, dat van den Staat een bedrag van 3,925 conto’s de reis te eischen bad. Het zou daarom naar zyn meening verkieslyker zjjn de flnancieele transacties tusschen het Ko ninklijke buis en de schatkist als vereffend te beschouwen. De minister-president antwoordde, dat de regeering boven alles liberaal en verdraag zaam binnen de grenzen der wet was en wenschte te blijven. De Gtaeta deelt mede, dat besloten is tot de afzetting van admiraal Ahmed Ratib pasja, gonverneur-generaal van Hedjaz, als mede van een ganscho reeks wali’s. Turk- sche bladen wijzen op hetgeen Ahmed Ratib al zoo op zijn kerfstok heeft. Al jaren heeft h(j zich schuldig gemaakt aan allerlei kne velarijen en afpersingen o.m. ten nadeele van de pelgrims. Jaarlijks stak hij op die ma nier 40,000 50,000 Turksche ponden in zijn zak. Inlichtingen, ingewonnen aan het hoofd kwartier van het comité voor eenheid en vooruitgang, dat op het oogenblik het Ryk regeert en van hetwelk Sultan en kabinet bun bevelen ontvangen zoo schrijft de correspondent van de N. R. Ct. te Konstan- tinopel bevestigen, dat de „groote dief en uitplunderaar der pelgrims” is afgezet en dat zjjn overbrenging naar Turkije, om voor het (in te stellen) hooggerechtshof re kenschap af te leggen, bevolen is. Op mijn vraag, of ditmaal die maatregelen ook wer kelijk uitgevoerd zullen kunnen worden, luidde bet antwoord, dat bet comité ook in Hedjaz een sub-comité heeft, dat reeds lang alle voorzorgsmaatregelen getroffen heeft, om, wanneer het oogenblik daar is, uitvoering te geven aan hetgeen omtrent den „schurk- achtigen wali” besloten zal worden. Het comité in Hedjaz heeft de noodige instructies ontvangen om, in geval Ahmed Ratib zich met geweld tegen zijn overbrenging naar hier mocht willen verzetten of onlusten verwek ken, ter plaatse zelf met den weerspannige korte metten te maken. Het is dus met Ahmed Ratib’s hooge sprongen voorgoed gedaan. eëvenaard poeder i* hen, die daartoe dankbetuigingen ordt gewaarborgd Correspondentie In rkrijgbaar in alle lepöt, te Gouda ttestenboek gratis voor doen, maar Telefoon To. £V ADVERTENTIES worden g-epkatst 1—5 regelfi’ a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Turkye steeds ernstiger. Men is nn begon- nen met bet ontslag van een aantal over bodige ambtenaren. En de jong-Turken drin gen er nu ook by den sultan op aan, dat hy een deel van zyn particulier vermogen ter beschikking zal stellen van den staat. De sultan schijnt bereid ook aan dezen eisch te voldoen ook wil bij verschillende goederen aan de natie tep geschenke geven en het beet, dat hg nog jrerder wil gaan. Hieruit blijkt wel ten duidelijkste, dat de jong-Turken op bet oogenblik den toestand volkomen beheerschen. Omtrent de verkiezingen van het parle ment wordt thans gemeld, dat deze in October zullen plaats hebben. Zy zullen getrapt zyn d.w.z. de kiezers van het kiesrecht zyn uitgesloten zy die jonger zyn dan 25 jaren, de niet-Ottomaanscbe staatsburgers, bedien den enz. - zullen in groepen van 500 een gemachtigde kiezen, de gezamenlijke gemach tigden in een district wyzen dan den afge vaardigde aan, waarvan er een op elke 50000 kiezers zal komen. Militaire en civiele ambtenaren kunnen zich candidaat stellen, maar moeten, indien zy worden gekozen hun ontslag nemen. hulptroepen, die onderweg zyn, zyn beslist onvoldoende. De „Indo-Chinois” verklaart, dat een Chi- neescb leger van 10.000 man op de grenzen gereed staat en dat het aantal revolutionai ren, die op het oorlogspad zyn, een 30.000 man zou bedragen. I 50 cls,75cls n Drogisten fTERDAM. ER, Apotheker aven 198 en by Den volgenden morgen na het ontbyt haalde Afra Juno en de comtesse over tot een kleine jachtpartij. Daar Jnno het voor stel met zekere zenuwachtige opgewonden heid aannam, stemde ook Hoiandine toe, die sinds den vorigen avond in zich zelve ge keerd en nog stiller dan anders was. Matbias, de oude bediende, een groote gezette man met wit haar en baard, bra.cht drie kleine, sierlijke geweren en voor «Ik der dames een patroontasch. Het was een warme herfstdag. Op de boomen in het park had zich een schaar van Duitschland. Weer duikt het gerucht op, dat de keizer en de hertog van Cumberland zich met elkander zullen verzoenen. Do tweede zoon des hertogs zou dan den Brunswykschen troon kunnen beklimmen. De prins-regent van Beieren en de aartshertog Ferdinand van Oostenrijk zouden, toen de keizer laatst te Weenen was, bemiddelend tusschenbeiden zyn gekomen. Waarschijnlijk is het bericht niet, zoolang niet is vastgesteld, dat de Cumberlands eens en voor al afzien van hun aanspraken op den troon van Hannover. Turkije. De buitengewone gerechtshoven in Salo nika, Monastic en Usküb zyn opgeheven, omdat zy niet met de grondwet vereenig- baar zyn. De generale staf is bezig met de voor bereiding van een wet omtrent de inlijving van Christenen en Joden in het leger. Telefot n To, 2. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per JK)8t 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. op, legde aah, mikte en schoot. Daarop trad Afra naar voren, legde haar geweer met de zekerheid van een beproefd schatter aan en trok af. „Heel goed!” riep deboschwachter. „Mid den in den cirkel getroffen.” Nadat de jongedames nog eenige schoten op het geïmproviseerde doel hadden afge- vuurd, haalde de boschwachter zijn geweer en voerde haar dieper het woud in. Terwijl Hoiandine een grooten baas miste, dien de hond van Quastig opjoeg, schoot Afra een blauwen specht en een woudsnip. „Wilt ge ook niet eeus schieten vroeg Hoiandine aan Juno. Deze schudde het hoofdblykbaar bad zy er den moed niet toe. De jongedames keerden des middags tevreden en opgeruimd terug en aten met grooten eetlust. In den namiJ^MT^kwamen twee heeren, eigenaars van landgoederen uit den omtrek, per rijtuig aan. De oudste, baron Von Gu- denau, was een groote, gespierde man met ruwe trekken en een ruwe slem, stijfhoofdig ate alle staatslieden; de jongste, baron Von Eicbenbeim, een goedaardige reus, die niet in staat scheen een ernstig gelaat te zetten, want by lachte steeds, zelfs bfj gelegenheden waarbij lachen geheel misplaatst was. (Wordt vervolgd) De „Nieuwe Gazette” deelt mede, dat de nonvlinder ook in de Belgische Kempen groote verwoestingen aanricht. In de bos- schen van Postel-Mol, waar ruim 200 H.A. sparren verwoest zyn, worden zelfs het heide kruid en andere planten in en om de bos- schen door de dieren vernield. De grootste verwoestingen zyn echter aangericht in het N.-O. van Limburg. De Kamers hebben aan de regeering een bedrag van 5000 fr. toegestaan om de noo dige maatregelen te nemen tot verdelging van het schadelyk insect. Bovendien is een commissie benoemd, teneinde de middelen le besludeeren om de bosschen te vrijwaren van een algeheele vernietiging. Duizenden omzendbrieven zyn rondgezonden, waarin iedereen verzocht wordt mode te werken tot het vangen en dooden der rupsen. Frankrijk. Behalve de Parjjsche bakkers hebben ook de gasarbeiders by referendum verklaard, dat zy niet meedoen aan de algemeene staking. Dinsdagavond heeft Wilbur Wright te Le Mans zyn vliegproeven voortgezet. Met een tamelyk groote snelheid (geschat op 65 K.M. per uur) beschreef hy in een tjjd van 3 min. 43 sec. in de lucht drie groote cirkels. Maar pas de volgende week zullen de beslissende groote tochten worden ondernomen. Het is er Wilbur Wright voorloopig nog maar om te doen, zyn vliegmachine goed in zyn macht te hebben, vóór by met de groote vluchten begint. Aan een correspondentie in den Paryschen Temps van iemand, die te Le Mans Wilbur Wright heeft zien vliegen, ontleent men de volgende ontbot zeming „Het is niet overdreven, te zeggen dat uit constructief oogpunt de vliegmachine van Farman en Delagrange de vergelijking met de vliegmachine van Wright niet kunnen doorstaan. Ziet men het geacheveerde vlieg toestel van Wright, dan lijken daarby de machines der Franschen nauwelijks voltooide, op goed geluk in elkaar geflanste, voorloo- pige toestellen met allerlei draden en staken en zeilen, dié aan het toestel van Wright niet voorkómen. In den Senaat te Portugal heeft de vroe gere minister van oorlog, Pinto Pimentel (lid van de party der regeneradores) ge- treft men nog de ware poëzie der weelde, van het genot en van de schoonheid aan.” „Vertel my eens, Afra,” vroeg Hnlandine naïef, „prent ge Martha en Frits ook der- gelyke begrippen in P” „Neen,” antwoordde Afra glimlachend »ik wilde u alleen maar de oogen openen, eer het te laat is, comtesse." Toen Hoiandine weder alleen was in ha ar eenvoudige, vriendelyke kamer met de hagel witte gordynen en de bloemen voor het ven ster, bleef zy, de handen over de borst gekruist, stil en in nadenken verzonken zit ten. Afra had haar dan de oogen geopend; maar wat zy nu zag, beviel baar allesbehalve. zangvogels op hun tocht naar het Zuiden kwinkeleerend neergelaten. Een lichte nevel zweefde als een met zilver doorweven feeën sluier tusschen den blauwen hemel en de als in een sluimering verkeerende aarde. Overal heerschte vroolykheid, warmte, licht, leven. Voor hen lag het woud in zyn bont kleed van rood, geel en groen loof. De dames vorderden langzaam, want Jnno kon niet zoo vlug voort als Afra, die op haar kleine, spitse voeten over den grond scheen te zweven. Eindelyk werd toch het kleine, bouwval lige boschwachtershuis bereikt en de bosch wachter Quastig begroette Hoiandine en haar metgezellinnen eerbiedig. „Wat beveelt de comtesse P” vroeg hy be'leefd. Quastig, go moet ons leeren schieten.” „pat is geen heksenwerk, comtesse.” Hy haalde een groot vel papier, trok er met eeir potlood een cirkel op en bevestigde het daarna aan een vrystaanden denneboom. „Wij kunnen beginnen,” sprak hy. „Kom, juffrouw Hildesheimer,” nep Ho iandine met een grappige buiging. „Moet ik een begin maken P” antwoordde Juno. „Neen, voor geen geld ter wereldl Geef gy het voorbeeld, comtesse.” Hoiandine nam haar geweer, volgde, naar zy meende, stipt de aanwijzingen van Quastig 3) Hoiandine richtte zich op en keek Afra scherp aan. „Maar als dat waar is, Afra,” zeide zy, „dan zou ons geheele leven troos teloos, zonder doel zyn.” „Integendeel,” antwoordde deze, „men werpt geen blik naar boven, en verzuimt niet, hierbeneden, waar het aardrijk alles omvat wat de natuur ons bescheiden heeft, flink aan te pakken.” „Zeg, wat ge wilt, Afra, ik zal er nooit in bewilligen een man te nemen dien ik niet liefheb.” „Dat weet ge nog niet, comtesse,” ant woordde Afra. „Het is mogelyk, dat de man dien men voor u bestemd heeft, u heel goed bevallen zal. Als ge echter verstandig zyt, neemt ge hem in elk geval. Zoodrage mevrouw zyt, zyt ge eerst vry. Een huwe lijk zonder liefde is waarlijk het beste, vooral in uw stand. Trots alle omwentelingen is de aristocratie heden ten dage nog een soort Olympus, boven bet gepeupel verhevenhier Reuter seint uit Ischl, dd. 12 Aug. Koning Edward kwam alhier hedenmorgen om tien uur aan. Hy werd ontvangen door den keizer, den aartshertog Eugène Joseph, en prins Leopold van Beieren. De vorsten begroetten elkander zeer har- telyk een talryke menigte juichte hen toe. De ontmoeting tusschen koning Edward en keizer Frans Josef was zeer hartelyk. De ontvangst aan het station had een offi cieel karakter. Een officieuse nota zegt, dat het onder houd tusschen Aehrenthal en Hardinge aan deze twee staatslieden gelegenheid heeft ge geven van gedachten te wisselen over den algemeenen toestand in Europa en dat zy zich meer in hot bijzonder bezig hielden met Turkye. Men weet, dat de kabinetten der groote mogendheden er. speciaal die van Weenen en Londen hebben besloten een welwillende houding aan te nemen, daarbij de hoop koesterend, dat het nieuwe régime in Turkije zal leiden tot verbeteringen en consolidatie van den stand van zaken. Reuter seint uit Londen, dd. 12 Aug. Aan de „Evening Standard” wordt uit Hongkong geseind, dat door de Chineesche overheid 10.000 geweren en twee millioen patronen in beslag zyn genomen in de lieven van Chinchau. De Japansche kooplieden teekenden daartegen protest aan en beweerden dat de lading hun toebehoorde. Vermoedelyk zal daaruit weder een ern stige internationale quaestie ontstaan. Ernstige berichten heeft gisteren de mail uit Indo-China te Marseille aangebracht. De „Courrier d’Haïphong” meldt, dat men zich tegenover een formeele revolutionaire beweging bevindt. Voortdurend hebben er overvallingen plaats door troepen opstande lingen van 50/T 100 man, die weer even spoorloos ver/wynen als zy gekomen zyn. De officieren! kunnen niet rekenen op hun inlandsche solisten. Een schryven\an een planter aldaar aan den voorzitter van de kamer van landbouw var. Tonkin meldt ook dat de grootste on veiligheid overal heerscht. De benden zyn gewapend met Mauser- geweren. Binnen enkele maanden zyn meer dan 100 tirailleurs gedood en verder 4 Fran- sche officieren en 6 onderofficieren. De toe stand is ernstig, en de beloofde 3000 man

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1