GROOTE OFRümO BINNENLAND aüvi:ivtï:\tii:\ Stadsnieuws. 3888t0 Staats-loterij Gedurende de maand Augustus tol Npotprljzcn. rM*/vms sj/Mr/timr# Zunuw- cn Maaglijders By het laatste selamlik en de ontvangst des gezanten was voor het eerst de minister van buitenlandsche zaken tegenwoordig, als mede iemand van het Jong-Turksch comité, die toezicht hield Azie. Ten noorden van Amoy zyn eenige dui zenden geweren, vermoedelijk van Formosa ingevoerd, in beslag genomen, alsmede een hoeveelheid ammnnitie. Australië. Te Sydney werden op het stoomschip „Waldemar" van don Norddontschen Lloyd negen Chineezen ontdekt, die achter de stoomketels de reis stieknm hadden meege maakt. De langstaarten waren half dood. Vroeger is dat al eens met 23 C'hineezen gebeerd. Amerika. Het departement van oorlog in Washing ton wil 5000 man naar Haiti nitzenden om tusschenbeiden te komen in een conflict ta.s- schen president Alexis en generaal Firmin. Een brief alt Maracaibo meldt, dat het Venezolaansche rivierstoomschip Felix" met troepon naar do Miracaibobaai vertrokken is. Men gelooft, dat de soldaten tegen de revolntionnairen zyn afgezonden. Nederland en Venezuela. Het „Hbld" meldt, dat ook de „Holland" er» de „Utrecht" gereed zullen worden ge maakt „voor den dienst buitenslands". De „Tel" zegt „voor onmiddellijk vertrek naar West-Indië" en verwacht in verband hier mee ook de spoedige benoeming tot schout- by-nacht van den kapitein ter zee J. B. Snethlage, commandant van de „Heems- kerek", die dan bevelhebber van het West- Indische eskader wordt. Do „Holland" en „Utrecht" zyn van hot kruiser-type, waartoe ook de „Gelderland", „Zeeland", „Friesland" en „Noord-Brabant" behooren. Hr. Ms. „Holland" werd in 1896 op do Rykswerf te Amsterdam te water gelaten, waar de bodem thans in reperatie ligt na een langdurig verblijf in Oost-Indië, van waar het schip ongeveer anderhalf jaar ge leden terugkeerde. De „Utrecht" liep op dezelfde werf in 1897 van stapel en ligt op het oogenblik te Nieuwediep. De bewapening bestaat voor namelijk uit 2 stukken van 15 cM., 6 van 12 cM., 4 van 7.5 cM. en 4 van 3.7 cM., bovendien torpedo laceerinrichtigen. De „Holland" en de „Utrecht" zyn zus terschepen van de „Friesland", die „hoogst vermoedeiyk" naar Venezuela gedirigeerd wordt, en de „Gelderland", dio reeds in de West-Indische watoren verblyf houdt. Gemengde Berichten. Uit Oss meldt men aan de N. R. Ct. De pastoor van het naburige Vinkol heeft krachtig het werk der beschaving in zyne parochie ter hand geuoraen. Om het drank gebruik te beteugelen, heeft by een muziek gezelschap onder zyne gemeentenaren op gericht met eigen gebouw, waar voor gepaste ontspanning wordt zorg gedragen. Vinkei, dat jarenlang eene treurige vermaardheid bozat door vele daar voorkomende snypar tyen, krygt door den beschavenden invloed van dezen geestelyke langzamerhand in den omtrek een goeden naam. Inbraak by <een Kamerlid. Dinsdagnacht is er inbraak gepleegd in de villa, door het lid der Tweede Kamer dr. Blooker te Voor burg bewoond. Toeu de dienstboden giste renochtend in de serre, grenzende aan den tuin, kwamen, vonden zy de deuren daarvan, toegang gevende tot den tuin, openstaan. De heer des huizes daarvan in kennis ge steld, bevond by onderzoek dat ongenoode gasten door verbreken van eon paneel der tuindeur zich toegang tot de serre hadden verschaft. Eigenaardig genoeg hadden zy een daar staande kast, die overvloedig zil verwerken bevatte, onaangeroerd gelaten, doch een dames-schrijftafeltje weggenomen, achter in den tuin gebracht en het daar, om ongestoord te zyn, opengebroken. Met eeu kistje met geld, dat daarin stond, hadden zy zich uit de voeten gemaakt en het schryf- tafeltje in den tuin achtergelaten. De inhoud, dus werd ons medegedeeld, zal de heeren inbrekers echter niet erg medegevallen zyn. Eigenaardig is wel dat de bond van dr. Blooker, anders een waaksch dier, zich dezen nacht heelemaal niet heeft laten hooren. Ook is 't alsof dr. Blooker een voorgevoel heeft gehad van hetgeen zyn huis te wachten stond. Immers, toevallig had hy Dinsdag nogal geld in huis gekregen, maar hy had het, tegen zyn gewoonte, niet opgeborgen, doch het dezen nacht maar onder zyn hoofd kussen gelegd. (Hbld.) De voortvluchtige S., kantoorbediende by de effecten-firma B. te Amsterdam, die er met een aanzienlyk bedrag aan coupons van door is gegaan, is gebleken zich te Trouville te bevinden en niet in Engeland, waar men hem eerst vermoedde. De recherche kwam het te weten uit een brief van hem aan een vriend, zekeren Z. Deze Z. was al vroeger door hem in zijne zaken gehaald. Een zyner superieuren maakte nog kort voor 8. op de vlucht ging de opmerking, dat desfce veel te veel geld uitgaf, in verhouding tot zyne verdiensten. 8. vertelde toen, dat Z hom financieel steunde. Uit den door de recher che onderschepten brief is gebleken, dat Z. zelf aan de zaak volkomen onschuldig is. (Avp.) Ter voorziening in de behoefte aan goed drinkwater in de kom van het dorp Eiber- gen, is door de gemeente een proefboring uitgevoerd tot op 60 meter, doch zonder resultaat, daar men blijkbaar terecht kwam in een Jeemlaag, die naar de diepboring in 1902, over 400 meter diep zit. Het is nu uitgemaakt dat men voor drinkwater alleen gebruik kan maken van de waterhoudende kiezellagen, die van 5—8 meter diep liggen, doch slechts in enkele gedeelten drinkbaar water opleveren. De bezoekers van den velddag, gisteren door het Heilsleger op Velserbeek van baron van Tuyl te Velsen gegeven, treffen het niet al te beet mot het weer, hetgeen echter niet afdeed aan do opgewektheid waarmee werd feestgevierd. Op verschillende deelen van het mooie buiten werden op de gewone wyze bijeenkomsten en bidstunden gehouden. De velddag had uit alle deelen van het land heel wat publiek getrokken. Dinsdagavond is aau den Haringvliet te Rotterdam te water geraakte de 75 jarige verpleegde uit het Armhuis, 8. M. genaamd. Op het droge gebracht, slaagde men er na veel moeite in do levensgeesten weder op te wekken, waarna hy naar het Ziekenhuis werd overgebracht. Aldaar is hy echter gister morgen aan de gevolgen overleden. Dicht by het krachtstation van de elec- tri8che tram te Grenoble heeft Maandagavond een dalende luchtbol de draden vernield, zoodat het tramverkeer een paar aren stil stond. In den luchtbol zaten de onderdi recteur van het weerkundig instituut te Zu rich en een andere heer. Zy deelden mede, dat een windstoot hun luchtbol te Zurich omhoog gedreven had en zy in een paar uren je Alpon over waron gevlogen. Na alle gevaren, die do twee luchtreizigers te boven waren gekomen, ontgingen zy op het laatste oogenblik ternauwernood den dood, toen het schuitje tegen den sterk geladen draad van het krachtstation botste. Men seint uit Tilburg In den, omtrek van de werkplaats der firma M. Bogaerts hadden Dinsdagavond sa menscholingen plaats» De menigte, uit wel meer dan 1000 personen bestaande, betoonde zich zeer opgewonden. Op verschillende plaatsen worden tal van glasruiten vernield. De ma rechaussees trokken ten laatste den sabel en voerden een charge uit. Drie personen werden gewond, doch de verwondingen welke zy opliepen zyn niet ernstig. Gister te 12 uur werd door den burgemeester afgekondigd, dat samenscholingen van meer dan 3 per sonen verboden zyn. De politie, daarin bijge staan door de marechaussees, handhaaft streng de orde. Vooral ten opzichte van de werkplaatsen en fabrieken in den omtrek wordt dezen maatregel streng toegepast. Naar verluidt, is de infanterie uit Breda voor eenige dagen reeds geconsigneerd. Uit Harlingen wordt aan de „Leeuw. Courant" gemeld Alhier kan men dikwijls het schouwspel zien, diA zoodra een trein is aangekomen en de reizigers het station veriaten de tram aan het rangeeren gaat en de menschen maar moeten oppassen er niet onder te geraken. Indertyd gebeurde er byna een paar onge lukken en was dit in Juli 1904 voor den Raad der gemeente voldoende aanleiding om een verordening vast te stellen, waarby aan dit roekeloos bedrijf paal en perk werd gesteld. De verordening werd ter goedkeuring op gezonden naar den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten en kwam3 jaar later terug met de opmerking, dat verschil lende voorschriften gewijzigd dienden te wor den. Dit geschiedde en wederom werd de verordening verzonden en nu, ruim 12 maan den later, is er pog niets van gehoord. Vermoedelijk zal het nog wel langer aan houden en opderwyl rydt de tram maar ge moedelijk door de talryke voorbijgangers, totdat door de inboeting van een menschen- leven het betrokken college eens wakker wordt geschud. Men schrijft aan het „Hbl." Onlangs werd door ds pers op de concur rentie der Zaandammer booten gewezen en op het gevaar, dat dit voor de passagiers kan opleveren. Het resultaat is thans, dat niet meer om het snelst gevaren wordt en het publiek veilig van genoemde diensten gebruik kan maken. Weder zyn wy ver plicht op een dergelijk gevaar te wyzen, hopende, dat het opnieuw eer. goed resul taat mag hebben. Op den AmsteJ zyn ver schillende diensten naar „Het Kalfje" en een toeschouwer, die zulks met getuigen wil be wijzen, deelde ons bet volgende geval mede. De „Havenstoombootdienst 2" kwam van Het Kalfje en wilde aan den steiger van „Zorgvliet" aanschieten, dus ter linkerzij le. Jaist kwam var. de tegenovergestelde rich ting de „Volharding 15" aanvaren, die rechts hield. De Havenboot floot tweemaal, het verplichte sein, om rechts te houdende „Volharding" echter deed net of dit niet gehoord werd, ze bleef rechts varen, waar door de Havenboot, om averij te voorkomen, verplicht was niet aan den steiger te gaan en te wachten totdat de concurrentieboot voorbij gevaren was. Een der passagiers, zelf deskundige zynde, wees den kapitein, W. Kraan genaamd, op het gevaarlijke en onbehoorlijke van dergelijk optreden en ver klaarde deze, dat telkens getracht wordt zooveel mogelijk te hinderen en alleen de grootste voorzichtigheid oorzaak was, dat er niet meer avereen plaats vonden. Wy meenen ten sterkste een dergelyken concurrentie-haat te moeten afkeuren, vooral op een traject, waarvan duizenden menschen gebruik maken, en niet gewacht wordt tot de overheid zal moeten ingrijpen, wanneer een of ander ongeluk gebeurd is. De mensch is een wreed dier Karl Wache deelt in een stukje over waar nemingen omtrent dieren van Midden-Azië het volgende staaltje van wroedbeid mede In Westelijk Mongolië aan het Telezker- meer was ik er ooggetaige van, dat men een nest jonge wolven, enkele dagen oud, vond. Men bood ze mjj te koop aan, doch ik weigerde, omdat zy te jong waren om op te brengen. Tot myn ontzetting zag ik toen, dat men deze diertjes levend vilde en de na deze gruwelijke operatie nog levende jongen aan den waterkant in het hout zette. De ongelukkige diertjes krabbelden lang zaam in de richting van het water voort en werden door verdrinken uit hun Ijjden ver lost. De Kalmukken murmelden gedurende dit tooneel onverstaanbare woorden om hun geweten te verlichten. Uit zulke huidjes maakt men kindermutsen, die tooverkracht bezitten. Het merkwaardigste van alles is, dat deze lieden, ofschoon de wolven menig stuk vee rooven, het ondier niets doen. Zy zeggen, dat zy in dit geval de wraak der wolven te duchten hebben. Voor den kantonrechter in kanton III te Rotterdam was een wijnhandelaar gedag vaard door een wijnfabrikant tot betaling van zeker bedrag voor aan hem geleverden „St.-Julien"' De gedaagde ontkende,"^verplicht te zyn om te betalen, omdat het geleverde bocht was, rood gekleurd zoet gemaakt water. Hy had er van geleverd aan een paar passa giersbooten, maar het als onbruikbaar terug gekregen. Hiertegen voorde de eiscber aan dat ged. wist, dat hetgeen hy leverde geen wijn was. De gedaagde had hem een recept gegeven, hoe de wijn die slechts eenige centen per flesch mocht kosten gemaakt moest wor den. Hem werd toen eeu proef gezonden, waarop slechts één aanmerking was, nl. niet zoet genoegdit was spoedig verholpen, waarna de partij geleverd en geaccepteerd werd. Dit alles wordt door den gedaagde erkend, maar er is te veel azijn in en daarom lusten de passagiers zyn „St.-Julien" niet. Binnenkort zal voor de rechtbank te Rot terdam behandeld worden de zaak van een Oostindisch hoofdambtenaar met verlof, J. A. K-, en diens echtgenoote, Ch. L. H. N., beiden te Amsterdam woonachtig, ter zake dat zij zich te Rotterdam aan het bevol kingsregister hebben doen inschrijven, ten einde 't voor den ambtenaar van den bur gerlijken stand by hun huwelijk aldaar te doen voorkomen als te Rotterdam wonende, wat in strjjd met de waarheid was. Het doel dezer handeling was ontduiking van art. 91 Burg. Wetb., waarin bepaald wprdt dat een vrouw geen nieuw huwelijk kan aangaan dan na verloop van 300 dagen na de ontbinding van het vorige, terwijl haar eerste huwelyk door de rechtbauk te Amsterdam in Januari was ontbonden. Gistermorgen werden op de tentoonstelling „Opvoeding van het kind" te's-Gravenhage, proeven genomen met een brandladder uit de Nederl. fabriek van Turnartikelen en Scboolmeubelen, voorheen J. H. Kennen te Amsterdam, directie J. H. Kennen en W. G. Kasper. Een vijftiental jongen* klommen achter eenvolgens van de aan een venster van de eerste etage bevestigde pl.m. 10 M. hooge ijzeren ladder (welke geheel opvouwbaar is) naar beneden. De proef duurde in het ge heel niet langer dan vijftien minuten en werd door vele tentoonstellingsbezoekers op de binnenplaats, met belangstelling gevolgd. Op nitdrnkkeljjk verlangeo van de com missie van uitvoering waren de noodige voorzorgsmaatregelen genomen, zoodat val len niet mogelijk was. De leiding was in handen van de hoeren J. H. Reis en J. H. Keunen. Vanwege de Staatscommissie voor het zalm-vraagstuk zyn den laatster, tjjd weder eenige honderdduizenden jonge zalmen los gelaten in verschillende kleine rivieren en beken hier te lande. De jonge zalmen waren gekweekt in het broedhuis der Nederland- 8che Heidemaatschappij te Vaassen en had den bij het loslaten den leeftyd bereikt van twee tot vier maanden. Het poten vond plaats inde Hierdensche boek, de beek by Putten, eenige beken by Barneveld, de Overysselsche Vecht, de Berkel en de Oude IJsselen verder in de Lim- burg8che bekende Schellokensbeek, de Aalsbeek, de Swalm, do sprengen van do Molenbeek en de Vlootbeek. Zal het poten van jonge zalmen evenwel doel treffen, dan dient er zorg voor gedra gen, dat de vbchjes zooveel mogelijk ge spaard worden, en aan de visschers, die in genoemde wateren of in de Maas, den IJssel, het Zwartewater, do Eem of op de Zuider zee vi8schen, is daarom door do Staatscom missie het verzoek gericht de jonge zalmen weer te laten zwemmen, wanneer zy deze mochten vangen. Stakende werklieden hebben Dinsdagavond te Besancon betoogingen gehouden, 't Liep zoo erg, dat do militaire macht er aan te pas kwam en moest chargoeren. Een luite nant, een soldaat eu twee gendarmes wer den niit ernstig gewond. 01 er nog betoo- gers zyu gekwetst, wordt niet gemeld, 't Is echter wel waarschijnlijk. Tegen den automobielhandelaar Th. Ariëns, te Nijmegen, die reeds herhaaldelijk ver oordeeld werd wegens overtreding van de Motorwet is nu door het O. M. by de rechtbank te Arnhem, wegens rijden zonder achterlicht en verzet tegen de politie, 4 maanden gevangenisstraf geëischt, en tegen zyn broeder D. A., wegens verzet togen de politie, acht dagen. „U bent' in Duitschland al eens veroor deeld, nietwaar vroeg de president by het verhoor. „Waarvoor?" „Körperverletzung." „Ja." „'tls toch zoo, nietwaar? Waarom vraag je danwaarvoor?" „Ik herinner me al die dingen niet meer, ik word er nog gek van," antwoordde A. „Je hebt in Kleef toeb ook eens een jon gen aangereden vroeg het O. M. „Neen, die jongen liep tegen myn auto aan." De verdere antwoorden van bek), waren van dien aard, dat het O. M. dreigde den president te zullen verzoeken hem uit de zaal te doen verwijderen, meldt de „Arnh. Cf.". Het O. M. verklaarde, dat A. erger tegen de politie optreedt dan de grootste dronke man uit Nijmegen. „Deze lui, die zich zelf nog heeren noe men" zei het O. M. „Pardon, meneer," viel bekl. Th. A. hem in de rede. „Als je me in de reden valt, ga je er uit", waarschuwde het O. M. D&t hielp en spr. kon daarna kalm re quisitoir nemen, waarna hy er op wees, dat bekl,, die maar doorjakkert met een snelheid var» een 80 KM., een voortdurend gevaar was voor het vfÉgelmatige verkeer. Even voorbij het station Halfweg viel eer- gister een meisje van 2'/a jaar uit een 2e- klasse van een trein Amsterdam—Zandvoort. Er werd aan de noodrem getrokken, zoodat de trein 80 M. verder stilstond. Het kind was neergekomen in het losse grind, dat daar toevallig lag en kon vrijwel ongedeerd aan de moeder worden weergegeven. In jaren is het Ertsgebergte niet zóó door zwaar weder geteisterd als in de jongste dagen. Overal ziet men er een akelig beeld van verwoesting. Tengevolge van de wolk breuken zwollen de kleinste riviertjes tot- woeste stroomen, waarin zich bergen van boomstammon, aangespoeld nit de wonden en de slijperijen, opstapeldendientengevolge moest het water zich een anderen weg zoe ken en sloeg het over de velden, waarin hier-en-daar gaten werden geslagen vac meer dan een meter diepte. Bruggen werden verwoest, pijlers braken. Het plaatsje Carls- feld vooral werd zwaar getroffen; daar stroomde de Wilz, in gewone tijden 6en kalm beekje, met woeste vaart het dorp in, al wat zich op haar weg bevond, mede sleurend. De spoorwegdyken zijn hier en daar ver nield op de lijn Wilzschhaus—Carlsfeld is het verkeer voor zes dagen gestremd. Stein- bach staat geheel onder water. Te Wildenthal moesten een aantal huizen wegens gevaar voor instorting ontruimd worden. Door den aanhoudenden regen is de Zil- ler (Tirol) tusschen Fügen en Schlitters, weer buiten haar oevers getreden en het spoorwegverkeer gestremd. Op enkele plaat sen werden de huizen ontruimd. GOUDA, 13 Augustus 1908. Voor het eindexamen H. B. 8. 5-jarigen cursus zyn gisteren te Delft o. a. geslaagd mej. J. den Oadsten, I. Areutz, A. de Jongh, allen van de H. B. 8. alhier. Dief en diefjesmaat, geen heeler geen steler. Door een kaashandelaar werden ge durende geruimen tyd vermissingen gecon stateerd doch door den omvang van het groot aantal knechts kon moeilijk worden vastge steld wie daarvan de dader of daders waron. Heden zyn echter door de politie by den water- en ruurstoker V. aan den Groenenweg een party kazen in beslag genomen, en door den kaashandelaar in verband daarmede twee zijner knechts weggejaagd, in afwachting wat de politie met ben zal doen. Door do rechtbank te Rotterdam is het faillissement uitgesproken van Gans, koop man in lompen, Raam O G7, alhier. Cura tor: Mr. F. H. Kranenburg, alhier. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het Volksconcert in het Houtmansplantsoen niet doorgaat, zoodat het concert nu Maandag a.s. zal gegeven worden. Aan het verslag van de toestand dezer Gemeente over 1907 ontloenen wy het vol gende; Koepok-inenting. Op den eersten Vrijdag van elke maand wordt in het Gasthuis door de Gemeente artsen zitting gehouden om aan ieder inwoner der Gemeente, die zich daartoe aanmeldt, gelegenheid te geven zich geheel kosteloos met animale stof te doen inenten of herinenten. Het getal inentingen en herinentingon be droeg volgens de by ons ingekomen op gaven 524. In 1906 werden gevaccineerd of gerevac- cineerd 600, in 1905556, in 1904702 en iu 1903774 personen. Toezicht op de Prostitutie. Een by verordening geregeld toezicht op de prostitutie bestaat hier niet. Toezicht op de Levensmiddelen. Vleesch en visch, tot verkoop bestemd, zyn volgens de Algemeetie Politie-verorde- ning aan keuring onderworpen. De keuring van het vleesch geschiedt door twee keurmeesters. Een van hen is tevens keurmeester van de visch. Er werden goedgekeurd in de Gemeente 945 runderen, 471 vette en 697 nuchtere kalveren, 38 schapen, 2225 varkens, 98 geiten en 94 paarden. Afgekeurd werden 9 runderen, 3 nuchtere kalveren en 5 paar den. By invoer zyn goedgekeurd 44502 kilo gram rundvleesch, 4522 kilogram kalfs- vleesch, 152575 kilogram paardenvleesch, 30 kilogram schapenvleesch en 50880 kilo gram spek, terwyl werden afgekeurd by in voer 50 kilogram rund- en 26 kilogram kalfsvleesch, en in de Gemeente 150 kilo gram rundvleesch, 25 kilogram kalfsvleesch, 140 kilogram paardenvleesch en 53 kilogram spek. Voorts werd afgekeurd 1 party zeevisch. Naar aanleiding van een door verschillende melkverkoopers en door de plaatselijke af- deeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw ingediend verzoek tot instelling van een keuringsdienst van melk en melk producten, werd in overleg met den Inspec teur van de Volksgezondheid, den heer M. L. Q. van Ledden Hulseboscb, en de Gezond heids-Commissie besloten voorloopig aan den apotheker, den heer E. Grendel, op de dra gen gedurende een jaar een geregeld onder zoek in te stellen naar de hoedanigheid van de melk, volgens monsters te nemen bij het melken der koeien, bjj de aflevering der melk door de landbouwers aan de melkhan delaren en by don verkoop door de hande laren aan de verbruikers, en zulks tegen eene belooning van f 1000 voor 600 monsters. De heer Grendel begon zyn onderzoek met den aanvang van 1908. In 1907 werden de noodige voorbereidende regelingen ge troffen. Drinkwater. Daartoe door de welwillendheid van de Directie der Goudsche Waterleiding-Maat schappij in staat gesteld, kunnen wij omtrent de exploitatie van die Waterleiding het vol gende mededeelen Op 1 Januari 1907 was bet aantal abon- nements-contracten 3099 voor 4972 percee- leu tot een gezamenlijk bedrag van f 47340.90 en dat der meter-contracten 223 voor 230 perceelen tof een gezamenlijk bedrag van f 4066.-. Op 31 December van dat jaar waren aan gesloten 5045 perceelen met 1334 abonne- raents-contracten voor f 47982,80 en 240 perceelen met 233 meter-contracten voor f 4192,40. Het aantal gewone contracten vermeer derde in den loop van het jaar dus met 35 voor 73 perceelen en een bedrag van f 591,90 en dat van de meter-contracten met 10 voor 10 perceelen er» een bedrag van f 126,40. Het buizennet der Waterleiding werd op verschillende plaatsen uitgebreid mot eene lengte van 245 Meter. Krachtens Art. 20 der Concessie-voor waarden ontvangt de Gemeente als haar aan deel 20 pet. van de zuivere winst boven de 6 pet. rente van het kapitaal van aanleg. Dit aandeel bedroeg voor het afgeloopen jaar f 2080,- -. Gezondheids-Commissie. De Gezondheids-Commissie bleef bestaan uit de heeren Dr. P. J. A. Levedag, Voor zitter, Mr. F. H. Kranenburg, Secretaris, A. H. Teepe, F. van der Straaten en J. de Bruflne. De héér F. van der Straaten, die aan de beurt van aftreding was, werd door den Commissaris der Koningin tot lid herbe noemd. De Commissie hield hare vergaderingen en haar bureau in het Gebouw voor het Bouw- en Woningtoezicht op de Spiering straat, daartoe van Gemeentewege aunge- b. Gemeente-Politie. De organisatie der Gemeente-Politie on derging met ingang van 1 Augustus eenige wyziging, door uitbreiding van het getal der agenten der le klasse met één, en dat der agenten der 2e klasse met twee. Het onder den Commissaris van Politie gestelde per soneel bestond aan het einde van 1907 dus uit een Inspecteur, drie Hoofdagenten, elf Agenten der eerste en twaalf Agenten der tweede klasse. Allon deden zoowel overdag als des nachts dienst. De agenten van politie der le klasse J. Bosman en G. van den Dungen ontvingen eervol ontslag uit hunne betrekking. Ter voor ziening in die vacaturen en in verband mot de vermelde uitbreiding, werden tot agent van politie der le klasse bevorderd de agen ten der 2e klasse J. van Katwijk, M. de Wit, T. Woudenberg en P. Huisman. Aan de agenten van politie der 2e klasse O. Moedt, C. J. T. O. Wagner, H. B. Ve- nekatto en H. J. Motshagen werd eervol ontslag verleend. Tot agenten van politie der 2e klasse werden aangesteld J. F. Ne- gryn, de Jong en M. J. de Bruin, welke laatste evenwel spoedig na zyne aanstelling weder eervol werd ontslagen. In het afgeloopen jaar werden 449 pro- cessen-verhaai opgemaakt, en wel a. Misdrijven 9 tegen de openbare orde, 1 tegen de algemeene veiligheid, 8 tegen het openbaar gezag, 2 muntmisdryver», 3 tegen de zeden, 14 wegens mishandeling, 25 wegens diefstal en stroopery; 7 wegens verduistering, 4 wegens bedrog, 8 wegens vernieling, 9 wegens beleediging on 1 wegens schending van geheimen. b. Overtredingen9 tegen de algemeene veiligheid, 12 tegen de openbare orde, 133 betreffende de zeden (openbare dronken schap), 3 betreffende de veldpolitie, 6 tegen de Jacht- en Visscberywet, 10 betreffende de Ryksbruggen en -wateren, 6 tegen de Spoorwegwet, 1 tegen de Vogelenwet, 40 tegen de Motor- én Rywielwet, 78 tegen de Algemeene Politieverordening der Gemeente, 3 tegen de Bouw- en Woningverordening en 2 tegen het Provinciale Reglement op de wegen en voetpaden. In de Gemeente werden 25 gesignaleerde personen, en 53 minderjarigen aangehouden en getransporteerd. Met medewerking van de Politie is voorts 1 met buskruit of munitiën geladen vaartuig door de Gemeente geleid. Er kwamen 5 zelfmoorden voor. Nachtverblijf, voeding of vrye overtocht werd verleend aan 908 personen. Aan het Politiebureau werden 845 voor werpen als gevonden aangegeven of gede poneerd. Door tusschenkomst der Politie werden afgegeven 6 binnenlandsche paspoorten 50 bewijzen van goed godrag 141 vergunningen om te venten 161 vergunningen tot het geven van pu blieke vermakelijkheden. In fabrieken en werkplaatsen zyn 322 inspectiën gehouden. Daarin kwamen 132 oogevallen voor, welke door de Politie zyn onderzocht. Van het kenmerk, bedoeld in Art. 20 der Wet houdende voorziening tegen besmette lijke ziekten, werden 9 perceelen voorzien. In 128 gevallen werd de assistentie der politie ingeroepen en verleend. Ten slotte werden 90 gevallen van over treding van de Leerplichtwet behandeld en by proces-verbaal geconstateerd, en 14 ge vallen in zake de Beroepswet. Brandweer. In verband met de reorganisatie der Brand weer werd met de Goudsche Telefoon-Maat schappij eeoe overeenkomst aangegaan tot het b(j brand telefonisch waarschawen van het personeel der slangen- en ladderwagens, enz. Dat deze wijze van alarmeering te wenschen kan overlaten, is gebleken by den brand van 20 November, toen de slechte bediening van het Centraalbureau de oorzaak van veel verwarring en oponthoud was. Voor het gewone onderhoud van de brand- blnschmiddeien en de brandspuithuisjes werd f 204.20'/| be3teed aan materialen cn f 111,76 aan arbeidsloonen. Aan belooningen voor bewezen diensten is aan het personeel der Brandweer uitbe taald f 675 60. Aan de Goudsche Telefoon-Maatschappij was wegens de aangegane overeenkomst verschuldigd f 369.65. Branden en Rampen. Tot ernstige branden is het niet gekomen. Telkons was do opkomst van het blusschings- materieel zoo vlug, af was het govaar voor uitbreiding niet groot. Op 24 Mei u. in. ten 9 uro werd brand ontdekt in het magazijn van van Danlzig aan de Markt nr. 62. De slangenwagens nit kring 1 en 2 kwamen op, zoo ook de red dings- en ladder-brigade het blusschec ging vlug. Op 11 September n.m. omstreeks 4 uur, brand in een hooiberg van van Dijk aan den Ridder vun Catsweg. 's Avonds half elf gaf een erge brandlucht iu de Stoofstoeg het vermoeden van brand. Deze bleek te zyn in de eost van de siga- renmakerij van de Moree. Na lang wach ten sloeg de brand uit. Veel watorschade werd gemaakt. 20 November n.ui. ll'/j uur ontstond brand in het beddenmaga/.yn van do Mol aan de Wydstraat. Ook hier weer veel water- en weinig brandschade. Op 29 November werd voor dit zelfde perceel loos alarm gemaakter bleek met kunstlicht gewerkt te worden. Op 2 December had nog een kleino bin nenbrand in het perceel R 488 aan de Kar- nemelkaloot plaats; met emmers water is dit brandje gebinscht. Straatverlichting. Het gas voor de straatverlichting wordt gratis geleverd door de Gemeontc-Gasfabriek. Gebruikt werd eene hoeveelheid van 208315 M\ dus 3296 M\ meer dan in 1906, toen het verbruik 205019 M1. beliep. Voor de verlichting werd de leiding in het Regonte88eplant8oen van do Gouwe tot den in de Kattensingelgracht nieuw gelogden 9 duiras-zinker doorgetrokken en langs dqn Kattensingel tot de Van Stryeustraat, ter wyl het aantal straatlantarens Idoor bijplaat sing in do genoemdo nieuwe biurten met 1 toenam en op het einde vafl het jaar 425 bedroeg. Van de lantarens, die bijna allen voorzien zyn van gasglooilichtbranaérs, brandden 171 tot middernachtde ovérige waren zooge naamde „doorbranders/ en werden eerst met zonsopgang uitgcdoofi De Gemeente restitneerd aan de fabriek de kosten van het vernieuwen, bijplaatsen, onderhonden en herstollen der straatlanta rens alsmede de loonen van de lantaren- opstekers. Deze uitgaaf bedroeg over bet afgeloopen jaar f 3572,25. Persoonlijke diensten, waartoe de inwoners ter handhaving van de openbare orde in het algemeen belang mochten zijn opgeroepen. Een zoodanige oproeping had niet plaats. (Wordt vervolgd.) #1 AH KTbÏkI O h't'e N. Gouda, 13 Augustus i£o8. GRANEN. Vast maar stil. Tarwe: Zeeuwsche 9.15 4 9.40. mindere dito 8.75 k 9.10. Afwijkende 8.85 4/8 60. Polder - - 4 Rogge Zeeuwsche 7.— kf 7.25. Polder 6.— n 6.50. Buitenlandsche per 70 kilo 6.90 k Gerst Winter 5.50 k 5.75 Zomer 4 k f Chevalier 7.— k 7.40. Huitenl. voergerst per 65 kilo 5 k f 5.40. Haver per hectoliter 4 k 4 30 Per 100 kilo 8.— k f 8 30. Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 7.725 Kanariezaad 9.k f 9.50. Karwijzaad 1 per 50 Kilo 18,k f 19.—. Koolzaad: 10 4/10.75 per Hectoliter. Erwten Kookerwten k f Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo/ 7 75 k 8 25. Boonen bruine Boonen. k fWitte boonen k Paarden boonen 7 50 i» Duiven boonen -.k Mat's per 100 Kilo: Amerikaansche Mixed 775 4 8.25 Kleine ronde 7.65 4/8.35. Vermarkt. Melkvee, redel aanvoer, handel n prijzen vrij wel. Vette *ette varkens, redel. aanvoer, handel matig, 18 4 21 ct. per hall K.G. Biggen voor Engeland, redel. aanvoer, handel matig, 16 k 18 ct. per half K,G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel iet* beter, 0.80 k 1.10 per week. Vette Schapen, redel. aanvoer, handel teer flauw, 15.— 4 aa.-. Lammeren, geen aanvoer, handel 4 Nuchtere Kalveren, redel. aanvoer, handel vrij wel, 9.— 4 ii.~. Graskalveren redel. aanvoer, handel vlut. f 40 75._ hokkalveren 10 k 20.— Kans, aangevoerd 162 partijen, handel vlugger. 10 kwal./j6._ 4 »8_, „1. kwa!./ai.- 4 94 Zwaardere 29 a Noordhollandsche 26.a Boter 1651 stukken van KG. Hlndel vlugger Goeboter 1.35 4 1 45 Weiboter 1,15 4 j.25. 2u Klasse. Trekking van Dontiordng t No. 11150 1 1000. 816» 1 200. 91H 1 100. l'ryten van I 110. 1 +239 8981 93+2 12792 15+50 282 +3+7 7329 9+77 12851 15531 615 71 71+9 9531 1297+ +8 1150 +898 7698 33 13078 18937 1680 +9+9 7701 10209 13206 16030 1859 7+ 7827 10337 13+63 16131 3017 5063 8271 10512 13787 167++ 3109 5219 8472 75 93 17185 3676 5+20 8691 10727 1+353 17+86 378+ 5621 8735 61 14537 1756+ 8991 36 8815 11215 53 17982 +002 5731 8950 17 70 183+6 21 6275 9198 11818 15175 53 4175 6362 9336 12188 15312 18+75 9 Aug 18935 19253 19375 1952+ +0 19620 19706 1982+ 20520 95 20723 20838 209(1+ SPORT. Zondag 16 Angnstus a.s. willen op de ■Schor eningsclin Wielerbaan bolangryko wed strijden worden gehouden. De nieuwe we reldkampioen (1908) Frits Hyser (Zwitser) is geüngngeerd en zal zich meten met Willy Mails-, do bekende en snolle Duitscho lange afstandrjjder en Jan van Gent, wiens twee wedstrijden in Holland overwinningen waren. Deze drie mannen zullen voorzeker achter groote motoren een magnifleken strijd te zien geven. Verder zullen Belgische en Hollandsche amateurs elkaar ontmoeten in een Premie- Wedstrijd, Alvnlwedstrjjd, enz. enz. Frits Kyser versloog te BerlijnBrnnl, Van der Stnyit, Parent, Scheuermann, Stoll- brink, Demke, enz. van alle nog resteerende COSTUMES, COS TUMES TAILLEUR, MANTELS, HLOU- SEN, ROKKEN en JAPONSTOFFEN Burgert ij ko 8 t a n d. GEBOREN: 11 Aug. Rflk UIrich, ouders R. U. Jongenburger en J. D. van Walacm. Johannes Cornelis Martinus, ouders C. Bustiaansen en A. M. Zwanenbnrg. 12. Jan Philip, ouders J. P. Wegenwiis ep A. Hterkens. - Suzanna, ouders R./Ketypors en A. Bloot. V.( GEHUWD: 12 Aug. C C. van den Berg en N. Bloot. T. Rook en C. F. A. Trubm. A. Kraaijenbrink en N. Sanders. M. Hornis en N. de Wildo. H. Brouwers en P, van Werkhooven. W. Kwinkolenberg en M. Janmaat. G. W. van Maslrigt P. van den Berg. Reeuw ijk. GEBORENAdrianus Johannès, ouders G. W. Nobel eu A. van Vliet. Jan, ouders G. Anker en A. C. Kraan. Gerritje, ouders A. G. Hoogendoorn en K. Snaterse. Autje, ouders K. Boer en G. van Patten. Cor nelia Maria, ouders N. Blonk cn G. Malze. Adrianus Johannes, ouders W. J. de Wit en A. J. M. Ratb. GEHUWD: C. Verwaal en J. Dyksraan. wordt nit overtuiging, als een werkelyke hulp In den nood, het boek. aanbevolen. Na ontvangst vun adres per briefkaart wordt d i boekje franco per post toegezonden door ÜLOKPOEL'S Hookhan. Za tbommol.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2