GROOTE OPRUIMING mè BINNENLAND. JlSr&2z*ri4><r/n Verspreitle Berichten. Nederland en Venezuela. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. BEURS VAK ROTTERDAM Veemarkt te Rotterdam Gedurende de maand Augustus (ol Spotprijzen. 't<e3*rfés jj/s/titórrrN FOSTEJRiIJlSTsr AUVKIlTKlVrHON Geneeskundige Gymnastiek en Massage. 0. VAN DUUREN, een enkel college honden, en dan over een onderwerp van weinig gewicht. Men «egt verder, dat Wahrntnnd, ter belooning voor do lijdelijke rol, die liü kort gele len «peelde bjj liet spektakel, door z«n colleges opge roepen, en waardoor by de regeering de taak om don vrede te herstellen vergemak- •koiykte, aan de Weenscke universiteit «al benoemd worden. Maar, vragen anderen, zullen de minister», die Wahrmand dat schü- nen beloofd Ie hebben, lang genoog op liet kussen blijven om hun woord gestand te doen Ekabkkijk. Een groot Parjsch koopman moest voor veertien dagen de doos in, maar op't oogen- blik, dat men hem uitnoodigdo zjjne strat te beginnen, paste zulks hem zeer slecht, daar by volstrekt wegens zaken op reis moest. Hy verzocht dn» een zyner vrienden dat zaakje voor hem te rogeion. I)o voorwaarden werden vastgesteld, en de vriend trok voor veertien dagen naar Erosnes. Maar de historie kwam nit en na wordt do vriend vervolgd wegens hot dragen van een valsclien naam en hot doen van vaisebe opgaven en do koopman zal voor veertien dagen naar de Santé gaan, om do gevan genisstraf nit te zitten tot wolko hy ver oordeeld was. Esoelakd. Een Scbotsch ingenieur, een zekere Goorgo L. O. Davidson, dio op hot oogeublik te Don- den vertoelt, heelt oen nieuwe vliegmachine uitgevonden, met cirkelvormige draaibare vleugels. De nitvinder heelt de vogelvlucht nauwkeurig bestudeerd, en do machine vol gens do wetten dor natuurlijke vlucht inge richt. zy zon in staat zyn volgens ileti nitvinder zich zelfstandig van don grond op to heffen en de lucht nis steno gebrnikend, zich aldus in da lacht staando'te houden. Hot gowicht bedraagt 00 centenaren. Spakje. Een ontzettende brand heeft Vrijdag bijna hot geheele Spaansche stadje Castineira ver woest. Door onbekende oorzaak begon om tien aur in den ochtend een huis te brandon, de vlammen sloogen weldra over j 's avonds tegen S unr doofdo het vuur by gebrek aan voedsel nit. De oogst en do kodden hobbon ontzngiyk geleden. Talryke personen werden levensgovaariyk gewond by hot reddingswerk. Binnenkort zal in tegenwoordigheid des konings een logerhallon beproefd worden, die van de aarde uit bestuurd zal kannen worden door middel van draadloozo over brenging van eloctriscbo enorgic. Ruzland. Uit do beste bron verneemt do I'eters- burgscho berichtgever van het Berl. Tage- blatt, dat er op het oogenblik een briefwis seling wordt gevoerd tnsschen Berlijn en Petersburg over eon ontmoeting tnsschon keizer en ozaar. Do czaar was oorspronke lijk van plan keizer Erans Jozel te Weenon te bezoeken, ten einde hem persoonlijk go- lak te wenschen met zyn regeeringsjabilenm en aan dit bezoek zon dan een samenkomst met den Dnitschen keizer voorafgaan. Dit is echter opgegeven. De Hnssische keizer lijke familie zal op 29 Augustus weder naar de Einsche Scheren vortrekken en kort daarop zal dan vermoedelijk by Abo do ont moeting met keizer Wilholm op zoo plaats hebben. De Londensche (Hobo verneemt nit New- York, dat to Washington nog steeds (het telegram Is van den Hn) besprekingen gaande, zyn tnsschen hot Departement van Staat (iiuiteulandsche zaken) en den Neder- landschen vertegenwoordiger. De Ameri- kaansclie Regeering zoo beweert de be richtgever van hot Ëngelscbo blad te New- York op gozag van oen collega te Washing ton zon geen bezwaar hebbon geopperd tegen eventueele dwangmaatregelen, door Nederland toe te passen op Vcnozuola. To Washington acht mon het feit, dat de Nederlondsche Kegeerlng het Aroe'rikaansche gouvernement van te voren in de zaak heeft gekend, een streelend bewys voor de prac- tische waarde van de Monroe-leer. De correspondent van de Globe gaat dan voort „Op het oogenblik is er niets dat er op wijst, dat er iets bloedigers zal gaan ge schieden dan het hjokkecren der Venozo loansche kust door de Nedorlandscho marine, een dwangmiddel waarmee President Oastro altyd heelt gespot. 01 dingen v#n ernstiger aard znllen vol gen hangt ai van President Castro en zyn regeering. Men beweert, dat Oastro moet hebben verklaard, dat mocht een Nedcr- landsck eskader evergaan tot een blokkade hy aan Nederland den oorlog zal ver klaren. Dat plan schynt belachelijk maar lieden hier, die Oastro .kennen, honden hein tot elke krankzinnigheid in staat. Hy heeft een bolachelyken dunk van de gevechts- waarde van zyn rmer-kanouneerbooter, en van do macht zyner troepen om elke troe penmacht, die een inval doet, terng te dry- ven. Het feit, dat een van Castro's oorlogs schepen op het eind van de vorige week aan I hot kruisen was ter hoogte van het Neder- I landsche eiland Araba, wekt het vermoeden dat etn landing van Vcnezolaansche troepen I op dat eiland wordt beoogd, voor het geval I dat de Nedorlandscho oorlogsschepen tot een vijandig optreden mochten overgaan. Zoo'n overval is volkomen uitvoerbaarmaar ook is het zeker, dat in een dergelijk geval slechts weinig aanvallers ooit Venezuela zoodon terugzien. Het eiland heelt geen versterkingen maar do bevolking heelt on langs van Ouraqao Wapenen en munitie ont vangen, en een kruiHer zal dicht in de buurt worden gereed gehouden zoolang de toestand kritiek blgll. „Er bestaan verschillende aanwijzingen voor, dat in Venezuela do vijanden van Oastro aan h«t werk zyn en het 1» waar- schSniyk, dat er een algemeen» opstand zal uitbreken, nog vóór do Nederlanders tot handelen zullen overgogaan." Hot panlserdeksehip „Eriesland*, onder hevel van don kapt. tor zoo G. Kabius, lig gende in do marinehaven te Nienwediep, is verhaald naar 's Rijks werf te Willemsoord, len einde voor de hnitenlandsche reis in ge reedheid to worden gebracht. De N.-Y. Herald vernam eergisteren nit Willemstad, dat daar Vrydag het stoomschip Christionsted, van Trinidad, was aangeko men. Het had het eiland Tortnga aange daan en daar tien arbeiders, van Bonaire afkomsllg, aan boord genomen. Allen waren eergisteren te Willemstad in quarantaine. De Washington Post zegt, dat de heer Bo lide, ex-zaakgelastigde van Venezuela, die onlangs door- Castro teruggeroepen word, bozig is met behelp van zokero ryke Ameri kanen een revolutie in zyn land voor to be reiden. TWEEDE KAMER-VERKIEZINGEN. Sckoterland. „De Klok" deelt mede, dut namens enkele kiezers aan don heer W. Havers (redacteur van dat blad) gevraagd is, ol by eventueel bereid is een candidulnnr aan te nemen, indien de heer Van der Zwaag blijft by zyn voornemen om zich niet moer beschikbaar to stellon. I)e beer Havers heeft geantwoord, nog goon beslissing te kannen nemen en zijn boslnit afhankelijk to stollen van do richting, dio da to stichten socia listische bond to dozen opzichte zal voor schrijven. t Voorts deelt „De Klok" nog mede, dat de heer Van dor Zwaag is aangozoeht om in 1909 zich opnieuw beschikbaar to sti llen voor Schoterland, en dat, volgens goruchl, de vrijzinnig-democraten den heer Zelvelder, schoolopziener te Loeowarden, candidaat zouden stellon. INDISCH NIEUWS. Atjoh. Bij het Rogeeringstelegram van gister I teekent het „Hbl." aan De in dit telegram genoemde teungkoe di Barat is een der bendehoofden, die na I al sedert jaren het Keureutoëscho en om liggende streken onveilig maken. Hy was het, die er met teungkoo di Paia Bakong en andere bendehoofden, als radia Sabi en I pang Nanggroë, in de tweede helft van 1907 on in do loop van dit jaar onzen troepon heel wat werk bezorgde, zoodat dan ook, nadat do mobiele kolonne van bet 3o batal jon daar had geageord, zonder veel succes te hebben kannen belmlen, kapitein Cbris- toffel daarhoen gezonden werd. Dat toekoe Tjl Bintara, bet hoofd van Keurcutoö, thans veel modeworking aan hot bestuur verleent, is een heugelijk lelt. De vorongenoemde bendehoofden maken 't toch niet alleen onzen troepen lastig, maar ter- roiiseeron ook do geheele streek, waarbij vooral de ons goedgezinde hoofden hot moe ten ontgelden. Zoo waren het onderaan voerders van teungkoe di Barat, die het hoofd van het landschap Hakem Kroeëug in zijn kota overvielen en doodden. De luid- jos hebben dus, ook togenover do bevol king, genoeg op hun kerfstok, om, wanneer het wettig hoofd medewerkt en onze troe pen hen duchtig achter de vodden zitten, bij hun vervolging op modewerking van de bevolking te kunnen rekenen, welko daar nog al eens te wenschen liet. Het tegen deel was veeleer het geval wij herinneren hierbij aan don aanval op het bivak der mobiele kolonno in Runto door oen onge veer HO man sterke bende kampongvolk. Hot schijnt dan toch niet zulk een ver- keerdo zet van gouverneur van Heuts to züu geweest, als men wel eens hoeft be- woord, oin toekoo Tjl Bintara te vergun nen, naar Kourentoë terng te keeron. Zooder redevoeringen of andere plichtple gingen is Zaterdag in de remise der Elec trise hz Tram te Scheveningen do poppen- tentoonstelling geopend, waarvan do opbrengst zal strekken Voor een vrij *>e<l »n kot Kin derziekenhuis. In de inet netten en vlaggetjes versierde rnimte is eer. rijke collectie poppen I ten toon gesteld. Daar zyn poppen in aller hande locale kleederdrachten en in fraaie fantasie-costuuins. Voorts aardige groepen, als van St. Nicolaas, Gulliver, Sneeuwwitje, Een volksfeest en dergelijke. Een brnid mot twee bruidsmeisjes doen zien wat fraaie afwerking van poppen-costnums mogelijk is en twee baby's, de Mm ouderwetsch, de ander modern gekleed, geven het verschil in kinderkleeding voorhoen en thans aan. Dat verschil wordt bovendim gedemonstreerd door verschillende inzendingen van „De Wekker". In het bijzonder trekt de aandacht de groote en fraaie inzending van het Kin derziekenhuis, waardoor de c'iirurgische be handeling van verschillende gevallen van heenbreuk, raggcgraatsverkroinming en an dere moeilijk te genezen ziekten wordt toe- i gelicht. Een aardige zuigelingenkliniek is aan de collectie toegevoegd. De pleegzusters die wel het grootste deel van het werk'ver- richt zullen hebben, hebben er eer van. In het geheel zijn er 80 90 poppen, die verloot worden 30 worden verkocht en nog een 30-tal is ter opluistering ingezonden. 'Bovendien zijn aanwezig een bouillonteut van Maggi, geheel gratis beschikbaar ge steld, on een fraaie tbeetent, georganiseerd door de datnes van het comité, waarvati mevrouw Thérése Hoven presidente is en I mevr. gravin Van Randwyck, geb. baronesse I Hogondorp, eerepresidonte. ♦Tot nu toe konden in Pruisen meisjes slechts dan geneeskundige colleges bijwonen, als de betreffende professoren bet goedvonden, uoo- dat zij, afhankelijk van de goedgezindheid dier professoren, sommige colleges wél, an dere niet konden volgen. Volledig onderwijs aan een universiteit te genieten, was haar op dezo wijze slechts by uitzondering (de universiteit te Bonn was zulk een uitzonde ring) mogelijk. Onder den invloed der vrouwenbeweging heeft nu do Pruisische regeering de vorige maand'besloten do vrouwen tot de oficieele immatriculatie aan alle universiteiten van het Koninkrijk toe te laten Thans zür. dus de vrouwen tot de geneeskundige faculteiten van geheel Duitschland toelaatbaar, met uit zondering tot die van de universiteit Rostock, dio aan het groothertogdom Mecklonlmrg- Schworin behoort. Als privaat-docent kunnen zy echter (nog) niet worden toegelaten. „(Mod. Wkbl.") Toen Vrijdagavond om halfacht een rytuig langs de Prinsengracht te Amsterdam reed, opende plotseling do inzittende het portier en Bprong te water. De koetsier, daarin bijgestaan door eenige burgers, mocht er na veel moeite in slagen den inan weer op het droge te brengen. De drenkeling was eebtor volkomen bewusteloos. Per brancard werd hy naar het binnengasthuis vervoerd. Het bleek iemand uit de provincie te zyn. Hi) is overleden zondor by kennis te komen. Zyn identiteit is nog niet kunnen worden vast gesteld. Mon schrijft uit Eist (Bet.), d.d. 14 Aug Met den pluk van witte pruimen is een be gin gemaakt, terwijl die van Engelsche krozen en vroege blauwe zoo goed als ge ëindigd is. De prijzen van verschillende soorten pruimen zyn den laatsten tyd sterk gedaald, vooral van beide laatstgenoemde, waardoor veel verliezen zyn geledon. Vroege peren zyn er over het algemeen weinig en daarvoor zyn flinke prijzen be steed. Zoowel in binnen- als buitonland zyn over het algemeen zeer veel appelen aan het bout. By do deze week alhier gehouden groote verkooping werd naar schatting f 2.50 f 4.50 per H.L. besteed, naar gelang van soorten. Ter golegoaheid van den verjaardag van de Koningin zal te Soest op 31 Augustas vanwege de Vereeniging „Soest Vooruit" een gecostumeorde optocht per fiets georganiseord worden. Dozo optocht zal bestaan uit een afdeeling nationale kleederdrachten en uit een afdeeling komische kleederdrachten. Keizer Frans Jozef moest niet veel hobbon van het „auteln". Hü had nog nooit van s'n leven in 'n auto gezeten, doch nu onlangs is het er toch toe gekomen. Tot hun groote verbazing zagen de 0%s- tenrykers hun gryzen Keizer in een Züst- wagen van Ischi naar den Attersee snorren en toen Frans Jozel terugkeerde, kwamen aarts-hertogin Marie Valerie en haro dochter, prinses Hedwig, den wagen te gemoet, om do gewichtige gebeartonis in het huis Habs- burg met eigen oogen te aanschouwen. Wie dat heeft bewerkt, zit na te Mzrien- bad zich te verkneuteren over dit, zoo in het voorbijgaan op zyne jongste reis behaald suc ces. Het is koning Edward, die by zyn be zoek te Ischl aan tafel zóo hoog opgaf van de automobiel-genoegens, dat keizer Frans Jozef er in toestemde om voor het eerst in z'n leven in 'n auto te gaan zitten. Dit eerste tochtje moet den gryzen monarch erg meegevallen zjjn. Te Hecrewaarden werd dezer dagen plot seling een fabrieksarbeider krankzinnig en zyn onmiddeliyke opneming in een krankzin nigengesticht noodzakelijk geacht. Men vroeg telephonlsch aan verschillende krankzinni gengestichten in alle oorden des lands of er gelegenheid tot plaatsing was. Nergens mocht men evenwel slagen Men zal nu beproeven in een inrichting in het buitenland den ongelukkige te doen op nemen. („Centr.") 't „N. v. d. I)." bevestigt in hoofdzaak het bericht van „liet Volk" omtrent den 20-jarigen zoon van een Amsterdamschen rechter, door wien fietsen waren gestolen. Een bevel van voorloopige aanhouding I is, 'zooals men weet, slechts gedurende zes I dagen van kracht, zegt het blad; na liet I verntrykon van dien termyn moet de recht- I bank in de zaak gekend worden. De offi- I cier van justitie kan echter, als hy meent I dat daarvoor termen zyn, vóór dien tyd een I voorloopig gearresteerde weder vry laten, I en mr. van Dam heeft gemeend, dat die I termen hier aanwezig waren, en wel om de I volgende redenen. Terwyl het jongmensch I gevangen zat heeft zyn vader de fiets aan I den eigennar doen teruggeven en van dfften I een verklaring gekregen, dat hy geen ver- I volging wenschte. Tevens werden de vroe- I ger verdwenen fietsen, welke door den I knaap in verschillende banken van loening I beleend waren, voor rekening van den va- I der gelost en eveneens aan de rechthebben- I den teruggebracht, die allen een dergelyke I verklaring afgaven. Op grond dus d\t geen I schade was geleden en de benadeelden niet I op vervolging aandrongen, is do dader in I vrybeid gesteld. VreeBeiyke brand in Canada. In een zooeven ontvangen Canadoesch blad I lezen we schokkende byzonderheder. nopens I den vreoselyken brand, die de stad Feruid in I Canada nagenoeg geheel verwoestte. Het aantal dooden moot ongeveer honderd bedragen, terwyl vele daDenden menschen slechts bot veege lyf redden. Slechts een der tigtal huizen bleven staan. Vela vluchtelingen vielen op straat door do hitte doodneer, en een groot aantal hoornen werden eon prooi der vlammen, die zich zelfs aan twee aan- gronzondo steden mededeeldon, waarvan ge deelten afbrandden, nl. Michel, Hosmer en Coal Creek. Ferine zelf loek van af een heuvel in de nabijheid gezien op een reusachtig fornuis. (Vad.) Nieuwe D-treinen. De Köln. Ztg. deelt mede, dat 1 October a.s. tusschen Engeland over Vlissingen naar Berlyn twee nieuwe D-treinen zullen worden j ingelegd. De treinen zullen van Vlissingen niot over Oberhausen, maar over Wesel, Manster, Osnabrück en Minden loopen. D-trein no. 123 „yerlaat Berlyn. F 10:33 des avonds, komt 2.28 's nachts te Hannover, 4.3 te Osnabrück, 5.33 te Münster en 10.13 voor middags te Vlissingen aan, verder te Am sterdam 8.08 en te Rotterdam 8.48 voorm. In omgekeerde richting loopt D trein no. 129 van Vlissingen te 5.45 des avonds en Mün- ster 1.22 des nachts, en komt te Osnabrück met den te 8.33 's avonds van Amsterdam en te 7.54 's avonds van Rotterdam komen den Nederlandschen sneltrein te zamon, ver trekt die van Osnabrück te 3.23 's nachts, I komt 4.17 te Hannover en 7.55 's ochtends I te Berlyn F. aan. De treinen hebben tns schen Rheine, Osnabrück en Minden wagens I le, 2e en 3e kl., tnsschen Minden en Berlyn I allaen wagens le en 2e kl. De nonvlinder is verschenen onder Uden I (een boschryke streek) en Eerde. De be- I stryding is dadelyk begonnen. Onder Neerbeek-Beek (Limb.) zyn do fruit- I boomen als bezaaid met nonvlinders, waar- I onder zich de „nesten" bevinden van meer I dan 100 eitjes. „De Temps" doet een vermakelyk verhaa I van de manier, waarop de fotografen te I slotte den vlieger Wright, die geen foto- I grafen wilde toelaten, toch „genomen" heb- I beu. Twaalf fotografen stonden met hrtt toe- I stel in hun hand by de tribune, daar kon I Wright hen niets doen. Plotseling liep een I van hen naar het toestel, dat hij snel foto- I grafeerde, en daarna rende hy zoo hard hü kon de andere richting uit. Wright en zyn helpers hem na, maar ze haalden hem I eerst een heel eind verder in. En terwyl I ze daar met hem onderhandelen over af- I gifte van zijn platen, hadden de andere fo- tografen het toestel aan alle kanten gefo tografeerd. Zelfs roor een kinematograaf was het heele tooneel opgenomen, maar deze man kon met zyn groot toestel niet zoo ving weg en werd door Wright aangehouden. Na eindelooze besprekingen zag men den man een heele rol film losmaken en die met een wanhopig gebaar aan Wright geven, welke zich bevredigd verklaarde. De man van de kinematograaf ging daar op naar zyn automobiel, borg zyn toestel daarin, en juist als hy wegreed, zei hy „Ik heb hem het onbelichte deel van de film gegeven", en 's avonds was te Parys in de bioskoop hot heele tooneel te zien. Een herbergier te Egmond aan-Zee wilde een bal geven, waarop enkel leden van de visscber8bevolking zouden mogen dansen. Hoe de vreemdelingen to weren Hy had wel eens gehoord van bals, waar een be paalde kleoding was voorgeschreven om toe gelaten to worden. Badgasten zonden natuur- lyk komen als dit voorgeschreven werd, en daarom maakte hy bekend dat op liet bal, dat in zyn café gegeven zou worden, „kleeding niet verplicht was." Op het goederenstation te Eger was in epn gesloten goederenwagen o. a ook een boer in een kooi geplaatst. Verder bestond de lading nit kersen, drie kisten eieren, eenige vaten boter en een mand pluimge- dierte. Het lokkend schouwspel werd bruintje te machtig. Hy verboog een staaf van zyn kooi, wrong zich vry en hield inspectie. Hy begon met het indrukken van een kist eieren en slurpte er 111 leeg. Toen verorberde hy twee ganzen en een aantal kippen. Vervol gens werden vier botervaten onderzocht. Een groot deel van hun inhoud verdween weer in bruintjes maag en met de rest smeerde hy de wanden van den wagen vol. Tot des sert en verlichting van de maag moesten de kersen dienen. Wat niet meer in do maag kon, werd vertrapt en vernield. 't Kostte heel wut moeite, eer do voel- vraat woor veilig in zyn kooi zat. Inbraken. Vrydagavond heeft de agont- majoor C. L. Schoof aan do Delftscha poort te Rotterdam aangehouden een vierden per soon, die volgens mededeeling vau do reeds gearresteerden, medeplichtig is aan do in braak ten huize van dr. I). P. Hoyer. Het is J. H. H.. kleermaker van beroep. In den laatsten tyd houdt hy zich meest op aan do I)eift8chepoort en aan de Raambrug, waar by zich aanbeveelt om handwagens de hol op te helpen duwen. Deze man is, evenals zyn mededaders, een bekend logeergaBt in het logement van B., op het Groote Kerk plein 12. In dit logement heeft majoor Schoof Vrydagavond in beslag genomen een bruin lederen handkoffer, waarin acht van de by dr. Hoyer gestolen overhomden en een paar dameslaarsjes waren. Het koffertje was daar gebracht door den gearresteerden iubreker C. L. K. De gearresteerde J. H. H. zegt een van den diefstal afkomstig horloge op straat aai) een onbekende voor f 4 te hebben ver kocht. By zün aanhouding had by oen over hemd van den bestolene aandat maakte zyn ondergoed nit. Na verhoor door den commissaris van po litie, den beer v. d. Hoeven, is ook hy op het politieburean in de Witte do Withstraat opgesloten. (N. R. Ct.) Wy lezen in de „N. R. Ct." Dat 't idee om kermis te bonden er by duizenden in. deze stad nog inzit, bewees dezen Zaterdagavond van de afgeschafte kermis. De stroom van groote drommen ging thans langs de Kruiskade en drong zoo het Westen in, naar het terrein aan den Ben- kelsdyk, waar het kermisfoest gevierd werd. Heel den avond door was het daar zwart van menschen, het aantal bezoekers van dat terrein kan veilig tnsschen de zestien en twintig dnizend geschat worden. Het ging er heel gemoedelyk toe, de geest van het publiek was uitstekend. Het eenige onorde- lyke wat heel den dag op dit terrein aan den Beukelsdyk tusschen al die duizenden voorviel en ter oore der politie kwam, was dat de lG-jarige W. J. J., wonende in de Lange Dykstraat, met een mes licht boven het rechteroog door een onbekend gebleven persoon verwond werd. In den politiepost aan de Henegonwerlaan werd hem hulp ver leend. De politie had haar maatregelen uitnemend genomen, te meer daar in sommige kringen gedacht werd, dat deze Zaterdagavond niet zoo rustig zou verloopen. Klokslag twaalf uur deed do hoofd-luspec- teur vau politie, de heer T. Alberda, die daar vanavond het bevel had, met den in specteur, den heer H. W. C. van Ingen, den toegang tot het terrein sluiten, binnen het half uur bad de laatste kermisganger dit terrein onder het zingen van„de ltotter- dam8cho kermis gaat nooit verloren", ver laten, zonder dat er van eenige storing der orde sprake was. Het publiek trok au ia groote drommen de stad in. waar nog wel de café's werden bezocht, die tot één uur in den nacht geopend mogen blyven. De overgroote meerderheid toog echter dadelyk huiswaarts. In de stad zelf was het in den loop van den avond, althans na tienen, stiller dan op een gewonen Zaterdagavond, De bereden politie, die geconsigneerd was, behoefde haar diensten niet te verloenen. De bemanning van de verongelnkte Sche- veningsche bom Sch. 218 kwam Vrydag per stoomboot nit Engeland te Rotterdam aan. Ken der opvarenden deelde het volgend# mede. Zaterdagnacht te 2 uur werden zy 100 mylen van Grimsby aan de vleet liggen de, door den Engelschen stoomtrawler Grimsby 231 aan den achtersteven ingevaren, juist toen de bemanning op dek was geroe pen om de vleet in te halen. I)e aanvaring geschiedde door onoplettendheid van den Engelschen schipper en was zoo hevig, dat het achterstuk met een gedeelte van het dok er werd uitgesneden en do bom dadelyk zin kende was. De bemanning dor bom kapte da delyk den tros van hun boot en Bprongen er haastig in, ook de scheepsjongen, en konden geen stuk van hun kleeren en uitrusting bergen. Zy schreeuwden daarop den stoom trawler aan, welke keerde, en de bemanning van de bom opnam. Daarna werd de Hche- veningsche vleet doorf ue Eugelscben bin nengehaald. Er werd nog getracht de bom, die tnsscben water en wind dryver.de bleef, op sleeptouw te nomen, doch door het breken der trossen Het men haar met Grimsby in 't gezicht aan haar lot over. Nn de vleet is geborgen wordt de waarde van het verlies, boni, inventaris en haring aan boord tus schen f 7000 en f 8000 geschat. GOUDA, 17 Augustus 1908. Gistormb'dag werd op de Haven, ter hoogte van hot postkantoor oen fletsryder door verkeerd ryden door een automobiel aango- reden. Met eenige schade aan de flets kwam du jongen or heelhuids af. Aan het verslag van de toestand dezer Gemeente over 1907 ontleenen wy liet vol gende Het aantal leerlingen op de Openbare Scholen bedroeg op: 1 Jan. 1 April. 1 Juli. 1 Oct. Op de, school no. 1 505 480 471 469 Op de school no. 2 506 492 492 492 Op de school no. 3 499 511 502 507 Op de school no. 4 438 447 438 444 Op de le Burgers. voor Jongens 183 179 170 166 Op de 2e Burgers. voor Jongens. 128 119 116 112 Op do le Burgers. voor Meisjes 197 192 191 203 Op de 2e Burgers, voor Meisjes 42 38 36 42 Te zamen 2498 2458 2416 2435 In 1906 waren doze cyfers 2611 2563 2518 2518 Op het einde van het jaar werden deze scholen bezocht door 2404 leerlingen. In het vorig jaar bedroeg bun aantal 2493. Hot aantal loerlingen nit naburige gemeen ten was aan het einde van het jaar 59, zynde 7 meer dan in het jaar 1906, toen het •52 bedroeg. Op de Herhalingsscholen waren by den aanvang van den cursns in September inge schreven 100 jongens en 71 meisjes. Aan het einde van het jaar waren op de Herha lingsschool voor Jongens 82 leerlingen en op die voor Meisjes 60 leerlingen. De toelating van leerlingen was aldas geregeld op de scholen voor gewoon lager onder- wys den eersten Maandag van de maanden April en October en wel voor kinderen, die den leeftyd van 5 jaren en 9 maanden had den bereikt; op de Eerste Burgerscholen en de Tweede Burgerschool voor Jongens op den eersten Dinsdag na de zomervacantie voor kindoren, die in het jaar der toelating den leeftyd van 6 jaren bereikten op de Tweode Burgerschool voor Meisjes eveneens op den eersten Dinsdag na de zo mervacantie oitslnitend voor meisjes, die vol daan hadden aan een toelatingsexamen of die eene verklaring van het Hoofd der Eerste Burgerschool voor Meisjes konden overleg gen, waaruit bleek, dat zy de 6e klasse dezer school met vracht hadden doorloopen, en op de Herhalingsscholen op den eersten der maand October voor hen, die bewezen het gewone schoolonderwys te hebben ge noten. De schooityden waren zoodanig geregeld dat du leerlingen op Dinsdag in de morgen aren en des middags tot half 3 uur van de godsdienstleeraren godsdienstonderwys kon den ontvangen. Op de Tweede Bargcrscbool voor Meisjes was de Woensdagnamiddag voor het gods dienstonder wjjs aangewezen. Krachtens de nienwe regeling, in 1902 in werking getreden, bedraagt het schoolgeld op de Scholen Nrs. 1, 2, 3 en 4 en de beide Herhalingsscholen 14, 12 en 10 centen per week en per kind, naar gelang een, twee of meer kinderen nit één gezin ter school gaan; op de Eerste Burgerscholen voor kinderen van hen die een vermoedelyk jaarlyksch in komen hebben van f 1500,— en minder f 20,-- 1501,- tot f 2500,- 24, - 2501,— 3500,- 28,— 3501,- 4500,— 32,- boven 4500,— 36,— per jaar voor één kind, met eene verminde ring van f 2,— of van f 4,— voor het tweede of hef derde en leder volgend kind per jaar nit hetzelfde gezin, en op de Tweede Burgerscholen voor kinde ren van hen, die een vermoedelyk jaarlyksch inkomen hebben van f 1500,— en minder f 32,— 1601,— tot f 2500, - 36,— 2501,— 3500,- 40,— 3501,- 4500,- 44,- boven 4500,— 48,— per jaar voor één kind, mot eene verminde ring van f 3,— of van f 6,— voor het tweode of het derde en ieder volgend kind per jaar uit hetzelfde gezin. Kinderen van onvermogende ouders ontvan gen om niet onderwys op do Scholen voor gewoon luger onderwys en de Herhalings scholen in alle klassen en op do Burgerscholen in die klassen, waar in een of meer der vakken, vermeld onder de letters I tot en met p on t van Art. 2 der Wet, onderricht wordt gegeven. Kinderen van minvermogenden worden op do Scholen voor gewoon lager onderwys toegelaten tegen betaling van de helft van het bepaalde bedrag, op de Eerste Burger scholen tegen betaliug van f 10,— per jaar en per kind en op de Tweode Burgerscholen tegen voldoening van f 16,— per jaar en per kind. Op het einde van het jaar ontvingen 1005 kinderen kosteloos en 570 tegen betaling van het verminderd sc|ioolgeld onderwys op do Scholen Nrs. 1, 2, 3 en 4, terwyl 9 kir.doron de Eerste Burgerschool voor Meisjes, 4 kin deren do Eerste Burgerschool voor Jongens en 5 kinderen de Tweede Burgerschool voor Jongens om niet bezochten en voor 12 kin deren op de Eerste Burgerschool voor Meis jes, 24 kinderen op de Kersté Burgerschool voer Jongens en 13 kinderen op de Tweede Burgerschool voor Jongens het verminderd schoolgeld werd betaald. (Wordt vervolgd.) ZATERDAG 15 AUG. U.K. H.K. Staaiiltentngtn. Nkiikhi.ahii. Certil. Nod. Werk. Helm hl 2'/, 75 PoBTuaii.. Oblijt. Talmksmoiio- pol ieleeniiig (500 —5000 Ir.) 4h, 95"/, Rentelooze certil. I 6 Obllg. Ie Serie 1. 100 3 64 BuuuitiJü. Zegelleening 1904 5 937/, Hypothee. Htaatsl. 1892 6 96s/, Roai.Ati». Iwang Dombr. Obli gation 4 90'/. Azis. Japan Obligatien 1899 4 80 Colombia. Geconsolideerde Bnitenlandeche Schuld. O, 1000 P. 8 44 - Vekkpela. Dipl. Schuld 1905 3 4dól Hypotheek-Banken- Pandb. Rotterd. Hypb. 4 100 - Pandb. Standaard Hypb. 4'/, 99 Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4'100'/, Pandb. Utrechtsche Hypb. 4", lOOj Pandb Westlandsche Hypb. 4 98 Pandb. Znid-Holl. Hypb. 4 95'/, Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/, 100 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- brielbank 4 98 Pdb. Nod. Scheepa-Hypb. 41/, 100 Pandb. Bataalache Hypb. 4 94'/. Eerste Ned. Hypotheekbriel- bank 4 94 Pandb. Hollandaf.be Hypb. 4'/, 95 Pandb. Nationale Hypb. 4 100 a96 - Scheepvaart-Maatecltappijrn. Oblig. L. Smit en Co. Sleep dienst 4(/, 100 Premieleeninqen Bbloib, Loten Stad Antwerpen 1887 97 italik. Obt. Znid-Italiaansche Spw. M(j. 8 - Dwereen Obl. Nod.-Ind. Ga, Mij. 1905 4 100'/, - Maandag 17 Augustus 1908. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prgsen waren voor iste kwal. 37, ade kwal, 33, 3de kwal. 87 cents per half kilo. Vette kalveren goede aanvoer, tste kw. «S, «de kw. «5, 3de kw. aa cent per half kilo. Vette varkena gordc aanvoer, iste kw. aiVt, ade kw. 20%, 3de kw. 17 cent per half K.G. Schapen en lammeren goed aangevoerd. Handel in vet vee en vette kalveren prijshou dend, varkens stug niet redelijken oraiet Schapen en lammeren lager in prijs, handel slecht. van alle nog restcerende COSTUMES, COS- TI! MES TAILLEUR, MANTELS, BLOIL SEN, ROKKEN on JAPONSTOEFEN Afloop der Openbare Verkooping van Onroerende Goederen, gehouden op Maandag 17 Augustus, door Notaris R. W. H. PITLO, alhier. No. 1. Hoerenhuis aan do Fluwoelen Slngo', wük R 710, kooper do heer C. J. F. Spruit to Gouda voor f 5200.—. No. 2. Heerenhuis aan de Gouwe, wyk C 39, kooper de heer J. do Jong te Gouda voor f ïtèOO.-. No. 3. Eene weekwoning Achter de Visch- markt wyk I 167, kooper do heer O. v. d. Werken to Gouda voor f 610.—. Fo. 4. Twee Burgerwoonhuizen a.d. Wachtel- straat wyk P 221 en 222, kooper de heer A. Lagorenberg te Gouda voor f 5400.— Postkantoor te Gonda. Lyst vau de aan dit kantoor en do daar onder behoorendo hulpkantoren ter port be zorgde brlevon en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedu rende de le helft der tnaand Angustns niet zyn kunnen worden nitgorelkt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Binnenland. Brieven. de Kommisienaar in ardapola Uolenborg. J. Fellx 's Gravenhage. F. van Leeuwen Kruidenierszaak Groningen. Mevr. Hnize Leiden. A. v. d. «Sluis Brouwershaven. Briefkaarten. 8. Brllleman Amsterdam. Rinko Akkrum. A. Bonto Amur.Ioort van Dokkura Driebergen. J. Hoelnagcl Gonda. G. 'Sloerün» Utrecht. Wed. A. de Hoorn, Valkenborg(L C. Prin, Sliedrecbt. Buitenland. Briet. J. Vink Stynnan. Briefkaarten. .7. v. d. Maa» Boppard q/R. M. Scbrader Hamburg. L. Jacoby Lokeren. Nota. Aan de afzenders wordt aanbe volen hun naam en adres op do atnkken le vermolden, opdat dele bjj onbestelbaarheid aan hen kannen teruggegeven worden. De Directeur v. b. Po,t- en Telegraafkantoor, M. C. HENNEQUIN. Met zeer gunstig resultaat wordt door ondergeteokende behandeld: ruggegr. vorkr., lichaamsiniBvorm., beweging»,toorn., ver stuikingen, spierverrokkingen, enz., vetzucht, rbeumatiek, Ischias, rug- en lendenpijnen, verstopping, enz. enz. KATTENSINGEL Q 143. 'WWMM M TnMM- M '•Ha4.,ltf4. GkW.L MM

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2