REGENMANTELS Buitenlandse!) Overzicht. Stadsnieuws. 388sta Staats-loterij Uit het Kamp bij Laren. (V Veemarkt te Rotterdam Laatste Berichten. de Nouveauté* profeet, de vrede uwer kinderen zijn als zij zullen zijn van God geleerd. Ziedaar een gedachte die over 't werk van opvoe ding en onderwijs een heel ander licht doet opgaan laat mij maar zeggen het wane licht. Want naadt de vraag wat uw kind zal worden, staat die andere vraag, hoe het worden zal. En waar gij onderwijs zoekt tot vermeerdering van kennis, is het u toch niet onverschillig in welken geest en onder welke leiding het onderwijs ontvangt. Het kan immers zijn dat er spottend of minachtend of ontkennend wordt gesproken over God en het goddelijke, ltuwe en goddelooze taal van onderwijzer of leeraar, haalt het heilige naar omlaag. Wien vloeken tot gewoonte is, hij voelt niet de grootheid Gods, en is ook niet in staat om anderen die grootheid te doen gevoelen. Als in de school wordt geleerd dat men zijn ouders niet boven andere men- schen behoeft lief te hebben, dan neemt dat iets moois weg uit de ziel van uw kind. Een enkel woordde toon waarin gesproken wordthet zwijgen zelfs kan een verkeerden invloed hebben. In zijn onderwijzer heeft het kind veelal vertrou wen wat hij doet, is goed -, wat hij laat, zeker verkeerd, m. a. w. zijn voorbeeld heeft groote waarde. En om dat voorbeeld mogen wij het als godsdienstige mensehen betreuren dat op enkele uitzonderingen na, onderwijzers en leeraren zich op verren afstand van het godsdienstig en kerkelijk leven houden om er ons, ter wille van onze kindereu in te verblijden als hun belangstelling zich ondubbelzinnig uitspreekt. "Want wat verliest ons kind, als het door invloed van anderen, aan gods- dienstigen aanleg verliestDan verliest het immers van het beste dat het heeft, dan wordt het ontroofd aan God, dien het toebehoort en komt buiten de gemeen schap met „een Vader vol van liefde". Van die gemeenschap hangt het af hoe uw kind worden zal, sterk of zwak, ern stig of wuft, blij of onverschillig, wel verzekerd of twijfelmoedig, levenslustig of levensmoe. Ziet, daar ligt'in 't verborgen de toe komst, en wat bewaart ze voor uw kind? Voorspoed of beproeving, behoud of ver lies, vreugde, misschien wel de bitterste smart. Wat draagt het dan meê om op te steunen? Waardoor zal 't bewaard blijven onder voorspoed voor verwildering, bij verzoeking voor zedelijken ondergang, bij verliezen voor troosteloosheid? Niet waar, 't is arm als 't niets heeft dan kennis, niets dan verstandelijke ontwikkej ling, een goede positie, misschien wi fortuin. Maar rijk, als het, door God gi leerd, vertrouwen heeft in een hoogere macht, zelfrespect, geloof in pen levens doel, verzekerdheid van een werelddoel, eerbied voor het goede, liefde tot de waarheid. Van God geleerd dan heeft het geleerd, dat onze waarde niet schuilt in 't uiterlijke, maar in het hart, 't karakter, de persoonlijkheid. Dan buigt het onvoor waardelijk voor den eisch van 't geweten Dan zoekt het naar zedelijke vorming, waarachtige menschelijkheid, sterk in de qvertuiging dat God hèm helpt die goed is van wil. In dien arbeid vindt het zijn genot, in de toewijding aan God en hoorzaamheid aan zijn wil, heeft het een nimmer verflauwden lust. Aan dat doel is alles dienstbaar, 't Is niet voor het tijdelijke, maar voor het eeuwige dat het leeft en daarom ziet het 't leven in 't licht der eeuwigheid. Pet weet, wat tijde lijk is, gaat voorbijdat is zijn wijsheid die daarom doet zoeken naar dingen die blijven. Uit die wijsheid put bet troost, ook als hem het liefste wordt ontnomen. Zóó, krachtig tegen verleiding, met een haat tegen alle boosheid, vol van reine idealen, en, na zwakke oogenblikken met berouw in' 't hart, zoo staat dan uw kind, als het van God is geleerd, in het moeielijke leven, worstelend, maar niet ondergaand, strijdend, maar overwinnend, als man van edele beginselen, als vrouw van roepings- gevoel, als mensch tot zegen der maat schappij. Ik behoef het u niet te vragen, maar dht begeert gij voor uw kind, dat het zóó van God geleerd wordt. Dat is het hoogste en beste onderwijs in de leerschool van het leven. (Slot volgt.) Naar aanleiding van de te Straatsbnrg door den Keizer gehouden redevoering zegt de „Nowoje Wremya" „De Duitsche keizer heeft nog nooit een redevoering gehouden, waarin hy niet sprak over leger en vloot. „De gepantserde vuist" is in de toespraken van den Keizer even on ontbeerlijk, als zout en peper by een mid- tal. De voortdurende herinnering aan Dnitschland's gereed zyn om iederen strijd te aanvaarden roept allerwege beklemdheid te voorschuil. Want Duitschland wordt door niemand bedréigd. Rusland toont zich steeds vriendschappelijk voor het Duitsche ryk het is in zekeren zin te beschouwen als mede werker aan de totstandkoming der Duitsche eenheid. Waardoor is dat onophoudelijk sabel- gekletter te verklaren? Noch Frankrijk, noch Rusland, noch Oostenrijk geven Duitsch land daartoe aanleiding. Maar de sabel rammelt voort Het blad verdedigt zich dan tegen de be schuldiging een vüandeiyke houding tegen Duitschland aan te nemenintegendeel het komt steeds op voor een vriendschappoiyke betrekking tot een buurman wiens macht en ontwikkeling het op hoogen prys stelt. Maar wy kunnen de oogen niet sluiten voor Duitsch land's daden. Het blad bespreekt vervolgens de daden van de Duitsche regeering in de Marok- kaansche quaestie, waarin Duitschland dubbel speelt; onder die omstandigheden kan Duitschland niet op sympathie rekenen. En de schuld daarvoor moet niet worden zocht by Frankrijk of Rusland, maar by zekere persoonlijkheden in het Duitsche rgk. Uit het, door het departement van on derwijs uitgegeven Blauwboek blykt, dat het bg de wet van 1870 ingesteld openbaar lager onderwijs veld wint. Vóór 1870 bestonden geen openbare inrichtingen voor lager on derwijs en werd hierin sledhts ten deele door de particuliere scholen voorzien, die in ge noemd jaar door nog geen 2 millioen kin deren werden bezocht. In 1870 nu bepaalde de wet, dat in elk district gelegenheid moest bestaan voor het ter schole gaan van alle aanwezige kinderen vai^ 5- tot 14-jarigen leeftijd. De leeftijdsgrens werd later bg d6 wetten van 1899 en 1900 zoodanig gewijzigd, dat aan kinderen van 12 tot l4:-jarigen leeftgd geheele of gedeeltelijke vrijstelling, en aan kinderen, in den landbouw werkzaam, zelfs na het bereiken van den 11-jarigen leeftgd gedeeltelgke vrgstelling kan worden verleend. De openbare lagere scholen, die in 1880 nog slechts door ruim 1 millioen kinderen werden bezocht, telden in 1907 3,651,537 leerlingen. Dej particuliere inrichtingen van lager onderwijs, die in 1880 3,158,119 leer lingen telden, werden in 1907 door 3,410,530 bezocht, waarbij op te merken valt, dat se dert 1901 ook het bezoek der particuliere scholen gestadige vermeerdering had onder gaan, zoodat deze in laatstgenoemd jaar 3,729,261 leerlingen telden. De Senaat van Samos heeft een stuk open baar gemaakt, waoruit blgkt, dat er op dat eiland in den laatsten tgd door ontslagen boeven heel wat onheil is gestichA In de ambtelijke mededeeling, are bedoeld i als een verdediging van vorst Kopassis, wordt ontkend, dat deze tiranniek regeert en dat hg onrechtmatige vervolgingen instelt. Integendeel, hg handhaaft ieders persoonlijke vrgheid, maar streng optreden was in den laatsten tgd noodig met het oog op de tal- rjjke diefstallen en plunderingen, die bedre ven zgn. O. a. is er ingebroken op de re- ?eering8bureau's en voor een bedrag van 06.000 piasters gestolen. De inbrekers hebben er geducht huisgehouden. Alle meu belen zgn vernield, de lessenaars openge broken. Ook in verscheidene postkantoren hebben de bandieten hun slag geslagen door brieven met geldswaren te ontvreemden. Verder waren in den laatsten tgd de aan randingen van particulieren onrustbarend veel voorgekomen. Zelfs is oens de Vorst zelf mishandeld. Waar zulke dingen ge beuren, moest de overheid wel streng op treden en strenge maatregelen, op last van vorst Kopassis genomen, waren geen wille keur, doch door de noodzakelijkheid gebo den. Vorst Kopassis is een man met een ijzeren wil en hg treedt met ijzeren vuist tegen de misdadigers op. Nooit heeft hg de privileges der Samioten geschonden, maar steeds heeft hg ze geëerbiedigd, 'tls hem slechts te doen om orde en rust op het eiland te herstellen en dat hg daartoe krach tige middelen te baat neemt, is een gebie dende eisch der noodzakelijkheid. Aldus de Senaat van Samos, die met vorst Kopassis hoogelyk ingenomen is, een voor recht dat niet eiken Vorst van Samos te beurt valt! Het (officieuze) Petereburgsche telegraaf- agentschap meldt het volgende: Eenige Duitsche en Fransche bladen heb ben gemold, dat de Russische regeering aan een Duitsche werf den bouw van vier pant serschepen heeft opgedragen. Dit gerucht is van allen grond ontbloot, daar de Russi sche regeering een dergelijk b'estelling aan een buitenlandsche werf noch gedaan heeft noch vooroevens is te doen. Een feit is, dat de kwostie van de uitwerking van hot beste scheep8type en het bouwplan in het departement van marine onderzocht wordt, terwijl de minister van marine zich voor het ontwerp van eer. Duitsche Urma verklaard heeft. Een definitief besluit is ten deze intusschen nog niet genomen, maar in elk geval staat vast, dat de uitvoering van het ontwerp zal worden opgedragen aan een Russische werf, onder voorwaarde dat uit sluitend van Russisch materieol en van Rus sische -arbeidskrachten zal worden gebruik gemaakt. Verspreide Berichten. Frankrijk. De bekende Fransche statisticus Beitillon heeft met wiskundige zekerheid bewezen, dat in Frankrijk slechts 70 personen op een vierkanten kilometer leven in Duitschland daarentegen 120. Eiken dag groeit het ver schil in bevolking tusschen Frankrgk en Duitschland met 2500 zielen aau. Slechts drie streken in Europa hebben hetzelfde lage geboortecijfer als Frankrgk. De steenachtige hoogvlakte van Castille, de Russische steppen en do Skandinavische ijsbergen. In de departementen Yonne. Cöte d'Or e.a. vindt men op drie sterftege- vallen twee aangiften van geboorten. Ook president Fallières hoeft een gift go- schonken voor de slachtoffers van den brand in Constantinopel10.000 frc. Duitschland. De Russische minister van buitenlandsche zaken, Iswolski, zal, na bezoeken aan Parijs en Londen, in October in Berlgn komen. Een telegram aan de Matin uit Londen meldt, dat men aldaar in hof- en diploma tieke kringen meent te weten, dat koning Eduard en gemalin gedurende de laatste week van Januari 1909 naar Berlgn zullen i. Zg zullen er vier dagen blijven en den vgftigsten verjaardag van keizer Wil helm medevieren. De stad Heidelberg, waar het internatio nale filosofencongres byeen is, heeft besloten dit jaar het Sedanfeest niet te vieren om de gevoeligheid der Fransche gasten te ont zien. 1 Engeland. Er gaan geruchten, dat de regeering van plan is groote troepentransporten naar Indië te zenden. Er moeten reeds twee schepen gecharterd zgn, die elk 2000 man vervoeren kunnen. Oostenrijk-Hongarije. Tot ergernis der Italianen gaat Oostenrijk de legermacht in Zuid-Tirol maar weer eens versterken. Rusland. In het gouvernement Kiew hebben de boeren tal van huizen van landeigenaars in brand gestoken en den graanvoorraad ver nield. In de stad Kiew werd een bommen fabriek met een groote menigte ontplofbare stoffen en bommen ontdekt. In Lodz zgn in den nacht 200 personen, meest tot de betere standen behoorend, ge arresteerd. Turkije. By de eerste openbare gemeenteraadsver kiezing in Pera bg Constantinopel, die orde lijk verliep, hebben de candidaten der Grieken de meerderheid gekregen. Gekozen werden 7 Grieken, drie Muzelmannen en 2 Armeniërs. Ingevolge besluit van den ministerraad zullen alle gevangen genomen oud-ministers en waardigheidsbekleders in vrgheid wor den gesteld. Gemengde Berichten. Onze correspondent te Medemblik schrijft Ons vermoeden, dat Frans Rosier nog te Medemblik zich zou ophouden, is Zondag morgen bewaarheid, 't Klinkt ongelooflijk, maar 'tis waar: Frans Rosier is twee dagen en twee nachten verborgen geweest ten huize van den geneeBheer-directeur. dr. T. E. Frylinck. In den nacht van Zaterdag op Zondag hoorde de heer Fr. geritsel op den zolder, 't Was tusschen half 1 en 1 uur. De heer Fr. heeft gezien, dat het Frans Rosier was, die zich haastig'door den tnin ver wy derde. Door den donkeren nacht is niet met zeker heid te zeggen, of hg van bovenkleeding was voorzien. Onmiddellijk yverd alarm gemaakt en een uitgebreid onderzoek ingesteldden ganschen Zondag werd dit» voortgezet; alles word na gezocht. Zeer waarschijnlijk heeft Rosier zich in den nacht zgner ontvluchting (Dondordagnacht) reeds toegang tot de woning van don directeur verschaft. Zorgvuldig heeft hg zich daa? ver borgen gehouden onder een ledige bedstede, wat gemakkelijk bewezon is. De heer Frylinck mist geen kledingstuk ken of iets dergelijks. Aan een dor ramen hing een ladder, waarlangs Rosier zich naar omlaag heeft bogoven. De trapdeuren bleken Zondagmorgen alle gesloten te zynvundaar dat Frans in het benedenhuis niets van zgn gading heeft kunnen wegnemen. Nog altyd meent men, dat Rosier zich hier ergens verborgen houdt. Omtrent de ontvluchting van Hanrlem- schen Frans meldt een berichtgever uit Medemblik nog het volgende l£u Frans Rosier de logeergast is geweest van den directeur vpn het krankzinnigenge sticht en dus de quaestie in oen interesant stadium is gekomen, hebben we, om een juist# lezing van het gebearde te krijgen, ons gewend tot den directeur zelve, dr. Frylinck, die ons het volgende vertelde: Vrijdag kwam dr. F. van verlof terug. In den nacht van Zaterdag op Zondag to half één, toen hg in vasten slaap lag, werd hg ge wekt door de meid-huishoudster, die den di recteur mededeelde, dat zg lawaai op zolder gehoord had. De dokter schreef dit aanvanke lijk toe aan de verbeelding der huishoudster, die erg ontsteld, bleek. Hy stond op en luis terde eveneons of er iets voorviel, doch niets bijzonders werd vernomen. Intusschen nam men niets ernstigs waar. Wel klapperden de jaloezieën in den wind, maar daaraan kon uioeielyk eenige beteeke- nis worden toegekend. Toch bleven beiden in spanning zitten luisteren. Plotseling stond de huishoudster weer op en vroeg aan den directeur of hg niets naar beneden hoorde glijden. Tegelgkertgd opende zg het raam en meende toen iemand te zien wegloopen, waarop de dokter zeide„Och, dat zal wol een Medemblikker zyn". Daarop spraken beidon af, naar hun kamer te gaan en deze van binnen te sluiten. Den vol genden morgen Zondagmorgen dus tegen zeven uur werd dr Frylinck wakker en zag on der zyn raam veen laddertje hangen. Hg riep zgn meid-huishoudster, die hevig schrikte en de situatie aanstonds begreep. Bg onderzoek bleek het laddertjo aan een touw uit het zol derraam te zgn neergelaten. Het steunde op een balcon en was van dat balcon gemakkelijk bereikbaar. Dadelyk werd de polity te hulp geroepen en gewapenderhand oen nauwgezet onderzoek ingesteld. Boven op zolder vond men in een ongebruikte bedstede een hangmat en een stuk oud vlaggedoek liggen, waaraan men zien kon dat er een menschenlichaam op ge legen had. Voorts was de boel ter plaatse overhoop gehaald. Men ontdekte verder natte doeken, die met urine gedrenkt waren en-eenige illuminatieglazen, die met dit vocht?- waren gevuld. Alle gegevens te zamen genomen, vooral ook de slimheid om door de genomen maatregelen zyn verblijfplaats niet te verra den, liet geen twijfel of Frans Rosier had de brutaliteit zoo ver gedreven om by zyn directeur te gast te gaan. Vermist werden slechts een onderpantalon van den directeur en een hemd van zyn meid-huishoudster. Andere voorwerpen had de logeergast niet kunnen benaderen, omdat de zolder van het overige deel van het huis afgesloten was. Wanneer hg door de zolderdeur de andere vertrekken had kunnen bereiken, had de bewoners allicht een slechter lot ten deel ge vallen. Wel is de ongeveer 50-jarige meid huishoudster enkele malen op hot zolderge deelte geweest, waar Frar.s Rosier zich schuil hield. Gelukkig voor haar, dat zg hem niet ontdekte. Na de ontdekking van Zondagmorgen is heel Medemblik door politie en burgorg afgezocht. Alle leegstaande huizen, alle pakhuizen en in de haven liggende booten zyn doorsnuffeld, maar zonder resultaat. Men vermoedde dat Rosier toen hg Zondagnacht het huis van dr. Frylinck heeft verlaten, ook oogenblikkelgk het stadje Medemblik is uitgegaan. Van groot belang nu was het nieuwe spoor te volgen, zoo dat de directeur van het gesticht thans gretig gebruik maakte van een aanbod der Haagsche politie om twee der bekende Haagsche politiehonden te doen overkomen, en naar den vermisten misdadiger te doen speuren. Te half tien Zon dagavond kwamen beide honden begeleid door twee ambtenaren der Haagsche politie te Me demblik aan. Dadelyk begaf men zich naar het krankzinnigengesticht om even later het werk aan te vangen..Eén der honden de andere scheen niet erg op dreef deed het uitste kend. Losgelaten begaf het beest zich recht streeks naar de poort aan de zyde van het gebouw waar Frans ontsnapte. Toen men deze poort opende, vloog de politiehond naar de werf, waar in den nacht van Rosier's vlucht kleeren zyn gestolen en het spoor van den boef Volgende, ging men, door den politiehond ge leid, naar de woning van den directeur, waar Frans een paar dagen lang, e6n veilige schuil plaats heeft gevonden. Voor het huis van dr. Frylinck gekomen, sloeg de politiehond geweldig aan en sloeg omhoog togen het klimop, aan de zyde waar de gast het huis had verlaten. Vervolgens sprong de hond de schutting over naar de haven, natuurlijk op den voet door de poli tieambtenaren gevolgd. Daar lagen eenige ansjovisbooten. Het beest snuffelde hier wat rond en scheen toen het spoor bijster. Hg kon niet verder Te twee uur in den afgeloopen nacht gaf men het speuren mot den politiehond op, om het waarschgnlgk in den komenden nacht voort te zetteri. Op grond van dit resultaat kwam het ver moeden op, dat Frans Rosier met één der booten uit de haven de Zuiderzee zou opge varen zyn. Dientengevolge heeft heden, een nauwkou- rige telling van de ansjovis- en andere booten plaats gehad, gepaard aan een onderzoek, wolke booten op zee en welke thuis moesten zyn. Geen enkele loot wordt vermist, zoodat Frans' ontsnapping via de wyde baren zeer onwaarschijnlijk is. Thans wint de meening veld, dat hg de richting van Hoorn is uitgetrokken en een inbraak, die in den afgeloopen nacht daar ter plaatse moet zyn gebeurd, wordt reeds aan Frans Rosier toegeschreven. Hier in Medemblik is alles rustig en kalm, hoewel een ieder zyn voorzorgsmaatregelen tegen een eventueele ontmoeting met den misdadigor neemt. Later verneraon wy, dat waarschyi^ijifoMts- uit Rooseudaal een politiehond naar Medem blik zal worden overgebracht. Voorts is op last van hoogerhand de situatie van het krankzinnigengesticht, vooral van dat deel waaruit Rosier ontsnappen kon, in teekening gebracht on opgezonden. De orders moeten zeer verscherpt zyn. Wy zagen van het raam, waardoor Frans gespron gen is, een photographic. De ruimte van beide ruiten met uitgeslagen sponning biedt ruimschoots do gelegenheid voor een man om te ontsnappen, zoodat de ontvluchting niet die bewondering behoeft te baren, die uit sommige berichten sprak. - (H.) Men meldt ons: De Internationale Tentoonstelling van Fotografische Kunst, gehouden in het Stede- lijk Museum te Amsterdam van 1 Aug. tot 7 Sept., is één groot succes geweest. Zondag toen de entrée op slechts 10 cents gesteld was, werd de salon door 1200 betalende bezoekers bezocht. Het Uitvoerend Comité werd dien dag tevens verrast door een onverwacht bezoek van den Burgemeester, den heer Mr. W. F. van Leeuwen, vergezeld door zy'ne ochtge- noote. Het Noordsche stoomschip „Orn", komende van Gent, ïs de vorige week tegen de sluis te Sas van Gent gevaren, waardoor nogal eenige schade werd veroorzaakt. Nadat een borg gestort was van f 4000 kon de „Orn" de reis voortzetten. Men meldt aan het Vad Zaterdagavond bracht een grappenmaker te Baarn heel wat opschudding te weeg. Een bediende uit een bekend hotel deed een rooden zakdoek om den hals, en kleedde zich zoo dat hy Frans Rosier zou voorstellen. Vervolgens ging by naar een bierhal, be stelde een broodje en vroeg naar den weg, waarna hy onder verdachte gebaren aar. den haal ging. De hulp der politie werd ingeroepen en nu begon een algemeene jacht. Na eenigen tyd werd de vluchtende gevat en naar het politiebureau gebracht. Spoedig was du de grappenmaker ontmaskerd, waarna ze onder groote hilariteit op vrye voeten gesteld werd. De moord te Keilen. Men meldt uit NijmegenZooals bekend is, werd 1 Sep tember jl. een knaap van 7 jaren door een persoon van 32 jaar te Keilen, onder Cleef, in woede de hals afgesneden. De knaap stierf oogenblikkelyk. De dader nam de vlucht en werd tot heden Biet gevonden. Uit het onderzoek bleek, dat de knaap den man met steentjes had geworpen, waarop de man in blinde woede ontstoken, den knaap achtera zette, hem by den strot greep en al8_£fiö-/Deest slachtte, door hem den hals af te snijden. Het mes, waarmede de afschu welijke daad volbracht was, werd gevonden en zou licht in deze lugubere zaak bren gen. Het mes bleek toe te behooren aan een kantoorbediende, werkzaam op de mar- garinefabriek der firma v. d. B. te Cleef. De man was voortvluchtig. Een dezer dagen werd zyn spoor te Nymegen ontdekt. De man bood uit geldgebrek te Nymegen zyn horloge als onderpand aan. Toen de re cherche tot deze ontdekking kwam, was het reeds te laat, de man had Nymegen reeds verlaten. Zaterdagavond kwam de verdachte echter uit Den Haag te Nymegen aan en werd aan het station door de politio opgewacht en in hechtenis genomen. De ongelukkige zelf was radeloos en leed, zooals hy mededeelde, zeer door zyn af schuwelijk in blinde drift volbrachte daad. De man heeft reeds vroeger zeer ernstig aan zenuwziekte geledon. Verondersteld mag dan ook worden, dat hy in een oogenblik van volslagen krankzinnigheid de da\id volbracht. Hy is gisterenmorgen tor beschikking van de Justitie te Arnhem gesteld. Windhoos. Te Harderwijk pakte oeu windhoos een paar jongens op, wierp er con eenige meters verder op straat neer en plakte nummer twee tegen den muur. Eerstgenoemde verwondde zich dusdanig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Justitie en politie hebban in den afgeloopen nacht te Scheveningen een lang beraamden en tot op het laatste oogenblik geheim go- houden on gebleven inval gedaan in ver schillende gelegenheden aan den Harsteuhoek- weg en omgeving, waarvan de ondernemers verdacht werden, gelegenheid tot hazardspel te geven in voor het publiek toegankelijke lokalen. Er werden drie afdeelingen justitie en politio gevormd, die in drie rytuigen op het zelfde uur uit den Haag vertrokken en te Scheveningen ieder een ander speelhuis bin nenvielen. De eerste afdeeling word gevormd door den officier van justitie, mr. Modderman, vergezeld van eenige rechterlijke ambtenaren, den inspecteur der recherche, den heer Besse- ling, 'fcn rechercheurs. De tweede sectie door substituut-officier mr. van Geuns, rechterlyke ambtenaren en men hoofd-inspecteur der recherche, den heer AaltBZ, en rechercheurs. De derde afdeeling door substituut-officier ^mr. van Lookeren Campagne, rechterlyke ambtenaren, de inspecteurs der recherche, Vogelzang en Misset, en rechercheurs. De sectie van den heer Modderman deed den inval in de „Deliclnb"; die van mr. van Geuns in de „Sportingclub" (vroeger geves tigd in het Korte Voorhout to 's-Graven- hage, en welke toenmaals, gelijk men zich wellicht herinnert, röeds een onverwacht nachtelijk bezoek der justitie ontving). Ter wgl do afdeeling van mr. van Lookeren Campagne do „Zuid-Hollandsche lleeren- Socie eit" voor hare rekening nam. In geen der drie verdachte speelhuizen werd op het oogenblik van den inval ge speeld. Maar in beslag werden genomen ver schillende tot het uitoefenen van hazardspel dienende voorwerpen voorts boeken, brieven en bescheiden een en ander met het doel een zeer omvangrijk gerechtelijk onderzoek te kunnen instellen. De invallen geschiedden een half uur na middernacht. INDISCH NIEUWS. Bali. Onze correspondent te Batavia seint ons dd. heden het volgende: „Morgen vertrekt het 18a bataljon naar Karang Asem op Bali, waar de toestand onbetrouwbaar is." (Hbl.) GOUDA, 8 September 19Ö8. Tot plaatsvervangend lid in de commissie belast met het afnemen der examens in heilgymnastiek en massage door het „Ge nootschap voör Heiig, en M. in Nederland" is benoemd de heer D. van Duuren, alhier. Dinsdajj^lö September des avonds 8 uur ite Kerk, alhier een uitvoering van Géwyde Mbziek plaats vinden, te geven door Mevrouw Anna Suonck-r-Kappel, onze gevierde sopraan-zangeres en den heer Louis Robert, den bpkenden organist. Het progrïfmma bevat liederm van Hitndel, Bach, Valerius, Wolf, Straddle, Beethoven, en orgfflstukken van: Bach, Hflndel, Dubois, Willeómier Pierné en César Franck. De /lage entréeprys, gevoegd bydengroo- ten noep, die van deze 2 bekende solisten uitgaat, zal ongetwijfeld vele bezoekers trek ken. In d\ jl. Zaterdag gehouden vergadering van de afdeeling Gouda e. o. van den Bond van Nedèdandsche Onderwijzers werd een verslag uitgebracht over den toestand van den cursus voorde hoofdakte. Hieruit bleek, dat het gemiddelde aantal deelnemers ge durende,Hei eerste\ jaar van haar bestaan 28 bedroeg. Doordat Van verschillende zjjden vry belangrijken financieelen steun werd verleend, was het mogelijk met ingang van 15 Januari '08 den cursus te splitsen in twee afdeelingen. Het groote aantal deelnemers maakte dezen maatregel ook noodzakelijk. Hoewel de cursus thans nog slechts één jaar bestaat meenden toch enkele cursisten nu reeds aan het examen voor de hoofdakte te kunnen deelnemen. Eén van hen slaagde; één moet nog 't bedoelde examen afleggen. Op deze vergadering kwam vordor tor sprake, wat de afdeeling dezen winter in Gouda en orastrekon doen kan. Eén der leden betoogde o.a. de wenBchelykheid van het houden van openbare vergaderingen in verschillende gemeenten, ter behandeling van onderwerpen, die betrekking hebben op on derwijs en opvoeding in de openbare school, tor bestrijding van nog vele bestaande wan begrippen hieromtrent. Het bestuur zal nader deze wenschelgkheid en vooral do mogelijk heid onderzoeken. Aangenomen het beroep by de Ned. Herv. kerk te Reeuwyk door P. van der Kooy, cand. te Schipluyden. In het gebouw van het Prov. Bestuur van Zuid-Holland werd gisteren aanbesteed het verniouwon van steenglooiingen langs de Gouwe. Minste inschrijver was J. Verstoep te Gouderak voor f 12598. S«pt. 1000. 4e Klasse. Trekking van Dinsdag S No. 700i f 2000. 18552, >13058 en 14734 ieder f 20881 i 400. 11407 en 1*4390 ieder 1 200. 520, 790, 9756, 9850 en 18095 ieder f 100. Prjizen van f 65. 39 2943 5913 9154 12100 15287 18268 59 3924 73 57 78 92 93 104 45 6008 76 12211 15309 18326 9 76 13 9211 15 58 74 23 3197 16 9310 91 15441 84 40 3215 22 18 12341 15515 18433 61' 43 32 20 55 67 91 210 3300 61 30 12412 83 18014 17 18 84 37 12509 15601 18707 85 27 6110 65 15 16 10 87 48 59 87 74 39 79 304 88 71 93 78 61 80 93 3478 6213 9405 12609 15728 18801 417 3534 71 35 523 69 12 552 58 0371 44 »r 94 59 89 12725 15916 18980 72 3723 6411 678 88 73 9538 91 44 19016 702 3850 88 98 12818 16027 52 65 60 6551 9670 31 16223 19127 70 65 66 9765 72 77 19205 888 93 0622 40 12904 10304 11 1113 3950 53 91 13008 69 55 23 61 6727 9835 12 16437 72 90 69 6823 87 23 10534 19309 1200 4046 33 9910 41 53 54 40 49 42 50 13374 75 78 70 88 6949 10163 81 95 94 73 4112 76 82 95 16685 19459 78 59 7109 20215 13466 16831 61 1332 86 '27 64 90 85 73 49 4204 51 10325 95 91 83 1488 38 7227 97 13506 16926 19541 1502 47 40 10415 19 37 60 4 51 7349 29 97 61 19633 99 54 7403 51 99 17014 - 62 1707 56 23 69 13626 45 68 11 59 87 84 13754 66 19727 26 97 7532 80 97 97 89 70 4415 60 10584 13832 17236 94 92 4571 7643- 98 50 57 19801 1837 76 74 10665 13901 77 19955 1937 84 84 10892 56 17333 98 51 4683 7871 93 14011 77 20024 95 85 74 10910 60 95 36 99 4751 7922 81 14111 17416 77 2094 69 42 11011 16 48 90 2103 81 8005 24 50 17526 20115 23 4805 46 60 69 17611 54 60 25 8120 11209 14257 45 20214 2206 40 8260 22 14378 55 20434 44 4927 90 37 95 68 93 57 42 8329 48 14400 75 20502 83 64 32 51 98 96 11 85 5049 8435 59 14533 17701 22 2313 67 73 91 77 17800 45 17 5192 8523 94 82 31 57 2490 97 26 11321 86 17903 67 2511 5230 02 39 92 9 90 46 89 73 11421 97 14 20644 68 93 74 25 14665 18007 88 90. 5342 75 66 14728 56 20725 2611 63 8678 11516 14804 73 34 70 5458 86 68 71 18110 20802 2709 70 8727 89 14927 17 41 67 5594 64 11743 36 29 20900 74 5637 8901 11959 96 34 10 2827 *5 92 72 15105 69 i 13 33 04 9041 12036 28 83 '30 58 5769 70 46 36 88 77 65 5881 9150 90 15238 Zaterdag is voor alle militairen de belang rijkste dag van de geheele week omdat dan de week er weer „op zit". Na afloop van de dienst en het middageten worden door de respectieve sergeanten van de week de „pasjes" uitgereikt en is ieder vrij hot kamp te verlaten. Het is dan een haasten om toch maar :;oo spoedig mogelijk weg te komen om b\j familie of kennissen den Zondag door to brengen. De sergoant van de week wordt dan ook gowoonwog bestormd en is in een minumnm van tjjd uitverkocht. Hot wordt dan direct in bet kamp veel stiller, daaren tegen in Laren en Bnssnm enorm druk en levendig door do massa's infanteristen dio daar bun Zaterdagavond doorbrengen. Dio drukte duurt tot iaat in den avond on beeft „Jan Tabak" en de „Gooiscke Boer" (tiveo uitspanningen aan den straatweg) een ge heele inkwartiering van militairen die daar nog even gauw een „afzakkertje" uemon. Dan gaat bet op bet kamp los en worden alle mogelijke listen en kunstgrepen gebruikt om do schildwachten voorbij te komen zon der aangeroepen te worden. Dat er evenwel toch sommigen gesnord worden en dan een flk paar dagen arrest oploopen ligt voor de band. Maandag was hot bier prachtig weer wat de manoeuvres zeer ten goede komt. Het isj met do overjas als rol over den ransel, echter gauw te warm en wordt er menig zweetdruppeltje gelaten. Morgen beginnen de regimentsoefeuingen. Dinsdag 8 September jqo8. Vette ossen en koeien goeden aanvoer, pryzen waren voor iste kwaliteit 37'/,, 2633003627 ct per halt KG. ti Magere ossen, melkvee en vaar koeien, raét goeden aanvoer. Vette kalveren goeden aanvoer iste kwaliilït 31, 2e 27 en 3e 24 ct. per half KG. H Stieren redel. aanvoer, prijzen waren voor fste kwal. 31, 2.1e kwal. 28, 3de kwal. 24 cents per h?lf kilo. Graskalveren goed aangevoerd, t Handel in iste kwaliteit vet en m.lfl|fcvecmet 'linke omzet, mindere soorten stug dWli prgs- houdt-a l. Vette kalveren en stieren werden goed verkocht. Graskalveren in de beste soorten goed verkocht mindere soorten traag. Men seinde qÉi hedenmorgen vroeg uit d ;n Haag Frans Rosier is hedennacht te halfeen te Opperdoes (N.-H.) tusschen de Zuider zee en de gomeenten Medemblik, Midwoud en Twisk gearresteerd. In vervolg op dit telegram werden ons nog de volgendo bSzonderheden medege deeld Nadat mon gisteren den gehoelen dag op jacht was geweest, word gisterenavond op nieuw de jacht voortgezet met behulp van een inmiddels uit Rozeudaal geaniveerden speurhond „Frit" genaamd van den heer Steinen. Hjj volgde geheel hot apoor van den Haagschon speurhond „Hartha". Nadat men om het huis, in den tnin aan hot wa ter zonder resultaat gespeurd bad, kwam het gerucht dat Frans gearresteerd zou zjjfl. En jawol, nadat do kleine expeditie op het gesticht aangekomen was, bleek dit ge lukkig waar. Twee landarbeiders, Jaap en Piet Bos, waren degenen, die den barnet ten inbreker gepakt hadden. Zjj hadden zich op de spoorbaan bij Opperdoes, een sta tion aan de ljjn naar Hoorn, den gehooicn avond verdekt opgesteld. Op eens, zoo ver telden zjj, ongeveer kwart na twaalven, hoorden zjj een verdacht geluid en vóór zjj zich rekenschap konden goven, wat de oor zaak hiervan was, zagen zjj een man met een hooivork bjj zich op de spoorbaan loo- pen, die bleek Rosier te zjjn. Het scheen dat hy doodmoe en uitgeput was. Op hun vraag om zich over te geven, keek hjj iet wat verbijsterd, als verwonderd hier men- schen aan te treffen. Hjj herstelde zich spoedig en riep „Pas op, ik schiet", doch een der twee Opperdoessera greep hem finks aan. Frans echter sprong terug en stortte zich te water, doch Jaap en Piet lieten hun buit niet ontsnappen. Z(j gingen Item na en dreigden hem aan de greep te rijgen. Frans gaf zich toen over en kroop bet wa ter uit. Hjj was totaal uitgeput. „Laat ik den Groene Singel overgaan, dan kan ik aan de zoekers en mjjn speurhonden ontkomen en zal ik zorgen voor dat zjj er zgn, dat ik er ben". Onze schrandere boerenarbeiders lieten zicli echter niet met eau kluitje in bet riet sturen, pakte hem steVig beet en brachten Frans, die verklaarde in vjjf da gen geen eten, doch wel drinken, gehad te bobben, naar liet gesticht. ONTVANGEN in in grooto verscheidenheid van de goedkoopste tot de beste genres.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2