GROOTE OPRUIMING BINNENLAND. Stadsnieuws. Rechtzaken. BEURS VAN ROTTERDAM Gedurende de maand Augustus lot Spotprijzen. ADV KIITENTI KIN VILLEMIJNTJE CORNELIA, I van vergaderen werd toegezegd, en waarin het algonjeene kiesrecht in uitzicht werd gesteld, is niet veel meer geworden dan een doode letter. Maar sedert eenigen tyd is in Rusland een beweging ontstaan, om die pro clamatie te doen herhalen in den vorm eener Ryksakte. Berichten uit Petereburg melden dat een groep invloedrijke personen pogin gen aanwendt, om bij bet begin van de nieuwe Doemazitting een Ryksakte te doen publiceeren, waarin de onschendbaarheid der beginBelen van de Oekase van 17/30 Oct. 1905 wordt bekrachtigd. Het doel dier Rijksakte zon dan moeten zijn, de rust ir. het land te heratellen, een tegenwicht te vormen tegen de reactie en de richting aan te geven waarin de hervormingsarbeid der regeering moet worden geleid. Verspreide Berichten Frankrijk. Bij de begrafenis van senator Emmanuel Arène te Ajaccio heeft zich een gelytaoortig incident voorgedaan als bjj de teraardebe stelling van de matrozen, die bij de ontplof fing op de „Couronne" waren gedood. Arène behoort onder de afgevaardigden en senatoren, die door den paus met excommunicatie zijn gestraft, omdat zfl voor de scheidingswet hebben gestemd. Daarom weigerde de gees telijkheid van de kathedraal het stoffelijk ovrschot in do kerk te laten. Eerst na lang soebatten van de zusters van den over ledene, werd die toestemming verleend. „La Qloire est le soleil des morts", stond er op het breede zijden lint van de krans, die de vereerders van Balzac Dinsdag op zijn graf nederlegden. Met die „gloire" is het nog niet alles, vertelt een ooggetuige, die het volgende ge sprek afluisterde tusschen een belangstellen den toeschouwer en den bewaker. „Wie is er dood „Dat staat er onder", zeide de geuniformde bewaker, „zie hierHonoré do Balzac, ge storven 18 Augustus 1850, ciceroneerde hij welwillend, Balzac was een welgesteld boek- handelaar. „Zoo" merkte de belangstellende toeschou wer op. „Ja", zei de geuniformde. En beiden gin gen, schouderophalend, verder. „La gloire est le soleil des morts" Engeland. Het ongeluk in de steenkolenmijn Maypole bij Wigan gebeurde Dinsdagmiddag om 5.30. Er was een hevige ontploffing, waarna dikke rookwolken hoog uit de schacht opstegen. De ontploffing wierp hout en machinedeelen op, vernielde het hyschtoestel, zoodat de bak, waarin de mijnwerkers op- en afgingen, op den bodem viel, en vernielde de inrichting voor luchtverversching. De eerste lijken, die boven werden gebracht, toonden de kracht van de ontploffing-* armen en beenen waren van het lijf gerukt, de hoofden verbrijzeld. Uit de mijn bij Wigan waren gisterenavond 33 lijken bovengebracht. Er bestond toen zoo goed als geen hoop meer, dat er van de 40 overige delvers, die nog in de schacht waren opgesloten, nog iemand te redden zou zijn. De ramp is de ergste, die in 27 jaren in de kolenmijnen van Lancashire is voorge komen. De mijnwerkers in den omtrek hebben, onder den indruk ervan, het werk neergelegd. Duitsohland. De ingenieur Fritz Gehre heeft in tegen woordigheid van deskundigen een door hem uitgevonden ontplofbare stof beproefd. De ontploffende kracht moet overweldigend ge weest zjjn. De stof ruikt naar bittere aman delen, schrijft een blad. De „Matin" verneemt uit Straatsburg, dat het gerucht loopt, dat de derde zoon van den Duitschen Keizer, August Wilhelm, die, naar men weet, in het huwelijk zal treden met Prinses Alexander Victoria van Slees- wijk-Holstein, benoemd zal worden tot stad houder van Elzas-Lotharingen. De automobiel, waarmee de Duitsche Kei zerlijke prinsen Oskar, Wilhelm en August zich van Bayreuth naar Lichtenfels a. d. Main begeven hadden, is bij Oberlangenstadt (Opper-Franken) verongelukt. De chauffeur werd terstond gedood. Te Stuttgart is totnutoe D/s millioen mk. voor graaf Zeppelin ingekomen. Amerika. Te Knoxville (Illinois) deed een gewa pende bende een inval in een mijnwerkers kamp en joeg de negers op de vlucht. De sherif heeft twintig leden van de bende doen arresteeren de gouverneur van de provincie heeft een beroep gedaan op alle ontwikkelde inwoners, om de ordo te helpen bewaren, en zich niet te verzetten tegen de door de over heid bevolen uitvoering der arrestaties, om daardoor aan de lagere klassen der bevol king het goede voorbeeld te geven. Züid-Afrika. 'n Interessante zaak, die eenig nienw licht op TraOsvaalsche zending-toestanden werpt, werd dezer dagen door de Krugerdorpsche magistraat uitgemaakt. Uit het verhoor bleek dat zekere „bruine broeder", de eerw. Josef Kanijane, (voorheen voor het hoogge rechtshof verschenen op 'n beschuldiging van sedisie) de stichter was van zekere „African Mission Society, Transvaal", „predi kanten" aanstelde, kerken stichtte, huwelyken sloot, de doop toediende, enz. enz. en alle fooien daarvoor in ontvangst nam „om de predikanten te betalen" en de vöreeniging aan de gang te honden. O. a. had deze kerk 'n „inspektour-generaal" in de persoon van de eerw. J. M. A. Kassini, wiens salaris gaandeweg achterstallig raakte, waarop hy 'n aktie tegen de kerk bracht, met 't gevolg dat de magistraat van Pretoria vonnis gaf tegen de kerk voor 95, en zekere kerk eigendommen te Klipspruit, W.W.Rd. in be slag genomen werden. Te Krugersdorp kwam nu de predikant van bewuste kerk hiertegen op, bewerende dat de kerk niet meer aan de vereeniging behoorde, bijaldien ervoor be taald was door de leden. Dit werd bewe zen, en de exequitie gestaakt. Wat 'n beetje snaaks is, is het onafhankelijk optreden van verschillende kaffers in dergelijke zaken. Blijkbaar heeft genoemde vereeniging hoege naamd geen verband met eenige der bestajffide zending-organisaties, doch werd ,«©fl|*larzo op 'n goede dag door iemand gesticht, die zich de rechten van predikant, enz. aanma tigde. Italië. Het rooverwezen heeft in Sardinië zulk een grooten omvang aangenomen, dat de Italiaansche regeering besloten heeft tot krachtige maatregelen om daaraan een einde te maken. De| carabiniers in de provincie Sassari hebben, na te zijn versterkt, huiszoekingen gedaan op groote Schaal, welke tot de in hechtenisneming van 200 medeplichtigen der roovers hebben geleid. By de overvalling vau een bende, die zich in een kelder in een voorstad van Sassari ophield, werd de hoofdman, Gessa, door de karabiniors neergeschoten de overigen wis ten echter door een geheimen uitgang te ontvluchten. Turkije. Do Times verneemt uit Konstantinopel, dat er kans op is, dat binnenkort twee kuisere en een torpedojager op een kruistocht in Turksche wateren zullen uitgezonden worden. De schepen zullen oefeningen houden, en dit zal een eerste maatregel zijn met het oog op een reorganisatie van de zeemacht. Men denkt, dat het meerendeel van de oude oor logsschepen, die in den Gouden Hoorn en de Dardanellen liggen te vergaan, voor oud ijzer zullen verkocht worden. Men verwacht verder dat de minister van marine het parlement machtiging zal vragen, om vreemde drilmeesters voor de vloot aan te nemen. Want de Turksche zeeofficieren bezitten volstrekt geen zeemanschap. Rusland. De kostbaarste baby ter wereld is de drie jarige troonopvolger van Ruiland. Op den dag van zijn geboorte verleende de regeering hem een apanage van f 5.000.000 pet jaar, onder beding, dat met dit bedrag alle loopende kosten moesten worden betaald tot hij zijn 15e jaar heelt bereikt. Daarna zal een nienw regeling getroifen worden. Een voornaam deel van het bedrag wordt besteed aan de premies voor de levensverze kering van het kind, die veel hooger zjjn dan bij gewone verzekerden. Heel hoog loopen de bedragen, betaald voor extra politiediensten, deteetivee, geheime bewakers, en vormen samen een bedrag, voldoende om eenige honderde welgestelde gezinnen te onderhonden. De „N. Rott. Ct." schrijft over hetNatio- naal-Historisch idee „Aan aanzetten tot den oorlog, waarvoor het nationaal-histerisch weekblad Nederland- sche Stemmen nu een beweging op het touw schijnt te willen zetten, doen wij niet mee. Integendeel ontraden wij ten sterkste deze beweging te steunen. Aan Nederland, het land, waar het Vre despaleis gebouwd wordt, waar de Vredes congressen hun vergaderingen houden, waar het internationaal bureau gevestigd is, dat tot griffie dient van het Permanente Hof van Arbitrage, aan Nederland, het mid delpunt der Vredesbeweging, zou het wel in de laatste plaats voegen, van Nederland, zou het wel in de laatste plaats verwacht worden, dat het tot een oorlog besloot, zonder dat ernstig getracht was het geschil langs diplo- matieken weg tot een goed einde te brengen. Dien weg wensobt dan ook do Neder- landsche Regeering allereerst in te slaan. Haar standpunt daarbij is nog kort geleden door onzen Minister van Buitenlandsche Zaken in het onderhoud, dat hij den mede werker van de.Parijsche New-York Herald toestond, uiteengezet. Wy hopen en vertrouwen, dat de Regee- ring zich door de thans op touw gezette beweging, die wy overigens niet geloovert, dat bij ons volk grooten weerklank zal vin den, niet van dezen weg zal laten afdrin gen." In Friesland en Groningen worden ernstige pogingen aangewend om het daarheen te leiden, dat dr. Kuyper de teugels over de anti-revolutionnaire party weder geheel in handen zal krijgen. Wanneer door de georganiseerde Depu- tatenvergadering daartoe een besluit of motie genomen wordt, zal dit, vooral ook jn Friesland en Groningen, met een jabel- kreet begroet worden en de rust in het ani-revol. kamp wederkeeren. Nederland en de Berner Conventie. Met zekerheid kan de N. Ct. thans mede- deelen dat de Regeering zich zal laten ver tegenwoordigen op de Internationale Con ferentie ter herziening van de Berner Con ventie van 1886 tot bescherming van den letterkundigen en artistieken eigendom, welke op 13 October te Berlijn zal worden geopend. Gelyk vroeger gemeld werd, heeft de Duit sche Regeering, van welke de oproeping uitging, tot deelneming aan die Conferen tie niet slechts de tot de Berner Unie be- hoorende, maar ook de nog niet toogetreden landen, waaronder Nederland, uitgenoo- digd. Nederland en Venezuela. Men meldt uit 's Gravenhage In de jongste langdurige vergadering van den ministerraad is behandeld en vastgesteld het antwoord van de Nedejdandsche regee ring óp den brief van het Wnezuelaansche gouvernement aan den minister van buiten landsche zaken, hier te lande, indertijd ge publiceerd in de Constitucional, hetregeerings- orgaan te Caracas. De tekst, ook de hoofdinhoud van de Neder- landsche cota van antwoord wordt voorloopig nog streng geheim gehouden. Het stuk zUl president Castro bereiken door bemiddeling van baron von Seckendorff, den Duitschen gezant te Caracas, die zich, na vertrek van den Nederlandschen minister-resident, belast heeft met de behartiging van de Nederland- sche belangen en de waarneming van de legatie. Nederlandsche Stemmen, Nationaal-bisto- risch Weekblad, heeft een oproeping gedaan aan hen, „die den smaad onze vlag aange daan, niet ongewroken willen laten", om zich aan de redactie kenbaar te maken met verlof te bekwamer tyd hunne namen to pu bliceeren. Het blad gewaagt van bange naturen en ziekelijk gestemde gemoederen, die liever smaad en hoon verdragen dan zich „mannen" te toonen, en die organen gevonden hebben, die tot zulk een groote bedachtzaamheid aanspoorden, als byna lafhartig scheen. Na tuurlijk zegt het blad speelden hierbij de radicalen, die veel schreeuwen maar geen mannen van de daad zijn, een eerste viool. De redactie van het blad stelt zich dan beschikbaar om de namen der adherenten te ontvangen en zou gaarne zien dat de redac ties van andere bladen zich bij haar aan sloten om het protest zoo mogelijk een alge meen, nationaal karakter te doen dragen. Het blad wil, dat ons volk aan Jan Salie. „Jan en Jannetje's jongste kind", het zwygen oplegge en vraagtWie stemt nu mede met hun andere spreuk, hun Jan CordaatP De heer De Reus, de uit Caracas vertrok ken Minister-residedt van Nederland in Ve nezuela, wordt a.s. Zaterdag of Zondag hier verwacht. De Parij8che correspondent van de N. R. Crt. seint dd. gisteren De „Radical" publiceert hedenmorgen een artikel over het geschil met Venezuela. Het artikel i3 enkel een verkorte copie van het artikel in de Temps, enkel is het slot wat gewijzigd. Het artikel in den „Radical" ein digt aldus „De blokkade zal door het veroorzaken van stilstand in zaken het Venezolaansche volk tegen Castro in beweging brengen. Mochten dan de Venezolanen van de gele genheid gebruik maken om zich van Castro te verlossen, dan zou Nederland de dank baarheid van bijna de geheele wereld ver dienen." Ook de Petite République heeft een kort artikel, waarin het blad verklaart, dat de meeste staten zeker met een gunstig oog de kastijding van Castro zullen zien. De Petit Parisien publiceert op de eerste bladzy een geïllustreerd artikel, dat in groote letters het opschrift draagt: „Zal Castro gekastijd worden P* Het artikel geeft in het kort de feiten, zooals die in de Temps zyn uiteengezethet eindigt als volgt: „Hoe Caitro tot rede te brengen? Dit probleem is niet zoo eenvoudig als het er uitziet." Gemengde Berichten. De koetsier J. J. van^ D. ontdekte gister ochtend te 6 uur, dateer des nachts was ingebroken ten kantore van de firma H. de Haan Zoon, oliehandelaars aan het Groote Kerkplein 17 te Rotterdam. Hiervan werd dadelijk op het politiebureau in de Lange Torenstraat kennis gegeven, waarna de com missaris van politie, de heer M. B. van der Hoeven, zich met den inspecteur, den heer W. G. Klein, naar dit kantoor begaf tot het instellen van een onderzoek. Het bleek hun al spoedig, dat de daders zich toegang hadden verschaft door het aan grenzende perceel no. 15, thans onbewoond, maar tot voor een paar dagen in gebruik als logement van den derden rang en als zoodanig tal van zwervelingen bergende. Een kram van het hangslot, waarmede de huisdeur van dit logement gesloten was, hebben de inbrekers er uitgerukt. Daarna zjjn ze in het logement, waarvan de inrichting hun waarschijnlijk niet onbekend is, naar het dak gegaan. Daar klommen zy door een raampje op een glazen lantaarn en na twee van die lantaarns gepasseerd te zyn, op een plat dak. In dit platte dak is een raampje, dat uitkomt op een zoldertje, tot berging van zaagsel dienende. Hierdoor zyn de in brekers in het pakhuis en vervolgens op het kantoor gekomen. Op het kantoor zyn opengebroken oen bureau van den heer C. de Haan en een lessenaar van den boekhouder. Uit het schrijf bureau is ruim f 36, uit de lessenaar ruim f 50 gestolen. De inbrekers hebben gebruik gemaakt van een kaars, die zy op het kan toor vonden. De brandkast hebben zy verzet, doch het is hun niet gelukt deze te openen. In het slot ervan lieten zy een sleutel achter, in het bureau van den patroon gevonden. Tot het gestolen geld behooren 20 'rolletjes centen, van 50 stuks elk. Een zoo'n rolletje is op het kantoor op den vloer terugge vonden de centen waren er uitgevallen eu lagen verspreid. De bestolen firma is tegen inbraak ver zekerd. (N. R. Ct.) Zelfmoord en zonneschijn. Het schijnt te verwachten, dat zelfmoorden het meest voorkomen bij somber weer. Het omgekeerde is echter waar. Een onderzoek omtrent 2000 zelfmoorden, te New-York bedreven, heeft dit wederom duidelijk aan getoond. Verreweg de meeste gevallen kwa men voor op heldere, zonnige dagende minste op dagen van regen en duisternis. De veronderstelling wordt gemaakt, of het groote contrast van een mooien dag met de eigen gemoedsgesteldheid de oorzaak kan zyn. Eigen droefheid en leed worden scherper gevoeld als de geheele natuur helder en op gewekt lijkt, dan wanneer over alles een waas van somberheid ligt. In het algemeen schijnt iedere depressie, waarin allen deelen, het aantal zelfmoorden te verminderen. In de drie maanden volgende op de aardbeving te San-Francisco waren de zelfmoorden 97 pCt. minder dan anders. Toen ieder leed, werd eigen leed blijkbaar veel minder ge voeld. Gisteren zyn aangespoeld aafi het Noord zeestrand van Terschelling twee in ontbin ding verkeerende lijken van schipbreukelingen jonge manneneen zonder eenig kenteeken, alleen in een hemd gekleed, het ander aan den linkerpink een gouden ring in den vorm van een riem met gesp, gekleed in tricot hemd, donker grijze broek, zwarte kousen, lage schoenen. Te Viareggio zal een pianistje van 4 jaar en 9 maanden in exploitatie worden gebracht. Zyn vader, een muziekmeester te Brindisi, leerde hem o. aMozart spelen. De bad gasten verheugen zich zeer op de verschij ning van den jongen Molfena. Tijdens afwezigheid van de wed. Van der Veer en hare familie, wonende Van der Duynstraat 8, te Amsterdam, heeft een in breker eergisterenmiddag tusschen 4 en 6 uur een onderzoek in hare woning ingesteld. Na door middel van een valsche sleutel de woning te zyn binnengekomen, werd de lin nenkast en het penantkistje opengebroken. Ontvreemd werd een kistje met geldswaardige papieren, een zilveren horloge met ketting en een zilveren medaillon, benevens twee kist jes inhoudende 10 en 30 gulden aan geld. Een buurvrouw zag de deur openstaan en toen zy wilde zien of wellicht een der familieleden van de wed. v. de Veer de deur had laten openstaan, sloop haar de inbreker, van wien zy slechts een zeer vaag signalement kan geven, rakelings voorbij. De wed. v. d. Veer, kort daarop thuis gekomen, constateerde spoedig de waarde van het gestolene. Vooral het kistje met geldswaardig papier maakte de bestolene bulten zich zelf van verdriet, immers in dit kistje was een heel kapitaaltje verborgen. Wie beschrijft dan ook de vreugde der familie, toen zy Woensdagavond by het te bed gaan bemerkten dat de inbre ker die, zooals wy boven meldden, door de buurvrouw gestoord was, het kistje vergeten had mede te nemen en het in zya overhaaste vlucht in de alcoof had achtergelateu. Men meldt aan de N. R. Ct. In den ouderdom van 68 jaar is gister avond in het gemeenteziekenhuis te 's Gra venhage overleden, de heer P. Louwerse, de bekende paedagoog en kinderschrijver. Eenige weken geleden werd hy op een wandeling in Den Haag door de electrische tram aan gereden en in zoodanigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd, dat aanstonds het ergste werd gevreesd. Het bewustzijn, dat kort na het ongeval geweken was, is tot aan den dood byna niet weergekeerd. Eén rustdag per week mag wel Het hoofdbestuur van den Amsterdam- schen Politiebond heeft zich met een adres tot den Raad dier gemeente gericht, waarin worde verzocht het daarheen te willen lei den, dat aait het politiekorps een wekolyk- scho rustdag, waarbij ook de Zondag wordt inbegrepen, worde toegekend. In het adrês wordt gewezen op het feit dat op het oogenblik het inferieure perso neel der politie ééns in de vier weken een vrijen dag heeft. Volgens de statistiek in het Weekblad van den A. N. D. B. is gedurende de afge- loopen week het aantal werklooze diamant bewerkers wederom verminderd, en wel van 3137 tot 2694. Van 9 -15 Augustus werd door den Bond uitkeering verstrekt aan 2182 werkloozen, tot een totaal bedrag van f 11.821.25. Door de Pruisische politie wordt opsporing verzocht van den kantoorbediende De Brass, die met 75.000 Mark van de Bremer Nat. Bank te Mulheim is verdwenen. Men ver moedt dat hy naar Holland is uitgeweken, daar men hem te Bocholt meent te hebben opgemerkt waar hy den weg naar Holland vroeg. Holland op zyn smalst. Uit Neerlandia: In Plan C, Rotterdam, op de ramen van een modezaak Grande mise en vento. En op de deur geverfd. Ook in Rotterdam by een kapper -op de abonnementskaarten: Champoing Américaine. Brosse mécanique électric. En op de keer zijde Scheeren, Shampolieeren of friction. Coup de Brosse electric. Te Ginneken is de nieuwe burgemeester ingehuldigd. Volgens de courant kwam de jongejuffrouw Coolen naar voren en zeid'e in keurig Fransch het volgende gedicht: En ce jour d'allégresse Je vous offre mes voeux, Au nom de la jeunesse Représentée en ces lieux. Soyez de ce village Le Père et l'Ornement, Guidez-le en homme sage Un mi-siècle durant. Aux fonctions de Maire Parfois pleines d'ennuis, Joignea celles d'un père Pour vos enfants chéris. En wat er meer volgt aan kinderlijke wenschen by de komst van een nieuwen burgervader. Van de vereeniging „Hou' en Trouw" te Amsterdam aan een harer leden op den briefomslag Den Heer c/o. Royal Dutch Mail, Paramaribo. In den Haag, in de Prinsestraat„Fijn geparfumeerde Odeurs in diverse parfums". Dat ruik je. Een koopman te Dinxperlo had eenige varkens te Aalten op de markt gekocht. By het vervoer haiswaarts pakte hy de diertjes zoo stevig in, dat ze onderweg door be nauwdheid stierven. INDISCH NIEUWS. Soemba. Blijkens een by het Ministerie van Kolo niën uit Nederlandsch-Indië ontvangen tele gram werd in Massoe (Oost-Soemba) een patrouille door kwaadwilligen in het bosch van Watoeahoe beschoten, waarbij een in- landsch militair zwaar gewond werd. De verliezen van de kwaadwilligen zyn onbe kend. GOUDA, 21 Augustus 1908. Door den gemeenteraad van Capelle a./d. IJsel is betloten aan het hoogheemraadschap Schieland vergunning te vragen om water- leidingbniien in Schieland's Hoogen Zeedijk te doen leggen, ten einde door aansluiting aan het buizennet der gemeente Rotterdam aan de inwoners van Capelle gelegenheid te verschatten tot het verkrijgen van gezuiverd drinkwater, waaraan aldnar groote behoette bestaat. Aan het verslag van de toestand dezer Gemeente over 1907 ontleenen wij het vol gende Armwezen. De algemeene toestand was ook in het afgeloopen jaar niet ongunstig. Ook nu was geen aanmerkelijk verschil tusschen het aantal bedeelden van dit en het vorig jaar. De gezondheidstoestand was over het alge meen goed. Instellingen door of van wege de Ge meente beheerd ol gesubsidieerd. Onder deze instellingen komen voor lo. het Burgerlijk Armbestuur, dat onderstand verleende: doorloopend aan 22 huisgezinnen en aan 27 afzonderlek levende personen tijdelijk aan 45 huisgezinnen en aan 12 afzonderlijk levende personen. Het getal der bedeelde huisgezinnon was dus iets hooger dan in het vorige jaar. Kostelooze genees- en heelkundige hulp werd verstrekt aan 397 huisgezinnen en aan 131 afzonderlijk levende personen. Aan 31 gehuwde vrouwen en 1 ongehuwde vrouw werden consenten voor verloskundige hulp afgegeven. De uitgaven voor eetwaren (brood) wuren f 6, - lager dan in 1906, die voor brand stoffen bjjna gelijk nan die in het vorige jaar. Voor kleeding en ligging werd ruim f 10,— meer uitgegeven, en voor bedeeling in geld rnim f 60,— minder. De duurzaam en tijdelijk bedeelden ont vingen onderstand bestaande nit gold en brood en gedurende do wintei maanden ook uit soep en turf. De uitgaven wegens bestedingskosten waren f 47,_ minder dan in 1906. Het aantal deelhebbers in het fonds der Vereeniging van werklieden was grooter dan over 1906; brachten toen 261 personen f 2730,70 in, in het algeloopen jaar was do inbreng f 2901,95 toebehoorende aan 273 deelhebbers. Eene vermeerdering van 12 personon en van f 171,25. Op pensioenen van de Land- en Zeemacht werden nog steeds voorschotten verstrekt het bedrag was f 800,— minder dan in 1906 wegens het overlijden van een tweetal ge- pensionneerden. Evenmin als in 1906 werden in het alge loopen jaar betreffende de geneeskundige be handeling der arm 1 klachten ingeschreven in het bjj de administratie van het Burger lijk Armbestuur berustende klachtenboek. Do posten van uitgaaf zijn alle beneden het bjj de hegrooting uitgetrokken cijfer ge bleven, terwijl van de toegestane subsidie van de Gemeente over een gedeelte van rnim f 1400,— niet behoefde te worden beschikt. Het Burgerlijk Armbestnnr had het over lijden te betreuren van den heer H. Groe- nendaal, in wiens plaats tot lid werd be noemd de heer A. H. Sprayt. De heer J. A. p, Montjjn, die periodiek moest aftreden, werd herbenoemd. 2o. Het Vereenigd Wees- en rElemoese- niershuis. 48 kinderen, 25 jongens en 23 meisjes, bevolkten lo. Jaooari 1907 het gesticht. Opgenomen werden vier jongens en een meiBje, Een jongen verliet na het bereiken van den bepaalden leeftijd het gesticht. Aan het einde van 1907 verbleven dus in het Weeshuis 52 kinderen, 28 jongens en 24 meisjes. De gezondheidstoestand was over het al gemeen gnnstig te noemen. Slechts een enkele keer moest er een kind tijdelijk in het ziekenhnis worden opgenomen. Het gedrag der kinderen gaf geen aan leiding tot strenge straf. Het geregeld gegeven school- en gods dienstonderwjjs leverde zeer goede uitkom sten eveneens waren de vorderingen van hen, die voor een ambacht werden opgeleid zeer bevredigend. De voeding was uitmuntendklachten over leveranciers van levensmiddelen kwamen niet voor. Gebouwen en menbelen bevinden zich in goeden staat, Kleederen en beddegoed werden zorgvuldig onderhoudenverwaurloozing kwam niet voor. Ingevolge de gemaakte beschikkingen ont vingen de verpleegden een extra maaitijd op den 24 Januari, den geboortedag van den erflater G. J. Kranenborg en op den 14 Maart, den geboortedag van den heer C. M Borsteegh. Het aandeul van ieder kind in de rente van de lega'en Borsteegh en Kranenborg was f 10,25. Dit bedrag werd ingeschreven op de spaarbankboekjes. Er werden ten behoeve van het Hnis 4 collecten gehouden en wel in Maart opbrengst f 42.02' Jnni - 40.79' September - 38.18' December - 38,10' Samen f 159.11 Het College der Regenten onderging eene wijziging door de aftreding van den heer C. van Berkel, die na oen reeks van jaren zitting te hebben gehad meende voor een herbenoeming te moeten bedanken. In zjjne plaats werd benoemd, tegen 1 Januari 1908, de beer B. G. J. Evers. Door hot overljjden van Mevrouw A. W. de Jong—Schotsman, die zich mede lange iaren voor het gesticht verdienstelijk maakte, zwam in het College van Regentessen eene vacatnre, welke werd vervuld door do be noeming van mevrouw E. Kesper—Harmens. Do binnenvader, R. Oosterling, bleef nog tot 15 Mei in zijne betrekking, wijl voor dien datnm geen geschikte opvolger was gevonden. Twoe echtparen, die voor eene benoeming tot binnenvader en binnenmoeder in aanmer king werden gebracht, werden toch genees kundig afgekeurd. Ten slotte zjjn als zoodanig benoemd en den 15 Mei in fnnctie getreden de heer L. Roele en zjjne echtgenoote J. Padding. De meisjes-moeder, Mej. Kuyk, vroeg en verkreeg tegen October eervol ontslag. Ter barer vervanging en ter voorziening in de nog bestaande vacature van jongens moeder, werden aangesteld met ingang van 1 October Mejuifrouw Smits en Mejuffrouw de Roojj. Hot laat zicli aanzien, melden Regenten, dat in alle vacatures tot hunne volkomen bevrediging is voorzien. (Wordt vervolgd.) De Utrechtsche rechtbank veroordeelde gister J. v. d. W„ wegens mishandeling met doodelyken afloop van zyn vronw te Oude water tot 1 jaar gevangenisstraf inet aftrek der voorhechtenis sinds 13 Jali. De eisch Was 2 jaar. DONDERDAG 20 AUG. L.K. H.K Staatsleenxnqen. Nederland. Certif. Ned. Werk. Schuld 2»/, 75 Portugal. Oblig. Tabaksmono- polieleeniug (500—5000 fr.) 41, 8 958/4 Rentelooze certif. f 6.— Oblig. le Serie L 100 3 64 Bulgarije. Zegelleening 1904 5 937/a Hypothee. Staatsl. 1892 6 96s/8 Rusland. Iwang Dombr. Obli gation 41/. 90'/, Azir. Japan Obligation 1899 4 80 Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schuld. O. 1000 P. 3 44 - Venezuela. Dipl. Schuld 1905 3 43"g Hypotheek-Banken. Pandb. Rotterd. Hypb. 4 100 /4 Pandb. Standaard Hypb. 4'/, 99 Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4' 8 100V4 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4*/a 100$ Pandb Westlandsche Hypb. 4 98 Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 958/8 Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4 '/8 100 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 93 Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 41/, 100 Pandb. Bataafscbe Hypb. 4 941/» Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 94 Pandb. Hollandsche Hypb. 4'/i 95 Pandb. Nationale Hypb. 4 100 296 Scheepvaart-Maatschappijen. Oblig. L. Smit en Co. Sleep dienst 41/1 100 Premieleeninqen. bunoiE, Loten Stad Antwerpen 1887 97 Spoorwegleeningen italie. Obl. Zuid-Italiaansche Spw. My. 3 668/4 Diversen Obl. Ned.-Iud. Gas My. 1905 4 100'/, - van alle nog resteerende COSTUMES, COS TUMES TAILLEUR, MANTELS, BLOU SEN, ROKKEN en JAPONSTOFFEN .-./.irxy-W/V VERSCHEIDENHEID. Geen vrouwen meer Op de lynen der Hollandsche Spoor zul len voortaan de drukkere overwegen niet meer door vrouwen, maar door mannen be diend worden. 6 Naar wy vernemen zullen by de Staats spoor strenge maatregelen genomen worden tegen het rooken in niet-rookcoupé's. De directie heeft het personeel opgedragen hierop nauwkeurig toe te zien en van over tredingen proces-verbaal op te maken. Ter aanmoediging zal het personeel voor elk opgemaakt proces-verbaal een gratificatie ontvangen. (Leeuw. Ct.) Het N. v. d. D. verneemt, dat bet uitge strekte terrein tusschen Oosterbeek en Wolf- heze, bekend onder den naam van Waldfriede, en waarvan de bestemming was een villa- stad te worden, in zyn geheel is aangekocht door den heer Mesdag, uit Weesp, De nieuwe eigenaar zou het voornemen hebben deze boschryke hei te ontginnen en te veranderen in bouwland. De Uitdammer visscher P., die dezer dagen by Marken dertig hgtnetten in zee had staan, kwam tot de ontdekking, dat alle netten met de vangst waren gestolenzelfs de stokken en de steenen, welke daaraan waren bevestigd, waren verdwenen. Het is tot nog toe niet gelakt de daders van dezen zeeroof te ontdekken. Schoone straatjes De gemeenteraad van Poortugaal heeft bepaald, dat de wielen van voertuigen, al vorens zy zich op straat of op de kunstwe gen begeven, behoorlyk moeten worden ge zuiverd van slyk. De door de Gemeentewet voorgeschre ven vergadering op den eersten Dinsdag in September zal dit jaar te Amsterdam reeds op den ln September plaats vinden, zegt bet Hbld. Deze Raadsvergadering is ditmaal belang rijk omdat o.m. aan de orde komt de benoe ming van twee wethoaders. wegens het pe riodiek aftreden van de heeren Th. F. A. Delprat, wethouder van Finantiën en van de gemeentebedrijven, en mr. Z. van den Bergh, wethouder vau Publieke werken. Wy herinneren, dat mr. Van den Bergh, die de functies van Kamerlid en wethouder onvereenigbaar acht, zyn beslissing nopens het al of niet bedanken als Kamerlid heelt aangehouden tot na de a s. wethoudersbe noeming. De liefhebberij van onbevoegden om nieuwe Hollandsche woorden te maken en in. te voeren leidt tot zonderlinge gevolgen. Zoo lezen we in een der bladen deze ad vertentie „Stylist gevraagd". Wat daarmee kan bedoeld z|jn? 't Is ons volstrekt duister. Want iemand, die, naar de gangbare opvatting van 't woord, een goed stylist is, vraagt men niet op die wyze, ongerekend nog dat, waar er geen adjectief voor staat, iedereen zich als „stylist" kan aanmelden. Bescherming van de Eems. Het eiland Borkum wordt door Duitsch- land belangryk versterkt. De haven wordt ingericht voor een oorlogsvloot6 forten en een kazerne znllen er spoedig verrijzen. Van den vasten wal z|jn 800 arbeiders aangeno men, om het werk te bespoedigen. Engel- sche toeristen worden, uit vrees yoor spio nage geweerd. Predikbeurt bij de Remonstrantsohe Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 23 Augustus, 's voormiddags 10uur Professor Dr. T. CANNEGIETER, Hoog leeraar Utrecht. V Heden overleed onze geliefde eenigste Dochter en Zuster in den oaderdom van 14 jaar. Gouda, 19 Augustus 1908. A. SLEGT. J. A. SLEGT—v. d. Kuy. H. SLEGT. C. SLEGT. A. SLEGT. Eenige en algemeene kennisgeving Het beate, onachadelykete en JÊ9êl makkelykste poetemiddel voor Heere* irfl en vooral damea en Kinderachoenwerk. |*Dis de Appretuur van C. M MUiler 4 Ca BerlinBeuth-Str 14. Men lette goed op naam en fabrieksmerk.— Varkryikaar ky Meeree Winkelier» le lekeeewerk, laiaateriM, aai.ei» Baaaraal-Oatetky W.iérlaeiaea, Arefcea

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2