isom aar ING- EVEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 4 Dinsdag 25 Augustus 1908. 47ste Jaargang. No. 10724. Bultenlandsch Overzicht. ERLINGEN. FEUILLETON. OxxeLex Ous. JIKOUS, ander 'AST« LOOM, ■Technieker. itus 1908 Kerk. gramma. i I” Gouda. Keizer en Hardinge, daar Hardinge noch I schgem (Wordt vervolgd.) Naar het Duitsch. a Tekstboekjes jgbaar by den Wydstraat, by JHTSAVOND- gelegenheid zal van nieuwe iden cursus, op IBERa.s. i de Hontmans- tot 9 uur. ;e worden toe- ng overleggen, r lagere school den loop van rlaten na haar e hebben door- g niet kunnen re klasse ver- noeten voldoen worden afge- trijday 3 des avonds te PONEERD. de Wet. tiquet van het •noemd: ‘IJKER Az. acht s.v.p. voor een zeldzame aantal onge- op aanvraag. Co. n toepassingen lerde Par- rit. Zjj geven rs niet kunnen geen imitatie licht, asverbruik IENIGING M, 5M S.XAC. «T, n modellen te Telef. 117. E (.IH imiE COURANT hedendaagsche GLOEILICHT Verspreide Berichten. Duitschland. Graal Zeppelin vormde van het overschot Prins August Wilhelm blykt verstandiger dan de ambtenaar van het O. M. te Straats burg. De prins heelt doen weten, dat hy zich door de opmerkingen in sommige bladen over zyn promotie niet gekrenkt voelde, en dat i I het hem leed zon doen, als na zjjn vertrek uit Straatsburg, waar hg met zooveel genoe gen verbleef, de strafrechter in deze aange- i legenheid zou moeten optreden. Daarmede is de vervolging tegen de „Bür- W. SPAANDER- rk een paar Het geval-Schückiug heelt ten minste het nuttig effect teweeggebracht, dat de libe ralen in Duitschlacd zyn gaan inzien, hoe zeer door de veldwinnende reactie, vooral in Pruisen, de volksrechten in verdrukking zyn gekomen en dat langzamerhand de tyd gekomen is om zich met kracht tegen het toenemend bureaucratisch régime te gaan verzetten. De „Nationale Vereeniging voor het liberale Duitschland”, gevestigd te Mün chen, heeft te dezer zake een oproep ver zonden, waarin uit de in den jongsten tyd voorgekomen feiten wordt bewezen, boe treu rig het gesteld is met de na zwaren kamp veroverde politieke vryheid in Duitschland en hoe een zeer groot aantal Duitschers, die direct of indirect afhankelijk zyn van de regeering, worden nedergedrukt tot burgers van den tweeden rang, wanneer de bureau cratie voort gaat af te wyken van haar neu traal standpunt door den staat, die toch ge meen goed voor allen moet zyn, tot een partyzaak te maken. Het meer en meer in zwang gerakende stelsel om de ambte naren te willen noodzaken bepaalde poli tieke opvattingen te huldigen of te huiche len moet leiden tot corruptie van den ambte naarsstand, die zyn krachten slechts dan ten bate van bet vaderland ten volle kan ont plooien, wanneer hem vryheid van denken en overtuiging wordt gelaten. De vereeni- ging streeft nu, volgens den oproep, naar het scheppen van een centrale, door welke stelselmatig gearbeid zal worden voor het behoud van de bedreigde zelfstandigheid. En bovendien wil zy trachten het daarheen te leiden, dat een groot aantal geleerden, kunstenaars, parlementsleden en andere per sonen van gezag zich vereenigen tot een krachtig protest tegen de jongste gebeurte nissen. „Het geval Schücking”, zoo eindigt de oproep, „is tot een algemeeno zaak van het liberalisme geworden en moet met groote middelen tot een goed einde worden gebracht”. Ludwig, de oudste der beide officieren, was een groote, blanke, blonde man met helder blauwe oogen, ongeveer dat, wat de heeren een knap man noemen. Hy had echter des ondanks by de vrouwen geen geluk en diende 4iit dien hoofde reeds sinds eenigen tyd tot mikpunt van de spotternijen zyner intieme vrienden. Zyn jongerb bïöeder, graaf, Wil- van twintig jaar, hield zich in het gezelschap De Daily News bevat het zonderlinge be richt over de vlootplannen, dat de Duitsche Keizer en de Engelsche Koning een overeen komst zouden hebben gesloten, om in over eenstemming met 'de wenschen van de Jingo’s aan beide zijden voort te gaan met bet bouwen van de vloot en met het doen van groote uitgaven. De Koning zou van het constitutioneele gebruik afgeweken zyn, door met een ande ren Vorst besprekingen te houden, zonder tegenwoordigheid van een minister. Zonderling vindt het blad het bespreken van vloot aangelegenheden tusscben den een en ander attent. Intusschen hadden Ho- landine en Ludmilla zich in een hoek terug getrokken, en de laatste, die een der meest geliefde leerlingen van den grooten meester Liszt was, had enkele mjnuten later de,gra vin een onvrijwillige biecht met betrekking tot baron Willfried afgelegd. Zy dacht er niet aan, te verzwijgen, dat Eglon haar meer belang inboezemde dan iemand anders van de Weimarsche jonge lingschap. Alles wat men hem aanwreef en waarover de onnoozelen en geblaseerden on der elkander mompelden, vond zy origineel, buitenwoon en poëtisch. Zy hoopte hem nog te bekeeren, als Ho- landine haar bondgenoote wilde worden. Slechts één ding vond zij komiek in hem, nameJyk, dat Eglon een pruik droeg, en dan nog wel uit welk een kinderachtig motief! Hy had prachtig blond haar, maar verbeeldde zich, dat dit hem slecht stond, en daarom liet hij zich het hoofd scheren en zette een donkere pruik op. Intusschen waren baron en barones Span gen binnengetreden, alsmede Carla Nicorini en baron Norwolden. Deze beide paren sche nen elkander steeds op den voet te volgen. Nauwelijks had Holandine de nienwe gasten welkom geheeten, of de beide luitenants, de graven Elbinghaus, die den vorigen dag hun kaartjes hadden af gegeven, traden binnen. 12) Zg wierp nog een blik in den spiegel en vroeg daarna haar man, of het toilet haar goed stond. Haar blonde schoonheid kwam in het witte, met palmen en kleurige bloemen gestikte zijden kleed volkomen en glansrijk tot haar recht. „Ja, heel goed,” zei Dornberg. Zijn ge laat bleef daarbij zoo onverschillig als dat van een régisseur, die vóór de voorstelling de medespelenden monstert. De eersten die kwamen, waren mevrouw Vod Misdewska en Ludmilla. De schoone kleine Poolsche was als gedrukt door haar ryk toilet. Zy hield er niet van, zich anders dan gewoonlgk te kleeden. Haar glimlach scheen om vergeving te vragen werke lijk, zij dacht er niet aan, de een of ander in de schaduw te stellen. Mevrouw Von Misdewska bewonderde de inrichting van het salon, vooral de verschil lende kunstvoorwerpen, en Dornberg maakte haar, met het air van een kunstkenner op minister, nog gezant is. Wanneer de regeeringen niets beters wis ten dan zichzelf en elkaar te ruïneeren, dan moesten de volkeren protestmeetingen tegen dergelyke leeningen te baat nemen. Het voorstaan van den vrede heeft, aldus de Daily News, niets om 't lyf, wanneer de regeeringen haar daden niet met haar woor den in overeenstemming brengen. De overheid te Tanger heeft een draad loos telegraafbericht ontvangen, waarin het voortrukken dbr troepen van Sultan Abd-el- Azis wordt gemeld. Vervolgens is de njehal- lah door Moulai-Hafid’s troepen vernietigd, op 50 mylen afstands van MarraXesj. Uit de beste bron wordt voorts medege deeld, dat de geheele mehallah van Abd-el- Azis door de krijgsmacht van Moelai-Hafid aangevallen, geheel en al op de vlucht ge slagen is en dat in de verschrikkelijke ver warring die daarop ontstond Abd-el-Azis gevangen genomen is. Volgens andere be richten echter is hy kunnen ontsnappen en naar de Fransche zóne ontvlucht. By het gevecht moet de artillerie van Abd-el-Azis geheel werkeloos zyn gebleven wegens het uit elkaar springen der kanonnen, waardoor ook de paniek ontstond. Uit Petersburg wordt aan de Times be richt, dat de Tsaar het plan tot het maken van een buitenlandsche reis heeft opgege ven. Er wordt nl. verteld, dat de quaestie.. wien de leiding der zaken tydpns de afwe zigheid van den Tsaar zou worden toever-v trouwd, aanleiding had gegeven tot moei lijkheden. De hofpartij zou zich nl. hebben verzet tegen het oorspronkelijke plan om minister-president Stolypin daarmede te be lasten en den grootvorst Nicolaas Nicola- jewitsj hebben voorgesteld. Teneinde r.u alle moeilijkheden te ontwijken, heeft de Tsaar maar besloten niet op reis te gaan. Aan de Times wordt ook nog bericht, dat graaf Oewarof in een onderhoud heeft verklaard, dat de Russische reactionnairen bet plan hadden gemaakt aan te dringen niet op afschaffing van de Doema, maar op beperking van hare bevoegdheden. Dit plan zou echter, wanneer het tot een begin van uitvoering ware gekomen, noodzakelijk tot een conflict hebben geleid. Telefotn No,.82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Hommers VIJF CENTEN. mikpunt van de sp&tterny( vrienden. Zyn jongere btöt helm, een groote, slanke, gebruinde officier van twintig jaar, hield zich in het gezelschap nog zeer achteraf en maakte bovendien den indruk, eenigszins verlegen te zyn. Ludwig Elbinghaus was na weinige oogen- blikken reeds op weg, met gravin Dornberg te dwepen, en volgde in dichterlijken zin haar spoor, wel is waar niet blozend, maar daarom des te hardnekkiger. Steeds kwamen er nieuwe gasten aan, waaronder ook Eglon. Ludmilla had hem terstond ontdekt en hem niet uit het oog verloren. Zy liep zonder plichtplegingen op hem toe, veerkrachtig, met haar frissche bekoorlijkheid, en nam onmiddellyk voor hem op een stoel plaats, zoodat hy in den letterlijken zin des woords haar gevangene was. „Volgen uwe geesten u ook hierheen, ba ron P” „Zeker, die zyn hier ook,” antwoordde hg met zjjn zachte stem. „Er wordt geklopt hoort ge wel?” „Pardon, dat deed ik met mijn voet,” ant woordde Ludmilla en begon zacht te lachen. Eglon stemde met dit bekoorlijk lachen, dat als het gekir eener duif klonk, onwillekeu rig in, maar zacht, heel zacht, en hield daarby nog zyn zakdoek voor den mond om het geluid te dempen. Juist had de muziekdirecteur Wehrhold ?ich aan de piano gezet en trok zyn hand schoenen, uit, terwyl hy te gelyk streng om zich hêen keek. Terstond werd het stil. Spangen trad naar voren, nam een notenblad dat hjj te voren op den vleugel had gelegd, vestigde de oogen op het plafond, haalde diep adem, verborg de linkerhand in zyn laag uitgesneden vest en begon daarna een fragment uit zyn opera „Alarich” te zingen. Terwijl allen wellevendheidshalve luister den, stond graaf Ludwig Elbinghans naast Holandine tegen den post der deur geleund en sprak zacht over alle mogelyke zaken, alleen niet over iets, wat een vrouw als Holandine kon interesseeren. Maar het beviel haar toch, want zy zag, welken indrnk zy op hem maakte, en beschouwde dit spelletje als een soort gerechtigde wraakneming op Dornberg. gerzeitung” en de „Freie Presse” geëindigd. De „Freie Presse” schryft „De Prins heeft een beter inzicht gehad dan de geheele juridische faculteit. Hy geeft den professoren duidelijk te kennen, dat hun optreden onhandig was en daarin heeft hy volkomen gelyk. Door dat optreden toch hebben de professoren slechts bereikt, dat kringen die zich anders met de geheele quaestie niet zouden bemoeid hebben, belang zyn gaan stellen in het gebeurdeen dat er dus veel meer over gesproken is, dan noodig was. En de professoren zouden het de beide bladen niet kwalyk kunnen nemen dat zy, zoo de zaak voortgezet was, nog veel meer belangstelling hadden gewekt Dergelyke vervolgingen van organen der openbare meening hebben niet altoos het resultaat, dat de vervolger zich er van voor stelt. De bom barst wel eens verkeerd De Innsbrücker professor Ludwig Wahr- mund, die in Bad Möders een kuur wilde ondergaan, werd op brutale wyze verhin derd aan dat voornemen gevolg te geven. In het badplaatsje en in aangrenzende plaatsjes waren biljetten aangeplakt, waarin het be zoek van den professor als een „schande voor de plaats” werd aangegeven, en waarin werd opgewekt om hem „uit te drijven”. Toen het ’s avonds donker begon te worden trok een bende jongens en mannen samen voor het huis, waarin de professor woonde en begon daar kattenmuziek te maken. On danks de bemoeiingen van den eigenaar van het huis, dr. Spöttel uit Meran, werd deze serenade herhaald, en werden bedreigingen tegen Wahrmund geuit. Prof. Wahrmund wilde Möders niet ver laten maar toen dr. Spöttel hem mede deelde, dat geen der geestelijken Zondags de mis wilde lezen zoolang de professor in Möders bleef, brak Wahrmund de kuur af en keerde hy naar Innsbrück terug. der nationale bijdrage een „Zeppelin Lucht* vaartstichting”, ter bevordering van den bouw zyner luchtschepen en ter vergemak- kelyking van het aanschaffen dier schepen voor het Duitsche Rijk, ter vermeerdering van de weerbaarheid en ten dienste van de wetenschap. Daar op deze wyze het vermogen van graaf Zeppelin door de bijdragen geenerlei versterking kreeg, moet hy op het ontzet tende groote aantal der hem gezonden aan vragen om steun afwijzend antwoorden. Het officieele resultaat van de spoorweg- kaartjesbelasting over het dienstjaar van 1 April 1907 tot 31 Maart 1908 is thans be kend. Daaruit blykt, dat de spoorwegkaar- tjes, voor dat jaar geraamd op 30 millioen mark, slechts 17 millioen mark opbracht. Voor het dienstjaar 1908/09 werd de op brengst der spoorwegkaartjesbelasting op 24 millioen ipark geraamd. De ontvangsten in het eerste kwartaal bedroegen 4 millioen mark of nog 800.000 mark minder dan in hetzelfde kwartaal van het vorige jaar. In dien voor de andere kwartalen de belasting op dezelfde wyze terruggaat, zal de opbrengst in het loopende jaar ternauwernood 14 mil lioen mark bedragen of 10 millioen minder dan do raming. De oorzaak daarvan is de stelselmatige overgang van reizigers, die vroeger in do eerste en tweede klasse reisden, naar de derde en vier klasse. In de gewone treinen zyn de eerste-klasse-rytuigen geheel onbezet, de tweede klasse slechtde derde en vierde- klasse-rytuigen echter zyn nog nooit zoo vol geweest als thans. De firma Krupp, te Essen, heeft het pa tentrecht van de door den Zweeschen overste Unge uitgevonden luchttorpedo aangekocht, Deze torpedo kan worden afgeschoten, zon der dat een terugstoot plaats heeft. De torpedobuis is licht en kan snel van de eene plaats naar de andere worden vervoerd, daar ze op een automobiel is gemonteerd; ze is gemakkelyk te richten, kan zolder bijzondere voorbereiding worden afgevnurd, en ook veel sneller in gevechtspositie worden gebracht dan het geschut der veld-artillerie. De belegeringen van vestingen moet deze torpedo ontzettende verwoestingen aanrich ten in de verdedigingswerken en in een open veldslag kan ze zoowel tegen troepen for maties als tegen troepen in gedekte stelling worden aangewend. Het feit, dat de torpedo geruischloos wordt afgevuurd, maakt het den vyand moeilyk, de positie der aanvallende torpedobatterjj uit te vinden. By de kustverdediging kan de luchttorpedo zoo worden afgevuurd, dat ze Telefoon No. 89 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tol 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1