mm opram Nightcap binnen/amdI Stadsnieuws. 3888te S taats-loterij Veemarkt te Rotterdam HïïRS VAN ROTTERDAM Gedurende de ruaand Augustus lot Spotprijzen. APyKKTENTlKN Vereeniging »ARME\ZOfiG« op het dek der vijandelijke schepen vilt. Militaire deskundigen verklaren dit nieuwe wapen voor een opzienbarende uitvinding. Rusland. Verschillende gevallen van cholera, waar bij een met doodelijken afloop, zyn voorge komen te Tiflis. De autoriteiten verklaarden de stad Taganrog verdacht van door cholera besmet te zijp. De russische politie heeft oen bende ont dekt, die over verschillende steden was ver spreid en zich bezighield met het vervaar digen en uitgeven van postzegels, waarvan er naar schatting rèeds G millioen in omloop zijn. Dertig falsarissen, waaronder een post ambtenaar, z|jn gearresteerd. Italië. In een kroegje te Potenza kregen bezoe kers het met elkander te kwaad over „de vrouw" en de dolken kwamen er bij te pas. De waard, zyn vrouw en dochter, die ach tereenvolgens tusschen beiden wilden ko men, werden door de woestelingen gedood, waarna ze het gevecht onder elkander voort zetten, zoodat, toen de politie ten tooneele verscheen, er 4 dooden, G doodelyk gewon den en vele gekwetsten waren. Na den eersten schrik over het vreesolijk voorval, bestormde het bygeloovigo volk do loterij-debiet-plaatsen om zijn geld op do nummers te zetten, die samenhangen, naar het volksgeloof wil, met do bloedige gebeur tenissen. Azie. De Westminster Gazette verneemt, dat in Fransch Indo China een ernstige opstand broeit, die zich zeer gevaarlijk laat aanzien. Men zou een grooten strijd in de koloniën te wachten hebben, daar na den Russisch- Japanschen oorlog door geheel Azië een oproerige geest gaat. De Morning Post zon een samenwerking tusschen Frankrijk en China het beste micb- del vinden om de oproerige elementen te be dwingen. Frankrijk. Aan boord van het Fransche pantserschip Victor Hugo heeft ook al een ongeluk plaats gehad, veroorzaakt door hot springen van kardoezen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Turkije. Buitenlandsche hnlp. De Porte heeft besloten een Engelscb zee man voor de hervorming van de zeemacht en een Fransch raadsman voor de hervor ming van de financiën aan te nomen. Als nu de hervorming van het leger nog aan een Duitscher komt, is de boel wel eerlijk verdeeld. Bezuiniging. Door de opheffing van het militaire kabi net deB Sultans en de opperste inspectie- ommissie hebben 8 maarschalken, 34 gene raals en 22 officieren hun betrekking verloren. Engeland. Men is begonnen met de Maypolemjjn, by Wagan, waar de bekende treurigo ramp voor viel, onder water te zetten. De omgeving van de mijn is afgezet, on niemand der be trekkingen mag meer naderen, daar toch alle hoop op redding ijdel gebleken is. Het weekblad „De Vaderlander" schrijft Het staat er met onze financiën slecht voor, zoo klinkt het van allo kanten. Iedere maand van 1908 (geeftj miadere opbrengst aan de schatkist dan die van 1907, slechts een enkelen keer wordt door een meeval lertje nit de successierechten schijnbaar eene goede maand gemaakt. Wat blyft er nu over van de felle critiek, door do Rechterzijde geoofend op de finan- cieele politiek van den heer De Meester? Wie herinnert zich niet, hoe het exposé, dat hg van onzen financieelen toestand gaf. ter inleiding van zijne belastingplannen, uit gekreten werd als te zwartgallig, ge w i 1 d zwartgallig om zoodoende genoemde plannen te rechtvaardigen? De trouwe beschermengel van de Rechterzijde, mr. S. Van Houten. ^.greep naar de pen om de door den heer «Rme Meestor gewilde versterking van de mid- ^Ipiten voor onnoodig te verklaren, en in de Kamer wa3 het mr. Kolkman, die,de stelling verkondigde, dat men een Minister van Fi nanciën niet te kort kan houden. Mr. Kolkman heeft thans alle gelegenheid om te overdenken, wie in 1906 beter kpk op de zaak had, hy zelf of de heer De Mees ter, en het is niet twijfelachtig, tot welke slotsom die overdenkingen zullen leiden. Men mag hem trouwens niet te hart vallen, waar hij reeds openlijk boete heeft gedaan. Zyn overnemen van de verhooging der zogèl- belasting en van den inbreng in de naamlooze vennootschappen, uit het complex plannen De Meester, was dq gang naar Canossa. Nederland en Venezuela. Het Correspondentiebureau meldt Naar wy uit goede bron vernemen, is Vr|jdag de Nota onzer Regeering aan die van Venezuela verzonden geworden, welke ten antwoord strekt op bot, ook in do Neder- landscho pers openbaar gemaakt schrijven van den Minister van Buitenlandsche Zaken te Caracas, houdende kennisgeving, dat de president van Venezuela aan den Neder- landschen Miuister-Resident zyn paspoorten heeft gemeend te moeten zenden. Zyn wy wel ingelicht, dan rekent de Regeering het niet dienstig in don tegenwoordigen stand der onderhandelingen aan den tekst dier Nota openbaarheid te geven. Wel is ons niettemin op vertronwbare wijze ter oore gekomen, dat de Nederland- 8che Regeering reeds nu, en zulks met den meesten nadruk, op do onmiddellijke intrek king der voor Curasao zoo noodlottige de creten van 14 Mei heeft aangedrongen. Men meldt uit Amsterdam Men deelt oas mede, dat aan het besluit van de directie van den Kon. West-Indischen Maildienst niet de minsto politieke beteekenis im>g worden gehecht. Het besluit, den dienst op Venezuela te staken, word niet genomerwais gevolg van de jonjfatc gebeurtenissen, maar uitslui tend uit een gezontlheidsoogpunt, daar do peat in Venezuela heerscht. Reuter seint uit Londen De Globe, hét Nederlandsch-Venezolaansch geschil besprekende, zegt, dat Nederland do middelen hoeft, om zioh door den kwaad willigen aap van de Andes (ugly monkey of Andes) te doen eerbiedigen. Het blad hoopt dat Nederland niet tot een bombardemeht zal overgaan, daar dit Qastro niet, maar veel meer de buitenland sche handelshuizen nadeel zal toebrengen. Het blad acht een blokkade, voldoende om Castro tot redo tó brongen. gekleed in tricot hemd, blauw linnen broek, bruinen kousen, veterschoonenhet andere in zwarte jas, waaronder tricot hemd en leeren riem. In de bosschen naby het Ryks Opvoedings gesticht „De Kruisberg" te Ambt-Doetinchem zyn eeuige nonvlinders gevangen. Het onderwerp voor het in Amsterdam, ter gelegenheid van do middenstandstentoon stelling in 1909, te houden VI Congres van den middenstandsbond zal zyn Het credietvraagstuk. Ie. Het crediet dat de middenstand neemt. 2e. Het crediet dat de middenstand geeft.. 3e. De middelen om verbetering aan te brengen. Belangrijke praeadviezen zullen hierover zoowel door practici als theoretici worden uitgebracht, terwjjl besturen van vereeni- gingen worden uitgenoodigd dit onderwerp in zyn drie onderverdeelingen breedvoerig in hun vergaderingen te doen behandelen. Te Kampen moet zich een zeker niet veel voorkomend drama,'dat zeer ernstige gevol gen had kannen hebben, afgespeeld hebben. Donderdagavond toch moet op een weiland het raadslid do heer G. B. B., architect al daar, door zyn collega raadslid, den heer A. S., veehouder, die op zijn land aan den rechter-IJseloever stond te hooien, met een hooivork tot driemaal toe op het hoofd ge slagen en gestoken zijn, toen de heer B. met eenige kinderen dat land passeerde, hetgeen een hevig bloedende hoofdwonde veroorzaakt moet hebben. Do politie heeft de zaak in handen en proces-verbaal van een en ander is opgemaakt. (»Zw. Ct.") Vrydagavond omstreeks acht unr is een felle brand uitgebroken in de brikettenfa briek aan de Zwet, toebehoorende aan den heer De Bruin uit Overschie. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon 't vuur niet meester worden. De geheele fabriek brandde af. Kustvisschers meiden dat de hevige on weersbui, die Vrijdagnacht over zee ging, gepaard ging met groote elektrische ontla dingen enimposant kronkelende bliksemflitsen. Het was ontzettend indrukwekkend weer. Donderdag is te Dussoldorp het congres der Duitsche katholiekon gesloten. Op dat congros sprak o. m. ook pastoor Janssen uit Bunnik over „Katholieken en protestanten in Nederland". Deze rede had tot strekking ook de Duitscher op te wekken do kloof tusschen de twee groote christelijke gezind ten te overbruggen. B|j den bouw der gasfabriek te Oudepekela (Gr.), en het leggen der huizen, gaat het niet altijd even vreedzaam toe. Vrijdagmor gen zou de buis worden gelegd door óe wyk van de strookartonfabriek „De Kroon". De directie van de fabriek wilde daartoe wel vergunning geven, onder voorwaarde, dat de heer Carl Francke haar voldoenden waar borg gaf, dat de fabriek daardoor niet zoü worden gehinderd in haar werk en dat de wijk weer in denzelfden toestand zou worden gebracht. Deze voorwaarden durfde de heer Francke niet aan. De directie dor fabriek legde toen een praam in de w|jk, aan een ketting be vestigd, waardoor het leggen der buis on mogelijk werd. Daarop verscheen de burgemeester ter plaatse, met twee gemeenteveldwachters. H|j gaf last den ketting door te kappen, wat onder protest der fabriekdirectie door de arbeiders van den heer Fraucke ge schiedde. Eén der directeuren van de fabriek werd op last van den burgemeester door de politie van eigen terrein verwijderd. Deze directeur is voornemens een klacht tegen den burgemeester in te dienen. Nader verneemt men, dat dezelfde burge meester onlangs last heeft gegeven tot ver wijdering van een reclamebord. De politie, die aan dezen last gevolg gaf, heeft al spoe dig dat bord in zyn vroegeren toestand her steld. Museum van Kunstnijverheid te Haarlem. De tentoonstelling der geschilderde ramen, die door de firma Tabilis en Cothans in het Museum gehouden wordt, zal tot Zondag 30 Augustus geopend blijven, onmiddelijk daarna zal de tentoonstelling van Moravische bor duurwerken plaats hebben. De aan het Museum verbonden boekerij zal 1 September weder geopend worden, daar de nieuwe catalogus nog niet gereed is zal men voorloopig de werken, die men in bruikleen wenscht te ontvangen uit de oude catalogussen met volledige titel van het ge- wenschte werk moeten opgeven. De aan het museum verbonden School voor Kunstnijverheid zal 1 September weder ge- opond worden. De hoogere klasse voor de ornamentele compositie zal onder leiding van den hoofd leeraar Chris Le Beau worden gesteld. Een groot aantal leerlingen hebben zich voor het volgen van den nieuwen cursus aan gemeld. Men verneemt, dat de uitdiepingen ter weg neming van de in de laatste weken door op hooping van zand voor den mond van de Scheveningsche visschershaven ontstane be lemmering om met ty binnen te komen, de volgende maand zullen aanvangen, wanneer een nieuw contract met den aannemer het afgeloopene vervangt. De door het Rijk aan gelegde en op het wettelijk peil gehouden buitenhaven bezit de vereischte diepte. De verzandingen voor den mond ft aren zeer bevorderd door de noorden- en N.W.-winden in de voorafgaande maanden. Men schrijft uit Vlaardingen Do haringvisschery te Vlaardingen gant dit seizoen alles behalve voorspoedig. Waren de schepen van do eerste reis betrekkelijk spoedig binnen, met de tweede reizen gaat het in één woord gezegd slecht. Van de 146 schepen, die de haringvloot sterk is, zijn er •>- thans, 22 Augustus, sleqhts enkele binnen geweest. De malaise doet zich dan ook in geheel do plaats sterk gevoelen. Was het anders om dezen tyJ van het jaar in de havens en langs de havenkanten een drukte van belang, thans niets daarvan. Het geheel levert een doodsch gezicht op en men zon heusch niet zeggen, dat men zich in een der drukste haring steden van Noderland bevindt. Een sprekend bewys van dezen slechten toestand is wel, dat in verschillende haring pakkerijen de kuipers al om 6 of 7 uur naar huis gaan, terwijl het anders meestal vele uren later wordt. Al is het „Trio" gearresteerd, daarmee zyn alle inbrekers blykbaar nog lang niet van de baan. Nu en dan bereiken ons nog steeds berichten omtrent inbraken van min of meer ernstigen aard, aldus schrijft het „Handelsblad". Vrijdagnacht, terwijl de familie J. Oostwal afwezig was, hebben inbrekers een bezoek aan de woning, Van Zessenstraat 37, Amster dam, gebracht. Toen de heer J. Oostwal Zaterdagmiddag tehuis kwam, bemerkte hy dat de linnenkast was opengebroken en een kistje met f 100 benevens een doosje met f 12 en een spaarpotje van zyn kinderen inhoudende f 1.50 waren ontvreemd. Voorts worden verschillende stukken ondergoed en tafelgoed vermist. Uit de kleerenkast waren goederen weggehaald en lagen in de grootste wanorde over den grond verspreid, waaruit men kon opmaken dat de dieven gestoord moeten z|jn. Aangifte by de politie aan het bureau Muiderpoort volgde. Het ingesteld onderzoek kon tot nu toe geen resultaat opleveren. Een eigenaardig verschijnsel is het, dat, waar op ettelijke uren afstand van Eindho ven bijna overal de dennenbosschen door de nonvlinderplaag werden bezocht, de uitge strekte perceelen „mast" in de onmiddellijke omgeving dezer plaats tot dusver verschoond zyn gebleven, meldt de „Hbl."-correspondent. En toch liggen de uitgestrekte dennen bosschen in den omtrek langs den straat weg naar Luik, slechts een 3 h 4 uren gaans van de grenzen, waar het euvel in het hout gewas op Belgisch gebied zoo geducht heeft gewoed. Het is bijna zeker, dat het „vry blyven" der bosschen in Einhoven's omgeving mede te danken is aan de vogels. Nog deze week werden de bosschen tus schen Straatum en Aalst-Waalré door mij bezocht, en viel het my op hoe zich in struiken en boomen geheele kolonies mees jes, vinken, spreeuwen en zg. geelgiersten ophielden. Op myn tocht ontmoette ik in den loop van den voormiddag eenige jacht opzieners en gemeente-veldwachters, die hun ommegang dagelijks herhalen. De bosschen blijven dan ook vrijwel be- vrjjd van elementen, die op vogelroof uit zyn. GOUDA, 24 Augustus 1908. Door het minder gunstige weder niet af geschrokken, werd door de Marsch- en Veld- dienstafdeeling van „Volksweerbaarheid" alhier Zaterdag j.l. een nachtelijke velddienst gehouden in den Middelburgschen polder fraaraan door ongeveer 30 man werd deel genomen. Aan deze oelening was voorafgegaan een dienst per ry wiel (het bezetten van een brug aan den weg naar Benthuizen) door eeoe afdeeling van 10 man. In het café „Het Schaakbord" vergadert morgenavond de afdeeling Gouda van den Vry?.-Dem. Bond. Op de agenda komt voor het verslag van de afgevaardigde ter alge meens vergadering, de op 20 Sept. a.s. te Den!Haag te houden meeting voor algemeen INDISCH NJEUWS. De A t j e h-o o r 1 o g. Volgens het „Bat. Nbl." wordt hier te lande door bekwame geschiedvorschers en bevoegde critici reeds lang gearbeid aan een overzicht van de aanleiding tot en het begin van den Atjeh-oorlog, waarby dan aanvankelijk niet verder zal worden gegaan dan tot de uitzending, de lotgevallen en het einde van de eerste expeditie. De sainqpstellors maken daarbij niet al leen en zelis niet in de eerste plaats gebruik van de meer of minder bekende werken, die ovor deze aangelegenheden handelen, maar beschikken over materiaal van niterst betrouwbaren, particulieren aard. Met be hulp van een jon ander hopen z|j in staat te zijn, een volkomen objectief verhaal te leveren, aan welks geschiedkundige waar heid niemand zal kunnen twijfelen, even min als het iemand gemakkelijk zal vallen de tactische en strategische gevolgtrekkin gen te weerleggen. De voltooiing en de verschijning van het werk wacht op den dood van een der voor name, thans stokoude voormannen van het tijdvak 1873 en 1874. Brand te Parê-Paré. De gouverneur van Celebes seinde 17 Juli aun de Regeering te Buitenzorg: Het officierskampement te Paré Paré is gister geheel afgebrand; de andere gebou wen bleven gepaard. Geen persoonlijke on gelukken zyn te betreuren. De officieren verloren alle hebben en hou den hun gezinnen zyn voorloopig allen onder dak gebracht. De vermoedelijke oorzaak is volgens den assistent-resident onvoorzichtigheid van een bediende. Genieng'de Berichten. Uit Goirle wordt aan do „N.Br." gemeld De uitsluiting b|j de firma H. van Puyon- brock duurt voort. Van de 165 fabrieksar beiders en 71 arbeidsters zyn thans ongeveer 100 mannen en 50 meisjes werkeloos. De quaestio is nog ernstiger geworden door de solidariteitsverklaring van den fa- brikantenbond met genoemde firma. Alle fabrikanten, behalve de firma G. v. Besouw, hebben in hunne fabrieken de bekendmaking aangeplakt, dat zy, beginnende met 31 Aug., elke week gedurende twee dagen, en den 21 Septomber voorgoed hunne fabrieken zul len stopzettey, indien inmiddels het geschil niet is opgelost. De pogingen, door do gecombineerde hoofd besturen aangewend, om tot een vergelijk te komen, hadden geen resultaat. De betrokken arbeiders zyn niet onwillig, om behangsellinnen muchiuaal te weven, in dien do patroons do werkloosheid willen voorkomon, welke tengevolge van het ma chinaal weven een 130 k 150 tal handwevers treffen zal. Weer zyn twoe lijken aangespoeld op Ter schelling in verregaanden staat van ontbin ding zonder eenig kentoeken. Keu was kiesrecht en om pogingen in 't werk te stellen om te komen tot een gewestelijk comité. Uit het nieuw gebouwde pand van de Spaar- en Hulpbank zjjn een tiental beitels van de daar werkzaam zijnde timmerlieden ontvreemd. Tot lid van den Kerkeraad der Israëlie- tische gemeente alhier is gisteren by her stemming gekozen de heer A. van Wijnbergen. Benoemd is voor het studiejaar 1908/9 tot adsistenten van den hoogleeraar Dr. L. Bolk by diens onderwijs aan het Anatomisch La- baratorium.mej. A. F. A. S. van Westrie- nen, alhier. Wy vestigen de aandacht onzer lezers op de in ons nummer van beden voorkomende annonce van de Vereeniging tot bevordering van beeldende kunsten. Deze Vereeniging, welke reeds werd op gericht in 1845, onder voortdurend beheer van de Maatschappij „Arti et Amicitiae", heeft in haar ruim 60-jarig bestaan beant woord aan haar titel en haar doel. Zy verspreidde onder hare leden, door de jaarlyksche verloting van schilderyen, aqua rellen, etsen enz. meer dan 3600 kunstwer ken en bovendien schonk z|j hare vele leden, by wyze van premie-uitgave, het z|j een gra vure bet zy een mooi plaatwerk. Het streven der Vereeniging heeft steeds meer vordering gevonden. Zy heeft corres pondenten in geheel Nederland evenals in de koloniën en in het buitenland. Blykens een prospectus, dat ons werd toe gezonden, zal de premie van dit jaar bestaan in een plaatwerk met 6 welgeslaagde pho- togravuren naar schilderijen van Johannes Vermeer, vergezeld van een Tieschryvenden tekst door den bekenden schilder en kunst historicus Dr. Jan Veth. Hiermede krijgt men een zestal fraaie platen naar werken van den Delftschen Vermeer, wiens stjjgenden roem zelfs dien van Rembrandt nadert. Daarbij een afbeelding van het veelbesproken „Melkmeisje" (oadtyde „Eeu meydt die melck uytgiet") het vermaarde stuk, dat uit de collectie Six van Vromade door den Staat werd aangekocht voor ongeveer een half millioen, mede uit het Rijksmuseum is het „Lezende vrouwtje"drie andere stukken, waarby het bekoorlijke „Meisjeskopje", zyn in het Mauritshuis. Voorts ook het prach tige „straatje" dat thans uog in de collectie Six berust. De Vereeniging tot Bevordering van Beel dende Kunsten verdient waarlijk aller stenn. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau J. van Waning, voorzitter der Rykspolitievereeniging, bur gemeester der gemeente Ouderkerk aan den IJssel. Aan het verslag van de toestand dezer Gemeente over 1907 ontleenon wy het vol gende Instellingen ter voorkoming van armoede door of vanwege de Gemeente beheerd. a. De Bank van Leening, waarvan beheer en administratie berusten by een verantwoor delijken Directeur onder controle van eene Commissie van Toezicht, bestaande uit drie leden. De samenstelling dezer Commissie on derging geene verandering. b. De Spaarkas, onder beheer van het Burgerlijk Armbestyur. Door 251 personen werd in 1907 inge bracht de som van f 2675,25. Zy ontvingen terug f 2760.55. Het bedrag waarmede de teruggaaf den inleg overtreft, werd bestreden uit de rente, die het kapitaal, dat op de Spaarbank is goplaatst, afwierp ten bedrage van f 25,68 en voor het overige uit de fondsen van het Burgerlijk Armbestuur. In het vorige jaar hadden 261 personen de som van f 2730,70 ingebracht. Behalve de beide voorgaande gemeente- instellingen verdient nog vermelding De Spaar- en Hulpbank, opgericht door het Departement „Gouda" der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. lo. De Spaarbank. Blykens de laatste re kening waren er 2350 deelnemers of credi teuren, tegen 2355 in 1906. De inbreng bedroeg in het jaar 1907 f 159722,16, terwijl terugbetaald werd, zoo voor opgevraagde inlagen als voor interes ten i 173337,72. In het jaar te voren werd ingebracht f 167555,57 en opgevraagd f 232676,40. J De Spaarbank betaalde 3 pet. rente. 2e. De Hulpbank. Deze gaf in het af- geloopen jaar 74 voorschotten tot een ge zamenlijk bedrag van f 14516,82. In 1906 bedroeg het getal voorschotten 75 en iMÉep de voorgeschoten som f 13992.85. Landbouw en veeteelt. Algemeene tóestand. De algemeene toestand was minder gunstig ten gevolge van het natte en koude weder. De koop- en huurprijzen der wel- en hooi landen waren gelijk aan die van het vorige jaar. Er kwamen geen hooge waterstanden voor. Van schadelijk gedierte had men geen last. De kwaliteit van het hooi van de 1ste en 2de snede was minder goed. De opbrengst der wei- en hooilanden was tamelijk. Het vee ging op tjjd naar de weide en werd laat naar den stal teruggebracht. De gezondheidstoestand was ongunstig door het heerschen van het mond- en klauwzeer. De handel was 0V9r het algemeen toenemende. Voor paarden waren de prijzen hoog, die van runderen hoog en van varkens tamelijk, terwijl die van schapen gelijk waren aan die van het vorige jaar, tengevolge van de vraag voor het buitenland. De pryzen van grasboter en graskaas, en die van hooiboter en hooikaas waren nog hooger dan in het vorige jaar, terwyï die van hooikaas lager waren. De aanvoer van boter en kaas ter markt was grooter dan in het vorige jaar. Warmoezerijgronden worden hier weinig aangetroffen. De uitkomsten waren zoor goed en de pryzen hoog. De groenten worden meerendeels langs de huizen gevent en in de Gemeente verbruikt. Het resultaat, dat de boom- en bloem- kweekeryen opleverden, was middelmatig. De pryzen waren redelijk. De vrnchtenteelt is van geringe beteekenis; evenzoo de handel in vruchten. Voor zoover bekend, bestond de veestapel nitveulens en jonge paarden 8, werkpaar den 217, ezels en mnilezels 2, springstieren 5, melkkoeien en melkvaarzen 912, kalveren en pinken 198, mestvee 26, schapen 46, geiten en bokken 25, varkens 621 en het pluimvee uit: hoenders ongeveer 1780, kalkoenen 18, eenden 522, ganzen 4, zwanen 6. Bijenteelt bestaat hier niet. Do gemiddelde marktprijzen bedroegen van paarden (luxe) f 600,—, werkpaarden f 275,het melkvee f 180,—, het slachtvee f kalveren 60, bokken en geiten f 8,schapen f 26,—, lammeren f 13, varkens f 65,—, biggen f 10,—, de grasboter per kilo f 1,50, hooiboter f 1,20, graskaas, p. 50 k. f 32,hooikaas f 28, Ei werden ter markt gebrachtpaarden 1686, randeren 539, kalveren 9053, schapen en lammeren 5485, bokken en geiten 880, varkens 14227, biggen 32986, boter 39670 kilo en kaas 1131465. De afd. „Gouda en O." der Holl. My. van Landbouw telt 180 leden. Bedoelde afdeeling hield den 10 Mei, by gelegenheid van do voorjaarspaardenmarkt, en den 16 November, by gelegenheid van de tweede najaarspaardenmarkt, verlotingen van paarden en aanverwante artikelen, waarvoor respectievelijk 15000 en 20000 loten werden uitgegeven, terwijl 150 en 201 pryzen werden uitgeloofd. Nijverheid, Handel en Scheepvaart. Kamer van Kooj handel en Fabrieken. Op het einde van het jaar fungeerden als Voorzitter en als Plaatsverv. Voorzitter de Heeren I. IJssel de Schepper en A. van Reedt Dortland en als Secretaris de Heer Mr. M. M. Schim van der Loeff. Nijverheid. Do algemeene toestand kan niet ongunstig worden genoemd. De krachtens de Hinder wet verleende vergunningen doen zien, dat verschillende bedryven uitbreiding behoefden en nienwe bedryven gevestigd werden. Krachtens de wet van 2 Juni 1875 (Staats blad No. 95) toch werd vergunning verleend 1. aan W. C. van Oei tot oprichting van eene bakkery aan den Langen Groenendaal. 2. aan P. van der Pol, firma Daalmans Co., lo. tot oitbreiding van zyne stoomwas- scbery en bleekerjj, door bybouw, en 2o. tot het oprichten eener chemische wasschery met kelder voor berging van benzine, aan den FJuweelen Singel. 3. aan de Directie der Gondsche Glncose- fabriek tot uitbreiding barer fabriek, door vergrooting der machinekamer aan de La- zarussteeg. 4. aan de Directie der Gondsche Siroop- fabriek tot vervanging van den bestaanden converter door een van grooteren inhood in hare fabriek aan de Gouwe. 5. aan de firma L. P. Hoogendyk tot oprichting van eene ballenkokery, aan den Kleiweg. 6. aan J. Graafland tot plaatsing van een gasmotor van l1/* P.K., tot het in be weging brengen van eene karn, aan den Ridder van Catsweg. 7. aan H. J. Nederhorst Jr. tot oprichting van een fabriek voor houtbewerking, aan de Goudkade. 8. Aan J. Vergeer tot plaatsing van een gasmotor van 4 P.K. voor het drijven van een dynamo, ter opwekking van een electrisch licht, aan den Kattensingel. 9. aan A. van Erk tot uitbreiding van zijne door een gasmotor gedreven liout- draaieryen, door bijplaatsing van een stoom machine van 10 P.K., aan den Fluweelen Singel. (Wordt vervolgd.) 3e Klasse. Trekking Van Maandag 24 Aug. No. 4845 I 1500. 811 en 2731 ieder f 1000. 16357 t 400. 13649 en 14125 ieder 1 200. 1166, 1581, 3117, 6901, 8938, 12461, 14100 en 18782 ieder t 100. Prjjzen van t 45. 19 2808 5494 8819 11546 15073 18150 41 25 5523 8902 64 15165 18218 41 54 27 86 15247 52 99 42 5632 69 11630 62 18307 111 70 50 74 11709 71 48 306 71 5733 9101 31 15307 69 16 81 34 18 64 46 18415 28 2925 71 51 78 63 49 44 50 5839 87 11939 15416 82 51 3020 84 9206 12041 30 87 414 52 6033 18 49 49 18528 70 79 98 23 54 82 61 76 3110 6175 31 80 15514 80 87 76 6202 41 83 91 18616 501 3220 57 90 12146 93 27 69 30 74 9329 54 15635 97 676 92 85 34 70 80 18738 701 95 6354 50 96 82 90 26 3307 91 71 12256 15797 18814 857 3402 6414 77 12340 15814 17 900 28 78 78 68 85 52 27 50 6700 98 12510 15131 91 29 53 38 9420 12621 51 18904 53 3500 99 38 51 78 19033 75 64 6822 82 80 16045 42 1023 3611 69 9513 *99 59 19112 28 60 6914 84 12709 66 93 95 3806 18 9662 69 16114 19208 1157 34 47 9720 89 41 23 1286 3902 66 62 12821 46 41 1303 6 7050 9821 47 16216 19345 13 4102 59 81 12929 98 60 59 8 81 9934 49 16307 19462 60 46 7214 57 69 8 19556 1402 67 81 75 13095 17 65 1563 95 7326 10006 13292 16428 87 77 4209/ 60 29 13332 68 19602 1620 tó 83 53 48 16546 43 72 36 90 10114 63 71 64 75 4310) 7437 10218 59 16605 81 77 89 78 40 13410 17 19735 1807 4400 84 63 30 77 52 30 1 7563 10367 13523 16757 57 56 45 7627 10421 65 92 84 66 82 51 40 70 16899 87 1916 4522 7710 10518 86 17079 19816 18 59 27 35 13606 94 19916 33 4618 75 63 79 17117 33 80 45 7804 10649 13745 28 70 97 80 8 10745 52 63 88 2006 98 50 68 55 77 20004 65 4910 82 10827 13946 17243 45 2168 60 7930 10991 14007 49 94 69 5062 57 11012 12 17316 20193 2233 73 98 38 68 66 20318 90 5121 8002 84 87 17544 57 2347 22 10 91 14254 65 20451 2459 40 38 11126 14458 76 85 85 50 8172 67 88 76 20552 2507 86 8285 72 14530 17647 83 12 5203 8325 99 69 17755 20698 13 8 8430 11273 89 17806 20712 62 31 38 81 14712 25 30 91 5337 8501 11315 80 39 64 2659 57 3 47 14334 17900 20806 2702 65 45 74 47 46 42 45 98 49 11441 14905 73 70 65 5430 59 11531 57 18035 20900 68 32 8631 38 60 70 75 77 87 8803 Maandag 24 Augustus 1908. Vette ossen en koeien goede aanvoer,1 pryzen waren voor iste kwal. 37, 2de kwal. 33, 3de kwal. 27 cents per half kilo. Vette kalveren goede aanvoer, iste kw. 30, 2de kw, 27, 3de kw. 24 cent per half kilo. Vette varkens goede aanvoer, iste kw. 23, 2de kw. 2P/1, 3de kw. 19 cent per half K.G. Schapen en lammeren goed aangevoerd. De handel was in vet vee en vette kalveren prijshoudend, vette varkens vlug, hooger in prijs. Schapen en lammeren zeer slecht. ZATERDAG 22 AUG. L.K. H.K Staatsleeninqen. Nederland. Certif. Ned. Werk. Schuld 21/# 75 Portugal. Oblig. Tabaksmono- polieleening (500—5000 fr.) 41,8 95'/4 Rentelooze certif. f 6.— Oblig. le Serie L 100 3 64 Bulgarije. Zegelleening 1904 5 937/8 Hypothee. Staats]. 1892 6 905/, Rusland. Iwang Dombr. Obli gation 41/. 90'/g - Azie. Japan Obligatien 1899 4 80 Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schnld. O. 1000 P. 3 44 - Venezuela. Dipl. Schold 1905 3 43", Hypotheek-Banken- Pandb. Rotterd. Hypb. 4 100 /4 Pandb. Standaard Hypb. 41/, 99 Pdbr. Sted Hypb, 'sGrav, 4>1001/* - Pandb. Utrechtsche Hypb. 4>/, 1004 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 98 Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 958/, Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/, 100 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 93 Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 41/, 100 Pandb. Bataafsche Hypb. 4 94V« Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 94 Pandb. Hollandsche Hypb. 41/, 95 Pandb. Nationale Hypb. 4 100 2»/t 96 - Scheepvaart-Maatschappijen. Oblig. L. Smit en Co. Sleep dienst 4«/a 100 j- Premieleeninqen. Bklgie, Loten Stad Antwerpen 1887^ 97 Spoorieegleeningcn Italië. 01)1. Zuid-Italiaansehe Spw. My. 3 66s/t Diversen Obl. Ned.-Ind. Gas M|j. 1905 4 1001/, - van alle nog resteerende COSTUMES, COS) TUMES TAILLEUR, MANTELS, BLOD- 8EN, ROKKEN on JAPONSTOFFEN Afloop der Openbare Verkoopfng van Onroerende Goederen, op 24 Augustus, gehouden door Notaris J. Koeman. Perceel 1 en 2, Huizen en Erven 3e Kade, nit de har.d verkocht. Perceel 3. Huis, Glazenkast R 78, kooper C. Plomp Az. voor f 260 Perceel 4, Huis Boomgaardstraat RR 4, koopor A. Jansen voor f 510.—, VERSCHEIDENHEID. „Wie volgt De Am8terdamsche briefschrijver van „Pa trimonium" vertelt van een „Christen-pa- troon". Hy Is een schildersbaas in Amsterdam, 't Wordt Zaterdagmiddag. Dan komen de knechts één voor één binnen ora hunne „centen". Die zyn weekgeld heeft ontvangen gaat been en de baas roept: „Wie volgt?" Nu, hot wordt Zaterdagnamiddag. Een voor een komen de knechten binnen. Ook een bejaarde knecht komt in het kantoor. „Dat is vandaag 50 jaar baas, dat ik hier ben." „Zoo Jonge, jonge, waar blyft dio t|jd 1 Wie volgt Nicotine-ventje. In de „Tel," leest men In het Sarphafipark kuier ik. De lacht is blauw, de zon schijnt fel op de zomergroene boomkruinen. De parknatunr is nu volrijp. De bloemen staan iu kleuruitbandigheid. Toen het lente was, toen had je 't al zien komen, toen zat de frissche fut al in de jonge knoppen, toen kon je hoopen, dat uit het lichte Meigroen zomervolheid rypon zou. „Wat blief je?" „Een beetje vvnr, meneer." Afdeeling IIIIOKKENHUIS. ROZENDAAL HOEK PARADIJS GOUDA Deze inrichting stelt zich ten doel om oade, gebruikte en overtollige huishoudelpe voorwerpen welke ook, zoo veel noudig te repareeren, en hoofdzakelijk aan minge- goeden voor goedkoope prijzen te verkoopen. De daarop behaalde Winst komt geheel ten goede aan de neutrile Vereeniging ,Ar n. enxory". WlCHTCAr SchIeoI Eohte Oude Jenever P. HOPPE. Verkrijgbaar bü PEETERS Jz. Ltt op cachet en kurkbrand.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2