SMOTE OPEMHG BINNENLAND Stadsnieuws. 3888te Staats-loterij BEURS VAU ROTTERDAM Gedurende de maand Augustus tol Spotprijzen. ADVERTENTIE Zenuw- en Maaglijders Baadgever lijk zeil niet instaan, al herinnerde hij zich, dat hg zich werkelijk in Karlsbad eens een tand had laten trekken. Maar hp stapte toch naar binnen en vroeg den prys van die herinneringen aan Clemenceaa. Tot zijn inner lijke genoegdoening vroeg de winkelier er niet minder dan 100 kronen voor. Ten slotte werd „mijnheer George" er voor 50 kronen eigenaar van. Maar toen hij den vol genden dag weer voorhij den winkel "kwam, lagen daar weder een tand, een afgerookte Sigaar, vier tandenstokers en vier haren van minister ClemenceaaDitmaal stonden zij voor 200 kronen geprijsdClemenceaa wilde zich natuurlijk niet ruïneeren voor z\jn eigen reliquieën en mompelde verachte lijk in het Engelsch„Het zootje is geen tien kronen waard wie is eigenlijk die Cle menceaa P" Duitschland. „De kapitein van Köpenick" is door zijn impresario naar Weenen gesleept, maar daar vroeg hij zoo'n hooge gage, dat het in vooruitzicht gestelde engagement aan het - Appollo-theater niet is doorgegaan. Ook dê* andere variétés wilden niet op zijn voor waarden ingaan. Hij is na naar Boedapest om zijn geluk te beproeven. Uit Honnef bericht men aan de Kölni- sche Ztg., dat aan den Rijn het bezoek van scholieren en studenten zeer sterk is toe genomen, wat een gevolg is van de instel ling der zgn. „Scbülerherbergen". De in stelling van dien aard te Honnef alleen werd door 240 toeristen bezocht, terwijl het totaal- bezoek in Rijnland breeds op 2000 geschat wordt. 4 De instelling van dat Soort van hotels, van de „Rheinische Verkehrsverein" uitge gaan, is een alleszins succesvol middel ter bevordering van het vreemdelingenverkeer gebleken. Amerika. In het Yellowstonepark heeft een brutale roover zeven rytnigen met touristen aange houden en de inzittenden geplunderd. Met meename van vier paarden nam hij de wijk. Een afdeeling ruiterij is op hem afgestuurd. Zoo iets kan toch alleen maar in Amerika gebeuren Portugal. De Portcgeesche pers noemt den politie- ken toestand der hoofdstad hoogst veront rustend. Z\j meldt, dat men voor Zaterdag een opstand heeft voorbereid. De Secnlo meldt, dat het koninklijke jacht „Amelia" steeds onder stoom gehouden wordt om bij gevaar de koninklijke familie in veiligheid te brengen. Men dient deze berichten met voorbehoud te aanvaarden. Turkije. Voor de eerste maal in 30 jaar zyn gis teren in Constantinopel een batterij en twee bataillons infanterie uitgerukt om oefeningen te gaan houden. De sultan heeft eiken sol daat van de Jildiz-divisie 5 pond gegeven. Rusland. Zaterdag werd te Odessa een bekend rechtsgeleerde, de heer Kaufmann, op hel derlichten dag op straat aangevallen door twee mannen, die hem te vergeefs om geld hadden gevraagd. De advocaat werd dood geschoten en toen soldaten de roovers tracht ten aan te houden, werd een der militairen gewond. De eene dief bracht zich zelf daarop ernstige verwondingen toe, maar de andere wist te ontkomen. In Zariczyn (gouv. Wolga) breidt de cho lera epidemie zich kolossaal uit; dagelijks zijn 250 gevallen te melden. In de stad heerscht groote nood, wijl geen geldmiddelen voor handen zijn. Het hoofd der gemeente is met eenige stedelijke afgevaardigden ge vlucht. Engeland. Gisterenmiddag is in een bosch bij Soven- oaks in Engeland de 65-jarige echtgeuoote van generaal-majoor Luard vermoord. Haar man had haar kort te voren verlaten. Zij lag in een buitenhuis dood met twee schot wonden in het hoofd. De ringen waren haar van de vingers gerukt. Nederland en Venezuela. Tot heden is de tweede nota van den Minister van Buitenlandsche Zaken van Venezuela aan onzen Minister nog niet hier te lande bij de Regeering ontvangen. Hedennamiddag vergadert de Ministerraad weder. Het Haagsche Correspondentie-bureau meldt Men gelooft niet, dat de heer De Reus reeds Zondag te Cherbourg is aangekomen, want dan had hjj reeds hier moeten zijn. Tot gistervoormiddag was nog geen bericht ontvangen omtrent zijn vermoedelijke aan- 4. komst, die van den aanvang af in een En- gelsche havon verwacht werd. Nader vernemen wij De Minister-resident Do Reus is 's namid dags ruim 5 uur per Holl. Spoor in Den Haag aangekomen. De heer De Reus is voornemens in het Hotel „De Tweo Steden" zyn intrek te nemen. Verleden week kwam te Koewacht een persoon, die zeide gezonden te zijn door de brandverzekering .tot nazien dor bliksem afleiders op de kerk. H|j werkte wat aan den torer., at en dronk goed en liet zich bovendien f 5 betalen voor „nazien dor elec- trische geleiding", het andere was gratis. Thans moet gebleken zijn, dat men met eon oplichter te doen gehad heeft, die op deze wijze aan den kost ziet te komen. Jammertonen 1 De Friesche Zuiderzeevisschors klagen in de laatste weken steen en been over de slechte vangst. Leverde de haring dit voor jaar niet veel, de ansjovis niets op, ook de botvisscherij, waarmode de meeste Zuider- zeevisschers gedurende vele aauöenvolgende weken zich bezighouden, is dezen zomer bui tengewoon slecht. Een boer was „zijn koei" aan het melken, maar 't beest werd geplaagd door vliegen en dazen en sloeg den, boer zonder compli ment met haar staart in 't gezicht. „Wacht eens wat," zeide de man, „we zullen dat eens verhelpen" en hy bond een gewicht van 5 kilo's aan den staart. Ja, maar de vliegen en dazen gingen voort met de koe té plagenzo wilde ze weer eens wegkwispelen en ze deed het zoo goed dat zeden boer vijf tanden in zyn mond aan stukken sloeg. Spoorwegongeluk by Schiedam Gistermorgen had even voorby het station Schiedam een ongeluk plaats met trein 326, den trein van Amsterdam naar Rotterdam, die te 10.23 uur (plaatselyken tyd) van Schiedam vertrekt, en bjj het treinpersoneel bekend is als „de boemeltrein". Van dien trein derailleerde op een gege ven moment de postwagen, die achteraan was en die den bagagewagon halverwege meesleepte. Gelukkig bleef het daarbij en vallen geen monschenl'evens te betreuren, schoon in don postwagen een conducteur der brievenmalen en zyn assistent waren, die beiden door den schok heen en weer geslingerd werden. De conducteur had do tegenwoordigheid van geest aan do noodrem te trekken, maar dat belette niet dat de postwagen wel vier wagens lengte werd voortgesleurd. Vermoedelijk zou het ongeval dan ook veel ernstiger zyn geweekt indien niet een rangoermachine, waarvan de machinist het gevaar zag, het signaal „remmen!" had ge geven aan den machinist van trein 326. Do postwagen werd, nadat men zich overtuigd had, dat de inzittende postbeambten geen letsel hadden bekomen, afgekoppeldde dooreengesmeton poststukken werden bijeen gezameld, en daarna ging de post over in den bagagewagen, waarmee de trein door ging naar Rotterdam. Van den postwagen zyn de treeplanken gebroken, terwijl het onderstel naar boven staat. Wat de oorzaak van het ongeluk is, weet men niet met zekerheid. Vermoedelijk is de wissel, dio gepasseerd moest worden, te gauw overgetrokken, d.w.z. vóór de post wagen geheel voorby was. Of dit juist is, zal het onderzoek moeten uitmaken. Tijdens het hevige onweder, dat 11. Zater dag vlak boven Amsterdam woedde, was een der abonnés van „De Tel.", die zich ophot kantoor bevond van de cacaofabriek „Deli'-' aan den Sloterstraatwog, ooggetuige van de machtige werking van het hemelvuur. Juist op het oogeublik, dat hy zich voor de telophoon plaatste, werd deze plotseling door den bliksem getroffen, zoodat eeu verblindend licht daaruit te voorschijn kwam. Een gloeiend blauwe vlam verlichtte een oogen- blik hot gansche vertrek en spatte daarop in duizend sterren en vonken uiteen. Dit schouwspel herhaalde zich tot vjjf maal toe. Het gevolg was, dat de telephoon alle verdere werking weigerde. Ook ketste de bliksem tegen het yzer van een openstaand raam, flitste vervolgens tnsschen twee zich op het kantoor bevinden de personen door, en verliet, zonder iemand te deren, door de buitendeur het gebouw. Het was een prachtig, doch angstwekkend schouwspel. Men meldt uit Tilburg Maandagavond had in het St. Vincentius- gebouw een gecombineerde vergadering plaats van patroons, stakers en verzoeningsraad, dio voor het laatst haar bemiddeling aan bood. Uit de besprekingen bleek, dat behalve eenige punten van ondergeschikt belang het geschil bleef loopen over een vergoeding tot een maximum van 40 uren voor ziekte eo andere gevallen van verzuim, alleen voor werklieden langer dan 12 maanden in de zelfde dienstbetrekking. Hoe ook de verzoe ningsraad het billyke hiervan bepleitte, de patroons weigerden hardnekkig op dit voor stel in te gaan. Zy beloofden evenwel van hun kant in dergelijke gevallen den werk lieden tegemoet te komen. Een voorstel van den verzoeningsraad om hiervoor een bedrag van f 2.50 per jaar beschikbaar te stellen, werd verworpen. Teu laatste stelde de ver zoeningsraad de schromelijke gevolgen van een langere staking overziende den stakers voor den arbeid te hervatten, om daarna aan de inwilliging hunner billyke eiscben hun aandacht te blijven wijden. Dit voorstel, in stemming, gebracht, werd door de gezellen mot 100 stemmen tegen 10 voor en 1 blanco verworpen. Ten slotte wees nog de voorzitter van den verzoeningsraad, de heer P. Bergmans, op de groote verantwoor ding, die de patroons op zich laden door het inhalen van vreemde werkkrachten Gis teravond vergaderden de patroons tot be spreking van het aanwerven van werklieden van elders, vooral uit Utrecht, waar over vloed van werkkrachten zyn. Predikant en brandwacht. Gelyk wy vroeger mededeelden, was ds. Norel, predi kant te Hindeloopen, door B. en W. dier gemeente aangesteld tot brandwacht. Daar hy meendo te behooren tot de Categorie van personen die, volgens de Hindelooper brand weerverordening, van persoonlijke diensten voor de brandweer zyn vrijgesteld, t. w. zij die plichten in het openbaar belang hebben te vervullen, welke hem verhinderden de genoemde persoonlijke diensten te verleenen, vroeg hy, na zonder succes tot B. en W. te hebben gericht een verzoek om onthef fing, aan Ged. Staten van Friesland of hg inderdaad niet tot die categorie van perso nen behoorde. Ged. Staten hebben daarop aan ds. N. medegedeeld, dat het niet behoort tot hun bevoegdheden om officieele uitleggingen te gevon van bepalingen van door Gemeente raden vastgestelde strafverordeningen en dat die taak wel in de eerste plaats aan de met de uitvoering dier verordeningen be laste autoriteit burgemeester en wethou ders en den burgemeester en vervolgens aan de rechterlijke macht is opgedragen, zoodat zy geen termen konden vinden om de tot hen gerichte vraag te beantwoorden. Ged. Staten hebben echter de aandacht van den adressant er op gevestigd, dat de Regeering by de beoordeeling van verorde ningen op het brandwezen steeds aannam, dat de vrijstellingen van de verplichting om by de brandweer dienst te doen zich niet verder mogen uitstrekken dan tot die amb tenaren die krachtens hun ambt, by versto ring der openbare orde ot bjj brand, andere plichten in het openbaar belang hebben te vervullen, welke hen verhinderen zich van de gevorderde persoonlijke diensten tekwjj- ten, en o. a. op dien grond vernietigde ge meenteverordeningen, waarbij werden vry- gesteld de leden van den Raad, de gemeente secretaris en ontvanger, de Rijks- en ge meente-ambtenaren, de leeraren van gods dienstige gezindheden, de onderwijzers der openbare en bijzondere scholên, de genees kundigen en apothekers, de spoorwegbeamb ten aan de stations werkzaam, de baan- en brugwachters bjj den spoorweg, de personen belast met het ophalen der bruggen over publieke vaarten en de sluiswachters. (Leeuw. Ct.) Inbraken in Westelyk Brabant. Men schrijft aan de „N. R. Ct." Af en toe leest het publiek berichtjes als de navolgendeHedennacht is te Roosendaal ingebroken in het kantoor der registratie en domeinen etcin den nacht van dag op dag is inbraik gepleegd te of naby Roosendaal er werden door de inbrekers drie schoten gelost enz.Te Etten is ingebroken by X. en Z. een derge lijke berichten meer. Komen deze gevallen hier altijd wel eens voor, vooral het laatste jaar is de platte landsbevolking in Westelyk Brabant stork door deze voortdurende inbraken verontrust, want er gaat geen week voorby of op meer dere plaatsen wordt ongewenscht nachtelijk bezoek gebracht, terwijl de pers het niet altyd vermoedt. In werkelijkheid is dit alles het werk van eene min of meer georganiseerde bende, die zetelt op het zg. Heike onder Etten-Leur en R icphen. Moeten meestal afgelegen hoeveo het ontgelden, ook worden de brutaalste stokjes uitgevoerd in de kommen der ge meenten, o.a. vlak nabij eene marechaussee kazerne. De heeren komen met hun drieën of vieren, met zwart gemaakte gezichten, op kousen sluipend door de woningen, zyn goed gewapend en wie er waagt te schieten kan er zeker van zyn dat er teruggeschoten wordt. Fietsen worden gebruikt en de bru taalste stukjes worden vertoond, een geweer bjj een bed weggenomen, de bewoners opge sloten of bedreigd, sloten uitgezaagd, de huizen doorzocht en de buit wordt nimmer achterhaald. Ze schijnen er een goed spion- neerings-verkenningssysteem op na te houden, weten daardoor veelal wie meer geld dan gewoonlijk in hnis Leeft, b.v. wegens ver kocht vee en.worden nooit gesnapt. Bij een notaris is binnen een jaar al 3 maal inbraak gepleegd, echter steeds zonder succesniet alleen echter meer gegoeden, o neen, zelfs kleine boertjes en arbeiders moeten het ontgelden als er maar wat te halen is. Niet alleen geld, ook de gbuden en zilveren lijfsieraden der boerinnen, en allerlei zaken in natura zyn welkome buit. Een pastoor, die te gast was bij een col lega van een naburig dorp, kon er aan het dessert genieten van de den vorigen nacht uit zyn tuin gestolen perziken, die cadeau waren gegevên, zonder natuurlijk melding te maken van de herkomst. Men ziet dus dat het bierbjj niet aan hnmor ontbreekt. Het terrein der strooptochton licht onder Roozendaal, Oudenbosch, Rucphen, Etten-Leur, Zevenbergen, Princenhage en omgeving, en het is juist het groote terrein dat eene betrapping op heeterdaad moeilijk maakt. Listig als alles wordt uitgevoerd, zorgen ze wel dat huiszoeking geen resul taten geeft. De politie kent de daders even goed als 't publiek, maar schiet tekort in bewijs-materiaal. Leukweg werd onlangs verteld, dat er momenteel geen vacature meer in de bende bestond. Wanneer zal er eens een einde komen aan ds tyrannic dezer moderne Bokkenrijders! Da „Herald" intervieowde gisteren te Parijs den heer De Reus. De Reus zeide, dat het Venezolaansche volk geen enkele onaange name of oneerbiedige betooging tegen hem gehouden had. De Reus zeide ookDe Venc- zolanen houden zeker niet van Castro, maar zjj zyn arm en machteloos. Op belangrijke punten zeide Da Reus geeu vragen te kun nen beantwoorden. Gemengde Berichten. Dank zy het enorme en goede zomerweder is de broedval dit jaar enorm groot op de Zeeuwsche oesterperceelen, waar voorheon groote kosten moesten gemaakt wordon om voldoend broed te krijgen, zoo zelfs, dat in 1885 nog 30 millioen gekalkte pannen ge plaatst worden, daar is in latere jaren op do natnurperceelen op veel goedkooper wijze het oesterschot gekregen door het uitzaaien van kokhaanschelpen als oestercollecteurs. Waar volgens deskundigen één oester min stens een millioen eieren loost, wolko zoo klein zyn, dat de beroemde natuurkundige Leeuwenhoek reeds berekende dat er 1.728.000 op een kogel van een duim middellijn gaan, daar vraagt men met verba zing waarom de miHioenen oesters op de Zeeuwsche banken nog niet sterker voort- tolen, maar wie ook bekend is met de vele en velerlei gevaren welke het oesterbroedje van de geboorte af aan bedreigen, die weet dat slechts een gering getal aan die tallooze gevaren ontsnapt om de ontwikkelingsperiode van comsnptie-oester te bereiken. Intusscben is het een gunstig 'Verschijnsel, dat er veel broedval is. Ook over den groei der oosters is men uiterst tevreden. Onder het opschrift „Onhandige liefheb bers" schryft L. en V.: „In verschillende bladen komen berichten voor, afkomstig van liefhebbers voor een zetel in den Gemeenteraad of hun vrienden, over voornemens van vrijzinnige kiezers voor de Raadsverkiezing. Het schoonste van dien aard is een „men schryft ons uit Scheveningen", dat „de Scheveningsche kie zers van alle vrijzinnige partyen" van plan zjjn, een zeker man van „practischen blik" met „veel tyd" candidaat te stellen. „Zyn naam zullen wy niet noemen, om in zyn eigen belang niet aan deze onhan dige reclame mee te doen. De „Schevening sche kiezers van alle vrijzinnige partyen" zullen verstandigor doen, hun voortreffely- ken candidaat op te g?ven ieder in zijn eigen kiesvereeniging en door zyn „werkzaam heid", zyn „practischen blik", zyn „lust" en zyn vryen tijd zoo breed mogelijk uit te meten. Wie weet, of hy er dan niet komt." L. en V. heeft gelijk. Dat „genoemd wor den" vóór de betrokken kiesvereeniging bij een is geweest, moest nu eens uit zijn. De dagbladen behooren dit in geen geval in de hand te werken. Men meldt uit Brielle: Reeds oenigen tyd liepen alhier geruchten, dat een ingezetene onzer gemeente bozig was aan de vervaardiging van een bestuurbaren luchtballon, welke 'werkzaamheden verricht worden, met toestemming van het Min. van Oorlog, in oen loods, staande op bastion 7 aan den vestingwal. Thans vernemen wij, dat de vervaardiging zoover is gevorderd, dat binnen korten tyd proeven met dit lucht schip zullen kunnen worden genomen. Zekere H. uit Gendriogen kwam dezer dagen zijn meisje in de Heurne per rijwiel bezoeken. Toen het scheidensaar daar was, was de fiets verdwenen. Zoeken hielp niet en de jongeman moest twee uur loopen om thuis te komen. Den volgenden dag bad een grappenmaker de fiets op de oude plaats neergezet. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft gisteren verworpen het voorstel om aan de Kerk een reglementswijziging voor te leggen, mogelyk makende de toelating van vrouwe lijke studenten tot de studie voor predikant. Ook werd verworpen een voorstel tot invoe ring van vrouwenkiesrecht in de Kerk. Men deelt ons mede: Mevrouw A. Noordewier-Reddingius en Mevronw P. De Haan-Manifarges zullen in de maanden September en October een reeds lang gekoesterd plan ten nitvoer brengen, namelijk om in ons land een reeks Kerk- concerten te geven waarop zy duetten en solo's zullen ten gehoore brengen. Zy hebben zich voor de orgelbegeleiding de medewerking verzekerd van den Heer Anton B. H. Verhey, directeur der Afd. Toonkunst te Rotterdam en den Haag, die zich ook als solist zal doeu hooren. De administratieve leiding is in handen van de Concert-Directie Stoker en Reddin- gius te Hilversum. GOUDA, 26 Augustas 1908. Heden morgen bezocht de Prinses von Reuss XIII deze gemeente en bezichtigde de Goudsche Kerkglazen en daarna de pypen- fabriek van den heer van der Want, waarna de terugreis naar Ameterdam werd aan vaard. 4. Door de politie alhier is aangebonden een gesignaleerd persoon, Hie wegens dronken schap nog een dag hechtenis moest onder gaan. Door den Minister van Koloniën is de heer F. Weil o, a. aangewezen als candidaat- Indisch ambtenaar. In de gisteravond gehouden ledenverga dering van de afdeeling Gouda van den Vryz.-Dem. Bond werd besloten tot het zen den van vyf afgevaardigden naar de meeting voor grondwetsherziening en algemeen kies recht, die op 20 September a.s. te Den Haag gehouden wordt door den Vryz.-Dem. Boud en het Algemeen Nederl. Werkl. Verbond. Besloten werd, dat door de aid. Qouda pogingen in het werk zullen worden gesteld om te komen tot een gewestelijk comité voor de provincie Zuid-Holland. Het bestuur werd met de voorbereidende werkzaamheden belast. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen hoofdakte de heer A. De Bruyn te Gouderak. Benoemd tot onderwijzer aan de R.-K. jongensschool te Oadewater, de heer P. Van Hest, te Tilburg. Zondagmiddag werd het zeiljacht van den heer M., te Krimpen a/d. Lek, op den Holl. IJsel voor Ouderkerk overvaren door een motortjalkschip, dat, niettegenstaande éen der mannen van bet jacht onder het motor schip terecht kwam, zyn weg vervolgde, alsof er niets gebeurd was. Het geval liep zonder ongelukken al. Waddingsvbkn. Vermits door de gemeen tepolitie alhier vernomen werd, ,dat er ge durende de laatste dagen verscheidene over tredingen der jachtwet plaats hadden in den omtrek van het werk aan de nieuwe spoor brug over de Gouwe, begaf de veldwachter Van Ringelen8tein zich Vrijdag tegeo den avond, in gezelschap van den brigade-com mandant der rijksveldwacht te Gouda, naar het land van den veehouder ZQidam, alwaar zy zich achter een varkenshok verdekt op stelden. Eenigen tyd daarna zagen zy iemand, gewapend met een geweer, in jagende bon ding aankomen. Langs een omweg ging men den man G. G. genaamd, van beroep machinist, en wonende te Gouda, doch verblyfhoudende op een vaartuig bij vorengenoemd werk, tege moet. De veldwachter Van Ringelenstein, die het eerst bij hem was, gelastte hem het geweer over te geven, waartoe G. geen lust gevoelde, maar door genoemden veldwachter gedwongen werd. Het geweer prerd in be slag genomen en zal by de bevoegde autori teit worden ingeleverd. I Willeskop, 24 Aug. De Raad dezer ge meente, ontevreden over de door Gedepu teerde Staten vastgestelde verhooging van de jaarwedde van den gemeente-secretaris, besloot eenigen tyd geleden dien ambtenaar, die tevens eecretarii is van Montfoort, tot ontslagnamen te noodzaken, door voor hem dezelfde kantooruren te bepalen als die te Moctfoort. Aan de uituoodigiugeu, eerst van Gedeputeerde Staten, daarna van den Minister van Binnenlandsche zaken, om ter voorko ming van vernietiging het besluit in te trek ken, voldeed de Gemeenteraad niet. Thans is die vernietiging wegens strijd met de wet gevolgd. Het Koninklijk beelnit luidt aldus „Wy Wilhelma, by de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz. enz. enz. Op de voordracht van Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken van 27 Juni 1908, no. 5777, afdeeling Binnenlandsch Bestuur, betreffende bet besluit van den Raad der gemeente Willeskop van 4 Maart 1908 tot wijziging der instructie van den gemeente secretaris Overwegende, dat bij gemeld besluit die gemeente secretaris wordt verplicht om da gelijks ter secretarie van Willeskop aanwe zig te zjjn van des voormiddags 9—12 uur en van des namiddags 2—4 uur, uitgezon derd op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen, en by zich zonder verlof van het dagelyksch bestuur niet langer dan 24 uren buiten zyne woonplaats mag verwyderon Overwegende, dat de secretaris der ge meente Willeskop tevens secretaris is der gemeente Montfoort en aldaar woont; dat artikel 99 der gemeentewet in ver band met artikel 74 dier wet voorschrijft, dat de secretaris in de gemeente, waar hy niet metterwoon gevestigd is, voor de inge zetenen is te spreken, op vaste, door Gede- pnteerde Staten te bepalen dagen dat voormeld besluit van den Raad der gemeente Willeskop derhalve in stryd is met de wet. Galet op artikel 153 der Gemeentewet Gehoord den Raad van State (advies van 21 Juli 1908, no. 22); Gezien het nader rapport van Onzen Mi nister van Binnenlandsche zaken van 30 Juli 1908, no. 7342, afdeeling Binnenlandsch Bestuur Hebben goedgevonden en verstaan het beslait van den Raad der gemeente Willeskop voormeld te vernietigen, wagens strijd met de wet. Onze Minister van Binnenlandsche zaken is belast met de nitvoering van dit besluit, dat iu het Staatsblad zal worden geplaatst, en waarvan afschrift zal worden gezonden aan den Raad van State." Intusschen heeft de Raad weder wat anders bedacht. Sedert vele jaren werd op de begrooting aitgetrokken f 100 voor schrijf loon, welk bedrag uitbetaald werd aan den ambtenaar ter secretarie var. Montfoort, die ook voor Willeskop werkte. De Raad heeft op de begrooting voor 1909 dit bedrag ge schrapt. Aan het verslag van de toestand dezer Gemeente over 1907 ontleenen wij het vol- Kamers van Arbeid. BH Koninklijke Besluiten van 21 Novem ber 1898, nos. 42 en 43 werden alhier op gericht twee Kamers van Arbeid, namelijk eene voor de Bouwbedrijven en de andere voor de Confectiebedrijven. Laatstgenoemde Kamer werd by Konink lijk Besluit van 15 Januari 1904, No. 13, uit overweging dat eene behoorlijke samen stelling niet meer mogelyk is gebleken, op geheven. In de eerste zyn vertegenwoordigd de navolgende bedrijven: het bewerken van bont, steen en metalen het schilders-, behangers-, stucadoors-, mandenmakers-, riet werkers-, aardwerkera- en Btraatwerkersbedrijf het ontwerpen van en het houden van toezicht by het uitvoeren van bouwplannen; de boek- eu courantdrukkerijen de aardewerk- en de pijpenfabricage. Op de den löden Februari 1907 vastge stelde kiezerslijst voor de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven kwamen voor: 51 patroons en 419 werklieden. Er werden in het afgeloopen jaar geen buitengewone verkiezingen gehouden. Op het einde van het jaar bestond de Ka mer uit de volgende leden PatroonsWerklieden P. Maree. W. Roepers. H. A. C. Brinkman. A. Koot. N. A. van der Ree. C. Sanders. C. P. W. Dessing. L. van Wingerden. J. Vergeer. H. Bosman. Buitenlandsche Handel. Naar het buitenland worden hoofdzakelijk uitgevoerd kaas, boter, margarineboter, pij pen, garens, stearine-kaarsen en glycerine. Werven en Scheepsbouw. Er worden in deze gemeente drie werven gevonden, uitsluitend bestemd voor vaartui gen, die de rivieren en binnenlandsche wa teren bevaren. De alhier bestaande machine fabriek van de firma G. J. D. Arends&Co. heeft een vijzeldok, Inrichtingen in verband staande met de uitoefening van Handel en andere bedrijven. Middelen van vervoer te water. Dagelijks varen stoombooten van de ree- dery „De IJsel" vier maal heen en terug naar Rotterdam, dQch des Zondags slechts éénmaal en „de stad Gouda" en „Antonius I" zesmaal per week. De Stoombooten „Estafette" van Utrecht naar Rotterdam, die dagelijks behalve des Zondags heen en weer varen, leggen elke reis hier aan. De stoombooten der Maatschappij „de Vol harding" varen dagelijks driemalen, doch op Zondag tweemalen tnsschen Leiden eh Gouda heen en terug en op alle werkdagen twee malen tnsschen Amsterdam en Gouda, eens tasschen Alphen en Gouda en tweemalen naar Boskoop. Des Zondags is nog een extrn dienst van bier naar Boskoop. lederen Donderdag varen van Woerden, Oudshoorn en Rjjnsaterwoude stoombooten op deze Gemeente. De stoomboot „Vooruitgang" van do Maat schappij „Boskoop—Waddingsveen—Gouda" vaart driemaal daags heen en terug. Voorts leggen hier by het Kantoor op de Vest aande van Amsterdam en daarheen teragvarende stoombooten op Rotterdam, Vlaardingen, Arnhem, Zutphen, Dordrecht, Gorinchem, Zierikzee, Middelburg, Vlissin- gen, Goes, Zalt-Bommel, Tiel, Nijmegen, Hel mond, 's Hertogeobosch, Bergen up Zoom, Breda, Oosterhout, Roosendaal, Woerden, Delft, Schiedam, Antwerpen en Brusselde van Rotterdam en daarheen terugkeerende stoombooten op Bodegraven, Haarlem, Alk maar, Den Heldr, Parmerend, Zaandam, Wormerveer, Nieuwediep, Woerden, Hoorn, Enkhuizen, Kampen, Zwolle, Sneek, Harlin- gen, Franeker, Leeuwarden, Groningen, Amersfoort en Deventer en de booten van Zaandam en Leiden op 's Hertogenbosch, Bergen op Zoom en Breda. Dagelijks, met uitzondering van des Zon dags, vaart een petroleum-motorboot van hier naar Amsterdam, vyf malen 's weeks vaart eene stoomboot naar 's Gravenhage, oen maal oen petroleum-motorboot naar Schiedam en Delft, vier maal oen petroleum-motorboot naar Leiden, twee maal naar Haarlem en vyf malen een petroleum-motorboot naar Zaandam. Verder varen op deze stad verscheidene markt- en veerschuiten. Op den IJsel en de Gouwe worden door de heeren Van der Garden Co. en P. PanneviB alhier stoomsleepdiensten uitge oefend. Middelen van vervoer te land. De vervoermiddelen te land waren in 1907 de Nederlandsche Staatsspoorweg de Tramweg tnsschen Gouda en Bode graven, in exploitatie by de Vennootschap Tramweg „Gouda—Bodegraven" te Voor burg; een omnibusdienst op Moordrecht van J. H. Perk aldaar een omnibusdienst op Schoonhoven van J. A. C. de Goey alhier. 3e Klasse. Trekking vau Woensdag 26 Aug. No. 16438 1 25.000. 14044 f 5000. 5560 on 16034 ieder 1 1000. 6047 en 19974 ieder 1 200. 5627 en 6082 ieder I 100. Prjjzen van f 45. 5796 9003 12B46 15738 18376 98 29 67 83 18414 99 34 12560 15823 53 5847 50 12626 35 64 5900 9107 42 15958 93 61 45 64 70 18511 6004 52 71 72 79 6102 9376 12795 16008 18632 7 46 50 82 131 3002 65 3146 77 3261 82 3339 84 3401 93 18 262 33 65 3506 37 6465 95 6567 78 6624 67 86 12830 12 18712 76 9448 12934 20 25 6244 59 13002 53 31 6304 66 51 62 40 18 91 57 80 70 56 9537 63 16117 86 9606 93 16361 18828 91 13119 94 38 9773 97 16420 51 82 13339 27 18991 9813 90 88 97 53 13462 77 19012 61 91 16562 19114 95 13543 69 58 9938 13628 16618 95 39 67 93 19251 60 10015 13710 16717 19313 4015 86 43 58 23 19410 47 6933 10153 13853 34 32 73 58 56 13906 65 19542 12 4125 61 10307 14053 99 75 78 4226 80 22 91 16811 19603 91 4323 7130 10402 14157 24 27 961 30 40 10572 84 16970 66 64 40 64 89 89 92 70 65 4430 68 10614 14228 17082 19719 1011 48 7231 19 32 85 77 47 99 419 36 38 504 5 25 74 75 605 23 67 88 727 95 800 84 92 3603 17 21 28 46 47 58 3814 47 6788 3952 6804 59 4526 7376 33 81 17101 19842 1119 66 7656 56 14320 4 43 35 80 64 10772 43 98 89 1254 4604 97 10809 14449 17250 97 89 40 7704 85 59 75 19907 1317 4774 61 86 70 88 95 46 97 7806 11052 80 17303 20064 50 4827 16 89 14612 14 20141 57 53 19 11107 35 26 20208 80 68 47 13 98 36 32 91 4905 97 18 14782 44 20364 1482 5007 99 36 14800 17418 74 1540 47 7901 55 2 25 77 85 5100 3 11261 98 17644 20496 92 30 37 97 14912 46 20533 1619 35 8018 11357 20 89 38 36 66 39 11476 37 17773 58 89 99 53 87 15016 85 73 1732 5228 85 11526 17 87 20611 82 38 94 82 26 17826 42 1825 73 8139 11608 29 38 61 61 5385 66 48 31 44 76 82 5416 8209 67 15131 50 20706 1904 60 8316 99 69 57 41 69 81 8463 12040 97 84 57 77 5509 76 75 15260 17998 67 2056 11 8516 89 15354 18077 75 90 50 22 12110 77 79 20810 2309 80 47 37 92 99 11 11 5611 8654 42 15504 18106 48 94 54 60 73 94 15 84 2423 5709 8882 74 15629 60 20954 2508 16 93 77 7,7 91 67 2784 39 8913 12213 89 18279 68 2932 66 9000 80 15703 18347 87 51 70 3a Klasse 2e Lijst No. 915 m. z. 934. 75 - 93'/. 96j/, DINSDAG 25 ADG. L.K. H.K Staateteemnqen. Nederland. Certif. Ned. Werk. Schuld 2*/9 Portugal. Oblig. Tabaksmono- policleening (500—5000 Ir.) 4'95a/4 Rentelooze certif. f 6.— Oblig. Ie Serie L 100 3 64 Bulgarije. Zegelleening 1904 5 Hypothee. Staats!. 1892 6 Rusland. Iwang Domhr. Obli gation 4'/i Azik. Japan Obligation 1899 4 Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schuld. O. 1000 P. 3 Venezuela. Dipl. Schuld 1905 3 Hypotheek-Banken- Pandb. Rotterd. Hypb. 4 100 '/4 Pandb. Standaard Hypb. 4'/, 99 Pdbr. Sted Hypb.'sGrav, 4'8 100'/4 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4»/9 100J Pandb. VVestlandsche Hypb. 4 Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/» 100 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 93 Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 4l/t 100 907, 80 44 43" 98 95»/a Pandb. Bataafsche Hypb. 4 Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 Pandb. Hollandsche Hypb. 47» Pandb. Nationale Hypb. 4 2'. Scheepvaart-Maatschappijen. Oblig. L. Smit en Co. Sleep, dienst 4'/j PremieLeeninqen. Bbujie, Loten Stad Antwerpen 1887 Spoorwegleeningen Italië. Obl. Znid-Itaiiaanscbe Spw. Mjj. 3 Diversen Obl. Ned.-Ind. Gas Mjj. 1905 4 94'/, 94 95 100 96 100 97 66'/. 100'/, van alle nog resteerende COSTUMES, COS TUMES TAILLEUR, MANTELS, BLOU- SEN, ROKKEN en JAPONSTOFFEN wordt uit overtuiging, als een werkelijke hulp jn den nood, het boeit. aanbevolen. Na ontvangst van adres per briefkaart wordt d t boekje franco per post toegezonden door BLOKPOfiL'S Boekhan. Zatbommel.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2