■a REGENMANTELS BINNENLAND. JST&2zm4»crTrL A»vi:ivTi:r\Tii:\ Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 3888t0 Staats-loterij BETTBS VAN ROTTEBDAM ONTVANGEN «Ie Nouveauté* Vmenlglng ARMENZORG* Zenuw- en Alaajvlijtlcrs IKaaclgre-v-ex De Dnitsclie Landsmanen) inislcr Prade heelt aan don leider der Duitschcrs in Lal- hanli, advocaat Eger, het volgende telegram gestuurd„Ik verzoek u uw Jandgcnooten te kalmeoren en raad n de Dnitsche uithang borden weder nit te hangen. By den minsten overlast van de zijde der Slovcnen moet een beroep worden gedaan op de lands- rogoering. I)e Dnitsehers moeten en knnnen verzekerd zUn van de bescherming van over heid iwege". De Oo8tenr0kscho regeering heelt inmid dels nan den landspresident van Krain de opdracht doen toekomen om zoo krachtig mogelijke maatregelen te nemen tot verze kering van de veiligheid van personen en eigendom te Daibacb. Mochten zich teekenen voordoen, welke wjjzen op een mogelijke herhaling der uitspattingen, dan moet de landsregeering onmiddellijk zeil hare bevelen aan de politie doen toekomen. Fiunkbijk. Het bestuurbare luchtschip „Maleeot" steeg Dinsdag kwart v66r negenen op, stevende over Issy, Vanvea en Mala koff, passeerde op 550 meter hoogte Chalais Moudon en Rwain dan naar Issy terug, waar het om over half- tien landde. DüITBClII.AlfD. Naar eenige bladen molden, heeft mevrouw Toselli, ex-kroonprinses van Saksen, aan het Bodonmeer oen villa gekocht, waar zy zich 1 November met haar zoontje vestigen zal. Beteekent dit een bevostiging van de geruch ten, die er geloopen hebben, dat zjj haar hu welijk met den pianist wil laten ontbinden V Portugal. De Lissabonsche bladen staan woer vol over de ontdekking van een complot, dat do omverwerping der regcerlng ten doel zou hebben. De monarchisten zijn op tegen weer bedacht en zouden, met de hulp van do Katholieke party, groote hoeveelheden wapenen en munitie in do kloosters opslaan. li ISLAND. Op aandrang dor boogere goestoiykheid is het wetsontwerp, dat vryheld van eere- dienst zou toestaan, toruggonomen om eerst door do H. Synode te worden onderzocht. Marokko. De Duitsche consul, dr. Vassel, te Fez, moet volgens do Petit Parision zoo slecht kunnen opschieton met Moelay Hafid, dat bü Fez verlaten hoeft. Zou do wensch niet de vader der gedach ten zyn? Ambrika. De candidaat der domocruten, Bryan, heeft to Providence oen nacht in don kerker door moeten brengen, omdat by met zyn uuto in een gangetje van 90 kilometer per uur over do wogen gevlogen was. Hy had baastliy moest van de eene verkiezingsmeeting naar de andere. De republikeinen lachen Sn hun vuistje. Zy zullen niet nalaton er op te wy- zen, dat Bryan geen eerbied beeft voor de wetten des lands. De Eerste Kamer,'die Maandugavond ver gadert, zal don volgenden ochtend, Dinsdag, in de afdeelingen bijeenkomen tot onderzoek van nog aanhangige wetsontwerpen, waar onder bot Riviorenwetje. Het plan is verder Woensdag openbare vergadoring to houden ter behandeling van do Visscherywot, do Motorwot en hot entwerp betroffeude de exploratie van delfstoffen. In de Tweede Kamer was gisteren com missievergadering van de rapporteurs ovor de Indischo Begrooting ca over de Post- ovoreonkomst met de Maatschappy .Zee land". Het voornemen moot zyn iu de tweede helft van October een paar weken te bestemmen voor openbarn behandeling van eeuige afdoening eischendo wetsont werpen, o. a. dat tot wyziging van de Militiewet. Spelende op stukgoederen, opgeslagen op don wal aan do Prins Hendrikkade O.Z. te Rotterdam, glood Dinsdag do 9-jarigo N. H. uit, waardoor hy in do Koningshaven viol. Hoewol do werkman H. van E. en de graan- controlour S. P. hom dadelyk nasprongen on naar hem doken, mocb het hun niet go- lukken, den jongen boven water te brengen. Hy verdronk. Te vergeefs is geruime» tyd godregd naar zyr. lyk. Bebangsollinnenkwestie te Goirle. De N. Tilb. Ct. meldt, dat de betrokken organisaties ontkennen, dat de uitgesloten arbeiders de oorsaak zyn soadenf dat het verbod van samenscholing is uitgevaardigd. Volgens de organisaties heeft het zooge naamde relletje zich als volgt voorgedaan Des middags by het verlaten der fabriek- traden eenigo arbeidBWilliger. eenigszins tar tend op tegen eenige vrouwen in de Nieuw- straat. Het gevolg hiervan was, dal, toen die arbeidswilligcn weer naar de fabriek gingen, dezen door oen man, die met de be staande kwestie niets heeft uit te staan, en eenige kinderen met ketelmuziek zyn ach tervolgd. Naar men aan de N. Tilb. Ct. mededeelt, worden door de betrokken firma's pogingen in bot werk gesteld, om voor de uitgesloten werklieden andere arbeiders in dienst te krygen. Door de arbeiders-organisaties zul len thans circulaires worden verspreid ten einde zulks te verhinderen. Men meldt ons: Gisterenmiddag waren do molestaties van werklieden van dien aard, dat de marechaus sees zich genoodzaakt zagen handelend op te treden en de menigte met de blanke sabel uiteen te dryven, die zich daarop spoedig verspreidde. In den nacht van Maandag op Dinsdag is een inwoner van Loosdreeht op den Laarderweg te Hilversum door twee man nen aangerand. Men sloeg hem bewusteloos, waarna de onverlaten zich meester maakten van zyn geld,, gelukkig niet veel, en zyu horloge. Verschillende papieren, die hy by zich bad, werden in do nabylioid van de plek, waar hy Dinsdagochtend gevonden werd, te ruggevonden. Omtrent dezo aanranding meldt de Gooi en Eeml. nader: Dinsdagmorgen omstreeks 6 uur zagen eenige werklieden van do Ripolio-fabriek langs den Ouden Eemnesscrweg een mans persoon liggen. Daar zjj in de meening verkeerden, dat hy dronken was, namen zy geen notitie van hem en lieten hem liggen. Togen 12 uur ging men nog eens kyken en ontwaarde men, dat de man naar een naastby gelegen boschje was gekropen, waar by bewusteloos neerlag, het gezicht geheel bebloed en vorwond. In do nabyheid vond men een doosje muizentarwe,, van welks in houd ook eon gedeelte in zjjn broekzak aan wezig was. Zyn klocding was gehavend, terwyl zyn schoenen ontbraken. De politie word onmiddellyk gowaarschuwd en de gewonde per brancard naar do R.-K. Ziekenverpleging getransporteerd, alwaar dr. Beukers de eerste geneeskundige hulp vor- leende. De man bleek to zyn A., uit Loos drecht. Hy vorklaardo Maandagavond op den Laarderweg aangesproken te z|Jn door twee manspersonen, die hem voorstelden een wandeling te maken, waaraan werd voldaan. Op den Eemnesserweg zou hy plotseling door hen zyn aangegrepen en zoodanig «e- slagon, dat hy het bewustzyn verloor. Hy herinnerde zich nog flauw, dat men hom een soort meel in zyn mond had gestopt. Of dit moei mnizentarwe was, zal de dokter nog moeten beslissen. De politie ging naar aanleiding van dit verbaal op onderzoek nit en arresteerde als verdacht van dezen aanslag den 22-jarigen J. H. v. O. en den 29-jarigeu Th. H. De eerste bekende spoedig aan de mishandeling te hebben deelgenomen, doch verzekerde, dat hy er oen gegronde reden voor had go- had. Do schoenen van A. werden gevonden by de kostvrouw van v. O., die ook als ver dacht van medeplichtigheid is gearresteerd. Het onderzoek duurt voort, Nader kunnen wo nog mededeelen, dat het den commissaris van politie na een streug verhoor gelukt is, ook de andere verdachten tot bekentenis to brengen. Enkel het doosje muizentarwe is nog een duister punt. Het is de politie gistermorgen mogen gelukken verschillende voorwerpen, door A. vermist, op te sporen, waardoor zy verschillende be- wyzen togen de gearresteerden in handen kreeg. *4 I. Dinsdagavond is door de ryks- en ge- raoente-veld wachters te Grouw aangehouden en ter beschikking van den burgemeester gesteld de 21-jarige J. H., van Oosterzee, 1 verdacht van brandstichting in do hooischuur van de boerdery van den veehouder Tj. Wartena onder Grouw. De aangehoudene beeft reeds bekend. Zondag in den vroegen ochtend werd de Plodropsche heido afgestroopt, door een drietal personen, de gebroeders C. en zekere V. De twee Ryksveldwachters nit Plodrop hadden zich op het jachtveld verdekt opge steld. Een schot klonk, een haas taimelde op zyn kop eu verdween in do weitasch van een der Jagers". Toen sprong een der veld wachters te voorSchyn om den haas te be machtigen. De strooper sloeg evenwel met den haas op de vlucht, draaide zich plots om eu legde zyn geladen geweer op den veldwachter aan. Oogenblikkelyk voegden zich de beide an dere stroopers by hun makker. Inmiddels was ook de andere Rijksveldwachter zyn collega te hulp gesneld. Alle drie de stroo pers richtten toen hun geweren op de beide veldwachters. Zy riepen tevens den veld wachter toe: „als je durft te naderen, schie ten we je kapot!" Toch avanceerden de veldwachters, met het succes, dat een der stroopers werd gearresteerd, terwyl de an deren, die in de gelegenheid geweest wa ren, er van door te koöpeu nog dienzolfden dag werden gearresteerd. Het drietal logeert thans in de gevangenis te Roermond. Door de rechtbank te Almelo werd gister de beambte ter secretarie te Holten, neef van den burgemeester, wegens het verduis teren van gelden aan het veefonds te Holten behoorende, tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld, onder aftrek van de voorloopige hechtenis. De eisch was 8 maanden Op de hoogvlakte van Jucbalp, in de val lei van Hornbach, in Tirol, zyn tien scho lieren tengevolge van versch gevallen sneeuw uitgegleden on allen verongelukt. Het koninklyko echtpaar van Spanje gaat Zondag een reis or.tfernemen naar Daitsch land en Oostenryk-Hongarye. Zy reizen over Parys naar Munchen, waar zy don prins regent zullen begroeten. Van 1 tot 3 Oct. zyn zy de gast van keizer Frans Jozef te Boedapest, om vervolgens een paar dagen aan het hof te Dresden door te brengen en daarna naar Weeuen te vertrokken. Do terugreis wordt ondernomen over Nizza. Alltrwege wordt door de fruitkweekers geklaagd over groote schade, door den storm van 1 September jl., aan het fruitgewas toe gebracht. In het Land van Altén a zyn velö fruitboomen afgebroken en ontworteld. Uit Zuid-Holland wordt bericht, dat in die pro vincie weinig peren zullen zyn, vooral win- terpereu, zooals de kleipeer (winter jan, in Groningen veelal „steenpeer" genoemd) en gieser wildeman. De zoote appelvariëteitcn beloven zeer veel, ook zyn er veel goud- reinetten, daarentegen weinig zure bellefleurs. In Noord-Holland, vooral in de Bangert, de den insecten veel schade. Do stand der appelen is vry goed tot goed in Gelderland en in Utrecht, zeer goed in Zuid-Limbnrg en Midden-Limburg, matig tot zeer goed op Zulfl-Beveiand, zeer goed in do Streek, slecht by Schellinkhout, Wyde- nes, Venhuizen en Hem, matig op Walchereu. vry goed in Zeenwsch-Vlnanderen, alsmede op lJsselmonde, by Stelwyk en Leiden, in do Haarlemmermeer by Aalsmeer en in de Beemster, by Loppersum en Berlikura en St. Anna Parochie, goed in het noorden van Limburg, op Voorne en in het Westland, goed tot zeêr goed in de Alblasserwaard, ma tig tot goed in Noord-Brabant, matig in de Hoekscho Waard, zeer goed bjj Winschoten, vry slecht by Dragten. In de Bangert is de appeloogst als mislukt te beschouwen. De stand der peren is overal vry slecht tot matig. De Westlandache kasdruiven staan zeer goed, de uatuurdruiven daareutegen vry slecht. In Gelderland en Utrecht staart de noten zeer goed, in Limburg goed tot zeer goed, in hot Land van Altona en Hoosden goed, oveneens in de Alblasserwaard en in bet oostelyk deel van Zuid-Bevelaud. In hot overigo doel van Zaid-Beveland is de stand slecht tot matig, in Zoeowsch-Vlaandoren matig, op Walcheren vry goed. De hazelnoten in de Bangert zyn mislukt. Moordaanslag op een advokaat. Voor het gerechtshof te Amsterdam werd Dinsdag in hooger beroep behandeld de zaak van een Jbediende op een accountantskantoor, die door de reclftbank aldaar was veroor deeld tot 3 jaar gevangenisstraf wegens po ging tot doodslag, door vier kogels uit een revolver te lossen op mr. Vroesom de Haan, den carator in het faillissement van zyn zwager, die z. i. de zaken niet goed had behandeld. De advocaat-generaal vroeg bevestiging van het vonnis. Naar wy vernemen, is W. C. Veltman, die ongeveer drie maanden geleden uit Me- demblik wist te ontvluchten en in deb nacht van Zaterdag op Zondag, zooals men weet, te Amsterdam gearresteerd werd, Dinsdag middag zwaar geboeid naar de strafgevange nis te Leeuwarden overgebracht. V66r zyn vorblyf te Medemblik had Velt man ongeveer negen jaren in de gevangenis to Leeuwarden doorgebracht, terwyl hy tot 1915 zyn vryheid nog zal tno^teu missen wegens diefstal met braak en poging tot moord. Hy pleegde n.l. inbraak in een perceel aan do Brouwersgracht te Amsterdam en op heetefdaad door de politie betrapt, loste hy een revolverschot op den brigadier van po litie van Stralen, die zwaar lichamelyk let sel bekwam. (L. Ct.) Op een nlein te Madrid zit sedert jaren een bedelaar, e<*n onde man, dan Pedro, die nit een flttit, van een geweerloop gemaakt, wcemoeJige toonen haalt. Vooral in den nacbt, als het leven van de straat gedoofd is en stilte over de stad daald. De correspondent van de „N. R. Ct." vertelt de treurige geschiedenis van den man, vroeger een der gezeten burgers van Madrid, die in een der grooto baizen der Cal Ie de#Alcala woonde. Zjjn vrouw was heel jong gestorven, maar hy had een zoon, die alles beloofde. Een dappere, vurige jongeling, algemeen bemind, een der handig- sten op do amateur-stierengevechten. H-'t ongeluk kwam echter over hot gezin. De zoon spoelde. Een avond had by te veol wyn gedronken, en hy verspeelde meer dan by betalen kon. Om te betalen leende hy bij een woekeraar, en den volgenden avond weer. Steeds raakte hy er dieper in. Ten laatste wilde by een grooten slag slaan. Maar het geluk was weer tegen hem. Toen bij ging, wist hy dat hy zyn vader geruï neerd had. Den volgenden dag was hy ver dwenen, hy was naar Cuba vertrokken. Zyn vader wilde de eer van zyn kind redden en betaalde zoovoel mogelyk, bleef slechts met kleine middelen achter, leidde een ar moedig bestaantje in een klein huisje bui ten Madrid. Hy wilde zyu kind nooit we derzien en werd langzamerhand ook geheel monschensciiuw. Acht jaren goled-n hoorde men in eens, dat de zoon ryk geworden en wederkeeren wilde. Zyn, vader echter bleef volharden in de weigering om hom terug te zien. Het was op oernacht, dat don Pedro goruisch aan zyn voordeur hoorde. Hy stond op en luisterde. Ja. er was iemand, dio voorzichtig en aarzelend de knop poogde om to draaien. Hy dacht, dat hot dieven wareu en haalde zyn geweer. „Win is daar?" vroeg hy. Het werd stil buiten. Toen werd heel zacht geklopt. „Wie is daar?" Er kwam geen antwoord. Hy zag een schaduw en schoot door de tralies naar buiten. Dan was het doodstil geworden en do oude ging weer slapen. Den volgenden morgen kwam men lietir zeggen, dat zyn zoon bui ten lag, met een kogel door het hart, in zyn hand hield hy een enveloppe. Toen men die opende vond men er nauw keurig gorangscbikt de betaling van alle vroegere woeker- en speelschulden. Men wees het den vader. Zyn gelaat bleef strak en koel, als wilde by niet bogrypen. „God heeft hem gestraft" mompelde hy steeds. Voorts zag men dat aan de achterzyde der enveloppe met potlood iets geschreven stond, als had hy die nog af willen geven, toen do deur voor hem gesloten bleof „Vergeef my, vader!" Toen kwamen tranen in zyn oogen. Hy weende. Dagen, weken, maanden lang, weende hy. Van do gevangenis moest men hem naar het krankzinnigengesticht bren gen. Twee jaren werd hy daar verpleegd. Toen men hem vry liet, was hy alleen nog maar versuft en zyn oogen waren blind ge worden. Hy was weer een ryk manen zyn gckcelo vermogen, alles wat zyn zoon had meegobracht, schonk hy weg voor lief dadige doeleinden. Hy keerde naar zyn buisje terug. Op den drempel, waar zyn zoon gevonden was, zat' by weken lang te slypen en te vylen. Op een nacht hoorde men vreemde klanken, en de buren geloofden dat Pedro weende. .Maar toen men opgestann was, om te zien, zat by in het maanlicht voor zyn deur, en haalde zachte klaagtonen uit een fluit. Het was de gewoerloop. Het vorig jaar werd te Heemskerk, by Beverwyk, do kermis afgeschaft, waarmee de bevolking allesbehalve ingeriomen bleek. In plaats daarvan werd een Koninginnedag in 't leven geroepen, welke gevierd werd 1 mot volksf»esten en een' goed geslaagden lichtstoet. De raad had hiervoor f 50 subsidie ver leend, onder voorwaarde dat het feest bui ten de herbergen zoa blyven. Toen 's avonds de stoet ontbonden werd, was het reeds de gewone slnitingstyd, en werden de café's dadelyk ontruimd. Een botsing met de po litie volgde, waarby vooral on3chuldigen klappen opliepen. Maandag was de dag, waarop de jeugd vroeger by gelegenheid der aanstaande kermis zingende door hét 'dorp trok met een lang touw., Ook nu trok men weer zin gend door het dorp. Dit vermaak lokte echter des avonds groote volksverzamelin gen uit, en toen de menigte op herhaalde aanmaning van den burgemeester niet uit een wilde gaan, en naar de politie met een steen werd geworpen, werd de menigte uit een gedreven. In omliggende tninen werden eenige schoten gelost door opgeschoten jon gens. De politie is na versterkt. GOUDA, 23 September 1908.' Aan de Raadsleden is het volgende inge komen stak toegezonden Gouda, 15 September 1908. Voldoende aan 's Raads opdracht om van advies te dienen nopens het by adres van 22 Augustus j.l. door de afdeeling Gonda en Omstreken van den Bond van Nederlandsche Ouderwijzers gedaan verzoek over bet dienst jaar 1909 voor haren Carsns voor de akte van boofdonderwyzer een subsidie van f 400.—, alzoo f 200.- moer dan over het loopende jaar, te mogen ontvangen, hebben wy de eer te berichten dat naar onze meening voor do inwilliging van dit verzoek niet voldoende termen aanwezig zyn. Volgens de by Int adres gevoegde Me morie van Toelichting worden de ontvangsten, buiten het subsidie dezer gemeente, geraamd op f 1360.—, waaronder f 800.— wegens lesgelden van 25 deelnemers; uit eene mede- deeling van den secretaris der Cursus-cum- missie blykt evenwel dat hoogstwaarscbyniyk het aantal deelnemers 4 meer zal bedragen waardoor f 132.— meer aan lesgeld zal worden geiad; zqlfs al wordt beaamd, het geen in de Memorie van Toelichting wordt aangevoerd, dat billykheidshalve reductie wordt verleend by opkomst ónder de wapenen wegens herhalingsoefeningen èn by langdu rige ziekten, dan zal hiervoor stellig toch slechts een deel van deze f 132— noodig zyn. Aan don anderen kant zyn de uitgaven zeer hoog geraamdzoo komt ons eene belooning van f 300.wegens 3 wekelyksche lesuren voor den Leraar in het handteekenen, die slechts eene akte van bekwaamheid voor hot lager onderwys bezit, bnitensporig voor, terwyl naar-ons oordeel het toekennen vu eene vergoeding voor correctie van schril- ielyk werk der deelnemers, wat den leeraar in het Nederlandsch betreft misschien te ver dedigen, by het toch roods ruime salaris van f 300— voor drie lesuren voor den leeraar in ds opvoedkunde overbodig is. Waar dus eenerzyds by een zuiverder raming de ontvangsten f 100.— hooger zyn te stellen en anderzyds by een strict zuinig beheer de uitgaven met f 150.— k f 200— zouden kunnen worden verminderd, blykt eene bydrago nit de gomeentekas van f 200— wederom voldoende om bet te verwachten tekort te dekken. Wy hebben mitsdien de eer den Raad ia overweging te geven aan de afdeeling Gouda en omstreken van don Bond van Nederland sche Onderwyzers ten behoeve van haren Cursus voor do hoofdondorwyzersakto over 1909 toe te kennen een subsidie van f 200—, welk bedrag door ons reeds is uitgetrokken op de ontwerpbegroting voor dat jaar. Het Circus Roberti-Althoff zal op ver- eerend verzoek nog eenige dagen bier ter stedo vortoeven en wel tot en met Maandag avond nog voorstellingen geven. Met St.-Ct. no. 224 zyn verzonden afdruk ken van de statuten betreffende de volgende Vereenigingen Afdeeling „Gouda" van den Ned. Protes tantenbond, alhier. Jongelingsvereeniging op Gereformeerden grondslag „Samuel", alhier. De Goudsche Weerbaarheidsvereeniging, onderafdeeling van Volksweerbaarheid, houdt Zaterdag een nachtvelddienst in vereeniging met de afdeeling Rotterdam. Dezo velddienst vindt plaats in den omtrek van Nieuwer- kerk aan den IJsel. Door de Directie der Koninkl. Nederl. Petroleum My. te 's Gravenhage is by onder- handsch accoord aan den heer H. J. Neder- horst alhier opgedragen het boawen van een laboratorium, schaftlokaal, kolenloods en verdere werken op hare terreinen te Charlois. Aan den heer H. J. Nederhorst Jr. alhier is by onderbandsche aanbesteding opgedragen het maken van eene gemetselde tankfandee- ring met bykomend$ grondwerken te Charlois vaor de som -van f 22.280, een en ander voor rekening van de Deutsch Amerikanisch Petroleum My. te Hamburg. Wy vestigen de aandacht onzer lezers op de advertentie in ons nummer van heden, waarin wordt aangekondigd op Woensdag 30 September een kerkconcert, te geven door de dames A. Noordewier—Reddingius, sopraan en P. de Haan—Manifarges, alt en den heer A. B. H. Verhey, organist. Wy vernamen dat voor hetzelfde concert, dat over enkele dagen in het Karbaas te Scheveningen zal gegeven worden, reeds nu alle kaarten zyn uitverkocht. Een verdere aanbeveling voor 30 September is, dunkt ons, overbodig, de zoo zeer bekende namen van mevr. Noordewier—Reddingius, mevr. de Haan -Manifarges en den heer Verhey spreken voor zich zelve; en bevelen zich zelve aan. Gisteravond had aan den Hem, naby Schoonhoven, een droevig voorval plaats Het 7-j«rig zoontje van den landbouwer H. Baas was 's avonds 7 uur nog niet thuis. Ongeveer halfzeven was by nog by zyn vader op het land geweest en deze had hem gezegd naar hais te gaan. Toen de vader thuiskwam was zyn zoontje er nog niet en direct werd het ergste ge vreesd verdronken. Men toog er op uit met lantaarns en stokken en werd het water op verschillende plaatsen doorzocht, doch niets werd men van het ventje gewaar. Tot eindelyk de landbouwer A. Schouten een paar klompjes in de wetering zag dryven en begreep dat de jongen verdronken moest zyu. Men vond hem met het hoofd naar beneden rechtop in het water staan. Direct werd alles in het werk gesteld de lovensgeesten op te wekken, doch niets mocht baten. Toen besloot men den jongen thuis te brengen, waar de* moeder radeloos van smart den sjongen ontving. De ontboden geneesheer, dr. J. A. De Broyn, kon slechts den dood constateeren. In Bergambacht is door den Gemeenteraad de kermis onlangs afgeschaft en de entire- volutionnaire Gemeenteraadsleden, dio tot de afschaffing hebben medegewerkt, moeten het thans ontgelden. Wy lezen daarover in „De Standaard" o. m. De bewoners leven daar tegenwoordig onder een schrikbewind, alsof zo niet meer Nederlanders zyn, die, volgens art. 4 der Grondwet, „allen gelyke aanspraak hebben op bescherming van persoon en goederen". Dat men in de week, waarin andera de kermis gebonden werd, een weinig „druk" was, kon nog begrepen worden, omdat de kermis nu eenmaal zoo vast in het volks leven schynt ingegroeid. Voor menigeen is het echter onverklaarbaar, dat er ruiten konden worden ingegooid, de nachtrust kon worden verstoord door allerlei geschreeuw en getier, niettegenstaande er de laatste avonden van do z. g. n. kermisweek lamelyk veel politiemacht op de been was. Alleen op den laatsten avond, toen de Burgemeester art. 186 alinea 2 i.i toepassing bracht en de politie met karabynen gewapend was, bleef de orde gehandhaafd. Sinds zyn er al enkele weken verloopen en toch blyft het nog steeds erg rumoerig en nemen de baldadigheden toe. In een dichte drom trekt men''s avonds, met ster nen gewapend het dorp door, zingend, gil lende met spotliederen de „fijnen" begroe tend, onderwyl do ruiten verbrijzelend. De gemeente politie is, enkele dagen gele den met 2 ryksveldwachters versterkt er toch gaat alles zyn ouden gang. Reeds brandde, in den nacht van 31 Aug. II. de grooto boerdery af van den heer Roo- ker, waarvan de oudste inwonende zoon lid is van den Gemeenteraad en tot de antir. party behoortoorzaak van don brand onbekend Donderdagavond werden er, weer bü een tweetal personen van „rechts", rui ten ingegooid en in den nacht van Zatordag op Zondag heeft men den voorgevel van de woning* van den heer S. van den Oever, antir. lid van den Raad, begoten met een mengsel van carboleum, waardoor de stee- nen en het houtwerk bedorven zyn. Straten en wegen worden onveilig gemaaktde nering lydt er ondor, omdat men 's avonds niet meer buiten durft, om iukoopen te doen. Boven itpande hadden we reeds geschreven, toen we nog vernamen dat Zondagavond weer ruiten zyn verbryzeld in de woning van het hoofd der Chr. school, by den beer G. Boss, manufacturenbandelaar, zoon van ds. Boss en by den beer J. de Jong, be woner van het hulp-telephobnkantoor. Het is goed dat deze dingen eenR open baar worden. Zoo zoetjes aan wordt het tyd om eens in te grypen en te zorgen dat daar in Bergambacht orde komt. Kan de gemeentepolitie haar taak niet af, dan wordt het tyd dat de Rynsoverheid do zaak in banden neemt. Het moet nu eens uit zyn met die onge regeldheden. (Hbld.) MARKTBERICHTE». Gouda, 34 September 1908. GRANEN. Vast TarweZeeuwsche 9.10 9.50. mindere dito 8.75 i 9.10. Afwijkende 8.25 i f 8 60. Nieuwe - f Rogge Zeeuwsche 7.20 4/ 7.50. Polder 6.25 a f 6 60. Buitenlandsche imr 10 kiln t fx per 50 K.110 7.25 a 7.50. Kanariezaad 9— k f 10Karwijzaad: per 50 Kilo ij.— k f 18.50. Koolzaad: 11.504/13.50 >er Hectoliter. Erwten: KOokerwten 10— Buitenlandsche voererwten per 80 ilo 8 10 k 8.40. Boonen bruine Boonen. ia— k /14 Witte boonen 4 12— a /14—witte boonen 4 Paarden boonen f 7.50 4 Duiven boonen 8.— 4 8 45. Mait per 100 KiloAmerikaanse he Mixed 8.75 4 o— Kleine ronde 8.50 4 8.75. Vkimark r. Melk ree, redel. aanvoer, handel en p-ijzea zeer matig. Vette rarkens, red. aanvoer, haudel matig, to 4 23 ct. per halt K.G. Biggen voor Engeland, redel. aanvoer, handel matig, 18 4 20 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel vrijwel, ®-9° k 1.30 per week. Vette Schapen, redel. aanvoer, handel zeer flauw, 21.— 4 25— Lammeren, redel. aanvoer, handel «eer flauw, 16.— 4 ao— Nuchtere Kalveren, eenige aanvoer, handel vrijwel, 9.- 4 12.-. Graskalveren goede aanvoer, handel matig, f 45 - 4 80—. 81 Fokkalveren io 4 16.—. Kaas, aangevoerd 85 partijen, handel vlug, ie kwal. 27.— 4/29—, ade kwal./ 14.— 4 26 Zwaardere 17 k jr.— Noordtiollandsche 35. Boter 879 stukken van 1/, KG. H.n.lel zeer vlug. Goeboter 1.50 4 1 60. Weiboter 1.30 4 1.40 5n Klasse. Trekking van Donderdag 2d Sept No. 15808 t 1000, 1179, 4314 en 0695 ieder l 400. 6996, 8699, 17370 en 20265 ieder l 200. 43, 2698 3755, 13394. 14805, 14846, 17784 on 17920 ieder 1 100. Pr0r.en von l 70. 222 3712 6851 10608 13247 15848 18624 38 19 6993 SI8 13445 56 18734 40 3832 7016 10950 59 62 96 550 38 56 11109 13612 15973 18982 909 56 7196 11210 23 16178 19029 31 4090 7215 68 98 16350 90 85 4199 20 70 13761 71 19128 1092 4253 7318 11454 13802 95 19264 1294 91 19 11601 60 16416 19470 1519 4325 7635 49 13942 170(14 19517 31 4528 36 11738 50 83 90 34 4816 7892 68 61 17131 19677 1741 5134 7917 11937 14041 90 19732 1921 93 8152 97 14171 17238 19807 2212 5279 90 12063 14219 17353 19917 91 5392 8229 12265 26 17475 20073 2476 5528 57 72 14428 17577 20169 2619 5642 8404 12345 48 17840 20316 66 47 17 56 65 17951 20470 3112 89 8557 12634 14540 18215 20535 22 5748 8796 45 14638 35 20817 37 5857 9062 12705 16236 63 32 3218 90 9114 37 15306 18408 20748 49 6097 9463 12814 15402 13 61 3368 6278 9640 78 92 18 83 3501 6431 9701 12987 15618 79 84 28 6681 61 13006 15697 18502 88 3619 6739 11X107 86 15729 18610 20917 Afloop der Openbare Verkooplng van Onroerende Goederen, gohouden op Donderdag 24 September ten overstaan van Notaria Koeman. No. 1. Een Hoi», Schuur en Erl, Boomgaard, Tuingrond, Rietland en Water, op Elfbovon te Reenwük, kooper A, en A. 1). de .long te Gouda voor 1 2300 Nos. 2 en 3. Een Huis met Koestal, Schaar en Erl eu een perceel Tningrond, Riet land en Veenplas, te Reeuwpk, koopor I'. C. W. Begeer te Gonda voor 1 960. No. 4. Een Huis, Scharen, Erl, Tuin, Riet land en Veenplas te Reenwyk, kooper A Vermeulen te Reenwyk voor l 1210. No. 5. Eenige perceelen Rietland, Rniglland en Veenplas te Reenwyk, kooper P. C. W. Bogoer te Gonda voor 1 700."- No. ff Eenige perceelen Rietland, Rniglland en Veenplas te Reeawyk, kooper M Koster te Reeuwjik voor l 1150.— No. 7. Een Huls met Erl en Bouwland te Reeawjjk, kooper G. Vente te Reenwiik voor 1 400.—. DINSDAG 22 SEPT. L.K. H.K. StaatiUemnqen. Nemsrlisd. Certil. Nod. Werk. Scbnld 2'/, 75 Portugal. Oblig. Tabaksmono- polieleening(500—5000lr.)4',,95"/4 Rentelooze certil. I 6.— Oblig. Ie Serie L 100 3 64 Bdloarue. Oblig- Tabakslee- ning 1902 r 6 95s/, Hypothee. Staatsl. 1892 6 96i/, Rbslakd. Iwang Dombr. Obli gation 4'/. 90'/, Azir. Japan Obligation 1899 4 80 Columbia. Geconsolideerde Bnitenlandscbe Schold. O. 1000 P. Vexezuela. Dip). Scbnld 1905 3 Hypotheek' Banken Pandb. Botterd. Hypb. 81/, Pandt). 8tandaard Hypb. 4'/, Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4' Pandb. Ctreehtaeho Hypb. 4 44 43', Pandb. Westlandsche Hvpb. 4 pb. 4 98 94,/, 99 1000, 98'/, - Pandb. Znld-Holl. HypU Pandb. Algemeeno Groninger Scheeps-Hypb. 41/ 100 Pandb. Nederl. Hyp. l'and- brietbank 4 93 Pdb. Nefl. Scheeps-Hypb. 4'/, 100 Pandb. Bataalsche Hypb. 4 97 Eerste Ncd. Hypotheokbriel- 6ank 4 97 Pandb. Hollandsche Hypb. 4'/, 95 Pandb. Nationale Hypb, 4 ÏOO Scheepvaart-MaateeJuippi/en Oblig. Ia. Smit en Co. Sleep- dienst 41/, 100 Premieleenintfen, Beluik, Boten Stad Antwerpen 1887 97. Spoortee<tteeninffen talie. Obl. Znid-Italiaansche Spw- My. 3 66'/, IHvtreen Obl. Ned.-Ind. Gas My. 1905 4 99'/, - in in groote verscheidenheid van do goedkoopste tot do beste genres. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 19 Sept. Anton Gerard, ondera T, G. van Leeuwen en T. Ktamman. 21. Martins Stophanus, onder» P. J. Revet en M. J. Keldur. 28, Gerardn Jobnnns, ouders J. Toyncnbnig on A. Plomp, Cornells, ondera '1'. Knor en .l.t'oryn. -24. .Niqolaas Jan, ouders L. Koot en A. Both. WiUielmina Johanna Jacobn, ondera A. van den Heovel 011 L. van Es, Tetro- nella Adrlana, ondors H, ,1 van Munster en N. A. do Vries. OVERLEDEN". 24 Sept. A. do Grnll, wed. W. van LeoBt, 69 j. GEHUWD: 23 Sept. W. Lngtbart en D. Molenaar. L. Nieveld en J. van Schnik. KeouwUk. GEBOREN Aarjaantje, ondors ,1. Ryinars- dain en M. Schoot». - Maria .Mianna, ouders C. Kalsboven en A. Ballert. Cor nelia, ouders G. Kooy on L, Verboom, Simon Joacpbns, ouders W. do Ryk on C. do Keyzer. GEHUWD: M. Verbeek en H. Kasbcrgcn Getrouwd: Dr. D. W. IJSsSEL DJfi SCHEPPER KM M. G. FIJAN, dio inodo namens wodorzydsche Familie hun hartoiykon dunk botuigon voor do lalloozn blijken van belangstelling by bun huweiyk ondervonden. Haarlem, 24 .September 1908, AMet ling UHOHHKIUIIII. ROZEN DAAL HOEK PARADIJS GOUDA Deze Inrichting stelt zich ten dool om oudo, gebruikte en overtollige hntshondeiyke voorwerpen toelke ook, zoo veel noodig te roparooron, en hoofdzakeiyk aan minge- goeden voor goedkoopo pryzen te verkoopen. De daarop behaalde Winat komt geheel ten goede aan de neutrile Veroenlglng ,Ar- m&nnorg". wordt nit overtuiging, als een werkelyke hulp in den nood, het boek. aan bevolen. Na ontvangit van adree per briefkaart wordt d t boekje franco per po«t toegezonden door BLOKPOfSL'8 Gooknan- Zaïtbommcl kSOSUM-MSSt UaaacrfciM m W| wialulttra hl

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2