ERVEN kooping MUREN, Vrijdag 2 October 1908. No. 10756. oemant Huitenlandsch Overzicht. FEUILLETON, DA mnastlek en Onder O:n.s- Kleinhandel in sterken drank. ri van nur tniild. taling der koop- Verspreide Berichten. o. Itaat wordt door 1ruggegr. rerkr., ingsotoorn., ver ten, eni., vetinchb en lendenpijnen, eheel vernieuwd ogen, wijk O No. IF, aan de Drape root 24 Centiaren, staling der koop- RF, aan de Wil- i. 121, groot 58 bonden, van vele ec ERF, aan de ■oot 42 Centiaren, oor f 18.55. honden, van vele et grooten TUIN, bende BOVEN- Turfmnrkt, wyk )ot 2 Aren, 82 A I V E It T RN TlEH 15 regels 10 Centen. Naar het Duitsch. n o. week voor 13.— ir f 10.48. bonden HUIS en irsstraat, wyk H n. staling der koop- >or f 2.50. dere BETIMME- aan de Robaar- jroot 2 Aren, 91 ND AG 19 OCTO- 308, des voor- elf nren, in de „VREDE BEST” ;aan van den te tcbtigen de laatste 'eiling van 10 tot 9 tot 11 nnr. Notaris KOEMAN haddjrlMte «n p. alddel Voor Metres ünderachoenwerk, CM illllsr Ca ktmerk.— Met uitzondering van een paar nationalis tische bladen, bespreekt de Parysche pers het Casablanca-incident met gematigdheid, l'eleto* n ito. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dage.lijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F C E N T EN. )or 1 1.40. >penn<n^en 7.9 jor 1 2.05. i ERF, aan de No. 2, groot 25 worden na afzon- geveild" en afge- )or f 3.—. IRF, aan de Cap- L3, groot 26 Cen- )or f 1.75. ERF, aan de 22, groot 63 oor 1 1.40. en ERF, aan de 23, groot 58 i^lrfooii «2 worde» «’epl intst a 50 Centen; iedere reg-el meer Groofe letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad ver ten tien ‘01 I van Ain-ed-Dauleh ge- oor f 2.—. m ERF aan de 9, groot 52 Cen- Duitbchland. De keizer zal denkelijk de eerste opstij ging van de „Zeppelin I”, het nieuwe be stuurbare luchtschip, gaan by wonen. Voor 15 October verwacht men de opstijging evenwel niet. Op Samoa wordt druk leest gevierd ter gelegenheid van het verblijf va« vier Ame- Zooals bekend is werd verleden jaar de Berljjnscbe advocaat dr. Karl Liebknecht, lid der sociaaldemocratische party, wegens een brochure over de weigering van den militairen dienstplicht, tot 11 jaar vesting straf veroordeeld, op grond van „voorbe reiding tot een daad van hoogverraad”. Kort daarna werd tegen hem een disciplinair onderzoek ingesteld,door de Kamer van Advocaten te Berlijn, over de vraag of hy als advocaat kon gehandhaafd blijven. De Berljjnsche Kamer beantwoordde die vraag bevestigend. Thans is hiervan hooger beroep aangeteekend by het „Ehrengerichtshof für die dentschen RechtsanwAlte” te Leipzig, dat nu op 10 October zal hebben te beslis sen of dr. Liebknecht, na zyn ontslag*uit de vesting, nog als advocaat mag woorden be schouwd. z BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. ia, i® der Drank wet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen het navolgende ver- aoek om verlof voor den verkoop van alcohol- houdenden drank, anderen dan sterken drank, van W. F. Kuijken, in de benedenvoorlocaliteit van het perceel aan de VVijdstraat, Wijk A no. 43. Binnen 2 weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren inbrengen. Gouda, den 1 October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. 1.01 INHi; COURANT en Advertentieblad roor Gouda en Omstreken, slechts mogeljjk, als iedor zyn eigen weg gaat." „Dat doen wjj immers reêds," zei Dorn- berg koel. „Neen, Otto." gaf zy ten antwoord, „ik wil vry zyn, onafhankelijk, ook met betrek king tot myn verkeer en myn genoegens. Als je dat niet aanstaat, dan moesten wy liever terstond scheiden." „Hoe overdreven!" mompelde Dornberg, stond op, liep tweemaal de kamer op en neer en bleef dan weder staan. „Je wilt dus geen scheiding?" vroeg Ho- landine gelaten. „Waartoe? Men heeft toch zekere ver plichtingen tegenover zyn familie en zich zel- ven na te komen." „Gewen je er dan van dit oogenblik af aan. dat ik myn eigen weg ga, Otto." „Heb ik je dan ooit dwang aangedaan?" „Ja, je hebt mij gedwongen aan het ge- zels I’. 7 ’oven deel te nemen en met menschen te vti’. ren die my vermoeien en vervelen. Ik vil eindelijk een leven naar myn eigen sm 1 ’c leiden, dat met myn geestelijke be- hoe.ii vereenkomt." Dvu’urg boog spottend voor haar, terwijl zy option 1 en langzaam het kleine salon ver liet, siiHs langen tyd weer met zich zelve tevreden en opgeruimd. (Wordt vervolgd.) gelegener tyd een internationale regeling voorstellen. Aan de regeeringen, die de Berner ver dragen hebben bekrachtigd, werd de dank der vergadering betuigd. De Engelsche uitgave van het bulletin van de vereeniging werd door een ruime toelage verzekerd. Aan de ambtenaren van het internationale bureau zal een pensioen verzekerd, worden. Het volgende congres zal in den herfst van 1910" te Lugano gehouden worden. Volgens een brief aan het Berliner Tage- •>lalt, heeft de cholera dezen zomer vreeselyk huisgehouden in verschillende streken van China. In de steden Hankou, Han jang en Woe-tsjang moeten alleen 30,000 menschen bezweken zyn. In de vreemdelingenwyk te Han-kou waren tot einde Augustus ook 10 Europeanen aan de ziekte gestorven, o. a. de jonggetrouwde secretaris van het Duitsche consulaat en zyne vrouw. Het jongste optreden der Bulgaren wyst er niet op, dat zy van plan zyn hel in beslag genomen stuk der Oostersche lynen terug te geven. Naar uit Philippopel gemeld wordt, zyn de stations van de lijnen op Oost-Roe- melisch gebied door militairen bezet en er zitten tegenwoordig beambten van de Bul- gaarsche staatsspoorwegen in stede van het vroegere personeel achter de kaartjeslokettep. Dat duidt niet op een voornemen om de be zette lyn terug te geven. Trouwens minister president Malinof (die gisteren te Sofia terug gekeerd is vorst Ferdinand wordt Zaterdag uit Hongarije terug verwacht) heeft zich ook in een onderhoud met een persman duidelijk in dien zin uitgelaten. Tot een teruggave van de lyn kon de regecring niet overgaan, zeide hij, maar aan een onafhankelykver- klaring van Bulgarije dacht men niet. De geruchten, die daaromtrent liepen, waren onjuist. Als men een telegram van gisterenavond uit Konstantinopel gelooven mag, dan heeft de Porte besloten by haar standpunt te vol harden, dat de onderhandelingen over de spoorwegkwestie tusschen de wederzydsche regeeringen moeten gevoerd worden en niet, zooals Bulgarye wil, tusschen de Bulgaar- sche regeering en de spoorwegmaatschappij, die eenvoudig de pachtster der lynen is. Een telegram uit Russische bron meldt, dat de driedaagsche beschieting van de stad Tabris niets uitgewerkt en bewezen heeft, Het congres voor internationale arbei- dersbescherming te Luzern heeft Dinsdag in haar tweede algemeene vergadering het verbod van nachtarbeid voor jeugdige per sonen behandeld. Het congres besloot het volgende In het algemeen moet dit verbod voor alle arbeiders van beiderlei kunne tot de voltooiing van het 18de jaar ingevoerd wordenvolstrekt geldt het tot het 14de voltooide jaar. Uitzonderingen zyn alleen geoorloofd in gevallen van overmacht en by zekere seizoenswerkzaamheden, verder voor een bepaald soort van werk in glas blazerijen by wyze van overgangsmaatregel. De vereeniging voor arbeidersbescherming blyft by hèar verlangen, dat jeugdige per sonen volledige nachtrust genieten, zal de omstandigheden nader onderzoeken en te' uitgang. Hy wilde Juno begroetendeze keek echter kalm voor zich uit, alsof zjj nooit een woord met hem gewisseld had. St. Alban werd vuurrood, drukte zyn hoed diep iu de oogen en verdween. Thuis gekomen, nam graaf Dornberg een avondblad, om iets naders omtrent de zaak St. Alban te lezen. Holandine verliet anders gewoonlyk om dezen tyd het salon. Ditmaal bleef zij zitten en keek Dornberg* met baar ernstige oogen aan. Otto! Ik heb iets met je te be spreken." De graaf keek van zyn courant op. „Zoo?" „Voel je niet, Otto, dat het zoo niet lan ger kan begon Holandine kalm, gelaten. „Wat bedoel je daarmee?" „Ik verdraag dit lev.en niet langer," ging de gravin voort. Dornberg schoof onrustig heen en weer. Hy haatte alles, wat aanleiding tot schan daal kon geven. „Wil je mij verwijten doen?" vroeg hy zacht. „Ik neem toch myn plichten waar." „Zeker," zei zy, terwyl zij even met het hoofd knikte. „Ik denk er ook geenszins aan, je aan te klagen. Wy zyn beiden een voudig het slachtoffer der vooroordeelen van onzen stand geworden, dat is alles! Een draaglyke verhouding tusschen ons beiden is Préant: Men heeft ongelyk, by een tweede schipbreuk Neptunus aan te klagen.” Na de tweede acte keerde Juno met graaf Dornberg en baron De Valadon, een getrouw bezoeker van het salon der vorstin Eristew, terug. In den loop van het gesprek vroeg deze de vorstin, of zy gravin Mac-Donald kende. Juno antwoordde bevestigend. „Is haar eigenlijke naam niet miss Hor- tinbras?” „Neen, mejuffrouw Lindenström.” „Waarlijk?” zei Valadon met iets onge- loovigs in zijn stem. „Merkwaardig, dan ge lijkt zy sprekend op een dame die ik als miss Hortinbras gekend heb. A propos,” ging hy na een oogenblik voort, „weet gy reeds, dat graaf St. Alban by de justitie in verdenking staat?” „Waarom dat?” vroeg Wendenstein, die zichtbaar aangenaam verrast was. „Er zyn verdachte zaken aan het licht ge komen,” ging baron De Valadon voort, „by de bank, waarvan hy vice-president is.” „Welnu?” zei Wendenstein, de oogen op Juno vestigende. „Dat is heel eenvoudig," antwoordde zy, „we laten hem links liggen." En zy bewees nog denzelfden avond, hoe goed zij zulks kon. Toen men den schouw burg verliet, stond graaf St. Alban aan den dat de uitgezonden tuchtigingsexpeditie van ongeoefende soldaten te zwak en ondeugdelijk is. De twee partyen hebben nu den Rus- sischen consul gevraagd, tustfbhenbeide te komen. In de stad heerscht groot gsbrek aan brood, daar de toevoer van meel itit den omtrek op bevel staakt is. Ingevolge de bevelen van den minister van justitie hebben do verschillende parketten een circulaire aan de besturen van ren-onder- nemingeo en aan de bookmakers gezonden, waarin wordt medegedeeld dat voortaan weddenschappen by wedstrijden als liasard- spelen zullen worden beschouwd, telkens wanneer de wedders niet kunnen bewyzen, dat zy met kennis van zaken de verschil lende kansen der loopende paarden kunnen berekenen. Dit is het geval zoowel voor den „pari mutuel” als voor den „pari A la cöte”. Het „Handelsblad van Antwerpen” meent, dat na deze ernstige waarschuwing wel elk wedden bij rennen tot de geschiedenis zal behooren. Deze wed«geschiedenis heeft volgens dit blad echter nog een geheel ander gevolg gehad, nl. dat minister Renkin minister van koloniën wordt. Het blad weet mede te doelen, dat de heer Helleputte, voordat hij met verlof naar Zwitserland vertrok, offi cieel zyn boogere ambtenaren meegedeeld heeft, dut hy de portefeuille van koloniën zou krijgen. Plotseling werden Renkin en Helleputte beiden telegrafisch naar Brussel ontboden den heer Renkin werd tpen door den koning het vuur zoo na aan de schenen gelegd, dat hy niet anders kon doen, dun de portefeuille van justitie verwisselen met die van koloniën. Na het optreden van minister Hunkin togen de weddenschappen bij de rennen, vond men het beter hem van justitie te verwijderen baron Desramps-David stunt bekend als iemand van minder strenge puriteinsche denk beelden. d beneden voor !.O5. houden HUIS en ipgaug hebbende nge Groenendaal, groot 1 Are, 14 terwijl men de verwachting uitspreekt, dat de heele quaestie op vreedzame wyze zal opgelost worden. Toch wordt er by de bespreking van de juridische zijde der zaak op gewezen, dal het Duitsche consulaat, behalve de drie Duitsche deserteurs, ook drie anderen van vreemde nationaliteit hulp verleend heeft. Moge wellicht voor de eerste drie de stelling houdbaar zyn, dat het consulaat hen als Duitschers onder zjjne bescherming beeft mogen nemen, dan heeft de consul toch in ieder geval, door steun te verleenen aan vreemde deserteurs, zyn ambt misbruikt. Wanneer de Duitsche consul, schrijft de „Figaro”, geen onderscheid maakt tusschen Duitschers en niet-Duitschers, dan blijkt hieruit, dat hij de vluchtelingen hiflp ver leend heeft ter wille van hun „desertie” als zoodanig, en niet ter wilier van hun natio naliteit. De stemming en het standpunt van de politieke «kringen geeft de Petit Parisien” weer, als dit hlad schrijft Ook w(j kunnen niet anders dan van harte de bylegging van deze nog duistere quaestie wenschöh, maar voor het oogenblik hebben wy nog geen enkele reden te gelooven, dat het ongelyk aan onzen kant zou zyn. Onze goede wil zal in deze niet voor dien van Duitschland onderdoen en wy wenschen des te meer een vriendschappelijke oplossing van het incident, daar wy overtuigd zyn, dat deze quaestie om zoo te zeggen een schakel vormt in de geheele Marokkopolitiekbeide zaken kunnen niet van elkaar gescheiden worden. Wy voor ons meenen, dat men hier rekening zal houden met de correcte houding welke de keizerlijke regeering heeft aange nomen by de gedachtenwisseling over Moulay Hafid’s erkenning. 44) „Ge zjjt opeens zoo ernstig.-Eerlijk gezegd," ging de vorst voort, „bevalt u my tegenwoordig beter dan toen ter tyd. Juno behaalt verovering op verovering,” ging Wen denstein voort, „thans is Dornberg haar speeltuig.” „Wil u my daarmee ergeren gaf Holan- t dine glimlachend ten antwoord. „Geloof my, ik heb liever, dat Dornberg zich met andere dames bezighoudt, dan met mij.” „Een schoone vrouw I” mompelde Wenden stein, terwyl hy Juno door zyn tooneelkyker gadesloeg. „Ach, gij vermoedt niet,' hoe ik lyd, en daarbij ben ik razend* verliefd op haar.” Holandine lachte. „Waarlijk, ge zjjt grap pig, vorst,” sprak zQ; „men kan met u geen medelijden hebben.” „U lacht? Ook gy zjjt harteloos gewor den, naar ik zie. Is dit dan een wet onzer tegenwoordige maatschappij ,Ik antwoord u met een gesegde van Reuter seint uit Stockholm, d.d. 30 Sept. De verkiezingen voor de Tweede Kamer zyn afgeloopeu. Daar van een aantal afge vaardigden de party, waartoe zy behooren, verschillend was vermeld, kan de samenstel ling der Kamer niet precies worden opge geven. De uitslag van de verkiezing is on geveer aldusde rechterzijde heeft in de nieuwe Kamer 85 zetels tegen 100 die zy tot dusverre had, de linker ongeveer 109 tegen 90 thans, de gematigden ongeveer 10 tegen 20 thans, de sociaal-democraten 33 (thans 17). Het aantal leden van de Kamer bedraagt 230.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1