Nightcap REGENMANTELS Openbare Yerkooping 11 WillIHlAIUilIk BINNENBAND. Stadsnieuws. 3888te Staats-loterij cTCet Itfrije toonaai BEURS VAN BOTTERDAM (Ie Nouveautés Af/t/vms /7rr//rfa .wv/rstfrfrtt ADV KIITENTI ISN Faillissement I). Nieuw veld. te GOt DA, Notaris Hoeman, Herstelplaats Stoom- en andere Werktuigen, J. AltKMlN Co., te GOUDA. Machinerieën en Gereedschappen. diens Franscbe brevetten van uitvinding zon afkoopen voor 500,000 frank. Na de proeven geslaagd zyn en de proefnemingen byna zijn afgeloopen, komt Weiller voor de vraag te staan, wat hy met zjjn brevetten moet doen. Wat bent n nn van plan, vroeg de jour nalist aan Weiller. Weiller antwoordde ongeveer als volgt Ik ben «enigszins verlegen met deze vraag. Ik vraag liet mijzelf nog af wat er van moet komen. Wel staat by my vast, dat ik geen zaak van koopmanschap zal maken van deze uitvinding. Mjjn particuliere be langen maak ik ondergeschikt aan die van het land. Eenige vrienden hebben aange boden, de brevetten van mij over te nemen. Ik heb geweigerd. Wat mij tot nadenken stemt is de groote belangstelling die de buitenlandsche regeeringen aan den dag leg gen voor de proeven van Wilbar Wright. Sedert hy te le Mans bezig is, wordt zyn werk dagelijks gevolgd door Engelsehet en Duitsche deskundigen. Er is maar een ding dat my spijt, en dat is, dat ik geen buiten landsche brevetten machtig heb kunnen worden. Had ik die kunnen krijgen, dan had ik die al lang veilig in een la geborgen. Wright is nog niet klaar met zyn proeven, maar den prijs van 500,000 frank dien ik hem geboden heb heeft hij al lang verdiend. Er doen zich nu uitzichten voor, die ik tot dusverre niet heb bespeurd en ik geef mij rekenschap van de gewichtige beteekenis der vliegtoestellen in oorlogstijd. Niet alleen voor den oorlog te land, maar vooral voor den oorlog ter zee. De verovering van de lucht, dat is het klinkt paradoxaal de ondergang van alle vloten ter wereld. Be denk maar eens dat men voor het geld dat een modern slagschip kost vijfduizend vlieg toestellen kan vervaardigen. Wat blijft er over van een oorlogsvloot, wanneer een zwerm van vliegtoestellen komt aangevlogen, die alle een veertig of vijftig kilo ontplof bare stof kunnen meedragen, een hoeveel heid, voldoende om een oorlogsschip te ver nielen Stdl eens dat de Russen in Port- Arthur in plaats van hun vloot vijfduizend vliegtoestellen hadden gehad, of minder nog. Dan zou de Japansche vloot haar taktiek volstrekt hebben moeten wijzigen en Port Arthur was behouden gebleven. Het vlieg toestel is het einde van de oorlogsvloot. De oorlogsvloten zullen in 't vervolg alleen nog maar ver van de kust een slag kunnen leve ren, voor de kustverdediging zullen .zy niet meer kunnen worden aangewend. Reeds heeft Wright met zyn toestel veel bereikt. Ongetwijfeld zullen er nog allerlei verbeteringen mogelyk blijken en o. a. mag men verwachten, dat er middelen zullen wor den gevonden, het toestel beter te beveiligen tegeu storm. Nog twee groote vluchten heeft Wright in den zin, een vermoedelijk met een zak zand by zich en een met een passagier. Als nieuwtje deelde Weiller mede, dat hy, in overleg met Wright en diens medewerker Hart O'Berg, by een Fransche fabriek een bestelling had gedaan van vijftig vliegtoe stellen. Met die nieuwe toestellen zullen tal rijke.proeven kunnen worden genomen. Weil ler rekende op de medewerking van vliegers als Blériot, Delagrange en Farman, als Wright weldra vertrokkon zou zyn. Waarschijnlijk gaat Wright naar Amerika terug. Verspreide Berichten. Duitbohland. Een gelukkige stad is Duisburgdaar heeft men over het jaar 1906/07 een over schot van 1.250.000 mark. Een millioen ztl als reserve beetemd worden, de rest zal voor instellingen van gemeen nut besteed worden. Bismarck's buste zal 18 October in hot Walhalla te München worden geplaatst. Noch. het Beiersche hof, noch de keizer zullen daarbij tegenwoordig zyn. Mogelyk wel de tegenwoordige opvolger van den jjzoren Rijkskanselier. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Boheemsche landdag is Woensdag weder onder algemeen tumult uiteengegaan. De Tsjechen konden het den Duitschers niet vorgeven, dat zy „Die Wacht am Rhepi gezongen hadden in een der vorige zittingen. Resultaat: groot gekijf, dat eindigde met een oorverdoovend kabaal, doordien do afge vaardigden op kindertrompetjes bliezen, floten en schreeuwden. Rusland. In het postkantoor van Sobolin in Siberië hebben Tscherkessen 23.000 roebel aan goud uit de goudwasscherjjeu en 50.000 roebel baar geld geroofd. Amerika. Zoo men weet, was in Asuncion (Paraguay) wegens ontdekking van een samenzwering de staat van beleg afgekondigd. Die staat van beleg is thans tot 31 Maart 1909 ver lengd. President Roosevelt heeft verklaard, niet to zullen antwoorden op Bryan's laatsten brief, daar de polemiek ontaard is tot per soonlijkheden. STATEN-GEN ERA AL. K MS H H T K H A Iff K ff. Vergadering van Donderdag 1 October. Postcontract met de „Z «e 1 a n d". Goedgekeurd werd het contract met de maatschappy „Zeeland" betreffende het ver voer van do brievenmalen. Motor- en R ij w i e 1 w e t. By de voortzetting var. het debat over bit wetsontwerp tot wijziging van de Mo tor- en Rywielwet, blijkt de heer Verheyen tegen Ijet ontwerp. Hoewel geen voorstander van het moderne verkeerswezen, is hij o. a. van meening dat men, indien men eenmaal aanneemt dat de automobiel recht van be staan heeft, en men haar roem en kracht erkent, van dit voertnig geen misvormd, verminkt verkeersmiddel mag maken. Het gevaar zit 'm niet in de snelheid, maar in de omstandigheden waaronder de bestuurder rijdt. De heer van Heeckeren van ^Cell verdedigt het ontwerp met een beroep op het buitenland, waar nog strenger bepalingen tegen het snel rijden van automobielen bestaan. De heer Laan bestrijdt het ontwerp uit e.en oogpunt van het belang van het vreem delingenverkeer en industrie. Deze spreker raadt den minister aan te verklaren dat hy niet vasthoudt aan de bewuste bepaling van 10 kilometers, opdat de Kamer vryer in haar beslissing korae te staan. De heer Havelaar sluit zich aan bij den heer van Heeckeren, dat het buitenland nog strenger tegen het automobilisme optreedt en ontkent, dat het onderhavige wetsontwerp 'de automobiel onmogolyk maakt. De minister van Waterstaat acht zyn stand- pant bekend. Hij is geen voorstander van de 10 KM.-maximnm, maar wel van 15 KM., gely'k in het oorspronkelijke ontwerp ook was voorgesteld. Doch, door het amendement van Citters aan te nemen, bepaalde de Tweede Kamer het maximum op 10 KM. Hoewel tegen den zin van spreker, moet hij echter de Kamer tóch aanraden het otftwerp aan te nemen, omdat daarin, buiten die 10 kilo meterkwestie, andere regelingen van gewicht voorkomen die, door verwerping, ongedaan zonden worden gemaakt Overigens heeft de minister voldoende vertrouwen in het goede doorzicht van de Gemeentebesturen, dat zy niet tegen de blijkbare bedoelingen van Re geering en Parlement in, de bevoegdheid, die hon gegeven wordt om binnen de be bouwde kom de maximum-snelheid van 10 kilometers vast te stellen, zóódanig zullen gebruiken, dat daaruit ontzettend groote be zwaren zullen voortvloeien. De minister waarschuwt overigens tegen da wel wat overdreven bezwaren tegen de 10 kilometer-bepalingvooral bv. was over dreven het argument van benadeeling der industrie. En voordeelen zyn er toch ook te vinden, als minder gevaar en vermindering van de stofplaag. De minister vat de bepaling overigens zóó op, dat de bewuste snelheid niet voor de bebouwde kom in haar geheel gelden zal, doch alleen voor die gedeelten van de kom, waarin het drnkke verkeer of de plaatselijke omstandigheden de maximum-snelheid van 10 KM. noodzakelijk maken. Mocht blijken dat de Gemeentebesturen de bepaling anders opvatten, dau zou hij niet aarzelen om hun de bevoegdheid tot snelheidsregeling door wetswijziging te ontnemen. Na replieken, waarbij 6e minister ver klaart het niet als een persoonlijk échec te beschouwen als de wet valt, wordt het wetsontwerp tot wijziging der Motor- en Rywielwet aangenomen met 28 tegen 16 stemmen. Opsporing van delfstoffen. Ten slotte werd behandeld het wetsont werp betreffende het opsporen van delfstof fen van Staatswege. De heer Reekers ontwikkeld als hoofd grief daartegen, dat het schendt het parti culiere eigendomsrecht, gewaarborgd in de Grondwet en het Borg. Welb. Ook vreest spr. dat deze Staatsexploratie gaandeweg zal leiden tot Staatsexploitatie. Spr. begrijpt niet, waarom in deze tijden van niet ruim voorziene schatkist, en van aangekondigde versterking van Rijksmiddelen millioenen zonden moeten worden uitgegeven, waar voor veel minder het doel bereikt kan worden. De beer Regoet wil uitsluitend Staats exploratie als zy gepaard gaat met Staats exploitatie. Alleen voor wetenschappelijke doeleinden is exploratie, die zeer dnnr is, en ons wellicht 4 5 millioen galden kan kosten, niet gerechtvaardigd. De heer van den Biesen motiveert zyn stem voor het wetsontwerp, dat noch strijdt met Grondwet, noch met Burg. Wetboek, noch met de bestaande Mijnwet, en daaren tegen 't voordeel biedt dat men te weten komt, wat er onder onzen bodem zit. De heer van Nierop vraagt naar hetgeen het exploratieplan der Regeering zal kosten. Sproker wil voor geleidelijk explpreeren geld toestaan, anders zolMn particulieren gaan profiteeren van den tot dasver verrichten voorbereidenden arbeid van den Staat. Spreker betoogt voorts de noodzakelijk heid van herziening van de 'wet in 1810. De minister van Landbouw verdedigt het ontwerp, waarvan de eenvoudige bedoeling is, de Staat in de gelegenheid te stellen in de eerstvolgende 15 jaren een grondig onder zoek naar den bodemryk iom van Nederland te doen en das ons land gedurende dien tijd voor exploreeren van particuliere zijde te sluiten. De minister meent, dat er in ons land ook plaats is voor particnliere concessie. Het wetsontwerp wordt ten slotte aange nomen met 28 tegen 4 stemmen. Kamer daarop tot nader verdaagd. T II V IC M0 MC K M n K It. Vergadering van Donderdag IgOctober. Geopend 1.45 min. Voorzitter: Jhr. mr. J. Röell. Regeling van werkzaamheden. Do Voorzitter meent dat de Kamer prys stelt op eenig reces tusschen het vermoeiende afdeelingsonderzoek en den openbaren be- grootingsarbeid. Het komt hem voor dat voor dit reces in aanmerking komt de tijd tus schen 23 October en 3 November. (Luid gelach). Het is moeilijk een dag voor openbare be raadslaging aan te wyzen, maar Donderdag zou allicht met de behandeling van eenige ontwerpen kunnen worden aangevangen. (Geroep Neen, neen De beraadslaging zon dan moeten loopen over eenige ontwerpen, die reeds lang op de agenda staan en waarvan enkelen tot verkorting van den begrootingsarbeid kunnen leiden. In aanmerking voor behandeling zouden komenhet subsidiewetje voor de Brusselsche tentoonstellingRegeeringsregle- raent voo» Indië met de motie-van Twist over de rechtspositie v, n Indische officieren onteigening te Arasterdamwijziging Ge meentewet openbare verzamelingen inter pellatie-Troelstra in zake de werkloosheid mynwetje-van KolCura(jaosche mijnwet wijziging Militieweten motie-Schaper inzake den 10-urigen arbeidsdag, indien de tyd dit toeUat. De heer Verhey wenscht in geen geval het belangrijke Militiewetje te behandelen. Het vereischt ernstige studie, waarvoor thans den tyd ontbreekt, nu de Kamer volop in het afdeelingsonderzoek zit. De heer Van Nispen (Nijmegen) vraagt ook namens andere leden om het reces te doen ingaan op 16 October. Voor de leden is 10 dagen reces te kort om zich grondig in te werken in den begrootingsarbeid. De heer Bogaardt vraagt niet te behan delen, het Indisch Regeeringsreglement en de motie-Van Twist over de rechtspositie van den Indischen officier. Ook daarvoor is ern stige stadie noodig. De heer Troelstra wenscht een definitieve bepaling van het tijdstip van behandeling van de motie-Schaper in zake den 10 aren- dag. Een zoodanige behandeling is in overeen stemming met den wensch des voorzitters om de begrootingsdebatten niet te beperken. Wordt de motie niet behandelt, dan komt de bespreking jaist by de begrootingeen behandeling ook krachtig door de arbeiders gewenscht. De heer van Vlijmen wenscht geen over laden programma. De Kamerleden hoe goed gezind ook, zyn gewone menschen. Zij heb ben minstens 3 weken noodig voor de voor bereiding voor de Indisohe begrooting. Be handeld men nu vóór het reces te veel, dan kan men eerst 10 November voor de Indi sche begrooting bijeenkomen. De heer Arts vraagt Dinsdags de verga deringen te beginnen om 12 uur, omdat op een vroeger uur de leden nit het Zoiden en Noorden uiet aanwezig kannen zyn. Op an dere dagen zou men dan één nur vroeger kunnen beginnen. De heeren weten dan toch niet wat met hnn tyd te doen. De Voorzitter zegt, dat van hem geen voorstel in die richting is te wachten. Vroe ger kwam men reeds Maandag bijeen. Vöor het overige kan van hem ook niet uitgaan het voorstel ora reeds 16 October op recès te gaan. Ook het vorig jaar ging men zonder tegenspraak in op een voorstel van gelyken aard als thans wordt gedaan. De Militiewet is nu aan de orde gesteld omdat anders de mogelijkheid is afgesloten om deze wet nog te doen gelden voor de lichting 1909. Tegen niet behandeling van de wyziging van het Indisch Regeeringsreglement bestaat minder bezwaar. De behandeling van dit ontwerp moet dan verschoven worden tot de Indische begrooting. De motie-Schaper staat achteraanwat niet zou zyn geschied, als de heer Troelstra geen interpellatie had aangekondigd over de werkloosheid (gelach). Daarenboven gaan ontwerpen voor moties van orde. Op het denkbeeld Van Vlijmen: terugkeer var. de Kamer, na het reces, op 1,0 Novem ber, kan spreker niet ingaan. De heer Van Nispen zegt dat het geboorde verleden jaar, dus de ervaring pleit voor een op reces gaan met 16 October. Spr. zon wel willen voorstellen, de Militiewet vooraan te plaatsen, en dan op reces te gaan, wanneer de behandeling daarvan is afgeloopen. De heer Van Vlijmen wil allereerst de Militiewet behandelen, dadelijk na afloop van het afdeelingsooderzoek en dan, zonder bepaling van den datnm van het reces af te wachten, wat nog meer kan worden gedaan. De heer Verhey 6telt voor de Militiewet njet te behandelen vóór het reces. De heer Boogaardt stelt hetzelfde voor ten aanzien van het Indische regeerings reglement en de meergenoemde motie-van Twist, De Voorzitter is bereid aan dit laatste verzoek te voldoen. Dit ontwerp en deze motie worden dus niet behandeld. In stemming komt alsnu het voorstel van den heer Verhey, om niet te behandelen liet voorstel tot wyziging van de Militiewet. Het wordt verworpen met 35 tegen 31 stemmen. De voorzitter brengt alsnu in behandeling het voorstel, om na het afdeelingsonderzoek, doch niet voor 8 October, de opeubaro be handeling van de ontwerpen, zoouls deze straks zyn aangegeven, aan te vangen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Lobman wordt echter de volgorde zoodanig gewijzigd, dat de wet in zake de open bare inzamelingen komt achter de Militiewet. De beer van Nispen zegt, dat nu niets bepaald is omtrent den datam van hot ingaan ^ipn het reces. f De Voorzitter zegt, dat de Kamer elk oogenblik vry is, om weer ontwerpen van de agenda af te Voeren. (Gelach De heer Troelstra komt er tegen op, dat zyn interpellatie achter de militiewet komt. De laatste wet zal veel tyd vorderen en van do interpellatie komt dan niets. De Voorzitter herhaalt zyn argumenten voor het eerst behandelen van de Militiewet. De heer Troelstra stelt voor, eerst de in terpellatie, dan de Militiewet te behandelen. De heer Lohman vraagt, welk practisch resultaat de heer Troelstra van zyn inter pellatie verwacht. Spr. verwacht alleen be schouwingen, en dan moeten volgens do usantie de ontwerpen voorgaan. De heer Troelstra zegt, dat de heer Lob man reeds thans treedt in een behandeling der motie. Dat is thans niet aan de orde. Spr. wil intusschen wel zeggen, dat hy de regeering zal vragen, maatregelen tot voor ziening in den oogenblikkelyken nood te nemen. Het voor8teI-Troelstra (eerst de interpel latie, dan Militiewet), wordt aangenomen met 40 tegen 32 stemmen. Daarna wordt de vergadering gesloten. Er is dus conform* het voorstel des voor zitters besloten in openbare vergadering byeen te komen na het afdeelingsonderzoek doch niet vóór 8 October. De uitslag van de gisteren te Utrecht gehouden stemming voor een lid van de Prov. Staten in Utrecht I (vac.-Coblyn) is als volgt; aantal kiezers 8138, uitgebracht 3345 geldige stemmen, waarvan op mr. W. L. P. A. Molengraaff (vryz. dem.) 1609 en op mr. W. H. J. Royaards (lib.) 1736 stem men werden uitgebracht. G'ekozen is dus mr. W. H. J. Royaards (lib.). Naar de „Zw. Ct." met zekerheid verneemt, heeft de heer Th. de Meester, ond-minister van financiën, de hem vanwege de liberale party aangeboden candidatnur voor het lid maatschap der Tweede Kamer in het kies district Ommen, aangenomen. Nederland en Venezuela. De verwaten president der Venezolaansche republiek heeft geweigerd, van den Duitschen gezant een tweede nota van Nederland over het conflict aan te nemen, aangezien deze slechts in 't algemeen de Nederlandsche be langen kan waarnemen. De nota moet door een Hollandschen specialen gezant worden aangeboden, zei de president. Een lastig geval met dien Senor. Hij ziet dat Nederland niet op één krjjg met hem gebrand is; 't zou de Nederlandsche schat kist vermoedelijk alleen kosten, en daar van maakt hij nn gebruik door steeds nieuwe airs aan te nemen. Tenzij een andere mogendheid alsnog haar vriendschappelijke tusschenkomst aanbiedt, en beide partijen geneigd zijn daarvan ge- bruik te maken, schijnt een minnelijke op lossing van het geschil niet wel meer mo gelijk, schrijft thans het „Hbl.", dat vrij wel van den aanvang af den degen in de schede heeft willen laten. Inderdaadtenzij oen andere mogendheid tosschenkomst aanbiedt. Een nieuwe bezigheid voor de Neder landsche diplomatie. Gemengde Berichten. De vereeniging „Het Vrjje Ruilverkeer" geeft eeu vliegend blaadje nit; „De invloed van de Handelspolitiek op de ontwikkeling van Landbouw en Nijverheid in Nederland", een Vertaling van de Nota, door den secre taris overgelegd aan het var. .3 tot 8 Augustus 1908 te Londen gehouden Internationale Vrijhandels-congres. In de gommery van de firma Enschedé en Zonen te Haarlem viel gisteren een 40-jarige werkman achterover van zijn machine. Hy was op slag dood. Te Weert Boshoven (Limb.) nam gisteren G., een jongeij*van 12 jaar, een met hagel geladen geweer van den zolder en legde uit gekheid op zyu 22-jarige zuster aan. Het schot ging af en trof het meisje in het geluat. Na een nur lijden trad de dood in. Mon herinnert zich wellicht de arrestatie van de zoogenaamde Dnitscho dievenbende, die in den uatfiit van den 9den September een reeks van inbraken in do Suikerbakker- steeg te Amsterdam pleegde. Veel hebben zy daar uit den aard der zaak niet kannen buitmaken, hnn geheele vangst bestond uit wat gedragen schoenen en kleedingstokken. Het mocht der recherche gelukken, deze goederen by den opkooper M. B. in de St. Nicolaasstraat te Amster dam op te sporon. Gisteren is jufvrouw B„ die de goederen gekocht had, geconfronteerd met de aangehoudenen, gebrs. H. Dit bad tot resnltaat, dat zy hen herkende als die genen, van wie zy de kleedingstokken heeft gekocht. De verdachten bekenden daarop, zeggende dat zy uit broodsgebrek tot diefstal geraakt zyn. Dezer dagên is een kapitein van het Franschu leger te Rysel al heel ongelukkig te pas gekomen. Hy had een kast in zyn woning zoo afgesloten, dat iemand, die de kast mocht openen, daardoor een revolver zou afvuren, die in de kast was geplaatst. De kapitein schynt daar niet om te hebben gedacht op een oogenblik dat hy haast had. Hy moest naar Brest vertrekken en deed, onnadenkend, de kast open. Het schot ging af en dc kogel trof den kapitein in do buik. De kapitein, Emile Marsal, is naar het zie kenhuis gebracht. Zyn toestand is hopeloos. Gisterenmiddag omstreeks 5 nar had te Rotterdam een ernstige aanryding plaats tusschen een electrische tram en een vracht wagen. De vrachtrijder G. V., die met zekeren J. N. op den bok zat, wilde op de Noordblaok by het postkantoor uitwyken voor een achter op komenden tramwagen, doch kwam daar door in botsing met den motorwagen 140 van lyn 7. De schok was zoo geweldig, dat de beide mannen van den bok geslingerd werden. V. bad de tegenwoordigheid van geest zich aan de tram te grijpen en werd door het geopende raam op de plaats van den chanffenr, door de zich daar bevindende passagiers naar binnen geholpen, zoodat hy er met een paar lichte kwetsuren afkwam. N. was er erger aan toe. Hij sloeg tegen de Rtraatateenen en moest met hevige pijnen naar het Ziekenhnis vervoord worden. De schok was zoo hevig, dat het tnig brak en bet paard rechts, de wagen links van de tram geslingerd werd. Ook nog een andere daar staande wagen kreeg een schok en bekwam schade. Men meldt uit Noordwjjkerhout Gistermorgen had alhier een ongeluk plaats. Een melkboer reed met zyn zoon met de melkkar naar de stad, toen, by de Leidsche vaart gekomen, het paard voor de melkkar gespannen, schrikte voor een naderende hondenkar en in de vaart sprong, vader en zoon meesleurende. Toen hnlp naderbij kwam om de ongelukkigen nit hnn benarde positie te redden, was het (eeds te laat. By beiden waren de levensgeesten reeds geweken. Wij vernemen, dat de Londensche aristo craten zich illasie8 hebben gemaakt om een stukje te bezitten van Culliraan, waarvoor zy tien-, twintigmaal den prijs van het karaat aanboden, mits de echtheid hnn officieel ge waarborgd werd. Koning Eduard ontving daartoe talrijke verzoeken. Naar wy vernemen zal de afval verkocht worden ten voordeele van sommige bijzonder arme hospitalen in Engeland. De agenten ▼an de kroon zullen rechtstreeks handelen met de koopers en men verwacht mooie zaken te doen. Ook is reeds beslist, dat de beide geslepe Cullimans 't volgende jaar niet in den Tower tallen worden geëxposeerd. Evenals van de Koh-ih-Noor zullen getronwe imitaties van zuiver cristal worden tentoongesteld. ('8-Hert. Ct.) Te Groot-Schermer is reeds sedert om streeks veertig jaren een lek in den ring dijk van den Minnemeerspolder. Ondanks herhaalde nasporingen is men er nooit in geslaagd de plaats to bepalen waar dit lek zyn oorsprong'heeft. Enkele jaren goleden ontstond plotseling eene inzinking in den ringdijk en werd een gedeelte daarvac weg gespoeld. Omdat het lek in den laatsten tyd weder grootere afmetingen aannam, doet thans het heemraadschap „De Eilandspolder", hetwelk beheer voert over de Minnemoer, over een grooten afstand eene diepe houten schoeiing langs het boezemwater slaan, in de hoop eindelijk den ondergrondschen waterloop te zullen stniten. (Alkm. C.) Men schrijft ons nit Haarlem Het mnsenm van Kunstnijverheid te Haar lem werd gednrende de maand September bezocht door 549 belangstellenden. De tentoonstelling van Orientaalsche bor duurwerken die thans geopend i* blijft nog steeds de belangstelling wekken. De aan het museum verboDden boekerij werd, nadat deze inrichting eenigen tyd voor het inventariseeren en classificeefen der boek en plaatwerken gesloten was, met September weder geopend en werden gedurende die maand 148 boek- en plaatwerken naar ver schillende plautsen van ons land in bruikleen verzonden. Op de aan het musenm verbonden school voor kunstnijverheid werden de lessen primo September hervat en wordt de inrichting thans door 142 leerlingen bezocht. Het plan bestaat om het onderwys der lagere klasse aanzienlijk uit te breidon, ten einde de grondslagen voor het meer gevor derde onderwijs, dat zich voornamelijk in praktische richting beweegt, op meer dege lijke wyze te vestigen. Hierdoor zal eon geleidelijke en degelijke overgang van de lagere School op het practische ambacht wor den verkregen waardoor de leerlingen in staat worden gesteld, die kennis op te doen die hen later, ais ze zich tot degelijke werk- krnchten in het kunstambacht zullen hebben ontwikkeld, ten goede komt. Versterking der middelen is daartoe nood zakelijk en do Commissie koestert de hoop dat do Regeering, de Provincie en de Ge meente haar daarom krachtig znlien stennen. GOUDA, 2 October 1908. Hedenmorgen werd ten hureele van den garnizoens commandant aanbesteed de leve ring van de benoodigde aardappelen voor het garnizoen alhier. Ingeschreven werd door: Boelens, Zwolle voor f 2,18 A. Hondriksn - 1,97 W. Kreeuwen - 1,83 A. A. C. van Asch - 1,67 De „St. Ct." no. 230 bevat de koninklijk goedgekeurde statuten der afdeeling Onde- water var. den StichtRchen Boerenbond. Zy stelt zich ten doel, in aansluiting met den Nedorl. Boerenbond, de zedelijke, stof felijke en maatschappelijke bolangen van den Boerenbond in het algemeen en die barer leden in het bijzonder vóór te staan en te bevorderen en tracht dit doel te bereiken door het honden van vergaderingen, van lezingendoor het verspreiden van ontwik- kelingslectnnrdoor het ten behoeve en voor rekening van de individneele leden aankoopen van veevoeder, kunstmest, hooi en stroo en werktuigen, ten bate van den landbouwdoor het verstrekken van of 8tenn verleenen aan landbouw-onderwys. 5e Klasse. Trekking van Vrydag 2 Oct. No. 381, 2458 en 16286 ieder 1 1000. 4525, 5974, 11767, 14652 en 18684 ieder f 400. 375, 4145, 9818 en 17823 ieder 1200. 2878, 3096, 3301, 4773, 6344, 7447, 9136, 9483, 10652, 11312, 11999, 14414, 14811, 14848, 15114, 15398, 17176, 17299 en 17461 ieder 1 100. Prjjzen »an 70. 55 3134 5969 9017 12422 15780 18670 85 47 95 32 97 15826 71 96 3299 6053 85 12564 27 18741 98 3338 6215 89 12602 15961 18865 257 3429 6120 9121 82 75 18923 75 58 83 39 12808 16007 19258 331 3674 6539 9261 92 86 19438 454 95 6170 9326 99 16106 45 597 3797 79 9429 12922 10299 55 656 3890 91 9633 13017 16525 19573 85 3939 6859 9831 13100 60 97 785 4009 7084 9908 13243 16612 19632 98 23 7502 90 13464 16820 34 990 4132 7610 10008 18514 26 82 1165 4212 11 10121 63 74 95 1306 4343 31 64 13672 17008 19711 1447 66 65 10217 13746 26 71 52 74 67 10610 65 17133 97 63 96 69 72 13811 17307 19836 1613 4465 7748 10701 35 75 66 1776 4524 7830 10958 14179 17401 80 1821 4672 7910 G7 93 38 19922 1941 4731 95 11146 14205 17512 75 2136 4818 8205 11388 14302 74 76 2266 82 32 11502 14838 17736 96 87 5120 8366 17 14968 86 20020 2454 5220 75 66 88 17845 46 2592 24 8482 11695 15243 52 20202 2650 39 98 11728 15407 18036 20300 2732 5307 8566 39 li 18165 20426 34 68 8648 12029 43 99 20618 2905 95 8816 67 15513 18423 20737 81 5530 8962 12101 28 18526 20817 3069 5861 68 12395 15692 18609 83 72 5917 80 12417 15739 5e Klasse 7e Lijst No. 11117 1 70 m. z. 11177 I 70. Voor een goed gevulde zaal gaf het Vry'e Tooneel gisterenavond in „Ons Genoegen" eene voorstelling met als hoofdiiumni"r „Ha, die Naj>pie" en „Zjjn Edelachtbare". „Ha die Nappie" is een dolfe klucht, die vlot gespeeld werd. De automobielfabrikant Straal hoort thuis deu geheeien dag over Nappie spreken; zijn vrouw, schoonvader, niche on dienstmeid hebben den geheeien dag den mond vol van Nappie met wien zy dwepen. Om daaraan een eind te maken inviteert Straal Nappie oftewol Nap. de la Mar, by zich thuis en komt met hem overeen dat de laatste zich zóó ploertig en onbe schoft als een bandiet zal gedragen, dat Straal's hnisgeilooteii een afkeer van Nappie znlien krygen. Het lenkt spel van Nappie veroorzaakte onbedaarlijk lachenook de overige medespelenden deden hun best. Een der scènes, die waarin Nappie tot Movrouw Straal's kamenier wordt gepromoveerd, zou eenigszins „gewaagd" kunnen genoemd wor den, dochnu jaHet Vrye Too neel, nietwaar Het publiek heeft zich, te oordeolpn naar het daverend applaus ge amuseerd. De heer en Mevrouw Speenhof, zongen op de ons van hun bekende manier eenige liedjes, van welke wy het duet „de Rozen- boom" wel het mooiste vondenook do „begrafenis van een vrijgezel" en „ons Hol iandsch Ideaal" zyn verdienstelijk. Ook Nap. do la Mar gaf eenige liedjes ten beste, waarvan „Wat ik tegen de vrou wen heb" en „Nappie huilt en Nappie lacht" ons lut best bevielen. Het slotnummer van 't progrumma was „Zyn Edel Achtbare", de bekende klucht waarin wordt voorgesteld do weigering van een Brahnntsch burgemeester om „Spienof" met zyn gezelschap in zyne gemeente te laten optreden. De hierin voorkomende allerleukste zetten en moppen deden het publiek scha teren het is dan ook een zeer komisch paar: de Burgemeester en do president van „Eer en deugd". Als „Spienof" dan aantoont dat zyn liedekens niet gemeen zyn en eenige voor den Burgemeester (die daarby de noo- dige potjes bier naar binnen werkt) zingt, begint deze er, ook al ten gevolge van de werking van het bier, schik in te krygen en zingt en danst zelfs met „Isadora Dnncan" inmiddels ook ten tooneele verschenen. Kortom, deze leuke klucht werd goed ge speeld en heeft ons gelegenheid gegeven hartelijk te lachen DONDERDAG l.OOT. L.K. H.K. Staatsleemni/eii. Nederland. Certif. Ned. Werk. Schuld 2Vt 75 Portugal. Oblig. Tabaksmono- polieleening (500—5000 fr.) 4L 95*/4 Rentelooze certif. f 6.— Oblig. le Serie L 100 3 64 Bulgarije. Oblig* Tabakslee- ning 1902 5 95»/, Hypothee. Staatsl. 1892 6 96s/g Rusland. Iwang Dombr. Obli gation 4'/, 90'/« Azie. Japan Obligatien 1899 4 80 Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schnld. O. 1000 P. 3 44 - Venezuela. Dipl. Schnld 1905 3 43s Hypotheek-Banken. Pandb. Rotterd. Hypb. 3 94/, - Pandb. Standaard Hypb. 4'/, 99 Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4' s 1000« Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 98l/„ Pandb Westlandsche Hypb. 4 98 Pandb. Zuid-Hoïl. Hypb. 4 96!/i Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/» 100 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 93 Pdb. Ned. Scheéps-Hypb. 4'/, 100 Scheepvaart- Maatschappijen. Oblig. L. Smit en Co. Sleep dienst 4>/, 100 Premieleeninqcn. Bki.gie. Loten Stad Antwerpen 1887 97 Spoorwegleeningm t talie. Obl. Zuid-Ttaiiaansehe Spw. My. 3 66*/« Ihvcrecn Obi: Ned.-Tnd. Gas My. 1905 4 997, - ONTVANGEN in in groote verscheidenheid van de goedkoopste tot de beste genres. Predikbeurt bU de Remonstrantsche Gereformeerde Gemeente alhier. Zondaar 4 October, 's voormiddag» 101/, uur, lis. H. VAN ASSEN DEL ET. KOSTELOOS. By vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam van 30 September 1908 is D. A. NIEUWVELD, schoenwinkelier en schoen maker wonende te Gonda verklaard in staat van faillissement en zalks met benoeming van den Edel Achtbaren Heer Mr. M. POLAK tot Rechter Commissaris en van den onder- getoekende tot curator. De curator, Mr. M. M. SCHIM VAN DER LOEFF. op MAANDAG 12 OCTOBER 1908, des voorni ddags nren, in do Sociëteit „VREDE BEST" aan de Markt te;i over staan van den te Haastrecht gevestigde»! VAN De in volle werking* zijnde EN VAN gedreven wordende onder de firma bestaande in WOONHUIS, wyk Q No. 67, FABRIEKSGEBOUW, BERGPLAATSEN en OPEN TERREIN tyzonder gunstig gelegen aan den Kat ten- singel op den Hoek van de Van Strjjenstraat Kadaster Sectie A Nos. 3371, 3372 en 3373, groot 8 Aren. Kf ZULHÜ met de daarby zynde tot de fabriek be- hoorende Te aanvaarden 1 December 1908. Broeder by biljetten, die evenals nudere inlichtingen te bekomen zyn ten Kantore van Notaris KOEMAN voornoemd. Eohte Oude Jenever P. HOPPE. Verkrygbaar by PB KT KUS J Let op cachet en kurkhrand.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2