mè BINNENLAND. Wintermantels, .jZ2r&&tmx7?rL STATEN-GENEUAAL. T1 ir êc §c k u M n ft Stadsnieuws. SPORT. 333 ste Staats-loterij BEURS VAN BOTTERDAM Ontvangen r.Ad.RlCHTERliC-. Rotterdam. eerste Daitsche immigranten in Amerika mijn hartelijkste ep beste wenschen aan voor het welslagen van den Duitsch-Amerikaanschen Nationalen Bood. Van den eersten dag af aan tot op heden hebben de Amerikanen van Daitsche ge boorte en afkomst een belangrijk en eervol deel gehad aan de geschiedenis van de groote natie". Uit het verslag van de politie te Londen or er het jaar 1907 blijkt, dat de Londeneche straten hoe langer hoe gevaarlijker worden. Het aantal ongevallen neemt in de laatste jaren belangrijk toe. Bij dergelijke onge- lakken toch kwamen in 1905 172 personen om, terwijl er 11,688 gewond werden, in 1906 waren deze cijfers respectievelijk 212 en 14,060, maar in 1907 stegen zjj reeds tot 283 en 16,772. De „W. G." wijst er op, dat deze toeneming van het aantal onge- lakken plaats had jaist in de jaron, waarin de nieuwe ondergrondsche spoorwegen allen waren geopend, waarvan men vermindering van de drukte in de overvolle straten ver wachtte. Door de motorbus werden 33, door de motortram 22, door de paarden-oinnibas 14 personen gedood. Vroolijker is deze bijzonderheid uit het verslagLonden telde in 1907 niet minder dan 1199 koetsiers van over de zestig, 263 koetsiers van meor dan zeventig jaren oud. Een bewijs van den goeden invloed vau de lucht, al kannen we dan ook niet zeggen van de frissche lucht, merkt de „W. G." hierbij op. De hoofdredacteur van de Matin", de heer Stéphane Lauzanne, heeft den minister van marine Thompson gevraagd wat hij dacht over de marine en welke plannen hij beraamde om een einde te maken aan de voortdurende ongelukken. De minister verklaarde ten volle vertrou wen te stellen in de commissie, die thans de oorzaken tracht vast te stellen van de jongsten ramp op de „Latouche-Tr 6ville. Hij zag de juistheid in van de bewering, dat de scheepsartilleristen en de artillerie-direk- ties geen voldoenda voeling hielden. Hü hoopte door het instellen van een korps zee artillerie-ingenieurs, waarvoor het ontwerp reeds door den Senaat is aangenomen, aan dit kwaad tegemoet te komen. De invloed van deze verbetering kaffa echter na een jaar of twee eerst praktisch geVoold worden, en de minister begrijpt, dat de natie terstond wil zien ingegrepon. Daarom zal hij binnen eenige dagen do geheele artillerie directie herzien en de noodige credieten hiervoor aanvragen. Voor alles echter moet men absoluut ver trouwen blfave stellen in de marine, zoowel in haar personeel als in haar materiëel. Verspreide Berichten. DumcHLAitu. Voor don braud in DonauoBchingen is tot heden een millioen mark bijeengebracht. Men kan das met de wederopbouw beginnen. Spanje. De Spaansche kapitein van Kljpenick, Emilio Sanpredo, die in uniform van Spaanscb officier zich uitgegeven had voor een prins Battenberg, broeder der koningin, en in tal van Spaansthe steden een roi gespeeld had, is tot 21/, jaar gevangenisstraf veroordeeld. BlIBLAN». Van Maandag tot Dinsdag kwamen te Pe tersburg voor 111 nieuwe choleragevallen en 58 sterfgevallen, ilet aantal zieken is gedaald tot 1585. Drie man van do equipage van een En- gelsch stoomschip, van Kroonstad te Tornea in Finland aangekomen, zjn als verdacht aan cholera te lijden afgezonderd. Te Warschau is een bom ontploft, dio een anarchist de trap opdroeg b{l een fa brikant, die al gernimen tijd achtereen dreigbrieven ontving. Den anarchist werd het lichaam opengereten. Hij hnis werd ge deeltelijk vernield. AmEKIKA. Zoowel de repablikeinsche als de demo cratische partij lijden aan geldgebrek. De trusts schuiven natuurlpk niet meer af. Op tochten met mnziok, fakkeloptochten, vuur werk enz. om reclame te maken voor de caudidaten, blijven nu acliterwego. Schriftelijk beantwoorde vragen. Op de volgonde vragen van den heer Hels- dingen omtrent verleend uitstel van leveran tie aan een firma, waarvan het werkvolk in staking was (Ingezonden 17 September 1908), 1. Is het juist, dat door de regeering aan de firma A. Hovers, te Tilburg, waarvan" het werkvolk in staking is, uitstel van leverantie Is verleend van opgedragen rijks werk 2. Indien ja, op welke gronden berust het verleende uitstel 3. Is de minister bereid by nadere over weging ten spoedigste op dit besluit terug te komen P luidt het antwoord van den heer Talma, minister ven landbouw, nijverheid en handel (ingezonden 6 October 1908) als volgt 1. Niet door de regeering, maar door de directie der .Staatsmanen in Limburg is aan de firma A. Hovers, te Tilburg, uitstel ver leend voor de levering van mynwagens. 2. Dat uitstel werd verleend nadat door de directie voornoemd van de genoemdo firma de mededeeling was o .tvangen, dat een werkstaking onder de Tilburgsche me taalbewerkers was uitgebrokeD, waaraan zonder uitzondering al hare werklieden deel namen. B|j het verleenen van het uitstel stond vast, dat de Staatsmijnen aan de te leveren mynwagens in den eersten tyd geen behoefte hadden. 3. Het verleenen van het uitstel was aan de rpgeering tot op het oogenblik, dat do vragen tot baar gericht werden niet bekend in verband toch met de tot dusver bfa de Staatsmijnen gevolgde gewoonte zbu de re geering eerst bij de betaling hiervan kennis hebben gekregen. Het is den minister gebleken, dat de di rectie der Staatsmijnen bij het verleenen van uitstel slechts heeft gelet op de vraag, in hoeverre naar hare meening bij vertraagde oplevering der mfcnwagens te zijner tijd kor ting zou moeten worden toegepast en geens zins beoogde in te grijpen in het conflict, ontstaan tusschen werkgevers en arbeiders er. dat de directie Bij nadere overweging tot de slotsom gekomen is, dat in de ge geven omstandigheden het verleenen van uitstel beter achterwege ware gebleven. In hoeverre voor te late oplevering kor ting zal worden toegepast, zal te zijner tijd worden overwogen. De openbare vergaderingen van de Tweede Kamer worden hervat op Dinsdag 13 dezer, voormiddags te elf uur. Gemengde Berichten. De viaschar C. van Rpoyen, te Naarden, bezig zynde met krabben op baars te vis- 8chen, kreeg beet en wilde .opslaan", doch het scheen dat er een monster aan zijn hen gel zat. De hengel brak in twee stukken èn het voorste gedeelte verdween mot het snoer, 's Avonds bij maanlicht ging de vis- scher krabben zooken. In zijn roeiboot meende by op het water zyn 's middags ver loren hongeltop te zien glinsteren. Toen hy den verloren top greep, werd de roeiboot eensklaps voortgetrokken over eap afstand van meer dan 100 meter. Toen l^wum de .kracht" boven en dit bleek eeu karper te zjjn, die ongeveer 20 pond zwaar was. De vnscher wist met iftspanning hot dier in de boot te krijgen, doch moest alle krochten inspannen zyn prooi er in te houden. De omvang van hef beest was 60 c.M. (Hbl.) Mon herinnert zich de welgeslaagde in braak in den goud- en zilversmidswinkel van den heer Pampus aan de Leidschestraat te Amsterdam, waar voor een kapitaal van byna 20.000 aan gouden en zilveren goede ren ontvreemd werd. Men weet ook, hoe de politie voor onge veer vier weken een der vermoedelijke da ders op het spoor kwam. Bij een winkelier waren toen gouden broches etc. te koop aangoboden, waaraan de diamanten ontbra ken. De winkelier toonde toen de voorwer pen aan den heer Pampus, die ze positief als zyn vroeger eigendom herkende on ze terugkocht. Do verkooper had de domheid begaan, een der voorwerpen af te leveren in een apothekersdoosje, waarop de naam Vos stond te lezen. Van de familie Vos, wonende Staringplein 14 te Amsterdam, werd toen aanstonds éen zoon gearresteerd. Dezer dagen vervoegde zich, naar wy ver nemen, een bejaard heer by een der Ara- 8terdamsche transportondernemingen en stelde zich voor als de heer Van Eist, die naar Brussel wilde verhuizen. Bezwaar om, zoo als gebruikelijk is, de helft der transport kosten vooruit te storten, bad hy niet, en by de transportonderneming bestond niet het minste wantrouwen. Maandagochtend was de inboedel die even eens den indruk gaf, dat men met een flink gezin te doen had, reeds geheel en al in de tapissière gepakt, toen de officier van justitie mr. De Jong ten tooneele verscheen en order gaf tot ontladen. De 'familie, die verhuisde, was nl. niet de familie Van Eist, doch de familie Vos, waarvan zich een zoon nog altijd in preventieve hechtenis bevindt. Verdachte voorwerpen werden echter niet gevonden, looals wellicht wel kon worden verwacht. Indien mes voorwerpen naar elders heeft te I verzenden, bestaan er nog wel middelen om dit op minder in het oog loopende wijze te doen geschieden. Zoo vernemen we, dat de j Vossen, die aan de Jacob van Lennepkade j eenigen tijd een woning gehuurd hadden, waar dag en nacht de kachel brandde, o. a. zich reeds eenige malen per automobiel naar Parys hebben begeven. De inboedel mocht weder in de tapissière worden gepakt en is thans reeds te Brusgel gearriveerd. Doch wie niet te Brosse! arriveerle, dat was een der zoons, naar schatting 24 a 25 jaar oud, die met een overjas over den arm en een wandelstok in de hand zich ter plaatse bevond, en door de rechercheurs, vier in aantal, werd gearresteerd en geboeid werd weggebracht. Een andere zoon wist nog te ontsnappen. Morgenochtend zal het verhoor aanvan gen en naar wy vernemen, is ook de heer Pampas dan gedagvaard. Nog kwam ons een interessante byz.on- derheid in verband met de inbraak ter oore. Eenige dagen voor den diefstal kocht een heer sigaren in een winkel, eenige huizen van den heer Pampus, belangstellend infor meerend, waarop de huizen van achter uit zicht hadden. Niet, onmogelijk, dat deze sigarenhandelaar alsnog met den nn gear resteerde ztl worden geconfronteerd. (Hdbl.) Uit Haarlem schrijft men aan het „Hbl." Negen weken geleden is do staking aan de Haarlemsche clichéfabriek „Polygraph" begonnenal dien tjjd heeft zy ongehin derd doorgewerkt, en men kan das zeggen, dat de staking voor de arbeiders mislukt is. Toch blijven zy getrouw voor de fabriek aan de Schouwtjeslaan posten, begeleiden des avonds in groepen, versterkt door straat slijpers en nieuwsgierigen, de aan 't werk geblevenen naar huis en vormen een eere- wacht voor den directeur en het kantoor personeel, zoodra dezen zich buiten de deur vertoonfen. Per fiets of te voet worden ze gevolgd of voorafgegaan, overal waarheen zy in de stad hun schreden richten. Op de tram stappen baat nieteen of twee vol gers gaan meeh, tot zelfs in het station, in de wachtkamer en op reis in de buurt. Een van de employés vertelde ons, dat hy wel het twijfelachtige genoegen heeft gehad, de Groote-Houtstraat door te gaan met een staker aan eiken kant, zoodat hy naar rechts of links geen beweging kon ma kon. By een andere gelegenheid werd hy naar hnis gebracht en voerden de geleiders met elkander gesprekken in dezen geest: „Het zou my niet spyten als de vent doodviel." „Nee, al was 't dadelyk." „Wat zon mevrouw vanmiddag koken? Een kropje sla?" „Non, ik denk ook wel'een bosje wortel tjes Een anderen keer wordt er hardop geroe pen van een meisje, dat ongelukkig gemaakt zou zyn. Aangekeken wordt het slachtoffer daarbij niet, maar hy begrijpt wel, dat de bedoeling is, de voorbijgangers te laten den ken dat hy dat gedaan zou hebben. Toen Frans Rosier nog in vrijheid was, he' ben stakers eens een heel relletje ge maakt, door 's avonds achter ee werkwil lige aan te loopen, onder 'tgeroep: „Frans Rosier, Frans Rosier!" Eiken avond is oen adjanct-inspectenr met vier of vyf agenten aanwezig om de werkwilligen te beschermen. Dat de voort durende kleine kwellingen op een oogenblik de werkwilligen het geduld zallen doen ver liezen, is de vrees der directie. Gisteren stonden er drie wegens hinderlijk volgen terecht. Gisterennacht is by gelegenheid van de Leeuwensche kermis de 29-jarige, onge huwde Gerritsen doodgestoken. Gisterenmor gen werd zyn lyk gevonden. De dader, R., heeft bekend, doch is voortvluchtig. Omtrent den moord te Leeuwen meldt men ons nader Sinds eenigen tyd bestond er eenige ver deeldheid tusschen de L.'s vrienden van G. en andere dorpelingen, die zich Zondag, den dag voor de kermis, in woorden en bedrei gingen uitte. G. ging Dinsdag 4 uur naar de kermis emverliet in gezelschap van de L.'s en anderen om elf uur het café de Kok. Een 25 meter verder ontstond een gevecht van een heel troepje en werd G. door de heg in den tuin van den heer Sengers ge worpen. Vermoedelijk is hem daarna de doodelyke steek in de rugstreek toegebracht. Eerst tegen 3 uur kwam de politie aan de ouderlijke woning van G., in de Veldstraat te Wamel, zeggen, waar hy lag. Twee broers hebben hem op de hondenkar gehaald en zyn toen eerst dr. Van Hagen gaan roepen, die vlak by de plek woont, waar de gewonde gevonden werd. Hy was toen nog by kennis, maar overleed kort na de behandeling. De justitie uit Tiel ging gisteren naar Leeuwen. Haar onderzoek duurde van half twee tot half acht; tal yan perionen werden gehoord, doch arrestaties hadden er tot nog toe niet plaats. De vermoedelijke dader R. is 35 jaar oad en gepasporteerd Indisch militair. Hij, noch de verslagene, staan onverdeeld gunstig be kend. E*ui vriend van den verslagene te Tiel bevestigt de mededeeling, dat er sinBs lang wat broedde, door de verklaring, dat G. zich Dinsdagmorgen te Tiel een vleimscüerp mes aanschafte. (N. R. Ct.) Op 31 Augustus werd te Nanspeet een biljet verspreid, waarin op afkearênde wyze gesproken werd over de viering van den verjaardag der Koningiit, over het militai risme, enz. Dit wekte groote ergernis by do bevolking op. In een daarop volgende Raadsvergadering sprak zelfs het hoofd der gemeente, de heer Mackay, zyn groote ver ontwaardiging over dit pamflet nit, welke woorden by de Raadsleden algemeene in stemming vonden. Zondag nn trachtte de afdeeling Nuti- speet van de Itern. Anti-Militairistische Ver. in Nederland een meeting te beleggen in bet hotel van den heer Schmidt, die daarvoor echter geen zaal wensc'nte disponibel te stellen, dan met toestemming van den bur gemeester. Deze weigerde. Intus3clien waren reeds, ter gelegenheid van de veemarkt, op de lantaarn- en tele- phoonpalen biljetten aangeplakt, dat de meeting Zondag in de open lucht nabjj het station zou plaats hebben. Deze biljetten waren in zeer opruiende taal geschreven en werd de weigering van den burgemeester1 „onwettig" genoemd. Als spreker over het onderwerp; „De Jotery in menschenvleescb en het misdadig militairisme", zou optreden J. W. Smit, van Amsterdam. Het is den propagandisten echter slecht bekomen. Een 300-tal Nunspeters onthaal den hen op lang niet vriendelijke woorden, gooiden «hen met allerlei projectielen en dreven hen ten slotte door slaan en trappen naar het station, waar zy, dank zy het kalme optreden van don stationschef, in een gereedstaanden trein naar Harderwijk kon den stappen. Nog lang schoolden de dorpe lingen by 'het station samen. Een der voormannen van de> afdeeling van den Bond vluchtte in de tram en be reikte zoo onder de hoede van de plaatse lijke politie zyn woning, aan de andere zyde van het dorp. Om verdere gewelddadigheden te voorkomen, moest diens huis tot 's avonds laat door de veldwachters worden bewaakt. Na deze spontane volksuiting zal de ge noemde vereeniging Wel niet veel hoop heb ben op een spoedige ommekeer alhier in de gevoelens ten opzichte van het militairisme. Men seint nader uit Amsterdam, dat de verduistering op het postkantoor gepleegd is door D. de Vries, commies der posteryen en telegraphie 4e klasse. Het totaal bedrag der verduisteringen is, voor zoover na be kend, f 23.000. Naar de „N. Arnh. Ct." pieedeelt, is de hoofdrerlacteur van dat blad door de justitie met een gerechtelijke vervolging bedreigd wegens het openbaar maken van de prak tijken, door personen toegepast, die tegen zwaar geld aannemen, lotelingen ongeschikt voor den dienst te maken. Het Kanaal oefent een bizondere bekoring op de sportlui uit. Als men er niet over zwemt of vliegt, roeit men er over. Dat hebben althans twee Franschen gedaan, zekere Peron en Lévy. Zij waren Zaterdag met een wherry van Boulogne in zee ge stoken en toen zy een eind ver waren en de zee glad bleek, besloten zij door te zetten. In ruim zeven uur tyds bereikten z(j Folke stone, t. w. 's avonds tusschen 101 en 11 uur. Zondagmiddag om 1 uur staken zy weer van wal en om half twaalf waren zij te Bou logne terug. De Zweedsche dichter Nordblindh is op hoogst tragische wijze aan bet^ einde van zyn leven gekomen. Met drie vrienden van een partijtje komende en in een vroolyke stemming, ging het gezelschap naar de kamer van den schrijver Berger. Berger wilde zijn nieuwe revolver laten zien en uitleggen. Het wapen ging af en trof Nordblindh in het linkeroog, zoodat hy na eenige oogenblikken den geest gaf. Te Los Angeles heeft een menigte getracht een neger, die terechtstond wegens moord, in de rechtszaal te overmeesteren en lynchen. Met moeite gelukte het der politie den man uit de banden van de lynchers te houden. Hij werd tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld. Om zich te overtuigen, dat de nachtelijke bewaarder van orde en rust te Gennep behoor lijk zijn ronde doet door de gemeente, is het volgende controlestelsel ingevoerd: Eiken nacht wordt één der vroede vaderen nit het bed geklopt, die een bewijs teekent, op welk uur de man zich by hem heeft aangemeld. Een automobiel, toebehoorende aan de firma Bükman en Sartorius reed gisteren avond in de Clercqstraat te Amsterdam een lantaarnpaal omver. Het voertuig, dat hierdoor belangrijk werd beschadigd, is, door een paard getrokken, naar de berg plaats gebracht. De chaffeur bekwam een verwonding aan mond en kin, terwijl eene juffrouw, die mede in het voertuig zat, aan een der handen verwond werd. Beiden zyn in hèt Ziekenhuis in de Ter Haarstraat verbonden. Nabij de Kuikslais onder Oosterhout ont dekte gisterenavond personeel van de stoom tram, dat er iemand op den weg lag. By onderzoek bleek het te zyn een zoon van den heer Vau Beek. De jongen was bewus teloos en bloede hevig nit wonden aan het hoofd. Zyn rijwiel lag gebroken op hem, terwyl zyn kleederen waren gescheurd. In bewusteloozen toestand is by naar zyn wo ning vervoerd, doch kon niet verhoord worden. (Hb ld.) Gisterenmiddag werd het rynschip „Voor zorg 2", bchipper Meudt, van een werf aan de Voorhaven te Rotterdam, door de sleep boot „Clara" door de Ruigeplaatbrug de Maas ingesleept. Door het breken van een bqjder, dreef het rynschip af en stootte met den boegspriet op een hardsteenen consolo, waarop een groote gaslantaarn, van het bruggehoofd. Het stok hardsteen viel met de lautaarn in het water. Het ryuscbip, dat geen averij van betee- kenis kreeg, werd naar boei 24 op stroom gesleept. Trouwlustigen, opgepast Een trouw lezer is zoo welwillend ge weest ons zyn ervaringen mee te deelen, door hem ondervonden by het plaatsen van een huwelijksadvertentie Onder de vele brieven, die hy ontving, was een schrijven van zekeren H. G. O., die hem om een onderhodd verzocht en het vol gende vertelde Hjj kende een j"-nge dame in Groningen, in het bezit van f 30.000. Haar broer trachtte op allerlei wyze zich van dat geld meester te maken en om dat te voorkomen, vond ze de geschikste gelegenheid om maar te trouwen en wel zoo spoedig mogelijk. Haar naam wilde hy echter niet noemen. Hij stelde dan voor om met haar in Utrecht te komen, dan kon d'e trouwlustige daar met haar kennis maken. Toen deze te kennen gaf, dat Amsterdam hem geschik ter voorkw&m, had hy daarentegen ook geen bezwaar. Maar toen alles geregeld was, kwam de aap uit den mouw. Hy voor zich had er heelemaal geen belang by, deed het echter om een familielid te helpen, maar men moest bet niet kwalyk nemen als hy „van te voren*' hot reisgeld Amsterdam Groningen retour ontving. De rest is gemakkelijk genoeg te begrij pen. De dame met f 30.000 was ontsproten aan het vindingrijke vernuft van den huwe lijksmakelaar (Tel.) Onder twintig triomfbogen door, vooraf gegaan door een eerewacht van honderd dorpers en fietsen en gevolgd door een vijf tigtal te paard, autos in 10-kilometersvaart, rijtuigen met vrienden en verwanten, enz,, heeft de heer A. baron van der Borch van Verwolde Dinsdag zyn plechtigen intocht ge- honden als burgemeester van Holten (by Zwolle). Te New-York is Maandagavond een groot haarhuis, dat door verscheidene Italiaansche gezinnen werd bewoond, tyt den grond toe afgebrand, waarbij 9 menschen omgekomen en 20 gewond zyn. Men heeft hier te doen met een afschuwelijke misdaad van het ge heime genootschap „De Zwarte Hand", dat het huis in brand gestoken heeft niet alleen, maar dat te voren de nooddeuren, waardoor de bewoners der bovenverdiepingen moesten vluchten, bad versperd. Gisternacht werd omstreeks drie uur in de kazernes in den Haag alarm geblazen. Een aantal omwonenden, die door dit on gewone nachtrnmoer uit hun slaap werden gewekt, zag men weldra naar buiten ko men. Het alarmblazen geschiedde echter op last van den divisie-kommandant, tot wiens di visie de in den Haag in garnizoen zynde troepen behoorde. Het garnizoen rukte gisterenochtend om streeks halfzeven uit iu de richting van Stompwjjk. Ook in andere garnizoenen, tot de divisie behoorende, is gisterennacht alarm geblazen en door de troepen een militaire marscb op den voet van oojjogstgd gemaakt. Op den spoorweg Szegedin-Arad, in Hon garije, reed naby het station Precska een sneltrein, door verkeerden wisselstand, op een rangeertrein. De locomotief en 5 wagens van den sneltrein zyn vernield. De machinist en 2 passagiers werden gedood en 18 pas sagiers min of meer ernstig gewond. De zwaar gewonden zyn met een hulptreiu naar het hospitaal te Arad vervoerd. Te Winschoten is op het gymnasium en de H. B. school de vereenvoudigde spelling na het eindigen van de zomervueautie niet algemeen ingevoerd, zooals de bedoeling der leeraren was. Wegens de vele ingebrachte bezwaren, waarvan voor een deel de onge grondheid niet ontkend kon worden, is be paald, dat slechts die leerlingen de vereen voudigde spelling mogen schrijven, welke daarvoor de schriftelijke toestemming van hun ouders kunnen overleggen. Het gevolg hiervan is geweest, dat tal van leerlingen, die reeds tot het schrijven van de nieuwe spelling waren overgegaan, thans weer de spelling van de Vides en te Winkel moeten volgen,* omdat hun i ouders de schriftelijke goedkeuring niet wilden geven. Plattelandsbrandweer. Eenige dageii geleden ontstond in eon gemeente op de Veluwe brand in een door vier gezinnen bewoond huis. De brandweer rukte aan maar de mannon, die den brand blusschen moesten, geraakten door drank misbruik (een hunner had een flesch jene ver meegebracht) in zulk een toestand, dat de arme gezinnen hun niet verzekerde have in de vlammen moesten zien opgaan. Naby Toledo, in Mexico, had een botsing plaats tusschen een pleiziertrein en een goederentrein. Van eerstgenoemden trein vielen 2 wagens om en 6 passagiers zjjn gedood. BovmBhii heeft men 20 gewonden, waarvan er verecheidene in hopeloozeu toe stand verkeeren. GOUDA, 8 October 1908. Do luchtballon, die gisterenmiddag over onze gemeente dreef was gistermorgen te 11 uur by Antwerpen opgestegen, bemand met twee Belgische officieren. Om ruim 4 uur daalde de ballon in een weiland onder Hazerswoude. Daar word alles ingepakt en op den trein gezet. G a 8-c o n t r o 1 e. 7 October 1908, 5 uur namiddag. Druk 43 m.M. Lichtkracht 13.73 Kaarsen. Warmtogevenil w Vermogen 1 Dinsdagavond was het te B.-rg-imbacht woeliger dan vorige avonden. De militaire macht was genoodzaakt met den geweerkolf de menigte niteen te dryven. Een gedeelte van de Dorpsstraat was gedurende eenigen tyd afgezet. Acht rijksveldwachters zyn te Bergambacht gedetacheerd ter versterking van de geraeente-politie. De militairen zyn in de leegstaande pre dikantswoning van de Gereformeerde ge meente gehuisvest. By den touwslager J. W. Stalenberg brak in den nacht tusschen Dinsdag en Woens dag brand nit. Het verbrandde was laag verzekerd. Kwaadwilligheid wordt niet ver moed. Zondag a.s. speelt „Olympia I" een voet balwedstrijd tegen „V. V. V." te Amsterdam. Voor Zondag zyn door de „Boskoopsche Voetbal Vereeniging" seriewedstrijden uitge schreven op het terrein der Vereeniging aldaar. Zondag zal een mooi trio op de Scheve- ningsche Wielerbaan uitkomen. Darragon, de onoverwinnelijke Franschman die de beste herinneringen by de Holland- sche sportvrienden achterliet door zijn kranig rijden. Van Gent, de spelste Hollandscbe rjjder, die steeds zyn tegenstanders op do Scheve- ningsche Wielerbaan de baas was. Stol, de winnaar vau den zesdaagschen wedstrijd te New-York. Deze renner beschikt over een enorm uithoudingsvermogen en als specialiteit op zv\are banen zal hy voorzeker een vinnigen tegenstand bieden. De wedstrijd wordt verreden in 3 manches over 15, 20 en 40 K.M. MARKT B EHIC R T~Ë~n7 Gouda, 8 October 1908. GRANEN. Vast, maar stil. Tarwe: Zeeuwsche 8.90 k 9.40. mindere dito 8.60 k 8.90. Afwijkende f8.— i f 8,50. Nieuwe k f Rogge Zeeuwsche ƒ7.— k f 7.50. Polder 6.— 'n f 6 60. Buitenlandsche per 70 kilo 6.60 k 6.90. Gerst: Winter 5.80 k 6 15. Zomer 4 Chevalier 7.10 k f 7.50. Buitenl. voergerst per 65 kilo 5.— k f 5.30. Haver per hectoliter 4.10 k 4.45. Per 100 küo 7*9° 8.40. Hennepzaad: Buitenlandsche Per 5° Kilo 7.25 4'/-.— Kanariezaad: 8.50 k f 10—. Karwijzaad: per 50 Kilo 18.-— k f 30.Koolzaad: ia.4/13.— per Hectoliter. Erwten Kookerwten 10.50 f Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 8 k f 8 35. Boonen bruine Boonen, 11.— k ia.Witte boonen 14.k f Paarden boonen 7.60 f 7.75, Duiven boonen 8.k f 8 35. Maia per 100 Kilo: Atnerikaansche Mixed 8.75 k f o.— Kleine ronde 8.50 f 9.—. VERMAAKT. Melkvee, goede aanvoer, handel en prijzen zeer goed. Vette varkens, goede aanvoer, handel vrijwel, 4 24 ct. per hall K.G. Biggen' voor Engeland, redel. aanvoer, handel matig,* 18 k 19 at. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel matig, 0.85 k f 1.30 per week. Vette Schapen,aanvoer, handel geem beteekenis, a f Lammeren, redel. aanvoer, handel iets beter, |6.—- k f 30. Nuchtere Kalveren, redel. aanvoer, handel gewoon, 84 ia.~. Graskalveren goede aanvoer, handel vlug 50 i f 100. Kokkalveren f84 17.—. Kaas, aangevoerd 105 |)artijen, handel vrijwel, i<t kwal. 37.- 4 ƒ2950, 2de kwal. ƒ34.— 4 aó. Zwaardere 37 a ƒ32.— Noordhollandsche a Boter 1389 stukken van KG. Handel redel Goeboter 1.45 4 1 55. Wciboter 1.25 4 1.35 5e Klasse. Trekkingf van Donderdag 8 Oct No. 440*1, 15379. 19097 en 17442 ieder 1 1000. 856, 3934, «798, 17440 en 18029 ieder f 400. 9G16, 10763, 17147 en 20649 ieder ieder I 200. 789, 2776, 4500, 5508, 5669, 6877, 8684, 10113, 15476, 16431 en 20317 ieder 1 100, 30 1098 100 4110 72 4203 895 19 ,508 009 60 68 14 4320 30 4456 76 88 1098 1252 97 4504 1328 13 1406 87 1528 4026 45 36 71 87 90 4717 37 88 1744 2149 55 4800 2295 2365 78- 2434 4975 41 5033 2627 55 49 77 57 5131 2942 5352 3135 58 38 71 3538 5445 3775^567 3877 6619 4044 Prjjken vail 1 70, 5702 8336 11804 8474 8 8554 12123 64 12254 8630 61 8741 97 8913 12323 94 80 9076 12407 9111 33 60 64 <9214 12543 22 12632 9352 12730 9495 12815 9766 12919 90 13083 9880 94 7405 10083 13113 59 10125 57 95 34 99 7510 10310 13248 38 10407 53 70 10501 13352 7746 10803 13407 55 79 13695 90 11026 13773 7834 98 13866 8014 11171 72 69 11253 83 8103 60 89 75 82 13905 83 11520 43 8223 41 53 53, 5885 5950 6057 6204 28 87 6358 6480 6665 6736 6998 7146 79 7210 39 7365 13987 17540 14106 69 81 17630 14223 17705 14369 66 91 17870 14466 17933 14660 18074 15011 18145 15285 75 15327 18281 47 95 96 18404 15653 18544 15764 18615 98 18765 15800 89 2 18813 15926 79 69 81 86 18970 16038 73 16198 19084 16323 19180 16543 19717 16654 19810 95 51 16853 96 56 19972 16965 20628 17230 43 82 50 93 83 17422 20911 WOENSDAG! 7 OCT. StaaUUe mnoen Nederland. Certif. Ned. Werk. Hchuld 2% Portuoal. Oblig. Tabaksmono- polieleening (500—5000 fr.) 4' Renteloozo certif. Oblig. Ie kSerie L 100 3 Bulgarije. Oblig' Tabakslee- ning 1902 5 Hypothee. Staats!. 1892 0 Rusland. Iwang Dombr. Obli gation 4% Azie. Japan Obligatien 1899 4 Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schold. O. 1000 P 3 Venezuela. Dipl. Schuld 1905 3 Hypotheek- Banken, Pandb. Rotterd. Hypb. 3'/» Pandb. Standaard Hypb. 4'/, Pdbr. Sted Hypb.'sGrav. 4', Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/» 100 L.K. H.K. 75 ',9.5% f 0.-- 64 95i/« 905/, 90% 80 44 - 43% - 95 99 - 100% 98'/, 98 - - 96'/, Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 93 Pdb. Ned.' Scheeps-Hypb. 4'/, Pandb. Bataafse he Hypb. 4 96% Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 97l/i Pandb. Hollandache Hypb. 4'/, 95 Pandb. Nationale Hypb. 4 100 Scheepvaart- Maatschappijen. Oblig. L. Smit en Co. Sleept dienst 4'/j 100 Premieleen inqen Belgie, Loten Stad Antwerpen 1887 97 Spoorweg leeningen Italië. Obl. Zuid-Italiaansche Spw. My. 3 66% Ihvcrsen Obl. Ned.-lnd. Gas My. 1905 4 99% d« NOUVEAUTÉS in COSTUMES TAILLEURS, JAPONSTOF- FEN, BLOUSEN, PELTERIJEN eni., tegen de meest concarreerendo prijzen. W//AT fjflC/j/rf JtrCHJrtfrKN VERSCHEIDENHEID. Valsch brandalarm bracht te Marmaros- Sziget (Hongarije) een paniek teweeg in de synagoge, die overvol was. Alle aanwezi gen moesten vluchten door één deur van 1% meter breedte. In het gedrang werden 3 kinderen doodgedrukt en 16 menschen ge wond. Terwyl een trein van den ondergrondscheQ spoorweg te Londen aun het „Swiss Cottage Station stond, geraakte de motorwagen in brand. Het personeel slaagde er niet in de vlammen te blusschen en deze tastte ook den eersten bywagen en het platform van het station aan. Door het kruchtig optreden van de brand weer was men het vuur woldra meester, doch do 2 wagens zyn geheel uitgebrand. Burgerlijke Stand. GEBOREN6 Oct. Albortns Giliam, ouders P. van Leest en C. M. Pot. Arie, ouders J, Tuiloo en R. Wildschut. - 7. Adriaria Maria, ouders J. Donk en W. Slobbe. OVERLEDEN; 5 Oct. L. J. Donker, Imisvr. van J. P. Bastinck, '20 j. - 7. C. Furrer, 74 j. 9. K. Sanders, huisvr. van H. van Monnikendam, 03 j. GEHUWD: 7 Oct. H. Verhart en W. C. Sjardin. J. van d«r Hooft en S. M. van Ettinger. J. A. van den Akker en C. W. Jonkheid. 8. M. A. J. Kortenoever en M. E. Slop. Getrouwd: M. A. J. KORTENOEVER en M. E. SLOP, die, ook nameus wederzydsche familie, hartelyk dank betuigen voor de vele blyken van belangstelling by bnn huwelijk ont vangen. Gouda, 8 October 1908. ANKER- PAIN-EXPELLER /TEGEN RHEUMATIEK EN VERKOUOHEDEN Ruim 35 jaar iiom miuiocnzn JICHT-CN RHEUMATIEK LIJDERS MET SUCCES GEBRUIKT Verkrijgbaar in flesscheh van 50 cls,75cls EK/US DU H.H. ArOTHEKIRS EN DROGISTEN Te öouda bjj C. LUUER, Apotheker Markt, WOLFF Co. Westhayen 198 en bjj ANTON COOPS, WjjdAtraat.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2