'f BltfNENLANI) Wintermantels, r Stadsnieuws. 000ste staats-loterij Veemarkt te Rotterdam BEURS VAN ROTTERDAM 1887 ?7 -g Ontvangen Zenuw- en Maaglijders ISa,a,<5.g:e-^-em zeer bevriende Roumenië gevoerd. De minister constateerde, dht in weerwil der welwillende bonding van Oostenfyk- Hongarye vyhndige strooraingoy in Servië merkbaar waren. De reeds sedert lang in Bosnië en Herzegowina gevoerde vijandige gezindheid bracht in het bericht der an nexatie een levendige opwinding te Belgra do te weeg. Men lian zelfs van een afdwa ling der publieke opinio spreken. Met het oog op de railitaiie maatregelen van Servië en de heerscher.de gisting te Belgrado, vraagt Oostenrijk opheldering. Ofschoon de rogeering van Servië verklaard heeft, dat. doze maatregelen geen aanvallend karakter hebben, moeten wü met groote op lettendheid de handelingen van de Servische regeering gadeslaan, Wij mogen niet dul den, dat de agitatie in Bosnië en Herzego wina nog verder gaat. Wy zallen onze hou ding regelen overeenkomstig die van Servië te onzen opzichte. Eindelijk ja een einde gekomen aan den ministerieelen^crisis in België in verband met het nieu\wb departement van koloniën; de heer SchGlfaert is geslaagd in een nienwo combinatie. Het aantal portefeuilles is van negen op tien gebracht, het ministerie van Kunst en Wetenschappen is dus niet opgeheven. Renkin heeft koloniën gekregen, terwijl hij aan het departement van justitie is op gevolgd door De Lantsheere. De „Indépendance" noemt het optreden van De Lantsheere aan het hoofd van Justitie zeer beteekenisvolhet duidt op oen aan zienlijke verbetering van de „jong-rechtsche" partij in den ministerrnad. De nieuwe mi nister van justitie is zonder twijfel een der belangwekkendste figuren van de meerder heid en de rol dio hij gespeeld heeft aan de zijde van Helleputte en Beernaert bij dev langdurige debatten van de commissie der Zeventien wijst voldoende de plaats aan, die hij heeft weten te veroveren. Men kan gerost aannemen, dat de drie ministers der jong-rechtsche zijdeHelle- putte, Renkin en De Lantsheere, de feitelijke regeering voeren zullen. Blijkbaar zijn de geruchten omtrent een aftreden van generaal Hellebaut als minister van oorlog onjuist geweest. Hieruit volgt dat het kabinet de quaestie van de reorganisatie van het leger niet ter zijde heeft gelegd. De bijzondere berichtgever van het: „Ber liner Tageblatt" meldt uit Mosoel, dat men daar bevreesd is gemaakt voor een grooten opstand. Van Turksehe militaire zijde werd hem opgemerkt, dat de instelling van de grondwet slechts kon leiden tot verscherping van de tegenstellingen tusschen Armeniërs en Koerden, welke laatsten in het geheel niet begrijpen waartoe een grondwet noodig kan zijn. Op het oogenblik hterscht rust in dat gebied, daar zich overal troepen be vinden, maar de rast zon volgens den com mandant van het legerkorps van Bagdad, Mohamed pasja, ernstig in gevaar verkeeren, tenzjj de Tnrksche regeering er toe over gaat de sterkte der garnizoenen te verdub belen. Het eeregerechtshof te Leipzig heeft Za terdag in hoogsten aanleg io de disciplinaire vervolging tegen den advocaat dr. Karl Liebknecht, den zood van den vroegeren leider der sociaal-democratische partij, uit spraak gedaan. W\j brengen in herinnering, dat dr. Lieb knecht, die inmiddels tot lid van den Prui- sischen Landdag is gekozen, verleden najaar door het rijksgerechtshof te Leipzig wegens voorbereiding tot hoogverraad, begaan in een anti-militaristisch vlugschrift, tot lè jaar vestingstraf is veroordeeld. De eisch was heel wat zwaarder geweestnamelijk twee jaar tuchthuisstraf. Op grond van dit veroordeelende vonnis, richtte het O. M. te Berlijn tot den raad van tucht uit de orde van advocaten het verzoek, dr. Liebknecht uit die orde te stooten. De raad weigerde echter een disci plinair onderzoek tegen hem te openen, omdat een advokaat door het uiten van politieke meeningen, voorzoover zy uit een eerbied waardige overtuiging voortkwamen, zich de achting van zijne medeburgers niet onwaardig kon maken en dus ook zijn stand geen oneer aandeed. Tegen deze weigering teekende het O. M. beroep aan by het Kaminergericht, dat de zaak nu nitdrnkkeljjk naar den raad van tucht verwees. Andermaal bereikte het O. M. echter zijn doel niet, want nu volgde vrij spraak, ongeveer op dezelfde gronden als waarop do raad van tocht eerst de vervol ging geweigerd had. Er bleef nr alleen een beroep op hot eere gerechtshof te Leipzig over. Dit hof bestaat uit vier raadsheeren uit het ryksgerechtshof en drie advocaten, die bij dat gerechtshof z\jn toegelaten. Liebknecht was tijdelijk uit de vesting ontslagen om zijn zaak te kunnen bepleiten. De behandeling geschiedde Zater dag, volgens het gebruik, achter gesloten deuren en is met oeu overwinning van Lieb knecht geëindigd. Het eeregerechtshof heeft zijne vrijspraak bevestigd. Gister begonnen te Durban de beraad slagingen tnsschen de 32 vertegenwoordigers van Engelsch-Zuid-Afrika over een ontwerp voor een grondwet van de vereer.igdo of verbonden staten van Zuid-Afrika. Lord Selborne, dien de Engelschen, naar 't schijnt, als voorzitter hadden willen hebben, maar de Afrikaanders niet, en die na niet aan de beraadslagingen zal deelnemen, is toch te Durban aanwezig en zal zyn invloed ook zijdelings wel laten gelden. Te Durban is Zaterdag mode aangekomen viee-admiraal Sir Percy Scott met het smal deel, dat uit Engeland is vertrokken om bij gelegenheid van deze gewichtige vergadering Zuid-Afrika te bozoeken. Op kosten van de Transvaaische regeering zallen raatrozen van die oorlogsschepen een reisje in het binnenland maken. De namen der verschillende afgevaardig den ter conferentie zijn Kaapkolonie Sir Henry de Villiers, J. X. Merriman, J. W. Sauer, F. S. Malan, dr. Beek, dr. Jamesa»r'dr. Smartt,-kolonel Stan ford, Maasdorp./van Heerden, Walton en Jagger. Transvaal. Generaals Botha, Smuts, Schalk Burger en de la Hey, Sir George Fariar, Sir» Percey Fit/patrick, H. C. Hull en H. L. Lindsay. Oranjerivior-kolonie. Fischer, president Steyn, gen. Hertzog, gen. de Wet en Browne. Natal. F. R. Moor, overste Greene, Smythe, Morcom en Hyslop. Rhodesië. Sir W. H. Milton (administrateur van Zuid-Rhodesië) en Sir Levyis Michell. President Roosevelt heeft dit genteen met keizer Wilhelm, dat hij zijn belangstelling uitstrekt tot bijna alle onderwerpen van po litiek, wetenschap en kunst, en dat hij gaarne goeden raad geeft over alles en nog wat. Én evenmin als keizer Wilhelm is Roosevelt afkeerig van 't spelen der rol van arbiter in kunstzaken. De Engelsche letterkundige Israël Zangwill heelt een stuk geschreven, getiteld „de smeltketel". Daarin komt ook een gesprek voor, waarin wordt betoogd dat het in de Vereenigde Staten zoo gemakkelijk is echtscheiding te verkrijgen, en dat in Amerika de echtscheidingen zoo algemeen z\jn. Dit wekte den wrevel van Roosevelt, die een opvoering van Zangwill's stuk was komen bijwonen. Toen de schrijver Roosevelt Donderdag 1.1. een bezoek kwam brengen, vertelde de president aan Zangwill, wat hy op 't stuk had aan te merken. Volgens Roo sevelt was Zangwill's bewering aangaande de algemeenheid der echtscheidingen in de V. St. niet joist. Enkel op de gegoede klassen is de bewering van toepassing. Maar tot het Amerikaausche volk in zyn geheel mag^de beschnldiging niet worden gericht. En nu heeft Zangwill de bewuste regels geschrapt. Het gebeurde is een prachtige reclame voor het stuk, dat nu steeds voor volle zalen wordt gespeeld. Het congres voor Noord-Afrika, dat te 1 Parijs zitting houdt, heeft zich Zaterdag uitsluitend met Marokko bezig gehouden. De rapporteur over de staatsbank kwam tot het besluit, dat de rol van dit lichaam voornamelijk moet zyn de Marokkaansche finantiën te verbeteren, door te trachten naar een geregelder omloop van het geld en door het uitgeven van papieren geld en nieuw goud en zilver geld. Het rapport betreffende de economische bronnen en bet onroerend eigendom toont aan, dat de economische ont wikkeling der Franschen in Marokko veel grooter is dan die van de Duitschers daar te lande. Vervolgens las de heer Bardien zyn rap port voor, waarin hy wees op de noodza kelijkheid voor Frankrijk een besliste en krachtige Marokkopolitiek te voeren. Geen andere .mogendheid mag ITrankryk in bet Sultanaat overvleugelen; wanneer een mo gendheid zich daar vestigt, moet hij zich onderwerpen aan Frankryk's controle. Spre ker had de anexatie of het protectoraat verkozen boven de huidige politiek van vre delievende binneudriBging, maar Frankrijk had helaas onder de gegeven omstandigheden geen keus. Verschillende andere sprekers verklaarden zich vervolgens voorstanders van een krach tige, doortastende politiek, opdat op den duur Frankryk's invloedsfeer wordt uitge strekt tot den Atlantischen Oceaan. Met algemeene stemmen werd ten slotte een motie aangenomen, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de Fransche regee ring van na af zich ernstig zal bezig houden met do bestudeering van de door Frankrijk te volgen politiek, wanneer in 1911 het tydperk voor de werking van de acte van Algeciras zal afloopen daar de Sultan de politiek der „pénétration pactifique" goed. keurt, moet Franklmk hiervoor een som op de begrooting ter beschikking van den ge zant te Tanger en\van den regooringscom- missaris op de Algerynsche grens stellen een snelle scheepvaartverbinding moet verder tot stand komen tusschen Frankrijk, Algiers en Marokko, jen by de onderhandelingen over de Oostenrykftche quaestie moet de regeering rekening honden met de belangen van Frank rijk ten opzichte van de staatkunde van Marokko. Verspreide Berichten. Frankrijk. De algemeene arbeidsbond, te Marseille vergaderd, heeft zich uitgesproken voor algemeeno werkstaking in geval van oor log. In een aangenomen motie wordt den «soldaat op het hart gedrukt, dat zy nret op hun broeders moeten schieten. Clémenceau is te Draguignon do ir Socia listen uitgejouwd. Engeland. -eneraal Booth moet in Zaid-Afrika ge opereerd worden aan grijze staar, waardoor hy bjjna blind is. BELGrE. Minister Renkin is minister van justitie geworden. De afgevaardigde De Laytsheore volgt hem aan justitie op. Denemarken. Neergaard, de minister van financiën, is er in geslaagd een nieuw kabinet te for- meeren. Rusland. Het aantal choleraRjders te Petersburg is tot 1331 gedaald. Sedert het begin der epide^ zyn er 7008 menschen ziek ge- word^ren daarvan zyn er 2816 gestorven. K 3C fl K J ft K ff. Bevorderingswet voor de Zeemacht. De heer Thomson heeft een amendement voorgesteld, strekkende om de nadeelen, die z.i. door het ongewijzigd aannemen vau art. 1 a worden veroorzaakt, zooveel doenlijk te ondervangen door wettelijke waarborgen te verlangen, dat bijvoorbeeld het commando over een in dienst zijnde, niet varende, torpedoboot niet als commandementstijd bij de eischen voor bevordering in rekening kan worden gebracht. Onze correspondent te Apeldoorn meldt De gezondheidstoestand van de Koningin blijft uitstekend. De rustkuur wordt ten strengste volgehouden. H. M. verlaat weinig hare vertrekken en mag niet veel loopen en steeds gelijkvloers. (H.) Geineng'rie Berichten. Een vader was gisteren met zijn 19-jarige dochter op reis van Rotterdam naar Breda. Over de Moerdykbrug gaande, werd dochters blik plots geboeid door de ontzaglijke breedte van het Hollandsch Diep. - Vader, zoo vroeg ze enthousiast, is dat nou de zee P Ben je heelemaal mal, meid, antwoordde vader iewat genegeerd voor de mederei zigers, dai is het Noordzeekanaal. De reizigers keken zuinig naar den vloer. Een ballon verongelukt. Bij den Zondag te Friedenau nabij Berlijn gehouden inter nationalen ballonwedstryd is de Amerikaan- sche ballon Conqueror, lqchtschipper Forbes, na een tocht van slechts enkele minuten, op 200 M. hoogte niteengesprongen. De bal lon viel op het dakt van een huis'daarbij' werkte het omhulsel als een valscherm. Van de inzittenden werd niemand gewond. Zondagavond omstreeks zeven nar heeft een vreeselijke gebeurtenis de St. Pieters steeg te Amsterdam in rep en roer gebracht. Een oud-onderofficier van het Indische leger kreeg ruzie met de vrouw met wie hy ver keerde en werd zoo woest, dat hy zich in perceel No. 1 geheel met petroleum overgoot en er daarna zelf de vlam in stak. In een oogwenk stond de man in lichterlaaie. De buren schoten toe, wikkelden hem in een deken en alarmeerden de brandweer. Met brandwonden overdekt werd naar het Bintfangasthuie vervoerd. Ook zyn vrouw bekwam bij het blnsschiugswerk brandwon den. Gisterennacht om twee uur is de man, die steeds sterk onder den invloed van ster ken drank verkeerds overleden. De staking van de sleepbooten in de Mark voor de Gastelsche beetwortelsuikerfabriek heeft ten gevolge gehad, dat thans reeds een 20-tal andere sleepbooten hunne diensten hebben aangeboden. Deze zijn aan het sleepen gegaan en er is dus geen sprake meer van overeenkomsten betreffende sleep loon en het aantal op sleep te-nemen booten. Men meldt uit Zwolle By de gisteren gehoaden stemming voor een lid van den raad werden door het stem bureau een paar in uniform gekleede land- weerplichtigen van de stembus geweerd. Deze personon, die om 9 uur aau den trein moesten zijn, hadden geen fcyd gehad zich nog even te gaan verkleedeo. Een paar landweerplichtigen hebben echter buiten het lokaal even een jas en pet van een daar aanwezig burger geleend, en konden toen toch van hun stemrecht gebruik inuken. Men meldt van gisterochtend uit Vlis- singen In zeer dikken mist is de nachtboot Prins Hendrik, der Maatschappij Zeeland, aah de Nieuweslui8 aan den grond geloopen. De boot zit niet gevaarlijk en zal met den vloed wel loskomen. Een sleepboot haalt de reizi gers en de post af. Om acht uur waren reizigers en post van de Prins Hendrik in de sleepboot overgeladen en stevenden naar Vlissingen. Des middags is de boot weer vlot gekomen. Zaterdag had in een perceel aan de Nas- saukade te Amsterdam, een kleine gasont ploffing plaats, doordien 2 werklieden by het' vallen van een gasmeter een brandende kaars gebruikten. Een dier werklieden be kwam hierdoor brandwonden aan zyn hand, terwijl zyn hoofdhaar eenigszins werd ge schroeid. Door de brandweer werd hein de eerste hulp verleend. Gisternacht werd door een inspecteur en eenige agenten van politie in de Lange Brouwerstraat te 's Hage in een bierhuis een inval gedaan, waar verlof noch vergun ning was. In beslag werden genomen een handwagens vol vaten bier, welke naar het bureau aan de Nieuwe Haven werden over gebracht. Van een en ander is proces-ver baal opgemaakt. Men seint van Texel Gistermorgen strandde in de Eierlandsche gronden een vischsloep, waarschijnlijk de KW 42. Sleepbooten verleenen assistentie. Eeu later telegram meldt De gestrande logger KW 42 is door de bemanning, 11 personen, verlaten. De sleep booten trokken te vergeefs. Het schip zit vol water. Dr. Gunning, districts-schoolopziener te Amsterdam, heeft aldaar geopend de overge brachte tydelyke tentoonstelling van Engelsch teekenwerk, vervaardigd op lagere en mid delbare scholen. Zy is een uitvloeisel van de dezen zomer te Londen gehouden inter nationalen teekententoonstelling. Maar al te veel ziet men, naar dr. Gun ning in zijn „Woord vooraf" in den catalogus der tentoonstelling uiteenzet, bjj ons naar Duitschland en blijft onkundig van wat het zooveel nauwer verwante Engelsche volk op het gebied van onderwijs en opvoeding .presteert. Vooral wat het teekenen betreft, is er weinig aanleiding om by de Duitschers in de leer te gaan. De zoogenaamde „Reform" is ook in Duitschland geïmporteerde waar, zy stamt- uit Amerika en Engeland. Naby h'azerswoude is in den Bent aldaar een zwarte zwaan geschoten. De kolossaal groote zwarte vogel, dien men den vorigen dag op den kerktoren had zien zitten en die oorspronkelijk in Australië thuis behoort, was waarschijnlijk uit een dierentuin of vogel- verzame ling ontsnapt. Zaterdagnacht omstreeks 12 uur was ze kere A. K. te Rotterdam met zyn meisje in een café op de Kuipersplaats in de Baan. De 20-jarige roeier C. F., die in hun gezel schap was, haalde het meisje aan, waarop K. zóó woedend werd, dat hfi op F. aan vloog. Hij sloeg een arm om diens hals en bracht hem tegelijkertijd met de andere hand een messteek in de rechterzijde toe. De dader nam daarop de vlucht, achtervolgd door de aanwezige vrouwen. Op de Hoog straat werd hij gegrepen. Het slachtoffer sleepte zich eenige straten voort, doch zakte toen, ten gdvolgë van het vele bloedverlies ineen en werd in bewus- teloozen toestand naar het ziekenhuis ver voerd. Socialistische journalisten. Te Brussel is Zaterdag het internationaal congres voor socialistische journalisten bij eengekomen. Als ontijdig werd verworpen een voorstel om een agentschap voor telegrafische en telefonische mededeelingen aan socialisten te stichten. Redenaars van verschillende nationaliteit bespraken de rol van het socialisme bjj het handhaven van den internationalen vrede. De afgevaardihde van de Tarkaobe soci alistische party vroeg den arbeiders van de geheele wereld te beletten, dat het tegen woordig diplomatiek-complot het nieuwe Tarkjje vertreedt. De Bulgaarscbe afgevaardigde verklaarde, dat het volk van Bulgarije niets bjj haar onafhankelijkheid te winnen heeft. Adler, de Oostenryksche gedelegeerde, zeide, over de annexatie van Bosnië en Her zegowina sprekende, dat men kan vreezen, dat deze annexatie een bron van conflicten zal worden tusschen Hongarjje en Oostenrijk en verklaarde, dat de socialisten zullen pro testeeren. De vergadering ging over tet de orde van den dag en noodigde de socialistische par tijen van verschillende landen uit, met kracht te ageeren, opdat de besluiten gedurende het congres te Stuttgart genomen, met be trekking tot den vrede, op het hedendaagsch conflict worden toegepast. Er werd nog besloten ieder jaar te Brussel samen te komen. Naar de „Temps" uit Rome verneemt zjjn alle werklieden in de metaalindustrie te Napels, ten getale van 20.000, in staking gegaan om de eischen van de werklieden van de groote raetaalfabriek van Silvestri te steunen. Vrijdag hebben de stakers ernstige onge regeldheden veroorzaakt. Zjj kwamen in botsing met de troepen. Zjj verbrandden een groot aantal tramwagens om zoodoende het personeel te noodzaken den arbeid neer te leggen. Agenten te Arnhem wilden 2 Duitschers arre8teëren, die verdacht werden van dief stal van een rjjwiel. Een liet zich gevan gen nemen, maar de ander zette het op een loopen, en nu begon een wilde jacht. nDö vluchteling ging door het Broek, de KleeN sclie waard, totdat hjj eindeljjk bjj Wester voort in 't water sprong. Toen l£on de ver volgde niet meer; het water kwam hem te hoog en hjj keerdo aan wal terug, waarfla hy naar het politiebureau werd gebracht. Te Amersfoort bestaat een gewoonte onder huurders van huizen, dat zjj geen huur betalen, wanneer de huizen ten verkoop gepubliceerd zyn. Een huiseigenaar aldaar, die zjjn huizen '(een 20-tal) liet verkoopen nam met die gewoonte geen genoegen en gaf de zaak, na meermalen do huurders tot betaling ge maand te hebben, in handen van het ge recht. Dezer dagen nu veroordeelde de kanton rechter de huurders tot betaling' van de huur en de kosten van het proces. Dit bericht moge ter waarschuwing die nen aan huurders van huizen, die meenen, dat deze gewoonte een onbetwistbaar recht is Doordat sommige steenfabrieken aan Rjjn, Waal en IJssel in de nu af geloopen cam pagne niet hebben gewerkt e i de overige minder geproduceerd in verband met het slechte weer en de weinige animo, zjjn dit jaar ongeveer 40 pCt. minder steeneu ge maakt dan in 1907. Daardoor en ook wegens te verwachten groote aanbestedingen zjjn de pryzen stijgende. In 't blad „'t Onderwijs" wordt er op ge wezen, dat het meermalen voorkomt, dat de Regeering het niet zoo nauw neemt met de leeftijdsgrens van naar Indië uit te zenden onderwijzers, zoodat zelfs menscheD, ouder dan 40 jaar, worden uitgezonden. In Indië is echter tot tijdelijk onderwijzer 3e klasse een man van 50 jaar benoemd, die 30 jaar'geleden de onderwijzersakte be haalde en zoo goed als nooit in de school werkzaam was. De keramische afdeeling van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd on langs aanzienlijk uitgebreid. De Chineesche en Japansche afdeeling werd in een afzonder lijk lokaal, dat bjj het geheel aanslait, onder gebracht. Eene kleine verzameling aarde werk van de Kei of Ewabeilanden, in de Banda Zee gelegen, werd dezer dagen aan gekocht, zoodat de afdeeling, aardewerk van primitieve volkeren, dat door vorm, kleur en versiering eene bijzondere bekoring bezit, vooralsnog exemplaren bevat van Oud Peru, van de roodhuiden te Cincinnati, van den Congo, van Java, van Bali en Lombok, van de Padangsche bovenlanden, van Suri name, van Marokko en Algiers. Het vorige jaar kreeg het Museum ten geschenke van den heer Kan, den bekenden verzamelaar van Oud-Romeinsch aardewerk en glaswerk, een kleine verzameling vaat werken, afkomstig van opgravingen uit de omstreken van Nijmegen. Deze verzameling werd aangevuld met eenige reproduction en met oorspronkelijke stukken van Terra Sigil- lata, zoodat van laatstgenoemde producten een bescheiden overzicht kan gegeven worden. Taneinde de geschiedenis van het aarde werk in platische voorbeelden vast te leggen, zou het zeer gewenscht zyij,.dat het Museum in da gelegenheid ware, van alle in den laatsten tyd verschenen producten van ar tistieke waarde een exemplaar aan te koopen doch de middelen van het Maseum laten dit niet toe, reden, waarom de Directeur een beroep doét op artisten en 'fabrikanten, op dat zy een exemplaar vhn hunne beste werken aan het Museum zduden afstaan. GOUDA, 1$ October 1908. Aim de Raadsleden zijn <le volgende inge komen stukken toegezonden: Gouda, 6 lOctober ,1908. Ingevolge het bepaalde by Uw besluit van 17 Juli jl., No. 8, hebben wij de eer voor de vervulling der betrekking van Adjanct- Directear voor de Gemeente-Lichtfabrieken in alphabetische orde gerangschikt voor te dragen de Heeren: i H. CAMP, eleetrotechniscji ingenieur, werk zaam bij de Allgemeine Electricitilts-Gesell- 8chaft. te Brussel F. J. SWARTWOUT Dp HOOG, electro- technisch ingenieur, werkzaam op het inge- niears-bureau J. H. Doorman (v. h. Haaxman Co.) te Rotterdam j J. E. H. WJLTERDINK, electrotechnisch ingenieur, werkzaam in h^t electrisch bedrijf der Gemeente-Gasfabriekqn te Amsterdam. Gouda, den fe October 1908. Bij Koninklijk besluit van 2 September 1905, No. 47 is do heffing van sluisgeld voor het gebruik van het Roeuwijksche Verlaat slechts tut den 31 December a.s. goedgekeurd. Vermits de Gemeente deze inkomst niet kan missen geven wij dqn Raad in overwe ging ons te machtigen aan H. M. de Koningin opnieuw goedkeuring van deze heffing te verzoeken. De loting voor de Nationale Militie be hoort ook dit jaar weder tot het verledene. Ofschoon gelukkig geen ernstige feiten heb ben plaats gehad, moet toch gezegd worden, dat de houding der lotelingen van de stad onzer inwoning by die der buitengemeentes afstak en zulks niet in de goede, doch juist in tegenovergestelde. Immers mag men vörwachten vau jonge lieden die in een stad als Gouda zyn opge voed hun gedrag langs? den openbaren weg tot voorbeeld kunnen stiekken van hen die in een dorpje hunne opvoeding genoten, dit echter was dit jaar geenszins 't geval, voor een groot deel, was het gedrag in't openbaar der stad8che lotelingen verre van netjes verscheidene hunner gedroegen zich als of zy beschonken waren, dit echter was niet zoo ware dit wel 't geval dan zon dit te bejammeren zyn, doch ergelyk is hot zicfi zoo te gedragen waar zulks niet is het ge volg van de werkelijkheid. Voor velen hunner was een gepaste be straffing op een zeker lichaamsdeel misschien een doeltreffend middel. Voor gemeente ontvanger te Schoonhoven worden voorgedragen de heeren A. F. Dor- hout, te Zetten en G. van Duyl, te Utrecht. 5e Klasse. Trekking van Dinsdag 13 Oct. No. 1567 f 100.000. 11267 i 25.000. 17604 f 2000. 4078, 4608. 8073, 10259 en 17517 ieder 1000. 15273 f 400, 299, 6816, 9969 en 10014 ieder f 200. 4200, 7172, 7300, 12$49,12852,16872 en 19569 ieder f 100. Pryzen van f 70. 42 2486 6252 10223 13296 15873 18702 130 3503 6308 69 99 15902 18902 410 17 6514 10354 13317 16019 45 98 3742 15 10497 19 71 72 601 4024 64 10516 58 16144 19058 2 37 6829 30 78 16210 99 7 4106 7025 10676 13440 20 19136 884 4202 7182 10912 80 16337 43 924 46 7282 22 13526 16467 66 425 4334 7344 88 13713 16533 19221 60 4420 7424 11062 26 16956 25 1117 24 7515 11264 42 96 19407 1388 49 25 11359 13812 17241 18 1420 4593 45 11411 13960 69 81 61 4630 7616 11541 94 17342 19526 83 4765 7822 11616 14046 17413 19623 1503 4872 35 42 14265 85 91 1632 87 ,8210 11756 14644 17528 19765 1753 4918 8349 81 75 17616 19834 56 5139 62 11806 99 17779 58 1939 5216 8426 11998 14908 17866 20031 63 44 8604 12059 15144 17908 61 2146 47 38 12104 85 45 70 53 5475 52 60 15207 69 20116 2279 5614 92 12292 22 90 20233 2496 5729 8776 12647 24 18018 98 2573 40 8801 12838 15339 18154 20471 2739 45 8937 78 15479 66 92 9221 12993 15505 18352*20614 9554 13053 90 93 20745 9634 13112 15643 18426 20943 61 58 15730 97 20175 9704 13244 15817 1|8593 8873 9801 51 20 13e Lysl No. 9589 m. z. met IHQEZONDEN. Buiten verantwqordelijkheid der Redactie. 2986 5808 3005 94 46 5966 3111 0106 25 40 27 44 5e Klasse t 70. Algemeene Staatspensionneering zonder premiebetaling! Een stem, die in geheel Nedorland ge hoord móét wordenl Die stem roeptGeeft het Nederlandsche volk recht op pensioen De Bond voor Staatspensionneering gaat nog steeds 'voort, altijd .voort, om voor de arme ouden van dagen dat pensioen te vra gen en te eischen Acht jaren lang heeft die Bond, die nu pl.m. 25.000 leden telt, zyn stem al doen hooren, in steden en dorpen gewezen op don allertreurigsten toestand van arme oude menschen, die door lichaamszwakte niet meer kunnen werken, geen eerlijk stuk brood meer kunnen verdienen, overgeleverd aan meestal te kortkomende en krenkende liefdadigheid! En nog is er geen pensioen Nóg wordt over ons geheele land de grievendste armoede geleden door oudo menschen, die 't dikwijls zooveel beter verdiend hebben. Wie voelt niet de tekortkoming van ons vaderland tegenover de arme ouden van dagen Ziet, wat andere landen, vooral nu En geland, voor de arme ouden deden, en ge zult overtuigd zfjn, dat het misdadig wordt in ons land dien toestand langer te doen voortdurenK Hoort de jammerklachten van de arme oude stakkers in uw naaste omgeving, mis schien van eigen vaders en moeders, die gy onmachtig zijt te steunen, en Uw gevoel zal U zeggen, dat iets gedaan moet worden, om verbetering in'dien toestand te brengen. - Is 't niet zoo Welnu, de gelegenheid wordt IJ aange boden, om mee te werken aan de komst van een beteren toestand. De Bond voor Staatspensionneering roept U daartoe op Die Bond is opgericht met het doelrecht te verkrijgen op een gelyk Staatspensioen Zonder premiebetaling, voor alle Nederlan ders Niet alleen dns voor loontrekkenden, maar voor allen Geen oude ambachtslieden, of nog zooveel meer menschen uit alle standen der maatschappy, die zonder baas gewerkt hebben of voorheen welgesteld waren, mogen daarvan worden buitengesloten, A J 1 e n recht op pensioen Dat is de gemakkelijkste, de eerlijkste, de rechtvaardigste oplossing van dit meest ur gente sociale vraagstuk Gemakkelijk, omdat geen leger van amb tenaren noodig is om te onderzoeken, wie pensioen moet hebben en wie niet eerlijk, omdat we daardoor zeker weten, .dat nie mand wordt overgeslagen, die 't noodig heeft, rechtvaardig, omdat ieder naar draag kracht voor het pensioen zal hebben bij te dragen en zyn recht op peysioen kan doen gelden. Algemeene Staatspensionneering zonder premiebetaling Wat zoo'n pensioen moet kosten Vele millioenen, dat is zeker! Maar toch ook weer niet zoo heel veel meer als nu in allerlei vormen van liefdadigheid wordt nitgegeven, om de ouden van dagen in 't leven te hou den 't Meerdere zal voor 't grootste ge deelte worden opgebracht door hen, die zich tot dusver niets gelegen lieten liggen aan het leed der ouden van dagen. De liefda- digen kannen er zelfs door ontlast worden 1 Een wettelijke regeling alzoo, die de lasten naar draagkracht verdeelt! Wolke eisch natuurlijk niet in den weg zal staan een voorloopige regeling ais in Engeland, als mocht blijken, dat om politieke of fioantieele redenen niet dadelijk dien Bondseiscb kan worden ingewilligd. Als dan zoo'n pensioen maar spoedig komt. Zjjt Gy nog geen lid van dien Bond voor Staatspensionneering Wacht er dan niet langer meê. Nu vooral nietj nu de verkiezingen in aantocht zijn en kiezers en gekozenen moeten voorgelicht worden ten opzichte van de nooden van ons volkv 't Geldt nu onze vaders en moeders, straks ons-zelf, later onze kinderen Ons aller belang, een volksbelang dus waaraan Ge U als rechtschapen mensch niet moogt onttrekken komt dus 1 Namens het Hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering, A. VOORBROOD, Secretaris Hove nierstraat, Arnhem. Het lidmaatschap kost 50 ct. per jaar, uf zooveel meer ais de contributie der afdee- lingen bedraagt. Dinsdag 13 October 1908. Vette ossen en koeien goeden aanvoer, prijzen waren voor iste kwaliteit 37, 2e 33 en 3e 27 ct per halt KG. Magere cissen, melkvee en vaarkoeien, goed aangevoerd1 Vette kalveren goede aanvoer iste kwaliteit 30, 2e 27 en 3e 23 ct. per half KG. Stieren redel. aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 30, 2de kwal. 27, *de kwal. 24 cents per half kilo. Graskalveren goed aangevoerd Handel voor alles prijshoudend. ZATERDAG 10 OCT. L.K. U.K. Staats feemnqeu. Nederland. Cqrtif. Ned. Werk'. Schuld 2V9 75 Portugal. Oblig. Tabaksmono- polieleening (500—5000 fr.) 41 9 95s/^. Renteioozc certif. f 6. Oblig. Ie Serie L 100 3 64 Bulgarije. Oblig* Tabakslee- ning 1902 5 95'/, Hypot^c. Staats]. 18.92 6 96n/a Rusland. Iwang Dombr. Obli gation 4'/j 90'/4 Azie. Japan Obligation 1899 4 80 - Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schuld. O. 1000 P. 3 44 Venezuela. Dipl. Schuld 1905 3 43s 8 H ypotheek- Banken Pandb. Ilotterd. Hypb. 31/» 95 - Pandb. Standaard Hypb. 4'/9 99 -~ Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4' a 100'L Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 98'^ Pdndb. Westlandsche Hypb. 4 98 pandb. Zuiji-Holl. Hypb. 4 96 audb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/s 100 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 93 Pdb. Ned. Scheeps-Hypb, 4l/8 -- Pandb. Bataafsche Hypb. 4 96*/4 Fierste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 97'/9 -- Pandb. Hollandsche Hypb. 41/» 95 -~ Pandb. Nationale Hypb. 4 100 Scheepvaart- M aatschappijev. Oblig. li. Smit en Co. Sleep dienst 4 */a 100 Premieleeninqen bhiLGiE, Loten Stad Antwerpen Spoorweg leening en Italib. Obl. Zuid-Italiaansche Spw. My. 3 66'U Diversen Obl. Ned.-Ind. Gas My. 1905 4 9974 - de NOUVEAUTÉS in COSTUMES TAILLEURS, JAPONSTOF- FEN, BLOUSEN, PELTERIJEN enz., tegen de meest concurreerende pryzen. TfMf/risjMMT/ttómt Burgerlijke Stand. GEBOREN10 Oct. Elisabeth Maria Louise, ouders J. Bayer er. G. M. A. Zit- wing. Geertruida Petronella, ouders L. G. de Bruyn en A. P. van Leeuwen. Suzanna Jacoba, ouders J. A. W. Baart en 8. E. Hartkamp. Gerardns Johannes, ouders J. M. Groenendaal en J. Meyer. Huberta Petronella. ouders W. Broer en C. C. Waltz. 11. Anthonius. oqders H. A. J. Bron en G. van Leest. Bernardus Hendrikos, ouders H. J. E Meyer en A. M. J. van Wingerden. 12. Cornelia Bar- bera, ouders J. de Ruijter en B. Kolster. OVERLEDEN 9 Oct. M. B. Langerak, 5 j. T. Bos, 70 j. - 11. H. Piket, 34 j. 12. J. A. van Reenen, 4 j. J. (1. Waltz, 1 m. üordfc ait overtuigingals een werkelyke hulp in den nood. het boek. aanbevolen. Na ontvangst van adres per briefkaart wordt d t boekje franco por post, toegezonden door BLOfCPOEL'3 Binkhan- 1 I

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2