c. smïtsT SAMOSWIJN. Wintermantels, Onnavolgbaar Winterseizoen. Firma Herman Zoon. Stadsnieuws. VERGADERING U\ DEK GEMEENTERAAD "BËÏÏES VAN ROTTERDAM Ontvangen Veemarkt te Rotterdam Vereeniging: »ARME\ZGRG« Handnaaimachine, W. VERHEULEN, daat van volksvertegenwoordiger in de Tweede Kamer aanbiedt, zie ik mij genood zaakt, voor bet mandaat, mij door het dis trict Sneek aangeboden, te bedanken. Tweeërlei beweegt mg hiartoe. Vooreerst het feit, dat men in uw district geen electo raten strgd aanbond, iets wat men in Om men wel en zeer scherp deed, zoodat ver wacht mag worden, «lat men, na ik bedank, in nw district nogmaals door eenvoudige candidaatstelling in de nieawe vacature zal kannen voorzien. En in de tweede plaats de pgnlgke omstandigheid, dat in uw dis trict, bljjkens uw mededeeling, de Christe- lyk-Historische partij niet algemeene stem men het besluit nair, om mjjn candidatuur niet te steunen, waartegenover staat, dat in het district Ommen, de Christelgk-Histo- rischen op de meest loyale wijze mijn can didatuur gesteund hebben. Vergunt mij daarom n hartelijk dank te zeggen voor het vertrouwen in mg gesteld, en u te verzoe ken dien dank ook aan de Roomsch Katho- lieke centrale ze willen overbrengen, die in Sneek zoowel als in Ommen alle krachten inspandè, om mijn candidatuur te bevorde ren. Door nu reeds te bedanken en hiermede niet te wachten tot ik in zake Ommen tot een beslissing zal zyn gekomen, meen ik a in zooverre een dienst te doen, als thans injfde vacature, die in uw district voort duurt, zooveel spoediger zal kunueb voor zien worden. Op zichzelf zou het mg een eere en een voorrecht zijn geweest, c. q. voor een Friesch district naar de Kamer te gaan. Nog steeds voel ik aan Friesland zeer nauwe banden. Maar het algemeen belang en de zuiverheid van mijn politieke poóitie, nood zaken mij van die eer af te zien. Hoogachtend heb ik de eer te zyn Uw. dw. dienaar en broeder (w. g.) KUYPER. 's-Gravenhage, 16 October 1908. Gemengde Berichten. Men schrijft aan de „Tjjd" uit Maastricht: De groot-industrie heeft eveneens te lijden onder de algemeene malaise. Op verschil lende fabrieken zijn de arbeidsuren verkort. Een. achturige werkdag is ongemerkt inge voerd tegen den wil der arbeiders even wel terwjjl er dagen zjjn, dat er Dog minder dan acht uren gewerkt wordt. Op de zg. Bek, een fabriek van „de Sphinx", voor heen P. Regout, i9 het voor talrijke arbeiders bedroevend gesteldin het geheel wordt er in enkele afdeelingen slechts op 6 van de 12 werkdagen gearbeid. Deze toestand dunrt reeds maanden. Treurig vooruitzicht voor het naderende koude jaargetijde. De nachttrein AmsterdamKeulen is Vrij dag om half twee tusschen Dusseldorf eu Keulen ontspoord, doordat een stak ijzer dwars over de rails was gelegd. De loco motief en vier wagens liepen uit het spoor. De rijtuigen woelden zich in 't zand, maar vielen niet om. Het verkeer werd door overstappen gaande gehouden. De sneltreinen gingen Vrijdag over Neu8B en Opladen. De correspondent van het „Berl. Tage- blatt" te Millheim, seinde over dezen trein aanslag De D-t^ein MünchenAmsterdam—den Haag moest tegen tweeën te Keulen binnen komen. Tusschen Kiippersteg en Mülheim ongeveer 10 kilometers van Keulen, ont spoorde de locomotief met een vreeselgken schok. Vier wagens, waaronder drie D-wag- gons, liepen uit de rails en drongen diep in het zand. Dank zg het onmiddellijk remmen van den machinist werd erger voorkomen. Er werd niemand zwaar gewond een dame kreeg een zenuwtoeval en een Chinees werden eenige vingers afgekneld. Verscheidene rei zigers liepen lichte kwetsuren en ontvellingen op. De gewonden werden in het ziekenhuis te Mülheim verbonden. De politie heeft oogenblikkelijk een onderzoek ingesteld maar tot nu toe vond men geen spoor van den dader. Een telegram van het spoorbeheer meldt, dat een persoon licht gewond werd. Een reiziger vertelde aan een berichtgever van de „Frankf. Ztg."'t Was tusschen kwart voor één eu éénen, toen de wagon, waarin ik zat, een schok kreeg, ontspoorde, nog een puur meters naast de rails doorreed en toen omviel, d. w. z. half op z(j kwam te liggen. De reizigers werden voor 't uieeren- deel door elkander geworpen, 't gaslicht ging nit en daar er een dichte mist hing, was alles donker om ons heen. De locomotief zat tot aan de assen in den spoordijk, welke deels opgebroken was. Merkwaardigerwijs kwamen alle reizigers er goed af. Daar beide spoorbanen geheel versperd waren, dunrde het tamelijk lang, eer de hulptrein kwam. De Holland - Frankfurt Münchener-D- trein, die om 5.53 te Frankfurt moest aan komen, viel door het spoorongeval uit. In de plaats daarvan liep een voortrein. Op den Piz d'Aela, bjj Berguen, brak Zondag een DnitBcher nit Davos, die met twee kameraden den berg beklom, een bean. Een van de twee overigen ging ijlings naar beneden, om nit Bergaen hulp te halen. Red- dingskolonnes hebben twee dagen lang ver geels getracht de twee anderen, die in elk geval ellendige nachten gehad moeten hebben, te bereiken, daar men niet wist. waar de vermisten zich in het moeilijke terrein van den zaidoostelgken bergwand ophielden. 'In middels is de derde mar., bij het zoeken naar zijn makkers, ook weggeraakt. Een Italiaansche monnik, tevens genees kundige, heeft een onderzoek ingesteld naar den toestand van het wijwater, en de resul taten daarvan onlangs in de „Scuota Catto- lica" bekend gemaakt. Het wijwater uit de kerk „Santa Croce" te Turijn bevatte aan de oppervlakte per kubieke centimeter 150.000 bacterieën, en in de diepere lagen niet minder dan 6 millioen. De onderzoeker spoot het water bij dieren in, en deze gingen, onder de verschijnselen van taberculose, diftherie en ingewandsziekten, alle dood. Op grond van deze bevindingen bevalt hg thans het gebruik van een toestel aan, waarin men niet de vingers kan steken, maar dat, bij drukking op een kuop. enkele droppels water te voorschijn komen doet. Een derge lijk toestel is reeds in een kerk te Milaan aangebracht. Gedurende den oorlog tusschen Japan en Rusland hield het Russische leger de noor delijke provincies van China bezet, waar door de Russen in kennis kwamen met de Chineesche methoden van graanteels. Gedu rende de laatste 3 k 4 jaar nu worden in alle streken van Rasland deze methoden systematisch beproefd en laten de verkregen resultaten geen twijfel over, of men zal spoe dig in geheel West-Earopa zich met aeze proeven bezig houden. De Chineesche boer dan behandelt 'zyn graanland als een tain, d. w. z. in plAats van koren te zaaien wordt het geheele veld beplant 1 Het is zeker vrij algemeen bekend dat men in den tuinbouw het zaad eerst op bedden uitzaait en later de plantjes op eeu grooter veld verplant. Het resultaat van de verplaatsing is een krachtiger ontwik keling' van het wortelsysteem. Hoewel winter- zoowel als voorjaarsgraan op de nieawe wijze behandeld kan worden, toonen de proeven in (Rusland aan, dat men de beste resultaten verkrijgt bij winter graan en wel speciaal by tarwe en rogge'. Een Russische boer Nikolai Demtschfnskf, die de eerste proeven in Europa heeft ge nomen, heeft over zijn proeven een boek uitgegeven, dat reeds den derden druk be leeft. De voordeelen van de nieuwe methode worden als volgt opgesomdde worteltjes gaan zeer diep eu kunnen daardoor voedsel opnemen van grondlagen, die door de wor tels der zwakke zaaiplantjes niet worden bereikt; het verplante wintergraan bevriest niet en gaat wegens het sterkere stroo niet legeren een uitstekende zaaizaadsorteering is mogelijk, doordien elke plant afzonderlijk in banden wordt genomende oogst-opbrengst wordt zeer belangrijk veihoogd, en van diep caltuur en bemesting wordt in veel grootere mate party getrokken dan bij zaaien. By ons zou alleen de kleine boer van deze werkwijze kannen profiteeren als bij het daaraan verbonden werk zelf met behulp van zyn huisgenooten kan doen. Anders zouden de onkosten allicht grooter worden dau het profijt. Donderdagmorgen omstreeks 10 uur werd een 14-jarige knaap onder Harkeraa-Opeinde door een vreemdeling aangerand, meldt „De Tel," Deze pakte hem bjj den schouder en hield den jongen een revolver op de borst, met de bedreiging hom te zullen doodschie ten, wanneer hg zijn geld niet gaf. De jongen gaf zyn beursje met oenig geld, waar door de aanrander hem moest loslaten. Ijlings liep de jongen weg, terwijl de aanradder, na het ledige beursje te hebben weggewor pen, in oostelijke richting verdween. De politie stelt een onderzoek ia. In de zebrastallen van Artis heeft deze week een in spannende verwachting tege moet geziene geboorte met goed gevolg plaats gehad en een jnnge Chapman's zebra heeft de prachtige en kostbare zebra-verza meling belangrijk vormeerderd. 't Is een wonderbekoorlijk diertje, het pas geboren zebra-veulen met zijn fijn kopje en friscli geteekend nog wollig huidje, op de lange tot huppelen geschapen veulenpooten het is wel iets heel moois bet zoo te zien bij de prachtige merrie, rustig-verwonderd de wereld om hem bekijkend of zijn jeugdige blijheid uitend in wat speelsche sprongen en dartal huppelen om vlug weer veilig te schuilen bij do moeder, die de waakzame oogen niet afwendt van baar veulen. De geboorte van de Chapman's zebra is wel een der belangrijkste van de vele ge boorten waarop Artis zich dit jaar mocht beroemen. By gunstig weder kan men moeder en jong buiten in het park vinden, in het tegen overgestelde geval zijn de stallen voor het publiek opengesteld. Gemeld was, dat een brief, op 19 Sep tember uit Utrecht naar Deventer gezonden, inhoudende f 40, niet in het bezit van den geadresseerde was gekomen. Men deelt nu aan de N. R. Ct. mede, dat de brief wel is overgekomen, maar dat hij langs een der zijden was opengeknipt, het bankbiljet er uit genomen en de openge knipte zyde weer netjes met gom toegeplakt was, zoodat men slechts bij zeer nauwkeu rige beschouwing het feit kon ontdekken. Diefstal en gros. De Delftsche politie is op het spoor gekomen eener uitgebreide reeks diefstallen van laken, ten nadeele van het Rijk, gepleegd aan het Centraal Maga zijn van Militaire Kleeding, enz. Het bedrag van het gestolene moet vrij aanzienlijk zyn naar verluidt, is een hoeveelheid laken zelfs geverfd, om zoodoende niet te doen blijken, dat het uit 's Ryks magazijn afkomstig is. Het onderzoek wordt nog voortgezet. De daders zyn vrijwel bekend. Er hebben ech ter nog geen arrestaties plaats gehad* Van het eiland St.-Laurent in Alaska, dat slechts éénmaal per jaar gemeenschap heeft met de overige wereld, wordt door zendelingeu bericht, dat een troep Indianen, die in een boot naar de knst van Siberië voeren om te zien hoe de kustbewoners den winter door waren gekomen, hebben bevon den, dat in een Eskimo-dorp al de inwoners doodgevroren waren. Men vond allen, man nen, vrouwen en kinderen, volkomen onge schonden, maar verstijfd als marmeren beel den. De ongelukkigen hadden blijkbaar ont zettend geleden door hongersnood zij had den de daken hunner huizen van visch- huiden gemaakt opgegeten en waren er eindelijk toe gebracht, zich tu voeden met hun kleederen. Nader meldt men aan de „Tel." om trent den moordaanslag op het meisje v. d. V. te Soest De schouwing van het lyk toonde aan, dat het meisje geweld is aangedaan. Uit het verhoor bleek, dat haar broer ruzie met baar bad gehad en haar met een raelkjuk op het hoofd sloeg, waarna hij haar levend of dood op de spoorlijn legde. De jonge man werd in hechtenis genomen en heeft reeds bekend. De keurmeester vsn vleesch en visch te Meppel, deed Donderdagmiddag een belang- ryke aanhaling. De van Balkbrug komende tram stopte nabij het koffiehuis van den heer Donker, waar een groote, geheel dichtge spijkerde kist afgeladen en aan den kant van den weg werd gezet. Zij kwam den keurmeester door zwaarte en een roode kleur aan den onderkant zoo verdacht voor, dat hij haar liet openmaken. Te voorschijn kwam toen een geslacht varken van onge veer 400 pond, van binnen geheel groen en een walgelijken stank verspreidende. De in voerder, die de stad was ingegaan om te trachten het cadaver aan een slager te ver- koopen, kwam een half uur later opdagen. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt het varken is vervoerd naar de mestver- zamelplaats. Een diamanthandelaar te Parijs, Louis Goldsmith, die sinds 30 jaar in het vak was en aller vertrouwen genoot, is dezer dagen gevlucht, met medeneming van een groot bedrag aan diamanten, die hem waren toe vertrouwd door andere kooplieden. Het tekort, dat hy achterlaat, bedraagt eenige millioenen. Hij stapte op zyn doode geraak naar den trein, terwijl zyn bediende zyn valies droeg, waarin de buit zat. GOUDA, 19 October 1908. De afdeeling Gouda van den Nederland- schen Protestantenbond hield haar gewone jaarlyksche ledenvergadering. De rekening en verantwoording van den penningmeester wees op een batig saldo van f 44.79. Het ledental bedraagt 73. Besloten werd om voor dezen winter een bekend spreker nit te noodigen tot het hou den van een voordracht, liefst met daarop volgend debat, over de moderno richting. Tot penningmeester der afdeeling werd de heer D. Hoogendijk herbenoemd. De rekening van de Zondagsschool der afdeeling sloot met een tekort vanf 23.95}. Aan de Zondagsschool die door 122 leer lingen wordt bezocht, wordt door een 14-tal dames ondorwys gegeven. Voor de 2 hoogste klassen is dit in hoofdzaak bybelscbe ge schiedenis. Tot voorzitter der Zondagsschool w.erd Ds. H. vtn Assendelft herkozen, terwijl raejnffronw N. Brouwer benoemd werfl tot Secretaresse. De Voorzitter achtte het, ter voorkoming van misverstand, noodig, nog eens te lijzen op de bedoeling van de bepalingen omtrent het inschrijven van nieuwe leerlingen. By het begin van elk jaar kannen als leerlingen worden ingeschrevenkinderen die op 1 Januari den leeftijd van 7 jaren hebben bereikt. Een der ouders moet lid zyu of worden van den Protestantenbond, mof de verklaring dat op 't oogen blik der inschrijving de bedoeling bestaat om het kind later godsdienstonderwijs te doen geven van een vrijzinnig predikant. Mochten, wat mogelijk is, na de inschrijving de ouders van inzicht veranderen, dan blijven ze natanrlyk vrjj om met hun kind anders te handelen. Hun verklaring ia niet bindend voor de toekomst. Ten slotte werd in behandeling genomen de beschrijvingsbrief voor de te Enschedé op 27 en 28 Oct. a.s. te houden Algemeene Vergadering. Tot levendige gedachtenwis- seling gaf deze aanleiding. De HH. C. J. C. Hoogendyk, T. Crebas en L. Boogaerdt verklaarden zich bereid de afdeeling te vertegenwoordigen. De vereeniging „de Drankwet" zal op Vrijdag 23 October 's avonds 8} oor een algemeene vergadering honden in het café „Vredebest" aan de Markt. De agenda luidt als volgt Verkiezing Bestuurslid. Bespreking accyns-verbooging. Bespreking mandaat voor den afgevaar digde ter algemeene vergadering te Apel doorn. Slniting Iotiogsdagen. Rondvraag. Met bet oog op de belangrijkheid der ver gadering is de opkomst van alle leden meer dan gewenscht. De raarsch- en velddienstafdeeling van Volksweerbaarheid hield j.l. Zaterdag een goed geslaagde avondvelddienst in de baart van Sluipwijk. De veronderstelling was dat de IJseldjjk door eene Zuidparty bezet was en dat eene verkenningspatroaille der Noord party zou trachten de postenopstelling te weten te komen. Hoewel het mistige weer niet erg aangenaam was, kon dit toch piet van invlood zyn op de deelnemers en werd er even omzichtig door het natte gras ge slopen als ware het midden in den zomer. De oefening was bytyds afgeloopen, zoodat men teq, ongeveer middernacht weer thuis was. Onze stadgenoote Mej. J. Polderman, Ver pleegster in het Academisch Ziekenhuis te Leiden, behaalde Zaterdag 1.1. te Amsterdam het Diploma. SPORT. Gisteren speelde „Olympia I" een voetbal wedstrijd tegen „Blanw Wit" nit Amsterdam op het terrein alhier. Blanw Wit liet prachtig spel zien, maar Olympia niet minder. De beide rechts-voorwaarts van Olympia, wat waren ze goedOok de achterhoede, vooral de voorback, was zeer goed, maar toch ge lakte het Blauw Wit door te breken en een goal te behalen. Dat was de eerste, maar tevens de laatste. De keeper hield alle ballen buiten het doel, waaronder zeer moeilijke. Blauw Wit's keeper was eveneens uitstekeud. Toch wist Olympia er ook een door te werken. Rust kwam dus met 11. Maar na de rast kwam pas het mooiste spel. Olympia drong flink op. Telkens weer werd een behendige aanval van 'de voor waarts afgeslagen, maar toch uog 2 maul met goedeu uitslag bekroond. De laatste goal werd door een goed genomen strafschop behaald. Zoo kwam de beslissing met een 4__ 1-overwinning voor Olympia. Mooi spel leverden beide partijen. Niets kon de Olym- pianen soms tegenhoudenze moesten eu zouden de overwinning behalen op deze zeer sterke Amsterdamsche club en bet is hen ook gelnkt. Wanneer op 20 December in Amsterdam een even mooie overwinning behaald wordt op Blanw Wit, dan kan Olympia zeker zijn van bet kampioenschap der 3e klasse afdee ling A. VRIJDAG 16 OCTOBER 1908. (Vervolg.) Aan de orde: De voorstellen in zake de regeling der bezoldiging van bet onderwijzend personeel der Openbare Lagere Scholen. De Voorzitter: Weoseht ook iemand bet woord tot het voeren van algemeene be schouwingen Dp beer VingerlingJa M. de V., ik «on U even een inlichting willen vragen. Bij de vorige behandeling op 16 Mei van deze zelfde verordeningen zijn verschillende voor stellen, door den heer Bokhoven ingediend, door B. en W. overgenomen, doch onder meer een voorstel van den heer van der Ree om het aanvangssalaris der hoofden met f 50.— te verhoogen niet door B. en W. overgenomen en verworpen. In deze voor stellen na vind ik een aanvankelijke bestrij ding van de meening van Gedepnt. Staten, terwijl er eindelijk toch aan het slot gezegd wordt„Die regeling kan das niet onbillijk genoemd worden. Niettemin zijn wy bereid, na ook de onderwijzers van bijstand zooveel Deter zallen worden bezoldigd, mede te wer ken om zoo niet geheel dan toch voor een goed deel aan het verlangen van Gedepnt. Staten te voldoen." Ik zou willen vragen welke gedachtengang by B. en W. heeft voorgezeten om, waar zjj indertijd niet sym pathiseerden met het voorstel van den heer van der Ree, nu toch een gedeeltelijke ver hooging voor stellen in tegenstelling met wat zij zeiven aanvankelijk wenschten. Temeer vraag ik dat, M. de V., omdat tel kens wanneer snbsidie-aanvragen komen, daar door B. en W. en m. i. zeer terecht telkens op wordt geantwoord, dat de geldmiddelen der Gemeente niet toereikend zyn om eenige uitgave te doen, die niet vol strekt gemotiveerd is. De VoorzitterIk kan daarop antwoorden, dat by B. en W. heeft voorgezeten, zooals de beer Vingerling terecht onderstelt, de bedoeling om zoo goed mogelijk te zorgen voor de finantiën ('er Gemeente, maar daar naast het verlangen om wanneer de finan- tieele toestand het maar even toelaat, tege moetkomend te zijn tegenover Gedeputeerde Staten, die de verordening hebben te beoor- deelen en goed te keuren. Waar in dit gevel die tegemoetkoming kon worden verleend zonder dat het de gemeentekas al te veel geld kostte, hebben B. en W. vrijheid ge vonden den Raad voor te stellen een rege ling te treffen, die voor de hoofden van scholen wat billijker en gnrtstiger is en die tegelijk min of meer voldoet aan het ver langen van Gedeputeerde Staten. De heer VingerlingDank U, M. de V. De algemeene beschouwingen worden ge sloten en de verordening artikelsgewyze aan de orde gesteld. Art. 1. De heer Vergeer Wanneer dit worJt aan genomen, M. de V., is den ook aangenomen dat de verordening geacht wordt te zijn ingegaan op 1 Jali P De VoorzitterJa, mijnheer Vergeer, dat is door B. en W. voorgesteld. Art. 1 wordt daarop goedgekenrd. Zoo ook art. 2, 3 en 4. Art. 5. De heer v. ItersonM. d. V., ik zou een voorstel willen doen om de alinea betreffende de jaarwedde der onderwijzeressen, belast met het bandwerkonderwjjs buiten de school- □ren, te veranderen. En dat wel om deze reden, dat ik in de toekomst moeilijkheden voorzie met deze regeling. Op het oogenblik, vóórdat deze verordening in werking treedt, Iaat het zich toch aanzien, dat er ontevre denheid zal ontstaan. Immers, er zullen dan onderwijzeressen zijn, die voor 4 uren les evenveel zullen bekomen als anderen, die 8 uren les moeten geven. Het gevolg daarvan zal natuurlijk zijn óf dat men grootelyka on tevreden is óf dat waar voor 4 lesuren f 150.— wordt uitbetaald, men voor 8 aren kan aan spraak maken op f 300.Mettertijd zou dat aanleiding geven tot het feit, dat f 2400.— meer moet worden uitbetaald dan wy thans berekenen. Dat alles is, dankt mij, te on dervangen, wanneer men heel eenvoudig voorstelt, dat de jaarwedde der bedoelde onderwijzeressen wordt verhoogd met f 75.— per 4 wekelyk8che lesuren, wanneer zy zyn belast met het onderwijs in de handwerken bniten de schooluren. Dat voorstel beb ik de eer op het oogenblik in te dienen. Nn weet ik wel, dat er misschien geopperd zal wordeo, dat het slechts een tijdelijke maat regel is, maar ik geloof, dat het by deze redactie niet noodig is om tijdelijke maat regelen te nemen. En wanneer we no weten, dat wy ontevredenheid kannen voorkomen door een goed geredigeerd voorstel, zyn we verplicht dit te doen. Ik beveel daarom dit voorstel ten zeerste aan de beeren aan. De Voorzitter: De heer v. Iterson stelt voor om de laatste alinea van art. 5 aldns te lezen: „De jaarwedden der onderwijze ressen worden verhoogd met f 75.voor iedere 4 wekelyksche lesuren, wanneer zy zyn belast met het onderwfjs in de hand werken buiten de schooluren." Wordt dit voorstel ondersteund P Zoo ja, dan kan het een punt van beraadslaging nitmaken. De heer v. d. Ree: M. de V., naar aan leiding van wat dr. v. Iterson gezegd heeft, zou ik n willen vragen of bet niet mogelijk is, dat de salarisregeling blijft zooals zy is, doch dat het daarheen geleid wordt dat op alle scholen dezelfde lesuren gegeven worden. De Voorzitter: Mag ik daarop antwoor den, dat het opmaken en vaststellen van het leerplan is een bevoegdheid van het hoofd der school. B. en W. en de districtsschool opziener moeten het wel is waar goedkeu- ren, maar bet hoofd van de school stelt het vaat. Nn heeft zich het geval voorgedaan aan school No. 3, dat daar een jaar of tien, twaalf geleden bet leerplan is gewijzigd op voorstel van het hoofd, zoodat de lesuren voor het handwerken vielen binnen de school uren. Het nieawe hoofd van dezelfde school is onmiddellijk gekomen met bezwaren en beeft ons verzocht om een plan te mogen opmaken, waarby werd gerekend op bet bren gen van het handwerkonderwys bniten de schooluren. Hy heeft dat gedaan op die wijze, dat er feitelijk één uur buiten de schooluren viel, terwijl op de 3 andere 2 oren hand werkles bniten de scboolnren vielen. Nn moest het geven van dat handwerkonderwys worden opgedragen aan onderwijzeressen, omdat Mej. Kruisheer te zeer bezet was en zich daarmede niet kon belasten. B. en W. hebben dan ook 3 onderwijzeressen op gedragen het handwerksonderwys te geven bniten de schooluren, op een belooning van f 150.—, zooals in deze verordening wordt voorgesteld. Bij ray hebben zich onderwij zeressen vervoegd om daarover te spreken, maar ik beb de dames medegedeeld, dat ik zoozeer de onbillijkheid niet inzag, omdat het toch, zooals dr. van Iterson terecht ge zegd heeft, een tijdelijke maatregel is. Ik zie aankomen, dat het leerpjan toch weer zal worden veranderd, en in afwachting daarvan vind ik het voor my zoo erg niet om die jonge dames f 76te veel te laten verdienen. Maar wil de Raad besluiten in den geest van het voorstel van Dr. van Iterson, dan znllen B. en W. zich er niet tegen verzetten. De heer VingerlingIk heb met pleizier het voorstel zooeven ondersteund, M. de V., omdat, zooals we allen weten, die salaris regeling zoo'n kraidje-roer-my-niet is. Zoo lang er maar even een verordening komt, die wat ongelijkmatig schijnt, beginnen ze onmiddellijk op te spelen. Nu had ik ook van den toestand gehoord aan school 3 en toen ik er gisteren over nadacht, meende ik ook al, dat er iets aan haperde. Ik geloof werkelijk, dat Dr. van Iterson met dit voor stel de moeilijkheid goed heeft opgelost. De heer van der ReeWanneer het voor stel van Dr. van Iterson aangenomen wordt, zou juffrouw Burgersdyk daaronder dan niet lyden, M. de V. P De VoorzitterNeen, mej. Burgersdyk profiteert van de overgangsbepaling, dat wan neer men eenmaal in het gendt is van een bepaald salaris, men dut salaris blijft be houden totdat volgens de nieuwe verordening het tractement hooger is. Voor Mej. Bur gersdyk kan het dus nooit, schadelijk werken. De heer Knuttel Wanneer het voorstel van Dr. van Iterson wordt aangenomen, valleu er twee slachtoffers. Dat vind ik toch wel wat hard. Zon het daarom niet mogelijk zyn, dat dit voorstel wordt aangenomen met een uitzonderingsbepaling voor de twee slachtoffers, wie het geldt. Want ik vind het toch wel wat hard voor die meisjes, dat ze door een wijziging in de verordening bniten haar om in haar salaris worden ge troffen. De Voorzitter Ik geloof, dat dit een vraag is die ieder voor zich moet uitmaken. Ik deel het gevoelen van den heer Knuttel. My heeft het optreden van de onderwijze ressen ik wil dat niet verhelen onaan genaam getroffen, maar ik wil aannemen, dat de personen, wie het aangaat, zyn ge leid door een billijkheidsgevoel. Ik vind het met den heer Knuttel wat hard die jonge dames een gedeelte te laten derven van wat zy genieten. De heer van ItersonM. de V., by der gelijke zaken stel ik my niet op het stand punt van den een of den ander, maar vraag ik alleen wat ik als raadslid verplicht ben. En wanneer ik dan zie aankomen, dat er ontevredenheid zal ontstaan, waarvan de gemeente bet slachtoffer zal worden, dau doe ik een voorstel, waardoor dat voorkomen kan worden. Wat de onbillijkheid betreft, ik geloof dat het vrij ver van billyk is, wanneer een uur les in de handwerken op dezelfde wyze betaald wordt, wanneer het binnen en bniten de schooluren valt. Ik zie niet in, waarom een nur binnen den gewonen schooltijd extra zon moeten worden betaald. De Voorzitter Mag ik er den heer van Iterson even opmerkzaam op maken, dat in hetzelfde artikel, waarop zyn amendement betrekking heeft, ook verschillende verhoo gingen worden toegekend bv. voor het onder wijs in een vreemde taal. Dit onderwijs geschiedt toch ook altijd binnen de gewone schooluren. Daarvoor wordt gevorderd een byacte, doch een zelfde byacte wordt gevor derd voor de onderwijzeres ic de handwerken. Waar de gemeente extra salarieert het on derwijs bv. in een vreemde taal binnen de schooluren, zie ik er het ontzaglijk onbillijke niet van in om ook voor een uur handwerkles, wanneer het gecombineerd wordt met het andere onderwjjs, een dergelijke verhooging te geven. (Wordt vervolgd.) ZATERDAG 17 OCT. L.K. H.K. Staatsleeninqen Nederland. Certif. Ned. Werk. Schnld 2»/g 75 Portugal. Oblig. Tabaksmono- polieleening (500—5000 fr.) 4195s/4 - -r Reutelooze certif. f 6.— Oblig. Ie Serie L 100 3 64 Bulgarije. Oblig- Tabakslee- ning 1902 5 95»/4 -TT Hypothee. Staatsl. 1892 6 96s/g Rusland. Iwang Dombr. Obli- Kfrtien 41/, 90 »/4 Aïik. Japan Obligation 18 «-9 4 80 Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schuld. O. 1000 P. 3 44 - Venezuela. Dipl. Schuld 1905 3 436 Hypotheek-Banken Paudb. Rotterd. Hypb. 3'/a 95 - Pandb. Standaard Hypb. 4'/, 99 Pdbr. Sted Hypb.'sGrav, 4' 9 100>/4 Pandb. Utrecbtscbe Hypb. 4 98'/g Pandb. Westlandscbe Hypb. 4 98 Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 961/, Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/, 100 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 93 Pdb. Ned. Scbeeps-Hypb. 4'/, Pandb. Bataafscbe Hypb. 4 968/4 Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 971/» Pandb. Hollandsche Hypb. 4l/i 95 Pandb. Nationale Hypb. 4 100 Scheepvaart- Maatschappijen Oblig. L. Smit en Co. Sleep dienst 4Va 100 Preinieleeninqen btdiiGiE. Loten Stad Antwerpen 1887 97 3poorwegleeningrn Italië. Obl. Zuid-Italiaansche Spw. Mij. 3 6U»/4 - Diversen Obl. Ned.-Ind. Gas My. 1905 4 99»/4 - de NOUVEAUTÉS in COSTUMES TAILLEURS, JAPONSTOE- EEN, BLOUSEN, PELTERIJEN enz., tegen de meest concnrreerende prijzen. Afloop der Open Dare Vorkooping van Onroerende Goederen, gehouden op Maandag 19 October in de Sociëteit „Vrede Best" alhier door Notaris J. Koeman van Haastrecht. No. 1. Een Hois en Erf, aan de Oosthaven wyk B No. 43, kooper de heer P. G W. Begeer voor f 3200.—. No. 2. Een Hnis met grooten Tnin, afzon derlijke opgang hebbende Bovenwoning en Erf, aan de Turfmarkt, wijk H Nrs. 121 en 121a, k. de heer M. G. Begeer voor f 4475.-. No. 3. Een Hnis en Erf, met afzonderlijke opgang hebbende Bovenwoning aan de Lange Groenendaal, wyk I Nrs. 79 en 79a. k. de heer J. van der Post voor f 3300.- No. 4. Een Hais en Erf, aan de Lange Dwarsstraat, wyk H No. 158, k. de heer P. C. W. Begeer voor 1320.—. No. 5. Een Huis mot Erf, aan de Bogen, wijk G No. 119, k. de heer P. C. W. Begeer voor f 1625. No. 6. Een Hnis en Erf, aan de Drapeniers- steeg, wyk O No. 269, k. de heer A. Bin- nenkadg voor f 670. No. 7. Een Hnis en Erf, aan de Wilhelmina- straat, wyk M No. 121, k. de heer A. L, Cats voor f 1470.—. No. 8. Een Hnis, verdere betimmering, Erf en Grond, aan de Robaarsteeg, wyk M No. 133, k. de heer P. A. Lafeber voor f 1870.—. No. 9. Een Hnis en Erf, aan de Cappenaars- steeg, wijk G No. 13, k. de heer G. Neef voor f 970. No. 10. Een Hnis en Erf, aan de Jernzalera- straat, wyk F No. 2, k. de heer E. S. Cats voor f 1265 Nb. 11. Een Hnis en Erf aan de Groeneweg, wyk L No. 149, k. de heer J. Caboot voor f 930.— Nos. 12 en 13. Twee Huizen en Erven aan de Spieringstraat, wyk F No. 22 en 23, k. de heer W. Verkaik voor f 1710 Maandag 19 October 1908. Vette ossen en koeien goeden aanvoer, prezen waren voor iste kwaliteit 37, ae 33 en 3e 27 ct. per hall KG. Vette kalveren redel. aanvoer iste kwaliteit 28, 2e 25 en 3e 22 ct. per half KG. Vette varkens- goeden aanvoer, iste kw. 23 2de kw. 92, 3de kw. tg ceDt per half K G. Schapen en lammeren goed aangevoerd. Handel in vet vee, vette kalveren en varkens, prijshoudend, schapen en lammeren lager in prijs, handel slecht. Afdeding HIIOK KEN HUIS. ROZENDAAL HOEK PARADIJS GOUDA Deze inrichting stelt zich ten doel om onde, gebruikte en overtollige huishoudelijke voorwerpen welke ook, zoo veel noodig te repareeren, en hoofdzakelijk aan minge- goeden voor goedkoope pryzeu te verkoopen. De daarop behaalde Winst komt geheel ten goede aan de neutrale Vereeniging ,Ar- n< env.org zyn thans door nieuw gevonden toepassingen onze in olieverf geschilderde Por tretten Peinture- ilogaerts. Zy geven kracht en diepte, die namakers niet kannen bereiken. Men overtnige zich, geen imitatie voor de echte te ontvangen. Geïll. Prijscourant met een aantal onge vraagde getuigschriften gratis op aanvraag. Boxtel. H. BOG A KRIS Jt Co. Agent voor GOUDA Firma A. QCUNT, Kunsthandel, Kleiweg, bjj wien modellen te bezichtigen zjjn. ANKER-V PAIN-EXPELLER 4? TEGEN RHEUMATIEK TO I? EN VERKOUDHEDEN Ruim 35 jaar door millioenen JICHT'EN RHEUMATIEKLUOERS MET SUCCES OEBRUIKT ----- Vcrkp.iigoaar in flesschen van 50 cB,75 ets CR ƒ1.35 BU H.H. Apothekers en Drogisten F.A'J. RICHTER&C-. Rotterdam, t Te Gouda by C. LU&ER, Apotheker Markt, WOLFF Co. Wosthaven 198 en bjj ANTON COOPS, Wydstraat. het adres. Hagelsplintomienw, allernieuwste model naait voor en achterwaarts voor f 32.H0 en een waar de kast iets van beschadigd is voor t 27.HO bjj Hoogstraat 78, ROTTERDAM. Telefoon 5262. Splinternienwe DAMESTRAPNAAIMA- CHINES voor spotprijs. SCHOEN HANDEL, KLEIWEG E 30, tegenover de Kleiwegsteeg. ONTVANGEN alle aiTlknleii voor hul Tevens Prima OVERSCHOENEN', sterke SCHOOLL AARZEN, enz. enz. (Alle reparation en aangemeten werk.) 0 J cent per Jtench. Aanbevelend, „1Se.kr--M.nit* Tuutoou- I sN.llingrlTthoimmakftry f ü'Hngx, Aug. 1MW I W«T®Idb«roemil» Kchooj. Appr*- tuur.Llparin, 8*tin ene. eyn «lo bent» middelea voor bet Bonder mooit» knorif poetrreu felle fi.arv eu 1 Ïftklourd eohoenwetk. Vorkryghuu. I y winkelior» in niho.mwerk (fttlau- trien, Drogeryen eu*., Men lette f goed op nfe*m cu febriektmerk I Gen^Agentt Bwéemfenn - Aruba», j

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2