mè m W.4LS-ILLUSIE BINNENLAND Wintermantels, statbn-genehaal. Stadsnieuws. BEURS VAU ROTTERDAM Ontvangen AÜVKKTE.NTIKN Sociefoit„(Btis Sanoogen'. Dinsdag 27 October 1908 (Ein Vt alzertraiim). UT Overal mei het grootste succes opgeroerd. Gij Weet! Handnaaim achine, W. VERMEULEN, tieken toestand. De vertegenwoordigers van aJJe in die vereeniging opgenomen partijen hebben hnn goedkeoring gehecht aan de ontslagaanvrage der beide Tsjechische mi nisters, terwijl zy zich verstaan hebben over een gemeenschappelijk optreden. Het viel op, dat de bekende dr. Kramarsch niet ter vergadering tegenwoordig was. Hij zon echter heden met andere comité-leden deelnemen aan de bespreking bij minister president Beek. Het Engelsche ministerie is thans weer volledig. De heer Mc Kinnon Wood is be noemd tot parlementair onder-staatssecre taris van bnitenlandsche zaken, de heer Tb. Ph. Trevelyan tot parlementair secretaris van den Board of Education, een ambt tot dusver door den heer Wood vervuld. Engel sche bladen maken er aaumerking op, dat het departement vau buitenlpftdsclie zaken nu geen rechtstreekschen woordvoerder in bet Hoogerhuis heeft, daar Sir Edward Grey en de heer Wood beiden in het La gerhuis zjjn. De W. G." troost die bladen met de opmerking dat lord Fitzmaurice voort zal kunnen gaan in het Hoogerhuis de belangen van bnitenlandsche z«»ken te be hartigen, al is bij ook niet meer direct aan dit departement verbonden. Een mailboot uit Indo-Cbina, te Marseille aangekomen, brengt onrustbarende berichten mede over den toenemenden smokkelhandel van wapens en ammunitie op de kusten van Tonkin en Annara. De zeeroovers ma ken gebruik van het feit, dat de Fransche kustvaartuigen thans gedokt worden en de douanesloepen moeten waken tegen contra bande. De „Avenir du Tonkin" vraagtwaarom de regeering eigenlijk een vloot onderhoudt in de Chineysche wateren en enorme sommen ten koste legt aan de stations te Saigon en in Annam, wanneer de oorlogsschepen toch niet gebruikt worden als ze noodig zijn P Verder dringt het blad aan op een krach tige onderdrukking van het steeds brutaler optreden van de zeeroovers, die de Annami- tische soldaten vrees hebben weten aan te jagen met de bedreiging, dat hun vrouwen en kinderen vermoord zouden worden, wan neer zij bij gevechten op de zeeroovers mochten schieten. Het is gebleken, dat bij het jongste ge vecht in het dorp Taoh-Loi de inlandsche soldaten zoo hoog aanlegden, dat de kogels boven in pagoden en buizen werden gevon den. Het blad zegt dan ten slotte: Men zal deze beweringen van hooger band officieel tegenspreken. Men zal daar echter verkeerd aan doen. Het is beter het gevaar onder de oogen te zien, dan de oogen te sluiten. De inlandsche soldaten plegen geen verraad, maar zijn alleen bang voor het lot van hun naasten, dat is alles. V erspreide Berichten Frankrijk. Men noemt als vermoedelijk opvolger van minister Thomson, die heeft moeten boeten voor de fouten van zijn voorgangers, vooral van Pelletan, Henri Poincaré, een mijnin genieur. Ook de admiraals Touchard en Fournier worden genoemd. Düïtschland. Heden, op den vijftigsten verjaardag der keizerin, treedt haar vierde zoon, prins August Wilhelm, met prinses Alexandria van Sleeswijk-Holstein in het huwelijk. Heden denkt Zeppelin met zijn nieuwen ballon op te stijgen. Italië. Eergisteren is een militaire ballon boven Rovigo van een hoogte van 260 meter ko men vallen. Een kapitein is doodelyk ge kwetst. Marokko. Eenige in Marakesch vergaderde kaids hebben don voormaligen sultan Abdel Aziz voorgesteld zich tot sultan van Marakesch te laten uitroepen. Abdel Azis heeft bedenk tijd gevraagd. In het noorden wordt de roghi, de kroon pretendent ernstig in het nadw gebracht door de opgestane staramen van het rif. T 99K éc 99 9C K M ft H. Vergadering van Dinsdagavond 20 Oct. Voortgezet wordt de behandeling van de interpellatie-Troelstra betreffende de werkloosheid. De heer Treu|> beantwoordt eerst den liepr Troelstra. Vervolgens bestrijdt spreker de opvattingen van de heeren Lobman en de Beaufort, die ongeveer het oude „laisser faire" verdedigd hebben. Wat de Werkloos heid-verzekering betreft, heeft men spreker verkeerd begrepen. Hij wil een fonds vormen in tijden van bloei, en daarin dan ook doen bijdragen door de werkgevers. Spr. wijzigt ten-slotte zijn motie in dien zin, dat de Kamer als haar oordeel uit spreekt, dat de Regeering de werkzaam heid van particulieren en gemeenten ter tegemoetkoming in de bestaande werkloos heid behoort te bevorderen en te steunen, en dat de behoefte bestaat aan maatregelen ten-einde beter op de hoogte te komen en te blijven van aard en omvang der werk loosheid en van de in verband daarmee te nemen voorzorgsmaatregelen. De heer Malefijt wijst op eenige werken, die de Regeering zou kunnen doen uitvoeren en wel den bouw van een genie kazerne te Utrecht. Verder wacht de „Vereeniging voor Volkshuisvesting" nog op subsidie voor woningbouw te Utrecht, en voorts zijn er nog een aantal provinciale werken, als de nieuwft sporen door de Haarlemmermeer. Spr. motiveert zijn stem vóór de motie- Treub. Spr. oordeelt, dat o. a. ook door betere behartiging van het vakonderwijs veel werkloosheid kon worden tegengegaan. De heer de Visser vraagt den neerTreub zyn motie te wijzigen, want wanneer steeds steun van Regeeringswege veronderstelt steun van Gemeentewege, dan zal de Regeering nooit particuliere pogingen Imogen stenjien. De minister van Binnenl. Zaken verklaart zich ook tegen de tweede motie-Troelstra, die uiting geeft aan dezelfde gedachte als de eerste. Het door den heer Malefijt aan- bevolene zal hij, voor zooveel van hem af hangt, overwegen. De minister kan de motie- Treub wel aanvaarden, indien hij deze zoo mag opvatten, dat het particulier initiatief niet mag worden afgeschrikt. De motie schept z. i. geen moeilijkheid voor de Regeering, maar is met bet oog op de werkloozen niet voorzichtig. De vergadering wordt hierop gesloten. Vergadering van Woensdag. Militiewet. In behandeling komt het wetsontwerp tot nadere aanvulling en wijziging der Militie- wet. Dit ontwerp beoogt, in hoofdzaak, de acht- maanders bij de onbereden korpsen in twee ploegen te doen opkomen. De heer Thomson gispt, dat in liet ontwerp het staande leger-denkbt eld in alle scherpte naar voren treedt en weerlegt den indruk, dat de Grondwet zich zou verzetten tegen legerontwikkeling in den zin van een volks leger. Het onderhavige wetsontwerp gaat uit van bet afkeurenswaardige streven, om zooveel mogelijk manschappen in de kazer nes te houdeu, vooral wat den zeedienst betreft. Spreker zet uitvoerig uiteen, dat er voor gespiegeld wordt een vermindering van den diensttijd van het blijvend gedeelte, doch de twee-maanders, die in stand worden gehou den, worden zoodanig muurvast gelegd aan den opleidingstyd, dat in plaats van ver mindering van deu diensttijd tot de helft, in werkelijkheid een verlenging van den diensttijd met 2 maanden wordt verkregen. Uit alles blijkt, dat men zich een aaneen gesloten werkelijken diensttijd van 10l/4 maand denkt. Ook spr'. is overtuigd van de practische onuitvoerbaarheid van de voorstellen, die yan den dienst een warwinkel zullen maken. Spr. brengt ook het op verschillende punten ongunstige advies van den Raad van Defen sie ter sprake, en wijst er op, dat dit li chaam meent dat, wanneer van 1 Februari af tot half Maart de bataljons slechts be schikken over 8B man, de maatregelen in het belang eener mobilisatie niet behoorlijk genomen kunnen worden. Interpellatie-werkloosheid. Na de pauze komen in stemming de mo ties, gestelij tijdens het debat over de werk loosheid. De raotie-Troelstra wordt verwor pen niet 71 tegen 8 stemmon; de rootie- Treub wordt zonder stemming aangenomen. Militiewet. By de voortzetting van het debat over de Militiewet verklaart de heer Eland zich tegen het ontwerp, zich ten volle aanslui tende b\j de bestrijding door den heer Thom son. Spr. merkt o. ra. op, dat de onruststo kers en oproermakers zich meer in bedwang zullen laten honden door de vrees, dat de landweer elk oogenblik kan worden opge roepen, dan door de wetenschap,, dat het blijvend gedeelte iets grooter is. Een goede maatregel zou zijn, de viermaanders in acht- maanders to veranderen, en drie ploegen in plaats van twee ploegen in te voeren, met een sprong van viermaanders over el kander. De heer van Karnebeek verdedigt het ont werp, outkennende, dat de maatregel des- organiseerend zou werken. De heer Duymaer van Twist begroet het ontwerp met groote ingenomenheid, o. m. omdat thans, niet incidenteel, doch bij de wet, een proef zal worden genomen om, zonder schade voor de lands verdediging, be- langrijke verlichting te brengen iu den per soonlijken en financieelen druk. De heer ter Laan ziet in dit ontwerp, waarvan hij de gevolgen niet vreest, een stap om te komen tot een driepioegenstel- sel, met afschaffing van het geheele blij vend gedeelte. Maar* wanneer dit laatste niet het gevolg er van kan zijn, kan hij met het ontwerp niet meegaan. Spr. kondigt een amendement aan, strekkende tot afschaffing van het blijvend gedeelte. Wettelijk moet verder worden vastgesteld, wie voor de bereden- en wie voor de onbe reden korpsen zijn bestemd. De heer Schikking hoopt o.ra. dat de mi nister aan de manschappen zal toestaan van ploeg te ruilen. De heer van Vlijmen zal met de voorge stelde proefneming meegaan. De heer Merchant voorziet dat het ont werp meerdere uitgaven ten gevolge zal heb ben. Nog andere bezwaren ontwikkelt spreker. Morgen 11 uur voortzetting. Nederland en Venezuela. 28 September verlieten de oorlogsschepen Heemskerk, Friesland en Gelderland de haven van Caraqao. Het eerste zette koers naar het Oosten, het tweede naar het Wes ten en het derde naar het Zuiden. Laatst- gemelde bodem verlichtte in den nacht meer dan eens de kusten'van het eiland met zijn zoeklicht en wisselde seinen met den wal. De Gelderland keerde Dinsdagmorgen in de haven terug. De Vrijmoedige (van 1 October) dringt aan op streng optreden tegen Gastro. „Slechts voor wapengeweld, voor dwang middelen bijv. door een blokkade die hemzelf en zi)n volk van huu onniaclit over tuigen, zal hy wijken en het hoofd buigen. Geen geschiktere gelegenheid er toe voor Nederland dan nu; dat alle beschaafde naties in zake zijn geschil met Castro's land op zjjn band zijn. Het is Nederland nn gemak kelijk, om dien stijfkoppigen President ad oculos te bewyzen, dat Nederland niet, zooals men in Venezuela pleegt te spotten, slechts éen oorlogsschip bezit, dat telkens, als het dat land moet bezoeken, anders wordt ge noemd, maar over de noodige scheepsmacht beschikt, om zijn eer en waardigheid te doen eerbiedigen als zij geschonden worden, en om zyn onderdanen in den vreemde te be schermen en te verdedigen tegen willekeurige haudelinge.i van satrapen en despoten, die tot veler ongeluk soms er- in slagen, het gezag in handen te krijgen. Nu is het zaak voor Nederland, om door een flink machtsvertoon en des noods door machtsgobruik zijn geschillen met Venezuela op een duurzamen voet te vereffenen en zoodanige schikkingen te verkrijgen, dat deze kolonie niet langer blootgesteld zal zijn aan de willekeur of de luimen der maebt- hebbeis in Venezuela. „Voor deze kolonie is de wijze van optre den van Nederland een quaestie geworden van leven of dood. Nederland heeft het vonnis te strijken!" Qemeng-de Berichten. De nieuwe booten van de Zeeland.Het Hbld. tnellt nog uit goede bron het volgende De Mij. „De Schelde" te Vlissingen, het établissement Feyenoord te Rotterdam en de Nederlandsche Scheepsbouw-Mij. te Am sterdam, hebben gisteren een onder dagtee- kening van 19 October verzonden schrijven ontvangen van de Maatschappij „Zeeland". In dit schrijven wordt medegedeeld, dat teveqs een meer gedétailleerde specificatie werd gezonden van de stoomschepen, welke de Maatschappij „Zeeland" wil doen bou wen. En voorts wordt er in dit schrijven nogmaals op gewezen, „dat de Raad van Commissarissen der „Zeeland" zeer bepaal delijk meent te moeten eischen, dat de drie schepen tegelijkertijd en op één werf moeten worden gebouwd". Ten slotte wordt in dit schrijven gezegd, dat de oplevering der B scheper, is vast gesteld op 1 April 1910. Helaas en deze meening heersebt naar het blad verneemt ook in de kringen van betrokkenen scbijnt na dezen laatsten brief van de Maatschappij „Zeeland" de kans om de drie nieuwe schepen door de Neder landsche industrie te doen bouwen wel ver keken. Men weet, dat geen van de drie ge noemde werveD op dit oogenblik in staat is om zoo snel de drie benoodigde schepen te bouwen en dat zij juist daarom zich tot een combinatie hadden vereenigd, met de bedoeling de drie schepen over haar drie werven te verdeelen. Aan den eisch van bouw op één werf, waaraan de „Zeeland" blijkt vast te houden, kan geen Nederland sche onderneming voldoen, en de verlenging van den termijn van oplevering (die eerst einde 1909 was vastgesteld) met enïNie maanden, komt hieraan niet genoegzaam tegemoet. De commissaris van politie in de le sectie te ^Amsterdam verzoekt thans de aan houding van den voortvluchtigen poatoom- mies Douwe De Vries, geb. te Heerenveen 18 Dec. 188Ö, wonende Prinsengracht 293 te Amsterdam, verdacht van valschheid in ge schrifte en verduistering van f 23.000 teu na- deele van het Rijk. IJet signalement luidtlengte 1,80 M,, slank, haar licht blond, zonder knevel, schraal en bleek, oogen blauwgrijs, aange zicht ovaal en stootende spraak, gekleed met bruin gestreept colbert costuum met fantasie- hoed en zwarte schoenen. In Mei werd te Tolbert, iu Groningen, een huis afgekeurd de bewoner werd met vrouw en kinderen uit de woning gezet. Hy groef een gat in den tuin, maakte een afdak en woont daarin reeds 6 maanden. Zouden die stakkerds zóó den winter moeten tegemoet gaan De „Loc." scbrjjft over de onaangename verhouding, welke er in den laatsten tjjd ontstaan is tusschen directeur en leeraren der H. B. School ie Semarang, een toestand welke op den duur ongunstig zal moeten inwerken op het onderwijs. De leeraren zijn in twee groepen verdeeld. De eene groep koestert grieven tegen den directeur, de andere groep keurt de handel wijze van eerstbedoelde af en tracht deze ter verantwoording te roepen. De groep, welke zich aan de zijde van den directeur heeft geschaard, vroeg dezer dagen een ver gadering van leeraren aan, maar noodigde, zonder dat de andere groep dit toen reeda wist, de commissie van toezicht uit, die ver gadering bjj te wonen. Zoodra bekend was dat de commissie ter vergadering zou ver schijnen en in die vergadering de bij baar tegen den directeur ingebrachte klachten ter sprake zou brengen, gaven de heeren, van welke die klachten afkomstig waren, officieel te kennen, dat zij de vergadering ntet zouden bijwonen. Zij waren van mee ning dat een1 bespreking in een leeraarsver- gaderinf van door ben persoonlijk tegen den directeur ingebrachte bezwaren onoir- baar moest worden geacht. De vergadering had desniettemin plaatstoen echter de leeraren, aan wie de los scheen gelezen te zullen worden, wegbleven, achtte de com missie van toezicht 't overbodig, haar raee- deelingen te doen. De wél ter vergadering aanwezige leera ren spraken in verschillende moties hun af keuring nit over de groep der weggebleve- nen. De commissie van toezicht schreef thans zelf een vergadering uit en ontbood alle leeraren. In deze vergadering las de president een stuk voor, waarin den heeren der oppositie allerlei laakbare handelwijzen werden verweten. Toen daarop een dezer heeren het woord vroeg en hem dit gewei gerd werd, stonden alle leden der oppositie groep op en verlieten de vergadering. Tot de oppositie behooren acht leeraren, o. w. de oudste. Dezen bewaren tegenover ieder, behalve tegenover de commissie vau toezicht eer. hardnekkig stilzwijgen omtrent hun bezwaren tegen den directeur. Gistermorgen woedde te Amsterdam we- dorom een zware uitslaande brand, en wel in het pakhuis „De Kleino Raap", Waterloo- plein 11, aldaar. De eer.ite verdieping hier van wordt eenerzijds door den heer A. Kok gebruikt tot berging van meubelen en is anderzijds verhaard aan de bekende firma in manufactaren „de Vries van Bnuren." De twee daarboven gelegen verdiepingen zijn onverbuurd, terwyl de zolder antieke meubelen van den heer Morpurgo bevat en de vliering is volgepakt met stoelen van de firma van Gelderen. Waarschijnlijk ontstond het vuur op hét dak en breidde het zich vandaar uit naar de onder gelegen verdiepingen, terwijl ook de aangrenzende magazijnen van de firma de Vries van Buuren - staande naast het Rembrandthais in de Jodenbreestraat een tijdlang ernstig bedreigd werden. Gelukkig wist de brandweer door de ingebruikstelling van een groote massa materieel o. a. werkten de drijvende stoomspuit „Jan van der Heyde" en twee andere stoomspuiten het gevaar af te wenden. Te kwartier voor negen gealarmeerl was zij omstreeks half elf meester van het terrein. De drie boven verdiepingen van het pakhuis wareu intus- schen uitgebrand. Evenais eergisteren, by den brand in de Leidschestraat leidde de commandant, de heer Meier, persoonlijk bet blusscbingswerk, en moest het tramverkeer weder worden omgelegd. Uit Gorinchem Te Nieuwaal is de vrachtboot Karlsruhe Actiën Gesellschaft No. 11 omstreeks 3 uur aan den grond geraakt. Te Zuilichem is de vrachtboot Histen Hüber bezig hare lading stukgoederen in kleine schepen te lossen, daar zy wegens te veel diepgang hare reis niet mag voortzetten. De stoomboot Harmonie I, van Tiel naar Rotterdam, geraakte onder Opynen aan den grondna 3 uur opontbood is zy door eigen kracht weder vlot gekomen en heeft hare reis voortgezet. Men meldt uit den Haag De politie heeft gisteravond de hand ge legd op een vreemdeling, die, naar gebleken is, hoogstwaarschijnlijk tot een internationale oplichter8bende behoort. Aan een der grootste hotels hier ter stede vervoegde zich gistermiddag een vreemdeling en vroeg den portier of er uit Rotterdam geen telegrafische postwissel was gekomen voor den heer Pizardini, directeur van de Oil Company Vacuum. Op het ontkennende antwoord verzocht hij te telefoneeren aan den vertegenwoordiger te Rotterdam van bovengenoemde maatschappij en te verzoeken den postwissel ten dringendste af te zenden. Toen de vreemdeling ten tweede male terugkwam aan het hotel, vond hy daar den Rotterdamschen heer, dien hy een in het Engeisch gesteld telegram had gezonden, onderteekend Pizardini, behelzende de mede- deeling „Ik heb mijn geld verloren zend my dos onmiddellijk per draad twintig pond sterling." De geadresseerde bad evenwel nócb het telegram, nóch het telefonische ver zoek vertrouwd en was daarom naar den Haag gekomen. Daar vond hy echter niet den directeur zijner maatschappij, maar een hem onbekenden vreemdeling, die Frar.sch en Engeisch sprak, opgaf lid te zyn van de Fransche legatie en den heer Pizardini op straat te hebben ontmoet. Deze zou hem hebben opgedragen, aan het bovenbedoelde hotel den telegrafischen postwissel in ont vangst te nemen. De ontvanger van het tele gram geloofde dit verhaal nóg minder dan hij telegram eu telefonische aanvrage had vertrouwd en riep oen juist passeerenden agent aan, die den vreemdeling te kennen gaf, dat hy hem moest volgen naar het politieburean. Daar bleek, dat de man geen lid van de Fransche legatie was en dat hy slechts een zeer gering bedrag aan geld by zich had. Blijkens zyn papieren was hy Fransch on derdaan. Hy werd, na verhoor door den commis saris van poiltie der 2e afd., den heer Dietz, voorloopig in verzekerde bewaring gesteld. Een verder onderzoek zal wellicht kunnen uitmaken, of de aangehoudene den heer Pizardini werkelijk heeft ontmoet. Dit zal echter niet gemakkelijk vallen, daar ge noemde heer steeds reizende is en op het oogenblik zyn verblijfplaats niet met zeker heid bekend is. Hfet Gerechtshof te 's Gravenhage heeft bevestigd de beschikkingen der Arrondisse- ments-Rechtbank te Dordrecht, waarbij de rijksveldwachter te Sliedrecht S. van den Berg en de gemeenteveldwachter te Papen- drecht G. Demey zyn buiten vervolging ge steld. Men herinnert zich dat de officier van justitie te Dordrecht op last van den minister van justitie in beroep was gekomen van beschikkingen vau de Dordtsche recht bank, waarby beslist was, dat tegen deze beide van mishandeling vatf gearresteerden beschuldigde veldwachters geen rechtsingang kon worden verleend., Over de eerste négen maanden van 1908 zyn gratificatiën toegekend aan onderschei dene personen als\schadeloosstelling voor bet gemis van inkomsten ten gevolge van de opheffing der schutterijen. Tot toekenning van het overige gedeelte over 1908 van het aan belanghebbenden toe gedacht bedrag zal door den Minister van Binnenlandsche Zaken in den loop van De cember een voordracht aan de Koningin worden gedaan, na ingewonnen advies van de Commissarissen der Koningin. De gratificatiën worden toegekend voor niet langer dan vyf achtereenvolgende jaren en beperkt tot hen die ten minste f 50 per jaar genoten. De Indische bladen wyzen er op, dat nala tigheid de oorzaak is geweest van deJÊft- ploffing van het boskruitmagazyn opBarliT De correspondent van het „Soer. Hbl," seinde dat men bezig was het bnskmitma- gazjjn van Goesti Djilantik op te ruimen. Wie deden dat vraagt het blad. Hier spre ken de dooden, althans hun namen. Het zijn allen infanteristen en dwangarbeiders, die het leven lieten, en daaronder is geen enkel officier. Wij willen niets met zekerheid be weren, maar er is toch alle reden, om aan te nemen, dat hiar een hoogst gevaarlijk werk is opgedragen aan daartoe absoluut onbevoegden, die zonder eenig deskundig toezicht werden gelaten. Als men weet, met welke uiterste zorg de buskruituitkeering bij de artillerie geschiedt; hoe streng de voorschriften zyn, waarmee ieder die een buskruitmagazyn betreedt, rekening heeft te bonden, dan rijzen onwillekeurig de haren te berge, wanneer men leest dat een paar infanteristen kalmjes bezig waren, in een zoo gevaarlijke omgeving, het vastgeklon- terde buskruit in een kruik los te stooten. De straf voor die onverschoonbare on- voorziebtibheid is niet aitgebleven. Het ge klonterde kruit, dat veel ontvlambaarder is dan gewoon kruit, ontbrandde, de kruik vloog uiteen en de vlammen deelden zich aan den verderen voorraad moe. Het maga zijn vloog in de lucht en 50 dooden en ge wonden werden na het optrekken van den kruitdamp op de plaats des onheils gevon den. Het is vreeselijk, vreeselyker dan de ram pen, die voor en na het gevolg zyn vac zelf ontbranding van munitie, zooals nog kort geledec op het Fransche oorlogsschip „Cou- ronne* gebeurde vielen daar slachtoffers, men had althans het mogelijke gedaan om ongelukken te voorkomen. Is daarentegen geheel juist wat onze correspondent van de oorzaak van het gebeurde in Karang As sam seint, waaraan wy voor ons niet twijfelen, dan is hier schuldige nalatig heid te constateeren, welk groot verlies van menschenlevens na zich gesleept heeft, oor deelt het blad. Ook hier schijnt de geschiedenis weer voor niets geschreven te zijn. Herinnerde dan niemand van degenen, van wien de order tot opruiming van het in de lacht gevlogen magazijn op deze onbekookte wijze uitging, zich iets van een volkomen analoog geval, onmiddellijk na den val van Tjakra-Nega- ra f Herinnerde niemand zich, hoe ook daar door onoordeelkundige maatregelen van on bevoegde!), eenige slachtoffers zyn gevallen Daar was nog eenige verschooning aan te voer«^; daar vond men bet magazijn te midden der ruïnes van een gebombardeerde, in puin geschoten stad, hier alles wijst er op, dat er een corvée van infanteristen onder een sergeant, belast was met de op- raiming van Goesti Djilantik's magazijn. Ann de „Javabode" werd geseind, dat de vermoedelijke oorzaak der ontploffing is het onvoorzichtig ontladen van kruiken met nauwen hals, gevuld met buskruit, door dwangarbeiders. Volgens dit blad was wel een officier belust met bet toezicht. In dpn raad van Velsen heeft de heer Netscher er op aangedrongen, zoodra de wijziging van de Motorwet in werking zal zyn, haar aan te passen aan de politie-ver- ordening. Spr. wees er op dat zyn verleden waarborg is dat hy de sport geen kwaad hart toedraagtmaar zooals hier in de ge meente wordt gereden door sommigen is geen sport, maar racen, zei hy, met den wensch, door deze opmerking althans hen reeds ie be reiken, die zoo „kwajongensachtig" en levens gevaarlijk rijden. De voorzitter sloot zich hierbij aan met de toezegging, direct na bekrachtiging der wet een verordening ter sprake te zullen brengen. Lammeren, goede aanvoer, handel zeer flauw 15.k f io. handel kalmi GOUDA, 22 October 1908. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan het comité voor de tentoonstelling in 1909 alhier te houden een groote zilvere medaille ge schonken. Bij het gisteren te Rotterdam gehouden examen vrije- en ordeoefeningen der gymnas tiek zyn o.a. geslaagd de dames S. J. Moer man en P. Lafeber beiden alhier en K. A. Bays te Moordrecht. In Bergambacht is nu alles rustig. Gister middag is het detachement infanterie uit Gouda, dat gedurende 17 dagen te Berg ambacht vertoefd beeft, naar het garnizoen teruggekeerd. MARKTBERICHTEN. Gouda, 22 October 1908. GRANEN. In de meeste artikelen weinig handel Tarwe: Zeeuwsche 8.90 A 9.25. mindere dito 8.50 A 8.80.,Afwijkende ƒ8.— 8.50. Polder /-._*/ Rogge Zeeuwsche 7.— A 7 40, Polder 6.25 n 6.50. Buitenlandsche per 70 kilo 6.25 A 6.50. GerstWinter 5.50 A 5 90. Zomer A /-••— A Chevalier 6.90 a 7.40. Buitenl. voergerst per 65 kilo 4 75 A 5.25. Haver.per hectoliter 4— A 4 50 Per 100 kilo 7-75 8.25. Hennepzaad: Buitenlandsche per 50 Kilo 7.— A 7.25 Kanariezaad 8.50 A 9.50. Karwijzaadper 50 Kilo Koolzaad: 13.A/14. per Hectoliter. Erwten: Kookerwten 11.— A 11.50. Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo/ 7 75 A 8.—. Boonen: bruine Boonen, n.— A 12.Witte boonen 12.50 A 13.50. Paarden boonen 7 25 a 7.60, Duiven boonen 8.A 8 25. Mais per 100 Kilo Amerikaansche Mixed 8.50 A 8.75 Kleine ronde 8.50 A 8 75. Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer, handel kalm, p-ijzen minder. Vette varkens, goede aanvoer, haudel vrijwel, ao A 23ct. per half K.G". Biggen voor Engeland, redel. aanvoer, handel matig, 18 A 19 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel matig, 0.85 A 1.20 per week. Vette Schapen,aanvoer, handel geen beteekenis, A '5 - A 19.-. Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, kalm, 8.— A 13.-. Graskalveren goede aanvoer, handel f 45 A/ 82.— Fokkalveren 10.k f 17. Kaas, aangevoerd 107 partijen, handel vlug, ie kwal. 37.— A 29 50, ade kwaL 24, A f 26.—. Zwaardere 27 a 32. Noordhollandsche 24.50 a «.MVMUEUU-V.UC J 4+,$» Boter 1184 stukken van vlug Goeboter 1.45 f 55- Weiboter 1.30 A 1.40 KG. Hande WOENSDAB 21 OCT. L.K. H.K. Staataleeningeti Nederland. Certif. Ned. Werk. Schuld 2»/, 75 Portugal. Oblig. Tabaksmono- polieleening (500—5000 fr.) 41/, 958/4 Rentelooze certif. f 6.— Oblig. 3e Serie fr. 500 3 58" 4 Bulgarije. Oblig' Tabakslee- ning 1902 5 93*/8 Hypothee. Staatsl. 1892 6 965/, Rusland. Iwang Dombr. Obli gation 4'/, 9OV4 Azie. Japan Obligatien 48 4 80 Columbia. GeconsolideOi de Buitenlandsche 8chuld O. 1000 P. 3 44 - Venezuela. Dipl. Schuld 1905 3 43* g Hypotheek-Banken Pandb. Rotterd. Hypb. 3'/» 95*/B - Pandb. Standaard Hypb. 41/, 99 Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4' 1001/4 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 98'/ Pandb. We8tlandsche Hypb. 4 98'/, Pandb. Zuid-Holl. Hypb 4 96Vt Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/» 100 Pandb. Nede4. Hyp. Fand- briefbank 4 93 Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 4'/, - Pandb. Bataafsche Hypb. 4 97 Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 971/» Pandb. Hollandsche Hypb. 4 92 Pandb. Nationale Hypb. 4 100 Scheepvaart- Maattchappijen Oblig. L. Smit en Co. Sleep dienst 4l/j 100 Hremieleeninqen bsii.oiE. Loten Stad Antwerpen 1887 2'/, 96»/* Spoorweg leenin ff th Italië. Obl. Zuid-Italiaansche Spw. My. 3 67Vn Diversen Obl. Ned.-Ind. Gas My. 1908 4 100»/8 - de NOUVEAUTÉS in COSTUMES TAILLEURS, JAPONSTOB'- FEN, BLOU8EN, PELTERIJEN enz., tegen de meest concnrreerende prjjzen. jMV/rjrJrrfrt^ Als nieuw ingekomen wyzigingen van vraag en aanbod in het weekblad van de Commissiebank te Amsterdam, vermelden wy U de volgende fondsen AANGEBODEN. Aand. Cnltnur My. „Petjangattn" 160 pCt. Pref. aand. Kina My. „Roekawana" 62 Aand. Mynbonw Maats. „Tambong Sibonak" Bod Nederlandsche TabaksJiandeJ Maatschappij Bod Batavia Arak My. Bod 5 pCt. Oblig. Stoomspinnerijen en weveryen v.h. 8. J. Spanjaard 102 5 pCt. Oblig. Ant. Jurgens Ver- eenigde Fabrieken 102 Aand. „Lourens Coster" My. voor Courantuitgaven en alge meene dra'vkery Bod Boek en Kunstdrukkerij v.h. Moaton en Co. Bod „Electra" My. voor Electri- scbe Stations 100 Oude aand. My. voor scbeeps- en werktuigbouw „Feyenoord" Bod - aand. Amsterd. Rytuig My. 90 5 pCt. Oblig. De Gruyters' Meubel Transport Mij. Bod Aand. Ned Tramweg My. (f150.-) Bod Expl. Mij. van Zeerust 150 5 pCt. Oblig. Haagsche My. van on roerende goederen Bod 4 Id. Id. Id. Id. Id. Id. Bod Aand. Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen „Havenlaan" 230 My. tot exploitatie van be- bonwde eigendommen Bod B My. tot exploitatie vau fa brieken en andere onroerende goederen 2 My. tot exploitatie van bouw gronden „Neerlandia" Bod My. „Noordzeeb. Zand voort" 90 My. tot exploitatie van het Poolsche Koffiehuis 100 My. tot exploitatie van de restaurant „Riche" 30 Brandwaarborg M|j. „de Sa lamander" Bod Maassluissche Waterl. My. 52 Stoomznivelfabr. „Aurora" Bod Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen 106 Utrechtsche Schonbnrg My. 85 Bograafplaats „Vredenhof" 100 Nieuwe Schoolvereeniging 75 4 pCt. Oblig. Vereen, tot christ. verzorging van krankzinnigen in Nederland 91 Opr. aand. Javasche Cultuur My. f 150.— Petroleum My. „Moesi Ilir* Bod Bew. v. Deelger. Nederl. Amerikaan sche Stoomvaart My. f 150.— Bew. v. Deelger. Vereen. Ameri kaansche fondsen Kerkhoven en Co. 2e Serie - 55.— Burgert IJ ke Stand. GEBOREN17 Oct. Pieter, ouders H. C. Bras en A. E. Groeneveld. 20. Neeltjq, ouders A. van Leeuwen en M. G. de Kedts Houtman. 21. Johanna Cornelia, onders M. Lunenbarg en J. van der Laan. OVERLEDEN20 Oct. H. Rupke, 20 j. T. Boshni8en, hnisvr. van J. de Jong, 86 j. - 21. H. W. F. Bonte, 68 j. GEHUWD21 Oct. W. van der Stel en J. C. de Knecht. T. L. Gibbon en J. A. Vergeer. Koe u wijk. GEBOREN: Johanna, ouders C. Baars en J. van der Weijden. OVERLEDEN: M. A. Verkaik, 11 ui. slechts één enkele opvoering door hel 1D1ÜKH OI'EKKTTE KWEK llll Directie ALPH. JANMART Je. yin Wiener Operette in 8 bedrijven ran FELIX DORMAN en LEOPOLD JACOBSON. Moziek van OSCAR STRAUSS. Orckest onder leiding van H. VAN DER NAATEN. Entrée voor H.H. Leden f 1. Niet 1.36 Kaarten verkrijgbaar in de Sociëteit „Ona Genoegen" en bjj den Heer J. OUDERKERK, Sigarenmagazijn Korte Tjendeweg 94, waar tevens TekHtboekJeH a HO ets. zjjn te be komen. Plaatsbespreking by loting Maandag 26 October des avonds 8 uur precies a 10 ct. per piaats. AAimititt 7% (JUK PKECIES. het adres. Hagelsplinternieuw, allernieuwste model naait voor en aohfèrWSarts voor f 32.H0 en een waar de kast iets van beschadigd is voor I 27.90 by Hoogstraat 78, ROTTERDAM. Teleloon 5262. Splinternieuwe DAME8TRAPNAAIMA- CHINES voor spotprgs.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2