ITsmTts, BINNENLAND. Winlennantels, iiü Onnavolgbaar Winterseizoen. Stadsnieuws. k Rechtzaken. BEÏÏES VAN ROTTERDAM Ontvangen ADVKilTÉMlKN - J. C. IJSSELSTIJN, Vimnlglng »AK VlEVZOIKi Geneeskundige Gymnastiek ca itlassage. 0. VAN DUUREN, M. ItiVKXSWAAÏ Z0\KV vallen, en daarna had een ander spreker het gehoor beziggehouden. Bryan daarentegen kent geen vermoeienis. De bijeenkomst in het Madison Square Gar den gebouw, waarvan w\j reeds melding maakten, werd bijgewoond door een corres pondent van de Londensche Daily Telegraph. Deze verklaarde, dat de indruk door den groeten woordvoerder der Democraten op zÜn auditorium gemaakt, niet minder was dan die, teweeggebracht door de grootste Engelsch-sprekende redenaars eener vroegere periode. Vóór Bryan aan het woord kon komen moest hy volle veertien minuten wachten tot het gejuich der menigte ein delijk was bedaard. De candidaat der De mocraten was zeer op dreef, vooral toen hy zijn tegenstanders (Taft en Roosevelt) be spotte om hun bewering dat zyn (Bryan) verkiezing een financieele en economische paniek zou tengevolge hebben. „Indien" zeide Bryan „het in de macht ligt van Taft om een paniek te voorkomen, waarom heeft hy daarvan dan verleden jaar vóór het uitbreken van de paniek geen bewijs afgelegd Voorts gispte Bryan het op scherpe wijze, dat Roosevelt zich telkens weer kwam be moeien inet den verkiezingsstrijd. Bryan achtte dat een afwijking van do goede tra ditie nagelaten door Washington, Jefferson, Jackson en Lincoln. v Bryan vindt, „dat de waardigheid van het Presidentschap niet veroorlooft, den invloed dier positie als een. voetbal te Iverpen in de arena der elkaar bestrijdende politieke partyen". Hoe weinig deze klacht heeft geholpeijj» blijkt wel uit het volgende President Roosevelt heeft in een brief aan den hoofdredacteur van de Duitsche New Yorker Herald de Duitsche kiezers in den staat New York opgewekt, hun stem uit te brengen op Roosevelt en Taft. Maandag is Bryan van de 24 uren er 21 in touw geweest. En niet zonder vrucht. De redenaar heeft n.l. in dat etmaal met zyn stem 300,000 menschen bereikt. Dinsdag deed Bryan een poging om zijn record van den vorigen dag nog te ver beteren hy sprak in 20 bijeenkomsten. Dinsdag a.s. is het de verkiezingsdag. De leiders der Republikeinsche campagne heb- ben den voormannen der Democraten ver zocht, de actieve propaganda voor de can- didaten te doen eindigen op Zaterdagavond. De Zondag ei\ Maandag d.a.v. zouden dan aan beide kanteu worden doorgebracht in rustige afwachting. Maar de Democraten hebben geweigerd. Vermoedelijk zouden ook de leiders van de Onafhankelijke liga hebben geweigerd, had eenzelfde voorstel hen be reikt. Wie evenals Bryan in deze moor dende campagne onvermoeid en onvermoei baar blijft, is Hughes. En al schijnt er niet weinig kans te bestaan, dat hijzelf in den strijd om het gouverneurschap van den Staat New York wordt verslagen, de steun, door hem aan de candid|tuur-Taft bewezen, wordt door de Republikeinsche partijleiders als van zóó groote waarde beschouwd, dat, indien Taft wint, aan Hughes eön der voornaamste ministersambten zal worden ingeruimd, mocht hij zulks tynbieeren. Zoowel in beurskringen als in perskringen in New York houdt men de zegepraal van Taft en Hughes in dien staat voor verzekerd. V erspreide Berichte» Duitschland. a Den arbeider Biewalh, wien in H)06 bij opstootje een hand werd afgehakt door een politieman, heeft ten slotte 1500 mark sroartegeld gekregen, terwijl de stad Breslau levenslang voor het onderhoud van zyn kunsthand zal moeten zorgen en hem een- lijfrente zal moeten uitkeeren, overeenkomstig zyn loon. Oosteniujk. By de betoogingen te Praag, die Woens dagavond zonder ernstig incident zijn verloo- pen, is Sarah Bernhard, die op het balkon stond van haar hotel, door de menigte uit gejouwd. Toen zij zich naar den schouwburg begaf, werd zy beleedigd en aangevallen. Rusland. In Warschau zyn een aantal Poolscke scholen gesloten' en de gouverneur dreigt ook de andere te zullen sluiten, als de Polen niet ophouden de Russische staatsscholen te boycotten. Perzie. In Maranda, iu het huis van den gouver neur Shoedshanisam, dien in Tabris aan het hoofd van de aanhangers van den sjah ge streden hoeft, is by het openen van een uit Tabris ontvangen postpakket een bom ont ploft. Elf personen werden verwond. De gouverneur* en zyn zoon zyn overleden. In het kiesdistrict Sueek is gisteren bij enkele candidaatstelling tot lid der Tweede Kamer gekozen de heer H. Pollema te Snoek. Arbeidscontract De Staats-öt. No. 245 öevat een Konink lijk Besluit, waarbij i3 bepaald, dat de wet op het Arbeidscontract in werking zal treden op 1 Februari 1909. Nederland en Venezuela. De Tel. geeft den inhoud van de brief wisseling, gevoerd tusschen den Minister van Buitenlandsche Zaken en de vereeniging Hou' en Trouw te Amsterdam over het op nemen in hot orgaan vau de voreeiiiging van den bekenden brief-De Reus. Men zal zich herinneren, dat het bestuur reeds in het orgaan een verdediging van zyn houding plaatste eiwsveneens bekend is het onttrekken door den Minister van de toegezegde medewerking door de Nederland- sche consulaire ambtenaren aan de vereeni- ging. Veel nieuwe bijzonderheden geven de thans openbaar gemaèkte brieven niet. Het be stuur ontkent ten stelligste, dat aan het Departement uitdrukkelijk de verzekering gevorderd en ook gegeven werd, „dat van de in te komen berichten met de grootste discretie zou worden gebruik gemaakt", i De Minister stelt hiertegenover de ook nu ^handhaafde en nogmaals bevestigde ver klaring van den chef der tweede afdeeling van zyn Departement, dat by zich met vol ledige zekerheid herinnert, dat hy den bo- vengenoemden beheerder en dengene, die hem vergezelde, uitdrukkelijk er op heeft ge wezen, dat hy er uit den aard der zaak op rekende, dat van de in te komen berichten met de grootste discretie zou worden ge bruik gemaakt, hetgeen hem als van zelf sprekend werd toegezegd. „Een zondanige toezegging wordt door jhr. mr. Van Panhuys in dergelijke gevallen steeds gevraagd en naar zijn meening die ik volkomen deel bestond er in het onderhavige geval alle aanleiding op die gewoonte geen uitzonde ring te maken." Gemengde Berichten. Op de te 's Hage gehouden vergadering Van den Coöp. Vrouwenbond, afd. Den Haag sprak mevr. Van Balen—Klaar voor een belangstellend publiek, uet mee^t bestaan de uit arbeidersvrouwen, over: „Waarom willen de vrouwen het kiesrecht hebben Voornamelijk de gehuwde vrouw wprdt in de wet gelyk gesteld met kindereu of men schen met zwakke geestvermogenszy mag geen verbintenissen aangaan of overeen komsten sluitenhaar handteekeiling is daardoor zoo goed als waardeloos. Indien de vrouw medezeggingsschap had in 's lands vergaderzaal zouden vele wet ten veelzydiger ingericht kunnen worden bv. op het gebied van vronwenarbeid en arbeidswetgeving. Op nog zooveel andere toe standen werd door de sympathieke spreek ster gewezen, waarin de voorlichting van de vrouw zoo noodig is, bv. daar waar de Staat steeds meer ingrijpt in het particu lier leven zijner burgers, bij kinderopvoe ding en verzorging o.a. Zy sprak ook over het onrechtvaardige dat vrouwen geen kies recht hebben, terwyl zy dezelfde betrekking bekleeden als mannen en evengoed als, dezen belasting betalen. Dat het onvrouwelijk zon zyn, indien de vrouw zich met politiek bemoeit, werd door mevrouw Van Balen duidelijk weerlegd, het tegendeel was waar; de belangstelling in het leven daarbuiten zal de vrouwen leeren zich te ontwikkelen, zoodat zy te zamen met haar man kan spreken, en beter in slaat zal zyn bare kinderen op te voeden voor de maatschappij. Na de boeiende voordracht werden nog enkele vragen door de aanwezigen gesteld, die door de inleidster werden beantwoord. Hartelijk dank werd haar betuigd door de presidente mevrouw Treub-Carnaz voor het gesprokene. Het bericht omtrent het scheidsgerecht, aangevraagd door den ontslagen directeur der Maatschappij „Zandbergen", behoeft eenige rectificatie. Het scheidsgerecht be staat nl. uit drie heeren: één aan te wijzen door het bestuur en één aan te wyzen door den directeur, dpze beide heeren kiezen het derde lid. Art. 24 der statuten bepaalt, dat, indien de beide scheidslieden niet tot een stemmigheid kunnen komen, dat dan ge vraagd wordt aan den burgemeester van Arasterdam, of, indien deze weigert of af wezig is, aan den president van de Arrond.- Rechtbank te Amsterdam, het derde lid aan te wyzen. De scheidslieden hebben toegang tot alia stokken en boeken van de M*y. Is biunen een half jaar nadat door of voor het bestuur een scheidsman is aangewezen, geen uitspraak gedaan, dan vervalt het scheids gerecht. In een dorp in de Langstraat had meQ by een hoofd van een school een vijftal kippen gestolen. v Wie zoo ze gestolen} hebben Het hoofd wist er wel raad op dat te weten te komen. Aan allo kinderen op sclibol werd 's mid dags gevraagd, wat ze gegeten hadden. I)at gebeorde zoo een paar dagen. Eindelyk komt er oen: „Wy hebben kip pen gegfeten meester on ze waren lekker hoor 't Kwam den meester vreemd voor dat zyn scholier nu kippen had gegeten en liet den vader van den kippenetenden-scholier komen met het gevolg, dat hy weldra bekende do kippen te hebben gestolen. Gisterennacht is de electrische timmerfa briek van de firma Wysbeck te Heêrlen geheel door brand vernield. Alles ging verloren. Ruim 30 werklieden geraken hier door zonder werk. De oorzaak is onbekend. De fabriek was verzekerd. (Hbld.) Niet zóó bedoeld. Uit broodnyd over het loon kregen gisterpnavond 4 roeiers, die zich in 2 roeibooten bevonden, in den mond van de Maashaven twist over het vast-/ meeren op het binnenkomende ss. Corona- tidn. De oneenigheid liep zoo hoog, dat een der roeiers den ander met een roeispaan overboord sloeg, zoodat hy in do Maas viel. De dader schrok daarvan zoo, dat hy den drenkeling onmiddellijk de hand toestak en alles in het werk stelde om hem te redden, wat hem ook gelakte. In vertfand met de ontslagquaestie te Ne- derhorst den Berg van het hoofd der Warin- school aldaar, verneemt ^,De Tel." nader, dat by den kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente te Nederhorst den Berg een adres' is ingekomen van byna alle lidmaten der Gemeente, met het verzoek, dret ontslag te willen bewerken van den predikant A. Veen- huyzen. Omtrent een tentoonstelling, welke, naar het heette in het volgeud jaar te Rotterdam zon worden gehouden en waarvoor binnen en buiten 's lands reclame wordt gemaakt, is, naar de „N. R. Ct." "verneemt, gebleken, dat inderdaad aan verschillende personen van autoriteit in den lande ea daarbuiten mee- deelingen en uitnoodigingen zyn gericht, onder het fraai gesteetidrukt hoofd „Stad Rotterdam, Internationale Tentoon stelling van Nijverheid* Koloniën en Zeevaart in dé gebouwen, tuinen en bijvoegsels van het Paleis van Kunsten en Wetenschappen, Mei tot Jali 1909. Rotterdam, den Scbie- damschen Singel." Tevens is echter gebleken, dat niet ai- leen de gemeente Rotterdam als zoodanig met deze tentoonstelling niets uitstaande heeft, doch dat bovendien het gemeentebe stuur aan de „directie", die naar het schijnt in België verblyf houdt, heeft te kennen gegeven, dat op eenigerlei meewerking, zelfs in den vorm van gewone diensten en leve ringen, niet zou behoeve» te worden gere kend, zoolang de de schyn wordt aangeno- men, dat de stad Rotterdam de onderneming j patroniseert. Het O. M. by het Haagsche kantongerecht heeft gister twee weken hechtenis gevorderd togen den heer S., wonende onder Wasse naar, die als automobilist onbesuisd rijdende (b(j wilde een hem voorafgaande auto inha len) op den Leidschen straatweg met zyu auto een rijtuigje omver had gereden, met 7 inzittenden, die allen meer of minder ern stig waren gewond. Het O. M. gispte scherp de houding van den beklaagde, die steeds het toezicht van dj ambtenaren, belast met de uitvoering van de Motor- en Rywielwet, belemmerde en zich ook in de onderhavige zaak zeer onver schillig had betoond. Het bericht als zou het Brielsche lucht schip gereed zyn ter beproeving is niet juist. De vervaardiger is er nog steeds aan werk- zaain. Wel is de machine verplaatst uit de loods, waar de werkzaamheden eerst werden verricht, naar een open terrein, ge legen aan den Vestingwal, en daar onderge bracht onder een groote tent, daar de ruimte in de loods den arbeid bemoeilijkte. Doordat de machine nu in de open lacht staat, (de tent waaronder zy is geplaatst is van zeil doek) is er des nachts een wacht by geplaatst. Deze wacht wordt betrokken door leden van de afd. Brielle van Volksweerbaarheid, van welke a/deelicg de vervaardiger del machine commandant is. 't Engelsche Lagerhuis is tegenwoordig het tooneel van wanordelijke manifestaties, te J danken aan de schreeuwerige agitatie der stemrechtvronwen. Toen eergisteren de Drankwet behandeld werd, riepen verscheiden j vrouwen op do damesgalery„wy wenschen j vrouwenkiesrecht". Zy werden terstond ver- wyderd door de suppoosten, maar dit was moeilijk omdat twee betoogsters zich met kettingen aan het front der galerij hadden vastgebonden en het eenigen tyd duurde voor die kettingen losgemaakt konden wor den. Van de publieke tribune moesten met geweld twee mannen verwijderd worden, die de één na den ander, ook om vrouwenkies recht riepen en strooibiljetten in de zaal wierpen. De suffragettes buiten het Huis poogden in de Lobby (couloir) te komen maar de politie verhinderde dit met gemak. Tengevolge van deze wanordelijke toonoe- len zullen de publieke- en de dames-tribune voor eenigen tyd gesloten worden. Twee luchtschippers, offcieren van den Mexicaanschen staf, waren mot een ballon opgestegen en bevonden zich op ongeveer 800 M. hoogte, toen een troep gieren van een rots opvloog en op den luchtballon aan hield. Kryschend omringden de vogels den ballon. De luchtreizigers wierpen ballast uit en stegen 500 M. Een der vogels vloog echter den ballon na en ondernam met sna vel en klauwen een aanval. Aan schieten viel niet te denken, daar men vreesde ook den ballon te treffen. Daar om nam een van de twee heeren een kloek besluit en klom in het netwerk. De vogel scheen zyn komst niet te bemerken. Een welgemikt revolverschot en met een ge broken vleugel zonk de gier omlaag, tèrwijl de luitenant weder behouden in het schuitje kwam. Een interessant avontuur, maar wei oen beetje gevaarlijk. Gebrek aan drinkwater. Ten einde tegemoet te komen aan het gebrek aan drinkwater te Harliugen, wordt daarheen dagelijks van Leeuwarden per spoor vervoerd een-WagSn. inhoudende II M8. water van de waterleiding\ Tengevolge van langdurige droogte lieerscht op het eiland yverflakkee vry alge- gemeen gebrek aan regenwater. Het gemis eener drinkwaterleiding zoo meldt men uit Middelharuis /wordt meer dan ooit gevoeld. Komt er binnen enkele dagen geen verandering van weer, dan zal het noodig worden drinkwater van elders aan te voeren. Vanwege de gezondheidscommissie wordt, in verband met de aanhangige plannen voor den aanleg eener waterleiding, een onderzoek ingesteld naar de mate, waarin gebrek aan drinkwater bestaat. Omtrent de uitgifte van een waardeloos bankbiljet te Scbeveningen wordt nader ver nomen, dat dit ongeldswaardig papier een buiten gebruik gesteld bankbiljet van dui zend lire was. De persoon, die 't in omloop had gebracht, verklaart het van een ander voor 4 borrels overgenomen te hebben. Een slijter te Scheveningen, yvien hy 't aanbood onder voorgeven het op het strand gevonden te hebben, kocht het hem voor vierhonderd gulden af en kreeg er by een filiaal van een bankiershuis f 475 voor. Daar werd echter korten tyd daarna het merk van buiten om- loopstelüng ontdekt. De slijter begaf zich onmiddellijk naar den persoon van wien hy 't had gekocht, die er nog slechts 1225 van over had. Aanvankelijk door de politie aangehouden, is deze thans weder in vrij heid gesteld. Aan de gasfabriek te Arnhem ontstond gistermorgen broeiing in een kolenvoorraad, welke op de zolders van de nieuwe fabriek was opgehoopt. Gevaar is er niet, maar voor alle zekerheid werd de brandweer ge- requireerd. De S.S. heeft bepaald, dat reizigers tot vyf minuten vóór het vertrek van den trein hun plaatsbewijs tegen dat van een hoogere klasse kannen inwisselen, tegen bijbetaling van het verschil in vrachtprijs, doch alleen voor zoover er nog plaatsen van de ver langde hoogere klasse zyn. Reizigers, die onderweg iiyesn-hoogere klasse willen overgaan, zijverplicht te nemen een plaatskaart 3e klasse ora v\n de 2e in de le of van de 3e in de 2e klasse over te gaan; en een plaatsbewijs 2eKlasse om van de 3e in de le klasse ovyyCe gaan. Verwisseling van een plaatskprfrt van een hoogere klasse tegen een vafi een lagere klaste wordt alleen toegestaam, indien men in de klasse, waarvoor het biljet is genomen, geen plaats kan bekomen an men zich met een lagere klasse wenscht tevreden te stellen. Deze bepalingen zijn ook V>p reizigers met retourkaarten van toepassingy Er is op het oogenblik bn de Araster- damsche Justitie een .niet alleaAagsch geval in onderzoek. Een telefoniste van de AmgterdaïRScke Gemeentelyke Tólephoon heeft.,Siïcfc schuldig gemaakt aan het volgende feitZy hemt een verslaggever van een der Amsterdamsen^ bladen in de gelegenheid gesteld gesprekken af te luisteren tusschen twee andere abon- né's, door zyn iyn met die der beide anderen in verbinding te brengen, wat door een kleine manipulatie geschieden kon. Dit werd ontdekt en de telefoniste ont slagen. Tegelijkertijd hebben B. en W. by de Justitie hare strafrechterlijke vervolging verzocht op grond.van do nieuwe telegraaf- en telephoonwet. Deze wet verklaart in art. 19 verschil lende artikelen van het Wetboek van Straf recht toepasselijk op de telepbonie, o.a. de artikelen 374 en 375. In art. 374 staat, dat gestraft wordt met gevangenisstraf degene die „een aan de te legraphic (of telephonie) toevertronwd bericht of een telegt-am opzettelijk aan een ander dan den rechthebbende nfgeeft, vernietigt, wegmaakt, zich toeëigent of den inhond wijzigt." Art. 375 zegt, dat met dezelfde straf gestraft wordt de ambtenaar by telegraphic of telephonie, „die opzettelijk toelaat, dat een ander een der (bovenvermelde) feiten pleegt, of dien ander daarbij als medeplich tige ter zyde staat." Aangezien dit de eerste maal is sedert do inwerkingtreding van de nieuwe Telegraaf- en Telephoonwet, dat zich een feit voordoet dat onder deze strafbepalingen gebracht zon kunnen worden, wekt de afloop van deze zaak nogal belangstelling. (N. v. d. D.) Men meldt uit Schiedam De gevallen van vleeschvergiftiging hier geconstateerd, loopen ver over de honderd. In sommige gezinnen gjjn alle leden ziek. Behalve het eene geval met doodelyken afloop, is echter verbetering ingetreden. De slagerij waaruit het vleosch afkomstig moet zijn, staat algemeen zeer gunstig bekend zoodat nan een niet te voorzien ongeval muet gedacht worden. Op de tentoonstelling vhn handwerken, welke deze maand to den Haag in het „Bin nenhuis die Haghe", Zeestraat, gebonden wordt, werd door sommige bezoeksters blyk gegeven van zooveel belangstelling, vooral voor die technieken, welke thans niet meer zoo algemeen beoefend worden, dat mejuf frouw C. Days, wier werk mede op de ten toonstelling te zien is, zich bereid heeft ver klaard voor hen, die belang stellen in het kunst-hand weven, gedurende October^ en No vember eiken Vrijdag en Zaterdag, dhqraor- gens van 10 tot 12 uur en des middags tan 2 tot 4 uur, het handweven praktisctf, uit te voeren en daarbij de noodige uitlegging te geven van de velschillende technieken. Verder heeft mej. Days het voornemen om by genoegzame deelname (minstens 10 leer lingen) een cursns in hot handweven te openen, wolko gedarende Januari en Februari ge- honden zal worden. Op 12 Juli ontstond .by Sassonheim een botsing tusscJjqn een sneltrein van de H. IJ. S. M. en de Noord-Zuidhollandsche Stoom tram. De sneltrein reed midden door een tramrytoig heen, tengevolge waarvan eenige passagiers gekwetst werden. Beklaagde, die botsing veroorzaakt te heb ben, had zich heden voor den rechtbank te den Haag te verantwoorden H.M., wegwachter by de H. IJ. S. M. De man was belast met de bediening der slnitboomen by den over weg te Sa886üheim, en had, toen een trein gepasseerd was, de sluitboomen geopend, hoewel hij wist, dat een paar minuten later weer een sneltrein moest komen. Ook had hy verzuimd, volgens het voorschrift, den gëpasseerden trein na te kijken, waardoor hy den aankomenden trein zou hebben zien aankomen. Het gevolg van deze nalatigheid was, dat de sneltrein door de tram reed, welke op een teeken van beklaagde was doorgereden, na eerst voor den overweg ge stopt te hebben. Beklaagde gaf als oorzaak van zyn ver zuim op. dat hy plotseling zyn zwager, dien hy in 2 jaren niet had gezien, in ellen- digen toestand voor de gesloten afslnitboo- men bad zien staan. Dat had hem zoo ge troffen, dat hy zich gehaast had om de boomen te openen, welke bij in gewone om standigheden gesloten liet tot ook de snel trein gepasseerd was, die kort yolgde op den trein, welke hem vooraf ging. De machinist van de tram verklaarde, dat de baanwachter hem het sein had gegeven tot doorrijden. Hij zelf was vóór de botsing van de macbiita gesprongen en bad, van den schrik bekomen, een tramrytoig aan de bof fers der machine van den sneltrein zien hangen. Op den grond lagen toen eenige gekwetsten. De conducteur der tram bevestigde deze verklaringen. Doofr den schok was hy van zyn waren geslingerd. De sneltrein was nog ongeveer 50 meters doorgereden. De wagen, waarop de condactear had gestaan, hing aan de boffers van de treinlocomotief. De leerling-machinist van de H. IJ. S. M., die op den 12en Juli dienst deed op de machine van den sneltrein, verklaarde, dat er zóo sterk mogelijk geremd was, toen men de tram bemerkte. Gevaar voor den trein had er niet bestaan, daar het tramrytnig te licht was om den trein te doen deraillee- ren. Had de trammachine zich nog op de rails bevonden, dan had er wel gevaar voor déraillement van den spoortrein bestaan. De subst.-'oftïcier van justitie wees op het treurige ongeval, dat door de schuld van dezen bekl. is ontstaan, maar aan den an deren kant op diens gunstig gedrag. Bekl. heeft geen chicanes gemaakt, maar ruiter lijk zyn verzuim bekend, een verzaira, ont staan door een volkomen te begrijpen men- schelyk gevoel, het plotseling wederzien van een familielid. Hoeveel sympathie men ook voor bekl. moge hebben, toch zal een straf moeten volgen. Het schandelijke van de gevangenisstraf wilde by echter den bekl. besparen en daarom vorderde hy ver oordeeling tot 4 maanden hechtenis. Men schrijft ons Onder groote belangstelling had het laatste Kerk-Concert te Nijmegen plaats van de Serie van 12, die de dames A. Noordewier- Reddingias en P. de Haan-Manifarges en de heer A. B. H. Verheg gegeven hebben in ons land. Daar deze uitvoeringen met de grootste sympathie zijn begroet bestaat het plan in hot ^olgend jaar in de maand Sep tember en October wederom kerk-concerten te geven iu ons land met geheel nienw pro gramma. De leiding zal ook dan opgedra gen zyn aan de concert-directie Stoker en Reddingins te Hilversum, die ook met het bnitenland in onderhandeling getreden is om ook' daar kerk-concerten te doen plaats vin den. Tegen de electrocntie, het ter dood bren gen van misdadigers door middel vau elec- triciteit, dat in de Vereenigde Staten ge woonte is, hebben zich al meermalen stemmen verheven, dio den dood in den electriscüen stoel als buitengewoon pijnlijk beschreveu. Thans heeft zich by de bestrijders der elep- trocutie ook een rechter gevoegd, dr. Georfce Shrady, voorzitter van een der rechtbanken* te New-York. Deze heeft toestemming ver kregen om by. 7 ter dood veroordeelden, die in de gevangenis Sing Sing hun lot. zullen ondergaan, te onderzoeken iu hoe verre de electrische stroom een dojdeljjke uitwerking heeft. Ür. Shrady ontkent de doodelyke wer king in de meeste gevallenen beweert, dat de delinquenten byna altyp later pas door de genoesheeren met choloroform of op an dere wijze worden afgemaakt. De moorde naar William Kemraler, op wien tweemaal de electrische stroom had ingewerkt, met zooveel kracht, dat zyn lichaam vreeseiyk verbrand was, zou niettemin by de lijk schouwing nog teekenen van leven hebben gegeven. Dr. Shrady noemt daarom de electrocntie een even barbaarscho als nut telooze foltering en hy wil al zyn krach ten er aan wijden om haar te doen af schaffen. Een agent te Leiden bemerkte gister-nacht dat er een zware rook opsteeg uit. een vaar tuig aan de Aalmarkt. Het bleek dat er brand was ontstaan in de motorschuit van schipper van Ham, veerschipper van Leiden op Rotterdam. Met een paar brandslangen werd de brand weer gebluscbt, die echter nog al wat schade heeft veroorzaakt. Vermoedelijk zyn vonken in de poetslappen gespat, die daardoor, na een tijdlang te heb ben gesmenld, in brand zijn geraakt. Er waren geen menschen, aan boord. GOUDA, 30 October 1908. In do hedenmiddag gebonden vergadering van den gemeenteraad waren 18 leden aan wezig (afwezig was de heer Derckson met kennisgeving) werden benoemd tot leden in het Stembureau voor de verkiezing van 4 leden der Kamer van Koophandel en Fa brieken de bh. van de Velde en van Galen en tot adjunct-directeur van de gemeente- lichtfabrieken de heer F. J. Swartwont de Hoog met 11 stemmen, de heer H. Camp verkreeg 6 stemmen. De zitting dnurt voort, Voor de 2e Abonnements-Voorstelling op Donderdag 12 November a.s. zal door de Nederlandsche Tooneelvereeniging te Am sterdam, worden opgevoerd bet bekende stuk van Herm. Heyermans Jr. „Vreemde Jacht", spel in 3 bedrijven. Dit werk, een van de nieuwere van den bekenden tooneelschryver, is zeer gunstig ontvangenwe lezen daarvan o.a. in het Algem. Handelsblad „Het nieuwe stuk van den heer Herm. Heyermans is door het publiek zeer warm ontvangener werd na elk der bedrijven herhaalde malen gehaald. Het stok wijkt in meer dan één opzicht af van het vroegere werk van den schrijver, zoowel wat het milien betreft, waarin Heyermans ons ver plaatst (ditmaal in een aristocratische we reld), alsook wat den bouw aangaat, die meer in de lyn yan het moderne drama valt." f De heer/Berckaiiioff schrijft in de N. R. Ct.: „De uitwerking fout- het gegeven is gelijk by Heyermans te verwachten was lang niet misdeeld van geest en gemoed, zoodat het stuk onderhondend is en menig détaij doet waardeeren. De vertooning was by de artisten van de Ned. Tooneelvereeni ging in de beste handen en had succes." De rollen worden vervuld door de dames de Boer—van Ryk, v. d. Horst- v. d. Lugt Melsert, Ternooy Apèl—Haspels, van Rijk, Post— Braakensiek, Heinow en Lus en de heeren Post, Gilhnys, Ternooy Apèl, v. War- melo, Stoete, v. d. Does en Rnys. Naar men ons meedeelt bestaat er bij het bestuur Arbeid Aflolt het plah om dit jaar eenige afwisseling te brengen in haar jaar- lyksche Sint Nicolaas bazaar, en dank zy de bereidwilligheid van dilettanten hoopt zy den bezoekers door zang, viool en pianospel zeer aangename oogenblikken te verselfnffen. Op het gebied van handwerken valt er iets bizonders mede te deelen. Mevrouw lngen Hoosz stelt zich voor om met haar kantknssen te komen kantwerken tijdens de bazaar en bovendien een mooie collatie kant in verschillende artikelen ten ver Hm aan te bieden. ÖWrazaar zal gehouden worden Woensdag en Donderdag 4 en 5 November 's middags van 2—5 uur en 's avonds van 7—10 uur in de zaal Nat en Vermaak van de sociëteit de Rénnie. Beide avonden muzikale voordrachten. G a 8-c o n t r 1 e. October 1908, 5 unr namiddag. Druk 35 m.M. Lichtkracht 14.54 Knarsen. Warmtegevend ,Q0Ü Vermogen 5328 Calorlen Do kantonrechter te 's Gravenhage heeft gisteren bevestigd zyn by verstek gewezen vonnis waartegen verzat was aangetee- kend waarby de lieer S. v. d. C., direc- teüi der Gondsche Siroopfabriek veroordeeld is tot f 100 boete wegens het zoodanig met één motorrijtuig rijden, dat daardoor gevaar voor do veiligheid ontstond. DONDERDAG 29 OCT. L.K. H.K. 75 f 6. Stautsleeimiqeu Nederland. Certif. Ned. Werk. Schold 21 Portugal. Oblig. Tabaksmono- poljeleening (500—5000 fr.) 41 Ren telooze certif. Oblig. 3e Serie fr. 500 3 Bulgarije. Oblig- Tabakslee- ning 1902 5 Hypothee. Staatsl. 1892 6 Rusland. Ivvang Dombr. VÏjWj gation Azie. Japan Obligatien 7lS Columbia. Gtaconsol. 1 Buitenlandsche Schnü 1000 P. Venezuela. Dipl. Schuld 1905 3 Hypotheek- Banken Pandb. Rotterd. Hyjnb. 3'/9 958/a Pandb. Standaard Hypb. 4'/, 99Vi - Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4' 3 1001/» Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 98''9 Pandb Westlandsche Hypb. 4 98'/4 Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 96 Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/# 100 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 93 Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 4'/s Pandb. Bataafsche Hypb. 4 97 Eerste Ned. Hypotbeekbrjef- bank 4 971/, Pandb. Hollandsche Hypb. 4 92 Pandb. Nationale Hypb. 4 100 Scheepvaart- M aatschapp ij en Oblig. L. Smit en Co. Sleep dienst 4 V3 100 Premieleeningtn Belgie. Stad Antwerpen 18872Va 97'/a - Diversen. Laan v. Meerdervoort My. tot expl. van Oblig. 1902 4 96'/4 de NOUVEAUTÉS in COSTUMES TAILLEURS, JAPONSTOF- FEN, BLOUSEN, PELTERIJEN enz., tegen de meeat conenrreerende prflzen. Predikbeurt bij de Remonstrantsohe- Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 1 November, 's voormiddags 101/, unr, Da. G. J. W. OLDEMAN, Delft. V Heden overleed te Amsterdam onze geliefde Broeder en Behnwdbroeder de Heer in den ouderdom van 57 jaar. Gonda, 29 October 1908. D. IJSSELSTIJN. J. J. IJSSELSTIJN- Eiai.to, T. G. IJSSELSTIJN. A. J. IJSSELSTIJN Az. J. C. IJSSELSTIJN— BunKBN. -( C. G. IJSSELSTIJN. Den Haay. C. E. IJSSELSTIJN- PmiaHMJPT. Afdeding BIIOKKENIIUIS. ROZENDAAL HOEK PARADIJS GOUDA Deze inrichting stelt zich ten doel om oude, gebruikte en overtollige hnishoudelyke voorwerpen welke ook, zoo veel noodig te repareeren, én hoofdzakelijk aan ïninge- goeden, voor goedkoope prijzen te verkoopen. De daarop behaalde Winst komt goheel ten goede aan-de neutrale Vereeniging ,4r- oienzorg" Met zeer gnnstig resultaat wordt door ondergeteekende behandeld: rnggegr. verkr., lichaamsmisvorm., bewegingsstoom., ver- stnikingen, ^pierverrekkingen, enz., vetzucht, rhenmatiek, Ischias, rug- en lendenpijnen, verstopping, enz. enz. KATTENSINGEL Q 143. Mcii wordt verzocht op 't N lilltli te letten uit het Magazijn van GORINCHEM. 'iV/.e THBEEN worden afgele verd* in verzegelde pak jen vau v/.p iwee en een half en een Ned. ons met vermelding van Nomtner e> Prijs, voorzien van nevenstaand jMerk, volgens de Wet gedepi- ueerd. Zich tot de uitvo. r nv van ge- ewde orders aanbevelende .1 C- BIJL, voorheen J. BREEBAART Lz. zyn thans door nieuw gevonden toepassingel onze in olieverf yenchildertl' Por tretten iBeintnre~no ff nerts. Zy geven kracht en diepte, die namakers niet kannen bereiken. Men overtoige zich, geen imitatie voor de echte te ontvangen. Ge'ill. Prijscourant met een aantal onge vraagde getuigschriften gratis op aanvraag. Boxtel. 11. ROGAl\ UI8 A Co. Agent voor GOUDA Firma A. QUANT, Kunsthandel, Kleiweg, bjj wien modellen bezichtigen zijn. SCHOENHANDEL, KLEIWEG E 30, tegenover deKleiwegstocg. ONTVANGEN «He artikelen votir hel Tevens Prima OVERSCHOENEN, sterke SCHOOLLAARZEN, enz. enz. (Alle reparatiën en aangemeten werk HBt kroonil" Tantoóu-1 BtnllingS^koonmakei-y s'Hage, A tig. IHftö. Wereldberoemde Schoen -Appxe- J tuur, Liperin, Satin enr. ssyn de beeto e middelen voor hel Bonder moeite keurig poetr^ ran alle at/art en gekleurd echoenwerk. Verkrygbaui t by winkeliers in sohoeuwork Galen- I ar ion, Drogeryen ent. •- Men lette f goed op naam en fabriekswerk. - Gen.-Ar S mi— i.-AÓentt W. Sardemann Arnham.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2