tcap HET DORPSEIHD. TS. OEI IERK te letten BINNENLAND. :nzorg« NHU1S. I Tseloorcl, f ZOO per jaar. den pachter der en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, izoen. Dinsdag 3 November 1908. Bulteiiliiiidscli Overzicht. FEUILLETON. I I :rs Jz. No. 10784. Dinsdag 3 November 1908. 47ste Jaargang. ZONEN, M. I 'ON” Gouda. gOr De regeering zei1 Jenever en kerkbrand- i (Wordt verrolgd.) I I ‘ffi ■11 DUS GOUDA I I I )PPE. ar bfj i Roman van Georg Hartwig. Uit het Duitsch vertaald. fi«HE (XH ir VXT. Spanje. Men ia overtuigd, dat de bom, die te Barcelona ontplofte, bestemd waa voor het bezoek van het koningspaar, maar dat de uiterste waakzaamheid eiken aanslag heeft belet. Toen koning Altons te Saragossa ver nam wat er gebeurd was, verklaarde hy dat dit hem meer dan ooit %p,u doen besluiten naar Barcelona terug te keeren. ♦e» Het Engelsche Lagerhuis is aldoor met de drankwet bezig. Zaterdag heeft het bet Telefoon No. 89 A D V E R T E N TIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekejid naar plaatsruimte. Inzending van Advertentie^ tot 1 uur des midd. „Vraag het daar aan den overkant, by den meesterdie heeft een zolderkamer leeg staan." Met deze woorden verdween de waard, om zich weer met zyn gasten bezig te houden. „Millioenen vloeken donderen je na, zegt Schiller ergens," riep de schilder, terwyl hy de droppels uit zyn baard veegde„maar wat vangen we nu aan, Olaf Olaf Harmssen liep zwijgend de dorps straat over, naar het aangeduide huis van den schoolmeester, dat er in de vale scheme ring eenzaam uitzag. Een steenen trap, tuischen een paar rozenperken, leidde naar de huisdeur. Door de naden der gesloten vensterluiken, aan de rechtervleugel van ’t huis, drongen lichtstralen en ook het geluid van een harmonium door. Indrukwekkend klonk een prelude van Bach, na dat woest getier in de herberg. Olof sprong de trap op en klopte aan de deur. Dadelijk ver stomde het harmoniumspel, een vensterluik werd geopend en het hoofd van een grijs aard werd zichtbaar. „Wiêris daar?" vroeg hy door de opening. Olaf noemde naam en stand, vertelde hnn wedervaren en verzocht om hulp. Onmid- dellyk werd het luik gesloten en de voor deur geopend. Uit de woonkamer viel een flauw licht in de donkere gang, maar toch voldoende om den schoolmeester in staat te Naar aanleiding van de jongste schande lijke tooneelen in het Lagerhuis, overweegt de Britsche regeering de mogelijkheid, om op bet Huis van toepassing te verklaren de strafbepalingen tegen onordelyk gedrag in de kerk of by openbare eerediensten, krach tens welke het maken van rumoer of op andere wijze verstoren van de orde daar wordt gestraft met boete of hechtenis. Tegen suffragettes zal dit echter niet veel baten 8) Toen deze de beide vreemdelingen aan den ingang zag staan, naderde hy hen, zyn handen aan zyn blauw voorschoot afdrogende, langzaam en voegde hen de bemoedigende woorden toe „Ge kunt hier niet ouder dak komen, want alles is bezet, en was vooruit besteldtoe risten komen zelden hier heen, die gaan meest naar Hochwald.” „Maar beste vriend," zei Harmssen, half boos, half verbaasd, „ge zult toch wel inzien, dat menschen die zoo doornat zyn als wy, zich verkleeden moeten? Geef ons een ka mer, droge kleeren en wat eten." „Hoeveel leed het my doet, ik heb geen plaats, ’t is heden turnfeest." „Maar manje begaat twee moorden op eens," riep Hans. „Is er dan soms een ander onderkomen ia dit verwenschte nest commode, vfaarin linnengoed lag, zette schoe nen en pantoffels klaar en zei „Bedient u, myne heeren, op de wasch- tafel vindt u zeep, en water zal ik halen."' Even later bracht Ze ook water en noo- digde de heeren uit, namens haar vader, als zy gereed waren, beneden te komen om het avondeten te gebruiken. „Wat een genot, mensch te zyn," riep de schilder. „Deze hartelyke hulpvaardigheid is met geen geld te betalen." „Zag je dien lydenden trek niet up ’t ge laat dier moeder vroeg Harmssen, terwyl hy zyn kort hoofdhaar borstelde. „Het deed me een oogenblik pynlyk aan." „My ook," antwoordde Klaussen, „vooral als ik bedenk, dat de dood van haat zoon wellicht een hoopvolle toekomst vernietigde." Het verkleeden en toilet maken gelukte den schilder zeer goed. Een sierlijke lok viel uit zyn donker kroeshaar op zyn schoor, voorhoofd, en zyn slanke gestalte kwam gunstig uit in zyn grys hulpcostuum. Anders was dit by zyn metgezel, den technicus, wiens gespierde armen zich verzetten tegen de bekrompenheid der korte mouwen. Tevens konden van zyn vest maar twee knoopen dicht en getuigden zyn styve beenen van aeo gevaarlijk gebrek aan ruimte in de broekspijpen. '▼o* r ny van ge- «vehnde JL, RT Lz. >EL, de Kleiwegpteeg. len voor het 0ENE§,' sterke JZ. smeten werk i ten doel om J huishoudelijke veel noodig te k aan minge- n te verkoopen. omt geheel ten eeniging „4r- Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben uitspraak gedaan in zake de loting voor de nationale militie te Schiedam, by welke, toen de naam van den loteling J. H. Meier werd afgeroepen, een andere loteling (H. T. Meyer) naar voren trad, die No. 18 trok, welk nummer daarop werd toegekend aan J. H. Meier, die echter bezwaar maakte het in ontvangst te nemen. Gedeputeerde Stalen hebben nu de loting vernietigd voor zoover bptreft de loteliugen J. H. Meier (No. 174 der alphabetische naam lijst) en volgende. Zy hebben daarbij o. a. overwogen, dat voor den loteling J. H. Meier is geloot door een daartoe onbevoegde en dat deze omstandigheid van invloed heeft kunnen zyn op den uitslag der loting, daar, wanneer door den betrokken loteling zelven of een der by art. 31 Militiewet aangewezen personen ware getrokken, een ander nummer had getrokken kunnen worden. Ware over- VAN I worden afgeit- Ie pakjes van vij> en een Ned. ons van Noinmer er 'an nevenstaand 9 Wet gedepc- Feletotn No, 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommer» VU F CENTEN. wy in 15 jaren met Oostenryk afrekenen”. En Scbuwalof zeide, toen Ristitsj de mo gelijkheid besprak, dat Oostenryk Bosnië zou kunnen annexeeren „Da| zal nooit ge beuren en dat weet keizer Franz Josef ook wel; een poging daartoe zou fataal voor zyn regeering kunnen worden.” Nu is de annexatie toch geschied. Maar in Weenen heeft men er waarschijnlijk niet op gerekend, dat Servië en Montenegro, die tot dusver zeer vyandig tegenover elkaar stonden, zich zoo spoedig zouden verzoenen, oen bondgenootschap zouden aangaan, met oorlog dreigen en een leven maken, dat geheel Europa verschrikken moet. De ongewoon vroege bijeenkomst van het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft de bedoeling, de Pruisische regeering in staat te stellen haar financieels plannen een paar weken vroeger in behandeling te bren gen, dan de hervormingen der Ryksbelasting in den Rijksdag aan de orde komen. Dat is geen toeval, maar een handige bereke ning. Want by de behandeling der belas tingplannen in den Ryksdag is de kans groot, dat op de invoering van een Ryks- inkomstenbelasting wordt aangedrongen, in plaats van de knoeierige en onbeholpen be- lasting-ontwerpen, die door de regeering worden voorgesteld. Dan kan de regeering de verhooging der inkomstenbelasting in Pruisen als een goed argument tegen dit denkbeeld gebruiken. Wel kan er geen ver band bestaan tusschen belastingen in een der bondsstaten en de rykshervormings- plannen maar toch zal opnieuw het argu ment worden aangevoerd, dat de inkom stenbelasting de zaak der bondsstaten moet blyven, en dat die toch al hoog genoeg is in sommige staten. Juist omdat dit wordt voorzien, dringen de vrijzinnige bladen krachtig aan op het spoedig bijeenkomen van den Rijksdag. De regeering weigert haar belastingplannen te publiceeren, voordat zy aan den Ryksdag worden voorgelegd. En wyl die plannen van grootey invloed kunnen zyn op de be sprekingen in de bondsparlementen is het van nut, dat zy zoo spoedig mogeljjk be kend worden. De Frankf. Ztg. dringt daar om aan, ook al kan de bijeenkomst van den Ryksdag niet worden veryroegd, op spoe dige en algeheele bekendmaking der plan nen, die nu toch door den Bondsraad zyn goedgekeurd. De bekende Servische staatsman, regent en oudminister Jovan Ristitsj, htttft tijdens zyn leven een uitvoerige geschiedenis der buitenlandsche betrekkingen van Servië ge schreven. Twee deelen daarvan zyn nog voor zijn dood verschenenhet derde deel was gereed, maar mocht eerst na zyn over leden door zyn vriend, den staatsraad Schiwan Schiwanowitsj worden uitgegeven. Dit derde deel is thana verschenen en bevat breedvoerige en zeer belangwekkende mededeelingen over de onderhandelingen tusschen Oostenrijk en Servië betreffende, Bosnië en Herzegowina. Daaruit blykt, dat in 1870 Oostenryk Bosnië en Herzegowina aan Servië heeft aangeboden. DeOostenryksche consul generaal von Kallay deed een voorstel daarover namens de regeering te Weenen aan die te Belgrado. Het voorstel was zeer breedvoerig en in drie deelen verdeeld. Het eerste deel was een belofte van onzijdigheid zoo tusschen Servië en de Porte strijd zou ontstaan. Het tweede bevatte de verplichting van Oostenryk, om na een oorlog de annexatie van Bosnië, Herzegowina en Oud-Servië by Servië te bewerken, zoodat al deze provincies deel zonden uitmaken van het Servische ryk, onder suzereiniteit van den Sultan. Oostenryk zou het deel van Bosnië tusschen Wabasz en Karenda krygen. Het derde bevatte de belofte van Oostenrijk, om zoo tydens den oorlog onlusten in de bedoelde streken zouden uitbreken, deze door zyn troepen te doen bezetten en de onlusten te onder drukken. Het v.oorstel was door Andrassy, met voorkennis van keizer Franz Jozef opge maakt. De kanselier, graaf Beust, had zich bereid verklaard dit verdrag te ondertee- kenen. Rusland, dat hiervan had gehoord was er onaangenaam door getroffenen daar toen in Weenen de neiging bestond Frankrijk tegen Pruisen te ondersteunen vreesde men veor Rusland’s interventie, als vriend van Pruisen. Zoo werd toen het denkbeeld op gegeven. Later veranderden de toestanden zoo snel, dat Oostenryk er niet meer op terug kwam. Óp de conferentie te Berlijn werd besloten Bosnië en Herzegowina aan Oostenryk in bestuur te geven. Ristitsj wendde zich tot de Russische gevolmachtigde met de wee moedige vraag„Wat er dan van Servië zou worden Gortschakof antwoordde „Gy hebt de zekerheid, dat dit slechts een voor- loopige regeling is. Op zyn hoogst zullen Verspreide Berichten Frankrijk. Het antwoord van Duitschland op stellen een onderzoekenden blik op de beide vreemdelingen te werpen. „Komt binnen, myne heeren en weest wel kom," zei hy, zyn zwart mutsje afnemend. „Ge kunt, hoewel zeer bescheiden, hier alles vinden, wat n noodig hebt." Hy ging de jonge lui voor naar de woon kamer, welker witte vloer hen bedenkingen deed maken om binnen te treden. BWy zien er zoo uit." „Daarvoor hebben we water en zeep, myn beste heeren," zei de vriendelyke gastheer, „maar ik vergeet, dat gij u eerst moet ver kleeden. Marie!" Een bleeke vrouw, van middelbaren leef tijd verscheen op den drempel. „Myn doch ter," stelde de meester voor, en sprak eenige woorden fluisterend tot haar, waarop zy knikte en antwoordde „De heeren moeten zich dan maar met de zolderkamer behelpen." Zy ging de vrienden voor, een lastige trap op, maar boven, opende de deur van een eenvoudig doch zindelijk vertrek en zei „Ik zal maar beginnen in de eerste behoefte te voorzien en u aan drooge kleeren hel pen." Meteen opende zy een kast en nam daar eenige manskleederen uit, welke zy op de leuningen van stoelen hing. „Van myn overleden zoon", zei ze, met een diepen zucht. Daarna opende ze de lade van een Fransch-Spaansche nota over Marokko is Vrijdag aan den Franschen gezant te Berlyn overgereikt. Door de vermindering van het geboorte cijfer, zoo berekent men, zal Frankryk over 15 jaar 37 of 38 regimenten, elk van 1500 man, minder hebben. Duitschland. Het proces tegen de veesmokkelaars, die jarenlang Hollandsch vee frauduleus Duitsch- land ingebracht hadden, is te München-GIad- bach geëindigd met den volgenden eisch tegen vyf hoofdschuldigen125.500 mark boete en 62.750 mark schadeloosstelling aan den staat, alsmede gevangenisstraffen van 9 maanden tot 2 jaar. Voor twaalf anderen boeten van 300 tot 20.000 mark en zes weken tot een jaar gevangenisstraf. Voor twee beklaagden vrijspraak. Engeland. Men vermoedt, dat het eskader kruisers van Percy Scott van Zuid-Afrika naar Vene zuela gaan zal. artikel betreffende de sluiting op Zondag aangenomen. In Engeland en Wales, waar voor alleen de wet geldt, zullen zoo was ’t voorstel Zondags alle drankgelegenheden gesloten zyn behalve een uur tusschen twaalf en drie uur ’s middags, en twee uur tusschen zes en tien uur ’s avonds. De regeering zei echter, dat zy later by de behandeling zal voorstellen, de drankgelegenheden geheel vry te laten, wanneer zy tusschen 12 en 10 uur drie uur zullen openblijven, mits er slechts een uur op bet midden van den dag bij ia, teneinde den werkman in staat te stellen, het bier voor zyn middagmaal te halen. Uitzondering wordt gemaakt voor menschen, die van meer dan 9.6 K.M. ver komen. Voor die mag ook op andere uren worden geschonken. De leden, die tegen de Zondagssluiting spraken, meenden, dat het volk, dat zyn bier niet in de kroeg kan drinken en ook niet behuisd is om het thuis op te slaan, zich zal wennen om Zondags thuis sterke drank te drinken, dien het gemakkelyk kan opslaan. Maar de voorstanders waren veel talryker, 250 tegen 39. In Schotland heeft men al meer dan een halve eeuw algeheele Zondagssluiting. Het Britsche parlementslid John Red mond is voornemens Maandag den minister van oorlog, den heer Haldane, in het La gerhuis te vragen, of van den Duitscben keizer pen veldtochtplan werd ontvangen, dat in hoofdzaak door lord Roberts gevolgd is en, zoo ja, of de minister dan bereid is, dit plan aan het parlement over te leggen. En de heer Bowles zal Sir Edward Grey vragen, of het departement van buitenland sche zaken in het bezit is van een mededee- ling van den Duitscben keizer, betreffende diens antwoord op de voorstellen van Rus land en Frankryk tydens den Boerenoorlog.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1