BINNENLAND Wintermantels, iè AüVÏÏBTI]\TIK\ Posterijen en Telegraphic. Stkdsnieuws. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Veemarkt te Rotterdam BEURS VAU ROTTERDAM Ontvangen .Jt%T5%z/ri4>cfrrL Wat te verwachten was, geschiedt. Van hier is aan de „de Telegr." bericht, dat door den minister van Buitenlandsche Zaken een strafvervolging tegen dat blad zal worden ingesteld naar aanleiding van het openbanrmaken van de geheime beschei den aangaande Venezuela. £ersvervolgingen vallen in ons land alles behalve in den smaak. Maar deze was onvermijdelijk. De minister had te-recht of ten on rechte het openbaar maken van die stuk kon geweigerd, als voor 't oogenblik niet in 's Lands belang. Ken dagblad doet dat tóch zelfs zonder te pretendeeren dat dit in 's Lands belang nuttig zou zijn. Er m o e s t dus toepassing volgen van art. 98 Strafw., dat zegt „Hij, die opzettelijk bescheiden, berichten „of inlichtingen omtrent eenige zaak, waar „van hij weet dat de geheimhouding door „het belang van den Staat wordt geboden, openbaar maakt,wordt gestraft „met gevangenisstraf van ten-hoogste zes „jaren." Natuurlijk staat deze vervolging naast het onderzoek naar dengene die de geheime stukken aan het blad verschaft heeft. Op dezen zou, indien bij ontdekt werd, art. 272 toepasselijk zijn, dat hem zelfs al ware hy Kamorlid aan 6 maanden ge vangenis blootstelt. Nederland en Venezuela. De Parjjscbe correspondent van de N. R. Crt. seint De Parysche uitgaaf van de New York Herald verneemt uit Willemstad: Particu- liêre brieven, die hier ontvangen zijn, mel den, dat het Venezolaansche antwoord op de tweede Nederlandsche nota, vragende om de zending var. een buitengewoon gezant tot vriendschappelijke regeling van de han gende vraagstukken, in zeer beleefde be woordingen gesteld is. Het antwoord is den 19den October van La Guaira afgezonden en zal Nederland op 6 November bereiken. Voor bet oogenblik valt op te merken, dat volgens dezelfde berichten uit Willemstad het bestuur van de kolonie zich met groote bedrijvigheid op mogelijke gebeurlijkheden voorbereidt. De zee-officieren en regeerings- ambtenaren nemen echter volkomen geheim houding in acht. Gemengde Berichten. was, ter hoogte n.l. van de eerste verdie ping, aan welke het metselwerk aanving. Iu verband met ons bericht over de op handen zijnde wijziging der roizigerstarieven b(j de Staatsspoorwegen, waarbij o. a. de retonrkaarten zullen worden afgeschaft, kun nen wjj nog meedeelen, dat met de daarmee in verband staande enorme uitbreiding der werkzaamheden op de afdeeling voor tarie ven op bet hoofdbureaa |der maatschappij te Utrecht 24 ambtenaren van verschillende stations in ons land naar die afdeeling zjjn overgeplaatst. (Prov. Gron. Ct.) Bloembollendiefstal. Zaterdagnacht heeft te Uitgeest weder een brutale diefstal plaats gehad. Van een armen daglooner, die den vorigen dag zijn bloembollen had geplant, heeft mpn een geheel bed 'gerooid. Tajrykc kleine diefstallen en andere onge rechtigheden worden hier door een gevaar lijke bende, den laatstem tjjd steeds driester wordende, bedreven. Bij de burgerij ontstaat steeds meer het verlangen dat van overheids wege toch eindelijk eens krachtdadig zal worden ingegrepen. (Hbld.) Onder Zandvoort bespeurden buren licht in een villazy waarschuwden de politie, die den inbreker, een kermisreiziger, die door het verbreken van een privaatraampje binnen was geklommen, arresteerde. De man werd op een slaapkamer in nachtgewaad aangetroffen. Hij had drie wollen dekens in een sprei geknoopt verklarende, wanneer hij eenige uren had geslapen, die mede te willen nemen naar Haarlem om ze daar te verkoopen. Twee agenten van politie te Zwolle, die vrij van dienst waren, hebben zich aan sterken drank, die bun door een burger werd toegediend, te buiten gegaan en zijn dientengevolge te water gSraakt. Per rijtuig moesten zij naar buis vervoerd worden. Onmiddellijk zijn zij in hunne bediening ge schorst, in afwachting van nadere beschik king. Beiden hadden een gunstig verleden. Te Amsterdam plaagden eenige kwajongens een dronken man. Do kerel trok een mes en toen nu een der knapen, een jongen van 15 jaar, tegen den dronkaard opliep, kreeg hij een hevigen stoot in het onderlijf. Met ernstige ingewandswormen werd hjj jn een der ziekenhuizen opgenomen de dader werd ingerekend. heden bet antwoord heeft toegezonden op bovengenoemde nota. In dat antwoord wordt verzekerd, dat het comité het zijne zal doen om de orde te handhaven en de veiligheid der Mohammedaansche bevolking te ver zekeren. De belangen der Mohammedaansche bevolking zouden het voorwerp van de voort durende zorg zijn van het comité. Verder wordt verklaard, dat het volk van Kreta er zeer erkentelijk voor is, dat de mogendheden zijn zaak in handen hebben genomen, in de overtuiging, dat de mogendheden het door hen ondernomen bevrijdingswerk wel znllen willen voltooien, verlaat bet comité zich op hen met het volle vertrouwen, dat de ver- eeniging met Griekenland zal worden be krachtigd. Naar in politieke kringen te Parijs ver- laidt, heeft koning Victor Emmanuel een brief gezonden aan zijn schoonvader, vorst Nikolaas van Montenegro. In dien brief zou Victor Emmanuel vorst Nikolaas waarschu wen voor overijlde stappen tegen Oostenrijk- Hongarije. Het zenden van Montenegrijnsche troepen naar de grenzen zoo voor Montenegro gelijkstaan met zelfmoord. In dien brief zou de Italiaansche koning verder vorst Nicolaas in vriendelijke, doch besliste termen onder het oog brengen, dat Italië aan het bond genootschap mot Oostenpyk-Hongarjje zal vastbonden en, in geval Montenegro een onvoorzichtigheid begaat, Montenegro niet zal helpen. Ér hadden in den laatsten tijd aanhoudend gernebten geloopen, dat Italië Montenegro heimelijk tegenover Oostenryk-Hongarye steunde. Is bet bericht omtrent den brief juist we moeten tegenwoordig, nu er zoo veel geruchten loopen, eenigszins omzichtig zijn dan is hij blijkbaar er op berekend den Montenegrijnschen Vorst eens en voor goed alle illusies over knip van Italiaansche zijde te ontnemen. 0 Verspreide Berichten Duitsohland. Er zijn op het schietterrein bij Tegel proe ven genomen met het werpen van granaten uit een bestuurbaren luchtballon. Frankrijk. Vandaag zou Clemenceau aan het Lago Maggiore een onderhond hebben met den Italiaanscben minister Tittooi. Aan boord van bet oorlogsschip „Brenois" zijn 200 man onder vergiftigingsverschijnselen ziek geworden. Engeland. Hét parlement heeft tot groote verontwaar diging vau de kasteleins besloten, dat de herbergen 's Zondags na twaalven maar een uur eu 's avonds maar twee unr geopend mogen zjje. Er was laatst in Glasgow 30.000 poud bijeengebracht voor ondersteuning der werk- loozeu. Er is nu zooveel gespuis naar de stad gestroomd, dat de politie de handen vol heeft om de orde te handhaven en de bescheiden werkman die broodeloos is door de crisis, gevaar loopt heelemaa) niets te krijgen. Marokko. Uit Duitsche bron wordt nit Tanger ge seind, dat soldaten der Fransche politie don .molen van een Duitschep beschermeling zijn binnengevallen en geëischt hebben dat bun graan kosteloos werd gemalen. Dat werd geweigerd en toen is de Duitsche bescher meling mishandeld. Amerika. De Standard Oil Trust heeft bekend ge maakt, dat zij voor Taft was. Natuurlijk hebben de democraten dat dadelijk aange grepen om te betoogen, dat Rockefeller voor Taft is, omdat Taft voor Rockefeller is. De verklaring van den petroleumkoniug zal Taft bij de verkiezing op vandaag dan ook geen goed doen. In verband met de door den Minister van Oorlog gedane toezegging tot overweging van den wensch om ruiling toe te laten tnsschen de lotelingen van het in Maart in te lijven gedeelte, b(j do mondelinge behan deling in de Tweede Kamer van het thans aangenomen ontwerp van wet tot nadere aanvalling en wijziging der Militiewet 1901, heeft de Minister thans naar wij vernemen de Commissarissen der Koningin in de onder scheidene provinciën uitgenoodigd hunne meening te willen te kennen geven omtrent: lo. of de ruiling tusschen de lotelingen der Maart- en der Septemberploeg ook met liet oog op mogelijk daarvan te dachten ongewerischte praktijken aanbevelenswaardig voorkomt en 2o. of die ruiling practisch uitvoerbaar schijnt en welke regeling c.q. voor de uitvoe ring waren te stellen. (Hbld.) De looper P. van de firma B. Co. te Amsterdam haalde gistermorgen f 1500 van de Twentsche Bank aldaar. In de Toren steeg moest hij een boodschap doen, waarbij hij tot de ontdekking kwam dat de f 1500 spoorloos waren verdwenen. Hoe, is onbe kend. Nader vernemen wy nog dat de looper P. het ontvangen bedrag ad f 1500 in de bui tenzak van zijn jas had geborgen. Ter hoogte van de Gasthüismoleusteeg gekomen, wenschte hij zich nog te vergewissen of hij dit be drag nog by zich had, toen h(j tot zijn ont steltenis bemerkte, dat hij deze som niet meer bij zichhad. Een quitantie op een andere bankinstelling was eveneens verdwe nen. Deze bank werd telephonlsch van de vermissing hiervan in kennis gesteld. Het bedrag van f 1500 bestoud uit 1 bank biljet van f 1000, 1 van f 300 en een van f 200. Serie en letters dezer biljetten zijn bekend, echter niet de nummers. (Hbld.) De verloren zoon. Ruim twee jaar gele den vertrok van Amsterdam naar Amerika een 27-jarig man met een van zijn oom ge- erfd bedrag van f 30,000. In den beginne ontving zijn vader brieven, doch daarna ver nam hij niets meer. Een onderzoek door tnssckenkomst van den Nederlandschen con sul te New-York leidde tot niets. Ten slotte ging de vader fcelf naar New-York en na vier dagen vergeefs zoeken liet hy op den hoek eener straat zijn schoenen poetsen. Toen hij den schoenpoetser betaalde, zagen de mannen elkander aan en vader en zoou hadden elkander herkend. De jonge man had zijn vermogen verloren en als schoenpoetser moest hij in zijn onder houd voorzien. De vader keerde verheugd met zjjh wedergevonden zoon dezer da gen te Amsterdam terug. (Hbld.) Men meldt aan de N. R. Ct. De instorting van een steiger voor de in aanbouw zijnde brandweerkazerne te Sche- veningen wordt toegeschreven aan te zware belasting op een gegeven oogenblik, er. op één pont, met werklieden, waardoor een strop losliet of brak en de plank, waarop de werk lieden met dezen omlaag viel. Van de zeven werklieden gingen gisteren weder vijf, die meer geschrikt dan gedeerd waren, aan den arbeid een, die een geringe knenzing aan den arm heeft, was wel op 't werk, maar ging nog niet aan den gang, terwjjl een an der, dié een beenknenzing beliep, nog thuis is. Het ongeval is ook deswege goed afge- i loopen, dat de steiger laag b(j den grond tl De werklieden aan de aardappelenmarkt te Amsterdam hebben allen gistermorgen den arbeid hervat, onder de door 'de patroons aangeboden voorwaarden. Hoewel door de aardappelwerkersvereenigingOns Belang geen offlcieele beslissing genomen is,, hebben alle werklieden door de patroons ingestelde arbeidskaarten geteekend. De politie te Utrecht heeft Zaterdag aldaar zekeren K. aangebonden, toen by in den winkel van een goudsmid goaden en zilveren voorwerpen verkocht, afkomstig van een diefstal met braak, 17 October 11. in qen perceel aan den Abstederdyk aldaar gepleegd. De aangehoudene, die reeds vroeger der gelijke voorwerpen ten verkoop bjj dien goud smid had aangeboden, moet reeds bekend hebben. De Stockholmsche, dief, wiens getelegra feerd portret in Politiken heeft gestaan, is nog niet gepakt. Het Kopenhaagsche blad heeft na echter op andere maqier het nat van die telegrafische portretten willen toone.n. Een Stockholmsch journalist, wiens telefoto- gram in Politiken van Zondagochtend staat, zou zich gisterenmiddag tusschen 3 en 5 uur in de pantoffelparade begeven die dan in een bekende straat van Kopenhagen gaande is. Wie hem 't eerst herkent krjjgt 100 kronen. In Stockholm gebeurt er terzelfder tijd een dergelijke jacht op een redacteur van Poli tiken. Poging tot moord. Op BI Augustus van dit jaar had J. M.# colporteur te 's-Gravenbage, getracht zijn vrouw A. E. R. en een inwonenden kost ganger H. J. V„ door revolverschoten van het leven te berooven, althans zwaar licha melijk letsel toe te brengen. Te dier zake had hij zich gisteren voor de rechtbank te 's-Gravenhage te verant woorden. Uit zijn verhoor bleek, dat hü zijn vronw verdacht in ongeoorloofde verstandhouding te leven met den kostganger. Hij had ruzie gekregen met zijn vrouw over het tappen van bier aan dien kostganger, en bad de woning verlaten, tot zyn vrouw zeggende, dat hij by zijn schoonmoeder ging wonen tot V., de kostganger, de woning zon ver laten hebben. Na eoa paar dagen kwam hij echter weer in h# door zijn vrouw, in de Jacob-Catsstraat gehouden bierhuis te rug, om „het weer goed te maken", naar h(j beweerde" maar toen zijn vronw hem een glas bier weigerde, kregen ze opnieuw ruzie en schold bij haar uit in verband met haar relatie met den kostganger, waarop hy weer vertrok. Op 31 Augustus was bekl. nair het bier huis gegaan. In de gelagkamer was toen niemand, maar kort daarna kwam zyn vronw met de kostganger nit de keuken. Hy vroeg haar weer een glas bier, maar weer werd hem dit geweigerd. Qaarop was hij woedend weggeloopen, had dé deur ach ter zich dicht getrokken en daarna door een ruit van de deur een schot gelost in de richting van zyn vronw, die by het biljart stond. Daarop was hy per fiets weggereden en later weer naar het bierhuis terug ge- gaan en had toon, weer door een rnit heen éen revolverschot gelost op den kostganger.' Ook ditmaal werd niemand geraakt. Deze verklaringen werden bevestigd door een ge- tuige. Hierna werd gehoord de kostganger V., die twee-en-half jaar by M. en zyn vronw kostganger was geweest, eerst in de Zorg- vlietstraat en later in de Jacob-Catsstraat. Na eqn afwezigheid van ongeveer een week was get. op 20 Augustus by de vrouw van M. teruggekeerd. Bekl. had toen zyn vrouw al verlaten, met medeneming van een pak kleeren, toebehoorende aan get., dat by niet terug kon krygen. Op 31 Augustus kwam bekl. weer by zyn vrouw in het bierhuis en vroeg getuige te spreken. Daar hy gewaar schuwd was dat bekl. hem eens met een twintig man zou afdrogen, had hy by diens hiimentreden een bijl genomen, misschien daarmee gedreigd. Bekl. had toen een revol- ver in de hand en liep naar'bniten, tot de deur achtervolgd door get. Vau een on geoorloofde betrekking tnsschen get. en de vronw van bekl. is, volgen* get., nimmer sprake geweest. Toen getuige de deur achter bekl. had dicht gegooid, stond diens vrouw by het biljart. Bekl. keek, nadat de deur achter hem dicht gegooid was, door een raam naast de dear, en loste volgens dezen get., door het raam een schot, larna ver wijderde bekl. zich. De vrouw van bekl. ging daarna, op aanraden van get., de po litie halen. Inmiddels keerde bekl. terug, sloeg twee ruiten van de deur stuk, waarna twee schoten vielen. Op den vraag van den president of bekl. er tegen hee^ dat zyn vrouw gehoord wordt, antwoordde bekl. ontkennend. Hy erkende haar niet meer als zyn vrouT. De vrouw verklaarde, dat haar huwelijk goed was. In 1906 was zy met bekl. ge huwd. Wat oorzaak is van de verkoeling tusschen beiden, weet zij niet. Er heeft nimmer een ongeoorloofde betrekking tus schen haar en den kostganger bestaan. Ove rigens verklaarde de vrouw, aangaande het voorgevallene, ongeveer hetzelfde als de vo rige getnige. Op da vraag van een der rechters en het O. M., waarom get. den kostganger niet heeft weggedaau, toen haar man haar dit verzocht, gaf get. geen antwoord. En op een vraag van den verdediger moest zy erkennen haar man, geholpen door den kostganger, een3 mishandeld te hebben, om dat hy haar had geslagen. Een getuige deelde nog mede, dat de vrouw van bekl., by haar moeder aan huis, had gezegd dat zy bekl., die naar Am sterdam was, als hy 's avonds thuis kwam, met den kostganger aan liet station zon afhalen en hem peper in de oogen zou gooien en afdekken. De moeder bevestigde dit. Nogmaals ondervraagd, verklaarde bekl. niet het doel gehad te hebben, ora op zyn vrouw en den kostgaugér te schieten. De snbst.-off. van justitie verzekerde, dat zyn sympathie is aan de zyde van bekl., die tot un toe een braaf, oppassend man was, maar door zyn vrouw en den kostgan ger slecht is behandeld. Voor het O. M. stond het echter vast, dat bekl. het opzet had om te dooden, maar de schuld ligt hier aan de vrouw en den kostganger, die het bloed van bekl. aan het koken hebben ge bracht. Geëischt .werd daarom 9 maanden gevan genisstraf. Men meldt uit Heerenveen De denrwaar- der v. d. W. te Beetsterzwaag is op ver moeden van onregelmatigheden in zyn zaken, voor den rechter commissaris te Heeren veen in verhoor genomen en daarna aange houden. Onlangs maakten wy melding van de ver missing van t 4200 door de firma B. Kapsch en Abas, Da Costakade te Amsterdam. Een jonge bediende dezer firma, de 16-jarige De V. was met dit "bedrag op den loop. De jon gen is thans te Nizza gearresteerd, waar hjj van het geld goeden sier bad gemaakt. Althans slechts een klein deel werd nog op hem bevonden. Het jongmensch is ter beschikking van de Nederlandsche justitie gesteld. Een- oude dame, van 72 jaar, te Parys, die met juweelen beladen, 's avonds te voet van haar troning in het qaartier des Ternes naar een concertgebouw in de avenue Wag- ratn ging, voelde zich eensklaps opgelicht en in een auto gedragen. Onder het getoeter der sirene reed men naar het Bois de Boulogne schudde de dame uit en smeet haar daarna uit het voertuig} waarbij zij vier tanden brak. Gelukkig niet haar eigen. Het slachtoffer heeft het num mer van de auto vergeten. Men zegt dat de opgelichte dame, denkende aan haar eer- biedwaardigen ieeftyd, geen oogenblik het aangenaapi vermoeden van een romantische schaking heeft gehad. f Waar moet dat echter heen, als de roovers de ontwikkeling der techniek blyven VQlgen P Dan krygen we mettertijd naast de zee- en de straatroovers enz. ook nog de lnchtroo- vers, die per vliegmachine op ban slachtoffer neerschieten, met hem in de wolken verdwy- neïf', hem daar van alle overtollige luxe be vrijden en hem dan, o schrik uit bet toestel werpen, 't Is té vreezen dat het arme slachtoffer er dan met 't verlies van oen paar tanden niet zal afkomen. Benoemd: 1 Nov., tot brievengaarder te Oosterhont (Gld.), H. G. Nuy 16 Nov., tot directeur van het postkantoor te Eysden, de commies der posteryen 2e klasse G. A. Pruis te Amsterdamtot di recteur van het postk. te Zuidlaren, de commies der posteryen en telegrafie 3e klasse A. Donkersloot te Rotterdam (postk.). Verplaatst: 13 Nov., de klerk der posterijen en telegrafie 2e klasse J. R. Z w e e r n s, van Amsterdam (telegraafk.) uaar Gouda 16 Nov., de klerken der posterijen en tele grafie 2e klasse H. F. Rung, van Locbem en J. A. Both, van Kluudert, beiden naar Amsterdam (telegraafk.). Eervol ontslagen op verzoek: 16 Oct. de schrijver J. Wit te Groningen (Ingenieursbnreei) 1 Nov., de hulptelegrafist B. H. A. En gelsman te Rotterdam. Ontsliig/j^n: 8 Oct. de brievengaarder te Gent, h/a. M. Gerrits. G(|UDA, 3 November 1908. Door de politie pillier is aangehouden een Dnitscher, die zonder middel van bestaan was. Hy wordt over de grenzen gebracht. In dë Wilhelminastraat had heden morden een groote oploop plaats en wat bleek dat het geval waszekere S. stoker aan het stoomgemaal, werd door de bevoegde macht uit zyn huis gezet; de ieden daarvan was, dat hy het huis niet naar behooren had be woond en dit zeer had verwaarloosd, zoodat de eigenaar bij denrwaarders-exploit hem de haar had opgezegd. Bij de te 's Gravenhage gehouden consn- luire exumens heeft voldaan aan het examen voor adspirant-vice-consul de heer W. P. Montyn, alhier. Naar men ons meedeelt bestaat er by het bestuur Arbeid Adelt het plan om dit jaar eenige afwisseling te brengen in haar jaar- lyksche Sint Nicolaas bazaar, en dank zij de bereidwilligheid van dilettanten hoopt zy den bezoekers door zang, viool en pianospel zeer aangename oogenblikken te verschaften. Op het gebied van handwerken valt er iets bizonders mede te'.deelen. Mevronw Ingen Hoosz stelt zich voor om met haar kantkussen te konfen kantwerken tijdens de bazaar en bovendien een mooie collectie kant in verschillende artikelen ten verkoop aan te bieden. De bazaar zal gehouden worden Woensdag en Donderdag 4 en 5 November 's middags van 2—5 uur en 's avonds van 7—10 nar in de zaal Nut en Vermaak van de socieieit de Réunie. Beide avonden muzikale voordrachten. Aangenomen het beroep by de Ned. Her vormde Kerk te Sluipwijk door den heer S. van Doorn, cand. te Fijnaart. VRIJDAG 30 OCTOBER 1908. (Vervolg.) Het amendement van den heer Vingerling wordt voldoende ondersteund en maakt der halve een onderwerp van beraadslaging uit. De heer van der ReeM. de V. Ik wensch een kort woord te spreken over den toegangsweg naar het Park. Ik zou namelijk B. en W. in overweging wenschen te geven of het geen tijd wordt dat er een betere toegangsweg van af het station naar het Park komt. Naar ik wel eens gehoord heb bestaat er bezwaar met de Staatsspoor, maar zou er dan geen andere oplossing knnnen gevonden worden? Als men 's avonds daarlangs komt moet men goed nit zyn oogen zien om niet in het water te loopen, en verder is de toegangsweg veel te smal. Dan wilde ik vragen of de straatweg van het spoor naar de Spoorwegstraat al dan niet aan de gemeente behoort. Zoo ja, dan zou ik in overweging willen geven dien weg daar te verbeteren door b.v. tusschen den hoogen weg van de spoor en den straatweg riolen met patten aan te leggen tegenwoordig kan men, als het eenige dagen regent, van die straat gewoonweg niet gebruik maken het ligt er dan vol met plasspn en slik, dat natuurlijk afkomstig is van den oprit voor vrachtwagens naar het station. De hoer NederhorstM. de V.Het door den heer Dessing ter sprake gebrachte on derwerp, het plempen de> sleuven in de be strating met zand, is hier al meer ter sprake gekomen. Op zich zelve beschouwd sympft" thiseer ik met dit denkbeeld en zon ik het ook in het belang der gemeente vinden, maar ik betwijfel ten sterkste of de mindere onderhoudskosten znllen opwegen togen de meerdere uitgaven, welke het plempen enz. vereischt. De heer Dessing noemde nog den Kleiweg in dit verband, maar ten onrechteby de Kleiwegsbrng is eenige verzakking waar te nemen, maar overigens mag de weg gezien worden, en daar zyn de sleuven toch met den uil komenden grond gedicht. Er wordt zooveel mogelyk getracht zand te gebruiken, maar het zou te veel kosten op plaatsen, waar men alleen klei heeft, zand aan te voeren en de klei te verwijderen. De heer de .Tong kan ik mededeelen dat dit jaar nog de Spieringstraat zal verstraat worden. Door den heer Vergeer is wederom be sproken dn beplanting van den Groeneweg, Deze aartgelegenhe.d is bij Fabricage in den breede besproken en van alle kanten be keken, maar niemand achtte het wenschelyk daar boomen aan te brengen, omdat men er toch geen genoegen aan beleven zou. Toen daar nog een gracht was hebben er ook boomen gestaan, maar die hebben eey treurig bestaan gehad, en vandaar dal de Commissie van bijstand geadviseerd heeft de boomen daar niet te plaatsp». De heer Vingerling kan ik antwoorden dat ook ik gnarne meer keien aangeschaft zon willen zien; ik heb liet ook b(j B. en W. ter sprake gebracht, maar ik ben daarvan teruggekomen. Het plan was een gedeelte te asphalteereu, maar dat is niet doorgegaan met het oog op de te bouwen centrale, om dat op die plaatsen, waar wy asphaltbestra- ting wenschten aan te brengen, weder kabels zoulen myeten gelegd worden. Ditzelfde bezwaar geldt ook een nieuwe bestrating mot keien, en daarom geef ik in overweging deze begrooting dairmede niët te belasten. Wat betreft den toegangsweg naar het Park, door den heer van der Ree ter sprake gebracht, ik geef toe dat die weg in niet zoo goeden toestand verkeert, maar het zal niet zeer gem.ikkelyk zjjn hem te ver'jreeden, want wy komen dadelijk op-andermans grond. Verbreeding is alleen mogelyk met mede werking van de Staatsspoor. Hy zou iets verhoogd kunnen worden en als de verlich ting niet voldoende is kan er een lantaarn geplaatst worden. De toegangsweg naar het station is in onderhoud by de tramweg Gonda—Bode graven. Nog onlangs is door B. en W. be sproken de maatschappij aan te schrijven dien weg te verbeteren wjj vonden het echter wat sterk dat hy geheel verstraat werd, want dat is pas eenige jaren geleden door de maatschappij geschied. In elk geval zul len B. en W. hun aandacht aan deze zaak blyven wyden. De VoorzitterIk wil den heer van der Ree, wiens bedoeling door den heer Neder horst niet geheel begrepen is, nog antwoor den, dat de toegangsweg van het station naar de Spoorwegstraat het eigendom is van de Staatsspoor, maar krachtens een wet is de gemeente belast met het onderhoud van dien weg. De gemeente heeft het onder houd by het verleenen van de concessie aan de paardentram aan fleze overgedaan. Terecht heeft de heer van der Ree er op gewezen, dat de voortdurend morsige toe stand van het voetpad ter .zijde van den weg uitsluitend veroorzaakt wordt door het vnil en den modder, welke afkomstig zyn van het laadterrein van de Staatsspoor. B. en W. hebben daarover reeds jaren geleden ge correspondeerd met de Staatsspoor maar toen is gebleken dat de Staatsspoor niet be reid was daarin veel verbetering te brengen. Ik wil gaarne op my nemen de zaak weder by B. en W. ter sprake te brengen. Sinds dien is er verandering van personeel geweest; wellicht zal dat ten gunste van deze aange legenheid werken. Dezelfde verhindering bestaat ook ten aanzien van de verbetering van den toegang naar het Park. Hat gemeentebestuur heeft met de Staatsspoor .onderhandelingen ge voerd ten einde te komen tot verbreeding van dien toegangsweg, maar dat is afgestuit op de hooge eischen, welke de Staatsspoor stelde. De, heer VergeerM. de V. De heer Nederhorst heeft geen ander bezwaar ge noemd tegen de beplanting van den Groene weg met boomen dan de breedte van den Wég. Ik stel nu daarom voor dit volgnum mer te verhoogen met f 400.voor dó be planting van den Groeneweg aan één zyde met boomen. Het amendement van den heer Vergeer wordt voldoende ondersteund en maakt der halve een onderwerp van beraadslaging uit. De heer Dessing M. de V.Tot mjjn ge noegen heb ik vernomen dat de heer Neder horst sympathiseert met het denkbeeld om de .sleuven met zand te plempen in plaats van met minder goeden grond. Hy is echter haag voor de kosten. Zeker het zal meer kosten, maar daar tegenover staat dat het dan niet noodig zal zyn de straat telkens te verstraten, wat na het geval is en waaraan heel wat geld weg gaat. Dit kost, vooral in de buitenwijken, veel meer dan het vallen van de slenven met zand. Laat men eens aannemen dat voor eiken meter 1 M8., desnoods M\ zand noodig isde heer Nedorhorst kan dan met my berekenen dat de meerdere kosten van do zandvulling hare compensatie vinden hierin, dat niet meer verstraat behoeft te worden. Daarbij komt nog iets.' In vele straten ondervindt men dat by het verzakken der sleuven de steenen en keien in ongelijke richting komen te liggen, ten gevolge waar van zy door rjjtuigen en wagens vormorzold worden. Wat den Kleiweg betreft, zeker dat is een oude weg en er is geen verzakking in to vinden, maar in weerwil dat lijj goed ver straat is kan men tochf nog de sleuven aan wijzen, waarin de telefoonleiding is gelegd. Dat zal men by zand vulling niet hebben. De heer van der Ree: M. de V.! Het zjf my vergund U en den-hoor Nederhorst dank te betuigen voor de my verstrekte inlich tingen. Thans zou ik nog wel een enkel woord willen spreken ten aanzien van don overweg over den spoorweg by de Spoorwegstraat, welke aangelegenheid bier reeds meermalen besproken 'is, tot nog toe echter steeds zon der resultaat. De toestand is wel iets verbeterd j^aar hjj is nog lang niet wat hy zon kunnen zjjn. Alk men 's avonds na 10 uren aan het ran- geeren van goederentreinen is dan gebeart het wel Öat men een groot half nar voor de afslnitboomen moet wachten, wat vooral bij slecht weder onaangenaam is. Dit be zwaar klemt te meer, na (ie gemeente zich meer en meer aan gene zyde van de spoor baan uitbreidt. Vandaag ol morgen zal men wel gedwongen zyn een definitieve oplossing aan deze zaak te geven. M. de V.Indertijd hebt gjj don Raad medegedeeJ 1 dat B. en W. met de directie der Staatsspoor'daarover zonden correspond deeren, maar sedert hebben wy er niets meer .van vernomen. Ik wilde nu vragen of U thans een en ander daaromtrent zon kunnen mededeelen. De Voorzitter Ik kan slechts mededeelen, dat verleden jaar door den Raad van Toe zicht ten deze een onderzoek is ingesteld, maar mij is niet bekend wat het resultaat daarvan geweest is. De hoer van der Ree M. de V., mag ik U dan beleefd verzoeken deze aangelegen heid nog eens ter hand te nemen. Do toe stand aan dien overweg kan inderdaad niet zoo blyven. De Voorzitterfk zal het verzoek van den heer van der Ree by B. en W. over brengen. De heer JongenbnrgerIk heb het voor stel van den heer Vingerling ondersteund, omdat ik meen dat wy bet volgend jaar zeer veel straatwerk zullen krijgen door het leggen van kabels. Dan znllen heel wat straten moeten worden opgebroken. De Voorzitter schudt ontkennend het hoofd. Ik daebt dat bet io de bedoeling lag vol gend jaar met het electrisch bedrjjf te be ginnen. Wjj znllen dan veel verstratingen krygpir eu het gevolg zal zjjn dat, er weder noéuig is nienw materiaal. Verstraat men na ayet nieuwe keien dan kan men de oude keien voorzoover die nog in goeden toestand verkeeren, vandaar naar andere stadsgedeel ten overbrengen, waaraan natuurlijk voordeel verbonden is. Vandaar dat ik adviseer het voorstel van den heer Vingerling aan te nemen. De VoorzitterIk wjjs er op dat aanne ming van het amendement van den heer Vingerling den belastingbetalers natuurlyk op f 2000.meer belasting zal komen te staan. De heer Jongenburger meent dat reeds volgend jaar de straten zullen moeten wor den opgebroken voor het leggen der elec- trische kabels. Ik geloof ntet dat de cen trale zoo spoedig ia werking zal zjjn dat wjj volgend jaar een gedeelte van de stad over hoop zonden moeten halen. Wanneer het echter gebeurt dan zallen wjj dezelfde gedragslijn volgen als geschiedt by verstra- ting voor de gasleiding de uitgaven daarvan worden dan niet gebracht ten laste van de gemeentebegrooting maar ten laste van de J lichtfabrieken. Wanneer het zoover is, is er nog alle tfld om een beslissing te nemen welke aitgaven ten behoeve van de verstra- ting ten laste van de lichtfabrieken znllen gebracht worden. Thans behoeven wy daar omtrent geen beslissing te nemen. (Wordt vervolgd.) Dinsdag 3 November 1908. Vette ossen en koeien goeden aanvoer, prjjten waren voor iste kwaliteit 36, 2e 32 en ?e 27 ct. per halt KG. Magere ossen, melkvee en vMrkoeien, goed aangevoerd Vette kalveren redel. aanvoer iste kwaliteit 30, ge 27 en 3e 24 ct. per half KG. Stieren redel. aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 30, 2de kwal. 27, 3de kwal. 24 cents per helf kilo. Graskalveren goed aangevoerd Handel in alle soorten stug, doch prijshoudend MAANDAG 2 NOV. L.K. H.K. StoatsUemnaen. Nederland. Oertif. Ned. Werk. Schuld 2V8 75 Portugal. Oblig. Tabaksmono- polieleening(500—5000Ir.)4l 3 95'/. Rentelooze certif. f 6. Oblig. 3e Serie fr. 500 3 58s 4 Bulgarije. Oblig- Tabakslee- ning 1902 5 93% Hypothee. Staats], 1892 6 96s/B Rusland. Iwang Dombr. Obli gation 4% 90% Azie. Japan Obligation 1899 4 80 Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsehe Schuld. O. 1000 P. 3 44 Venezuela. Dipl. Sfchuld 1905 3 434 8 tl ypotheek- Banken Pandb. Rotterd. Hypb. 3'/, 95% Pandb. Standaard Hypb. 4% 99% Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4% 100% Pandb. Utrechtsehe Hypb. 4 98% Pandb Westlandsche Hypb. 4 98% Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4% 100 Pandb. N^derl. Hyp. Rand- brie/bank 4 93 Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 4% Pandb. Bataafsche Hypb. 4 97 Eerste. Ned. Hypotheekbrief- bank 4 97% Pandb. Hollaodsóhe Hypb. 4 92 Pandb. Nationale Hypb. 4 100 Scheepvaart- M aal schappijen. Oblig. L. Sinit en Co. Sleep dienst 4»/j 100 Premieleaiinyen Beluik. Stad Antwerpen 18872 'S 97% Diversen. Laan v. Meerdervoort. My. tot expl. van Oblig. 1902 4 96'/» 96 Je NOUVEAUTÉS in COSTUMES TAILLEURS, JAPONSTOP- FEN, BLOUSEN, PELTERIJEN enz., tegofl de meest eoncurreerende prijzen. Burgerlijke Stand, GEBOREN: 29 Oct. Christina, onders A. Anker en G. Wiilemse. 31. Willem Theodorus, ouders H. Meijer en M. Verlaan. Pieternella, ouders M. Scboondërwoerd en J Tempelman. Arie Hendrikus, onders J. C, Snaterse en P. C. den Riet. 1 Nov. Gerardus Johannes Petrus, onders G. J. Bouwman en J. van Loon. Antje Eliza beth, ouders F. vari der Straaten en M. Kok. 2. Johanna Geertrnida, ouders G. Rade maker en M. Dijkman. 3. Cornelia Gorrit Johannes, ouders H. Wulffraut en C. C. Tybout. OVERLEDEN: 31 Oct. O. H. C. van dor Laan echtgenoot van M. T. L. do Jong 34 j. S. van der Klejj 71 j. 1 Nov. J. T. van der Kaa 11 m 4f»»*»-*, Het beste, onseftadelyKste en ge makketykste poetsmiddel voor Heereu en vooral dames en Kinderschoenwerk. is de Appretuur van C. M Muller Ca .-^ppr BerlinBeuth-Str 14. Men lette goed 'MuOiy op naam en fabrieksmerk.— Vsrkry|b«er by Heoren Winkeliers In ichoenwerk, lalentet me. <rs»»rvee en*, r 1/ flennras'-Oepot by BerVemenn, Arnttm

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2