Wintermantels, Verspreide Berichten. BINNENLAND 8TATEN-GENERAAL. Nederland en Venezuela. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. VERGADERING VAN DfiN GEMEENTERAAD SPORT. BEURS VAU ROTTERDAM Ontvangen 'AM/rras AUVERTi:\TII]\ Vererolglng AH M EZ Ollti Zenuw- en Maaglijders IE3a,sid.gre-<7-ei hooding heelt aangenomen tegenover den Bosniscben staatsgreep. En ook Doitschland's samengaan met de Donan-monarchie in het conferentie-vraagstuk heelt te Konstantinopel een onaangenamen indruk gemaakt. De En- gelschen spinnen zy by die ontstemming te Konstantinopel tegen de Dnitschers. Duitschland. De Berlynsche winkeliers, die om acht nor moeten sluiten, klagen over de hevige concurrentie van de herborgen en restau rants, die nu alles verkoopen wat na achten in de winkels niet meer te krygen is. Engeland. Een blad, dat in de Franscho nederzetting Chanderuagor verschijnt, wekt alle Benga- leezen op by wyze van abonnementsgeld het hoold van een Europeaan te brengen. Oostenrijk. De regeering heeft het ontwerp op de in- validiteits- en ouderdomaverzekering inge diend. 10 Millioen menschen vallen er onder} arbeiders maar ook eigenwerkors, die er in Oostenrijk heel veel zyn. Het staatspen sioen gaat in op 65-jarigen leeftijd. Over 10 jaar zal de staat 100 millioen kronen jaarlyksch moeten betalen. Balkan-Staten. De Fransche schepen met oorlogsmate riaal te Salonika hebben vergunning tot lossen gekregen. De Turken versterken in 't geheim hun positie op de westgrens. Troepen en kanon nen worden in de bergen van Rhodope aan de zyde van Chepelare gelegerd. H. M. de Koningin beeft het voornemen Donderdag 12 dezer voor het jaarljjksch verbijjf naar de Residentie terog te keeren. T M' IC IC M MC H .n IC II. Vergadering! van Donderdag 5 Nov. Indische begrooting. De heer de Stners constateert hoe thans eindelijk de waarheid omtrent het Atjeh-be- leid gebleken is. Tot-nog-toe waren de Ka mers bedrogen, de ministers bedrogen, terwijl de Gonvernenr-generaal zichzelf bedroog. Schromelijk verznim komt den Gouverneur- generaal, die jaren lang Ijjdeljjk van Daalens' slecht beleid gedoogde, ten laste. In 't al gemeen acht spr. een civiel gezag boven het militaire noodzakelijk, opdat aan alle onnoo- dige wreedheid een einde komo. Uitvoerig kritiseert spr. de nota-Rost van Tonningen, die een wreedcn militaristiBchon geest ademt. Was het beleid van van Heutsz nu zach ter dan dat van van Dealen P Spr. betwij felt zulks, en toont aan hoe van Heutsz steeds méér geweld heeft gebezigd om Atjeh te „paciflceeren". Er zijn symptonen, die spr. hoop geven, dat in de toekomst een minder wreed stelsel zal worden toegepast. Wat is de oorzaak dat de belastinginning in de Padangsche bovenlanden met een bloedbad gepaard is'gegaan P De Regeering, die vroeger beloofd heeft, met voorzichtig heid te werk te gaan, had nooit de intori- teiten ten deze mogen dekken. De heer Lohmun betoogt, dat in Atjeh nog veel bloed moet vloeiende tegenstand tegen ons gezag is nutteloos, en ook de At- jeher zal moeten bekennen dat ons bestuur slechts zjjn belang op het oog heeft. Wie niet wil inzien dat zulks zoo is, moet het voelen door geweld, moeten uitgeroeid. Zel den heeft spr. een meer tendentieus geschrift gelezen dan dat van de „Wekker". Generaal van Daalen heeft niet de bluam verdient, die men hem aanwrjjtt. Hjj heeft slechts verschil van inzicht met generaal van Heutsz getoond. Voor spr. is van Heutsz met zijn deug den en gebreken nog steeds de, man, dien wij in den Oost uoodig hebbent - De heer van Deventer acht 't een groote fout, dat de Gouverneur-generaal, niet vol doende op den staat van zaken in Atjeh heeft toegezien. Afschaffing van de heerediensten zal zeer strekken in het belang der pacificatie. Vervolgons betoogt de heer van Deven ter, dat de belastingheffing tor Sumatra's westkust goed te keuren, is, maar dat de invoering der belastingen te haastig en on- taktvol is geschied. Vervolgens wjjst spr. er op, dat er geen beter middel is, om het accrès der middelen te bevorderen, dan het onderwijs meer en meer te brengen binnen het bereik van de bevolking der buitenbe zittingen. De heer Thomson is met den heer Lobman niet eens dat in den oorlog alles veroorloofd zou zjjn. Die wreedheden, waarvan spr. staaltjes aanvoert, werken het einddoel tegen. Spr. heelt de overtuiging dat de Gouverneur- generaal in alles zeer goed op de hoogte is. Men heeft te zorgen dat diens kliek niet alle -posten inneemt. De font in Atjel| is dat er niet genoeg troepen liggen. De pa trouilles leiden tot wreedheden. De Vrijmoedige van 15 Oct. schrjjft over Castro's houding J „Gastro is weer eens doende geweest om de vriendschappelijke verhouding tusschen Venezuela en Nederland op te voereif tot den hoogsten graad van hartelijkheid. Nederland voert naar Venezuela in een groote hoeveelheid onbewerkte stearine. De kaarsen maken ze in Venezuela zeil Tot dusverre viel stearine onder de derde klasse van invoerrechten en betaalde Boli var 0.25 per kilo. Thans werd stearine verhoogd tot de vierde klasse en betaalt Bolivar 0.75 per kilo. De invoer van dit prodnct is nu zoo goed als onmogelijk gemaakt. Nederland is, zoo niet de eenige, dan toch zeker de voornaamste invoerder van dit artikel. Verhoogiug van invoerrecht, in die mate dat de invoer zoo goed als onmogelijk is geworden, heeft uitsluitend ten doel ge had Nederland te plagen en zooveel moge lijk te benadeelen. En onder deze vriendschappelijke voortoe- kenen naderen wy zoo zootjes aan tot 1 November." De brand in Hotel Bellevue. Uit Arn hem .schrijft uien aan het Vaderland Onze lezers zullen zich nog wel den brand herin*1 neren, die Maandagmorgen 26 October jl. te 4 uur in Hotel Bellevue te Arnhem plaats had. Het geheele hotel brandde uitslechts één vleugel bleef behouden, welke de eigenaar in gebruik had. By dezen brand is, voor zoover men kan nagaan, de hotelknecht G. Wammers uit Arnhem, die in een kamer op de bovenste verdieping van het hotel sliep, omgekomen, het overige hotelpersoneel en de logeergasten werden gered. Nadat de brand was gebluscht, zijn de brandweermannen begonnen niet de muren omver te trekken. Toen die werkzaamheden waren afgeloopen, dacht men, dat onverwijld een aanvang zou gemaakt worden om den verongelukten ho telknecht onder het puin uit te halen, maar tot aller verontwaardiging liet men de ruïne onaangeroerd. De politie bewaakt het ter rein, maar grijpt niet in. In de Maandag 2 November gehouden Gemeenteraadsver gadering, vroeg de heer Zoestbergen, om op ruiming van de dverblyfselen van den brand van hotel Bellevue, vooral omdat zich ^aar- onder nog een menschelyk lyk moet bevin den. De voorzitter zei„dat na hot blusschen van den brand de gemeente geen aanleiding vond zich verder met de puinhoopen te be moeien. Wel had spreker met den commis saris van politie een „plan" ontworpen om naar den verongelukte te laten zoeken, doch toen vernam spr., dat de assuradenren dit werk op zich namen. De assuradeuren had den het werk gegeven aan de firma Mulder en Van Wessemvoor ingrijpen der politie bestaan geen termen." Gisterenmorgen nu, in alle stilte, qnder een donkere mistige lucht, zag men op de plaats des onheils den commissaris van poli tie, met twee inspecteurs en een viertal af gevaardigden van de betrokken Assurantie- Maatschappij een onderzoek in loco instellen naar de oorzaak vau den brand. Het lyk van den man, dat reeds 10 dagen onder het puin bedolven ligt, is echter nog niet ge vonden. Men vermoedt thans, dat de dader van den grootor. juweelendiefstal in een hotel te Ham burg deel uitmaakt van een internationale hoteldievenbende, die in den tijd van twee maanden voor ongeveer anderhalf millioen gulden aan juweelen en andere sieraden heeft buit gemaakt. Vier leden van deze bende zyn te Genua gevat. Een der leidefs vau de bende is een 34-jarige Rus: Johunn of Julius Leutner, die Rftssisch, Engelsch, Fransch, Duitsch, Italiaansch, Poolsch en Tsjechisch spreekt. De bende beeft voor namelijk de Riviera, maar ook eenige groote steden van Frankrijk, Engeland, Zwitserland en Duitscbland als terrein van haar werk zaamheden gekozen. Uitnemende diensten werden aan de dieven bewezen door een knappe 18-jarige jongedame met donkerblond haar en een slanke figuur, die in eet- of couversatiezaal de hotelgasten weet te boeien en zoo de dieven in de gelegenheid stelt huil slag te slaan. Naar wy vernemen is door het gemeen tebestuur van Amsterdam thans by de ont- eigeniiig ten algemeenen nutte aangevraagd van het perceel van „De Groote Club'!, Kal- verstraat hoek Paleisstraat aldaar, en de vier in de Paleisstraat aan het clubgebouw aangrenzende perceelen met de kadastrale nummers 2762, 2761, 2760 en 2759. De ont eigening is noodig om de Paleisstraat te ver* broeden tot 18 meter op het smalste punt, dat is dan tusschen liet Koninklijk Paleis en den nieuwen hoek der Kalverstraat. De nieuwe rooilijn loopt in het verlengde van den voorgevel van het gebouw „Zeemans- hoop". Het blyft natuurlijk; de vraag of de ont eigening - wordt ze al toegestaan ook werkelijk door de gemeente zal worden uit gevoerd, nu de fusie tusschen de beide so- cieteitenj is geworpen. Een fusie toch tus schen „De groote Club" en „Doctrina", waar door het groote gebouw van eerstgenoemde socjeteit zou zyn gearooveord, zou onteige ning financieel zeer hebben vergemakkelijkt. Tot nu zyn er geen nieuwe stappen gedaan om de fusie-quaestie weer aanbangig te maken. (Hbld.) Ten-einde de Centrale te Leidschendam, die de kracht levert voor de Zuidh. Elektr. treinen, te versterken, is door de H. IJ. S. M. aan de Gebrs. Stork Co. te Hengeloo opgedragen de levering van een tweede stoom turbine van 2600 paardekracht, geheel gelyk aan een reeds in die centrale aanwezige, eveneens door genoemde fabriek geleverd. Man meldt ons uit de provincie Groningen In den laatsten tijd komt het herhaaldelijk voor, als er een predikantsvacature ontstaat by een gemeente der Ned. Herv. Kerk in deze provineie, dat een brief van een onbe kende ontvangen wordt, waarin wordt ge waarschuwd, een zekeren (altijd denzelfden) predikant niet te beroepen wegens zyne tekortkomingen, ofschoon deze predikant een onderzoek niet behoeft te vreezen. In Hun- bingo, Westerkwartier, 't. Oldambt, Goorecht enz. werden zulke brieven ontvangen. Men houdt zich overtuigd, dat de brieven van een vrouw afkomstig zijn en schijnt reden te hebben de schrijfster te zoeken in Winsum. N. R. Ct. Men meldt uit Amsterdam Door de laatste bestuurdersvergadering van het Comité ter verkrijging van een wet telijk vastgesteld sluitingsuur voor winkels en magazijnen werd de volgende motie aan genomen. „De vergadering enz., gezien het feit dat in alle gemeonton, waai de kwestie wettelijke winkelsluiting in den raad werd behandeld, de desbetreffende voor stellen werden verworpen, mede doordat de bevoegdheid der gemeenten, om in deze in te grijpen, ernstig in twijfel werd getrokken, kennis genomen hebbende van de vorderin gen die een rijksregeling der winkelsluiting maakt, spreekt als haar oordeel uit, dat heden het juiste tijdstip is gekomen tot het voeren van een landelijke agitatie, besluit ten slotte, om als plaatselijke orga nisatie de landelijke actie niet in den weg te staan het comité te ontbinden en draagt het bestuur op, de loopeude zaken af te wikkelen." De werkman G. v. d. W. van Halfweg is te Woesp naby de spoorbrug door den trein aangereden en gedood. De ongelukkige, 31 jaar oud, laat een weduwe met 1 kind achter. Men schrijft uit Winterswijk aan de Arnh. Courant Een onzer iugezetenen is door een vliegpn- plaag bezocht. Achter het behang van ver scheidene vertrekken hebben zich honderden nesten van vliegen gevestigd. Alle tot dus verre aangewende middelen, om de diertjes te verdrijven, zijn vruchteloos gebleken, zoo dat de bewoners ten slotte moesten besluiten al het behangselpapier weg te nemen, de muren af te krabben en dan opnieuw met doodeude specie te bestrijken. Daarmede zyn ze thans begonnen en een beele kist vol vlie gen, die thans zeer mak zyn, hebben zjj nu reeds verzameld. Alle Steenen van den muur zyn vol zeer kleine gaatjes,» precies worm gaatjes in hout eu die gaatjes loopen door den geheelen steen. Nooit werd zoo'n verza meling vliegen by elkaar gezien. Of men het juiste raiddel tot verdelging nu gevonden heeft, zal het toekomend jaar moeten uitmaken. Bij de politie in New York werd het vorige jaar kennis gegeven van 35,000 dief stallen. De waarde van het gostolene be droeg ongeveer 38 millioen gulden. Er werden, verdacht van diefstal, 1764 men- sfthen in hechtenis genomen, van wie evenwel slechts 420 veroordeeld werden. Merkwaardige proeven worden dezer dagen te Dusseldorf genomen met de draagkracht van gewapend beton. In 1902 werd zulk een brug door den Duitschen Betonverein gebouwd voor de ten toonstelling. Zy heeft een spanning van 30 M. by een pylerhoogte vau slecjits 2 M. Door een wijziging, welke wordt gebracht in den aanleg van het Kaiser-Wilhelm-park, moet de brug worden weggeruimd. Dit geschiedt nu door haar zóó zwaar te belasten, dat si) instort, om na te gaan welke drukkingen gewapend beton by bruggen kan doorstaan. Tal van ingenieurs wonen de proef by. Pas by een belasting van 320 ton traden - uiterst langzaam een paar kleine scheuren in 't betonwerk opmaar de brag kan ver moedelijk nog heel wat meer dragen vóór haar samenhang werkelijk ernslig geschaad wordt. GOUDA, 6 November 1908. In het Vaderland lézen wij het volgende over de Hagespelers, die hier heden avond zullen optreden. Oscar Wilde's Een ideaal Echtgenoot had heol wat publiek naar Het Gebouw gelokt, en ik twijfel of er velen hun gang zullon betreard hebben. Met klimmende warmte werd het ontvangen, zoodat na bedryf III het scherm 4 maal rees. Bloemen kregen de dames Helen Desmond en Enny Vreede, de laatste, als ik goed zag, tot tweemaal toe. Het stuk is vol van Wilde's geest, d. w.z. van soms puntige, soms geestige, soms pre cieuze paradoxen verder een mengsel van conventie in moderne opvatting. Mej. Meina Irwen, Eduard Verkade en Joh. W. Broedelet gaven veel goeds in de voornaamste rollen. v. N. Aan de Universiteit te Utrecht is bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap op proefschrift: „De ontwikkeling van de naam- looze vennootschap in Nederland, vóór de codificatie", de heer E. J. J. van der Heyden, geb. te Gouda. VRIJDAG 30 OCTOBER 1908. (Vervolg.) De heer JongenburgerIk heb bezwaar tegen den post van f 100.-, op de begrooting gebracht op verzoek van de Vereeniging „Gouda Vooruit", voor het aanbrengen van naambordjes aan de boomen. Gaarne erken ik dat daarin iets nattigs zit, maar men zal my moeten toestemmen dat het ook een soort luxe is, welke men aantreft in de grootste gemeenten des lands, maar niet in plaatsen als Gouda, dat reeds zoo belast is. Ik meen dat dpzo post een bedekt subsidie is. want als wy ons in de zaak goed inden- keu dan moeten wy erkennen, dat het aan brengen van die bordjes geheel op de lyn van de Vereeniging „Gouda Voorujt" ligt. Het ware veel beter geweest als die ver eeniging by B. on W. met liet verzoek ge komen waren, haar toe te staan de bordjes aan te brengen. Het gaat niet aan het maar weder de gemeente op den hals te schuiven. B. en W. zyn hier te toegeeflijk geweest dergelyke luxe-uitgaven kan men beter over laten aan het particulier initiatief, in casu „Gouda Vooruit", die nu werkt met het inzenden van adressen en het de gemeente wil laten betalen. Ik stel derhalve voor dezen post te ver minderen met f 100. Het amendement van den heer Vingerling wordt voldoende ondersteund en maakt mitsdiefi een onderwerp van beraadslaging uit. De heer van ItersonIk kan my wel met dezen post vereenigenreeds 25 jaar geleden heb ik in den Raad voorgesteld de boomen in het plantsoen te voorzien van naambordjes. Wy hebben hier scholen van meer uitge breid lager onderwijs en andere onderwijs inrichtingen, waar de botanie gedoceerd wordt. Na is het zeer wel mogelijk planten enz. in de school te brengen, maar de groo- tere boomsoorten aan de leerlingen aanschou welijk voor te stellen, gaat moeilijk. Dat kan wel geschieden in een plantsoen, wan neer de boomen daar met hun naam in het Nederlandsch en Latijn worden aangewezen. Als er geen baldadigheid van de jeugd bestond, zou ik zeggen, dat het een uitgaaf voor eenmaal is,want het onderhoud der bordjes zal niet van beteekenis zyn. De heer VingerlingIk kan my zeer wel met het^voorstel van B. en W. vereenigen, want ik acht het zeer goed aanschouwelijk onderwysl te geven aanj'bet publiek dat in den regel weinig op de hoogte is van de namen van planten en boomen. De heer van Eijk M. d. V.Is die post van f 100.— voor dit doel niet wat ruim geraamd? Ik kan my niet voorstellen dat dat uitgegeven zal worden. Ook wilde ikjpvragen of het maken van die bordjes niet zou kannen opgedragen wor den aan de werkverschaffing? Deze heeft vaak moeite werk te vinden voor de werk- loozen. Als dat kon, dan zou het zelfs heel wat minder dan f 100.kosten. De heer NederhorstDe raming ad f 100.— is volstrektfniet ruimzij is eer te laag. Wat aangaat het denkbeeld de bordjes door de werkverschaffing te laten maken, dit zou geen doel treffendaar zulleu geeu menschen zijn, die dat kannen doen. De heer Dessing Ik kan mij met dezen post vereenigen. Ik acht het bevorderlijk voor de ontwikkeling zoowel voor jongelieden als van ouderen duidelijk aan te geven welke boomen men voorbijgaat. Ik kan dus niet voor het amendement van den heer Jongen burger stemmen. De heer Jor.genburger Ik wil myn mee ning verduidelijken. Ik ben begonnen met te j-eggen, dat ik het nut van bet aanbrengen van naambordjes aan de boomen inzie, maar dat het niet aangaat dergelyke zaken maar ten laste van de gemeentekas te brengen. Dergelyke zaak ligt geheel op den weg van „Gouda Vooruit". Hel particulier initia tief is hiervoor aangewezen. Hoe gaat het met zoo iets Thans wordt het voor de boomen gevraagdvolgend jaar komen de heesters aan de beurt, en dan de bloemen. Als „Gouda Vooruit" gekomen was met de vraag om de bordjes aan te brengen dan zouden B en W. dat zeker goedgekeurd hebbenhet gaat echter niet aan dat op kosten van de gemeente te doen. De heer VingerlingEr heerscht eenige spraakverwarring. „Gouda Vooruit" heeft het aanbrengen van de bordjes niet als haar werk beschouwd en heeft ook niet subsidie aangevraagd om dat werk uit te voeren z\j heeft slechts gewezen op een leemte in de uitoefening van een zedelijke verplichting der gemeente, zy vraagt slechts of de ge meente zoo goed zou zijn in het belang van het algemeen de bordjes aan te brengen. De gemeente heeft dat ingezien eu brengt no, natuurlijk voor haar eigen rekening, de bordjes aan. Het is dus geweest een aanwijzing, daar niemand van het gemeentebestuur op de ge dachte gekomen is. De beraadslaging wordt gosloten. Het amendement van den heer Jongen burger wordt in stemming gebracht en met 15 tegen 2 stemmen verworpen. Tegen stemden de lieeren van der Torren, van Iterson, Knuttel, Bokhoven, Vergeer, van der Ree, de Jong, Vingerling, Dessing, Prince, van Eijk, Herman, Muylwyk, van de Velde en Nederhorst. Voor steramen de heeren Jongenburger en van Galeu. Volgn. 126 wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Beraadslaging over volgn. 127. luidende „Kosten van bruggen en overzetveren f 7538.-." De heer De JongM. d. V.Ik wensch te vragen of, wanneer een brug hersteld wordt en daartoe een geheelen dag of een groot deel van den dag open moet blijven, dat in het vervolg niet van te voren aange kondigd zou kunnen worden. Ik wys op hetgeen onlangs met de Jan Kattenbrug gebeurd is. Die brug is op ze keren dag geopend geweest van des morgens 4 uur tot 's avonds 4 uur, wat aan vejen groot oponthoud heeft gegeven. Toen stond wel aan de Crabethstraat aangekondigd „afgesloten rijweg", zoodat de voortuigen konden teruggaan, maar de menschen die van het spoor kwamen liepen door en moes ten, by de brug gekomen, weder terug. Als er een publicatie had gestaan bij de Cra bethstraat dan hadden zy daar kannep over varen. Het is dien dag een heele conster natie geweest. Ik vraag derhalve of er voor de voet gangers ook niet een waarschuwing kan aangebracht worden. De Voorzitter: Ik zal het denkbeeld van den heer de Jong gaarne aan B. en W, overbrengen. De heer van EykIk wil nog met een enkel woord aanvullen hetgeen door den heer de Jong in het midden gebracht is en wijzen op hetgeen onlangs by de Kleiwegs brug gebeurd is. Men was de brug aan het schilderen aan don buitenkant. Wanneer er nn een vol doend aantal menschen of rijtuigen stond te wachten, werd de brug dicht gemaakt. Wilde men niet zoolang wachten, dan moest men zich behelpen door over de leuningen te klimmen; fietsen werden er over heen ge dragen, kinderen pakte men van elkander aan om over te breDgen, men moest langs een klein plankje loopen. Als er een pho- tograaf ware geweest zou by er stellig een photographie van gemaakt hebben. Het was belachelijk. Menschen die van den trein kwamen zeiden dat ze zoo iets zelfs niet te Parijs hadden gezien. Gevaarlijk was het ook, vooral voor kinderen. Ik meen dat degene, die er over te zeg gen heeft, daarop eens gewezen moet worden. De Voorzitter: Ik geef den heer van Eyk de verzekering, dat ik gaarne zyn opmer king zal overbrengen aan B. en W., zy het niet op de humoristische wyze als hy het ge daan heeft. De heer van der Ree: M. de V. 1 Door my is in de afdeeliugen gesproken over het poqtje in de Turfsingelgracht maar ik schijn mij daarbij niet zeer daidelijk uitgedrukt te hebben. Mijn bedoeling is geweest te vra gen of het niet gewenscht is dat pontje in eigen beheer te nemen. My is ter oore gekomen dat de teö__ woordige pachter niet genegen is met 1 Ja nuari weder een nieuw contract aan te gaan met de gemeente. Het is dus een goede gelegenheid om tot eigen beheer over te gaan en daarom heb ik de eer de volgende motie voor te stellen „De Raad, van oor deel dat het gewenscht is dat de Gemeente met ingang van 1 Januari 1909 de bediening van de pont in de Turfsingelgracht in eigen beheer neemt, verzoekt B. on W. vóór dien tijd met voorstellen daartoe te ko men." Thans wordt voor de bediening f 1072.— uilgetrokken by eigen beheer zal dat bedrag niet hooger behoeven te zyn. Wij kunnen dan voortdurend veel betere contröle uit oefenen. Ik heb vernomen dat de pont vaak bediend wordt door een jongen, wat ik vooral 's avonds gevaarlyk vind. Ik weet wel, B. en W. zouden daartegen wel by den pachter opkomen eu het verbieden, maar alleen by eigen beheer heeft men de volkomen zeker heid dat zoo iets zich niet zal voordoen. Men zou dan beter contröle kunnen uit oefenen. De VoorzitterIs het de bedoeling van den hoer van der Ree deze motie heden nog te doen behandelen De heer van der Ree Het kan ook later geschieden. De Vo irzitterDan stel ik voor haar te behandelen in een volgende vergadering, ofschoou de tyd dringt. Als een aanbesteding moet gehouden worden, is het gewenscht die te doen plaats vinden in den loop van de maand November. Du heer Vingerling Het is noodig dat de leden eens kunnen nadenken over deze motie alvorens zy in behandeling komt. Het is een zaak van gewicht. Do Voorzitter: Het is inderdaad een ge wichtige zaak en het doet my leed dat de motie zoo laat is ingediend. De tyd dringt. Ik geloof niet dat de Raad vóór einde No vember nog een vergadering zal houden. Als daarna B. en W. nog moeten komen met voorstellen, dan wordt het zeer kort. De heer DessingM. de V.Als U het noodig oordeelt de motie in deze vergadering te behandelen, dan zul ik niet daartegen zyn. Met hetgeen de heer van der Ree wonscht kan ik my zeer goed vereenigen, Het is in het" belang der gemeente de*bedie- uing der pont in eigeu beheer te nemen. De VoorzitterIk meen dat hot wen- sehelyk is dat wy onze gedachten over deze aangelegenheid laten gaan, ook hierom, dat by B. en W. zich Verschillende personen hebben aangemeld om de bediening der pont by wyze van aanbested'iig te mogen hebben, waaronder zeer geschikte menschen. Ik stel derhalve voor de behandeling der motie uit te stellen tot de volgende verga dering. Aldu< wordt besloten. De beraadslaging wordt gesloten en volgn. 127 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De volgns. 128—151 worden achtereen volgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Béraadslaging over volgn. 152, luidende „Kosten van voeding en kleeding aan be hoeftige schoolkinderen f 200.—". De Voorzitter: Alvorens de beraadslaging te openen zy het my vergund mede te deelen dat de vereeniging „Jeruel" by de indiening van haar verslag aan B. en W. dezer dagen het verzoek heoft gedaan tot verhooging van het haar toegekend subsidie. I)e heer van der ReeM. de V.Het spijt my dat het verslag der vereeniging niet vroeger ingekomen iswanneer B. en W. daarvan hadden kunnen kennis nemen, zouden zy waarschijnlijk een andere, meer tegemoetkomende houding hebben aange nomen tegen het in de afdeelingen geopperde denkbeeld om die vereeniging een hooger subsidie te verleenen. Hoe noodig die vereeniging dient onder steund te worden blykt uit het verslag, en meermalen hebben wy bijgewoond dat er een 60—70 kinderen voor schooltijd een boter ham zaten te eten terwyl verschillende kin deren niet toegelaten konden worden. En dat de schoolkinderen ook behoefte hebben aan kleeding, blykt ook wel hieruit dat ik in Januari, terwyl het zeer koud was, een meisje heb gezien die slechts een klein bo- venjurkje aanbad. Hier moet dus geholpen worden. Nu spreekt men er steeds van dat het particulier iuitiatief moet helpen. Welnu, Jeruel heeft zyn best gedaan ook hulp van particulieren te verkrijgen. Verschenen win ter heeft een zanguitvoering, plaats gehad met welwillende medewerking van. Jeruel uit Rotterdam, ook hebben enkele mildadige stadgenooten geholpen, maar het is niet ge noeg geweest. Er moet meer zyn. Vandaar dat ik het voorstel doe het subsidie aan „Jeruel" te verhoogen met f 100. Het amendement van der Ree wordt vol doende ondersteund en maakt derhalve een onderwerp van beraadslaging uit. De heer van GalenIk wensch in waar deering voor de vereeniging „Jeruel" eu haar streven niet onder te doen voor den heer' van der Ree; het is zeer zeker te prijzen in het bestuur der vereeniging, be staande uit personen nit den werkenden stand, dat zy zooveel moeite over hebben voor die inderdaad zeer nuttigo zaak. Niet tegenstaande dat, en ik meen hier te spre ken namens bet geheele college van B. eu W., kunnen wy ons niet vereenigen met het amendement van den heer van der Ree. De heer van der Ree zegt wel dat de vereeniging nog gesteund is door mildadige stadgenooten, maar in bat verslag blykt daarvan nietsonder de ontvangsten komen alleen voor het subsidie der gemeente en de opbrengst van de zanguitvoering. Nu zou bet toch in de eerste plaats op den weg der vereenigingen liggen aan te kloppeu bij de particulieren, zooals ook doet de vereeniging aan wier hoofd de beer Thoen staat. Die komt niet by de gemeente maar gaat jaar lijks met een Ijjst rond bij de ingezetenen en op die wyze zorgen zy de noodige middelen bij elkaar te krygen. Waardeer ik eenerzyds zeer het streven der vereeniging en heb ik geen bezwaar haar het op de begrooiing uitgetrokken subsidie ad f 200.— te verleenen, anderzijds meen ik dijt wy met recht mogen eischen dat zy eerst by particulieren aanklopt. Anders gaat ge heel verloren bet karakter van het subsidie en zou het langzamerhand geheel door de gemeente bekostigd worden. De heer van EykIk ben het geheel eens met den heer van Galen, de particu liere liefdadigheid moet hier byspringon. Door den heer van Galen, is genoemd de vereeniging van den heer Thoenals deze om subsidie komt zullen wy het uiet kunnen weigeren, want het zou niet aangaan wel aan Jeruel en niet aan andere vereenigingen subsidie te geven. Wy moeten dus hier zeer voorzichtig /yn, al wil ik gaarne erkennen het werk van Jeruel op hoogen prys te stellen. De heer van der Ree De heer van Galen zegt dat in het verslag onder de ontvang sten der vereeniging alleen voorkwamen het gemeentelyk subsidie en de opbrengst der zanguitvoering. Ik heb met die bijdragen va.i particulieren bedoeld, uiet geschenken in den vorm van gold maar in den vorm van kloedingstukkon en levensmiddelen. Dan wys ik er op dat „Jeruel" een andere taak heeft dan de vereeniging van den heer Thoenzy stelt zich ten doel de kinderen 's morgens te voeden vóór zy naar school gaan, omdat er, naar hot onderwijzend per soneel verklaart, niets aan te vangen is met kinderen, als zij niet behoorlijk gevoed ter iohool komen. De vereeniging van den heer Thoen daarentegen zorgt voor alle kinderen, of zy school gaan dan wel niet. Waar de toeloop in den afgeloopen winter zoo groot geweest is en aanstaanden winter zeker niet minder zal zyn ik herinner er aan dat wy zoo even vernomen hebben dal de werkloosheid grootor zal zyn dan in andere jaren daar zeg ik erbarmt U over Jeruel en verhoog het subsidie met f 100. Het is goed besteed alle schoolkinderen, zonder onderscheid van richting, worden toegelaten. Door meer subsidie te geven zal de vereeniging in staat gesteld worden haar taak ruimer te vervullen. En wat de hulp van particulieren aangaat, het zal aan Jeruel niet liggen waar wat te halen is zal zy het doen. In dit geval moet men niet zoo het par ticulier initiatief op den voorgrond stellen, want het is ook in het gemeentebelang dat de kinderen behoorlijk gevoed op school komen, danr anders het onderwijs niet tot zyn recht komt. (Wordt vervolgd.) Zondag a.s. speelt „Olympia I" een voet balwedstrijd tegen „Kampong" te Utrecht. Voor den Gondschen Voetbal Bond zal Zondag een wedstrijd gqspeeld worden tusschen „Olympia II" en do Rynsche Voet bal Vereeniging „Alphen" op het terrein aan den Rotterdamschen dyk alhier. DONDERDAG B NOV. L.K. H.K. Staatsleemnyen. Nederland. Certif. Ned. Werk. Schuld 2Vs 75 Portugal. Oblig. Tabaksmono- polieleening(60Ü—5000fr.)41 ,95% -- Rentelooze certif. f 6. Oblig. 3e Serie fr. 500 3 68% Bulgarije. Oblig' Tabakslee- ning 1902 5 93% Hypothee. Staatsl. 1892 6 96b/i Rusland. Iwang Dombr. Obli gation 4% 90'/, Azib. Japan Obligatien 1899 4 80 - Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schuld. O. 1000 P. B 44 - Venezuela. Dipl. Schuld 1905 3 43* Hypotheek- Banken Pandb. Rotterd. Hypb. 81/, 96% - Pandb. Standaard Hypb. 4% 99% - Pdbr. Sted Hypb.'sGrav, 4% ÏOO1/.— Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 98", Pandb. Westlandscbe Hypb. 4 98 Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 96 Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4% 100 Pandb. Nederl. Hyp. APand- briefbauk 4 98 Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 4% Pandb. Bataafscbe Hypb. 4 97 Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 97% Pandb. Hollaudsche Hypb. 4 92 Pandb. Nationale Hypb. 4 100 --*■ Scheepvaart-Maatschappijen. Oblig. L. Smit en Co. Sleep dienst 4% 100 Premieleeningen. Belgie. Stad Antwerpen 1887 21/® 97% - Diversen. Laan v. Meerdervoort My. tot expl. van Oblig. 1902 4 96% - -rr-y-- j.y gas de NOUVEAUTÉS in COSTUMES TAILLEURS, JAPONSTOF- FEN, BLOUSEN, PELTERIJEN enz., tegen de meest concnrreerende prijzen. Amsterdam, 3 November 1908. Volgens bet weekblad van de Commissie- bank te Amsterdam, zijn in de week, geëin digd 3 November door tusschenkomst dier Bank verhandeld de navolgende incourante en minder courante fondsen Aand. Mij. voor Gemeentecrediet (20 pCt. gestort) 175 pCt. 's Gravenhaagscho Hypo theekbank voor Nederland (10 pCt. gestort) 140 My. voor Hypothecair crediet in Nederl. (20 pCt. gest.) 150 Oranje Nassau Hypotheekb. (10 pCt. gestort) 120 Assam Thee Onderneming „Gedeh" 1651 4 Cult. My. „Seboroh" Serie A 100 Landb. My, „Tjiseureuq* .32'/, Nederlandsche Mij. tot bet verrichten van mijnbouwkun- dige werken 95 6 pCt. Oblig. Stoomspinnerijen en Weverijen v/b S. J. Spanjaard 101% Aand. Veenendaaalsche Stoomspin nerij en Weverij 27 47, pCt. Oblig. Id. Id. Id. 95 Pref. aand. Mij. tot expl. der sui kerfabriek „Badas" 93 Aand. Hollaudsche My. tot het ma ken van werken in gewapend beton 188% Nederlandsche Margarinefa- briek te Weenen 2'/. My. „de Kathol. Illnsstratie" 35 Nederlandsch Westfaalsche Spoorweg Mjj. 270% Spoorweg My. Almelo „Salz- bergen, 120 Nederl. Mij. tot expl. vau veestallen en veetransporten 130 3 pCt. Oblig. Noord Hollaudsche Tramweg My. 93 Predikbeurt bU de Remonstrantsohe- Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 8 November, 's voormiddags 10'/, uur, Ds. H. VAN ASSENDELFT. Col. Ned. Bijbelgenootschap. Afdeding IIIIOKKKNIIUI*. ROZENDAAL HOEK PARADIJS GOUDA Deze inrichting stelt zich ten doel om oude, gebruikte en overtollige huishoudelijke voorwerpen welke ookzoo veel noodig te repareeren, en hoofdzakelijk aan minge- goeden voor goedkoope prijzen te verkoopen. De daarop behaalde Winst komt geheel ten goede aan de neutrale Veroeniging „Ar- jj. enxoro". *ordt nit overtuiging, als een werkelijke hulp tn den nood, bet boek. aanbevolen. Na ontvangst van adres per briefkaart a ordt dit boekje franco per poet toegezonden door BLOKPOEL'S Boekhan. Zaïtbomruoi.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2