ITS, HET D0BPSHI1TO. No. 10790. iizoen. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ‘baar Dinsdag 10 November 1908. 47ste Jaargang. Biiltriilandsch Overzicht. ivex FEUILLETON. aa^lijdicrs van Verspreide Berichten. E LINDE. AM Co. ?S, drogist, Extract Slijmhoest, es bekroond. Ik ga, (Wordt rerrolgd.) O# 9 IA NT, wien modellen te ïh altijd ver in heeft. Of of raad kan ter briefkaart wordt toegezonden door 7. a tbnmm I Het klooster rde. <DEL, r deKleiwegsteeg kelen voor het JHOENEN, sterke enz. igemeten werk GOWSCHE C011UNT Roman van Georg Hartwig. Uit het Duitsch vertaald. en werkelijke hulp rram inbond, ilen per dag le ECHTE Do. Den Haag. N’DEL, Gouda, K8E M«uwer- A. SCHEER, wijk, P. V. D. .N. VAN DER KASTELEIN. 8 vreeaelijke i altijd maar niets mocht en ik kan u tik ben er 8 beterschap. inden toepassingen bilde rd'' Por- tjaertn. Zij geven akers niet kunnen :ich, geen imitatie jen. een aantal ongr- -atid op aanvraag. RIS Co. De procureur van de Fransche republiek heeft aan de liquidateurs van de geestelijke orden een circulaire gezonden, waarbjj zij worden uitgenoodigd in de consignatiekas sen de geheele en volledige bedragen te storten, voortkomende uit de liquidaties, met afhouding evenwel van hetgeen zy be id. on to Tentoon- ook te 'iHage, 1*96. ma Schoen.ppretunr, In, Glanxréme enz. elen voor bet zonder Ben vin alle zwarte tnrde Heeren, Dame* iderschoenen. Ver- ir bij winkelier» in iwerk, Gilinterièn, Ijen enz. Men lette p het fabrieksmerk. ■ntnn, Arnhem. iog uitkomst st is. Luister ler, de firma feletoi n Ito. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per jiost 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. ;isten in groots ind, Frankrijk, Rivier Kolonie DüITSCHLAND. De keizer moet Wilbur Wright een tele gram van gelukwensch met zijn vliegpogingen hebben gezonden en hem tevens- hebben nlt- genoodigd zyn proeven in Duitschiand te komen voorzetten. Keizer Wilhelm, aldus Berlynsche bladen, zal een afgezant naar.den paus zenden om hem een brief over te reiken, benevens een zegelslok ter waarde jran 50 000 mark, mei het pauselyke wapen. Engeland. Het geschil tusschen de eigenaars van katoenspinnerijen en de arbeiders, dat maan denlang heeft geduurd en in Lancashire groote ellende heeft teweeggebracht, is by- gelegd. De fabrieken werden vandaag her opend. De werklui berusten in een loonsverlaging van 5 pCt., ingaande Maart 1909. Men be rekent, dat de staking en uitsluiting 11 12 millioen gulden heeft gekost. De vak verenigingen hebben aan haar leden 2.400 000 gulden uilgekeerd. Balkan-Staten. Een telegram uit Pbilippopel maakt mel ding van nieuwe troepenbewegingen aan de Bulgaarsch-Turksche grens. In Adrianopel had een revue over 80.000 man troepen plaats. Het heet dat Serviö’s minister van oorlog een nieuw crediet van 30 millioen francs wil vragen. Reuter seint uit Weenen, d.d. 7 Nov. De minister-president baron Beek heeft hedenmiddag den keizer de ontslagaanvrage van het geheele ministerie, waartoe in den kabinetsraad was besloten, aangeboden. De keizer nam het ontslag aan, maar droeg het ministerie op de zaken tot nader order te blyven leiden. de lippen. Waar het verstand zwygt, spreekt de ziel. Begrijpt ge dat „Ik weet het niet. Ik weet niet wat ge meent, ’t Is mjj zoo wonderlijk le moede/ „Wilt ge, dat ik hier blijf Willen we elkaar dagelijks zien en spreken, bier onder den lindenboom? Zal ik u helpen de bloemen te begieten? Met groote vreugde zal ik al uw wenschen vervullen! Maar sprak hjj zacht en greep haar band, „als ik nu ook een wensch uitspreek, zoodt ge dan ook be reid zyn er aan te voldoen?" Hjj sprak zoo eigenaardig smeekend, dat Greta’s hart sneller begon te kloppen. Ze bad wel even willen juichen. Als by ge- eischt had, dat zy zich zelven voor hem zou pijnigen, dan zou ze ’t zeker op dat oogenblik gedaan hebben. „Ja," fluisterde ze gloeiend. „Ik wil.../ „Gy wilt I Gy wilt’t Betreft een bede welke gij alleen vervullen kunt. Ik wil aan de menschbeid een voorwerp tot bewondering en aandacht schenken, een werk wil ik scheppen voor eeuwig, waaraan mijn naam en de uwe verbonden zullen zyn en wel zoo eng, dat niemand den eenen zal kunnen noemen en tegelijk den anderen verzwijgen. Een madonna wil ik schilderen zooalc Rafael heeft gedaan en gy moet voor dat beeld uw trekken leenen." Zy boog het hoofd, verwonderd, zich be- we weer naar Hocbwald „Ben je al weer bang voor je koffer?" „Dat ook. Bovendien verwacht ik daar brieven. Je pak ligt boven in onze kamer klaar, niets houdt ons dus meer tegen." „Of liever allesviel Klaussen levendig in. De gedachte zyn vriend een dagreis van Zich verwjjderd te weten, deed hem vroolyk opkyken. „’k Verwed er alles onder, dat je my geen schilder zoudt kunnen noemen, die weg loopt als zulk een model toegestemd beeft voor hem te zitten." JÜ blijft dus My goed, ik ga heen. Maar als je overspannen gemoed nog een goeden raad kan aannemen, zet je dan eveneens in de sokken. Er zyn modellen genoeg in de wereld en belangrijk ook. Die kleine is toch maar een gansje." „Hoe durf je ’t zeggen Als ik voor dat meisje in ’t stof buig „Dan doe ik het nog lang niet, hoor. Je koffer zal ik je zenden." Den anderen morgen vroeg vertrok Olaf Harmsen, na een kort onderhoud met zyn vriend, uit het me/stershuis. Klaussen’s schildergereedschap kwam nog dien zelfden dag van Hocbwald aan. De zittingen begonnen dadelijk. Er bestaat een commissie voor bniten- landscbe zaken uit den Duitschen Bondsraad, waarin Beieren de leiding heeft. Die com missie komt slechts zeer zelden bijeen. Thans is echter de toestand zoo ernstig, dat de commissie met spoed bijeengeroepen wordt. Zy zal zich met alle hangende quaesties be moeien de Baikan-crisis, de Casablanca- quaestie en vooinamelijk met bet keizerlijk interview. Het is waarschynlyk, dat de regeeringen, die van deze commissie deel uitmaken, zich niet door hunne Berlynsche gedelegeerden zullen laten vertegenwoor digen, zooals te doen gebruikelijk is, maar dat de ministers der bondsstaten zelf naar Beflyn zullen komen, om persoonlijk aan de bijeenkomst deel te nemen. Daardoor zal de wisseling van meeningen en het nemen van besluiten worden vergemakkelykt Tot nog toe was het in die commissie voornamelijk alleen Beieren, dat zich wist te doen geldenthans scbynt echter tot alle Bondsstaten bet besef te zyn doorge drongen, dat het zoo niet langer gaan kan en gaan mag, en dat deze commissie-byeen- komst moet leiden tot maatregelen, niet om aan particularistische neigingen te voldoen, maar in het belang der rykseenheid, opdat een beter evenwicht ontstaan zal in het ryk en aan den domineerenden Pruisiscben in vloed eens vooral een einde wordt gemaakt. Want de Bondsraad is steeds meer tut de overtuiging gekomen, dat Pruisen het ryk niet is, en dat de Pruisische belangen niet altoos die van het ryk zyn. Reuter seint uit B-elgrado, d.d. 7 Nov.: By zyn terugkeer uit Petersburg werd prins George aan het station begroet door prins Paul, den Russischen gezant en leden van de regeering. Duizenden personen wacht ten den prins op. De burgemeester hield een rede, waarin by de hoop uilsprak, dat het den ridderlijken kleinzoon van Karageorg gegeven zou zyn Servië te bevrijden van het vreemde juk. In zyn dankbetuiging verklaarde de prins: „Myn bezoek aan Rusland heeft by my de hoop gewekt, dat de gewettigde aanspraken van Servië, gesteund door het machtige Rusland, zullen worden bevredigd. Wanneer bet beschaafde Europa zou toelaten, dat een geheel volk werd gekrenkt in zyn rechten, zou het voor ons aangenamer zyn te sterven dan te leven. Houdt u dus gereed voor den oorlog.” Deze rede werd met stormachtige toejuichingen begroet. De talrijke betoogers begeleidden daarop den prins onder luid gejuich naar het ko ninklijk paleis. Daarna werd een sympalhie-betooging gehouden voor het Russische gezantschap. De Russische gezant, die aan bet venster was verschenen, sprak den wensch uit, dat de broederlijke overeenstemming ten eeuwigen dage zou duren. Vervolgens begaven zich de betoogers naar de Engelsche legatie, waar de toe juichingen werden herhaald. paald noodig hebben voor de afwikkelingen. Verder worden zy verzocht de voorschotten terug te geven, welke zy gekregen hebben, naar gelang de bedragen zullen binnen ko men. De circulaire verbiedt den liquidateurs nadrukkeljjk het bezit der orden te ver mengen eu beveelt hen aan te handelen alsof iedere congregatie een eigen liquidateur had. Het schryven vestigt di aandacht er op, dat een vermenging der opbrengsten niet alleen verwarring zou ten gevolge heb ben in de rekening en iedere verantwoor ding onmogelyk zou maken, maar ook Lel onherstelbaar nadeel zou hebben, du belan gen le schaden van al degenen, die een wet- telyk belang er by hebben, dat de nalaten schappen der orden ongeschonden behouden blyven. Reuter seint uit Parijs d.d. 7 Nov. In een telegram uit Rome aan de „Liberté” wordt medegedeeld, dat, bijaldien Duitschland het onmogelyk zou maken, dat de quaeslie door het Haagsche Hof van Arbitrage zou worden behandeld, een met Frankrijk be vriende mogendheid zou voorstellen, dat zy zou worden onderworpen aan het oordeel van een conferentie van de mogendheden, die de acte van Algeciras hebben onder- teekend. De „Temps” wijst er op, dat alle Fran- schen, die by bet incident van Casablanca waren betrokken, in uniform waren, terwyl de kanselier van het Duitsche consulaat en de inlander, die by hem was, geen uniform droegen. Volgens de „Liberté” werd de Duitsche agent, zoodra hy zyn qualiteit had bekend gemaakt, door de Fransche vertegenwoor digers beschermd. woord. President Chomjakof moest de zitting schorsen, om een goede regeling te maken voor de aanmeldingen en voor de volgorde der spreekbeurten. Nadat deze regeling ge troffen was bleek het, dat niet minder dan 213 sprekers zich voor het agrarisch debat hadden aangemeld. Hiervan hadden in de Vrjjdag gehouden zitting vier gelegenheid, hunne redevoeringen te houden. Hun toe spraken zijn voorloopig nog niet anders dan uiteenzettingen van de bekende agrarische programma’s der partyen. Belangrijk worden de besprekingen eerst, wanneer de boeren afgevaardigden aan het woord komen. Alle thevrien, loopende over de vraag of behoud van het gemeentelijk grondbezit gewenscht is, hebben weinig te beduiden. Tal van boeren-depulaties uit Centraal Rusland zyn te Petersburg aangekomen, om zich persoonlijk van den stand der agrari sche debatten te overtuigen en hunne afge vaardigden in de Doema nieuwe aanwij zingen namens de kiezers te kunnen geven.. Bovendien zyn uit vele gemeenten honder den adressen aan de Doema gezonden, waarin de oplossing der Agrarische quaeslie in de eene of in de andere richting wordt voor gesteld. Het is voor de Doema een lastige vraag uit al deze meeningen eu oplossingen „de meening” te vinden, die het meerendeel van het volk bevredigen zal. Ook hier is „Allen getallen schlimm” maar de meerder heid is in zooveel afdeelingen verdeeld met zooveel verschillende inzichten, over de on derdeden dat een overzicht ervan alleen reeds een wanhopig werk wezen zou. Op één punt echter is de meerderheid bet vol komen eens de boeren moeten meer land krijgen en dat moet hen worden gegeven ten koste der grootgrondbezitters. Dit is ook de meening, die de eerste en de tweede Doema op dit belangrijke punt hebben verkondigd zy moesten daarom voornamelijk hun ontbinding tegemoet gaan. Zal het de derde Doema anders vergaan Of zal de agrarische quaeslie ook voor haar de doods klok wezen? De regeering heeft in afwach ting dat de 213 sprekers, op de beide dagen die in de week voor deze quaestie bestemd zyn, bun redevoeringen hebben afgestoken, tyd genoeg om zich haar houding in deze zaak duidelyk voor te stellen. Iele toon Mo. #1 A DVEHTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des inidd. 14) By de laatste woorden verhieven zich haar donkere wimpers. Twee diepblauwe oogen van zeldzame kleurenreinheid blikten schuch ter in de zjjne. Klaussen, het beeld zijner madonna in den geest voltooid ziende, zich zelven met roem en geld overladen, kon geen woorden vin den om zyn verrukking te uiten. Die oogen met die uitdrukking waren nog noodig om zyn werk, dat hy zich voorstelde, tot de ge- wenschte hoogte te voeren. Hy was als be- tooverd, zyn hart klopte onstuimig. Greta werd, toen ze Klaussen’s blik zoo op haar gericht voelde»plotseling zeer bleek; ze begon te beven. „O, doe zoo niet!" bad Klaussen. „Ik zou geen rust meer hebben, als ik denken moest u eenig leed te hebben gedaan. En ik heb u zooveel te zeggen, zoo onuitspre- keljjk veel Maar het wil me niet goed over reid te vinden toe te staan, ’t geen ze tot nu toe steeds aan ieder geweigerd bad. „Gy moet me veroorlooven uw gelaat te vereeuwigen. Wat is het toch heerlijk voor u, zoo gemakkelyk den hemel te kunnen schenken. Uw grootvader heeft zyn toe stemming al gegeven. O, draal nu niet I Ge zoudt me diep ellendig maken als ge weigerdet. En dat wilt ge toch niet, hé Zeg toch ja, en ik blijf hierde dagen van ons samenzijn zullen heerlijk wezen. Terwijl ik vlytig arbeid, zullen we met mekaar babbelen en schertsen." Dralend sloeg zy de oogen weer op. Heer lijke vreugde en bange smart kampten in baar zie]. „Jariep ze plotseling en ze verborg haar gloeiend gelaat in haar banden. „DankDuizendmaal dank jubelde Klaussen. GretaPrachtig wonder der natuur „Moeder roept, ’t Is tyd voor ’t avond eten." Meteen snelde ze heen. Klaussen keek haar opgetogen na. „Bereikt!" riep hy juichend. „Wat ’n lief kindEen vreemde bloem onder die alle- daagsebe gewassen." Olaf kwam naar hem toe, weer in zyn eigen pak gekleed. „Kom, we worden aan tafel gewacht, ’t Is nu al mooi genoeg bier. Morgen vroeg gaan De Doema beeft zich aan het verlang lijstje, dat Stolypin haar voor de regeling der werkzaamheden toezond, niet gehouden de bespreking der agrarische wetten, die reeds lang voorbereid was door de behan deling in do Doema-commissie, is Vrijdag begonnen. Er. de zitting van^Vrydag loonde wel duidelijk, dat de agrarische quaestie een der belangrijkste is, die in het binnen- landsche leven van Rusland ter sprake kan worden gebracht. Nadat de rapporteur der commissie haar verslag over de voorstellen had uitgebracht, stond ongeveer het geheele Huis op, pm zich aan te melden voor het

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1