mè AUvuitmvririN LEVERING VAN SPEK. SAMOSWIJN. Wintermantels, Firma Herman Zoon, j GEMEENTERAAD Stadsnieuws. BEUES VAK BOTTERDAM Ontvangen Veemarkt te Rotterdam MARIA CORNELIA VAN DE 8T0LPE- aanbesteden 350 Z.O. GEROOKT SPEK en 350 PEKELSPEK, Vereeniging «ARMENZORG* Hij is wei*- Handnaaim achine, W. VI IOlEi IJ V De Servische regeering schijnt alle beschik baar 8poorwegmateriaal noodig te hebben voor troepentransporten, zoodat de meelfa brikanten niet op tyd konnen leveren. Aan den oever der Drina worden verschan singen opgeworpen. Gemengde Berichten. De raad van toezicht op de advokaten te Amsterdam heeft mr. Jales N. de Vries disciplinair gestraft wegens het misleiden van den rechter in zake een faillissement. Mr. d. V. bad iemands faillietverklaring aangevraagd, wetende dat deze vertegen woordigd werd door een confrère, mr. Herm. J. Keyzer, die met zijn gezin nit de stad was, zoodat de oproepingsbrief van de rechtbank niet in zijn handen kon ko men. Toen na den volgenden morgen de aanvraag zoo behandeld worden, zag mr. d. V. zijn confrère, doch waarschawde hem niet. Op de vraag van de rechtbank of mr. K. van de zaak wist, antwoordde mr. d. V. bevestigend. Daarop werd het faillissement uitgesproken. Omtrent da overbrenging van dan collinan- diamant meldt men, dat hij vervoerd werd onder toezicht van 5 personen, waaronder twee rechercheurs en een lid van de firma J. I. A88cber. Bij aankomst werd de steen onmiddellijk onder Engelscb politietoezicht verder vervoerd. Wat de diamanten zelf aangaat deelt men ons mede, dat de groote ateen tnsschen de 500 en 600 karaat weegt en van bijzondere gehalte is. De steen is zniver blanw-wit en de grootste en mooiste die er bestaat. Zooals bekend, heeft deze steen een pendeloqnevorm. De tweede steen heeft den ouden briljantvorra, dat is eivor mig. Onder de kleine steenen alle afkomstig van den oorspronkelijken steen bevinden zich o. a. marqui8vormige, een hartvormige en een vierkante, Men begrijpt, dat om deze vormen te slijpen een bijzondere vaardigheid behoort. De heer Koe, die het hoofddeel in deze bewerking heeft gehad, heeft de Nederl. diamantindustrie dan ook tegenover het bui tenland hoog gehouden. Uitvoerige bijzon derheden zullen in de Engelsche Staatscou rant worden medegedeeld, zoodra de Koning de steenen officieel in ontvangst heeft geno men, hetwelk vermoedelijk nog 8 k 14 dagen zal duren. Een afgevaardigde der Engelsche Regeering vertoefde dezer dagen te Amster dam om zich uitvoerig van alles op de hoogte te stellen. Men melt uit Utrecht aan „De Msb." Een boycot te Utrecht? Zeker en welk eene Men is daar bezig in zekere kringen de tram te boycotten. Er is nl. een tarief ingevoerd, dat mag gelden als een goed geslaagd specimen van ingewikkeldheid, terwijl het bovendien duur der is dan het (tusschen twee haakjes in dertijd goedkoope) vroegere tarief. Resultaat daarvnn is, dat van 17--27 Oct. 25.000 passagiers minder vervoerd werden dan in dienzelfden termijn in 1907 en dat derhalve f 398 minder werd geïnd. Niet tegenstaande er een lijn meer geëxploiteerd wordt nul De gedwongen boycotters zijn de arbei ders, die het hoogere tarief niet betalen kannen. Doch de vrijwillige boycotters zijn de heeren van een van Utrecht's grootste socië teiten, waar hoogere ambtenaren en derge- lijken lid van zjjn. Zij hebben achter een extra bittertje besloten geen gebruik te ma ken van de tram ec mocht een hunner, ondanks deze belofte, toch er in aangetrof fen worden, danbetaalt bij boete Sedert een jaar of vier werd in Frankrijk de streek langs de Dróme en de Isère, bij rivieren van de Rhöne, onveilig gemaakt door een bende moordenaars, de „roode bende". De politie deed haar uiterste best, de bevol king nam zelf allerlei veiligheidsmaatregelen, en toch hoorde men telkens weer van een nieuwen moord. Nu eindelijk is het aan de bereden politie uit Lyon gelukt, de bende, 14 man sterk, in hechtenis te nemen. De bende „werkte" naar een bepaald stel sel. Ze vermoordde enkel oude menschen, die in alleenstaande buizen op het platte land woonden. Als het donker was gewor den, werd het huis van het uitgekozen slacht offer omsingeld. Er werd op de deur geklopt en om eten en drinken gevraagd. Zoodra de deur werd open gedaan, stormde de geheele bende naar binnende oude man werd vastgebonden en moest dan zeggen, waar zijn geld en kost baarheden geborgen waren. Als hij dit mee gedeeld had, werd hg doodgeslagen. De moordenaars roofden dan geld en sieraden, litten zich eten en drinken goed smaken en gingen vervolgens huns weegs. Naar bij het onderzoek gebleken is, heb ben zjj op deze wijze veertig grijsaards en een oude vrouw van 72 jaar vermoord. In 't algemeen is de „oogst" aan geld niet groot geweest. Maar in één geval werd de bende toch f 37.000 machtig. Aanvankelijk was ze nog één man ster ker. Deze vijftiende man is wagens onge hoorzaamheid door de bende uit den weg geruimd. Hy moest op een avond twee grijsaards vermoorden, en toen bij daartegen bezwaar maakte, werd hij door zyn spits broeders overhoop gestoken. Zijn lyk werd, in de uniform van een soldaat, in een sloot geworpen. De heer A. de Wert, directeur der steen fabriek „De Leeawerik" en boterhandelaar te Best, heeft zich tot den minister van Justitie gewend met een breed gemotiveerd request waarin hij dezen verzoekt een straf rechtelijke vervolging tegen burgemeester Dobbelaere van Best te gelasten op grond van door requestrant in een adres aan den Raad genoemde feiten. Naar men verneemt heeft minister Nelisseti bereids een grondig onderzoek, dat nog in vollen gang is, doen instellen»naar aanleiding van de grieven en klachten van den heer De Wert. De klachten tegen den burgemeester be treffen, dat bij bij het vaststellen van het kohier van den hoofdei, omslag zou hebben gebruik gemaakt van hetgeen hem bekend was nopens den aanslag in de bedrijfsbelas ting, en dat lig aan verschillende personen anonieme briefkaarten zou hebben gericht van beleedigenden inhoud. Het hotel Ansonia te New-York, bewoond door mevrouw Veit, is het tooneel van 'n vreeselgk familiedrama geweest. Een 27-jarig bankbediende Veit, drong door in de kamers, door zijn moeder bewoond, en doodde haar, terwijl zij fliep, met revolverschoten. De moordenaar maakte daarna zelf een eind aan zijn leven, door zich in de badkamer op te sluiten en de gaskranen open te zet ten. Moeder en zoon hadden den vorigen avond in eikaars bijzijn doorgebracht naar 't scheen in de beste verstandhouding. Een onderzoek leerde dat er tusschen mevrouw Veit en haar zoon een ernstig ge schil bestond, omdat de zoon een huwelijk beneden zjjn stand had gesloten. De moeder had haar zoon verboden ooit de vreuw in haar huis te brengen, met wie hij in 't ge heim was gehuwd. Het huiselijk drama heeft in aanzienlijke kringen te New-Yorkgroote sensatie gewekt. VRIJDAG 30 OCTOBER 1908. (Vervolg.) De beer Vingerling: Het zoumij ten zeerste verwonderen wanneer de Raad, ter wijl zij voor eenige maanden een voorstel van B. en W. heeft aangenomen tot ophef fing van den gemeentelijken hoofdcursus en om de zaak nog eenigszins te steunen een subBidie van f 200.- heeft toegekend voor een tweede editie van dien cursus, thans dat subsidie ging verhoogen tot een bedrag, als de gemeente nimmer aan den cursus heeft ten koste gelegd. Voor zoover ik weet heeft het de gemeente ten hoogste f 300.— gekost en nu wil de heer van der Ree het op f 400.brengen. Gaat de Raad mede met de verhooging van het subsidie dan zouden wy tenslotte meer uitgeven dan de gemeentelijke cursus ooit aan de gemeente heeft gekost, en verder zouden wij daarmede erkennen dat wy ver keerd gezien hebben met den cursus op te heffen, want wij zouden toegeven dat die cursus wel noodig is. Ik zou het bejammeren indien de Raad op die wyze zich een klap in het aangezicht &af- De VoorzitterDe heer Vingerling ver gist zich als hij meent dat de hoofdcursas der gemeente nooit meer heeft gekost dan f 300.— per jaar. Dat cijfer is misschien juist voor het overgangsjaar, toen de cursus niet een vol jaar werkte. De cijfers heb ik niet zoo juist in mijn hoofd maar ik nfeen dat toen de cursus ten volle bestond de kosten ongeveer waren f 1700.— f 1800.—daarvan ging af f 1100.f 1200 aan schoolgeld^, zoo dat de gemeente jaarl.yks had bij te passen f 500.1 600—. Ik ben het geheel met den heer Vinger ling eens dat het te betreuren zou zijn wan neer hooger subsidie werd gegeven. De gemeente vond het houden van den cursus een last, welke te" groot was voor de ge- meente-financiën en nu zou men door het voorstel van den heer van der Ree aan te nemen zoo niet het heele bedrag dan toch het grootste deel weder worden bijgepast wat de gemeente vroeger bjj te passen had. Daarbij komt, ik kan de argumenten van den heer van der Ree laten rusten want die zjjn volmaakt dezelfde als belangheb benden in hun adres noemen dat de leer lingen van den djq^sas slechts voor de helft uit Gouda zijn een zeer groot aantal komt uit 3e buitengemeenten en wat dragen dezen bg? Reeuwijk en Zevenhuizen geven een kleinigheid maar alle andere buitengemeen ten betalen niets en doen van hun belang stelling in geen enkel opzicht blijken Mij dunkt dat het op den weg van de vereeniging ligt eens bij andere gemeentebesturen om subsidie aan te kloppen. Waarom moet het grootste deel der kosten van dezen cursus betaald worden door Gouda terwijl toch de leerlingen voor tenminste do helft van elders afkomstig zijn Het ligt niet alleen op onzen weg om subsidie te geven. De heer KnuttelIk waardeer het zeer dat B. en W. er steeds op uit zgn (Ie uit gaven der begrooting zoo laag mogelyk te houden en ik steun hen daarbij steeds gaarne. Eerlyk gezegd, onze begrooting steekt zeer gunstig af by de begrootingen van vele an dere gemeenten van den zelfden omvang als Gouda, maar men kan de koorden van de beurs wel eens wat te nauw dichthalen, en ik meen dat dit hier het geval is. Ben ik goed ingelicht dan geeft de Nuts- comroi8sie ongeveer 30 pCt. van de totale uitgaven voor dien hoofdcursas, maar daarbij stelt zij als voorwaarde dgt betaald zal wor den f 100.-- per wekelijksch lesuur aan de leeraren. Met het oog ook hierop geloof ik dat, als het gemeentesubsidie niet verhoogd wordt, de cursus zich niet zal kunnen be druipen en dat het gevonden zal moeten worden door verhooging van het schoolgeld. Of dit gewen8cbt is betwijfel ik. Het school geld bedraagt thans reeds f 25. per per soon, voor een onderwijzer een bedrag van nog al eenige beteekenis. Daarom ondersteun ik van harte het amen dement van den heer van der Ree en spreek de hoop uit dat het zal worden aangenomen. Ten slotte nog de vraag of, toen de cursus nog een gemeentelijke was, men ook f 100. per lesuur betaalde. Wanneer de gemeente vroeger de billijkheid daarvan inzag zou het niet aangaan dat plotseling die billijkheid niet meer zou betracht worden. De Voorzitter De gemsente heeft inder tijd ook f 100.per wekelijksch lesuur be taald maar niet voor het onderwijs in het teekenen. Toen was, als ik my niet vergis, aan den cursus niet verbonden een cursus in handteekenen. Ook wensch ik er op te wijzen dat onze hoogst verdienstelijke leeraar in het teeke nen aan de ambachtsschool, de heer Goddyn, voor 15 wekelgksche lesuren krijgt f700. (vroeger f 600.—), dat is nog geen f 50. per lesuur, en diens werk is toch heel wat iuspannender dan het geven van elementair onderricht aan adspirant hoofdonderwijzers. Wat betreft de opmerking van den heer Knuttel, dat de cursus zich niet kan bedrui pen, zij kan zich wellicht niet bedruipen wanneer het blijft een dubbele cursus dit is dan ook steeds myn grief geweest tegen den gemeentelijken cursus. Myn gevoelen is het 'steeds geweest dat er hier zou zijn een cursus voor de hoofdacte gedurende 2 jaren, dat wil zeggen, dat niet elk jaar zou den aangenomen worden nieuwe deelnemers maar slechts éénmaal in de 2 jaren. Dan behoeft de cursus ook niet gesplitst te wor den en had men voldoende aan 1 stel leer aren en 1 stel lesuren. Waar zooveel ge daan wordt ten behoeve van de onderwijzers kan men best volstaan met hun eenmaal in de 2 jaren iu de gelegenheid te stellen aan den cursus deel te nemen. Het is de vraag of zulks ter bevordering van den ijver en de opgewektheid der deelnemers niet het wenschelykste is. De cursus zal zich dan wel degelijk kunnen bedruipen en geen hoo ger subsidie noodig hebben. De beraadslaging wordt gesloten. Het amendement van den heer van der Ree komt in stemming en wordt met 13 tegen 3 stemmen verworpen. Tegen stemmen de heeren van der Torren, van Iterson, Bokhoven, Jongenburger, de Jon& Vingerling, Dessing, Prince, van Eijk, Herman, van Galen, van de Velde en Ne- derhorst. Voor stemmen de heeren Knuttel, Ver geer en van der Ree. Volgn. 154 wordt zonder hoofdelyke stem ming aangenomen. Volgn. 155 wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Beraadslaging over volgn 156, luidende „Kosten voor den Handelscursns f4442.60." De heer de JongM. de V. 1 In de af- deeliugen heb ik geklaagd, daarin door an dere leden ondersteund, over de pnvolloende localiteit van den Handelscursus. Tot mijn groot genoegen heb ik uit het antwoord van B. en W. gezien dat van particuliere zijde daarin verbetering zal gebracht worden. Ik dank hun wel voor deze mededeeling. De beraadslaging wordt gesloten en volgn. 156 zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De volgns. 157 162 worden achtereen volgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelyke stemming aangenomen. Beraadslaging over volgn. 163 luidende „Kosten voor Musea of openbare bibliothe ken f 600.-". De heer van der ReeM. de V. 1 Ik wensch te vragen of spoedig bij de com missie voor bet Museum zal aangedrongen worden op openstelling van het Museum des Zondags, waarom in de afdeelingen ge vraagd was. De Voorzitter Ik geef gaarne de ver zekering dat in deze zaak spoed zal betracht worden door B. en W. De beraadslaging wordt gesloten en volgn. 163 zonder hoofdelyke stemming aangenomen. Volgn. 164 wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Beraadslaging over voigu. 165, luidende „Sabsidiën aan schouwburgen of muziekcorp sen f 665.—". De heer van der ReeM. de V.Van mg is afkomstig de in het verslag opgeno men wensch het subsidie ten behoeve van het Goudsche muziekcorps te verhooger.. Waar ik van belanghebbenden verneem dat zg die subsidie gaarne wat verhoogd zouden wenschen te zien ter verbetering van het corps, daar gevoel ik vrijheid voor te •stellen het subsidie met f 135. te verhoo gen tot f 800.—, waartegenover zou kannen staan een vermeerdering van het aantal volksconcerten. Het amendement van den heer van der Ree wordt voldoende ondersteand en maakt derhalve een onderwerp van beraadslaging uit. De VoorzitterIk wijs er op dat het Goudsche muziekcorps nog nooit verhooging van subsidie verzocht heeft. Mij dunkt, het zou zyn een opdringenvan een weldaad. De heer van EijkM. de V.Ik heb medegemaakt de vergadering van de com missie tot instandhouding van het Goudsche muziekcorps, en daar is besloten te trachCap de positie van het corps te verzekeren door hulp van particulieren. Tot zekere hoogte is inen daarin geslaagd. Alvorens nu een hooger gemeentelijk subsidie te verleenen zou ik willen afwachten hoe het muziekcorps werkt en wanneer dan eventueel besloten zal worden tot verhooging van de subsidie, dan moet daaraan de voorwaarde verbonden worden dat meer volksconcerten gegeven worden. Die concerten zijn bij het publiek in den smaak gevallen, men geniet zeer van de muziek. Het corps is met groote moeite in stand gehouden, het is slechts enkele weken ge leden dat het besluit genomen is dat bet corps zon blijven bestaan, er heerscht veel verdeeldheid en daarom wensch ik, alvorens tot verhooging van subsidie over te gaan, af te wachten boe het corps zal werken. De heer van der Ree M. de V. 1 U wyst er op dat belanghebbenden niet eens zelve verhooging van de snbsidie gevraagd heb ben. Ik acht dat niet altijd noodig. Wan neer er Raadsleden zyn zij moeten toch de begrooting goedkeuren -- die overtuigd zyn dat de subsidie te laag is dan hebben zy toch het recht verhooging daarvan voor te stellen. Met te meer recht heb ik daartoe een voorstel gedaan omdat, gelijk de beer van Eijk ons mededeelde, de volksconcerten meer en meer in den geest van het publiek be ginnen te vallen. Zy die het laatste concert hebben bijgewoond, zullen moeten erkennen dat men merkelijk een goede hoogte begint te bereiken, dat het volk meer aandacht aan de muziek begint te schenken en dat de drukte en het rumoer niet meer zoo erg zyn als vroeger. Wanneer nu het subsidie verhoogd wordt zal tevens een uitbreiding kunnen oneven worden aan het getal volks concerten. Do mser KnuttelIk kap. mij geheel aan sluiten Vü hetgeen de heer van Eijk gezegd heeft. Ook ik draag het Goudsche muziek corps een goed hart toe, ik ben ook geweest op de vergadering, belegd tot instandhouding van het corps, maar ik acht het gewenscht af te wachten hoe het corps zal werken. De heer wan Galen M. de V.Ik weet niet waar het heen moet. De heer van der Ree stelt maar voor de begrooting te ver hoogen. De vereeniging voor het Goudsche muziekcorps vraagt niet eens verhooging van het subsidie en toch wil de heer van der Ree zoodanige verhooging geven. Zooeven hoorden wy van de heeren van Ejjk en Knuttel, die de geheele zaak v.\n het mu ziekcorps hebben medegemaakt, dat het corps, dank zy milde bijdragen van particulieren, zich in beteren toestand betffclt en zich beter kan bewegen, maar niettegenstaande dat blijft toch de heer van der Ree maar zyn voorstel tot verhoogiug van de snbsidie volhouden. Ik begrypjhet optreden van dat Raadslid niet. Als wy hem eens baas lieten dan zouden wy spoedig de bodem van de gemeentekas zien. (Wordt vervolgd.) GOUDA, 9 November 1908. Door de vriendelijke welwillendheid der firma C. G. van der Post, Hoogstraat, is gedurende eenige dagen voor een harer étalage-ramen ter bezichtiging gesteld een wit marmeren schakelbord, vervaardigd door het Technisch Bureau Weorman, Pe perstraat, en bestemd voor de electrische licht- en krachtinstallatie der Stoom-Ververy an Chemische Wasschery „de Rgzende Zon", alhier. Wy ontvingen van de Nationale Vereeni- 1 ging tot Bestrijding van den Woeker", goed gekeurd bij K. B. van 2 Maart 1907, no. 7 van het orgaan „Weg met den Woeker", waarin een beknopt overzicht van de inrich ting der Stadsbank van Leaning te Amster dam, hare reglementaire bepalingen, rente berekening en in gebruik zijnde rente-tabellen, benevens een artikel tegen bet beleenen of verkoopen van gebruikte kleeren. Met het oog op bet groote belang van den strijd tegen den woeker, vestigen wjj de aandacht op dit nummer van het orgaan der vereeniging dat gratis te bekomen is en op de Model Verordening op de Pandjes huizen, welke aan de voornaamste gemeente besturen wordt gezonden en k tien cent ver krijgbaar is by den heer A. van Rg, 2e secretaris, 2e Adelbeidstr&at 156, den Haag. Heden middag brachten wy een bezoek aan de tentoonstelling der Maggi producten die beden en morgen gehoaden wordt ten baize van den beer T. Crebas, waarbij tevens kookproeven gedaan worden. Met de meeste welwillendheid werden ons Alle inlichtingen verstrekt over deze pro ducten, die allen zeer zuiver en keurig zjjn verpakt. Maggi's soepen in tabletten zjjn zeer aan te bevelen do.ir bare gemakkelijke bereiding, korte kooktijd en goedkoope prjjs, nl. 5 cent per tablet voor 2 flinke porties, terhryl zjj verkrijgbaar zjjn in 25 soorten. Van de bouillon kannen we betzelfde zeg gen wegens baar gemakkelijkheid en goed koope prjjs, daar die slechts 21/» ct. bedraagt voor een kop. Deze bouillon leverde ons bet proefondervindelijk bewjjs, dat de roep hierover volkomen gerechtvaardigd is. Wij raden onze lezers en vooral de dames eens aan een bezoek aan deze tentoonstelling te brengeu, opdat zjj beter dan tot beden op de hoogte komen wat men van Maggi'^ pro ducten kan gereed maken. De tentoonstelling wordt morgen nog ge houden bij den heer Crebas en Woensdag eB Donderdag ten huize van den beer L. van der Beek, Lange Tiendeweg. Naar aanleiding vai; het bericht, dat door de gemeente Schoonhoven ligbaden zullen worden geëxploiteerd, deelt men mede, dat de vereeniging „Het Groene Kruis" den ge meenteraad gratis een stuk tuin beeft ge vraagd, ten einde daar ligbaden te doen plaatsen, aangezien deze tuin door slooten is omgeven. De gemeentera id wilde dezen tuin wel tot dit doel afstaan, doch eerst na dat door door den inspecteur van volksge zondheid dezen tuin als niet schadelijk voor de gezondheid is bevonden. Door de gemeente zelf worden dus geen ligbaden geplaatst. SPORT. Gisteren speelde „Olympia I" een voetbal wedstrijd tegen „Kampong" te Utrecht, waarin Olympia I na barden stryd over winnaar werd met 1—0 Voor Goudscben Voetbal Bond speelde gistermiddag „Olympia II" tegen de Rynsche Voetbal Vereeniging „Alfen" op het terrein alhier. Olympia II won met 16—0. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Amsterdam, 26 October 1908. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's-Gravenhage. Geeft met verscbuldigden eerbied te ken nen De Bond van Likeurstokers in Nederland, waarvan de statuten zjjn goedgekeurd bjj Koninklijk Besluit van 15 Februari 1902, No. 14 en laatstelijk bg Koninklijk Besluit van 7 Maart 1907, No. 31. Dat adressant zich in de laatste jaren herhaaldelijk tot Uwe Kamer wendde met het versoek wetsontwerpen tot verbooging van den Accjjns op het Gedistilleerd niet te willen aanDemen, hetgeen evenwel niet plaats had, daar die ontwerpen, hetzij reeds voor, hetzij tjjdens de openbare behandeling werden ingetrokken. Het daarom voor adressant moeilijk nieuwe argumenten aan te voeren na wederom een dergelijk ontwerp van wet is ingediend en zou hg, op het voetspoor van'Zjjne Excellentie, den Minister van Finan ciën in Zijne Memorie van Toelichting, kun nen verwijzen naar argumenten in vroegere verzoekschriften tot verwerping aangevoerd, ware bet niet dat de Bond van Likeursto kers overtuigd is van de noodzakelijkheid enkele zyner voornaamste bezwaren in 't bij zonder onder de aandacht Uwer Hooge Ver gadering, te brengen, Uwe welwillendheid daarvoor inroepend. Er heeft zich namelijk omtrent het ver vaardigen, verhandelen en verbruiken van sterke dranken eene met grooten nadruk verdedigde meening gevormd welke in strijd is met de van oudsher heerscbende begrippen daaromtrent en naar ons inzien in strijd met de waarheid. De meening namelijk dat elk gebruik van sterken drank, ook in den meest onscbuldigen vorm, misbruik is, terwjjl zjj die haar verdedigen, vooropgezette, onbe wezen opvattingen en begrippen als argu menten aanvoeren, op eene wyze welke vaak hoogst grievend en beleedigend is voor ben die by den handel in sterken drank zgn be trokken. Ware die meening juist dan zou daarin liggen eene zeer krasse veroordeeling van onze voorvaderen en van het overgroote deel van bet thans levend geslacht, dat in een matig gebruik van sterken drank rooit iets verkeerds zag. Toch heeft die meening, dat beginsel aanhangers van zoo grooten invloed, dat maar weinigen het openlijk durven bestrijden, wjjl hen dan al spoedig de smalende beschuldiging treft te heulen met bet kwaad. Het is aan de voorstanders van dit be ginsel, dat oris land zjjne tot zalke groote moeilijkbeden aanleiding gevende Drankwet beeft te danken, die eene voortdurende kwelling is voor ben die baar moeten toe passen eu bovenal voor ben op wie zy wordt toegepast. Aan de vernietigende critiek van de mee t bevoegde zgde over die wet uit geoefend, behoeft adressant zeker niets toe te voegen, en voert by dit bier slechts aan om te berinneren aan hare ook voor het Likeurstokersbedrjjf drukkende, belemme rende en in geldeljjk opzicht zeer schadelijke werking, waardoor bet bedrijf °P gevoelige wyze is getroffen en benadeeld. De ervaring leerde verd*r. dat de telken male verhoogde accijns eene vermindering medebracht van de afname van likeuren, welke toch uocit aanleiding geven tot mis bruik. Adressant moet er ook op wyzen dat de buitensporig hooge accijns oorzaak zal zyn, dat weinig nauwgezette fabrikanten ten einde eene vergoeding te vi iden voor liet nood zakelijk duurder worden van het artikel, hunne toevlucht zullen neinen tot liet gebruik van minderwaardige en veelal schadelijke bestanddeelen. Dit zal niet alleen eene «»n- eerlyke concarrentie in het leven roepen, doch onvermijdelijk zullen de verbruikers de nadeelige gevolgen daarvan ondervindt. Wordt bet wetsontwerp tot verhoogiug van den accijns op het gedistilleerd aange nomen, dan voorziet adressant, die in deze bevoegd mag worden geacht tot oordeelen, dat eene eertijds bloeiende tak van nijver heid. over geheel de wereld met eero bekend, ernstig nadeel zal ondervinden niet alleen, maar ojk aan velen het bestaan nugenoeg onmogelijk zal worden gemaakt, tot groote schade tevens van zoovele bedrijven die er by betrokken zyn, zooals de handel in of de vervaardiging van suiker, specerijen, vruch ten, siroop, flessclien, kurken, kisten, fust- werk, drukwerken enz. Het kapitaal, benoodigd voor het drijven eener Likeurstokerij is reeds zeer aanzienlijk, wyl de accijns nu reeds voor de courante soorten meer dan 6 maal in de waarde van de belangrijkste grondstof, het gedistilleerd ad 50 pCt. bedraagt en voor de fijnere likeu ren ongeveer het dubbele. Wordt het wets ontwerp aangenomen dan zal daardoor dat kapitaal met byna de helft moeten worden vermeerderd. De onereuze werking der Drankwet en het blijkens offlcieele cijfers sterk verminderd gebruik, beeft het bedrijf reeds /eer getroffen zóó dat bet bijeen brengen van dat meerdere kapitaal aan de mees^en zeer moeilijk zal zyn, terwijl het den weinigen die in de gelukkige omstan digheden verkeeren over de vereisebte mid delen te beschikken, een aanzienlijk rente verlies brengt. Evenzoo zal de borgstelling ten behoeve van het Rijk voor gedistilleerd opgeslagen in bergplaatsen onder genot van Doorloopend Crediet met bijna de helft verhoogd moeten wordeneene bykumende omstandigheid, welke voor velen de moeilijkheden van het bedrijf noodeloos zal verzwaren. Daar komt nog bij, dat bet reeds aanzien lijk fabrieksverlies in likeurstokerijen en bergplaatsen, veroorzaakt door distillatie, verdamping, lekkage, storting en verwerking, waarvoor geenerlei korting wordt genoten, met een bedrag evenredig aan de verboo ging van den accijns zal worden vermeer derd. Is dit tot beden reeds een oorzaak van verlies, adressant behoeft niet nader uit een te zetten hoe door de voorgestelde verbooging elke liter die verloren gaat alleen aan accijns eene schade van 90 cent per liter 50 pet. zal bedragen. Aan den tusscbenhandel, de grossiers en sljjters, de groote afnemers der likeurstokers, uitmakende eene groote categorie van Mid denstanders, zal evenzoo door gemis aan het meerder vereisebte kapitaal, de strijd om bet bestaan hoogst bezwaarlijk worden ge maakt en bun financieele draagkracht, tot schade der leveranciers nog aanmerkelijk verzwakken. Is het billijk, is bet rechtvaardig, is bet geoorloofd, vraagt adressant, door voort durend hooger opgevoerde belasting, den drnk der stijgende staatsuitgaven op de ver bruikers van één artikel te doen drukken en bet bedrijf van hen die bet vervaardigen of er in handelen, daardoor zoo buitensporig te belasten. Immers sinds 1863 is de accijns op het gedistilleerd zeven maal verhoogd in 1863 werd die f 22 in 1864 f35.—, in 1866 f 50.-, in 1869 f 53 in 1877 f 57.-, in 1884 f 60—, in 1893 f 63— per hectoliter ad 50 pCt. Is dit overeen te brengen inet de recht vaardigheid en de onpartijdigheid welke de Regeering var. den Slaat jegens atle burgers verschuldigd is en verplicht is in acht te nemen Is het voorzichtig een artikel waarvoor de accynsopbrengst geregeld dalende is en het verbruik per hoofd in de laatste jaren met een derde verminderde, nog hooger te be lasten De ondervinding in Frankrijk en België opgedaan moge als waarschuwend voorbeeld dienen. Daar werd dt verbooging een groote tegenslag voor de schatkist. HetLikeurstokersbodryf staat sinds eeuwen in Nederland in hooge eere. Het voortbreng sel zyner nijverheid geniet over gansch de wereld een bijzonder goeden naam. Welke gevolgen de heffing van den verhoogden accijns voor dat bedrijf zal opleveren meent adressant hiervoren voldoende te hebben uiteengezet. Van verschillende zjjden zullen Uwe Kamer adressen bereiken met uiteenzetting van nog meerdere bezwaren tegen die verhooging als daar zyn bet niet te loochenen feil dat deze last nagenoeg geheel zal worden ge dragen door de minst gegoedenhet on- wederstaanbaar dringen naar vorvalsching het uitlokken van liet zoo demoraliseerend Smokkelen van een handelswaar waarvan de apcyns zoo talrijke malen liet bedrag van den kostprijs (van het gedistilleerd ad 50 pCt.) zou gaan bedragen, welke bezwaren adressant daarom niet verder bier ontwik kelt. Slechts zy alleen nog betoogd, dut, mocht onverhoopt en tegm redelijke verwachting in het besprokene!» ontwerp kracht van wet verkrijgen, artikel 2, betvvelkfi aan de wet een terugwerkende kracht geeft, in de wyze. waarop gedistilleerd wordt verwerkt en do zeer uiteenloopende, door den vochtweger niet te contröleeren sterkte waarin het voor komt, niet slechts by Likeurstokers, maar evenzoo by de houders van de duizende gro88ierderyen, slyterjjen, tapperijen, koffie huizen enz. Hoe zullen die allen met nauw keurigheid hun voorraad en dé sterkte daar van behoorlijk kunnen bepalen en aangeven? Artikel 2 vraagt liet onmogelyke, en toch wordt overtreding als misdryf beschouwd en zal. bet den overtreder buiten diens schuld met den strafrechter in aanraking brengen. Het is mitsdien op alle de gronden, bier- voren en in vroegere adressen omschreven, dat adressant zich met vertrouwen wendde tot Uwe Hooge Vergadering met het eer biedig verzoek bet wetsontwerp tot verhoo ging van den accyns op bet gedistilleerd niet te willen aannemen. Het Bestuur van 'den Bond van Likeurstokers in Nederland. ZATERDAG 7 NOV. L.K, H.K. Staaitleenmqen. Nederland. Certif. Ned. Werk. 8chuld 2 75 Portugal. Oblig. Tabaksmono- polieleening (500—5000fr.) 41 9 958/4 -- Rentelooze certif. f 6. Oblig. 3e Serie fr. 500 3 58® t Bulgarije. Oblig- Tabakslee- ning 1902 5 93»/8 - Hypothee. Staatsl. 1892 6 96s/# Rusland. Iwang Dombr. Obli gation 4'/g 90«/4 Azir. Japan Obligation 1899 4 80 Columbia. Geconsolideerde Buitenlandscbe Schuld. O. 1000 P. 3 44 - Venezuela. Dipl. Scbuld 1905 3 43s g Hypotheek- Banken Pandb. Rotterd. Hypb. 3'958/. Pandb. Standaard Hypb. 41/, 991/» - Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4' 8 1001 /t Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 98"g Pandb Westlandsclie Hypb. 4 98 Pandb. Zoid-Holl. Hypb. 4 96 Pandb. Algemecne Groninger Scheeps-Hypb. 4'/» 100 Pandb. Nederl. Hyp. Pand brief bank 4 93 Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 41'', Pandb. Bataafsche Hypb. 4 97 Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 97'/» -- Pandb. Hollandscbe Hypb. 4 92 ^PrffltTb. Nationale Hypb. 4 100 Scheepvaart- Maattrhapptjen Oblig. L. Smit en Co. Sleep dienst 4,/a 100 Premieleeningen Belgie. Stad Antwerpen 1887 2% 97'/, - Diver ten. Laan v. Meerdervoort My. tot expl. van Oblig. 1902 4 96'/, de NOUVEAUTÉS in COSTUMES TAILLEURS, JAPONSTOF- FEN, BLOUSEN, PELTERIJEN enz., tegen de moest concnrreerendo prijzen. Maandag 9 November 1908 Vette ossen en koeien goeden aanvoer, pryzen waren voor iste kwaliteit 35, 2e 31 en 3e 37 ct. per halt KG. Vette kalveren redel. aanvoer iste kwaliteit 28, 2e 24 en 3e 21 ct. per half KG. Vette varkens goeden aanvoer, iste kw. 3de kw 21V», 3de kw. 19 cent per half KG. Schapen en lammeren goed aangevoerd. Handel in vette koeien, schapen en lammeren stug. Vette varkens en kalveren prijshoudend. V Heden overleed, na een korte, doch hevige ziekte, onze veel geliefd» Eclitgenoole en Moeder Mevrouw Gast, in den leeftjjd van 33 jaren. W. C. VAN DE STOLPE. H. VAN DE STOLPE. Gouda, 7 Nov. 1908. De LUITENANT-KOLONEL, CÖMMAN- DEERENI) OFFICIER van het 3e bat. 4e Reg. Infanterie te GOUDA, zal MAANDAG den 16 NOVEMBER e.k., des middugs te ure, te zynen bureele aan de Varken markt, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, in liet openbaar de levering van of zooveel meer of minder als zal blijken noodig te zyn, gednrende het eerwte half - Jaar Ê999, ten behoeve vun de uieiiago der Soldaten alhier in garnizoen. Nadere inlichtingen omtrent deze levering kuunen worden ingewonnen by den Eerste- Luitenant-Kwartiermeester ten Bureele Jeru- salemstraat. De Luitenant Kolonel, Coramandeerend-Officier voornoemd, A. L. BOONACKKR. Gouda, don 7 November 1908. Afderling HltOKKKNHUIM. ROZENDAAL HOEK PARADIJS GOUDA Deze inrichting stelt zich ten doel ouq oude, gebruikte en overtollige huishoudelyke voorwerpen welke ookzoo veel noodig te repareereu, en hoofdzukelyk aan minge- goeden voor goedkoope pryzen te verkoopen. De daarop behaalde Winst komt geheel ten goede aan de neutvde Vereeniging „Ar- enxoro". de kist, kelyk hagelnieuw, zoo uit prachtige lnxe afsluitkast hoogarm, voor 21 Galden, by Hoogstraat 78, 5,«totalAM Teli'foon S®,® Inrichting voor repar-iti^ffir/^^S» Opruiming van praclitig^-^iiWeriiienwe DAMESTRAPNAAIMACHINE3 voor sput- prys. cent per Jleêch. Aanbevelend, u

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2