itcap rs, I JVEN. HET DORPSKIND. en :ao zoen. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 13 November 1908. 47ste Jaargang. No. 10793. a Bulteulaiidscli Overzicht. thIILLETO\. st Pain- iiitsclie ER8 Jz. «VEER JIKOUS, ander licht, asverbruik 9ii voor het LOOX KEXXISGI'VIXG. ‘i van Feestdagen. 1.25, traneo per C E N T F. N. van Verspreide Berichten. meten werk ie Jenever en knrkkrentl. INKMAN&Zm. De prijs per drie maanden is. }io8t 1.70. Afzonderlijke Hommers V ƒ.1 F OENEN JERS 3PPE. aar bjj ERD. 'W de Wet. liquet van bet wan- zyn OLLAN acht s.v.p. voor •en zeldzame >ENEN, sterke ïL, jKleiwegsteeg. 5 •Technieken Telef. 117. ledendaagsche VLOEILICHT Roman van Georg Hartwig. Uit het Duitsch vertaald. Buiten, achter het hek by den lindeboom gloeide nog bet avondrood aan den hemel. De bloemen vervulden het gebeele tuintje met hun liefeljjken geur. Den. ongelukkigen bnurmanszoon had de ijverzucht achter de haag gedreven, vanwaar by getuige werd van het vreeselykste voor hem, dat hy al lang had zien aankomen. Hjj staarde naar de plaats, waar Greta Feletocn Mo. M2. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Volgens den Brusselschen berichtgever van de „Daily Telegraph” heeft de Engelsche regeering aan het Belgische kabinet haar antwoord medegedeeld over het besluit, tot annexatie van den Congostaat. De berichtgever deelt mede, dat de Brit- sche regeering van oordeel is, dat de. over neming van het G’ongogebied. België «enige moeilijkheden kan brengen en dat zy daarom de neutraliteit van de Congokolonie niet ken waarborgen dan onder zekere waar borgen, waarvan een is d»j onmiddellyke opheffing van dwangarbeid. De andere voorwaarden zyn nog niet be kend. De berichtgever betwijfelt, of de Belgische regeering de Britscbe voorwaarden ten slotte zal aanvaarden. Te Kerbea is Hadji Mirza Hoessein, een van de aanzienlykste Pft^iscbe geestelijken, gestorven. Met het oog op dit sterfgeval, heeft de Sjah bevolen, dat te Teheran ge durende een week zal worden gerouwd. Alle openbare gebouwen, en ook de scholen, blyvcn gedurende dien lyd gesloten. Deze ongewone uiting van piëteit, zal wel moeten worden opgevat als een poging van den Sjah, om de hooge geestelijkheid gunstig voor zich ie stemmen. EK N genstraft. En ook de geruchten, waarvan de Temps-correspondent nu melding mankt, worden te Belgrado beslist tegengesproken. Eenig voorbehoud i.s hier dus niet misplaatst. De berichtgever van de Temps maakt weer melding van allerlei verontrustende geruch ten, die te Weenen loopen. Volgens telegrammen uit Semlin zou er Zaterdagavond te Nisj, de grootste garni zoensstad van Servië, een bijeenkomst heb ben plaats gehad van 400 officieren en daar zou besloten zyn, dat de troonsafstand van koning Peter de eenige oplossing der crisis zou zyn. Koning Peter zou, evenals vroeger koning Milan, een jaarlyksche apanage van f 360,000 francs krjjgen. Ook gaat het gerucht, dat d« Kroonprins uit St. Petersburg een brief van den Tsaar voor koning Peter zou hebben meegebracht, waarin aan koning Peter de raad wordt gegeven af te treden. Prins George zou dadeljjk na zyn troonsbestijging door den Tsaar worden ontvangen. Met dergelyke geruchten doet men het beste eenigszins voorzichtig te zyn. Er hebben al zooveel geruchten geloopen, die later weer tegengesproken zyn. De jongste onrustwek kende berichten uit Bosnië werden ook gelo- bedauwde gras sjirpten krekeltjes hhn een tonig lied tot begeleiding van het geklater der bron, en aan den hemel schitterden tal- looze sterren. Toen Klaussen in zyn kamer was, dacht hjj eerst nog niet aan slapen daartoe was hy te opgewonden. Eindelijk ontfermde Morpheus zich over hem, maar in den droom vervolgden hem allerlei fantastische beel den. Den anderen morgen wekte hem de zou. ’t Was een heerlijke zomerdag. Haastig ver liet hy zyn legerstede, want nog nooit had hy zich zoo tot werken aangespoord gevoeld als heden. Ook Greta had zich wakend en droomend met Klaussen bezig gehouden. Zy kon zich niet voorstellen, hoe 't wel wezen zou, als hy ’t dorp weer verlaten had, als in haar stille huis zyn stem niet meer klonk, zyn vlugge voeten de trap niet meer op* en af gingen. Hoe ’tzyn zou als hy niet meer de kleine bank voor haar terechtzette, haar handen niet meer met zachten druk naar zyn begeerte in den schoot legde, niet meer langs den ezel heen met schitterenden blik naar haar keek. Zy dacht, dat haar hart breken moest als dat alles voorbij zou zyn. Dikwyls, als zy die oogen, die voor haar het schoonste op aarde waren, die van vroo- lijkbeid en liefde stralende oogen op haar 50 cl5,75cls i Drogisten TERDAM. £R, Apotheker aven 198 en by Duitsuhland. De „Wirlhschaftliche Vereinigung" wil in den Ryksdag het voorstel doen tot benoeming eener commissie van 21 leden, die den keizer zal bjjstaan. Verder om een com missie» uit den Ryksdag te benoemen, die den keizer een adres zou overhandigen. De geheimraad Klehmet, van het depar tement van buit» nlandsche zaken, is nfg«- treden. De keizer heeft Dinsdag te Donaueschingen graaf Zeppelin de orde van den Zwarten Adelaar overgereikt, met een toespraak, waarin hy des luchtschippers verdiensten voor het vaderland prees. Balkan-Staten. Naar het beet, heeft Oostenrijk zich ge wend tot de regieringen van Engeland, Frankryk en Rusland met verzoek -Servië lot een kalmer houding aan te sporen en inkrimping van het leger aan te bevelen om een botsing Ih voorkomen. In Roemenië hebben anti-Oostenryksche meetings plaats. jou en Herzegowina die opvatting van rusten zag, kwam in haar hart de innige bede op „Blyf by me, zonder jou moet ik sterven." Maar de schuwe lippen verbraken het stilzwijgen niet. Waarom ook? Hy bad toch gezegd, dat hy elk menschelyk hart doorgronden kon, dus wist hij ook, wat in het hare omging. Zy had wel altyd willen luisteren, neer hy sprak, zoo wondervol klonk stem in haar ooren. Ook voelde zy zich zyner niet waardig genoegzelf nederig van aard zag zy hoog tegen hem op. Daardoor had zy dan ook in ’t geheel geen vermoeden van zyn ge voelens jegens baar en dat gemis deed baar zoo geheel vrij met hem omgaan, met dien vreemden man, die van verlangen brandde haar heerlijke lippen met onstuimige kussen te bedekken. De „Nowoje Wiemja” verneemt uit ver trouwbare bron, dat de vraag of de confe rentie over de Balkancrisis zal plaats heb* ben. nog steeds niet beslist is. Oostenrijk «n Turkyr hebben tot dnsver nng geen be paald antwoord gegeven op d« Russische program voorstellen. De antwoorden der ove rige mogendheden zyn bekend. Frankryk en Engeland hebben verklaard met Rusland solidair te zyn het Duitscbe antwoord zal afhangen van de houding van de regeering te Weenen. Turkytf heeft van het begin af verklaard, dat het met het conferentieplan slechts zal meegaan, zoo de bespreking* uitsluitend over Bosnië u- loopen. Doch sedert is Turkije wel gewyzigd. De Amerikaan sebe pers bespreekt nog/al- tyd levendig de vraag wal de republiek De laatste dagen Imeft men kunnen lezen over een stilstand in het openbare leven te Peking - en ook elders in China - welke is veroorzaakt door de gelyklydige ziekte van den Keizer en de Keizerin-Weduwe. Dal deze laatste, die de eigenlijke reg«Mrslei van China is, ernstig ongesteld is, was tot dusver niet uitgelekt. W’èl zyn jaren geleden dik wijls geruchten lol ons gekomen, behelzende, dat de oude vorstin op sterven lag. Maar steeds werd dan later bel gerucht gelogen straft door de feiten. E«n bericht over een ernstige ongesteld heid van de Cbineesche Keizerin-Weduwe behoeft echter volstrekt niet te verbazen. Zy is een vrouw van Imogen leeftyd. Reeds beeft bet gerucht geloopen dat zy was overleden. Die tyding is lot dusver niet bevestigd. De ziekte van den Keizer schynl een ingewandsziekte te wezen. Hy lydt er reeds weken aan; maar nu is het erger geworden. De bestrijding der ziekte wordt door de houding van den vorst zeer bemoeilijkthy wil zich niet laten onderzoeken. hem bovendien wordt gegeven. De Fransche pers verheugt zich over de oplossing, welke door de verwijzing van de Casabianca-quaestie in baar geheel naar het Haagsche Hof van arbitrage door de Duit- sche en Fransche regeering aan den gespan nen toestand gegeveu is. De meeste bladen constateere^n, dat de vreedzame oplossing van het geschil voor een groot deerde danken is aan de eens gezinde, kalme Blaar krachtige houding van de Fransche njers. De grondtoon der be schouwingen isde vrede is gehandhaafd en Frankryk is niét zwak geweest. De „Echo de Paris” wenscht het Fransche volk geluk met het schoone voorbeeld van waardigheid en flinkheid, welke bet in de laatste acht dagen gegeven heeft. Sommige bladen als „Rappel” en „Autorité” keuren af, dat de geheele behandeling van deze zoo hoogst ernstige zaak zoo geheim zinnig is gegaan. Het Fransche parlement zou goed doen liet voorbeeld van de Duitschers in den Ryksdag te volgen, en het doen en laten der ministers te conlroleeren. De „Humanité" schryft Welke misdadigers zyn toch de regeerders, die aldus, in den nöcht, spelen met den vrede, met de veiligheid der volkeren In dien de regepringen zich verwaardigd hadden de Waarheid te «eggen aan het volk, indieji zij niet haar onhandige ijdelheid en hawf dwaasheid hadden gehuld in een kleed van mysterie en nationale eer, welke verontrus ting. welke ophitsing en verwoedheid en welk «en wed«rzjjdsch« wrok zou Duitsch- land en Frankryk dan wederom bespaard zijn een zetel in den Senaat Reuter seint uit Kopenhagen, dd. 11 Nov.: Kapitein Storm, gezagvoerder op den Deenscben schoener „.Juga”,* bericht, dat kapitein Chalker van bet Amerikaansche schip „Pelops” op een tocht door het noor- delykste gedeelte van Labrador, niet ver van de kust by Kaap Mugora, «en eenvoudig kruis heeft gevonden met den naam Andrée erop. Onder het kruis vond men in den grond een lyk benevens een kist met papieren. Waar de beide metgezellen van Andrëê zyn gebleven is niet bekend. De papieren, die in de kist lagen, zullen waarschijnlijk daaromtrent opheldering geven. Kt nog al- repub/iek moet doen met haar oud-presidenten. In een zeer klaar artikel betoogt de „New- York World”, dat bet voor de republiek vernederend is, wanneer de eenige man, die bet geheele Amerikaansche volk heeft ver tegenwoordigd, zich genoodzaakt ziet, na uittreding uit het ambt een betrekking te zoeken om in zyn levensonderhoud te voor zien. Het is niet gepast, meent het blad, dat een Grant zyn naam moet geven aan een beursfirma, of een Cleveland gedwongen is een baantje van Ryan aan te nemen, noch dal een Harrisou voor den rechter de privileges van een tramwogmaatschappy be pleit en evenmin, boe eervol het vak van journalist ook moge zyn, dat de naam van een aftredenden president wordt gebruikt als reclamemiddel. Daarom beveelt bet blad aan, dat aan een afgetreden president een pensioen van ten ipinste 25,000 wordt verzekerd en dat fiOURSCHE COURANT. 17) „Ja, boe?“ antwoordde Meissner, „als ’t zoo ver is, zal ze denken, dan kan Greta by ons komen. Voor den kost behandelt zy het huishouden. Ik doe dan de meid weg. Ze zou ook met Nicolaas kunnen trouwen." Klaussen gevoelde by die laatste woorden zulk een overmaat van verbittering en af schuw, dat hy zonder aan de goede bedoe ling van den spreker te denken, noch ever den werkelyken toestand zuiver te oordeelen, opsprong en wegstormde. De zomernacht begon reeds aan te breken toen Klaussen thuis kwam. Hy gevoelde in syn hart een gloeienden haat jegens den ouden Meissner, die dat lieve Doornroosje tot dienst- neid wilde vernedéreu, en jegens den kreu pelen Nicolaas, die het wagen durfde haar in zyn armen te nemen. Overal waren de lichten al uit. Niets be woog zich meer, zelfs de wind sliep. In het Ikkichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning' hebben verleend aan W. J. Sibbes en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten van eene terracottaiabnek in het perceel aan de Prins Hendrikstraat wijk P No. 340, kadastraal bekend sectie E No. 2226 GOUDA, den 11 November 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Telefoon Mo. M2 A D V E It T E N I E N' worden «•epl ratst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letteis worden berekend naai plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. een arme vrouw haar kind van den arm had genomen, om deze gelegenheid te geven, hel brood, dat ze gekregen had, behoorlijk te bergen. „Gij moet uw kleintje beter verzorgen, vrouw," zei ze, medelijdend de bleeke wan gen van het kind «tredend. „Hy heeft van daag nog niets warmi ge had en is ook niet goed." „Zoop Wacht, dan gn ik gauw wat warme melk voor hem halen." Zy gaf het kind aan de moeder, jjlde door de achterdeur in huis en kwam spoedig met een kom dampende melk terug. Ze zette zich op de onderste trede van bet trapje neer, nam den jongen op haar schoot en IU. 1._U._ „Kyk, hoe gretig hy drinktzei ze, en bracht de kom aan zyn lippen. „Kyk, hoe grelip f‘ ze lachte gelukkig. „Hü geniet hoorhjj geniet 1“ „Nu heeft hij genoeg, geef hem maar hier, juffrouw. Ik dank n wel. Wil u hem nog een kus geven?" Greta drukte baar lippen op zyn wangen. „Vaarwel kereltje! Ga maar hier door vrouw." Vriendeljjk knikkend k««k ze beiden na. Toen ze zich omdraaide stond Klauwen voor baar. Hy bad gezien hoe Gretn den kleine gekust had. Wat was hy graag in de plaats van dat knaapje geweest! (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1