BINNENLAND Wintermantels, MOM t'4N DEN GfiMEmRD Stadsnieuws. BEïïRrVAN^EOTTERDAM" Ontvangen AOVi:Kii:\Ti^\ Hij is wer- Handnaaim achine, W. VERMEULEN, In Oostenrijk spreekt men de onrustbarende berichten nit Bosnië en Herzegovina tegen. Luxemburo. In de buitengewone zitting van de Kamer van Afgevaardigden, die gisteren werd ge opend, verklaarde staatsminister Eyschen dat de geesteskrachten van den groothertog zoodanig afnemen, dat het noodig is in het regentschap te voorzien. STATEN-GENEUAAL. T MM K Bi MM MC Mé M MM MC Mi. Vergadering van Dinsdagavond. Indische Begrooting. De beraadslagingen worden voortgezet met een repliek van den heer de Stoers, die, veel ondersr hryvende van 'h ministers rede, zich voornamelijk richt tegen de rede van den heer Lobman, welke hy als opper vlakkig en bloeddorstig kenschetst, en waar tegenover hij de stelling plaatje, dat de zendeling vooruit moet gaan om beschaving te kfengen, zonder te wachten op de bajonet. Ten aanzien van het beleid van don Gou verneur-generaal betoogt spreker dat w^ diens verkeerde oigenschappeu moesten neu- traliseereudat we op Atjeh den goeden weg verloren zijn, en moeten trachten dien terag te vinden en dat we de witte plekken op de kaart, waar we nog geen meester zyib niet moeten trachten te veroveren met het repeteergeweer, zooals tot dusver. Wat de kwalificaties van de brochure van Wekker betroffenmen mocht deze, volgens deo spreker ook wel toepas sen op den assistent-resident van Baders, die in Indragiri getuigen in een strafzaak knevelde, om hen tot spreken te dwingen, om bewezen te krtfgon tegen een officier. Overigens zijn de meeste door Wekker ge signaleerde feiten niet tegengesproken en aan diéns „pamflet" hebben we 't te dan ken dat veel slechte toestanden zijn ont dekt. Gaarne verklaarde spreker nogmaals, dat het leger geen blaam treft omdat zich een aantal schurken in het leger bevinden maar de minister had den legerkommandant, die een bloeddorstig rapport schreef, hier tot de orde moeten roepen, omdat in het vervolg nu ieder officier zich op de uitspraken van den legerkommandant zal beroepen. De heer van Kol, repliceerend, verwijt o. m. den heer van Nispen en den minister, dat zy zich bü de verdediging van den leger kommandant meer manneu van het gezag dan christenen hebben betoond. Spr. resu meert zijn oordoel over Atjeh aldus, dat het bestuur van militairen was geworden een militair bestuurhy ontkent dat Nederland in staat zou zyn de grootsche politiek tegen over de Buitenbezittingen door te voeren, en voorspelt dat binnen enkele jaren wrok en wrevel in die streken zullen opvlammen. De heer van Deventer betoogt, niet prin- cipieol gekant te zyn tegen uitbreiding van onze bestuursbemoeienis in de Buitenbezit tingen, mits met een mild bestuurmet een milde belastingpolitiek en met afschaffing van de beerediensten. Do 'heer Thomson coustateert o. ra., dat Wekker in hoofdzaak volkomen jnist is, en dat die juistheid ook zou zyn gebleken voor een onderzoek door een onpartijdige com missie. Daarby protesteert spr. er tegen dat de minister met naam en toenaam had ge noemd den officier (v. P.), die inlichtingen aan Wekker zou hebben verstrekt, onder meedeeling dat die officier vervolgd werd wegens dubbelen woord, terwyl de waarheid is dat hy wortjt vervolgd wegens een feit in 1905 voorgekomen, en do hoofdgetuige in deze zaak is de rechterhand van "generaal van Daalen, de spion Toekoe Tjoet. De jongen van den luitenant onderhield betrek king met do vrouw van dien spion, en van daar de aanklacht. Maar getuigen hebben verklaard, dut de luitenant nóóit iets on rechtmatigs deed, en in casu een Atjeher eerst neerschoot, toen deze wegliep. Na een korte repliek van den heer Bo- goardt dupliceert de minister, toezeggende overweging of decentralisatie op Sumatra's Westkust mogelyk is, zoomede of amnestie mogelijk is voor hen, die bij het verzet bij de belastinginvoering zijn misleid. Het beeld door Wekker van den toestand gegeven blijft spr. onjuist noemen. Naam en toenaam van den officier, ver volgd wegens dubbelen moord, heeft de minister niet genoemd, doch alleen gevr iagd, toon de heer van Kol dien naam noemde, of men meende dat zulk een officier niet vervolgd moest worden. Uit die vervolging zal overigens de onschuld van den officier kunnen blijken. De algemeene beraadslagingen worden gesloten, en de eerste afdeeling goedgekeurd. Vergadering van Woensdag 11 Nov. De behandeling der Indische begrooting wordt voortgezet. Bij de afdeeling Justitie kritiseeren de heeren van Deventer en van Styrum de regeling van het revisierecbt in Indië, in verband met bet feit, dat 12 inlanders, die in eersten aanlog tot dwangarbeid veroor deeld waren, in revisie den strop kregen, nadat de boogere rechten slechte recht had gedaan op de stukken en geen'nadere mon delinge behandeling, in tegenwoordigheid van de beklaagden, had plaats gehad. Spr. dringt aan op zoo beperkt mogelijke toe passing van de doodstraf. De minister, er op wijzende dat het sys teem als regel stelt revisie op de stukken, tenzij blijkt van verkorting van rechten of van onvolledige instructies, in welke gevallen mondeling debat moest plaats hebben, ver klaart zich echter bereid de aandacht van de Indische Regeering op deze juridische aangelegenheid te vestigen. Wat de doodstraf betreft, in 's ministers oog heeft God aan de overheid de bevoegd heid gegeven en in sommige gevallen den plicht opgelegd om te straffen met den dood. De heer van Kol dringt aan op naasting van de particuliere landerijen, of onteigening vun de heerlijke rechten, om een ein'Je te maken aan het knevelen van den inlander, en de heer van Idsinga op krachtig optreden tegen het toenemen van de rietbranden. De heeren van Deventer en Boogaardt geven onder ,meer verschillende wenken om de animo in het dienstnemen bij bet binnen- landsch bestnur grooter te maken. Laatst genoemde betoogt ook weder dat de Brus- selsche snikerconventie de oprichting van Gouvernements-suikerfabrieken niet in den weg stuat. De minister antwoordt, dat verschillende zaken, verband hondende met verbetering der positie van de ambtenare by het B. B., in studie zyn, zooals een andere overtochts regeling, het verleeneu van studiebeurzen als noodmaatregel, maar dat een en ander veel tijd eiscbt. Aan den heer van Kol deelt de minister mede, dat binnenkort een wetsontwerp te wachten is, waarbij zal blijken dat de par ticuliere landerijen onteigend kunnen worden. De Staten van Gelderland herkozen mr. P. C. Thooft tot lid der Eerste Kamer. Gemengde Berichten. Uit Hoorn meldt men nan de ,N. E. Ct.": Door de langdurige droogte wordt de toe stand in Hoorn en Hollands noorderkwartier, wat betreft het watergebrek, steeds zorg wekkender. Ja. in Hoorn wordt aan de gasfabriek en aan het station water; tegen den prys van 1 cent per emmer beschikbaar gesteld, maar dit neemt niet weg, dat het voor velen een sjouwerig werk is, om van liet eene einde der stad naar het andere te rijden met een vat water. En voor hoe lang P Zoo'n vaatje water beteekent niet veel. Ook brengt het voor sommigen verznira van werk zaamheden mede. Zoodoeode wordt dat wa ter 1 cent per emmertje ten slotte nog duur, want er zijn lieden, die een ruim ge bruik daarvan moeten maken, 't Is juist de burgerij die door haar daaglyksche werk zaamheden en kleine inhoudsmaat der regen- waterbakken het meest door dit gebrek ge troffen wordt. Ook de welputten geven niet meer. Sterk blykt dit deze dagen. Verheugde men zich algemeen over de zeer drukke veemarkt, zoo druk, dat het Groote Noord, Hoorus hoofdstraat, geheel gevuld was met vee,' na afloop kwam men tot de treurige ontdekking, dat de meesten geen water had den om straten en stoepen te reinigen. Ten slotte moest men wel overgaan tot het ge- bruikon van rioolwaterNiet erg bevorder lijk voor de gezondheid, doch nood breekt wetten 1 Dringend, zeer dringend noodig is het, dat spoed wordt gemaakt met de verwezen lijking dor planneu tot aanleg van een drink waterleiding. Men meldt aan de „N. R. Ct.": Te Varseveld, nogal tamelijk van de Prui sische grenzen verwijderd, circuleert geregeld Pruisisch geld, tot ergenis van velen. Een der voornaamste winkeliers heeft het noodig geacht een middel aan te wenden om het circoleeren van vreemd geld te doen ver minderen, door voortaan aan de boeren, die bij hem eieren en boter komen verkoopen, hun waren met Hollandsch geld te betalen tegen den gewonen marktprjjs. Andere win keliers zullen nu moeten volgen. Geheimzinnige nachtelijke bezoeken (Jit een der aanzienlijke huizen in bet Oosterparkkwartter, te Amsterdam, bewoond door een bejaard echtpaar, werden het vorige jaar herhaaldelijk kleine voorwerpen vermist, terwijl ook de provisiekast soms duchtig werd aangesproken. De dienstbode kon daarvoor moeilijk ver dacht wordeu, vooral omdat de omvang van een gebitsafdruk in een homp kaas, op een goeden morgen ontdekt, voldoende aantoonde, dat de eetlust van een manspersoon hier bevrediging had gezocht. De diefstallen duurden voort, totdat men, niet wetende wie anders te verdenken, de dienstbode ontsloeg. Sedert hielden de vermissingen op. Enkele weken geleden echter begon het merkwaar dig spel opnieuw, flesschen melk werden leeg gedronken, hompen kaas verorberdzelfs bleek op een morgen, dat iemand het zich 's nachts gemakkelyk had gemaakt door met zyn slecht gereinigde schoenen op een fap- teail in de eetkamer te gaan liggen. De bejaarde bewoners van de woning ont vingen byna gelijktijdig, met de hervatting der diefstallen 'n anonieme» brief, waarin meegedeeld werd, dat de nienwe dienstbode een vrijer had, dien zy 's nachts door het jousterrain binnen liet, en in de gelegenheid stelde zich tegoed te doen, door hem te voor zien van den sleutel van het baffet. Onmiddellijk w£rd na (wel wat erg laat) de politie gewaarschuwd. Deze heeft eenige nachten gedurende de vorige week in de woning gewaakt, doch zonder dat men iets gewaar werd. Ook is het dienstmeisje iu verhoor genomen, die evenwel opgaf, dat haar vryer, zeeman van beroep, reeds een maand te voren aan boord van een der booten van de N.A.S.M., naar Amerika is vertrokken. Dit bleek onjuist te zyn. De politie, die den naam van den vrijer kent, kan alleen coQstateeren, dat de zeeman spoorloos ver dwenen is. Tot geruststelling van de bejaarde bewoners is gebleken dat de ongevraagde nachtelijke bezoeken thans uitblijven. (Tel.) Het Landbouwbureau te Washington meldt, dat de waarde van de verschillende oogsten in de Ver. Staten thans .geraamd w*brdt ongeveer 8 püt. meer to nullen bedragen dan het vorige jaar en 2.4 pCt. meer dan het gemiddelde der vyf laatste jaren. Op een der groote diamantslijperijen le Amsterdam zyn twee bijna voltooide ronde brilianten ontvreemd, zonder dal het tot- nu-toe gelukt is de bijzonderheden van dezen dieista) vast te stellen. Beide steenen zyn yan zeer znivor wat er en van prachtige blauwwitte kleur, hebben een gewicht van 4 en 8 karaat en vertegenwoordigen een waarde van een paar duizend gulden. Gisteravond ontstond in de pikkery van de asphaltfabriek der firma weduwe Meister in de Wilbelminastraat te Enschedé brand. Het geboaw brandde geheel uit. De brand weer wist de belendende gebouwen te be houden, ook de machinekamer bleef gespaard. Alles was op beurspolis verzekerd. Men schrylt uit Den Bosch Verleden jaar reeds boorde men hier stem men opgaan, pleitende bekorting der car- navalspretbekorting, omdat men wel over tuigd is, dat van eene afschaffing van het carnaval id Den Bosch allerminst sprake kau zyn. Toen is het gebleven by pratendu schyut het, dut men ernstige pogingen zal in het werk stellen om het althans daar heen te leiden dat de gelegenheden tot vermaak en joljjt, hier in den carnavaltyd zoo talryk, verplicht zullen worden om op de carnavalsdagen des nachts om 12 uur te moeten sluiten. Gelijk te denken is, is eene groote meerderheid allesbehalve met dat plannetje ingenomen, en „Ariaon van de Mulder", sprekende nameos die meer derheid, heeft zich naar aanleiding daarvan met een alhier gratis verspreiden open brief tot „Oeteldonks burgervaojer, Peer van den Muggenheuvel" gericht, waarin hy o. m. zegt „Der bruut iet! Ut gaot uit van un aauw geselskap, zoo 'k beur, die de jong keis nie gunne, dat ze er zoo skoon teugen knnne, en óaoram willen ze mar gelek om twaolt ure te bed leggen. Peer, ik wor dit jaor, as God blieft, taa- chetug jaor, en na kom ik nie meer op de springzulder, mer toe men zeuventig toe zei ik er ieiik jaor nog gewist, en as ik den Deinsdaogaovend muug begos te worre dan gonk ik naor huis naor 't wef en dan kreeg ik thuis nog pap mit bestelle en dan mit een werrem buikske naor bed en dan was ik te Woen8dagmerge weer vraag persent. Is ut noaw teageusworrig veraaoderd Als ge vruuger mit in aantree-kortje op de springzulder kwaom, in de berreberg van de Kesino en de liedertAffel, dan kost er weer uit as ge waauw. Meugde der now nie meer uit veur 3 ureP Kék, dor zou ik teu gen zènze motten iederendeen zenne eigen wil laote. Of kannen die ouwe braojers om twelf nar, as ze muug zèn, ut van der eigenzelverS nie verkrjjge om te skeye van 't fist Dan zeg ik, dèt ze vergimmes weinig over der eigen te zeggen hemme. Ik stel daorum veur, laot jong wie jonk is, waant al wè jonk is doet zoo gerre meejen zeg dit al de kels, die boven de zeuventug zèn, er op Deinsdag-aovend om 12 uur uit motte, mèr laot de jong kels krek zoolaang daanse as we 't zen leeve zelvers gedaon hemme. Ik geleuf, dèt 't mit 't oog op de skevielighed ok beoter is waant wor jaagde ze uaer toe? nao twaolve, naor huis zoe ker nie Zeg, Peer, ge kunt at noaw gemakkelik verbieje. Ge het oewen tèd gehad, krèk as de jong wortelkee. Gèf veur de zeuventugers biaauwe aan- tree-kortjes uit, die ze veur op de klep van der pet motten draogen, dan hedde ze 's aovens om 12 uur met Driek Pakaon sebiet uitgezocht. Peer, ik heg 't oew gezeit, ajaus Ariaon van de Mulder". Komplot tegen den konir.g van Bulgarije. Het onderzoek naar aanleiding van de on langs ontdekte samenzwering tegen koning Ferdinand wordt nog steeds voortgezet. Waarsehijnlyk is het een komplot geweest, dat op touw was gezet door anarchistisch- socialistische elemeoten van de groen-San- dauski (den bekenden Macedoniscben revo- lutionnairen leider). Het plan was geweest by de opening van het Sobranié' kunstmatig een algemeene verwarring in het leveu te roepen en dan van de verwarring gebruik te maken om een aanslag op koDing Ferdinand te doen. Het komplot is intusschen tydig door de politie ontdekt; men zegt, tengevolge van verraad. De Bulgaarsche regeering heeft nu ver strekkende maatregelen genomen, om in de toekomst alle verdachte elementen onder streng politietoezicht te stellen. VRIJDAG 30 OCTOBER 1908. (Vervolg.) De heer VingerlingMen moet hier, om een goed oordeel te vellen, goed onder scheiden anders raakt meubel spoor bijs ter. Het tegengaan van het drankmisbruik acht ik in zekeren zin te beboeren tot de zorg voor de openbare gezondheid evenals zy dat doet ten aanzien van woningtoestanden e. d. moet de gemeentelijke overheid ook hare aandacht wyden aan deze zaak, welke ove rigens ook nanw met de zedelijkheid in ver band staat. Elders wordt het dan ook zoo ingezien. Reeds 72 gemeenten van ons land steunen de beweging met een subsidieAm sterdam, 's Gravenhage en Amersfoort staan daarin vooraan. In die gemeenten is men dus niet van gevoelen dat het den gemeen ten niet aangaat. Zoo even heb ik gestemd voor het voor stel betrekkelijk de landbouwtentoonstelling; ik acht dat een nuttige zaak. Wanneer men mij echter vraagt wat grooter volksbelang is. die tentoonstelling dan wel de drankbe strijding, dan zeg ik de drankbestrijding deze heeft veel meer recht op subsidie. Ik geef toe, men is er nog niet algemeen van doordrongen op zich zelve zeer oud, is zij betrekkelijk nog een nieuwe zaak voor de menschen. Om dien volkskanker, gelyk het terecht genoemd wordt, te bestrijden, geven verschillende menschen hun tyd en hun geldlaat de gemeente dat op prys stellen door harerzijds eenig subsidie te geven. Den financieelen toestand der gemeente mag men niet zoo zwaar laten wegen waar het zulk een uitstekenden zaak betreft en men er niet tegen opgezien heeft ten behoeve van de landbouwtentoonstelling f 2000.te voteereo x De heer DessingIk gevoel veel voor bet voorstel van den beer Jongenburger. Ik erken bet bezwaar dat men door dit subsidie toe te staan gevaar loopt van ver schillende andere vereenigingen een verzoek om subsidie te zullen krijgen, maar het geldt hier een uitstekende zaak. Zoo straks heb ben wy steun verleend aan de landbouwten toonstelling ik heb injj daarvoor verklaard maar ik meen dat het belang der drankbe strijding minstens) gelijkgesteld (mag) worden met een tentoonstelling. Het zou mij das zeer aangenaam zyn in dien de Raad zou kunnen medegaan met het denkbeeld aan die 3 vereenigingen eert sabsidie te geven, zy het niet van f 800.— dan tot een lager bedrag. De heer van der ReeWanneer ik *w hoevele gemeenten de drankbestrgdragtyteu- nen dan acht ik het toch niet gemotiveerd maar te zeggenGouda kan er wel buiten. Het steunen van dergelijke vereenigingen acht ik in het belang van onze gemeente. Nu vrees ik dat het voorstel zooals het voor ons ligt evenmin als myne voorstellen een meerderheid zal krijgen. Ik geef daarom den heer Jongenburger in overweging niet f 300.— te vragen maar minder, desnoods slechts f 100.—. Dan heeft het kans om aan genomen te worden. De heer JongenbnrgerM. de V.! Ik wil niet het onderste nit de kan hebben. Na hetgeen de heer van der Ree gezegd heeft dat by onderscheidene leden stenn schijnt te vinden heb ik de eer mijn voorstel in dier voege te wijzigen, dat een sabsidie van f 150.— verleend worde. Tevens doe ik nogmaals een beroep op B. en W., of zij thans bereid zjjn mijn voor stel over te nemen. De heer VergeerM. de V.Ik ben het volkomen eens met den heer van Galen dat als wij maar subsidies bljjven verleenen, spoedig deo bodem der gemeeotekae taliën zien. Geven wy bet aan de eene vereeni- ging dan moeten wg bet ook aan de andere geven. Wij kunnen geen uitzondering maken voor de drankbestrijding. Ik gevoel trou wens niets voor die geheel-onihouders-ver- eenigingen zy maken van de menschen maar oude dames. De lieer NederhorstOfschoon ik zeer waardeer het streven van deze vereenigin gen, ben ik door het gesprokene niet over tuigd dat wy dit sabsidie moeten losslaan. Ook hier moet het particulier initiatief flink vóótgaan. Ik wil gaarne medewerking ver leenen maar ik kan er in geen geval voor z(jo geld uit de gemeentekas te geven, tenzy er tydelykzeer groote behoefte aan zou zyn, en dat heb ik niet bemerkt, ook niet aan de hWen,* die ik i/t verband met deze zaak by my gffhad heb. De heer PrinceIk zal tegen het amen dement stemmen. Mee schermt na wel met den steun aan de landbouwtentoonstelling verleend, maar dat is geheel iets andera. Een tentoonstelling komt slechts eenmaal in de 10, 20 jaren voor, maar een sabsidie aan dezejvereenigingen zal elk jaar terugkomen en de begrooting drukken. De heer VingerlingIk ben overtuigd dat het de roeping der overheid is mede te werken tot bestrijding van het drankmisbruik en desnoods het drankgebruik geheel te ver bieden, gelyk in verschillende Stalen van Noord-Amerika en in enkele provincies van Zweden en Noorwegen reeds het geval is. Daaruit blykt dat men zich daar bewust is van de roeping der overheid om ook in deze zaak op te treden; ik had dan ook gaarne gewild dat men zich ook hier meer vai» die roeping bewust gevoelde, door zy bet ma ar geringen steun te verleenen. Ik zou wel gaarne zien dat men de zaak meer van principieel standpunt beschouwde. Evenals de overheid ijvert voor verbetering van de openbare gezondheid en van de wo ningtoestanden, ligt het ook op haren weg bare aandacht aan deze zaak te wyden en uien beschonwe het niet als een klein dou ceurtje aan een vereeniging, welke er geen recht op heeft en ijvert voor een zaak, die zoo weinig belang inboezemt. De heer van Eyk: Ik blijf uit principieel oogpunt «bezwaar maken tegen bet geven van de sabsidie. De heer Vingerling wil over do zaak een principieel debat houden, maar daarmede zouden wy in eeu Raadsvergadering niet gereed komen. Laten wy daarvoor eens een afzonderlijke vergadering houden dan kan nen wy de principieel» quaestie uitvechten. Stel eens, dat bet Leger des Heil», dat over de geheele wereld verspreid is en veel goed doet, het volgeud jaar ook eens om sabsidie komt De heer JongenburgerDat is een geheel andere zaak, dat is een kerkelijke richting. De heer van Eyk: Als kerkelijke richting kan men bet Leger des Heils niet beschon- wen; het vraagt by haar goede werk niet naar richting. De heer Muylwyk Ik zal voor het amen dement van den heer Jongenburger stemmen omdat mjjn opinie is, dat hetgeen wij hier aan uitgeven, bezuinigen aan uitgaven ,vooy de politie. Te Londen erkent het bestnnr der politie dat men dank zy het werken van de stadszending bonderden agenten mihder noodig heeft. Het geld, aan deze zaak be steed, zal zeer gunstig werken op de zeden van ons volk en dat moet natuurlijk weder invloed hebben op de kosten der politie. De beraadslaging wordt gesloten. Het amendement van den heer Jongen burger komt in stemming en wordt met 9 tegen 7 stemmen aangenomen. Voor Remmen de heeren van der Torren, Knuttel, Bokhoven, Jongenburger, van der Ree, de Jong, Vingerling, Dessing en Muyl wyk. Tegen stemmen de heeren van Iterson, Vergeer, Prince, van Eyk, Herman, van Ga len en Nederhorst. De VoorzitterIk stel voor dat deze nieuwe post zal worden bestreden uit on voorzien. Aldus wordt besloten. De volgns. 205— 213 worden achtereen volgens zonder beraadslaging en zonder hoof delijke stemming aangenomen. Beraadslaging over volgn. 214 luidende Kosten van andere buitengewone werken, die uit buitengewone ontvangsten bestreden mogen worden, te weten Stichting van een Ziekenhuis en andere met de nalatenschap van wijlen Mej. J. A. van Iterson in verband staande uitgaven 1 250000.-. De heer VergeerM. de V.In de af- deelingen is de wenschelykheid uitgesproken de Krngerlaan op volle breedte (15 M.) te brengen en geheel te bestraten. Tot mijn genoegen heb ik uit de Memorie van Ant woord gezien dat B. en W. voornemens zijn te dezer zake aan den Raad uitgewerkte voorstellen te doen. Ik zal thans op deze zaak niet ingaan maar wensch alleen beleefd te verzoeken met het oog op de meer dan gewone werkloosheid, waarvoor men dezen winter vreest, of B. en W. vóór den winter met die voorstellen zonden kannen komen, zoodat het ook zon kannen dienen als werk verschaffing. De VoorzitterIk za! het denkbeeld van den heer Vergeer overbrengen aan B. en W. De beraadslaging wordt gesloten en volgn. 214 zonder hoofdelijke stemming aangeoo- men. Inkomsten. De volgn. 1 15 worden achtereenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Beraadslaging over volgn. 16, Jnidènde „Marktgelden, wik-, weeg- en nieetgelden f 12000." De heer van Eyk Het doet my genoegen dat ik, waar heden middag zoovele uitgaven zyu toegestaan, thans in de gelegenheid ben der gemeente een nieuwe inkomst te be zorgen. Ik wilde vragen of het geen tyd wordt marktgeld le gaan heffen voor de paarden markt; ik bedoel niet de voorjaarsmarkt of do Novembermarkt, maar de groote paar denmarkt. Wy kunnen gerust 25 cents hef fen zoader de markt te schaden. De paar denmarkt heeft een goeden naam en er zal geen paarcf minder om komen. Ik heb er wel eens over gesproken met den voorzitter der Rollandsche Maatschappij van Landbouw en met ons medelid, den heer van der Torren, maar beiden zyn overtuigd dat heffing van marktgeld de markt volstrekt niet zal schaden. Ik vraag dus B. en W. of zy deze Zaak ic overweging willen nemen en of wy een voorstel van ben in deze richting kunnen verwachten. De VoorzitterIk kan antwoorden dat deze zaak door B. en W. ten vsrige jard overwogen is maar het college voelde niet veel voor do heffing van marktgeld voorde paardenmarkt, eensdeels omdat het niet zeker wus dat de markt er niet door zou geschaad worden anderdeels omdat aan de inning bezwaren verbonden zyn en de opbrengst uit den aard der zaak niet belangrijk zou zyn. Ik wil de zaak nogmaals bij B. en W. tor sprake brengen maar het zou misschien de voorkeur verdienen indien de heer van Eyk zelf een voorstel deed om de verorde ning op de markt in zyn geest te wijzigen. De beer van Eyk De onkosten, nan de door my bedoelde heffing verbonden kannen toch geen bezwaar opleveren, want do on kosten moeten toch gemaakt worden en toe zicht is er ook. Ik kan niet inzien waarom het zulke uitgaven zou medebrengen. De inning van het marktgeld kau men aan één persoon opdragon te Utrecht kan men slechts langs 1 zydö op de markt komen zoo zal men hier kunnen zeggen men mag alleen langs de Kleiwegspoort binnen. Men heeft dan slechts 1 persoon noodig voor de inning. Wat de ontvangsten betreft, er wordt ge zegd dat er ongeveer 1000—1400 paarden worden aangevoerd. Stelt men het veilig heidshalve op 1000, dan beteekent dat een ontvangst van f 250.— aan marktgeld. Ik zou gaarne zien dat een dergelijk voor stel van B. en W. uitging. De Voorzitter: Ik zal het denkbeeld nog eens ter sprake brengen. De- beraadslaging wordt gesloten en volgn. 16 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De volgnrs. 17 en 18 worden achtereen volgens zonder beraadslaging en zonder hoof- delyke stemming aangenomen. Beraadslaging over volgn. 19, luidende „Ontvangsten ter zake van de Gasfabriek f 30320.—, waarby tevens aan de orde komt De begrooling der inkomsten en uitgaven der gemeente-gasfabriek over het dienstjaar 1909. UITGAVEN, De volgnrs. 10—15 worden achtereenvol gens zonder beraadslaging en zonder hoof delijke stemmiug aangenomen. Beraadslaging over volgn. 16, leidende „Gebouwen, machines, buisleidingeu enz. f 14000.-". De heer van GalenDoor de Commissie voor de gasfabriek was deze post booger geraamd dan verleden jaar om de volgende reden. Volgens besluit dezer vergadering is aan geschaft een Raumkühler. De commissie meende de kosten daarvan te bestrijden uit de gewone middelen van de begrooting van 1908, voor zoover dat mogelyk was, on een gedeelte te brengen ten laste van dit volg nummer der begrooting van 1909. Nu is ait de rekening der gasfabriek gebleken dat de kosten van den RaamkÜhler geheel ait de begrootiug van 1908 kunneu komen. Vandaar dat de commissie in overweging geeft dit volgnummer met f 1000.— te ver minderen, zoodat de begrooting der gasfa briek zal sluiten met een batig saldo van f 1000.—. (Wordt vervolgd.) GOUDA, 12 November 1908. Z. Exc. de Commissaris der Koningin be zocht heden onze gemeente. Ten 11 uur werd op het Raadhuis audiëntie verleend aan velschillende heeren, o. a. bet College ven B. en W.den Commissaris van Politie, den Kantonrechter, den Griffier van het Kan tongerecht, den Gemeente-Ontvanger, den Gemeente-Bouwmeester. Ten half 12 werd naar de St. Janskerk gereden om de restauratie in oogenschouw te nemen. Ten 2 uur werd bezocht de Koninkljjko Stoomwasschery en Chemische Wasschery van de firma Daalmans Co., de Chemische Wasscherjj werd vandaag voor een jaar in werking gesteld. Daarna werd nog bezocht de R. K. Jongensschool op de Spieringstraat en het iq aanbouw zynde vau Iterson-Ziekon- huis. ZExc' vertrok ten. 4.27 met de trein naar Den Haag. De tentoonstelling der Maggi producten. die naar onze lezers weten Maandag ên Dinsdag gehouden werd, in de zaak van den heer Crebas, heeft nu gisteren en heden plaats bjj den jmer L. v. Beek op den Langen Tiendeweg. Deze beide dagen werd ook nu de tentoonstelling zeer druk bezocht en van de gelegenheid om Maggi-producten te proeven niet minder druk gebruik gemaakt. De beide dames, die daar bezig wpren met het 'bereiden van allerlei soepen, en van bouillon kwamen, we zouden haast zeggen, handen te kort om aan alle annvragen te voldoen. Vun Maggi's producten zullen velen met recht zeggen, onbekend maakt onbemind, want algemeen hoorden we „dat smaakt toch wel goed". Op allerlei gebied is er te krygen, zoowel wat gewone soep betreft als op het gebied van meer pikante. Ook do bouillon in blokjes of gekorreld let» het aroma dat dient tol het smakelijker maken van sausen, vleosch, of soep voldoet uitstekend. Wie in een „ommezien tyd iets verwarmend» wil gebruiken, zonder veel omslag van het klaarmaken, moet heslist van Maggi gebruik maken. Wy twijfelen niet of de afname van Maggi's producten zal in Gouda grooter worden dan nu 'het geval was. SPORT. Zon lag a.s. zal Olympia I een voetbal- wedstryd spelen tegen Amstel uit Amsterdam op het torrein uun den Rotterdamschen dyk. Olympia II speelt tegen Voorwaarts I te Schoonhoven, terwyl Olympia III tegen Voorwaarts II zal uitkomen. marktberichten. Gouda, 12 November i«,o8. GRANEN Vaster, i Tarwe: Zeeuwsche 9.15 a 9.50. mindere dito 8.75 a 9.Afwijkende 8.25 i 8.70. Polder 6 25 ;i f f1.75 Rogge Zeeuwschc 7.25 a 7.50. Pokier 6 25 ii 60. Buitcnlandeche per 70 kilo é.25 a 6.60. Gersa: Winter 5.50 a ƒ610. Zomer 1 /-.— a Chevalier 7.15 a 7.60. Buitenl. voergerst per 65 kilo 4 60 a 5.50. Haver per hectoliter 4 a 4 30 Per 100 kilo J 7.65 a 850. Hennepzaad: Buitenlandsche per 50 K.1I0 6.75 a 7.25 Kanariezaail 8.— a 9.— Kar wij zaad per 50 Kilo a Koolzaad: d/ per Hectoliter. Erwten: Kookerwten 1125 a 11.75. Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 7.25 a 7.75. Boonenbruine Boonen, 11.35 4 12.—, Witie boonen 12 50 a 13,50 Paarden boonen 7 7.25, Duiven boonen 8.4/825. Mais per 100 Kilo: Amurikaansche Mixed 8.4 8.5 Kleine ronde 8.25 4/8 50. Vermarkt. Melkvee, goede aanvoer, handel en p ijzen traag. Vette varkens, goede Aanvoer, handel vlug, ao 4 aj'/g ct. per halt K.G. Biggen voor Engeland, redel. aanvoer, handel matig, 18 4 19 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel matig, 0.85 4 1.30 per week. Vette Schapen,aanvoer, handel geen beteekenis, 4 Lammeren, goede aanvoer, handel zeer traag, 15.— 4 19.—. Nuchtere Kalveren, redel. aanvQcr, handel vrij wel, 9.4 ia. Graskalveren goede aanvoer, handel flauw f 45 4 70.—. Kokkalveren 94 16 Kaaa, aangevoerd 72 partijen, handel zeer vlug. ie kWal. a8.— 4/29 50, 2de kwal. 25. 4 27 Zwaardere 28.a 31.— Noordhollandsche a Boter 950 stukken van llt KG. Handel vlug Goeboter 1.40 4 1.50. Weiboter 1,35 4 1.30 WOENSDAG 11 NOV. L.K. H.K Stoatilf.eumoen. Nederland. Certif. Ned. Werk. Heboid 275 Portugal. Oblig. Tabaksmonu- polieleening (500—5000 fr.) 4' 95"/# Rentelooze certif. f 6 -- Oblig. 3e Serie fr. 500 3 58' t Bulgarije. Oblig' Tabakslee- ning 1902 5 - Hypothee. Staatsl. 1892 6 90fc/„ Rusland. Iwang Dombr. Obli gaties *7» 90'/» Azie. Japan Obligation 1899 4 80 Columbia. Geconsolideerde Buitenlandscbe Schold. O 1000 P. 8 44 Venezuela. Dipl. Schuld 1905 3 43* Hypotheek- Banken Pandb. Rotterd. Hypb. 3'/, 95»/ Pandb. Standaard Hypb. 4% 99»/, - Pdbr. Sted Hypb.'sGrav. 4', 100»/.— Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 98", Pandb Westlandsche Hypb. 4 98 Pandb. Zoid-Holl. Hypb. 4 96 Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4 V, 100 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 93 Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 41/. Pandb. Bataafsche Hypb. 4 97 Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 97Vt Pandb. Hollandscbe Hypb. 4 92 Pandb. Nationale Hypb. 4 100 Scheepvaart- Ataaterhappijeiè. Oblig. L. Smit en Co. Sleep dienst 4*/, 100 PrtmieUféiingen, Beluik. Stad Antwerpen 18872 97' g - Diver ten. Laan v. Meerdervoort My. tot expl. van Oblig, 1902 4 96'/, dn NOUVEAUTÉS in COSTUMES TAILLEURS, JAPONSTOK- EEN', BLOUSEN, PELTERIJEN bik., lego» du meest coecurreorende pry zee. VERSCHEIDENHEID. Naar uit Brussel aan de ,'s H. Ct." ge- meldt wordt, heeft Maandag de 38-jarige Hollandscbe mynwerker Schumaker, te Vaux- sous-Chèvremont by een hevigen twist zyn vrouw, do 44-jarige Anna Ha mes, met een dolk doodgestoken. Na zyn misdaad gepleegd te hebben, nam de moordenaar de vlucht, doch hfi werd spoedig door do politie gear resteerd. Aanranding. Zondag werd in de trum de lieer A., uit St. Filipsland, door een aan tal, men zegt zes of zeven, onverlaten aan- gevallen en deerlyk mishandeld. Gelukkig was de train spoedig aan het station te Steenbergen, zoodnt hy er uit wist te komen, met achterlating van zyn hoed. Zyn kloeren waren verscheurd en vuil, en zyn gelaat was geheel bebloed. Van het geval is proces verbaal opgemaakt. (D. v. N.) B u r g e r 1 tj k e stand. GEBOREN 10 Nov. Jan-ouders P. G. Teekens en C. Hunik. 11. Pieternella Jo hanna. ouders J. van der Kreke en P. J. Jongerhold. -Mohannes Wilhelmus Wy'nun- dus, ouders A. Sclioond. rwoerd en W. M. Bruyn. 12. Maria Anlonia, ouders J W. Kurvers en M. van Engelen Catliarina, ouders C. van der Kraats en A. la Grand. Barbaru, ouders J. Wassidg en J. E. Schriek. OVERLEDEN: 10 Nov. M. Vonk, wed. T. Terlonw 77 j. A. van Wyk, wed J. Heisterberg, 70 j. U. C. W. Blok 11 ra. H. van der Laak, 8 w. GEHUWD 11 Nov, A. de Jong en C. K -mp. C. JS'ieveld en M. A. Nieuwveld. «G. van Gudshoorn en J. N. Sterk. Ree u wijk. GEBOREN Trijntje, ouders R. Buitenhuis en G. Dykstra. Ahazuëms, ouders A. Wilschut en G. Blanken. OVERLEDEN K. Moraal, wed. J. Boer, 67 j. kelyk hagelnieuw, zoo uit de kist, met prachtige luxe afslnilkast hoogarm, voor 9fl Gulden, b(j Hoogstraat 78, ROTTERDAM Telefoon 5263. Inrichting »oor reparatie. Oprnioiing van prachtige Splinternieuwe DAMESTRAPNAAIMACHINES 'vohr «pot- pr(i«.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2