Wintermantels, IflHT Onnavolgbaar BINNENLAND Rechtzaken. Stadsnieuws. BEURS VAR ROTTERDAM Ontvangen Veemarkt te Rotterdam ADVBIITENT1KN Vereeniging »ARME!MZ0ltG« Geneeskundigs Gymnastiek en Mfssage- D. VAN DUUREN, Ha! die Ma-! Handnaaimachine, W. VERMEULEN, houderes voor groothertog Wilhelm, benoemd tot regentes, zoolang de groothertog halton staat zal zijn te regeeren. Balkan-Staten. De Turksch-BalgaarBche onderhandelingen schieten uiterst slecht op, Turkije gaat voort met veïdeeling van oorlogsmateriaal en verplaatsing van troepen. Het heet, dat hier en daar de Grieksche Christenen in Tnrkije zich wapenen. Berichten uit Albanië doen zien, dat de Albar.eezen in geen geval een afstand van grondgebied aan Servië zullen goedkeuren. Het aantal Albaneezen, dat de wapens kan voeren, bedraagt 100.000. Overal is geld ingezameld voor een eventueel optreden. Perzie. Er komen hoe langer hoe ongunstiger be richten uit Zuid-Perzië. De handel staat stil en er hebben wanordelijkheden plaats inge volge de weigering der bevolking belastingen te betalen. In Teheran zelf kwam het tot een botsing van kozakken en een menigte, dje protesteerde tegen het advies der hooge geestelijken, het parlement niet bijeen te roepen. STATEN-GENERAAL. V IT K K MM K JU A M MC ft. Voordracht Hooge Raad. Ljjst van aanbeveling van zes candidaten, door den Hoogen Raad aan de Tweede Ka mer ingezonden, teneinde daarop te kunnen acht slaan bij het maken der nominatie voor de vacature van eene raadsheerplaats, ont- st tan door de benoeming van den raadsheer inr. A. Ph, Th. Eyssell, tot president. 1. Mr. J. A. A. Bosch, raadsheer in het gerechtshof te 's Hertogenbosch. 2. Mr. B. C. J. Loder, advocaat te Rot terdam. 3. Mr. A. Fentener van Vlissingen, raads heer in het gerechtshof te Amsterdam. i< Mr. A. M. Pleyte, advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam. 5. Mr. R. A. Fo'ckema, raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden. 6. Mr. A. O. H. Tellegeü, vice-president der arrondissementsrechtbank te Rotterdam. Naar wij vernemen, zullen de soldijen van onderofficieren en minderen, met ingang van 1 Januari 1909, eenmaal per week en wel l op Zaterdag worden uitbetaald. Hiermede zal dan aan een lang gekoes- terden wensch in het leger voldaan en tevens grooter regelmatigheid in de uitbetaling en vereenvoudiging van administratie verkregen worden. (N. A. Ct.) Gemengde Berichten. In de gevangenis te Turnen, in Rusland, vond men, verborgen in een cel, waar 2 ge vangenen waren opgesloten, een kistje met valsche roebels, een blikken doosje met een gipsachtig poeder, verscheidene fleschjes met vloeistoffen waarvan ,de aard nog niet is vastgesteld, een stalen/ vorm ter grootte van een roebel en 4 stukken wit metaal. De ge vangenen -bek en d en (fedelyk, dat zy 's nachts valsch geld maakten en dat zij werkten voor rekening vanden gevangenis-inspecteur, die hun de noodige materialen verschafte en die hnn voor eiken roebel dien zij maakten, een kopeke, dat is 1 pCt., betaalde. Russische officieren, vooral als ze dronken zijn schijnen woeste heeren te zyn. In de afgeloopen week heeft zich eeu geval voor gedaan, dat zeer treurige gevolgen heeft gehad. Twee broers Kowalenski, een offi cier en een page (adellijke kadet), let wel zoons van een senator, kwamen in dronken toestand met een chanffenr van een automo biel in twist. De officier trok natuurlijk dadelijk zijn revolver en schoot er op los, trof by ongeluk een koetsier, die een eind verder op zijn bok zat en met do zaak niet bet minste te maken had, doodelijk Maar er moesten nog meer slachtoffers vallen. Niet minder dan drie menschen, die den officier wilden ontwapenen, o. a. ook een poiitie-agent, werden zwaar gewond. De woesteling werd eindelijk ontwapend en op de wacht gebracht. De page schijnt niet geschoten te hebben, maar heeft wel de po gingen tot ontwapening van zyn broor ver hinderd. Naar men weet, staat België by onze autoriteiten slecht aangeschreven wegens de onvoldoende zorg daar te lande tegen besmettolyke ziekten. Met name is bet een voortdurend gevaar voor invoer van de bouds- dolheid. Het stijgende aantal gevallen dier ge vreesde ziekte heeft nu sedert maanden ook de Belgische regeeriug beziggehouden, die echter te kampero had niet alleen met de beschermers en beschermsters van dieren, maar ook en vooral met de jagers. Minister Helleputtc hoeft nu, na een na der onderzoek, een nieuw reglement ont worpen, overeenkomstig het advies der Aca demie van Geneeskunde. In hoofdzaak komt dit hierop neer, dat, afgescheiden van de thans nog van kracht zijnde maatregelen, de minister het recht verkrijgt om in ernstige gevallen het dra gen vhn een muilkorf verplicht te stellen binnen een desnoods zeer uitgestrekten king, door hem persoonlijk te bopalen en om, ten einde zoo mogelijk het zich voort planten der hondsdolheid reeds van den beginne te stuiten, het dragen van 'den muilkorf zelfs in het gansche land voor te schrijven. Men meldt uit Haarlem Hoewel de personen, die aan de Polygrahpli het werk hebben gestaakt, voorgoed zijn uitgesloten door de directie en zy dus geen kans fileer hebben om daar aan den arbeid te komen, gaan zij nog steeds door met het posten van het personeel, dat aan den ar beid is gebl ven en is het voor dat perso neel beslist noodzakelijk zich door de politie te laten begeleiden naar en van»de fabriek, wanneer zy tenminste zonder al te veel over last die fabriek willen bereiken. En heel vaak hebben zy ook de hulp vau de politie in te roepen, wanneer zij Zondags of in de week 's avonds zich op straat dur ven wagen. Van al het molest hun aangedaan, wordt nauwkeurig aanteekening gehouden, om te zjjner tijd te dienen. Dat posten geschiedt niet alleen met de werklieden, die te Haar lem wonen, doch eveneens met <!e personen die van Amsterdam naar hier komen om te arbeiden. En het is nu al zoover gekomen, dat de Amsterdamsche recherche de electrische tram by Sloterdijk opwacht, om vandaar uit de werklieden te begeleiden, totdat zij veilig hun buizen hebben bereikt. Wanneer werklieden uit Haarlem te Am sterdam komen en zij Worden opgemerkt door chemiegrafen, dan veroorzaken die een oploopje, en zoo is 't op 3l October gebeurd, f dat drie werklieden hebben moeten vluchten in het politiebureau aan den Singel, vandaar een tram hebben moeten nemen naar bet Haarlemmerplein, vervolgens de paardentram naar .Sloterdijk, om daar eindelijk in de electrische tram naar Haarlem te kunnen stappen. Dit is echter liet ergerlijkste feit nog niet, maar aan de Polygraaph wordt arbeid verricht door den zoon van een dia mantbewerker uit Amsterdam en nu heeft die Ya(io'') die ook al gepost werd, vanwege de A. D. W. B. op 11 November j.l. een officieel schrijven van dien bond ontvhngen, om op den 12den November te verschijnen voor het bondsbestuur. Hij heeft daaraan voldaan en hem wérd toen gelast zijn zoon onmiddellijk het werk te doen neerleggen. Werd daaraan geen gevolg gegeven, dan zou de Bond genood zaakt zyn tegen hem op te treden met de maatregelen onthouden van wei^c, zoowel voor hem als zyn kioderen, door hem en zyn gezin te posten en door den broeder vant den jongen niet toe te laten tot het doen van examen. Het gevolg van deze aanzeg ging is geweest, dat de jongen zyn betrek king heeft moeten opzeggen, daar hy als minderjarige aan de bevelen van zyn vader heeft te voldoen ea dat hij Zaterdag voor het laatst aan het werk is geweest aon do Polygraaph. In den laatston tyd werden herhaaldelijk gouden ringen en andere kostbare sieraden vermist in dA artistenkleedkamer van den Koninklijken schouwburg te 's-Gravenhage. Dezer dagen waren weder eenige ringen ontvreemd, zonder dat men kon vermoeden, wie de dader was. Een der leden van den troep der Fransche Opera had namelijk, na zich voor zyn rol verkleed te hebben, de rin gen in een der zakken van zijn paotalon ge borgen en toen hy weder in de kleedkamer terugkwam, waren de ringen verdwenen. Aangifte b(j do politie volgde; hot -mocht aau 4e recherche gelukken, de gestolen voor werpen op te sporen en in beslag te nemen bij een winkelier, aan wien ze door den dief te koop waren aaugeboden. Kort daarna slaagde men er in, de hand te leggen op den vermoedelyken dader, een korist van de Fransche opeaa. Hij werd, na verhoor door dé politie, ter beschikkig van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht, i Het bestuur van de cooperative productie- en verbrüikBvereeniging „Excelsior" te Leea- warden heeft, naar aanleiding van de actie der bakkerspatroons tegen het wetsontwerp in zake de afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf, aan den minister van landbouw, nijverheid en handel een adres gezonden, waarin het mededeelt, dat in de bakkerij van genoemde coöperatie, van hun oprichting in 1898 af, geen nachtarbeid wordt verricht en de Zondagsrust is ingevoerd dat het daarvan nooit de nadeelige gevolgen heeft ondervondendat het ledental steeds is toegenomen en de zaak een jaarlykschen orazot heeft van f 60,000 tot f 65,000; dat in tijden van normale meel prijzen een jaar- lyksche winst wordt gemaakt van ongeveer f 4000dat de arbeidsweek van bet perso neel is beneden de 63 uur en de loonen on geveer 25 pCt. zijn boven het gemiddelde van het ter plaatse betaalde loon in het bakkorbedi yf. Het bestuur schryft het verzet van som mige broodfabrikanton in do allereerste plaats toe aan hot gebruik van minderwaardige grondstoffen en in onwil uf tijdelijke onmacht om meer personeel te werk te stellen. Men verzuekt ons het volgende op te nemen De firma W. J. van Hoogstraten, Boek handel, Noordeinde 98 te 's Gravenhage, is bezig met de samenstelling van een gids van (k in Nederland bestaande muziek-, zang-, en dilletanton-tooneelvereenigingen. In dit werk zullen gratis worden opgenomen alle bovenstaande vereenigingen in Nederland. De vereenigingen die in dit werkje wen- schen te worden opgenomen, zenden daartoe franco-opgaven van naam der Vereeniging, doel en zetel, benovens de namen met voor letters van den Voorzitter, den Secretaris en den Penningmeester met hunne woon plaatsen. Een ondo dame te Naterrc, die algemeen bekend stond zeer gierig te zyn, bewaarde haar spaardnit (getrouw in een matras. In die matras zat een scheur, en toen de oude dame voor het venster haar raattas uit klopte, klopte zij met de stof oek de bank biljetten de lpcht in, Die bankbiljetten vlo gen her ot* der en werden door den wind in een goot gewaaid. Een voerman kwajn voorby et za& die papieren daar liggen. Hy raapte ze op, bekeek ze eens goed, begreep, dat er in onzen nachteren tyd geen schatten in een goot liggen, wilde niet bet slachtof fer van een flauwe grap zyn, verscheurde de papieren en deze kwamen toen weer in de goot terecht. Twee voddenrapers zagen het gevalletje, gingen gootwaarts en staken de biljetten in hun zak. Sindsdien leefden zy boven hun stand. Politie kreeg achter docht. De „diefstal" kwam uit, en de twee voddenrapers werden elk tot enkele maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat zy het gevondene nfet aan do rechthebbonde hadden terugbezorgd. Turfbriketten. Met het oog op het groote nut, dat een doelmatig gebruik nan de uitgestrekte veengronden, welke in ver schillende landen worden aangetroffen, kan afwerpen, kan het van belang zijn, de aan dacht te vestigen op het prbcéde-Ékenberg, schrijft consul-generaal Maas te Londen in „Handelsberichten". In 1903 werd door dr. Martin Ekenberg te Stockholm in Groot-Brittannië patent genomen op de door hem hem uitgevonden methode tot het vervaardigen van turfbriket ten. (Eenige gegevens betreffende deze me thode liggen voor Nederlaridsche belang stellenden aan de afdceling Handel ter in zage, waar tevens briketten, vervaardigd volgens het procédé-Ekenberg, bezichtigd kunnen worden.) De productiekosten waren tot dusver zóó hoog, dat het product niet met steenkolen Ion concurneeren. Naar be weerd wordt, zou zulks tegenwoordig wèl mogelyk zyn doordat verschillende verbete ringen in het procédé zijn aangebracht. Onderhandelingen zouden reeds worden ge voerd, ten-einde de vervaardiging van turf briketten in verschillende landen ter hand te nemen. Dat turf meer en meer de aandacht trekt, moge blyken uifr een nitgaaf van de „Board of Agriculture and Fisheries", getiteld „The utilization of peat lands", waarin, behalve de uit turf vervaardigde artikelen, ook het in cultuur brengen van veengronden wordt besproken. De mijnramp in Westfalen. Van redding der 300 mijnwerkers, die zich dood of levend in de „Radbod" bevin den, is helaas geen sprake meer. Men beperkt zich nog steeds om het vuur te vermeesteren, maar dat is nog niet ge- lukl- Daarom wordt voortgegaan met dam men op te werpen. De toestand in de mijn wordt hoe langer zoo gevaarlijker, daar de brand telkens nieawe ontploffingen veroor zaakt. Zoo is het dynamiet, in een der mijngangen aanwezig, ontbrand. De gasont ploffingen hadden plaats van Donderdag avond 9 uur, Vrijdagmorgen om 5 uur en om half 11. In schacht II wordt het blus- schingswerk zeer bemoeilijkt door de ver giftige dampen, die er opstijgen. Het peil- glas wyst aan, dat de drukking in de mijn vóór 't ongeluk 80 mM. wasdaarna steeg hij plotseling tot 115 mM. en zakte toen, tot onder nul. De geredde steenhouwer Pinkawa gaf het volgende relaas over het ongelnk. By de derde schacht werkend, hoorde ik 's mor gens tegen vieren een ontzettenden knal. Heete damp sloeg me in 't gezicht. Overal rondom me barstten met hevig gekraak de mijnwanden. De eerste ontploffing sloeg mij de lamp uit de hand. Ik en myn ka meradon redden ons langs de waterleiding buizen van de derde schacht; daar vonden wij de eerste zwaar-gewonden, We droegen zoo snel dit ons in dat vreeselijk oogen-, blik gelukte, de verongelukten naar de lift" en lieten ons onder het geknal van talrijke ontploffingen, omhoog hyschen. De oorzaak van de rjimp wordt in som mige lezingen geweten aan nalatigheid. Zoo spreekt men er van, dat het dynamiet in de mijngangen niet voldoende geïsoleerd lag. Het sluiten van de branddeuren en schachtopeningen ter verstikking van het vuur, had plaats onder laid gejammer van de wanhopige familieleden der nog bene den zynde slachtoffers, daar hiermee hun vonnis geveld was. In het geheele kolen bekken heerscht opgewondenheid onder do mijnwerkers. In Bochum werd een verga dering gehouden, waarin de misstanden by den mynarbeid werden gebrandmerkt. Overal hoort men ontevreden gemor over de slechte toestanden, die elders beter moe ten zyn. In de straten verzamelen zich de vrouwen, die de mynbestuurders openlijk moordenaars noemen. Ook de pers is onte vreden over de bonding van de beheerders, die de journalisten weigeren te woord te staan. Voorloopig wordt het bedrijf ingeperkt. Over 8 dagen hoopt men echter het vuur gebluscht en de dooden opgehaald te heb ben. Hun totaal aantal zal vermoedelijk 360 beloopen. De dpodstryd van de onge- lukkigen zal, naar de mijnarbeiders verze keren, niet smartelijk zijn geweest. Ook de ingenieurs meenet», dat de slacht offers tijdens de ontploffing gedood zyn door den hevigen luchtdruk, die daarvan !t gevolg zijn. Do geheime Bergrat Hük, de regeerings-. vertegenwoordiger, heeft meegedeeld, dat, volgens zyn meening, do reusachtige brand onder den grond niet dan na twee of drie weken uitgewoed zal zyn, wanneer de mijn mat onder water gezet wordt. De pompen, die anders geregeld het opstijgende grond water uithoozen, moeten nu stilgezet worden, waardoor 't water in de mijngangen hooger wordt en .eindelijk 't vuur bluscht. Voors hands heeft men de mijntoegangen met h tut, leem en mest dichtgemaakt. Onder de betuigingen van deelneming is er een van den keizer, luidende „Met diepe treurnis heb ik uw (hoofdingenieur Kr&raer) bericht van de zware ramp in de steenkolen groeve Hövel gelezen. Moge het den ver- eenigden pogingen gelokken de zich nog in de mijn bevindende wakkere bergwerkers te redden. Ik draag n op den |achtergebleven bloedverwanten der ongelukkige slachtoffers dezer katastrofe en aac de gewonden mijn hartelijke deelnoming te betuigen. Wilhelm I. R.* President Fallières zond een telegram, van rouw aan den keizer. Verder kwamen te Hamm telegrammen van von Biilow en den Transchen raijnwerkersbond. Het Berlynsche gemeentebestunr heeft f 6000 toegestaan voor de achtergeblevenen. De Keulsche bladen hebben een inzameling geopend, waarvoor reeds voor een bedrag van f 14.400 is geteekend. De weduwen krygen van staatwege f 48 per maand en 20 pCt. van 't loon van den verongelukte voor elk kind tot diens 18e leveusjaar. Prins Eitel-Fritz, de tweede zoon van den keizer, heeft een bezoek gebracht aan de myn „Radbod". Aan een telegram van den berichtgever van de „N. R. Ct.", ontleenen we daarover nog het volgende :h Dan opeens door de doodeljjke stilte, die de regen slechts scandeerde, klonk, reppend auto-getoeter. En uit de duisternis stoven de auto's snorrend aan. De politie drong de menigte terug. Dan even gekuch, maar van den weg flitsten de felle lantaarnlichten. Zoodra de slanke gestalte van den prins in de witte garde-uniform met de roude kraag zichtbaar werd, voor het smalle kan toordeurtje, zyn fijne knapengelaat onder den zilveren helm, ontstond een gemompel. En terwijl Eitel-Fritz even de dringende massa aanziet, huilen en krijten, vloeken en gillen de verknepen kreten woest los. De rampzalige vrouwenstemmen, de schor wilde mannengeluiden tot een jammerende opstandigheid, een brullend beklag zoo schrikkelijk schrijnende, dat ik het nooit meer zal kannen vergeten. Als de prins, van gevolg en autoriteiten vergezeld, in het werkkantoortje verdwe nen is, duurt het jammerend hoongeklaag, het buitenzinnig gebrul onverminderd voort. Het geroep van de Polen, die het als waan zinnig uitschreiden, overstemt eerst. Maar nu ga ik hun kreten verstaan. Ik zie vrouwen als witte furies zich op wringen in het witte licht, en met gebalde vuisten huilen zyDe lijken van onze man nen en zonen liggen onder de aarderedt ze dan tochWy hebben er allen lij ken liggenTwee mannen heb ik in de mijn verloren, den eerste en nu hem 1 Dan gaat hun gil in een jammerlijk snik ken over. Wy verlangen arbeitersschutz I roept een man. Och Gottl Och Gottl sten- nen de vrouwenEr zijn mannen, die hun leed in een roes verdronken hebben. Hun verwezen gelal klinkt er afgrijselijk door het wilde gejoelOnze kameraden zyn er in Er wordt niets om te redden ge daan De gendarmen kommandeeren en sassen; zijn machteloos tegen het gedrang. Ze hebben de schacht toegestopt om hen te verstikkenWy weuschen ons recht I Dan komt een der heeren van 's prinsen gevolg in 't portaal, wil de ontdane menigte toespreken, maar zjj brallen over zyn rede heen. Om de puffende, walmende auto's dringen zij heen, beklimmen treden en wie len de regen plast er overheen, maar zy merken het niet, en eischen nu dat de zwar te rouwvlag zal worden uitgestoken Die Schwarze Fahna heraasDie Schwarze Fahne Als na een afwezigheid van een half uur de prins weer verschijnt en als hy nog even in de menigte blijft, zwelt het gejammer weer aan. Dan puffen de auto's naar Hamm terugde rampzaligen, die hun vertwijfe ling uitgegild hebben, blijven stom achter op het zwarte rayngebied, 600 meters boven de lijken hunner mannen, geliefden, vaders eq zonen. Op den aardednisteren, slikkerigen weg, om dit te gaan seinen, ontmoet ik steeds bonkende wagens met ijzeren buizen, en oen dronken mijnwerker joeltMorgen früh werden die Kameraden in der Erde ver- soffen Tusschen autisemietische en joodsche stu denten te Weenen is zoo hevig gevochten, dat de leuningen van de trap voor de hoo- geschool zijn ingedrukt en talrijke studenten op straat zyn Meer dan 20 mu zenzonen zyn door stokslagen vry gewond en in het tegenovl linis ging liet toe, als druk hadden do doctoren binden en toonaai»;» der aanleiding was, dat de denten niet wilden toelat» sche studiegenooten Iint< dragen f r gelegen koffie- n hospitaal, zoo et met. het ver- Inden. De nietige isemietische stu- dot hunne jood- en bonte petten De Zeister moordaaak. Het Gerechtshof te Amsterdam deed Za terdag ten aanhoore van een talryk publiek, dat zoowel op de publieke tribune als op de gereserveerde tribune had plaats genomen, uitspraak in de zaak van den te Zeist op Zaterdag 16 November 1907 gepleegden moord op den jeugdigen kantoorlooper Hen drik Drost. Dd. 7 Juni veroordeelde de Rechtbank te Utrecht de beklaagden als volgt lo. Hendrik van Vaalen, 31 jaar, bier- huishouder, wegens moord, tot 12 jaren ge vangenisstraf 2o. Teunis van Ee, 28 jaar, zonder beroep, wegens moord, tot 20 jaren gevangenisstraf; 3o. Hendrikus Kors, 30 jaar, melksljjter, wegens medeplichtigheid aan diefstal, voor afgegaan door geweld, tot 6 jaren gevange nisstraf 4o. Johannes Overhorst, 36 jaar, loop knecht, wegens medeplichtigheid aan diefstal, voorafgegaan door geweld, en heling, tot 8 jaren gevangenisstraf, voor allen met aftrek der preventieve hechtenis. Het O. M. by de Rechtbank eischte tegen Van Vaalan 20 jaar, tegen Van Ee levens lang, tegen^Kors en Overhorst ieder 10 jaar en 8 maanden. De advocaat-generaal b(j het Hof requireerde tegen Van Vaalen en Van Ee leder levenslang, tegen Korst en Overhorst ieder 10 jaar en 8 maanden gevangenisstraf, met aftrek van 8 maanden preventieve hechtenis. De uitspraak van het Hof werd niet vooraf aan de beklaagden medegedeeld. Da delijk werd met het lezen van het zeer lange arrest aangevangen Het vonnis der Ütrechtsche Rpchtb^nk werd wegens een vormgebrek vei Opnieuw rechtdoende, verklaar Van Vaalen en Van Ee schuldig aan moe en veroordeelde Van Vaalen tot 20 jaren Van Ee tot levenslange gevangenii Kors werd schuldig verklaard aaj en veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. Overhorst werd schuldig verklaard aan medeplichtigheid van diefstal dóór twee ver- eenigde personen, door het opsjettelyk ver schaffen van inlichtingen tot hel plegen van het feit, en aan heling en veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf. Van de straffen, aan Kors en\Overhorst opgelegd werd 8 maanden preventieve hechtenis afgetrokken. SPORT. Gisteren speelde Olympial een voetbal- wedstrijd tegen Amstel uit Amsterdam op het terrein aan den Rotterdamscheo dyk. Olympia won met 2—1. De wedstrijden van Olympia II en III in Schoonhoven konden wegens het afgekeurde terrein niet doorgaan. GOUDA, 16 November 1908. Aan de Raadsleden zyn de volgende inge komen stukken toegezonden Gouda, 10 November 1908. Door den heer M. G. Begeer, stoffeerder alhier, wordt by zyn hiernevens gevoegd verzoekschrift het recht van nitgang en overpad gqvraagd op de achter zyn perceel aan do Turfmarkt, kadastraal bekend in Sectie B, nr. 339, gelegen gedoleerde zyl der Gemeente kadastrale Sectie B, nr. 1967, uitkomende in de Lange Dwarsstraat. De Commissie van bjjstand in het beheer der Gemeente-werken heeft geen bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek. Ook by ons College bestaat hiertegen geene be denking. Wy hebben mitsdien de eer U voor te stellen aan den heer M. G. Begeer voor noemd, ten behoeve van zyn perceel kadas traal bekend gemeente Gouda in Sectie B, no. 339, op de 'gewone voorwaarden het recht van uitgang en overpad te verleenen op de gerioleerde zyl der Gemeente Kadas trale Sectie B, nr. 1967, tegen betaling eener jaarlyksche retributie van f 0.50, ingaande 1 December a.s. Gouda, 18 November 190è. In verband met voorgekomen feiten achten wy aanvulling van de Bouw- en Woning verordening voor deze gemeente op enkele punten noodig. Tegen die aanvullingen bestaat, blijkens haar hierbij overgelegd schrijven van 23 October j.l. No. 47 B, by de Gezondheids commissie geen bezwaar. Wy hebben mitsdien de eer den Raad hierbij eene door ons ontworpen Verorde ning tot wijziging der Bouw- en Woning verordening voor deze gemeente ter vaststel ling aan te bieden by do vaststelling behoort bovenvermeld adviqs der Gezondheidscom missie te worden aangehaald. De Commissie voor de Strafverordeningen ONTWERP-VERORDENING tot wijziging van de Bonw- en Woningverordening voor de gemeente Gouda. Eenig Artikel. In de Bouw- en Woningverordening voor de gemeente Gouda, vastgesteld den 5 Juni 1903 en afgekondigd den 27en dier maand, worden de volgende wijzigingen aangebracht I. aan art. 68 wordt als laatste lid toe gevoegd de volgende zinsnede „By het gebruik van kalkzandsteen moet „deze steen twee dagen, daags en onraid- „delyk voor het metselen telkens overvloedig „met water bespoten of begoten worden". II. aan art. 103 wordt een tweede lid toegevoegd, luidende „De schoorsteenen en schoorsteenpijpen, „belendende aan een nieuw opgericht of een „verhoogd wordend geboaw, moeten door den „eigenaar van dat geboaw op zoodanige „wijze worden opgetrokken, als Burgemeester „en Wethouders noodig oordeelen; de eigenaar „van het gebouw, waartoe de belendende „sóhoorsteenen en schoorsteenpijpen behooren, „mag het optrekken daarvan niet beletten". III. aan het Vierde Hoofdstuk wordt, komende na art. 127, toegevoegd een nieuw art. 127a, luidende „Schoorsteenen en rookkanalen moeten „ten minste eenmaal 's jaars 'en voorts zoodra „Burgemeester en Wethouders dit noodig „oórdeelen, door of van wege de bewoners „worden geveegd en van roet ontdaan." IV. In artikel 130 wordt in plaats van „en 127" gelezen „127 en 127a". V. in artikel 149 wordt in de zinsnede, aanvangende met de woorden „met hechte nis van ten hoogste „zes dagen of geldboete „van ten hoogste vjjf en twintig gulden", achter het nummer 127 gevoegd het unmmer 127a. Zaterdagmiddag werd door de politie ge arresteerd een persoon, die by den heer Vin gerling nit de gang een jas had ontvreemd en nit een woning aan de Winterdijk een dames-mantel. De tweede medeplichtige is op den loop gegaan. De aangehoudene is heden morgen naar Rotterdam overgebracht. In den nacht van Zondag op Maandag heeft men van den stuurman der „Haarlem mermeer", terwijl die in zyn hangmat sliep een bedrag van f 4.— nit zyn portemonnaie gestolen, Gisteren gaf 't R. K, Jougens-Tooceel- En8emble haar 3e uitvoering in 't Bonds- gebonw aan de Westhaven. Evenals de vorige keeren was de zaal weer stampvol. No. 1 van 't Programma was „De Jood in de val", een komisch stak, waarin vooral Levi Schrapenburg (M. T.) en v. Diggelen (F. do J.) uitblonken. Ook Koudyzer ^sge dokter was leak. ïggeler (N. T.; korporaal een heel bataljon verslagen bad, eenig was. Z'n huisknecht Doris was ook heel goed. Ten slotte nog 2 komische duo's, nl. „Pro fessor Mopper en z'n knecht" en „Thijs de Vischboer voor den Commissaris". We raden iedereen aan eens een vol gende uitvoering van dit aardige Ensemble te gaan bijwonen. Hedenmorgen word ten bnreele van den garnizoens-commandaut aanbesteed de leve ring van het benoodigde spek voor het gar nizoen alhier. Ingeschreven werd door Gerookt Pekel A. Lagerenberg, Gonda ft).60 f 0.62 A. Snijders Zn., Amsterdam - 0.599 - 0.599 G. C. Bruijnel, Gonda -0.567 -0.567 C. J. Bruynel, - 0.538 - 0.538 Bij K. B. zyn benoemd mei ingang van 28 Nov. tot bnrgemeester dÜt gemeente Am- merstol J. A. A. Wilkens, secretaris dier gemeente1 Dec. tot burgemeester der ge meente Oudewater A. L. Wichers, secretaris dier gemeente. Door de afgevaardigden van de afdeelingen Waddinxveen, Reeuwyk er. Gouda e. o. der Zuid-Hollandscbe IJsvereeniging is tot dis trictscommissaris van district 10 gekozen voor den winter 1908/1909 Dr. S. S. Hoogstra, alhier. Het district 10 omvat de afdeelingen Waddinxveen, Gouda en Reeuwyk, alsmede Haastrecht en Moordrecht, wanneer deze zich aansluiten by de Z. H. IJ. V. Na de pauze kregen we nog „De twee bedienden of 't Spook te middernacht", waarin vooral v. Heldenzin ,(J. B.) met z'n stopwoord dat h(j met 10 totóaten en één ZATERDAG 14 NOV. L.K. H.K. Staat»!eentti qen Nederland. Certif. Ned. Werk. Scbnld 2% 75 Portugal. Üblig. Tabaksmono- polieleening (500—5000 fr.) 41 95s/« 4 Reutelooze certif. f 6. Hjblig. 3e Serie fr. 500 3 58» Bul0A®Jl Oblig' Tabaksfee- ning 'i902 5 93s/8 Hypothee. Staatsl. 1892 6 96*/g Rusland. Iwang Dombr. Obli- gatieu 41/, 90'/4 Azie. Japan Obligatien 1899 4 80 Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schuld. O. 1000 P. 3 44 Venezuela. Dipl. Schuld 1905 3 4368 Hypotheek-Banken Pandb. Rotterd. Hypb. 31/, 958/8 Pandb. Standaard Hypb. 4'/f 99*/a - Pdbr. Sted Hypb.'sGrav, 41 s 100 Pandb. Ütrechtsche Hypb. 4 98, Pandb. Westlandsche Hypb. 4 98 I» Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 96 Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/, 100 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 93 Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 41/, Pandb. Bataafsche Hypb. 4 97 Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 971/» Pandb. Hollandsche Hypb. 4 92 Pandb. Nationale Hypb. 4 100 Scheepvaart- M aatschappijen Oblig. L. Smit en Co Sleep dienst 4l/a 100 Premieleeningen Belqie. Stad Antwerpen 18872 97'/, - Diversen. Laan v. Meerdervoort My. tot expl. van Oblig. 1902 4 961/, de NOUVEAUTÉS in COSTUMES TAILLEURS, JAPONSTOF- FEN, BLOUSEN, PELTERIJEN enz., tegen de meest conenrreerende prijzen. MA/vms y VERSCHEIDENHEID. Vermoedelijk door bet sleepen van een anker van een voorbijvarend tjalkschip zijn by de spoorbrug te Vlissingen de in het kanaal liggende zinker van do duinwaterlei ding benevens een particuliere telephoonka- bel defect geraakt. Bij een door een'duiker ingesteld onder zoek is gebleken dat zoowel de/linker als de kabel moeten vernieuw^ worden. Maandag 16 November 1908. Vette ossen en koeien goeden aanvoer, prijzen waren voor iste kwaliteit 34, ae 3 a en ae a 7 ct per halt KG. Vette kalveren redel. aanvoer iste kwaliteit a8, ae 35 en 3e aa ct. per half KG. Vette varkens goeden aanvoerrste kw. 33'/, ade kw. aa, 3de kw. 18 cent per half K G. Schapen en lammeren goed aangevoerd. Handel voor alles stug, tot lagere prijzen, schapen en lammeren slecht. Afdecling IIHOKKEN HUIS. ROZENDAAL HOEK PARADIJS GOUDA Deze inrichting stelt zich ten doel om oude, gebruikte en overtollige huishoudelijke voorwerpen welke ookzoo veel noodig te repareeren, enO|oofdzakelyk aan ininge- goeden voor gowloope prijzen te verkoopen. De daarop behaalde Winst komt geheel ten Soede aan de neutrale Vereeniging tAr- tnenxorg". Met zeer gunstig resultaat wordt door ondergetekende behandeld: raggegr. verkr., lichaamsmjsvornu, bewegingsstoorn., ver stuikingen,NÜerverrekkingen, enz., vetzucht, rheumatiek, Ischias, rug- en lendenpijnen, verstopping, enz. enz. KATTENSINGEL Q 143. chine, voor 19 Guldenzoo nit de kist, hagel splinternieuw, boogarm met prachtige luxe afsluitkast, bjj Hoogstraat 78, ROTTERDAM. Telefoon 6263. Inrichting voor reparatie. Splinternieuwe DAMESTRAPNAAIMACHINES voor spot prijs. Ook verkrijgbaar bjj T. MAASLAND, Schoenmaker, Karnemelksloot 369, Gouda. Men kan het teerste weefsel met Sunlight veilig wasschen. Wit goed wordt witter, en gekleurd goed wordt levendiger van klenr, zoo dra Sunlight slechts gebruikt wordt. Als zachte zeep of andere wasch- middelen Uw goed boschadigen en de kleuren hebben doen verschieten, denk dan eens aan het woord Sunlight. zpn tbans door nieuw gevonden toepassingen onze In olieverf ffeteMUlerdu Por tretten Pelulnre- Itogaert». Zjj geven kracht en diepte, die namakers niet knnnen bereiken. Men overtuige zich, geen imitatie voor de echte te ontvangen. Geïll. Prijscourant met een aantal onge vraagde getuigschriften gratis op aanvraag. Boxtel. B. BOOAEBJS Jb Co. Agent voor GOUDA Firma A. QUANT, Kunsthandel, Kleiweg, bji wien inojjellen te bezichtigen zijn.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2