BINNENLAND Wintermantels, ,J3T Stadsnieuws. sport! Ontvangen Mvmxs,£üri/dr Vereenlglng »AIU1E\Z0K(1« bestuur zich verplicht de grensbevolking te beschermen, door versterking der in Bosnië en Herzogewina garnizoen houdende troepen. Tevens is aan Servië een ultimatum ver zonden, waarin wordt aangedrongen op anarchie en waarin tevens wordt verzocht de krijgstoerustingen te staken. Wanneer de gevraagde waarborgen niet gegeven mochten worden, zou de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering deze oorlogszuchtige agitatie be- Bchouwen als een ernstige inbreuk op hare waardigheid. Het oproepen der reservisten van het 15e legerkorps heeft aan dit ultimatum grooten nadruk verleend. Het Servische antwoord op deze beide maatregelen zyn nog niet bekend. Uit Simla wordt aan de Eugelsche bladen gemeld, dat belangrijke maatregelen met het oog op de oproerige beweging in indië in overweging zijn. De onderkoning heeft de heeren Adamson en Richards, leden van den Supreme Council, en den secretaris-generaal van binnenland8che zaken, tot een conferentie uitgenoodigd, om wettelijke maatregelen tegen politieke misdadigers te bespreken. De geheele Eugelsch lndische pers, de Europeesche gemeenschap, en alle loyale inlanders zijn het er over eens, dat het noodzakelijk is, dat de uutofiteiten in staat worden gesteld met kracht tegen anarchis ten en moordenaars op te treden. Leden van het Indisch congres hebben te Calcutta vergaderd en zijn overeengekomen op het te Madras te houden congres moties voor te stellen, betreffende zelfregeering, de boycot-beweging en nationale opvoeding. De Bengalis kregen den raad in grooten getale naar Madras te gaan, om de aan neming der moties te verzekeren. Te Dacca zijn twee studenten in hechtenis genomen, beschuldigd van moord op een anderen student. De Deccar Moslem League heeft te Poona een vergadering gehouden, waar een motie werd aangenomen, verontwaardiging uit sprekend over den aanslag op deu gouver neur van Bengalen, sir Andrew Eraser, en strenge maatregelen vragende tegen het anarchisme. V erspreide Berichten Frankrijk. De bisschop van Quimper is tot 300 francs boete veroordeeld, omdat hij een onder zijn naam gehunrd huis aan nonnen tor beschik king had gesteld, die daar een vroeger door hen gebonden school, doch die op grond van de wet op de congregaties gesloten was, op nieuw hadden geopend. De bestuurbare ballon „Wille de Paris" is wegens een motordefect op een ongelegen plaats moeten landen en heeft nogal wat schade aan telegraafdraden enz. aangericht. Düitschland. Tusschen MUhlheim en Offenbach zijn twee patronen tusschen de rails gevonden. Vol gens sommige bladen zou de keizerlijke trein eenige uren na het vinden gepasseerd moe ten zijn. Naar verluidt, zal de Frankfurter doctor Paul Ehrlich, te zamen met Iljia Metschni- kow in Parijs, dit jaar deu Nobelprijs voor geneeskunde krijgen. STATEN-GEN EK A AL. 'f' IT K JK UK K J n ii li Vergadering van Woensdag 18 Nov. Staatsbegrooting. Algemeen debat. De heer Borgesius dringt aan op opne ming van het verbod van sterkedrank in de bestekken voor de werken der Regeering. Spr., hierna de politiek van 't Kabinet be sprekende, ziet uit de memorie van ant woord, dat het Kabinet terugkeert naar de antithese-politiek, die «aan 1901 tot 190o zooveel kwaad stichtte, ofschoon nog altijd geldt de uitspraak der kiezers in 1905, en zulks terwijl dit Kabinet bij zijn optreden het voorstelde alsof 't alleen ter wille der defensie belangen de Regeering had aan vaard. Is er thans frontverandering P Vun den heer Heemskerk had spr. niet verwacht, dat hij de antithese op den voor grond zou schuiven, wijl deze reeds een maal had betoogd, dat de strijd tusschen links en rechts de sociale en defensie-poli tiek in den weg staat. Ook verwonderde het spr., dat mannen als de ministers van Marine, Oorlog en Buitenlandsche Zaken, die vooropstelling der antithese niet hebben tegengehouden. Voor de praktijk is de antithese geheel onbruikbaar, zij dient slechts voor de pro paganda, en zal ten slotte ook daarvoor niet meer deogon, zoodat dan een andere partij- formatie mogelijk wordt. Spr. had van de Regeering con niteenzetting van het prak tisch beleid gewenscht, doch behoorlijk git- sluitsel inzake Grondwetsherziening en kies recht, dat spr. zeer uitgebreid wenscht, wordt der Kamer onthouden. De Regeering geeft niet den indrgje dat het haar ernst is roet de arbeidswetgeving, die spr. wenschtzoowel voor bescherming van de veiligheid van den arbeider^ de in perking van den arbeidsduur als ten op zichte van ziekte-, ongevallen-, iuvaliditeits- en werkloosheidsverzekering. Het verheugt spr. dat de minister fan Financiën het niet op de Openbaring be rustend stelsel van zyn voorganger heeft overgenomen. Na de memorie van antwoord zal de mi nister Heemskerk zeker geen beroep meer willen doen op het politiek vertrouwen der linkerzijde. De heer van Dedem acht onwaarschijnlijk, at dr. Knyper in het Kabinet zbu plaats nemen. Als dat gebeurde zou het geheele Kabinet uit eikair vallen (luid gelach). Des niettemin verdient de Regeering lol voor haar homogeniteitsverklaiing Spr. treedt i vervolgens iu financieels beschouwingen. Spr. betoogt, dat in belastingverhooging geen heil moet gezocht worden om den slech ten financieelen toestand te verbeteren, doch dat dit bereikt moet worden door betrach ting van zuinigheid. Beter dan opcenten acht spr. uitgifte van schatkistpromessen. De heer Tydeman zet in hoofdzaak niteen dat na de Regeeringsverklaring waarmee het Kabinet optrad, en die een hoogst gun- stigeu indruk maakte en deed verwachten dat er rnstig in 'a lands belang zal kannen gearbeid worden, ejn kentering in de poli tieke gedragslijn van het Kabinet is gekomen, welke reden tot ongerustheid geeft. Daarom zijn nadere ophelderingen noodig, daar meq duidelijk moet weten wat men aan dit Kabinet heeft. Ten opzichte van de Grondwetsherziening is spr. met de Regeering eens, dat kiesrecht hervorming noodig is, en dat deze Grondwets herziening zal meebrengen, die trouwehs op zichzelve reeds noodzakelijk en urgent is, ten einde de troonsopvolging afdoende te regelen, en de zittingsduur der Tweede Kamer te verlengen, terwijl de oplossing van het vraagstuk van het vrouwenkiesrecht, schoon nog niet ryp, door de Grondwet niet mag belemmerd worden. Spr. heeft echter geen sympathie voor het organisch kiesrecht der antirevolutionairen, dat slechts een schijn brengt. Wèl vindt hij dat een organisch'kies- recht de basis moet zijn voor de toekomstige samenstelling van de Eerste Kamer. Spr. vereenigt zich ten volle met' het zegenrijk beginsel der Ongevallenwet, doch acht herziening tot opruiming der fouten van de grootste urgentie. Uit de memorie van antwoord van den minister van Land bouw blijkt, dat het Duitsche stelsel, waar mee spr. zich hoe langer hoe minder kan vereenigen, in eere blijft bij de sociale wet geving; overigens zijn 's ministers meedee- lingen zeer onduidelijkzoo bv. weet spr. niet, of slechts de loonarbeiders, in vasten dienst, van de verzekeringswetten zullen profiteeren. Spr. denkt zich een stelsel van vrijwillige verzekering met aanmoediging en steun uit de Staatskas, en vraagt of de minister zulks geheel onaannemelijk acht. Ten opzichte der flnancieele plannen, waarschuwt spr. er tegen, dat de Reg^er'rog door blijvende* middelen een tijdelijk tekort wil dekken. Het complex der belastingwet ten is noodig voor de kosten van sociale wetten. Op tariefsverhooging wenscht spr. niet te rekenen tot versterking der middelen. De heer Troelstra constateert dat de soc.ale wetgeving, door de concurrentie der partijen, thans geheel in de verdrukking is geraakt. De antithese is weer te voorschijn ge bracht, niet om dr. Knyper tevreden te stellen, maar omdat men voor de verkiezin» gen in 1909 niets anders heeft. In den breeds licht spr. toe dat de antithese geen politiek richtsnoer biedt en dat de woorden 6mtren| de christelijke beginselen als holle frazed moeten worden beschouwd. Iutusscheo is spr. het eens met de heer Tydeman, dat gezorgd moet worden dat het Kabinet geen meerderheid verwerve. Spr. stelt tegenover de antithese, die door de burgerlijke par tijen wordt gepredikt, de antithese tusschen kapitaal en arbeid. Spr. zou het reeds toe juichen wanneer de verkiezingsstrijd tusschen conservatieven en demokraten zou gaan. Van elke party wil spr. het goede op sociaal gebied aanvaarden, zonder dat daarbij een compromis met eenige party noodig Neemt de Regeering de honding van den minister van Justitie ten opzichte der ach- terstandsontwerpen voor haar rekehing Spr. zou met versterking der machtspositie der Eerste Kamer het algemeen kiesrecht niet willen koopen. Spr. dringt op behandeling van het^ door de sociaal-demokraten voorgestelde wetsont werp tot grondwetsherziening aan. PROVINCIALE STATEN. Znid-Holland. Gedep. Staten hebben voorgesteld om, met wijziging van den betrekkelyken begrootings- post, aan de stichting Het geneeskundig ge sticht voor krankzinnigen Oud-Rozenburg tel leen tt* verstrekken een bedrag van f 18.500 voor buitengewone voorzieningen, tegen een rente van 4 pet., onder voorbehoud de aflos sing te regelen bij g 'legenheid van den ver koop van het stadsgedeelte. Voorgesteld is dat de provincie zich voor den tjjd van drie jaren zal belasten met het onderhond der haven van Stellendam de werken van den aanlegsteiger door het ryk ten behoevp van den veerdienst Middelharnis- Hellevoetsluis gemaakt mits de gemeente jaarlyks f 1400 bijdrage en het ryk zich be reid verklare de helft te betalen van hetgeen de onderhoudskosten meer zullen boloopen dan evengeraelde bydrage. Eene aanvulling van het politiereglement voor de Gouwe (betrekkelijk het vervoer van gesleept wordende vaartuigen en van gelijke strekking als voor het kanaal Rijn-Schio is gemaakt) is aan Prov. Staten voorgesteld, in afwachting van een meer algomeene her ziening van het reglement. Afwijzend is gepraeadviseerd op het ver zoek om financieelen steun van de provincie voor den aanleg van een tramverbinding tusschen Oostvoorne en Rockanje, omdat aan deze lyn geen algemeen verkeersbelang van beteekenis is verbonden, en omdat zy zelfs de exploitatiekosten uiet kan dekken. De commissie ad hoc, die haar werkzaam heden na de zomerzitting heeft voortgezet, heeft rapport uitgebracht omtrent den toe stand der zeeweringen van het eiland Flak- kee. Zy verklaart dat die zeeweringen ii: een hoogst bedenkelijken toestand verkee- ren, dat het nemen van maatregelen ter voorziening dringend noodig is en dat zy daarom reeds na elk voorstel moet ontraden dat tot vertraging zou kunnen leiden. Alleen door de oprichting van oen waterschap kan een bevredigend resultaat worden bereikt en de commissie stelt de gewijzigde aanneming van het desbetreffend voorstel van G. S. voor. De chef vanhet Militaire Huis en de grootmeesters van het Huis van H. M. de Koningin berichten, dat Hare Majesteit, dezen winter verhinderd zijnde officiaele audiënties te verleenen, heeft gelieven te bepalen, dat de dames, die aan II. M. de Koningin-Moeder zullen worden voorgesteld, gerekend zullen worden insgelyks aan H. M. de Koningin te '$yn voorgesteld, en dat de heeren, die aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden voor gesteld zullen worden of Z. K. H. zullen hebben verzocht hunnen dank voor eenige verleende onderscheidingen aan H. M. de Koningin over te brengen, insgelyks zullen gerekend worden aan H. M. zelve te zyn voorgesteld of hunnen dank persoonlyk aan H. M. te hebben betuigd. Alle audiëntie-aanvragen by H. M. de Koningin zullen vóór 15 December worden ingewacht, wat de dames belreft by mevr. Groeninx van Zoelen, Lange Voorhout 10, en wat de heeren betreft by den adjudant van dienst Paleis Noordeinde, met inacht neming voor heeren officieren van hetgeen daaromtrent vroeger is voorgeschreven. De minister van justitie heeft een tweede Nota van inlichtingen aan de Tweede Kamer ingezonden betreffende de beweerde mishan deling door de politie te Papendrecht. liet onderzoek is thans geëindigd en de minister acht nu het oogenblik gekomen om een zoo uitvoerig mogelyk overzicht van de uitkomsten van dit onderzoek te geven. De geschiedenis der zaak, zegt de minister, mag als bekend beschouwd worden. Na deze vooropstelling volgt een overzicht van het geen ten aanzien van ieder der bedoelde klachten voor den rechter-commissaris, belast met de instructie van strafzaken by*de arrond.- rechtbank te Dordrecht, door de getuigen is verklaard. Deze getuigenverklaringen hemen achttien pagina's druks in beslag. De per sonen die beweren mishandeld te zyn, blijven by hunne verklaringen by de vroegere be handeling der zaak afgelegd en eveneens de betrokken veld wachters. $ratrent de beweerde mishandeling van Hendrik Garstlagen is nog een afzonderlijk onderzoek ingesteld en wel door het hooren van andere deskundigen, aangaande de vermoedelyke oorzaak van de verwondingen, welke by Garsthagen zyn waargenomen. Voorts door hef herhalen der proef aan gaande het kannen hooren io de arrestan ten-kamer van hetgeen daarboven voorvalt voorts door het alsnog hooren van Garst hagen, omtrent de bepaalde voorstelling die hy tenslotte geeft van de mishandeling en eindelyk door het bepaaldelyk hooren ook van den verdachte de Mey. Nadat de verschillende getuigen een be schrijving hadden gegeVen van de wonde op Garsthagen's neus, verklaarden de beklaagden op een desbetreffende vraag op den dag der beweerde mishandeling geen ring aan hun vinger te hebben gedragen. Getuige Garst hagen hield vol geslagen te zyn met den vuist op den nens, niet naast maar altyd op den neus. Uit het rapport der deskundigen bleek, dat de uitwendige ontvelling scherpe randen had, torwyl alleen vlak by de wond een bloedblaar wasdat er kneuzing van het neusbeen is geweest, terwyl de huid van den neus en van het gelaat op geen enkele plaats dan op het plekje midden op den neus teekenen van kneuzingen vertoonde en de geueesheeren kwamen tot de conclusie, dat de verwonding zeer onwaarschijnlijk het gevolg is geweest van vele slagen met een ongewapende vuist en dat het hun veel waar- schynlyker voorkomt, dat de verwonding het gevolg was van een val met don neus tegeu een deurpost. Ook werd, gelyk boven gezegd, een on derzoek iygesteld naar hetgeen gehoord had kunnen worden in de arrestantenkamer en daarbij bleek, dat men in het arrestanten lokaal wel kon hooren dat er geschreeuwd werd, maar dat absoluut de stem van wie er schreeuwde, niet te onderscheiden was. Op verschillende wijzen werd een proef ge nomen, steeds met hetzelfde resultaat. De Minister meent te mogen vertrouwen, dat hy door het geven van de uitvoerige inlichtin gen aan zyne in de Tweede Kamer gedane toezegging heeft voldaan. Ten einde de meest mogelijke onpartijdigheid te betrachten, heeft de minister by de Nota gevoegd alle be scheiden betreffende het onderzoek, welke voor overlegging vatbaar zyn, zoomede de briefwisseling over deze zaak gevoerd. Hulde wordt gebracht door den minister aan den rechter-commissaris mr. van Rhede van der Kloot, voor zyne toewijding in deze zaak. Nederland en Venezuela. De Berlynsche correspondent van de N. Ct. schryft dd. 17 November: Naar aanleiding van het bericht, dat de Venezolaausche regeering het baron Vou Seckondorf onmogelyk heeft gemaakt zich langs telegraflschen weg in verbinding te stellen met de Nederlandsche Regeering, heb ik hier op het ministerie van Buiten landsche Zaken inlichtingen gevraagd. Daar wist men officieel nog niets van het geval, ook niet door het uitblijven bv. van hier verwachte telegrammen. Men hield het be richt echter voor zeer waarschynlyk en had deze daad zelfs verwacht als antwoord op den maatregel der Nederlandsche Regee ring, om hót verbod van wapennitvoer naar Castro's gebied op te heffen. Gemeng-de Berichten. Het drievoudig ontslag. In overleg met het comité van zes is thans door den Amsterdamscheu Bond van gemeen teambtenaren aan de Koningin een adres gezonden, waarin H. M. eerbiedig verzocht wordt vernieting onder toepassing van art. 153 der Gemeentewet van het beslait van B. en W. van Amsterdam, waarby de ge meente ambtenaren A. Barik?, Z. Gulden en G. L. A. Smit Jr. uit den gemeentedienst zyn ontslagen. Het besluit van B. en W. in verband met de motiveering daarvan is volgens adressanten in stryd met de wet, althans met het algemeen belang, te weten: le met de rechtsbeginselen, die de verhouding tusschen ambtenaar en gemeentebestuur be- heerschen en met het algemeen belang, dat de huldiging dier beginselen vordert2e met de rechtelijke aansprakelijkheid wegens het openbaar inaken van gedachten of gevoelens door de drukpers. De gronden voor een en ander worden in een aan het request ge hechte memorie van toelichting nader ont wikkeld. Een ongeluk by een geluk. Rosa Tirona, een keukenmeid in Rome, had het geluk, in de loterij den prys van 400,000 lire te win nen. Maar dat geluk heeft een ongeluk tot nasleep gehad. Door een onbescheidenheid van den collecteur werd haar naam bekend, en toen kwam de politie er achter, dat zy de zelfde Rosa Tirona was, die nog twee jaar gevangenisstraf had te ondergaan. En nu zal Rosa nog twee lange jaren moeten wachten, voordat ze van haar rijkdom zal kunnen genieten. Te Oranjewoud en omstreken hebben de boeren veel last van het vele wild, dat de veldvruchten opeet en waartegen de akkers niet zyn te beveiligen. Men heeft het met afrastering wel geprobeerd, maar wil deze afdoende zyn, dan wordt ze veel te duur. Waar het jachtrecht op die landerijen aan een paar personen behoort, wordt er weinig jacht op dit wild gemaakt, want broodjagers zijn het nietl De eigendommen van de gemeente4lcho- terland en het Burgerlijk Armbestuur, die in de baart gelegen zijn, zijn ook zeer wildrijk; bet jachtrecht daarop wordt geregeld door één persoon gepachteen amatenr-jager, die ook geen groote opruiming onder 't wild hoadt. Waar die landerijen vooral ook bouwgrond in perceelen verhoord worden aan keuterboeren en arbeiders, boomkwee kers en groenteboeren hebben dezen be sloten geen perceel weer te haren dan wan neer het aan iederen actehoudeuden jager zal vrijstaan op die perceelen de jacht nit te oefenen. Dit besluit is ter kennis van de eigenaars gebracht. Wordt bet verzoek ingewilligd, dan zal de verbuurder geen klacht meer krijgen, dat er te veel wild is. Daarvoor znllen dan de jagers wel zorgen. Het jachtrecht is met 1 Jaijuari a.s. op tal van perceelen afgeloopen. De ramp van de „Berlin" heeft in En geland den stoot gegeven tot een onder zoek, dat geleid heeft tot het vinden van ben toestel, waarmede by een schipbreuk, vlak aan de kust geleden, gevolgen als die van het vergaan van de „Berlin" voorko men kannen worden. Kort na de ramp aan den Hoek stelde Lloyd-George, toenmaals minister van Handel, een commissie in om te onderzoeken in hoever aan Engelsche schepen de verplichting kon worden opge legd, een reddingstoestel aan boord te heb ben voor gevallen van schipbreak op een 300 M. van de kost. Zaterdag is de commissie te Dundee ge reed gekomen met een reeks proefnemingen. Er werden vele toestellen by haar ingezon den, meest bestaande nit ballonnen, vlie gers on vnurpjjlen. Twee maanden geleden kreeg zy, door tusschenkomst van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, .het ver zoek een toestel te beproeven van den Zweedschen kolonel Unge. Zaterdag is dit gebeurd. Op een afstand van 300 M. schoot het met volkomen zekerheid, onder eiken hoek dien men verkoos, een lyn uit. De lyn was zoo sterk, dat het niet noodig zoo we zen eerst nog een kabel aan boord te trek ken. Zy kan veilig de hoekboei dragen, waarin schipbreukelingen aan wal worden getrokken. Voor het kantongerecht te Goes, by de behandeling van een eenvoudige jachtover- treding, legde Maandag een getuige een ge heel andere verklaring af dan hy voor deu Rijksveldwachter had gedaan. Hy kwam later, na door den kantonrechter gewezen te zijn op het gewicht van den eed; daarop terug, maar viel na zyn getuigenverhoor bewusteloos neer. De Great Eastern Railway Company heeft weder een nieawe turbine-stoomer voor den dienst tusschen Hoek van Holland en Harwich in de vaart gebracht, de Miinich, een zuster schip van de Copenhagen. Zy is 343 voet lang, loopt 21 mijl en is in hoofdzaak inge richt zooals de groote Transatlantische booten. Op het opperdek bevindt zich een keurig damessalonop het tusschendek is het groot salon, dat tevens dient voor eetzaal. Hier aan grenzen de le klasse hutten, waarvan 't meerendeel is ingericht voor slechts 2 per sonen. Op het wandeldek treft men een aantal statiehntten en een groot, rnim rook- salon aan. 't Geheele schip is niimnntend verwarmd. De Miinich is evenals alle overige stoom schepen der Maatschappij, voorzien van in richtingen voor draadlooze telegraphie. Niet altyd is de liefde Eergiste- renmorgen zou te Heusden een paartje in het huwelijksbootje stappen, waarvan de bruid even 3 en de bruidegom reeds 7 kruis jes telt. De bruidegom reed iu een rijtaig naar de bruid, dochuiet steeds is de liefde bestendig van dunr en het spreek woord; een vronwenhart is wispeltorig, bleek ook hier weer. Ons bruidje vertikte het om mee te gaan en de brnidegom was niet bij machte 't hartje zijner uitverkorene te ver- murven. De bruidegom troosteloos naar hnis, in het vooruitzicht voortaan onbemind zyn pad te moeten bewandelen. De ambte naar van den Bnrgerlyken Stand, het wach ten moede naar hnis. ('sH. Ct.) In de Laurierstraat te Amsterdam, kregen eergisterenavond een paar buarvronweo een hevigen twist, Een der vrouwen wierp in woede haar tegenstandster met een ketel heet water, met het ongelukkig gevolg dat deze ernstige brandwonden aan het hoofd en de borst bekwam. De vrouw werd in het Wilhelminagasthni8 opgenomen. Het weekblad „Het Leven" geeft heden weer een bijzonder actueel nommer. Zoo vinden wjj er o.m. het verblijf van Prins Hendrik, verleden week te Detmold met 6 photo's in beeld gebracht en van de mijn ramp bij Hamm twee zeer goed geslaagde opnamen. Portretten van het overleden Kei zerpaar in China en onder „verdwenen" plek jes, twee oude kieken van de Nienwe Kerk op den Dam nn historisch geworden, na de nienwe ingang deze week „onthuld" is. Van de Ibsenfeesteu die „De Knnstkring" de vol gende week in den Stadsschoowbarg geeft niet minder dan negen groote scène-opnamen. Ongevallenwet 1901. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 37, 45, 46, 98 en 99 der Ongevalleuwet 1901. In de toelichting zegt de Minister van Landboaw, dat een ontwerp van wet, bevat tende alle wijzigingen in de Ongevallenwet 1901, welke wenschelyk of noodig zyn, niet gereed is en niet binnen korten tyd gereed zou kunnen zyn. Het belang van het ha venbedrijf te Rotterdam vordert dringend dat zoowel artikel 37 als artikel 45 en de daar mede verband houdende bepalingen gewijzigd worden. Het doel der voorgestelde wijzigingen is, het mogelijk te maken, dat wanneer in een onderneming twee of meer verzekeringsplich- tige bedrijven worden uitgeoefend, de werk zaamheden in de verschillende verzekerings- plichtige bedrijven, hetzij °P zichzelf, hetzij in groepen vereenigd afzonderlijk in een gevarenklasse worden ingedeeld, met toe wijzing van een gevarencyfer voor elk dier bedrijven of voor elke groep van bedryven. De onderneming of de bovenbedoelde be drijven of bedrijfsgroepen kannen in een hoogere of lagere gevarenklasse worden ge rangschikt, indien de werkzaamheden minder of meer gevaar opleveren dan wordt uitge drukt door liet laagste of hoogste gevaren cyfer van de klasse, waarin de onderneming of bedoelde werkzaamheden vallen. In geval *an indeeling van werkzaamhe den in een afzonderlijke gevarenklasse met toewijzing van een gevarencyfer kan de werkgever in beroep komen voor zooveel betreft de gevarenklasse of het gevarencyfer, maar het oorüeel over de noodzakelijkheid om afzonderlyk in te deelen is aan deu ad ministratieven rechter onttrokken. De aanleiding tot. het voorstellen der wij ziging van art. 45 is gelegen in de omstan digheid, dat, blijkens een onderzoek, inge steld naar de oorzaken van heUverlies, dut liet bedrijf van laden of losseir van schepen te Rotterdam voor de ongevallenverzekering oplevert, er reden bestaat vjpor bet vermoe den, dat het onjuist invullen van de loon lijsten een der oorzaken is van dat verlies. Daarom is het wenschelyk een bijzondere wyze van boekhouding van de loonen in dat bedrijf uitbetaald, voor te kannen schrijven, teneinde een behoorlijke controle der door de werkgevers opgegeven loonbedragen mogelijk te maken. Over de juiste wyze van boekhonding wordt overleg gepleegd. De ervaring te Rotterdam reeds opgedaan door de aldaar gevestigde agenten der Rijksverzekeringsbank, een bij zonder onderzoek van wege 's Minister de partement ingesteld, de medewerking van een door de Rotterdarascke Kamer van Koop handel benoemde commissie zullen bet moge lyk maken om een zoodanige regeling te ontwerpen, dat het doel kan worden bereikt. De Minister kan ontheffing van de bepa lingen omtrent de bijzondere wyze van boek houding verleenen. De volgende klacht is, naar De Geld. meldt, bij de Bredesche justitie ingediend Goirle, 15 Oct. 1908. *Oudergeteekende, J. M. Ketelaars, wonen de te Goirle, wendt zich tot u met een klacht over de alhier tijdens de nitslniting gesta- tionneerde marechaussees. Op 14 October 1908, des middags tusschen half een en een uur, werd ik door twee marechaussees, hoewel ik ray van geen schold bewast was, opgehaald, welke mij naar het huis van den gemeenleveldwachter leidden. Aldaar aangekomen, verzocht de eene marechaussee den anderen, de poort achter de woning open te doen. Daaraan werd voldaan en toen werd ik door een marechaussee, dien ik heel goed terug ken, naar de poort geleid. Ik was de poort bin nengebracht en toen gebeurde er iets, dat ik in Nederland voor onmogelyk had gehou den. Door den marechaussee, die mij de poort inleidde, werd ik zoodanig geslagen, dat ik mij onder geneeskundige behandeling moest stellen. De hier bijgevoegde verklaring van den geneesheer zal u, H. E. G. Heer, doen zien, hoe erg de mishandeling, die ik by de marechaussees heb ondergaan, is geweest. Ik wend mij dan ook vrijmoedig tot u met het verzoek deze marechaussees te wilien vervolgen, te meer daar ik niet de eenige ben die door de marechaussees ie mishan deld. Ook H. v. Rooy en A. Dielen willen onder eede verklaren, dat zy door de mare chaussees mishandeld zijn. De volgende personen zijn bereid getuige nis te doenMina v. Gorp, G. de Lonw van Tilburg, A. v. Gorp, vronw Witters en Net Witters, Mina v. Gorp, A. v. Gorp en C. de Lonw kannen bevestigen dat, toen ik door de marechaassees werd binnen geleid, mij niets mankeerde, en allen kannen bevesti gen, dat toen ik werd vrij gelaten, ik deer- lyk was mishandeld. Ik vertroaw dan ook, dat n, H. E. G. Heer, de zaak van genoeg belang znlt achten, om een vervolging tegen de betrokken mare chaassees te doen instellen. Een afschrift dezer aanklacht zal door mij aan de volksvertegenwoordiging en aan den Minister van Justitie gezonden worden. Met de meeste hoogachting, (w. g.) M. Ketelaars. GOUDA, 19 November 1908. L. 1. Dinsdagavond had de aangekondigde eerste bijeenkomst plaats in het gebouw „Concordia" van de leden van de Afdeling „Gooda" van het Algemeeu Nederl. Verbond met hunne dames. De heer J. H. van der Voort opende de bijeenkomst en stelde na een kort woord, waarin hy het doel van het Verbond uiteenzette en de middelen, waardoor het verbond zyn doel tracht te bereiken, de heer Emiel Hullebroeck uit Ledeberg by Gent voor, die daarop onmiddelik het woord nam om te spreken over hel Oud Vlaamse Volkslied In een eenvoudige, onopgesmukte rede voering gaf de beer H. een overzicht van de ontwikkeling van het Volkslied. Nu en dan brak de spreker zyn rede af, om een door hem vermeld lied voor te spelen, of ook wel voor te zingen. Na een tydperk van bloei in de middel eeuwen geraakte het Volkslied zozeer in verval, dat wij nu gerast kunnen beweren, dat er geen volkslied meer bestaat, want liet gekrysch en getier, dat men op nationale feestdagen of by andere gelegenheden, waarop het volk zich vermaakt, hoort, mag op de naam van Volkslied geen aanspraak maken. Toch is hierin verandering te brengén, doch niet door het komponeren van technies moeilike liederen by een voor het volk on- begrypelike tekst. Neen, de woorden moeten eenvoudig en aantrekkelik zyn en de melodie moet spreken tot het hart door haar een voud en innigheid. Na een korte pauze zong de heer H. enige zijner door hem gekomponeerde liederen. Hoe schoon was dat eerste Moederke alleen wat een heerlik vogel gekweel en geschater klonk ons toe uit van den aangeren in het schone liedje „vóór Kantkussenhoorde men de klossen rammelen „van den éénen kant naar den énderen kant". Uit het herhaalde applaus dat de zanger na elk zijner liederen ten deel viel kon men het besluit trekken, dat deze fyn gevoelde melodieën zeer in de smaak vielen. Tot ?lot zong de heer H. het door hem zelf gekomponeerde lied van het Nederl. Verbond. Toen de voorzitter de heer Hullebroeck hartelik dank bracht voor de belaogeloze wijze, waarop hy de aanwezigen van zyn talenten had laten genieten, getuigde een daverend applaus van de instemming van het gehoor met zyne woorden. Hoe jammer, dat de zaal zo slecht bezet wasVoorzeker had de heer Hullebroeck een veel grotere belangstelling verdiend van de zijde van de Goudse muziek- en zang liefhebbers Twas inderdaad zéér jammer Benoemd te Haarlem tot leerares in de Engelsche taal en letterkunde aan de school voor middelbaar onderwijs voor meisjes, mejaffrouw C. J. IJssel de Schepper, te Driebergen. MARKTBERICHTE A. Gouda, 19 November 1908. GRANEN. Vast. Tarwe: Zeeuwsche 9.10 9-45- mindere dito 8.75 4 9.—. Afwijkende 8.35 4/875. Polder 6 5° 7 Rogge Zeeuwsche 7 35 4 7-5°- Polder 6.35 a 6.75 Buitenlandsche per 70 kilo 6.40 4 ƒ6.65. Gerst: Winter 5.60 4/635. Zomer 4 /-.— 4 Chevalier 7.30 4 7.50. Buitenl. voergerst per 65 kilo 475 4 5.40. Haver per hectoliter 4 4 4 40 Per 100 kilo 7.75 4 8 50. Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 6.75 4 7.35 Kanariezaad 7-75 9.— Karwijzaadper 50 Kilo 4 Koolzaad 4 per Hectoliter, Erwten: Kookerwten 11.35 4 n.75. Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 7.35 4 7.65. Boonen: bruine Boonen, 11.50 4 12.Witte boonen 124 13,50. Paarden boonen 7.a 7.50, Duiven boonen 8.4 8.35. Mais per 100 KiloAmorikaansche Mixed 775 4/8.5' Kleine ronde 8.25 4 8 50. Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer, handel stroef echter prijzen hoog. Vette varkens, goede aanvoer, handel vlug, so 4 23'/s ct. per halt K.G. Biggen voor Engeland, redel. aanvoer, handel matig, 171/4 4 18ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel stroef, f 0.85 4 1.30 per week. Vette Schapen, red aanvoer, handel zeer flauw, 14.— 4 18.-— Lammeren, goede aanvoer, handel zeer flauw, 14.— 4 17.-. Nuchtere Kalveren, redel. aanvoer, handel vrij wel, 9.— 4 ia.—. Graskalveren goede aanvoer, handel stroef echter prijzen hoog, f 45.4 80 Fokkalveren 104 17.—. Kaai, aangevoerd 39 partijen, handel zeer vlug. ie kwal. 28.4 29 50, 2de kwal. ƒ25,50 Zwaardere 30 4 Noordhollandsche a Boter 1074 stukken van KG. Handel redelijk Goeboter 1.35 4 145. Weiboter 1.20 4 1.30 Zondag a.s. Rpeelt „Olympia I" een voet balwedstrijd teger. „D. E. C." nit Amsterdam op het terrein alhier. Gisteren speelde het Juniores-elftal van „Olympia" tegen „T. O. P. II" welke wed strijd eindigde met 7—7. Afloop der Openbare Verkooping van Onroerende Goederen, gehouden door Notaris J. J. A. Montijn. Perc. 1 en 2 kooper J. Verwey Kz. te Zw&in- merdam voor f 1305. Perc. 3 H. de Korte te Reeuwijk v. f 330.- 4 C. Plomp te Gouda v. f 340.—, 5 J. Voorend te Gooda v. 500.—. 6 G. J. Hey te Reeuwyk v. f 55.—. 7 en 8 A. en A. D. de Jong te Gouda voor f 2610.— Perc. 9 P. Kersbergen Lz. te Gouda voor f 970.-. Veiling ten overstaan van Notaris J. Koeman. Perc. 1 en 2 f 17860.— k. Mej A. de .tong te Reenwyk, Perc. 3 f 14100— k. C. Blonk te Reeuwijk. 4 f 8500.k. C. Blonk te Bergam bacht en A. de Lange te VVaddinxveen. Perc. 5 f 7400.k. A. Breedyk te Reeuwijk. 6 f 8000.k. P. Kraan te Zaandam en G. v. d. Vlugt te Maasslnis. Perc. 7 f 4000, - k. J. C. de Ruiter en G. Uitbeyerse te Waddinxveen. Perc. 8 f 7400— k. M. J. Oosterling te Gonda. Perc. 9 f 2880— k. C. Blommestein te Gouda. Perc. 10-12 f 15650— k. H. 8. F. de Mo- raaz Imans te Utrecht. de NOUVEAUTÈ8 in COSTUMES TAILLEURS, JAPONSTOF- FEN, BLOU8EN, PELTERIJEN en,., tegen de meest concurreerende pry,en, Burgerlijke Stand. GEBOREN: 16 Nov. JohAnna Elisabeth Maria, ouders A. Straver en J. M. H. Schou ten. 17. Anthonius, ouders P. J. Happel on A. Noorlander. Neeltje Klazina, ouders J. van Veen en E. van Leenwen. OVERLEDEN: 16 Nov. 8. van der Hey wed. van P. Danens, 79 j. D. Niemeyer, 2 m. E. van der Laan, 50 j. 17. W. Pinksen, 40 j. N. van Dorp wed. C. Koorevaar, 86 j. GEHUWD: 18 Nov. J. Lakerveld en W. G. ven Willigen. J. van Loon en M. Buitelaar. C. W. Blok en E. C. Turken- borg. Reeuwijk. GEHUWD T. van Vliet en N. Markus. - A. Looyen en A. Stouthart. Afdeoling RIIOKKENHUIS. ROZENDAAL HOEK PARADIJS GOUDA Deze inrichting stelt zich ten doel om oude, gebruikte en overtollige huishoudelyke voorwerpen welke ookzoo veel noodig te repareeren, en hoofdzakeiyk aan ininge- goeden voor goedkoope pryzen te verkoopen. De dAarop behaalde Winst komt geheel ten goede aan de neutvUe Veroeniging „Af' menxoru". LVAMuIU'1 Berlin*- „Bekroond* Tentoon- •U!lln*SahoM>m*korr ■'Hage, Aug. 18M- W•reldberoemde Schoon - Appro- taur.Liporin, Satin ana. «yn da beeto middelen toor het londer moeite keurig jpoetar„ ran alle ar/art en gekleurd echoenwei k. Verkrygbaai by winkelier» in ■choenwerk Uaian- •rien, Drogerye» ena. •- Men let*- goed op naam cn fabriekmerk. öen.-Aoart: W. larlamaaa

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2