M Wintermantels, AÜVKHTK.XTlKiN FAILLISSEMENT. VËIttiADEKINGDEN GEMEENTIItitü Stadsnieuws. Dokter Klaus. 3898te Staats-loterij BEURS VAN ROTTERDAM Ontvangen Veemarkt te Rotterdam eerste tien jaren moeten alle facnlteiten zgn ingericht. Verspreide Berichten. Ddwschland. De zoogenaamde dynamietpatronen, op de rails gevonden waar de keizerlijke trein moest passeeren, blijken zich ontpopt te hebben als een paar onderdeelon van een olectrische zakbattory, vermoedelijk door eon reiziger nit den trein geworpen. De journalist Brand, wegens beleediging van den rijkskanselier een jarffr geleden tot 17, jaar veroordeeld, is uit de gevangenis ontslagen wegens ziekte. Engeland. De Mohmands, de stammen op de grens van Eng. Indië en Afghanistan, die pas ge tuchtigd heetten, hebben weer die plaats over vallen. Rusland. Van 14 Oct. tot 14 Nov. hebben er in Rusland 178 veroprdpelingen tpt de doodstraf plaats gehad en 53 terechtstellingen, wat het aantal ter dood veroordeelden sedert 1 Januari van dit jaar op 1481 On dat der terecbtgestelden op 561 brengt. China. Een ambtenaar van het Waiwoepoe heeft de verzekering gegeven, dat de nieuwe re geering krachtig de hervormingen zal bevor deren, die onder Kwang-sioe begonnen zgn. Men begrijpt te Peking niets van een kei zerlijk edict, dat de prins-regent het licht heeft iaten zien en waarin onthoofding van samenzweerders Wordt bevolen. Is dan toch een samenzwering geweest? Gemeng-de Berichten. Te 088 werd voor de leden Vau do geheel onthoudersvereniging een uitvoering gegeven van „De misdadigers van Doorustad en hun rechters", drama in vyf bedrijven. Er werd echter onbedaarlijk bij golachen soms was 't lawaai zoo sterk, dat de spelers eenige minuten mossten wachten, om zich verstaan baar te maken. Of bet nu ijeelemaal aan 't publiek lag, dat het een drama voor een blijspel hield Eenigen tyd geleden zijn een paar contro leurs der Rijksverzekeringbank aangesteld om in sommige écheepvaart-centra controle uit te oefenen op het geregeld bijhouden van de loonstateu en op de betaling voor de bank door de schippers, hetgeen daar deze steeds ambulant en zonder vaste woonplaats zyn, veel te wenschen overlaat. Vele schip pers meenen te goeder trouw dat bv. voor bun kinderen, die aan boord werkzaam zyn, niet behoeft betaald te worden en ook weten zij vaak geen weg met het invullen van de loonlijsten. In den laatsten tyd waren de controleurs te Oudeubosch, waar veel schepen bij de sui kerfabrieken liggen. Ergerlijk zyn de scham pere opmerkingen, die de ambtenaren te hoo- ren krijgen. Maar ook vele schippers zijn daarentegen de uitvoerders der wet zooveel mogelijk behulpzaam. De bouwmeester van een nieuwe H. B.- school voor meisjes te Grünewald, bij Berlijn, heeft zich een grap veroorloofd, waarmee hy heel wat verontwaardiging heeft opgewekt. In twee nissen zyn vrouwenfiguren ge plaatst. De eene, de type van de moderne vrouw, draagt een voetvryen rok en een tftschje en op het hoofd een automobielpet met sluierde andere juffer is in „reform", korsetloos en in do linkerhand, als symbool der huiselijkheid, een kookboek. Deze beel den hebben natuurlijk geen aanstoot gegeven. Maar er is ook nog een klein relief, waarop drie snaterende ganzen, en dat was do steen des aanstoots; dat vergeeft men hem niet, en d&fcrover geraken de Grttnewalder dames niet uitgepraat. Op 5 April van het* vorige jaar stal een 20 jarige man ten nadeele van een schoon maakster uit haar woning te Amsterdam een snoer kralen met gonden slot, twee rok ken en een zilveren horloge. In het huis van bewaring merkte dr. Snijders van lie verlede op, dat de jongen leed aan aan vallen van krankzinnigheid, en bij werd naar Medemblik overgebrachtna 10 maan den werd by als hersteld ontslagen en dezer dagen stor.d hy na voor de rechtbank. Vol gens het rapport der geneesheeren was hy niet ontoerekenbaar, maar is in de preven tieve hechtenis zijn psychische toestand, die te Medemblik hersteld was, weer merkbaar achteruitgegaan, zoodat zjj hem bepaald on geschikt achten voor langdurige opsluiting. Het O. M., met dit rapport rekening hou dende, nam in aanmerking dat, afgezien van de 10 maanden te Medemblik. bekl. reeds 5 maanden in preventieve hechtenis had doorgebracht eu eiacht daarom tegen hem 0 6 maanden met aftrek van den gehealen duur der voorhechtenis.! De praktijken van „zaakwaarnemers". Het is al zoo menigmaal gebleken welke praktijken dojk zg. praktizyns of zaakwaar nemers word® uitgeoefend om aan den kost te komen, dat het bijna overbodig werk raag worden genoemd er by vernieuwing de aap- dacht op te vestigen. Maar het zeldzame staaltje «van brutaliteit, hetwelk'wy hedën vernamen, schrijft het Utr. Dbld., is< toèh de moeite waard om als een zooveelAe waarschuwing voor het publiek te dienen. Het zon werkelijk jammer zyn als het op- vermeld bleef. Twee arme menschen uit Zeist, een man en een vronw, kregen onlangs van de Utrecbtsche Rechtbank een vonnis wegens stroopery, diefstal van aardappels van een onder de gemeente Zeist gelegen stuk land. De vrouw had verstek laten gaan, de mao was verschenen. Nauwelijks was de uit spraak bekend geworden of een „zaakwaar nemer" te Zeist begaf zich naar het echt paar, met den goeden raad met dit veroor* deelend vonnis geen genoegen te neindn.' Beiden moesten in hooger beroep gaan. De oudjes hadden zoo iets nog nooit by de hand gehad en wisten niet ,wat zij daarvoor hadden te doen. De vriendelijke „zaakwaar nemer" bood zyn voorlichting aan, ze moes ten heden naar Utrecht komen, ze zonden hem vinden in een bierhuis dicht by bet gerechtsgebouw en dan zou hy ze wel ver tellen hoe ze dat „hooger-beroep" moesten klaarspelen. Voor dat advies, in Utrecht te geven, moest elk hnnner hem drie gulden betalen. Als men nu weet, dat aanteekenitig van hooger beroep door den betrokkene zelf moet geschieden, dan is het duidelijk dat hier f 3 per persoon werd berekend eenvou dig om de menschen in de stad den weg te wijzen naar de griffie van de rechtbank. Met zes gulden was die aanwijzing dus wel koninklijk betaaldDe vrouw maakte na de afspraak met den behulpzaman „zaakwaar nemer" toch eenige bezwaren tegen den prijs van dit advies en liet den deskundige vragen of hij haar niet voor f 1,50 den Weg wilde wijzen om hooger beroep aangetee* kend te krijgen. Dit verzoek werd door den zaakwaarnemer beantwoord met het navol gende schrijven „Naar aanleiding van U briefkaart is „dienende dat ik met U man ben afgespro ken hem te helpen voor drie galden, dit „deed ik nog voor geen menscfi^ anderen „laat ik het tiendubbele betalen. Thans „schrijft u mij dat ik u voor een galden 50 „cents zal moeten helpen, dat doe ik in „geen geval, mijn rijzen gerekend en de „schriftelijke verdediging voor het hof daar „heb ik een heele dag werk aan wil ik U een „goed stuk werk leveren, zoo u voor dgie „gulden door my wil geholpen worden kom „dan Donderdag weder met nw man naar „Utrecht daar n in dit geval toch zelfs hoo- „ger beroep moet aanteekenen dan zal ik „u ook een schriftelijke verdediging indie nen u moet deze 3 golden medebrengen „anders help ik u toch niet, ik ben hoog achtend" enz. enz. Door een toeval hebben de oude meuschen hun hooger beroep wat minder kostbaar aangeteekend dan de „zaakwaarnemer4 voor hen had nitbedacht. De ontmoeting in det bierhuis liep mis, men trqj Alkander niet en zoo gingen man en, - vronw maar vaat naar „de heeran in ^et'gebouw", waar ze het beroep aanteekeuden, zonder dat hun dat een cent kostte,..*' Ze bielden do zes galden in den zak en kregen van eeó vriendelijk man, aan wien ze hun wedervaren met den „zaakwaarne mer" vertélden, de wijze les mede, hun geld beter tebesteden. De menschen waren zéér arm en hadden met de allergrootste moeite het honorarium voor den „deskundige" bij eenverzameld. Nu zullen ze wel diens „schriftelijke verdediging" moeten missen, maar daarvan bij' de behandeling hunner zaak wel geen ernstig nadeel 'ondervinden *f|H Men meldt uit Leiden De vereenigde vergadering van Dijkgraaf, Hoogheemraden en Hoofdingelanden van Rijn land stelde heden de begrooting van dat Hoogheemraadschap vast voor den dienst 1909 in ontvangst op f 306.969, in uitgaaf op f 306.134 sluitende alzoo met een batig saldo van f 835. Het bundergeld zal bedra gen f 1.90 per H. A. tegen f 2 over het loopend dienstjaar. Destijds werd by Neêrlands brave burgerij een gevoelige snaar getroffen door de ge schiedenis van een man, die als knaap met anderen een kleinen diefstal beging, waar voor hy toen gevangenisstraf onderging. Hij ging daarna een militair engagement aan by bet Ned.-Ind. leger. Na uitstekend volbrach ten zesjarigen dienst kwam hy als los wörk- mau bij de H. IJ. S. M. Toen de tyd ge komen was voor overgang in vasten dienst, werd een bewijs van goed gedrag aange vraagd en werd daarop zyn vroegere ver oordeeling vermeld. Van een vaste benoe ming kwam toen niets. Hy ging weer naar Indië, maar huiselijke aangelegenheden deden hem spoedig repatrieerenhij geraakte tot een onvast werkleven en werd betrokken in een diefstal van anderen, wairby hy zeer clement is behandeld door de rechtbank. Het geval heeft de aandacht getrokken van een indastrieel en deze beeft na nauw keurig onderzoek besloten den man met 1 Ja nuari a.s. in zyn zaak werkzaam te stellen op een dan openkomende plaats. Ook moet het bekend worden der geschie denis aan het hoofdbe^tanr van het Genoot schap tot Zedelijke Verbetering van Gevan genen aanleiding gegeven hebben zich bezig te houden met de vraag naar de vermelding van oude weisovertredingen op de officieele bewijzen van goed gedrag. Uit Rotterdam seint de correspondent van het „Hbl.": Aan welk een belangrijke opgaaf de scheeps bouwer moet voldoen, die het contract van de Maatschappij „Zeeland" hoeft verkregen, kan hieruit blijken, dat de schepen by een lengte van 330 a 350 en een breedte van £4 45 voet in beladen toestand .Rechts een diepgang mogen hebben van 15 voet 5 daim. De schepen krygen elk 2 triple-ex- pansie-macliines met ieder 4 cylinders zoodat voor den lagen druk 2 cylinders aanwezig zijn. Verder is gecontracteerd, dat de schepen op den proeftocht niet 22, als oorspronkelijk gedacht, maar 21 myl snelheid moeten heb ben. Deze* snelheid is, naar wy vernemen, de oorzaak, dat de Maatschappij tot schroef- booten is overgegan. Onder dq Engelscbe scheepsbouwers zelfs was niemand die zich tot zalk een snelheid wilde verbinden by de keuze van het raderboottype. VRIJDAG 20 NOVEMBER 1908. (Vervolg.) De VoorzitterIk ben het niet geheel met den heer Jongenburger eens. De dis cussie is geen uitspraak. Het is ons bekend uit vergaderingen met gesloten deuren, dat er hier in den Raad meer strooraingen zyn, de eene om den inhoud van het kohier ge heim te houden, de andere, die de geheim houding ten aanzien van de bedragen der aanslagen wil opheffen. Wanneer de Raad deze toevoegiug aanneemt, heeft de Raad daarmede de beslissing uitgesproken, dat voortaan de gekeimhoading is opgeheven. Wanneer daarentegen de meerderheid af- stemt het voorstel van B. en W:, kan dat niet anders worden opgevat dan als een handhaving van den bestaanden toestand. Daarom zou ik veeleer, wanneer de heer Jongenburger een voorstander is van ophef fing der geheimhouding, hem aanraden voor het voorstel van B. en W. te stemmen. De heer v. Iterson M. de V., ik zou zeer gaarne willen, dat hier by stemming werd uitgemaakt, dat in den vervolge alle moge lijke geheimhouding zal zyn opgeheven. Wy hebben in besloten vergadering geboord, dat er over een en ander ondersteld werd ge heimhouding te bestaan, die inderdaad niet bestond. Zoo bv. M. de Vj, de vergadering van de Commissie voor de begrooting. Dat is weer wat nieuws, dat door geheimhou- houding zou zyn voorgeschreven. Ik zal daarom stemmen vóór het voorstel van B. en W. en daarmede te kennen geven, dat ik verder geen geheimhouding erken. De Voorzitter Daaraan zal dr. v. Iterson dan toch* zeker wel de restrictie willen vast- knoopen, die hy ook ongetwijfeld bedoelt, dat by geheim znl houden, wanneer geheim houding opgelegd wordt. De heer v. Iterson Natnnrlyk, M. de V. De beraadslagingen worden gesloten en het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde is Het afwijzend praeadvies op een ver zoek tot wyziging van den aanleg win het van Bergen IJzendoornpark. - De VoorzitterDit voorstel aan de orde stellende, kan ik meedeelen, dat is inge wonnen het advies van den heer Groenewe- gen, den aanlegger van het park en dat deze beslist ontraadt de wyziging van den aan leg. Hy adviseert dus ook niet te voldoen aan het verzoek van adressanten, omdat daardoor de aanleg werkelijk zou achteruit gaan. Het afwyzend praeadvies wordt zonder discussie eu hoofdelyke stemming goedge keurd. Aan de orde is Het voorstel tot inrichting van een passanten-lokaal in de voqrmalige kanton nale gevangenis. De beer VergeerM. de V., ik kan my goed vereenigen met de .veranderingen, die aan het lokaal zullen worden aangebracht, maar zou u alleen daaromtrent een vraag willen doen. En dat is dezezon het niet wenscbelyk zyn, dat by dat passantenlokaal een agent van politie kwam te wonen Ik geluof, dat het aanbeveling verdienen zal, als daar een politie-agent woont. Vooreerst wel, omdat er dan toezicht is en ten tweede, omdat het ook voor de gemeente voordee- liger zal zyn. Er woont nu iemand die vyf-en-twintig stuivers verwoont. Als men dien agent na daar vrye woning geeft, met de verplichting dat hy het lokaal zal moeten schoonhouden, dan geloof ik zeker, dat het voordeeliger voor de gemeente zal zyn. Want wanneer men iemand moet nemen, om dat alles rein en netjes te houden, dan zal men toch zeker, daarin zullen alle heeren het wel met my eens zyn. voor f 1.25 niet klaar komen. Daarom zou ik in overweging willen geven om daar een agent van politie te doen wonen. De VoorzitterDe heer Vergeer is zoo beleefd geweest mij te waarschuwen, dat hy hier in den Raad deze vraag zou stellen. Ik heb daardoor gelegenheid gehad-hierover advies in te winnen by den Commissaris van Politie en de zaak te bespreken met een paar leden van het college van B. en W. Ik kan n mededeelen als resultaat, dat B. en W. uw denkbeeld in overweging zullen nemen. Een besliste overtuiging bestaat by B. en W. nog niet. Het spreekt van zelf, dat het wen- schelyk is een agent van politie by het pas santenlokaal te doen wonen. Maar aan den anderen kant staat, dat B. en W. niet over tuigd zyn, dat het schoonhouden niet op goedkooper wyze zal kunnen geschieden dan de heer Vergeer zich voorstelt. Zoodra B. en W. dienaangaande een overtuiging heb ben, stellen zy zich voor met een bepaald voorstel by den Raad te komen. Ik zou daarom den heer Vergeer willen vragen deze zaak nog eenigen tyd af te wachten. De heer VergeerDank u wel, M. de V. De beraadslagingen worden gesloten en het voorstel van B. en W. zonder hoofde lyke stemming aangenomen. Aan de orde is Het voorstel tot onderhandsche ver pachting van het overzetveer op de Katten- singelgracht. De heer Herman: M. de V., ik kan mee gaan met het voorstel van B. en W. om voor 1909 de pacht weer aan Bron te ver gunnen. Adressant heeft evenwel tegenover my een wensoh geuit, dien hy eigenlijk by zyne aanvrage had moeten kenbaar maken. Maar hoe gaat het dikwijls met zulke men schen, M. da V.? Als het de juiste tyd is, praten ze niet en later hebben ze er spijt van. Maar omdat ik goeden grond vond voor zyn wenscb, heb ik beloofd bet in den gemeenteraad te brengen. Adressant is zeer ongelukkig geweest met zyn reepen. De eene is door een schipper geheel en al door ge varen en hy heeft er geen vergoeding voor kunnen krygen de andere was ook al spoe dig niet in orde. Dat heeft hem genoodzaakt tot een uitgave van f 20.een uitgave, die hy zich hoogst moeilijk kan veroorlooven. Nu heeft bh my gezegd, dat hy zeer tevre den zon zyn als de Gemeente de pachtsom met f 10.zou willen verlagen. „Dan kan ik er komen", heeft hy gezegd, „en zal ik zeer tevreden zyn met myn positie." Hy is overigens actief, welwillend en vlug. Ik pas seer daar byua iederen dag, M. de V., en kan dus constateeren, dat hy zyn bezigheden goed verricht. Op grond daarvan zou ik willen voorstellen de pachtsom van f 35. op f 25.te brengen. Het voorstel van den heer Herman om de pachtsom te stellen op f 25.wordt onder steand en kan dus een punt van beraadsla- firing uitmaken. De heer Dercksen Naar aanleiding van het voorstel van mynheer Herman wil ik even iets zoggen. Ik gevoel wel iets voor deze zaak, maar de manier, waarop de heer Herman het verlangde tracht te bereiken, kan ik niet goedkeuren. Ik zon liever willen, dat wy dit voorstel aannamen zooals ;het voor ons ligt en dat Bron in de gelegenheid gesteld werd om by request te verzoeken een restitutie van f 10.—. Want, M. de V., als wy op deze wyze gaan bandelen zooals de heer Herman wil en Raadsleden gaan verzoeken overbrengen, die door ingezetenen tot hen worden gericht, dan geloof ik, dat wy nog veel meer dergelijke aanzoeken zul len krygen dan op bet oogenblik het geval is. Daarom, M. de V., zal ik my tegen het voorstel van den heer Herman verklaren en stemmen vóór het voorstel van B. en W. De heer van GalenOp dezelfde gron den als de heer Dercksen ben ik ook tegen het voorstel van den heer Herman. Waar moét liet naar toe als wy zóó deze zaak behandelen En bovendien, als de zaak zich heeft toegedragen, zooals de heer Herman zegt en dat wil ik gaarne aannemen waarom heeft hy dat dan niet indertijd aan B. en W. medegedeeld P Dan hadden zg den havenmeester of den gemeente-architect de zaak kunnen laten onderzoeken en wanneer alles inderdaad bleek juist te zyo, dan was er voor B. en W. alle reden .geweest om tegen den Raad te zeggen„Hoort eens, wy stellen u voor, dit jaar óf een extra vergoeding te geven óf de pacht te vermin deren." Dat is niet gebeurd, want B. en W. wisten er oiets van. Daarom kan ik mg op het moment niet voor dit voorBtel verklaren, M de V. De beer KnuttelM. de V., het schyut wel, dat dat pontje over de Katteusingel- gracht een steeo des aanstoots is voor vele Raadsleden. Het vorig jaar, herinner ik mg, is hier een half uur gesproken over hetzelfde pontje. (Gelach). Nq geef ik toe, M. de V., dat in principe de heer Dercksen volkomen gelijk heeft. De weg, die hg aanwijst, is eigenlyk de weg om tot het verlangde doel te geraken. Maar, M. de V., dat mannetje, dat daar op dat pontje vaart, is een hoogst eenvoudig man. Wanneer wy hem nu op dragen een request in te sturen, dan hond ik my ervan overtuigd, dat hy in geen week een oog dicht doet. Ik vind het niet de moeite waard om over zoo'n kleinigheid zoo veel woorden vuil te maken en zal daarom stemmen voor het voorstel van den heer Herman. De heer Dercksen Ik ben bly, M. de V., dat de heer Knuttel my in zooverre gelyk geeft, dat het principe jaist is. Welnu het gaat juist om het principe, niet om dien man. Ik voel voor de zaak zelf heel veel. Het bezwaar, dat de heer Knuttel aanvoert is m. i. na niet zoo heel groot. Met het denk beeld van een reqnest te moeten schrijven, behoeft de man niet langer dan een half nor rond te loopen. Desnoods kan iemand bem daaraan helpen; waarom niet? Zoo goed als hy zyn belangen kan bepleiten tegenover een Raadslid, zoo zal bij er ook wel in sla gen iemand te vinden, die hem in een der gelijk geval even de bebalpzame hand wil bieden. Ik herbaal, M. de V., dat bet om bet principe gaat. Eu ik begrijp dan ook niet, waarom de heer Knuttel, als by het daarin dan toch met mij eens is, niet stemt voor liet voorstel van B. en W. De heer JongenbnrgecM. de V., ik on derschrijf gaarne, wat gesproken is door de heeren Dercksen en van Galen. Daarbij komt nog, dat ik bij de stukken zyn sollici tatiebrief heb gezien en heb bemerkt, dat by zelf niet schrijven kan. Zijn brief is ge waarmerkt door de heeren. Koole en Cus- veller. En nn begrip ik niet, waarom hy de bezwaren hier geuit niet tegenover die heeren heeft kenbaar gemaakt, ten einde ze daardoor onder het oog van B. eu W. te brengen. Hier valt ook weg, dunkt my, bet bezwaar van den heer Knuttel, dat het zoo moeilijk voor bem zou zyn een request op te stellen. Daarvoor zal hij ook wel hnlp kunnen vinden. Maar aan den anderen kant vind ik het wel vreerad, dat hy eerst hnlp vraagt aan de beide genoemde hoeren en daarna aan een Raadslid een wonsch doet hooren buiten de heeren Koole en Cnsveller om. Ik weet niet of het daarom aangaat nu maar direct te beslissen, dat hem resti tutie zal worden gegeven. (Wordt vervolgd.) GOUDA, 23 November 1908. Gisteravond brachten wy een bezoek aan de openings-voorstelling van Benner's Bios coop in K°nstmin. De heer Alex Benner had ook nu weer gezorgd voor een mooi programma. Wat werd er gelachen om „Maak toch een beetje voort", waarin een heer, door aan een apparaat te draaien, maakte dat alles veel vlugger ging, de luie opperman, de slenterende politie agent, de aanplakker, allen vlogen been en weer, dat het een lust was het te zien. Ook „de Pedi cure" en „het vroolyke standbeeld" werden uitbandigd toegejuicht. De beer Benner had voor afwisseling gezorgd eenige fraai ge kleurde nummers werden eveneens door de toeschouwers gewaardeerd. En lest bost een concours van fanfarecorpsen. We kregen te zien hoe een fanfarecorps zich opstelde om met muziek de stad te verlatende mu zikanten hadden het instrument klaar om te beginnen, en op het gegeven oogenblik kregen wy een werkeljjken raarsch te hooren. De heer Benner had zich van de mede werking van eenige muzikanten yerzekerd eu zoo klonk een paar malen vroolyke mu ziek. Dit nummer was als slot uitstekend. De zaal was geheel uitverkocht, wel een bowys dat Alex Benner in Gouda genoeg zaam bekend sta&t om zjjn ryk voorzien programma. We gelooven wel, dat Kunstmin menig maal deze week uitverkocht zal zyn zooals nu bet geval was. We besluiten met een woord van dank aan den heer Beuner voor de vertooniug van gisteravond. De voetbalwedstrijd Olyrapial—D. E. C. uit Amsterdam op het terrein alhier kon, wegens het afkeuren vau het terrein, niet doorgaan. Het verbouwen van Perceel E. No. 67 aan de Kleiweg alhier werd by onderhand sche aanbesteding door den Architect H. J. Nederhorst Jr. opgedragen aan den Heer J. P. de Groot alhier. Op de door den Architect H. J. Neder horst Jr. gehouden onderhandsche aanbe steding voor het verplaatsen der IJstent van het IJsveld te Stolwjjkeralnis naar het nienwe terrein aan de Goejanverwelledgk te Gonda, met bijkomende werken, voor de IJsclub „Gonda" werd ingeschreven door de Heeren J. Amesz te Gouda voor f 859. C. W. den Hoed te Gonda- 700.— W. Bokhoven - 679.50 J. Slegt - 616.80 J. de Brain, Stolwykerslais- 615. Aan den laagsten inschrijver werd het werk gegnnd. Men schrijft nit Schoonhoven Enkele dagen na het bericht in dit blad over de isolatie van Schoonhoven en de reeds jaren hangende tramplannen verscheen in de „N. R. Ct." een ingezonden stak in denzelfden geest. Na bepleiting van een verbetering van den bestaanden toestand wordt daarin o. a. het Tweede Kamerlid voor dit district, den heer Van Idsinga, verweten, te weinig actief geweest te zyn in deze belangrijke quaestie. Aan dén afge vaardigde werd aanbevolen de bootreis te maken met mistig weer of bijv. Donderdags bierheen te komen met den postwagen tus- schen manden zeevisch enz. Door den voorzitter der R.-K. Kiesvereni ging is nn een schrijven ontvangen van den heer Van Idsinga, meldende, dnt by de a.s. Waterstaatsbegrooting een en ander een punt van bespreking zal nitmaken en er zeer groots kans bestaat dat binnen korten tijd een verbinding met Gouda in exploi tatie zal komen. (V.) De tooneelclnb „De Goudsbloem" gaf Zaterdagavond zyn eerste uitvoering in dit seizoen, waarvoor de keuze was gevallen op „Dokter Klaus", het bekende blijspel in 5 bedrijven van Adolplie l'Arronge, vertaald door J. H. Rössing. Het geven van een overzicht van den inhoud vau het stuk komt ons overbodig voor, omdat de achterzijde van het programma reeds vrü dnidelyk de korte inhoud ver meldde. Over het algemeen was liet spel zeer goed. De titelrol werd op onverbeterlijke wyze, zoowel in opvatting als nitbeelding, vertolkt door den heer H. A. Westbrookapplaus bij open doek gold hem meermalen. De heer C. P. Hey als zorgzame vader en grootvader in den rol van Leopold Griesinger beviel ons bijzonder. Zijn schoonzoon Baron Max von Boden, de heer M. Esser, hebben we wel grootere rollen zien vervallen, doch deze rol was vrij lustig te vertolken, hetgeen echter voor den heer Esser geen bezwaren opleverde. Wy zonden den heer E. voor het vervolg in overweging willen geven zijn gang op het tooneel te willen wijzigen men kreeg nu en dan den indruk dat hy de nei ging tot walsen met moeite onderdrukte. De koetsier Lubowsky, de heer B. D. Grooten- dorst, in dieust by Dokter Klaus, had den meest vermakelyken rol, het pnbliek scha terde menigmaal om zyn lenke gezegden reeds by zyn entree wekte hy om zijn styf- strammo manier van doen de oprechte lach- Inst. Niettegenstaande zyne 15-jarige samen werking met den dokter in de functie van „accident" had hy nog te weinig zelfver trouwen om de geneeskunde practisch uit te oefenen. Zyne gewetenswroeging in de twee laatste bedrijven was zeer komisch. De heer J. van der Linde, als Paol Gerstel, had zich wat ongekunstelder, meer stnden- ticoos kunnen bewegen. De heer G. D. Hey was nitmnntend als dankbare patient en eerlijk werkman die ieder het zyne wil geven, in den rol van Behrman. De boer Colmar hadden wij ons meer boersch voorgesteld, de heer J. H. v. d. Bosch was meer het type van een werkman dan van een boer. De rol van Mevrouw Klaus door Mej. T. W. de Bock vervuld liet niets te wenschen over, evenmin die van Julie, dochter van Griesinger, door Mej. Lize Esser vervuld. Beide dames gaven onberispelijk spel. Mej. A. Westbroek, als Emma, dochter van het echtpaar Klaus, bad o.i. de moeilijkste dames- rol de gemoedsstrijd werd goed weerge geven en in het samenspel met Dokter Klaus, in het derde bedrijf, waarin by baar ver télde waarom hy zyne roeping zoo naaw- gezet opvatte, ieverden beiden uitmuntend spel. Mevr. Westbroek—Lasonder, als huis houdster b£ Griesinger, was een echt type, zoo eene die door jarenlange omgang met de familie zich veel aanmatigde. De familie Westbroek had veel succes. Mevrouw Groo- tendorst—v. Zatphen wist als dame vau de groote wereld in de rol van Mevr. vop Schliugeo, met de ware zeggingskracht, onhebbelijke waarheden te zeggen aan bet adres van de jonge Baronesse von Boden (Julie)dit kleine rolletje evenals de minder belangrijke rollen van Mej. C. van 't Hof, als patiente vreezende het snijden in baar vinger, en de onbeduidende dienstbode rol van Angnsta (Mej. N. v. Blokland) werden goed vervuld. De aankleeding van het stak was op artistieke wyze door den heer van Staveren verzorgdhet tooneel-amenblement nit de magazjjnen van de firma v. d. Pavoordt zag er keurig nit. De coiffures vau den heer van Zatphen hadden het noodige effect. Voor de regie, die de heer Westbroek niettegenstaande de belangrijke rol die hg in dit stak op zich had genomen, hebben wü allen lof. „De Goudsbloem" kan werkelijk zeer tevreden zijn over deze uitvoering, die bij zonder goed is geslaagd en door een geani meerd bal werd besloten. J. le Klasse. Trekking van Maandag 23 Nov. No. 9156 1 1500. 7593 en 17286 ieder f 1000. 17706 1 400. 8190, 12973 en 16345 ieder f 200. 2601, 3805, 4873 en 17000 ieder f 100. 27 109 32 65 211 25 32 61 70 303 12 38 67 87 89 406 23 50 514 29 75 604 19 65 738 86 87 •884 963 1036 1108 34 60 1212 1372 93 1405 11 42 66 67 1558 88 1625 68 80 1782 89 1820 23 49 66 74 88 1902 54 2016 24 80 2126 66 73 2229 33 88 95 2338 84 2466 2502 2606 11 42 90 2754 92 2823 2955 70 77 3150- 3259 65 3353 91 92 3460 3529 46 55 78 94 3620 58 59 75 3817 99 3946 94 4045 61 66 4147 82 4205 28 44 4362 95 4400 50 4538 53 89 4614 59 64 73 75 4707 36 4810 55 88 4916 46 95 99 5039 58 59 97 5119 23 28 29 83 5271 5349 Prjjzen van 1 20. 5427 8731 12143 36 52 52 12230 9003 37 62 57 9126 67 47 89 89 12342 9207 44 9319 12509 58 37 9417 52 45 12609 64 12 9516 20 61 36 9629 52 9814 12773 77 12805 79 46 85 67 87 12920 89 13025 33 44 5771 5803 4 80 5901 2 65 83 6027 73 96 6153 61 6374 87 6464 74 6549 66 6608 45 10021 13118 6712 78 6833 82 36 10302 49 57 6903 79 87 37 42 43 60 63 92 7 43 52 93 13202 97 84 7200 10442 13376 8 10566 13416 35 10656 20 74 89 75 7348 10704 13509 95 47 22 7438 75 13610 65 10830 47 88 10955 86 7554 63 91 73 11001 13741 7614 62 54 88 75 73 97 11148 77 7802 52 94 13 11228 13839 44 11309 52 7911 55 57 20 11401 72 97 67 13907 8080 83 10 89 11662 14003 91 77 81 8112 92 82 76 93 90 8216 94 99 19 11639 14117 79 54 33 8318 60 90 63 95 14201 72 11707 6 8454 31 75 82 11810 14322 8526 11946 36 92 12007 58 8606 53 77 8703 86 96 7 96 14473 14517 37 14657 14756 96 14913 15022 26 62 15148 15221 58 15303 19 41 15435 15509 10 15721 55 ftQ 15826 28 95 15902 6 27 16044 87 16113 78 16266 16361 16419 22 43 58 75 16528 43 75 81 16631 16708 36 41 46 71 94 16809 39 52 16904 18 36 46 53 70 Q9 17030 45 17126 31 52 17211 70 17365 78 83 17454 17457 73 17541 17720 17898 17913 20 55 74 95 18058 88 94 18154 95 18220 53 67 71 18344 55 18418 18606 18752 78 18811 41 47 96 19005 71 78 19105 13 20 24 29 34 19269 19306 19568 89 19611 93 19759 85 86 19806 32 52 19986 20316 71 20430 33 66 99 20569 82 99 20652 86 20727 63 80 84 20816 48 ZATERDAG 21 NOV. L.K. H.K. Staateleemnqen. Nederland. Certif. Ned. Werk. Schuld 2 75 Portugal. Oblig. Tabaksmono- JJpolieleening (500—5000 fr.) 41/» 958/4 Rentelooze certif. f 6.— Oblig. 3e Serie fr. 500 3 58''4 - Bulgarije. Oblig- Tabakslee- ning 1902 5 Hypothee. Staatsl. 1892 6 Rusland. Iwang Dombr. Obli gation 47, Azii. Japan Obligation 1899 4 Columbia. Geconsolideerde Bnitenlandsche Schold. O. 1000 P. 3 44 Venezuela. Dipl. Schuld 1905 3 43*a Hypotheek- Banken Paudb. Rotterd. Hypb. 3'/, 957, Pandb. Standaard Hypb. 41/, 997, - Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4'100 93% 96s/s 90«/4 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 98,/4 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 98 Paudb. Zuid-Holl. Hypb. 4 Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/, 100 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 93 Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 41», Pandb. Bataafsche Hypb. 4 97 Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 97l/i Pandb. Hollandsche Hypb. 4 92 Pandb. Nationale Hypb. 4 100 Scheepvaart-M aater ha pp ij r ti Oblig. L. Smit en Co Sleep dienst 4'/a 100 Premieleeningen. Beluik. Stad Antwerpen 18872'/, 97'/, Diversen. Laan v. Meerdervoort Mg. tot expl. van Oblig. 1902 4 96'/, de NOUVEAUTÉS in COSTUMES TAILLEURS, JAPONSTOP- FEN, BLOUSEN, PELTERIJEN enz., tegen de meest coucarreerende prijzen. M/IAfms Maandag aj November 1908 Vette ossen en koeien goeden aanvoer, prijzen waren voor iste kwaliteit 34, ae 3a en 3e 37 ct. per halt KG. Vette kalveren redel. aanvoer iste kwaliteit 38, ae 35 en 3e a a ct. per half KG. Vette varkens goeden aanvoer, iste kw. ai1', ade kw aa, 3de kw. 18 cent per half K G. Schapen en lammeren goed aangevoerd. Handul voor alles stug, tot lagere prijsen, schapen en lammeren slecht. VERSCHEIDENHEID. Op do S'adhouderskada te Amsterdam, sloeg Vrydagmiddag een voor een rytuig gespannen paard op hol. Het dier liep in zgn vaart een ijskar omver en werd toen tot staan gebracht. De (jskar viel bovenop een kinderwagen, waarin 2 kinderen zaten, welk wagentje eveneens door den schok omtuimelde. Won der boven wonder, kwamen de kleinen er zonder letsel af en kreeg ook do koetsier van het rijtuig geen verwonding. De SLOT-U1TDEELINGSLIJST in het faillissement van L. VAN EHKgraan handelaar en korenmolenaar te Waddings veen is Ier griffie van de Arrondissements- Rechtbank te Rotterdam en bet Kantonge recht te Gonda gedeponeerd ten einde alduar gedurende tien dagen te liggen ter kostelooze inzage van de schuldeischers. De Curator Mr. M. M. SCHIM VAN DER LOEFF. Goada, 23 November 1908. Het beite, onschadelykate en - makkelykste poetamtddel voor Heerei •n vooral dames an Kinderschoanwerk. la da Appretuur van C. M Mllllw k Ca BerlinB.nth Str 14. - Man latta goW *lhtv- op naam an fabrtaksmark.— Verkryihaar ky Haaran Wlakallari la itkaaawart, lalaataria* «raaaryaa aai. ai» Qaaaraal-Oaaat ky W tariaaiaaa. Awkaaf Hieuw onovertroffen l'rof. Dr. Liebora welbekend rSICW-KBACBT-ILIZS.7 (Alleen eebt mat Fabriekamark). tot voortdurende, radicale n zekere genezing van alle, zeil'* de meest hardnekkige tenuu Kiekten▼ooral outataan d«v*i afdwalingen op jeugdigen leeft gd Totale genezing van elke zwakte. B'aek zacht Benauwdheid Hoofdpijn - Migraine Hartklopping Maagpjjn slechte spijsvertering Onvermogen Impotent Pollntione enz. Uit voerige prospectassen fr-hrcr '««eh fl. I, fl. H, 8«/„ dubbelettow-h il. Oiiin DepfltMatth. v. d. Vetrte, Zalthnmn al I) pór: M. Cllban k Co., Rotterdam. I'. Happel, 'a-Gravenbasfe. I Halm man* de Jonr J. C«o. Kotter'am W Iff k Ca.Gouda, o bil allo drogisten

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2