tcap té ET DORPSKIND. K TIIES. ;ao zoen. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I 47ste Jaargang. No. 10803. rer Bulleiilaudsch overzicht. IRS Jz. FEUILLETON. J mastiek en UUREN, glijders VEER i ILLAHD) Roman van Geobg Hartwig. Uit het Dnitech vertaald. ZOM’.V Woensdag 35 November 1908. KENNISGEVING. 1 I I t •i' leten work.) B Jeuover tn knrkbrand. io Tcmoob Kleiwegsteeg. i voor bel jriufknaiCwoidt gezonden door a tbnir.HH 1 werkelijke hn'p ▼o* r ng van at - «velende [JU RT Lz. ENEN', sterke )I’PE. ar bjj SICK te letten fan i. worden af gele i pakjes van in.» 3h een. Ned. on» ran Jlommer e an nevenstaand i Wet gedepc- feletotn Ne. SS. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is i.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. o, een wereld vol nyd en wraakzucht zon baar de nalatenschap van den ouden man niet ontrokken. Ze liet de banden zinken ze was in een zeer kwaden kim. De getul- bande oodtante had haar van een der voor vaderen verteld, dat hy zjjn knorrige stem ming genas door zjjn onschuldige lijfeigenen te kasteden. Misschien zat er iets van zjjn aard in haar, want ze kwelde Florence op vreeselgke wjjze, terwgl deze bezig was de wonderen djr nieuwste mode aan het heerlijke lichaam harer meesteres aan te. wenden. Eindelyk kwam bet rijtuig voor, bebagelyk verwarmd en vervuld met heerlijken geur, een bekoorlijk zacht nestje met een spiegel tegenover de gele atlaskussens. Het doel van den tocht was de schilde rijententoonstelling in de kunstacademie. De goede toon der voorname wereld schreef zulk een bezoek als noodzakelijk voor. Eén schilderij vooral was het, die de op merkzaamheid der kritiek trok, ’t Was van een jongen schilder, die reeds eens van zich bad doen spreken, Hans Klanssen, en stelde voor „de Madonna onder de rozen*. Door een zwerm vereerders omringd ging Ines door de zalen, schijnbaar onverschillig voor de hulde, welke baar verschijning steeds opwekte. „De genadige vrouwe wordt zeker ook voor een groot deel als oorlogsbaven gebruikt moet worden zal een groole haven met dok ken worden aangelegd, beschermd door een golfbreker van de kust by Wembury-baai naar het rotsachtige eiland Mewstone en vandaar een eind in «uidoostelyke richting de zee in. Aan de zuidoostzijde van de baai zal een tweede golfbreker worden gelegd, zoadat tusschen beiden een ruime haven ontslaat, toegankelijk voor de grootste zee schepen. (lOiiNHKimimr .at wordt door ruggegr. verkr., gsstoorn., ver- i, enz., vetzucht, m lendenpijnen, or het xondcr n alle twarte leeren, Dbjks oenen. Ver- wmkeliera in Galanterien, 1 Men lette fabriekamerk. I, Arnhem, Het geheel geeft den indruk, dat Frank rijk er steeds op uit is geweest om de Euro- peesebe entente te handhaven en tegenover deze de goede trouw te betrachten. Reuter seint uit Londen, d.d. 28 Nov. De heer Murray Macdonald vroeg minister president Asquith of zyn meening was, dat de onlangs aangenomen definitie van den tweemaclits-standaard, dat deze n. I. zou beteekenen tien procent boven de gecom bineerde sterkte van de vloten van de twee in sterkte op Engeland volgende mogend heden, evenver ging als de definitie, die hy in het begin van het jaar gaf en waarin werd uitgedrukt, dat de Engelsche zeemacht zoo groot moet zyn, da»v zy Engeland de volslagen overmacht ter vee geeft tegenover iedere maar eenigszins denkbare combinatie van mogendheden. Minister Asquith antwoordde verklaringen zijn, volgens mjjn in beteekenis en effect”. De heer L?e vroeg, of de heer Asquitb met de twee in sterkte volgende mogendhe den bedoelde elke mogendheid, onverschillig waar, waarop de heer Asquith antwoordde „Zoo vdt ik het op onder de huidige omstan digheden en onder alle omstandigheden, die maar te voorzien zgn”. (Toejuichingen.) Teiefeoa Ne. M3 ADV ERTEN TIEN worden geplaatst van 1—.5 regels a .50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groot e letters worden berekend naar plaatsruimte. 4 Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des enidd. bron. En dan een achterkamertje in ’t minste gedeelte van Genève. Zyden kleeren, waar aan niets echt of degelijk was, en een ellen dig middagmaal uit de n&byzynde restaura tie. Een handtasch vol lijfgoed en een hoed met veeren. Maar de bloei van achttien jaren op het aristocratisch gezicht en een gloeiende herinnering aan, en een brandend verlangen naar genot, onvermengd genot, in de aderen. En dan een dag, waarop die gouden wensch vervuld werd, waarop een versletene, on- oogelyke gravenkroon, door de millioenen van een afgeleefden en verliefden markies, haar ouden glans terug kreeg. O, al ware Lucifer zelf baar in den persoon van den half verlamden heer de Beauremont tegemoet gekomen, ze zou baar jeugd aan hem hebben opgeofferd zoo dorstte ze naar het machtige zinverrukkende good, waarvoor alles is te krijgen en waardoor alle wenschen en be geerten kunnen bevredigd worden. Ines drukte krampachtig de handen tegen ’t bonzend hoofd. In plaats van baar gebrekkigen echtgenoot !te verplegen, zoo als ze beloofd had, gaf ze zich geheel over aan de genietingen des le vens, don haat der Beauremonts, Raoul en Hector, gansch niet achtend. Gefieel Genève lag bewonderend aan haar voeten. En dan, „De beide meening gelyk De Engelsehe regeering wensebt de nieuwe schoolwet nog in deze zitting van het par lement afgehandeld te zien. Voor Kerstmis zal dit moeilgk gaan, daarom beeft de beer Asquith besloten bet parlement, na een kort Kerst verlof, opnieuw byeen te roepen om dit wetsontwerp af te doen. De ontkenningen in de Oostenryksche pers, zoo zeggen de berichten uit Cettinje, kunnen het feit niet ongedaan maken, dat wèl grens incidenten zjju voorgekomen, enjjdat wél een Oostenryksche gendarme gevankelyk naar t'etlinje is gebracht. Nadat de feiten waren vastgestold is de man, die Gredenz heet weer losgelaten en onder geleide naar Cat- taro teruggezonden. Herhaling van dergelyke voorvallen zal een conflict onvermijdelijk maken, en het zou reeds uilgebroken zgn, ware niet de regeering van Moctenegro op raad der groote mogendheden, zoo voorzichtig alle aanleiding tot botsing te vermijden, om haar kansen op de conferentie niet te doen verloren gaan. De regeering van Montenegro beeft besliste bevelen gegeven aan alle autoriteiten, om tot na het congres elk conflict te vermijden. Wanneer Europa met de wenschen der Montenegrynen geen rekening zal blyken te houden, zal Montenegro naar de wapens grypen. Het geheele land is bet daarover eens. Servië deelt in deze meening en is besloten alles te doen wat het kan, om in samenwerking met Montenegro op te treden voor de bescherming van de belangen der Servische volkeren. De Servische stammen rekenen daarbij op de hulp van Turkye, dat eveneens bedreigd wordt. De vriendschap tusschen Serviërs, Montenegrynen en Turken was nooit hartelyker en krachtiger. Zoo luiden de berichten uit Cettinje. Onder de dingen die in de nieuwe ge schiedenis met eerbiedwaardige regelmaat terugkeeren, dienen in de eerste plaats wor den genoemd de revoluties op het eiland Inrichtingen welke genaak, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet -. Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie is gelegd een verzoek met bijla gen van P. van Straaten te Gouda om vergunning tot uitbreiding zijner kleederbkekerij, door vervanging van den bestaanden stoomketel door een van grootere afmetingen in het perceel gelegen aan den Fluweelen Singel Wijk R No. 67 j Kadastraal bekend Sectie A No. 3063, Dat op Dinsdag den 8 December iqo8, des na middags ten i’/j ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep ge rechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een oi meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Go*uda, den 24 November 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Haïti. Er i» nu eens burgeroorlog in de Dominikaanscbe Republiek, dan weer in de Republiek Haïti; maar het ie zelden lang achtereen volmaakt rustig en vreedzaam in baide helften van het eiland. De jongste revolutie de toestand schijnt j.l. Zaterdag acuut t« zyn geworden speelt zich af in de Republiek Haïti. Het was daar dan ook onbegrypelyk laag kalm geweest. Wal de eigenlijke aanleiding is geweest tot dezen nieuwen opstand h nog niet ten volle bekend geworden. Een Engelsch blad doet de verklaring aan de band, dat de president van Haïti het eenvoudig Ie lang uithoudt naar den zin van de generaals, die ook wel eens aan de beurt willen komen. Nord Alexis is de laatste maanden zwaar ziek geweest. Zijn benyders verwachtten, dat by wel zou sterven of aftreden. Maar de president werd beter en denkt niet aan heen gaan. Onder degenen, die daardoor in hun verwachtingen werden teleurgesteld, was ook generaal Simon, die reeds sinds jaar en dag gouverneur en dictator is van het zuidelijk gedeelte der republiek. In die positie heeft hy meermalen het gezag der centrale regee ring getrotseerd. In den laatsten tijd toonde Simon zich zoo onhandelbaar en was zyn houding jegens president Nord Alexis zoo beleedigend, dat de centrale regeering een expeditie voorbereidde om generaal Simon tot rede te gaan brengen. Deze achtte het toen maar verstandiger, de regeering vóór te zyn en zelf den eersten klap te geven. Simon beschikt over een tameljjk sterken aanbang, w. o. een aanzienlijk aantal Euro- peaansche avonturiers. Hy geldt voor een gewetenlooze, doch krachtige, dóórzettende natuur. Het eerste treffen van den burgeroorlog heeft reeds plaats gevondengeneraal Simon heeft zich met geweld meester gemaakt van Les Cayes, den zetel der regeering van het zuidelijk gedeelte der Republiek. Dat gene raal Simon geen tyd te verliezen had, wilde bjj macht en vrijheid, ja het leven behouden, is duidelijk. Tot het afkondigen van den opstand werd door hem pas overgegaan, toen hem een decreet van Nord Alexis was be kend geworden, waarin hem (Simon) werd aangezegd dat hy was vervallen verklaard van zyn gouvernenrsambt. De Fransche bisschop te Les Cayes heeft nog getracht, generaal Simon van zyn plan tot opstand af te brengen, doch zonder succes. Zaterdag zyn te Port-au-Prince, de hoofd stad en residentie van president Nord Alexis, eenige troepenafdeelingen ingescheept aan boord van de oorlogsbodems Nord Alexis, Vertière en Centenaire. Deze troepen krij gen Gatling-kanonnen mee en zullen naar aangetrokkén door de ster der tentoonstel ling P“ vraagde een buitengewoon elegant gekleed heer aan de markiezin, terwijl hy het profiel der schoone weduwe bewonderde. „Ja, daarom kom ik juist." Zy sprak ta melijk vloeiend Duitach met een vreemd accent, 't geen aan een gesprek met baar eenige bekoring verleende. „Men maakt er zooveel ophef van alsof nog nooit iets der- gelyks vertoond is. Daardoor ben ik nieuws gierig geworden. Waar hangt dat wonder stuk, exellentie „’k Ben tot uw dienst 1“ zei de heer Von Letton, de millioenen der markiezin optel lend by baar bekoorlijkheden, waaruit een totaal kwam, dat hem een oogenblik deed duizelen. „Eigenlijk doet bet my leed hier de gids te moeten zyn. Ik het dan Inder daad noodzakelyk een dood stuk linnen te zjjn om de belangstelling te trekken van die goddeljjke oogen Als myn ijverzucht nu eens grooter was dna mijn dienstijver....* „Dan,* viel zy in, het hoofd koket in den nek werpend, „dan zou ik een anderen gids meeten zoeken." „Ge zyt wreed I Denkt ge. dat een ander zonder diezelfde vraag in ’t hart u naar die ongeëvenaarde madonna zou geleiden?" „’t Gezicht moet hemelscb schoon zjjn,* sprak ze ontwijkend. (Wordt vervolgd.) Reuter seint uit Parys, d.d. 23 Nov. Het Geelboek voor Marokko dat heden is rondgedeeld, bevat 394 bladzijden en behan delt de gebeurtenissen van 12 Oct. 1907 af tot 14 October 1908. Het begint met de aankomst van de meballa van Moulay Hafid in het Chauya-district en eindigt met de nota, bestemd voor den nieuwen Sultan over diens erkenning. Het geeft een volledig en eerlyk overzicht van de Fransche staatkunde tegen over Abd el Azis en Moulay Hafld, de Ma- rokkaansebe stammen en de mogendheden en ten slotte over de militaire operaties in bet. Chauya-land en de grensstreek. Ver volgens behandelt het alle quaesties in by- zonderheden. Het Geelboek levert nieuwe documenten over de stappen van den Duitscben agent te Èabat by den Magbzen, die alleen hadden geleid tot hoffelijke verklaringen tussseben Parys en Berlyn daarna echter nam Duitsch- land een dringende bonding aan en werden er eischen gesteld. Frankryk gaf van alles nauwkeurige uitlegging en de noodige be wijzen. Een Duitsch parlementslid schrijft in de „Neue Ges. Corr.” „Het voorstel van het centrum tot wyziging der grondwet, wordt door de meerderheidspartijen aangezien voor een poging, om bet bloc te doen scheuren. Het centrum ging daarby uit van bet juiste inzicht, dat de partyen van bet bloc zeer verschillende meeningen hebben over bet voorstel, en dat by de behandeling der prin- cipieele en belangryke politieke quaesties die oneenigheid duidelijk blyken moet. De conservatieven zyn tegen elke grondwets herziening. Tot de oude wenschen der libe rale partyen behoort echter het streven naar parlementairen regeeringsvorm. De sprekers der verschillende partyen zouden dus ge noodzaakt zyn tegen elkander te velde te trekken. Doch de bloc-partjjen hebben de tactiek van bet centrum doorzien, en het staat vast, dat zy elke poging om een scheur in het bloc te doen ontstaan, beslist zullen afwijzen. De „Daily News” maakt melding van grootsebe plannen tot uitbreiding van de haven van Plymouth. Buiten den Sound, die 37) „Die beer mag nooit meer binnen gelaten worden. Zelfs zyn ka trtje wil ik niet meer zien. Die tegen dit bevel zondigt zend ik I onmiddellijk weg!* „Bedelprinses In haar herinnering dook het beeld van I een oudtante op, die, geel en grauw als per- kahlent, in een lederen leunstoel troonde, op het hoofd een soort tulband van kanten sluiers, welke geen reiniging meer louden kunnen verdragen en daarom ook maar niet er aan onderwerpen werden. Maar nit den tandeloozen mond klonken in redenen vol roem, de namen van een eindeloose rjj gra- felpke voorvaderen, wier bloed in de aderen der voor ’t gelnk geschapen kleindochter vloeide. En schitterende feesten trokken aan de oogen der luisterende voorbij, prachtige banketten en maskeraden, welke schenen voort te komen nit aan onnitpnttelijke gond-

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1