tcap l’PE. EVEN. HET DORPSKIND. s UREN, zoen. iar Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Maandag 30 November 1008. No. 10807. 47ste Jaargang. Bullenlandsch Uverzlchi. DE FHV1LLETOX. ander LOOK, -Technieken astiek en EIKüUS, een zeldzame V erspreide Berichten. 3 Jenever rn kurkkrand- KMAN t. Zn (Wordt vervolgd.) Kleiwegsteeg. i voor bet hedendaagsche IGLOEILIC’HT :erd. de Wel. tiquet van het SNEN, sterke Dit No. bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Uicht. gasverbruik ’/s n toepassingen erdu Por- rtt. Zij geven ■s niet kannen geen imitatie aantal onge- op aanvraag. 8 Jt Co. ar bö RS Jz. «T, n modellen te Telef. 117. Roman van Gbobo Habtwio. Uit bet (Duitsch vertaald. eten werk.) t wordt door iggegr. verkr., stoom., ver ent., vetzucht, lendenpijnen, acbt s.v.p. voor terdag een jubileumsfeestbyeenkomst te hou den. Namens de Pangermanen verklaarde Malik, dat zyn party aan die bijeenkomst niet zal deelnemen. Het blijkt nu, dat Rusland in het antwoord aan Oostenrijk blijft vasthouden aan den eisch, dat op de conferentie een vrije be spreking van de annexatie van Bosnië en Herzegowina zal worden toegelaten, en dat tevens de quaestie der schadeloosstelling van Turkije, Servië en Montenegro op bet pro gram der conferentie zal worden geplaatst. Waar nu Oostenrijk den eisch heeft ge steld, dat de annexatie der beide provincies slechts als feit door de conferentie zal wor den goedgekeurd, kan Oostenrijk dit Russi sche voorstel onmogelijk aannemen. Toch duren de onderbandelingen nog voort, en zoolang die niet zyn afgebroken, kan van het mislukken der confereutie-plannen nog niet worden gesproken. OOIIN II E COURANT. telehx n IWo. S3. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drié maanden is ï.25, franco per [tost 1.70. t Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. weerstand te bieden aan elke invallende legerafdeeling, tenzij deze zoo groot is, dat zy een gemakkelyke prooi zou worden van de Britsche vloot. 31) Je hebt toch een kunstenaar getrouwd en die heeft aansporing, opporring noodig. En als ik thuis Zyn hartstochteljjke natuur, de wijn en de herinnering aan de vreugde der laatste uren, wonden hem zoo op, dat bij een oogenblik geen woorden meer vinden kon. .Wat moet ik doen?" vraagde hij, terwijl bij dichter by haar kwam en haar het lampje dit de hand nam. .SpreekHoe kan ik er verandering in brengen Kan ik bet helpen, dat je je voor doet als de stomme van Portice En al bad ik mijn liefdevlam nog tienmaal hooger kun nen doen ópschieten, dan't is om te lachen. Een jonge' mooie vrouw laat zich behandelen als een kostschoolmeisje en weet niet, wat ze moet doen om een man zóó te boeien, zóó te overwinnen, dat diezelfde man, die baar vernederde, de oogen kust, welke hem toornig aankijken, en de lippen, om er Boven de haven van New-York hangt sinds verscheidene dagen een dichte mist, die het binnenvallen en uitvarep van de groote transatlantische booten uitermate bemoeilijkt. Naar luid van enkele berichten in de buiten- laudscne bladen, begroot men te New-York de schade, reeds door den mist toegebracht aan de scheepvaart, op een millioen dollars. Gisteren lagen ter hoogte van Sandy Hook 25 groote stoombooten, die niet verder kon den of durfden. De Lusitania moest baar vertrek uitstellen; maar de Kronprinzessin Cecilie, welke ook heel wat vertraging bad, slaagde erin veilig de haven uit te komen. Dat bet gevaar, verbonden aan varen by Balkak-Statrm. De Pester Lloyd, wellicht officieus inge licht, zegt, dat Oostenryk-Hongarye weigert aan de conferentie deel ta nemen als Tur kije zijn protest tegen de inlijving van Bos nië niet laat vallen. De fabrieken van munitie in Duitschland hebben zulke groote bestellingen van Turkjje en de andere Balkanstaten uit te voeren, dat zy het nauwelijks aan kunnen. Op een aanvraag der Oostenrüksche regeering heeft een fabriek by Keulen geantwoord, dat zy geen nieuwe bestellingen kan aannemen. mist geenszins denkbeeldig is, werd bewezen door een botsing, die plaats vond in de hoofddoorvaart by Sandy Hook. De Georgic, van de While Star line, (misschien beter bekend alsThe Oceanic Navigation Com pany, Liverpool) on de Finance, van een reedery die een dienst onderhoudt tusschen New-York en Panama, liepen op elkaar. De Finance zoii|c en de Georgic kreeg averij aan den boeg. Volgens de eerste berichten zyn alle opvarenden van de Finance gered. Dit scbyht echter nog niet volkomen vast te staanlatere berichten maken melding van ’t omkomen van 8 opvarenden zes passa giers en twee koppen der bemanning. Of naar anderen willen zeven passagiers en de derde machinist. De Engelsche bladen hebben een Reuter- telegram uit Teheran over de intrekking der geruchtmakende proclamatie van den Sjah tegdn de grondwet. In dit telegram wordt bet voorgesteld alsof men te Teheran in hofkringen eerst nu pas recht overtuigd begint te worden van de waarheid, dat de samenwerking tus- schen Rusland en Engeland in Perzië oprecht is. Wanneer die overtuiging nog dieper zal zyn doorgedrongen, zal ook aldus de Reuter-correspondent de politieke damp kring in Teheran opklaren. Tegelyk met de intrekking van de grond- wetproclainatie, is het plan weer te voorschijn gebracht van de instelling van een Raad van State met verstrekkende bevoegdheden, welke Raad toezicht zou moeten oefenen op den arbeid van alle ministerieele departe menten. In Perzische officieele kringen tracht men de beteekehis van het proclamatie-incident te verkleinen, door er den draai aan te geven, dat het eigenlijk geen officieele proclamatie was geweest, maar meer een beschikking, op een door de geestelijkheid ingediend ver zoek.' Die beschikking was dan ook enkel en alleen gericht geweest tot de geestelijk heid. Dezelfde spitsvondige heeren, die deze ver klaring hebben bedacht om de weifelende houding van der. Sjah nog zoo’n beetje te vergoelijken, blyven volbouden, dat de ver zoekschriften en telegrammen tegen weder invoering der grondwet, die de vorige we ken uit de provincie waren ontvangen, geens zins gefingeerd, doch volkomen echt en authentiek waren geweest. De Engelsche minister van oorlog, de heer Haldane, heeft Donderdagmiddag een rede voering gehouden voor de .City Liberal Club” en daar natuurlijk zyn oordeel ge zegd over de opzienbarende rede van lord Roberts over de Britsche landsverdediging. Minister Haldane liet niet onduidelijk uit komen, dat hy de uitlatingen van lord Ro bert hoofdzakelyk beschouwt als het uit vloeisel van de zucht om te agiteeren tegen het pas ingevoerde nieuwe legerstelsel, dat nog geen lyd heeft gehad om door te wer ken. Is de legerhervorming eenmaal voltooid dan heeft Engeland de beschikking over oen voldoende macht voor de verdediging te land. Aan een inval op zoo groote schaal, als lord Roberts voorspiegelde, gelooft minister Haldane niet. De vloot, die het daartoe benoodigde sterke leger zou overvoeren,zou natuurlijk op haar weg de Britsoho marine ontmoeten, die Engelands eerste'Verdedigings linie is^en voor die taak ten voljb berekend geacht kan worden. Tegen een inval op kl«ineré schaal zou misschien de Britsche vloot geen voldoenden waarborg geven, daarom moet Engeland een landleger hebben, om zulk een aanval te weerstaan en deze macht verschaft het thans geldende legerstelsel, naar minister Halda ne's inzicht, in voldoende mate. De minister was weinig vriendelyk voor zyn militairen bediller, vooral niet, toen hy met nadruk zeide dat de wetenschappelijke eisch van bet vraagstuk deze isEngeland moet een landleger hebben, sterk genoeg om waarvan er niet één, in zoo volkomen gemis aan aantrekkingskracht met Greta te vergelijken was. En juist die bloode, schuwe vrouw noemde hy de zyne’. De kleine begon te schreeuwen. .’tKind is Wakker," zei Greta oprijzend uit baar ge bogen houding. .Ga naar hem toe 1“ sprak Klaussen hard, 't Klonk als een bevel. .Goeden nacht, Hans I" Zjj stak hem smee- kend de band toe, maar hy lette er niet op en begon de kamer op en neer te loopen, toen Greta eindelijk de deur gesloten had. Hy moest zich zelf bekennen, dat hij zoo even hardvochtig was geweestdoch de ge dachte onbillijk te hebben gehandeld kwam niet in hem op, die was nooit in bem opge komen. Allerminst gaf hy de schuld aan de gapende kloof tusschen zijn stand en om gang en den haren. .Ik heb woord gehou den knorde hij, .zjj niet." De verwachtingen, welke zich by bem hadden opgedrongen, toen bij baar bad lee- ren kennen, werden niet door hem overwo gen. Greta bad eenvoudig niet voldaan, niet kunnen voldoen, aan zijn verlangen, om zich dadelijk in zyn kring thuis te gevoelen, en haar schoonheid kon dat gebrek niet vol doende verhelpen. der ongeluk ook my tot een Igdensfiguur. Kun je dan uit liefde voor mij niet wat flinker optreden Ik heb een vrouw noodig en niet een gehoorzaam kind. Begryp je dat niet? Als je zoo stom zit en telkens van kleur wisselt, en de gasten er dienten gevolge er slechts aan denken zoo spoedig mogelyk weg te gaan, dan is het me of ik zal stikken van schaamte en ergernis. Mijn huis moet gastvrij zijn, maar al lang beef ik er voor iemand binnen te voeren, omdat ik voel, dat men me uitlacht of medelijden met me heeft." Nog altjjd bleef ze zwijgen. ,Je doet je plicht wel," vervolgde bjj on geduldig, .zeker, 'k heb nergens iets op aan te merken, en je zoudt nog veel meer wer ken als ik dat wenschte. Maar alleen dat, wat niet precies genoemd kan worden, vrouw Hy voelde zijn en geen huishoudster alleen, dat juist 3lyk gehad fnèt\ En dat is het geloof me, Ha dacht a^n^de schelmsche soubrejlte, ons Was.,“ die ft^rt geleden devrouw geworden was m kan het van een jongen beeldhötrwer en die door haar onuitputtelijken humor en gjappen daar straks een gansche tafelronde tan 't lachen ge maakt en vrooljjk bezig gehouden bad. Hy dacht aan een geestige schilderes, die in een woordenstrijd den begaafdsten onder de aan wezigen uit den zadel bad gelicht. Een lange ry vrouwen ging hem in den geest voorbij, Enorland. Het Lagerhuis besloot heden met 232 stemmen tegen 157 tot tweede lezing van de nieuwe onderwijswet. Een deel der unionis tische party stemde met de regeering. Er is een bom geworpen naar een flink met Europeanen bezetten trein in Eug.- Indië, toen die het station Barrackpur ten noorden van Calcutta binnenreed. Niemand werd gekwetst. den MMligea toestand heeft de onderkoning den rondreis opgegeven; hy blyft te Calcutta. Rusland. De Schlesische Zeitung verneemt, dat de gezondheid der czaritsa zwaar heeft geleden onder de emotie, die de begrafenis van grootvorst Alexis heeft opgewekt. Z(j heeft sedert dien dag haar vertrekken niet meer verlaten. Dn minister van financiën heeft een wets voorstel ingediend tot het aangaan eener buitenlandscbe leening groot 450 millioen roebel. het woord vergeving aan te ontlokken. Als je daar maar een klein beetje slag van had, dan was je me al lang de baas. Maar de hoop daarop is verdwenen. Ik kon net zoo goed bewegelijkheid van een ledepop verwachten als temperament of hartstocht van jou!" Zy had zyn woorden met diepe smart stil zwijgend aangehoord. Een oogenblik bad ze zyn band willen grypen en met kussen be dekken, oin te bewjjzen, dat hy verkeerd oordeelde, maar zyn steeds toorniger wor dend gezicht deed baar in tianen nitbarsten. .Wees niet boos. Ik kan niet anders," snikte ze. Hy liep de kamer op en neer met de band tegen 't voorhoofd. .Hoe vervelendHoe vervelend I Totaal gebrek aan geest, aan verstand Olaf kwam hem in de gedachte. Hy voelde nu dat zyn vriend toenmaals geT"‘ had. .Greta," zei hy zachter, .gelo) ik wilde dat het anders tusschen Zy wilde hem vragen: .Waarom kan bet niet beter zjjn? Wees slechts wat toege- vender"maar haar lief gezicht, dat zyn betoovering voor hem verloren had, kleurde alleen. .Ik kan geen geduld meer hebben het drukt als een zware last op me." En haar schouder omvattend,Je maakt tot ons bei. Reuter seint uit Weenen, d.d. 27 Nov. De Turkscbe zaakgelastigde, die met den minister van buitenlandscbe zaken besprekin gen gehouden heeft, verklaarde aan een re dacteur van de .Neue Freie Presse’" dat Turkye niets liever wilde dan loyale en vredelievende betrekkingen te onderhouden met Oostenryk Hongarije, en dat het al het mogelyke zal doen om den boycot van Oos- tenrjjksche goederen te doen eindigen. De keizer ontving heden een deputatie van 700 leden der gemédiatiseerde vorste- lyke families en van den ouden adel, die met vreugde en enthousiasme den eed van trouw aan de monarchie vernieuwden. In antwoord op de eerbewijzen van den adel herinnerde de keizer aan zyn rol by het stichten en bevestigen van het keizer rijk hy verklaarde te zullen blijven reke nen op de gehechtheid aan den troon en den vaderlai^slievenden geest. In de openingszitting van het Oostenryk- Hongarijsche Huis van Afgevaardigden hield minister-president baron Von Bienertb, gis teren een eenvoudige en duidelyke program- redevoering, die wel niet met geestdrift werd ontvangen, maar toch ook geen tegenspraak uitlokte. De minister noemde zyn kabinet etn overgangsministerie, dat bestemd is, de komst van een nieuw coalitie-kabinet voor te bereiden, een kabinet dat opnieuw op de samenwerking der groote partyen in het parlement steunen kan. Het doel van bet overgangs-ministerie moet zyn een atmosfeer van vertrouwen en verzoening in de natio nale vragen te doen ontstaan, en krachtig op te treden tegen elke poging, om den open baren geest te prikkelen tot verzet. Het zal integendeel de taak der regeering z(jn db ontstane quaesties zoo spoedig op te lossen; daarvoor zal zy bet ontwerp eener taalwet en een ontwerp-wet tot instelling van dis- trictsbesturen in Boheme indienenvoorts zal zy voorstellen doen beteffende de sociale verzekering, de naasting der spoorwegen en de regeling der financiën. De Tsjechische afgevaardigde Klofat^ stelde voor, over deze verklaring te beraadslagen; onder heftig rumoer van de Dnitsch vrijzin nigen en de christelyk-socialen werd dit voorstel verworpen. De president noodigde het Huis uit, Za- Telefoon Mo. NI ADVERTENTIEN worden gepl ratst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1