BINNENLAND BLOUSES ïïeerediuis IJseloord, provinciale" staten. Stadsnieuws. de Verspreiding BESMETTELIJKE ZIEKTE» ZIEKTEKIEMEN 389ate Staats-loterij Rechtzaken. Jupoas, Veeren Boa's, Jabots enz. Indië schynt gedreven te worden, in beslag doen nemen. Balkjln-Staten. De Torksche minister van bnitenlandsche zaken heelt verklaard, dat de betrekkingen tasscben Turkjje en de andere mogendheden van ait8tekenden aard zyn. De Baigaarache minister Piaptschew ver zekerde, dat het doel der Bnlgaarsche regee ring bö de onderhandelingen met Turkjje volkomen bereikt is. want het gevaar voor een gewapend conflict is bereids volkomen ait den weg geruimd. De Jeni Gazetta deelt mede, dat de sal tan van Tarkjje de opening van het parle ment op den 14en dezer zal b(jwonen en dat hy daarenboven op geregelde tijden in de vergaderingen zal verschijnen. Marokko. De Franscbe gezant Regnauit moet naar Fez vertrokken zjjn ora Hafid te bewegen de verdragen, tcisschen z(jn voorganger en Frank rijk gesloten, te willen erkennen. Belangrijk nienws. De échte Foster's Rogpijn Nieren Pillen geven de zieke nieren juist de bnlp die ze aoodig bebpen, zij voeren ait het lichaam alle vloeibare vergiften, die eiwitverlies, waterzucht, stoornissen van de nrine, gra veel, rhenmatiek, steen, heupjicht, zenuw achtigheid, slapeloosheid en neerslachtigheid teweegbrengen en zij neutraliseeren de ver keerde uitwerking van thee, bier en spiri tualiën. De heer G. Feddema, wonende te Viuke- veen, deelt ons medeHet is thans reeds vier jaren dat ik aangedaan was met een nierkwaal, onophoudelijk bad ik pijn in de zjjden en in den ragmenigmaal werd ik gekweld door steken. Mijn enkels en polzen waren dikwijls opgezwollen, ik had eveneens veel hinder van rhenmatiek, 's nachts sliep ik onrustig en wanneer ik opstond, gevoelde ik m|j meestal zeer afgemat en lusteloos. Het kwam menigmaal voor, dat de urine met een branderig gevoel kwam en deze was immer troebel. Tusschenbeide werd mijn ziekte zoo erg, dat het mij niet mogelijk was bet minste werk te doen en ofschoon ik dikwijls biervoor onder behandeling ge weest was, kwam ik hiermede niets verder. Het gebruik van Uw pillen bracht echter dadelijk een groote verandering in mijn toe stand en na den vijfden dag bekwam ik veel verlichtingik verloor veel zanderig be zinksel en thans gevoel ik my veel sterker en kan ik van de pijn haast niets meer waar nemen. Uit erkentelijkheid zal ik gaarne de eigenschappen van Uw geneesmiddel aan eventueele lijders kenbaar maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig TI bet publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Spreek langzaam en duidelijk wanneer gij Foster's Rugpjjn Nieren Pillen koopt, dan zal er geen vergissing plaats hebben. Zy zijn te Gouda verkrijgbaar by de Heeren Wolff Co., Westhaven 198. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k F 1.75 voor één ol F 10.— voor zes doozen. STATEN-GENÊttAAL. T MM" Mi MC MM MC Mi M M MC H Vergadering van Maandag 7 Dec. De beraadslaging wordt voortgezet over hoofdstuk BiuneDlandscbe Zaken, en wel over de afdeeling Lager Onderwijs. De minister van Binnenlandsche Zaken komt op tegeu bet verwijt, dat hij ontwij kende antwoorden heeft gegeven in z(jn me morie van antwoord. Aan don heer Ketelaar vraagt de minister wat deze na eigenlijk wil. Is de bedoeling dat de onderwijzers zullen vormen een repablikeinsche school, of wil hjj dat de schoolhoofden zich wat meer zullen bemoeien met de onderwijzers. Op verschil lende vragen van den beer Ketelaar heeft de minister reeds vroeger geantwoord op een vragendag. Zoo komt o. a. de vraag van den heer Ketelaar jl. Vrijdag 18 jaar na de vaststelling van het bedoelde artikel uit- de Onderwijswet. (Daverend gelach.) Of de schoolstrijd zal heropend worden, hangt slechts voor een klein deel van den minis ter af, want men heeft gezien dat na afloop van den strijd om de wet-Kuyper, toch in 1905 de schoolstrijd een groote rol beeft ge speeld. Of de schoolstrijd heropend zal worden hangt af van de heeren, die den strijd zullen voeren. De toekomst zal moeten bewjjzeu of de minister, indien eventueelen strijd ontbrandt, als arbiter zal optreden (gelach). Omtrent de neutraliteit is de mi nister bet eens met de heeren Malefijt en Tydemau (daverend gelach). De minister wil zich aan de wet houden en zich onthouden van het plaatsen van een etiquet van chris telijkheid op de openbare school. In verband hiermee behandelt de minister het voorge vallene te Groot-A miners, en beslnit dat daar iets onwettigs is gebeurd. Als het noodig is zal de minister een aanschrijving richten tot het schooltoezicht, om het onder wijs meer aan te sturen op ontwikkeling der christelijke en maatschappelijke deugden. De minister zal onderzoeken in hoever het Unie rapport zal kunnen worden verwezenlijkt, en gaat thans op deze kwestie niet verder in. Zgn zienswijze aangaande het bqzonder onderwijs is voldoende bekend. De vraag of het Unierapport in de wetgeving moet worden opgenomen, zal voorshands en voor- loopig niet bevestigend kannen beantwoord worden. Dat de wet-Koyper een wraak neming zou zijn geweest tegeaover de linker zijde is niet waar. Nooit is aan wraak ge dacht, ook niet door spreker. (Geroep links ho, ho Spr. ontkent dat er inzake de toelating op de school deloyale concurrentie zon zyn tasscben bijzonder en openbaar on derwijs. Bij een herziening der Leerplichtwet zal men aan deze zaak aandacht schenken. Wat het voorbereidend onderwijs aangaat zegt de minister niet afkeerig te zijn van een principieele regeling, maar hier dringt weer het gevaar, dat men te veel van bo venaf zal regelen. In ieder geval zal deze zaak in onderzoek worden genomen. Indien bet kan zal de minister gaarne meewerken inzake de vermeerdering van leerkrachten op de kleine scholen. Voor verplicht her- halingsonderwijs gevoelt de minister niet veel. De mogelijkheid van aansluiting van het herhalingsonderwijs bjj het vakonderwijs zal worden nagegaan. Het rapport der ineenschakelingscom- missie wordt voor bet einde van 1909 tege moet gezien. Dit rapport moet worden af gewacht voor belangrijke maatregeleo tot stand te brengen. Do minister voelt niet veel voor verlenging van den leerplicht tot bet 14e jaar. Aan de verbetering der nor maallessen wil de minister zijn kracht wij den. De klachten over de Rotterdamsche motie (ontslag gehuwde onderwijzeres) be hoort hier niet thuis. Deze materie zal moe ten leiden tot wettelijke regeling. Oppositie tegen het geven van onderwijs ir. openlucht spelen, geljjk dat in Drenthe is geregeld, komt den minister vreemd voorhet was een poging om dat onderwijs heter tot zyn recht te doen komen, hetgeen moest worden toegejuicht door hen, die een volksleger wen- schen. De minister meent hiermee de voor naamste punten te hebben beantwoord. De heer Troelstra verduidelijkt tegenover den heer Schokking hetgeen by heeft gezegd over den onderwijzer in en bniten de school. De paedagogische takt van den onderwijzer hangt af van de opleiding en ontwikkeling, en heeft met zijn toon rflets tc maken. Spr. houdt vol dat er in de liberale kringen een zwenking naar de bijzondere school is waar te nemen en, concludeerde tenslotte dat wij moeten komen tot een algemeene volksschool, waar alle kinderen des volks elkander ont moeten. Na replieken en dupliek van den minis ter (onder aanwezigheid van vijf Kamerle den) worden de algemeene beraadslagingen over de afdeeling Lager Onderwjje geslo ten, waarna de vergadering te kwartier vóór 1 nur wordt gesloten. Vergadering van Dinsdag 8 Dec.. Binnenlandsche Zaken. Op aandrang van den heer tor Laan naar een radicale verbetering van de positie der arrondi8sements schoolopzieners, zegt de mi nister dat de toelagen meer betreffen ver goeding van reis- en verblijfkosten, en dat hjj, indien daarbij ongelijkheden blijken, ver betering zal overwegen. De heer Roodhuyzen hoopt dat de minister iets zal doen in het belang van de onder wijzers, die buiten betrèkking geraakten door de invoering van geconcentreerde normaal lessen. De heer ter Laan dringt aan op verbete ring in de leerplannen der normaallessen en ook de heer Treub bepleit mede de belangen der door <ien heer Roodhnyzen bedoelde on derwijzers. De minister betoogt dat, wat de onder wijzers betreft, op het oogenblik nog overleg aanhangig is tasscben Binnenlandsche Zaken en Financiën uYer de vraag of zij pensioen gerechtigd zijn. Zoolang die vraag niet be slist is, kan de minister geen maatregelen nemeu. Blijkt ait bet onderzoek dat zij geen recht op pensioen hebben, dan zal de mi nister een regeling overwegen. Een herziening van de leerplannen der normaallessen is onderhanden. De beer Hagenholtz wenscht o. a. verbe tering van de positie der onderwijzers by de scholen van de inrichtingen van weldadig heid. De minister zegt verhooging van het maximum-salaris van f 925 tot f 950 toe. De heer Dolk vraagt uitbreiding van bet aantal cursussen voor spraakgebrekkigen, en aanstelling van betere leerkrachten daarbij. De heer Duymaer van Twist bepleit de belangen der schipperskinderen. De minister zegt meer steun toe voor die schipperskinderen, en zal overwegen wat ter verbetering van het spraakonderwijs nog meer te doen is. By de afdeeling Kansten en Wetenschap pen licbt de heer de Stuers zyn elders ver meld amendement toe. De bedoeling is géén nienw Rjjksmaseam te Delft te beginnen. We hebben al genoeg te doen om de collec ties te '8 Gravenbage, Amsterdam en Leiden „na te rjjden". De heer van de Velde bestrydt krachtig dit amendement. Ook de minister bestrijdt het amendement. Het Ry'k heeft het hnis van Meerten niet aangekocht, doch ten geschenke gekregen. En in dat geval is het Ry'k verplicht voor het cadeaa te zorgen. In de schenkings- voor waarden is de bedoeling om schreven dat het zoo zijn een museara van Kunst en Kunst nijverheid. Ook de minister zet uiteen dat het geenszins de bedoeling is een duplicaat- Rijksmasenm te stichten. Na replieken wordt het amendement aan genomen met 38 tegen 84 stemmen. De heer Schaper licht toe een amende ment om den, dit jaar door de Regeering geschrapten post van f 5150 sabsidie voor openbare leeszalen, wederom uit te trekken. De heer de Visser gaat met het amende ment mee, als op de lektaar toezicht wordt gebonden. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft geen principieel bezwaar tegen steun aan openbare leeszalen, maar er zal een „index" moehen zijn, wanneer er geld van overheidswege wordt gegeven. Spr. wacht nog gegevens. ZUID-HOLLAND. De Zaid-Hollandsche Staten hielden gister de tweede vergadering in de gewone herfst- zitting. De Voorzitter opende haar met de mede- deeling, dat de heer Goedhart, van 1889 af lid der Staten, zyn ontslag heeft genomen en wijdde eenige welwillende woorden aan dat lid. Naar aanleiding tevens der kennisgeving van het overJjjden van mr. P. L. F. Blassé oud-lid van Ged. Staten, herinnerde de voor zitter aan de instemming, die in de vorige zitting zijn woorden van nulde aan 's mans nagedachtenis hebben gevonden. De te behandelen onderwerpen voor deze vergadering waren Wijziging van de regeling der jaarwedden van het personeel aan de provinciale brug gen in verband met de bruggeldinning. Con form besloten. Voorstel tot afwijzing van de subsidie aanvrage der gemeente Barendrecht, ten behoeve eener waterleiding. Na eenig debat stelde bet lid IJzermans zich namens Ged. Staten in deze op het standpunt, dat, hoewel de drinkwatervoor ziening krachtens de woningwet is een locaal belang, Ged. Staten niet onverschillig mogen zijn voor dit belang der volksgezond heid, met dien verstande, dat Ged. Staten de gemeenten in haar drinkwatervoorziening met subsidie tegemoetkomen, doch nimmer blijvende hulp vorleenen. Ged. Staten zallen de hier vernomen op merkingen aan het gemeentebestuur van Barendrecht overbrengen. Na een opmerking van den voorzitter, dat in geen provincie zooveel waterleidingen door het particulier initiatief en door de kracht der gemeenten ziin aangelegd als in Zuid-Holiand, dat overigens, doorsneden als die provincie is door zoovele kanalen en wa teren, meer dan eenig ander deel des lands is blootgesteld aan inval van besmettelijke ziekten, werd contorm het voorstel van Ged. Staten het verzoek afgewezen. Subsidie-aanvrage ten behoeve der tuin bouwtentoonstelling te Zeist. Afgewezen. Subsidie van f 250 voor de te Berlijn te houden internationale tuinbouwtentoonstelling. Toegestaan. Id. van f 120 voor de Ambachtsteekenschool te Krimpen a. d. IJsel. Toegestaan. Id. van f 275 voor de Ambachtsteekenschool van den R.-K. Volksbond te Schiedam. Toe gestaan. Afwijzend voorstel op de subsidie-aanvrage van de te Dordrecht op te richten gemeen telijke handelsavondschool. De heerEvers bepleitte tegenover het voor stel van Ged. Staten bet verleenen van een subsidie, omdat er dringende behoefte is aan handelsonderwijs te Dordrecht. Nn bet particulier initiatief niet optrad, stelde spr. als minderheid van de commissie voor, aan de gemeente Dordrecht ten be hoeve van een handelsavondschool een pro vinciaal subsidie van f 875 's jaars te ver- 1 eenen. Het afwijzend voorstel op de subsidieaan vrage van de te Dordrecht opgerichte ge meentelijke handelsavondschool werd ver dedigd door den heer v. d. Gyp Barendregt, die trachtte aan te toonen, dat de bestaande cursussen v^n Mercurius en de Christelijke Vereeniging niet kunnen geven wat de ge meentelijke handelsschool zal bieden. Met het oog op het bestaan van particu liere handel8cursa88en achtte de heer Van Schelt 't niet gelegen op den weg der pro vincie, subsidie te verleenen voor een ge meentelijke handelsschool. De heer De Wilde meende, evenals de vorige spreker, dat in het algemeen het verleenen van provinciaal subsidie aan ge meentelijke instellingen te ontraden is. Het voorstel van den heer Barendregt om deze zaak aan te bonden tot de volgende vergadering werd verworpen. Het voorstel-Evers (sabsidie van f 375 '8 jaars) werd insgelijks verworpen, waarna het verzoek van Dordrecht, conform het voorstel van Ged. Staten, werd afgewezen, z. h. s. Subsidieverhooging tot f 3500 voor de Ambachtsschool voor Schiedam en Omstre ken. te Schiedam, voor den tjjd van één jaar. Op verzoek van den heer Pera, die be zwaar bad, in stemming gebracht, werd het verhoogd sabsidie verleend met groote meer derheid. Adres van de Patronaatscommissie te Sche- veningen ora ontheffing der voorwaarde van Rijkssubsidie. De outbeffing verleend. Voorstel tot intrekking der voorwaarde voor bet sabsidie aan de Vereeniging tot opleiding tot instrumentmaker te Leiden. Aangenomen. Wijziging van het reglement van orde voor de vergadering der Staten (ter visie leggen der notulen). Aangenomen, na goed keuring van een amendement-Evers c. e., overgenomen door Ged. Stateq, om, tenzij anders wordt beslist, de goedkeariog der notulen op te vragen aan Ged. Staten. Bijdrage in het onderhoud der haven van Stellendam. Toegestaao. Wijziging van het reglement van politie voor de Gouwe (eischeu voor gesleept wor dende vaartuigen). Goedgekeurd. Wijziging der voorwaarde betreffende de toekenning van een renteloos voorschot aan de Rotterd. tramwegmaatscbappy (Regeling der uitkeering). Conforih besloten. Afwijzend voorstel op de snbsidie-aanvrage voor tramaanleg tasscben Oostvoorne en Rockanje. Wordt aangehoaden ten fine van nadere inlichtingen. Een groote gedeelte van de namiddag-ver gadering werd gewjjd aan de behandeling van het Rapport der Commissie omtrent het ontwerp-reglement voor het waterschap „Dijk ring Fiakkee". Goedgekeurd worden de begrootiftgen voor het krankzinnigengesticht Oud-Rozenburg te Loosduinen. Het voorstel tot het aangaan eener nienwe overeenkomst met de Vereeniging tot Chris telijke verzorging van krankzinnigen in Ne derland, wordt aangenomeninsgelijks de wijziging der provinciale begrootingen voor 1908 en 1909 het presentieregister van Ged. Staten wordt voor kennisgeving aangenomen. Een tiental ontwerpen tot wyziging van polderreglementen wordt goedgekeurd met enkele veranderingeu. De Statenvergadering werd hierop in naam der Koningin gesloten. Nederland en Venezuela. Reuter seinde gisteren uit New-York Volgens een telegram uit Willemstad is aldaar uit Caracas het bericht ontvangen, dat in den Kabinetsraad van Donderdag de meeningen waren verdeeld omtrent da ge dragslijn die men tegenover de Nederlandsche oorlogsschepen zon volgen, maar besloten werd om te doen schieten op het eerste schip, dat zon overgaan tot een onvriende lijke daad. j De „Heemskerck" is gisteravond uit Wil lemstad vertrokken om den kruistocht langs de Venezolaansche kust te vervolgen. De „Friesland" ligt voor anker in de Mara- caibo-baai in het gezicht van het lort San Carlos, dat door de Daitsche kraisers in 1903 werd gebombardeerd. De ligging van allo Venezolaansche forten wordt door de Nederlandsche oorlogsschepen opgenomen en in kaart gebracht. Gemengde Berichten. De vorige week vervoegde zich aan het kantoor van het Noord-Hollandsch Land- bon wcrediet, te Delft, een landbonwer uit Stompwijk, die zesduizeod galden wilde opnemen. Hy had twee borgen bij zich. De opgegeven namen bleken bij onderzoek v&o gegoede personen te zijn, tevens bleek dat deze gegoeden zeiven van niets wisten. Gis termorgen kwam het drietal terug. Zjj tee kenden met de opgegeven namen het,accept en toen zij het geld in ontvangst zouden nemen, sprong de politie, die verscholen was, toe en arresteerde hen. Da eene borg was zwager van den bpofdaanlegger en als arbei der bij dezen in dienst. De tweede was een arbeider uit Leiden, allen menschen, die niet veel te verliezen hebben. Een jonge Italiaansche toooeelspeelster, mej. Fiala, is in den schouwburg te Bazel verbrand. Iemand met een brandendeftoorts in de hand was op het tooneel te dicht bjj haar kleeren gekomen. Mej. Fiala vluchtte gillend achter., de coulissen, waar men haar zoo spoedig mogelijk bnlp bood, die evenwel niet meer baten mocht. Te Groningen was in den nacht van den léden op den 15den Juli vac dit jaar een brutale inbraak gepleegd in het kantoor van de haodelsveaoootschap voorheen Mfiller Co. in de Poelestraat. Uit een zich daar bevindende braudkast was met behulp van sleutels, die vooraf uit een lessenaar waren genomen, een bedrag van ruim f 2500 in bankpapier en specie ontvreemd. Men ver moedde reeds terstond dat de dader of daders met bet oog op de wjjze, waarop de inbraak was gepleegd, met de plaatselijke toestanden der kantoorinrichting bekend waren. Doch ondanks alle nasporingen gelakte bet niet de schoidigeu te vinden. Van den beginne af was verdenking gevallen op een zekeren B. H. J. M., die vroeger als bediende bjj de bedoelde vennootschap werkzaam was. De bewijzen tegen hem waren echter niet vol doende om tot een aanhonding over te gaan. Evenwel hield de recherche het oog op be doelden persoon. En bet trok in den laatsten tyd de aandacht, dat deze grootere verte ringen maakte, dan in overeenstemming was met zjjn verdiensten. M. werd dientenge volge aan een streng verhoor onderworpen en bekende, na veel aarzeling, zich aan de inbraak te hebben schaldig gemaakt. Van het gestoleD bedrag werden by visitatie aan den Jyve nog f 1792 teruggevonden, welke som in de voering van zjjn jas was verbor gen. M. werd in hechtenis genomen en ter bescbikkiug der justitie gesteld. (Pr. Gr. Ct.) Surprise. Moeder was met broer en zusje uog eens naar de St. Nicolaasdrnkte op straat gaan zien. Zoo op „pakjesdag" is dat wel eens aardig. Zij, dó twaalfjarige oudste, die ook met moeder mee zon gaan, was met twee vriendinnetjes stilletjes ver dwenen. Ze waren er op uitgetrokken om te «len, of hier of daar nog een pakje te be zorgen was. Daarvoor kreeg je ganw een paar centen. En inderdaad werd up eeD der Singels de hulp van het drietal ingeroepen door een beer ter bezorging van een groot pakket. Zjj vervolden die opdracht met nauwkeurigheid en kregen daarvoor vjjf centen. Ze waren den koning bjjna te rjjk en overlegden reeds, welke lekkernijen zjj voor dat „brengersloon" zbuden koopeu. Toen eenige huizen verder zjj weer een beer met een pqkje zagen aankomen. Misschien wel weer een klant. Maar die heer belde zelf aan, legde het pakje op de stoep neer en ging toep haastig weg. De drie vriendinnetjes bleven nieuwsgierig wachten, om te zien, of de deur wel zou opengaan. En die ging open jen ora den hoek kwam gloren bet gezicht Van een gedienstige, die blijkbaar op dezen avond al veel te vaak naar baar zin den tocht naar de bel had moeten ondernemen. Want tuen een der vrien dinnetjes, gedienstig-inlichtend haar toeriep „Doar ligt 'n pakkien!" wierp zy, denkende aan een misplaatste Sinterklaasgrap, de denr met een smak weer dicht onder den uitroep „Hon dat maar 1" „Goed!" was het lakonieke bescheid van bet vriendinnetje. Het pakje werd zonder gewetenswroeging meegenomen en vol spanning onder bet scbynsel van een booglamp in bet Noorder plantsoen met behnlp van een scherpen steen geopend. En de eetbare schatten, die het bevatte, chocolade- en boterletters, werden door bet drietal verorberd, terwyl de twaalf jarige oudste de portemonnaie als aanden ken aan de booze gedienstige, voor wie het pakje misichien bestemd was, heeft meege nomen. (N. Gr. Ct.) GOUDA, 9 December 1908. Gisterenavond ten ongeveer 6 nar ontstond een begin van brand bjj den heer B. in de Noodgodsteegmet een slang van ait bet postkantoor werd deze spoedig gebluscht. Een kwartier daarna ontstond weder brand by den winkelier in klompen P. op de Lange Tiendeweg, die door de buren met emmers water werd gebluscht. Politie en brandweer waren spoedig ter plaatse aanwezig. Het eerstvolgende concert van de dames- zangvereeniging „Arnold Spoel" alhier zal gegeven worden op 11 Jannari e.k. Als solisten hebben hunne medewerking toegezegd mejuffr. Blok te den Haag (sopraan) en de heer L. Hofman (bariton) te Voorburg. Aan het Centraalburean der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is gis termiddag aanbesteed Bestek No. 1167. Het maken van twee seinhuizen op het station Harmeien. Be'groo- ting f 4720. Ingekomen zjjn 14 biljetten laagste aanbieding van H. J. Nederhorst Jr., te Gouda, voor f 3980. Hedenmiddag werd ten Raadboize dezer gemeente aanbesteed de benoodigde materia len vóór bet jaar 1909. Ingeicbreven werd voor 1. Hontwaren J. en 9. Alblas te Waddinxveen, voor 1488.—, W. Hoogendjjk Ws. te Gouda voor f 1672.—, A. van Wessen te Waddinxveen voor f 1750.Job. v. d. Made en Zn. te Klundèrt voor f 1907.—, van Wijngaarden en Co. te Botterdam 1 1315.70. 1 biljet was van onwaarde. Aan van Wijngaarden en Co. is het gegnnd. 3. IJser en Staal. Jv H. Kok voor f 350.—gegnnd. 4. 'Gereedschappen enz. J. H. Kok voor f 360.-^ gegnnd. 5. Lood en Zink enz. J. H. Kok voor f 450.— gegnnd, Th. A. v. Berkel voor f 452.90. 6. Verfwaren, Oliën, Teer enz. P. J. Revet en Zn. voor f 957.50, C. van Dillen en Zn. voor f 975.J. Sprejj en Zn. Zwammerdam voor f 788.95, C. C. Krom voor 1 1038.—. De gnnning is aangehoaden. 7. Glas. C. C. Krom voor f 108.—, M. J. Houwiuk te Sneek voor f 105.97, P. J. Revet en Zn. voor f 97.60.E. A.- Schaaf te Rotterdam voor I 93.75. De gnnuing is aangebonden. 8. Grind. A. van den Wal f 1.83 gegund. J. Spek snijder te Ouderkerk f 1.77 en f 2.02. 9. Steenslag. I. Prins Dz. te Zaandam f 4.75. Bazalt- My. te Rotterdam f 4.85. De gnnning is aangebonden. 10. Zand. W. de Graaf te Gonderak f 0.68, idem grintzand f 1.10, K. A. Dekker te Haastrecht f 0.65, idem grintzand f 1.—. Aan den laatsten is bet gegnnd. 11. Melafier of Qréskeien. P. M. Hooykaas. grèskeien f 123.90, Dait sche grès f 118.—, Melafier f 113.60, A. J. Henneveld te 's Hage, grès f 128.93, voor heen Erven H. Trip te Utrecht, grès f 154.45, N. V. Bouwmaterialen voorheen M. Luyten, Duitscbe grès f 124.75, van Kan en Co. te Venlo, grès f 116.—. Jansen en Soupair te Luik, grès f 125.—, T. Engers te Amster dam, Melafier f 124.75 een biljet was van onwaarde, de ganning is aangehoaden. 12. Waalstraatklinkers. Bombergen eu v. d. Palte te Eek en Wiel voor f 15.80, voorheen Terwindt en Arntz te Milligen voor 15.75, van Koolwijk en Burgers voor f 16.32, A. P. Hejjnes te Arn hem voor f 16.65, J. TerwiDdt te Nijmegen voor f 16.Job. Dessing en Co. voor f 16.50. De gunning is aangehouden, 13. Vechtsche straatklinkers. T. Los te Montfoort f 19.39, gegand. 14. Bouwmaterialen. Joh. Dessing en Co. f 309 A. Jonker eu Zn. f 306.60, gegund. Van de hand van den heer J. A. Tb. van Ryswjjk de Jong, tandarts te Rotterdam. Reserve-Kapitein der Infanterie, bestemd voor den dienst bjj de Landweer, verscheen een werkje, getiteld„De Tandheelkundige Verpleging van het Nederlandsche Leger". In zyn voorwoord zegt de scbryver, dat, waar iu den laatsten tyd over goede monds- behandeling zooveel geschreven woedt door hen, die aan kennis tevens begrip van sociale nooden paren en als gevolg daarvan dank zy den y'ver der voorstanders wel zal be sloten worden tot aanstelling van school- tandartsen, een der hoofdvoorwaarden voor de volksgezondheid, op militair terrein even wel dit onderwerp nog uiet besproken is. De schrijver behandelt nn in zjjn werk bet eerst bet belang van een goede mond- verzorging op een manier waardoor ook niet- deskundigen hem gemakkelijk kannen volgen. Daarbjj bespreekt bjj de tallooze ongesteld heden, die veroorzaakt kannen worden door den slechten toestand van bet gebit, en ook de stem en spraakvorming, die ten nauwste samenhangt met onze taadenreeks. Daarna gaat de heer Ryswjjk de Jong over tot het bepleiten van het nat van een goede tand heelkundige verpleging voor het leger, zoo wel op hygiënisch als op utiJiteitsgebied. Waar by den soldaat gelet wordt op reinheid en netheid, daar wordt de mond altjjd ver geten. Schrijver behandelt nu de maatschappelijke zjjde van de kwestie en de organisatie van de tandheelkundige verpleging bjj andere mogendheden, terwjjl hjj uitvoerig beschrijft, hoe het hier te lande is wat genees- en beelkandige halp betreft. Eindelijk geeft schrijver een plan ten beste voor het orga- niseeren van de tandheelkunde in bet leger hier te lande en berekent daarbjj de kosten. Een exemplaar van het boekje werd door den schrijver gezonden aan den Minister van Oorlog en alle Kamerleden. Stolwijk. Onder voorzitterschap van den heer C. Zijderlaan werd alhier Vrijdagavond j.l. een vergadering gehoaden van de „Ver eeniging tot melkcontróle", waarin de heer A. A. Neeb, Rjjkslandbonwleer&ar, als spre ker optrad. Op zeer bevattelijke wjjze wer den de voordeelen der contröle in het kort aangewezen en in verband daarmee aange drongen op de oprichting eener fokvereeuiging. Want, zoo zei spreker, wyst de contrOle aan, welke dieren voor den landbouwer de voor- deeligste zyn, de fokvereeniging dient zorg te dragen, dat die dieren niet alleen behou den biyven, maar ook, dat de nakomelingen voorkomt van want zij doodt de in ééne Seconde. Deze Carbolzeep uit de Sunlight-Zeep fabriek is voor het genezen van wonden van paardrund en kond zeker kei beste en goedkoopste middelterwijl zij als schapenwaseh niet alleen de insecten uit de wol verwijdertdoch zelfs schurft geneest. Overal verkrijgbaar. er van op behoorlijke wjjze geschift worden- Vooral de mannelijke dieren moeten zeer nauwkeurig op raszuiverheid gekeurd wor den, daar zy een veel grooter invloed op den veestapel uitoefenen dan de vrouwelijke, aan gezien hunne afstammelingen veel talrijker zyn dan die der koeien. Is meu eenmaal iu het bezit van een goeden Btier, dan moet deze gehouden worden, al is 't ook tot bet 13de of 14de jaar. Zulk een dier kan men ook niet te duur betalen, daar de goede eigenschappen zich sterk voortplanten, vooral op den langen duur. En hierop vooral werd de nadruk gelegd, dat door langdurige, goede fokkeuze, de goede eigenschappen zich steeds in grooter mate en met meer zekerheid in de nakomelingen voortzetten. Wel zjjn de kosten van een goeden) stier groot, te groot natuuriyk voor iederen boer afzonderlyk, doch daarom juist isjjvereeniging noodig. Wat velen te zamen doen, brengt betrekkelijk geringe kosten met zich en die kosten worden later met woeker vergoed door verbeterden veestapel en dus door 1 meer zuivel. Jammer, dat er door de talrijke aanwezi gen zoo weinig gebruik werd gomaakt van de gelegenheid, den spreker vragen te stellen. Nadat de voorzitter nog eens bad opge wekt tot aansluiting by de contröle-vereeni- ging en den spreker had dank gezegd, werd de vergadering gesloten. 2e Klasse. Trekking; van Woensdag 9 Dec. No. 6471 en 8374 ieder I 1000. 6736 i 400. 537, 5396 en 8798 ieder f 200. 11981, 14388, 14367 en 18013 ieder n I 1 100. Prijzen van 30. 29 3227 6195 9011 11718 14860 18563 120 46 99 15 40 14917 86 47 54 6220 17 11821 70 18664 71 58 33 80 39 15030 71 77 91 66 9128 12026 76 18740 96 3306 67 31 12133 85 66 301 75 81 32 42 15181 76 7 96 6334 66 77 86 18809 35 3408 6421 94 12261 15448 18911 50 10 67 9204 12319 57 18 451 20 68 9318 60 15559 36 53 31 92 42 70 84 52 07 3500 6519 75 12431 86 61 562 92 80 82 95 90 19051 67 3604 92 9452 12569 15659 69 73 3813 6610 9634 96 15774 86 625 21 44 35 12618 85 19123 50 37 48 9608 28 88 45 712 56 6747 18 72 15822 63 58 3904 84 48 12711 16121 72 62 20 6811 51 46 30 74 800 41 59 59 81 68 97 914 4177 89 9741 88 96 19284 48 97 6947 55 12841 16230 94 80 4218 53 64 59 68 19329 93 4300 98 76 12907 16338 55 1020 33 7080 97 16 64 63 50 97 7101 9807 86 16425 76 97 4421 34 24 13168 32 19512 1162 4569 87 36 13201 38 18 1258 4634 7228 90 8 72 19607 1316 98 40 9920 10 16573 38 63 4705 7393 41 33 88 62 71 84 7441 79 77 16661 73 78 95 70 10004 13300 16709 19717 1459 4853 94 49 49 16869 46 1610 57 7566 50 61 97 81 68 63 7647 97 13469 17057 19822 85 65 98 10152 73 70 37 93 90 7714 64 99 80 63 97 4940 7948 66 13544 17108 19916 1715 5038 54 71 66 47 32 22 6104 74 10236 68 58 42 27 5239 75 87 81 67 90 42 48 8018 10331 13601 82 20005 45 50 20 10426 15 17209 58 1880 70 26 60 83 84 20164 1962 73 42 10565 13735 17366 72 92 76 62 10615 72 90 20277 2131 5318 8123 10793 13816 17409 20362 2367 22 8214 10809 13927 48 20436 86 50 28 55 14022 59 63 90 5432 38 57 37 74 64 2440 5558 8398 98 78 17512 20511 2529 69 8426 10921 80 24 26 2679 5695 65 50 14104 25 41 80 5729 8640 60 14209 1761697 2701 44 60 69 23 17736 20632 58 46 8662 11057 98 61 53 70 50 8727 59 14327 64 87 88 5815 70 63 14487 17901 20719 2912 42 8804 11135 93 12 61 26 68 9 55 14534 18037 70 43 5963 42 64 58 18115 20846 44 6006 63 11298 14634 1823!) 55 85 30 8901 11358 79 93 92 3057 97 24 63 98 18343 95 89 ■6114 56 11502 14741 18431 20904 3104 16 58 81 92 54 15364 32 25 66 11646 94 18547 88 2» Klasse 2e Lijst No. 2211 m. z. 2314. Omdat hjj geld to vorderen bad en bet maar niet kon loskrygen zou de 45-jarige schilder A. J., wonende te Gooda, dreig brieven bobben geschreven aan den bouw ondernemer P. A. Merks te 's Gravenhage met bedreiging tegen diens leven. Beklaagde bekende, maar zeide, dat het geen meeneos was, Hy was de zaak al heelemaal vergeten. Het bedoelde geld zou hjj wel krygen nu Merks' faillissement is geëindigd en 100 pCt. uitkeering volgt. Eisch1 maand gevangenisstraf. De verdediger mr. A. v. d. Spek zette uiteen, dat de beeJe schrijverij maar bang- makery was. Pleiter vond het geen strnfbaar feit en vroeg beklaagde'» ontslag van rechts- vervolging. Uitspraak over 14 dagen. Zoo juist ontvangen oene groote collectie NOUVEAUTÉS in alsmede Prachtige collectie PEt/TERME* van de goedkoopste tot de beste soorten. noby Gouda, Ie kuur, ad f 200 per jaar. Te eten op aanvrage, bij tien pachter der boerderij op IJseloord.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2