h ra. VOND aar I HET DORPSKIND. No. 10817. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 11 December 1908. GOUDA. Bultenlandscli Overzicht. FEUILLETON. her 1908, ZONEN, Kleinhandel In sterken drank, 47ste Jaargang s nasso Giordani. chumann. Aj Schubert. Goens. e Jean. Tierie Jr. Popper. enet. B. S. en der M. KROON. (Wordt vervolgd.) Motet n 8>. De Uitgave dezer Courant geschiedt dage lijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per [Kist 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Haydn, derato. opgedragen aan Weckerlin. XVIIIe siècle). imps. ibune een zéér Cts. verkryg- nden ten huize dstraat, alhier, ig 14 December middags 5 uur. >T Violoncel. OLS- SN Sopnu. Piuo. ünt-Saëns. ié. Wagenaar. v. Rennes. en toepassingen derde For- erto. Zjj geven ars niet kunnen i, geen imitatie n aantal onge- op aanvraag. IS Jt Co. ▼oexng tan ge- •erelende IJL, RT Lz. .NT, ten modellen te l nrfll E”, Oosthaven, Roman van Gio rg Hartwig. Uit het Dnitsch vertaald. In Montenegro is men er zeer over ont* stemd, dat Milowanowits, de Servische mi* nister van buitenlandscbe zaken, op zyn terug* reis van Rome niet te Cettinje gekomen is, hoewel hy zyn bezoek daar had aangekon- digd en hoewel Je Montenegrynscbe regee ring te kennen had gegeven dat men hem zeer gaarne in de hoofdstad zon tien. Som migen schryven het achterwege blijven van het bezoek toe aan een intrige van Paait» en de samenzweer Iers, die Montenegro nog altyd vijandig gezind zyn omdat z(j in de vriendschap tusschen Servië en Montenegro een gevaar zien voor de Servische dyhastie. Het is trouwens vr(j wel zeker, dat Pasits den val van Milowanowits tracht te bewer ken, om zelf weder aan het bewind te kunnen komen. Te Cettinje maakt men zich daar over ongerust en ook in de Servische hof kringen is men niet gesteld op een kabioet- Pasjts. Het was immers onder diens bewind, dat er bommen naar Cettinje werden ge- zon len, die voor de Montenegrjjnsche vor stelijke familie bestemd waren. Nu pa» de verhouding tusschen Servië en Montenegro zoo goed is geworden en beiden zelfs een militair verdrag hebben aangegaan, zon een optreden van een Servisch kabinet onder leiding van een anti-Montenegr(jnsch gezinde minister-president te Cettinje al een zeer onaangenamen indruk maken. ERK. te letten K. worden afgele b pakjes van vij> en een Ned. ran Nommer en an nevenstaand i Wet gedepo- Reuter heeft de mare geseind het voor uitstrevende Frankrijk heeft een reuzenstap achterwaarts gedaan. Na langdurige be handeling in de Kamer is gisteren de be slissing gevallenals beïnvloed door een kwade nachtmerrie, waarin Soleiland en consorten de hoofdrol vervulden, heeft het Parlement met 330 tegen 201 stemmen de doodstraf gehandhaafd, niettegenstaande de regeering nog een poging deed, de levens lange tuchthuisstraf te doen aannemen, om zoodoende de uitdrukkelijk hernieuwde sanctie voor me ondergegaan is, doch de lieve God zorgt dan weer dat ik 't verdragen kan.“ „Wat dan, wat verdragen viel Klaus- sen in. „Dat zult ge zelf beter weten dan ik,“ zei Olaf. „In elk geval drukt een last haar ziel, waarvan jy alleen haar kan ontheffen.* „Denk je, dat ik niet alles inspan om dat te doen vroeg Klaussen zennwachtig uit varend. „Wil je my liefdeloosheid verwyten Geloof je, dat ik nog een schrede in myn huis kan doen zonder door jammervolle toe standen gedrukt te worden De jongen is nog niet groot genoeg om my schadeloos te stellen. Laat die tyd eerst daar zyn, dan zal de zaak wel opklaren. Overigens,* zei hy, zich tot kalmte dwingend, „zal ik er Greta naar vragen. Ik vind ook, dat zy er betrokken uitziet, zy mat zich onverstandig af met den jongen en ik kan haar niet tot slapen dwingen.* Olaf floot voor zich heen; Klaussen kende die uiting van onte vredenheid zyn zenuwen kwamen in op stand. „Wat wil je eigenlijk van me?“ vroeg hij heftig, zich voor Olaf plaatsend. „Welke parallel trek je? Jy hebt kennis van tech niek, doet daar je voordeel mee en kunt er ryk mee worden; jij hebt verstandsarbeid, maar daarbij k°n verhongeren. Ik heb inspiratie noodig en die kan ik niet kom- 41) „Hoe staat bet met de oude schilderstuk ken van de markiezin?* „Die beteekenen niets, maar ik moet haar portret schilderen.* „Zoo, zoo! Wat ik zeggen wil, je vrouw. Is je niets opgevallen?* „Neen, waarlijk niet. Wat bedoel je?“ „Laatst op een avond ik had den jongen op mijn knie genomen zag ik ze in de zijkamer staan, de handen op 't hart gedrukt, bleek als een doode, wankelend of ze val len zou. Ik zette den kleine op den grond, ging naar haar toe en vroeg of ze onwel was. „My scheelt niets,* zei ze, maar daar baar uiterljjk dit gezegde logenstrafte vroeg ik deelnemend: „Kan ik u soms helpen?* „Het is werkelijk niets,* zei ze vriende lijk als altijd, „maar somtijds overkomt me iets zoo wonderlijks, alsof de zon voor altijd Reuter seint uit Parys, d.d. 9 Dec. In een door hem gehouden redevoering by een feestmaal van de „Alliance démocratique républicaine” wees de heer Picard, minister van marine, op het feit, dat er twee Elzas- sers aar. het hoofd van de nationale verde diging staan, alsof het noodlot daarmede by de jonge generaties, die nog beheerscht wor den door de herinnering aan het verschrik kelijke jaar, het verleden weder in bet leven wilde roepen. De minister verklaarde te hopen een vloot te kunnen scheppen, 'Frankrjjk’s macht waardig. Herinnerende aan de jongste internatio nale incidenten zeide hy, dat Frankrijk een onvergetelyk voorbeeld van vaderlandsliefde had gegeven en ten opzichte van de anti militaristische propaganda verklaarde hy, dat deze geen wortel zonde schieten in den Galïischen grond. De voorouders uit de da gen van Valmy en Jemappes zouden oprijzen uit hunne eeuwenoude graven om de schul digen te kastijden, die de wapens willen ne- derleggen voor de buitenlanders, maar ze ter hand willen nemen voor broedermoordende twisten. BURGEMEESTER en, WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. ia, der Drank wet ter openbare kennis: dat bij hen is ingekomen het navolgende ver zoek om verlof voor den verkoop, uitsluitend van alcoholvrijen drank, van A. D. Ponsioen, in de benedenlocaliteit van het perceel aan den Kleiweg, Wijk E no. 87. Binnen 2 weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren inbrengen Gouda, den 10 December 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. van de doodstraf door aanneming van het voorstel der commissie te voorkomen. Het mocht niet baten De bedoeling van de voorstanders der doodstraf was niet alleen de handhaving te verkrijgen, maar ook om door stemming van die handhaving door het Parlement, in te werken op het in de laatste jaren tot ge woonte geworden gebruik maken van bet recht van gratie door den president. De uitslag van de stemming is een mo- reele nederlaag voor de regeering en doet de vraag rjjzen, welke houding de president, tegenover deze niet twijfelachtige meenings- uiting van de vertegenwoordiging, voortaan zal aannemen by de uitoefening van het begenadigingsrecht. Maandagavond heeft minister Asquith in het Lagerhuis uiteengezet, waarom de re geering de onderwijswet wenscht in te trekken. Hy wbes er op dat deze wet niet weergaf de meening der regeering omtrent de beste oplossing van den schoolstrijdmaar bet uitvloeisel was van een overeenkomst. De regeering moest aannemen, dat de uitkomst van de concessies der verschillende betrok ken partyen het gevolg was van het inzicht, dat het openbaar belang gebiedend de be ëindiging van den scboolstryd eiscbte, en achtte zich daarom verplicht het compromis* voorstel aan het Huis voor te leggen. Toen echter daar bleek, dat de Anglikaansche kerk nieuwe eischen stelde, welke niet voor inwilliging vatbaar waren en inderdaad den aard der overeenkomst volkomen wijzigden, bleef bet kabinet geen andere mogelykheid open, dan intrekking van het ingediende voorstel. De heer Asquith verklaarde wet tegenzin daar De hut voorstel te doen en erkende, dat deze noodzaak voor hem wel de groot ste teleurstelling is van zyn lang openbaar leven. By zyn optreden en aan het slot van zyn rede werd hy levendig toegejuicht. Na den eerste-uiinister sprak de leider der oppositie, de heer Balfqur, die beweerde, dat de mislukking van de wet uitsluitend te wyten was aan de omstandigheid, dat alleen bepaald was wat de kerk moest opofferen, en dat alles wat zy kon verkrygen, was opengelaten voor nadere regeling. Sir G. Parker bracht Dinsdag in hetEn- gelscbe Lagerhuis alweer benoeming en ont slag by de ambtenaren in Transvaal te berde. Kolonel Seely, de ondersecretaris van kolo niën, zeide, dat er van de 556 benoemingen, die er van Maart 1907, toen het zelfstandige bestuur in Transvaal begon, tot Juli 1908, by het burgerlijke bestuur zyn geweest, 329 plaatsen aan Engelschen en 227 aan Afri- kaanders (Dutch) waren gegeven. In Juli II. waren er by dien dienst 3870 Engelschen en 737 Afrikaanders. Nog was Parker niet tevreden, want tr zyn Engelschen ontslagen. Seely vond echter, dat de Transvaalsche regeering by de benoe mingen zeer correct was te werk gegaan, vooral als men het groote verschil in bevol king tusschen Engelschen en Afrikaanders in aanmerking neemt. Wat bedoelde Seely met dit laatste Moeilijk kan 't anders beduiden dan dat er in Transvaal veel meer Boeren wonen dan Engelschen. Een Afrikaanscbe regeering be- I noemt dus by het burgerlijke bestuur, waar uit de Engelschen de Hollandsch sprekenden grootscheepse!) hebben ontslagen, die ontsla genen niet weer, dan alleen de kleine min derheid zy benoemt, hoewel de bevolking overwegend Hollandsch sprekend is, en de Engelsch sprekende ambtenaren verreweg talryker zyn dan de Hollandsch sprekende ambtenaren, toch nog aanmerkelijk meer Engelsch-sprekenden (329 tegen 227), zoo- dat er in Juli II. nog 3870 Engelschen en slechts 737 Boeren ambtenaar zyn. En dan heet dat correct GOIDSCHE COIRfflT V erspreide Berichten Minister Picard beeft «enige plannen voor de uitbreiding der vloot ontworpen. Daarin zegt hy, dat men tusschen de 317 en 355 millioeu francs zal moeten uitgeven, indien men in 1919 22 panlserschepen hebben wiltusschen de 356 en 398 millioeu (per jaar) indien men dan 28 pantsersebepen wil heb ben en tusschen 422 en 465 millioen, indien men 38 pantserschepen ten doel stelt. 't Marokko-zaakje is een duur zaakje vour schrok en begon te schreien. „Wees stil!* riep hy ruw. Hy had hoofd- pjjn en gevoelde zich ellendig. „Nu, ga dan maar weer, schreeuwert.* Greta kuste de blonde baren van den le vensmakker. Hy sloeg beide armjes om moeders hals en legde zyn kopje tegen haar wang. „Willen we weggaan, Hansje,* vroeg ze met kalme waardigheid. „Ei, beware!* riep Olaf, snel de blin kende kaart met vergold wapen van tafel nemend en het kind voorhoudend. „Opgepast, Bambino. Moet je schreien Daar, neem maar, kleine vent, kyk tens, lees bet maar wat staat er op Klaussen had zich naar 't venster gewend en zap, niet dat Greta's blik op de kaart viel en er als 't ware aan bleef hangen, toen zy de uitnoodiging las van de markie zin de Beauremont. „Mevrouw Klaussen riep Olaf, de han den uitstrekkeod, „u zult den jongen laten vallen.* Zy schrok. „Ik dank u*. Zei zy ras. Ik was een oogenblik getroffen door het zien van den naam op die kaart. Zeg oom goeden dag, Hansje, wjj storen.* Zy hield hem het kind voor en ging heen. mandeeren, zooals jy je ondergeschikten. Ik kan ze me ook niet laten voorschrijven, maar moet ze nemen waar ik ze vind. Volg ik mijn genius, dan is 't niet goed, zorg ik niet voor myn huishouden, dan deugt het ook niet. Daar ik toch een standpunt in moet nemen, zeg my wat ik volgens jouw inzien doen of laten moet om myn plicht te ver vullen.* Olaf stond op en zei„Ik word je on aangenaam als ik myn oogen gebruik.* „Neen!* riep Klaussen, bleek van ergernis, ofschoon inwendig van de waarheid dezer woorden doordrongen. „Neen plaag me niet met je gevoeligheid. Hier in huis ben ik een monster! Een schoone situatie! Ik wenschte dat je in myn huid staakt!* „Je toont je goede zyde te veel buiten je woning; er blyfi te weinig voor thuis over,* zei Olaf rustig. Hierby gezegd dank ik God, dat ik niet in zulk een huid steekt. „Nu, Bambino, wat wil je dan?* onderbrak Olaf het gesprek ter rechter tyd, daar by Greta met haar kind in de zijkamer zag. De kleine spartelde Olaf altyd zoo vrooljjk lachend te gen, dat de jonge vrouw, om zyn ongeduld te bevredigen, spoedig met hem binnentrad. Opgewonden liep Klaussen op zyn zoon toe, nam hem met een verrukt gelaat van Greta’s arm en drukte hem onstuimig aan zyn borst. Daarby deed hy echter ’t kind zeer, bet Reuter seint uit Weenen, d.d. 9 Dec.: In de Kamer verklaarde minister Von Bie- nerth, te midden van verschillend gezinde manifestaties, dal de Regeering den staat van beleg te Praag zal opheffen, zoodra de orde en rust hersteld zyn, en dat zy in Janu ari aan de Kamer een ontwerp zal voorleg gen tot instelling van Itabaansche juridieke faculteiten. De minister deed een beroep op Duitschers en Tsjechen om den vrede tegen over elkander te bewaren. De uiterste rechterzijde der Dooma heeft een interpellatie ingediend, strekkende om de regeering te verzoeken, het woonreebt der Joden in Rusland nog meer te beperken. Wy hebben voor eenigen tyd medegedeeld, dat de minister van binnenlandsche zaken een circulaire bad uitgevaardigd, waarby bepalingen gemaakt werden voor de uit breiding van het woonrecht der Joden. De omstandigheden hebben vooral tydens den Oostaziatiscben oorlog ertoe meegewerkt, dat Joden zich vestigden in landeljjke distric ten, waar zy het woonrecht niet hadden. De minister van binnenlandsche zaken heeft nu in bedoelde circulaire bepaald, dat Joden, die tot 13 Augustus 1906 in een zekere streek woonden, daar woonrecht zouden hebben, totdat een algemeene regeling der Joden-quaestie zou zyn tot stand gekomen. Het is tegen die bepaling, dat de uiterste rechterzijde zich met haar interpellatie rich ten wil. Zy vraagt, wat de regeering denkt te doen, om de nauwgezette toepassing der bestaande Jodenwetten te bevorderen. Het antwoord der regeering op die vraag zal zeker met belangstelling worden tege moet gezien. TehfMn JU. M ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden bekkend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1