JW. m. I uis d leester I 1I UU !S uari 1909 .kbord”. ir. ooping HET DORPSKIND. H I u 1 Vrijdag 8 Januari 1900. 47ste Jaargang I. ie liging r Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 10838. I Buitenlandsch. Overzicht. I FELILLETOX. man. i i- mder LOOK, IKOLS, een zeldzame i, tnoegon’. v. Lier. I van F; i (Wordt vervolgd.) 1 j' orkamer met te Tuinkamer ir met Dienst- ogs gedeelte- Waterleiding ÏRD. -«■ e Wet. iqael van het releloen Ne. SS. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is ï.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. de». dag, behalve 2 tot 4 aren 9 tot 11 aren, ris KOEMAN icht, isverbrnik Technieken. Telef. 117. ebt s.v.p. voor UW‘ en aan- Gouda. 17 Dec. ’08. 1909, ’s mor- ait „VREDE verstaan van IN". ARI 1909. ir. Roman van Georg Hartwig. Uit het Dnitsch vertaald. ledendangscbe VLOEILICHT •g als lid van venschen aan verzocht zich innari ncht-ij- bestuur, estuur, )VEN Wz., Secretaris. Gouda, met lATS, Kades- 1 Are, 96 Uit Weenen wordt gemeld, dut Engeland en Frankrijk het oneens zyn over de oplos sing van de Kretenser qnaestie. Engeland belette, dat Iswolsky de Kretenzer quaestie op het program voor de conferentie bracht. Thans blijkt, dat Engeland aan Turkije voorstelde, Kreta aan Engeland af te staan, opdat dit het eiland zou besturen, zooals vroeger de Jonische eilanden. Engeland zou daarvoor Turkije een financieele schadeloos stelling geven, en later Kreta aan Grieken land afstaan, met uitzondering der Soeda- baai, die het als Engelscbe vlootbaven wil inrichten. Dit plan heeft te Athene bezorgd heid gewekt, en werd door koning George aan de Fransche gezant De la Boulinière medegedeeld; bet gevolg daarvan is geweest, dajt de Fransche regiering aan de Engel- sche deed weten, dat zulk een oplossing der Kretenser quaestie door Frankrijk niet kan worden goedgekeurd. fiOHDSCHE (IIIRIM. i L' Tel.la.il N». ADVERTENTIES worden gephatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letteis worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. De godsdienstonlusten in de nabijheid van Calcutta nemen een steeds ernstiger vorm aan. Dinsdag vielen een aantal Hindoo's de moskee te Titaghnr aan, verwoesten de kerk en braken zelfs de muren af. Onder de puinboopen werd het lijk van een Maho- medaan gevonden. Deze kerkschennis veroorzaakte, een uit barsting van hevige verontwaardiging onder de Mahomedanen. Zij liepen te hoop en lieten de overheid weten, dat zij geen twist zochten met de regeering, maar liever zouden sterven, dar. zulk een beleediging onge- 'wroken te laten. Een sterke troepenmacht is op de been om de orde te bewaren; maar zij kan niet beletten, dat op verschillende plaatsen verwoede gevechten worden gele verd. Te Mahesh, tegenover Titaghnr, liepen de Mahomedanen te hoop aan het veer, met het doel hun geloofsgenooten aan de overzyde te helpen. Een officier, die hun trachtte te beletten de rivier over te steken, kwam zoo ernstig in het gedrang, dat hq zyn troepen moest laten vuren, waardoor drie Mabome danen werden gedood en twaalf gewond. De bladen achtten den toestand zeer ern stig, vooral omdat troepen Mohamedanen naar Titaghnr oprukken. orthodoxe Nieuwjaar, wanneer de Skoepsjtina weder bijeenkomt. Hoewel, zooals men weet, de positie van het huidige kabinet al sinds geruimen tyd wankel was, is toch het bericht van de ontslag-aanvrage in zooverre nog een verrassing als de Skoepsjlina pas een motie van vertrouwen in het kabinet heeft aangenomen. De jong-radicale Dnefni List bespreekt don toestand en zegt, dat de ontslag-aanvrage een gevolg is van de alge- meene zwakte van het kabinet, dat Pasits onophoudelijk trachtte te ondermynen- Waar schijnlijk zal in de tweede helft van Januari een kabinet Pasits optreden. „Dokter, red hem!" prevelde ze met nok kende stem. „Het kan niet zyn. Eer neemt God mijn eigen leven „Volg nu myn voorschriften maar nauw keurig op, mevrouwtje/ zei de arts, diep geroerd door den treurigen toestand der arme moeder. „Ja, dokter, alles I alles maar maak hem weer gezond!" Haar brandende oogen ontvielen geen tra nen meer, maar haar hart brak by deze nieuwe beproeving. „Ik heb alleen nog maar myn kind/ klaagde ze; „’t is ’t laatste wat God my op aarde gelaten heeft. Ouders, broeder, allen zyn dood en ik ik sta alleen verlaten alleen met myn kind en n weet niet, dokter, hoe lief ik bet heb." „Dat weet ik heel goed/ zei de arts be wogen, „maar myn plicht brengt mee, u op het ergste voor te bereiden." Den volgenden dag deed de zon weer zyn volle kracht gevoelen, ’t Was drukkend heet, er dreigde onweer. Drukkende warmte heerschte ook in de ziekenkamer, waarboven de doodsengel boe langer hoe lager zyn vleugels spreidde. Greta zat aan ’t ziekbed, toen de dokter ’s morgens kwam. Terwfcl hy bedenkelijk bet veranderd ge zichtje van ’t ventje beschouwde, brak zy plotseling hart verscheurend uit: „Hans? o, I De plannen van den heer Willett om „daglicht te besparen” door op vier Zonda gen in de zomermaanden de klok twintig minuten vooruit te zetten, komen weer op den voorgrond door het voornemen van het parlementslid Pearce, om in de aanstaande zitting van het parlement een „Dayligt Sa- Eindelyk dringt Roosevelt er nog op aan, dat de geheime politie als afzonderlijke af- deeling zal woiden gebracht onder het toe zicht en de leiding van het departement van justitie. De arts, die den kleine al meer behan deld bad en de ongelukkige moeder van harte beklaagde, verscheen zonder dralen. Hy hoopte, dat het weer een lichte onge steldheid zou zyn. In angstige spanning hield Greta haar blik gericht op ’s dokters oogen om daarin bet lot van baar kind te lezen. Niet bet minste teeken van onrust kon baar ontgaan. Plotseling wankelde ze en viel bewusteloos in Katarina’s armen. Terwyl de arts haar hoofd met koud water bevochtigde vroeg hy „Kunt ge den heer Klaussen geen boodschap zenden Maar het moet spoedig gebeuren, ’t Beste was is er niet iemand by de hand om de arme vrouw by te staan P“ „Zy heeft maar één goede bekende/ fluis terde Katarina, daar mevrouw Klaussen zich begon te bewegen, „maar die beer is ziek. Ik wil er echter morgen vroeg heen gaan." De jonge vrouw richtte zich langzaam op. „Lieve mevrouw," zei de arts, haar deel nemend by de hand vattend, „wy moeten ons altijd in geduld en lijdzaamheid oefenen. We willen hopen, dat de ziekte van uw zoontje een gelukkig verloop heeft, maarhy beeft hersenontsteking." Zy was te onervaren om het gevaarlijke dezer ziekte te kennen, maar baar moeder-' hart gevoelde dit instinctmatig. Reuter heeft reeds gemeld, dat de koning van Servië de ontslagaanvrage van bet kabinet-Welimirowits niet heeft aangenomen, daar het thans, nu de Kamer niet byeen is, een ongunstig tijdstip is. Daarmede is de oplossing van de crisis verdaagd tot na bet De aardbeving in Italië. Messina, 5 Jan. Op last van den Com missaris des Kouings, is het provinciaal be stuur van Messina ontbonden. Reggiu di Calabria, 6 Jan. De minis ter van Openbare Werken Bertolim kwam alhier aan Hy had een conferentie mot den militairen commandant, generaal Dechau- rand. Men besloot voorloopig barakken te bouwen op den weg van Reggio naar Campi, op een uit hygiënisch oogpunt gunstig gele gen terrein, ver van de besmettingscentra. De Commissaris des Konings heeft de lei ding in de gemeentelijke lakken van dienst verzekerd. Het bergingswerk wordt krachtig voortgezet. Men haait nu tal van lyken, die in staat van ontbinding verkeeren, te voor schijn. In de omstreken staal geen enkele boerenwoning meer overeind. Napels, 5 Jan. Het blad Roma zeide, dat reeds 5957 gewonden zich gisterenavond te Napels en omstreken bevonden, terwijl heden nog duizend anderen aankwamen, waarvan er 600 te Napels bleven. De anderen reisden naar Rome. Ook te Palermo bevin den zich veel vluchtelingen. Zeshonderd ver toeven op het eiland Capri. Rome, 5 Jan. De Minister Van Openbare Werken Bertolini, seinde aan den phmier Giolitli: Ik heb de kust van Calabriö, Reggio, San Giovanni en Bagnara bezocht. De red dingsdienst is er voldoende. Te Scylla is geen behoorlijke organisatie. Ik heb den kruiser Lombardia verzocht bij zonder aandacht aan Scylla te wyden. Aan de kust, die ik tot Faro bezocht, be gint de bevolking wat lot kalmte te komen. Er kwamen groote lioeveelhedert ontsmet tingsmiddelen aan. De proclamatie van den staat van beleg komt de openbare orde ten goede. De torpedojager Grauatiere vertrekt heden avond naar Palermo met de kas van de Ita- liaansche Bank te Messina aan boord Rome, 5 Jan. Twee telegraafkabels in de Straat van Messina werden hersteld, wat de telegrafische gemeenschap tusseben Rome en Mossina zeer zal vergemakkelijken. Te Messina werd hedenmorgen nog een man levend onder de puinhoopen vandaan gehaald. Rome, 6 Januari. Men houdt er zich ijverig mede bezig de Ijjken te vourschyn te brengen Hans!" en wierp zich vertwijfeld op haar kind. „Is er aan Klaussen getelegrapbeerd vroeg de arts aan Katarina. „Neen, mynheer. WQ weten niet waar hy is, en zijn advocaat, die bet wel weet, is op reis." „De uren zyn hier geteld," zei de arts ongeduldig „Er moet iemand gevonden wor den om de arme moeder by te slaan." „Ik ben by den heer Harmsen geweest. Hy Greta richtte zich op. „Red hem 1 Red myn kind!" Medelijden bewoog den arts haar niet de volle wc arbeid te zeggen. „Ik doe, wat ik kan," zei hy, „maar de uitkomst is in Gods hand. Houd u op alles voorbereid, arme vrouw." Tegen den avond brak bet onweer los. Felle bliksemstralen doorkliefden de lucht en zware donderslagen rolden, doch Greta merkte er niets van. Zy had slechts één gedachte, één gewaarwording, één bewust zijn Hansjes leven. Plotseling ontdekte ze, dat de ademhaling van haar lieveling stil stond. Smart en ont zetting maakten ’t haar onmogelyk geluid te geven en om hulp te roepen. In de jaarvergadering der Antwerpsche handelskamer op 30 December j.l. kwam ook het verkeer ter sprake in de Antwerp- gebe haven. Uit een voorgelezen siatisliek bleek, dat de totale scheep^beweging in 1908 tot 1 December geschal kon worden op 11,230.000 ton, hetgeen een vermeerdering van 50,000 ton beieekent, welke toename nog sprekender wordt, wanneer men bedenkt, dat zy geschiedde niettegenstaande de nu reeds twaalf maanden durende crieis. De voorgestelde en reeds gedeeltelijk in uitvoering zynde havenuitbreiding zal er toe bijdragen, de haven beter aan de eischen des tyds te doen beantwoorden en groote diensten te doen bewijzen aan het Duitsche achterland voor in- en uitvoer van groote hoeveelheden koopwaren. Aan de Zuidkade is o. a. een nieuwe kraan geplaatst van 50,000* K.G. draagvermogen. De nieuwe wel op hypothecaire scheepsverbanden voor zee en binnenvaartuigen zal de jonge scheepsbouw industrie en de reederyen een gezonde ont wikkeling waarborgen. Plannen zyn in voor bereiding om den nitvoer over Antwerpen uit te breiden. ving bill” in te dienen. De heer Pearce wil echter wat verder gaan dan de heer Will tt ec bepalen dat de klok op twee Zondagen in April en September, een vol uur vooruit gezet zal worden. Dit voorstel zal waar schijnlijk van de beursmenschen nog sterker tegenkanting ondervinden dan dat van den heer Wjlleit. waartegen werd aangeveerd dat dientengevolge het voordeel verloren zou gaan, dat de beurzen van Londen en van New-York gedurende een uur per dag tegelijkertijd geopend zyn, welk bezwaar dezen laatsten heer aanleiding heeft gegeven zyn plan te beperken tot niet meer dan ren maal 20 minuten vóórzetten van de klok. Intusschen krygt zyn denkbeeld steun. 138 leden van het Lagerhuis en 44 van bet Hoogerhuis hebben zich reeds daarvoor ver klaard. terwijl 28 gemeenteraden, waaronder de Common Council van de City van Louden, moties ten gunste van ’s heeren Willett’s denkbeeld hebben aangenomen. 60) Haastig stak zy licht aan en bekeek haar joDgske goed. Zijn oogjes waren gesloten, maar by lag in koortsgloed en met verwrongen trekken. Verschrikt wekte zy haar dienstbode. Deze kwam slaapdronken binnen, doch zoodra ze vernam, dat Hansje ziek was, werd ze klaar wakker. Ze legde bezorgd haar hand op zyn hoofdje. «Maar Hansjewat is dat nu Hy heeft koorts, hy zal oogtanden krygen, dan komt dat meer voor, maar ik moet u toch raden om een dokter te raadplegen." Greta staarde Katarina wezenloos aan. Zjj kon niet begrijpen, dat tnsschen den laat- eten gelukkigen goedennachtkus en dezen angstwekkenden toestand slechts luttele nren verloopen waren. wJal* riep ze gejaagd. „Haal den dokter. H(j moet dadelijk komen." President Roosevelt heeft een Boodschap gericht tot het Congres om zich te recht vaardigen over zyn vroegere uitlating over de geheime politie en de leden van het Con gres. Men herinnert zich, dat een passus in ven vorige Presidentieele Boodschap d >or hel Huis en door den Senaat was uitgelegd als een insinuatie van 'den Presidentdat de meerderheid der leden er voor bevreesd was, zelf door de geheime politie te worden na gegaan; en dat dit het groote motief was geweest, dal de leden van bet Congres had bewogen de laak der geheime politie in te perken. In zyn jongste boodschap aan het Congres bestrydt Roosevelt de juistheid van die opvatting. Hy onikent, eenig lid van het Congres te hebben beschuldigd van corruptie. Had by, Roosevelt, zulke bewijzen in banden, dan zou hy onmiddellyk door de justitie tegen de betrokken personen een vervolging heb ben laten instellen, zooals trouwens in de gevallen van 5 met name genoemde leden was geschied. Dan tracht de President uit den tekst der verhandelingen van het Congres aan te toonen, dat inderdaad door leden van het Huis en van den Senaat betoogd was, dat de geheime politie door de regeering was gebruikt lot bet nagaan van de hande lingen van Congresleden en regeerings- ambtenaren en dat, op grond daarvan, was gepleit lot inperking van de werkzaamheid dier geheime politie. Met citaten uit rede voeringen van Congresleden tracht Roosevelt dit te bewijzen. Ten slotte betoogt Roosevelt, dat ai deze overwegingen öok niets ter zake doen. De hoofdzaak is en blijft, of de regeering de beschikking zal hebben over het best-mogelyk uitgeruste korps ter bestrijding van de mis daad. De tegenkanting ten dezen, door bet Huis van Afgevaardigden betoond was achryft Roosevelt een uiting tegen de belangen van het volk dat de wet vreest, en in het belang van de misdadigers. Is nu het Huis bereid, dat kwaad te herstellen

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 1