ADVERTENTIES. BINNENLAND. BLOUSE1 %&r$%ztri4>wrL Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Posterijen en Telegrafie. Veemarkt te Rotterdam Jupous, Veeren Boa's, Jabots enz. CORNELIA CIIRISTDA SLIEIIRECHT, De „Temps" kan zich wel verpenigen met liet feit, (lat doof de amnestie, waarop de goedkeuring van het parlement no wel zal wofden verkregen, In deze genade voor recht zal gelden, nn de hoofdschuldigen buiten schot gebleven zijn. Het blad meent evenwel, dat dit optreden der regeering wel weer als een teeken van zwakheid zal worden aangemerkt, en wijst er op, dat het eerste, wat de in vrijheid ge- steldeo meenden te moeten doen, was om in een meeting met ban vrienden van de C. G. T. de gemeenschappelijke overwin ning te verheerlijken, als voorbode van nog meer beteekenisvolle overwinningen. Duitschland. Zoo men weet heelt de keizer voor een lakkeioptocht der studenten ter gelegenheid van zijn verjaardag bedankt. Nu heeft hij ook bedankt voor h< t aanbod van de Ber- lijnscbe zangverenigingen, die hem een se renade wilden brengen. Het heet nn vast te staan, dat het kasteel Erdmannsdorf jn Silezië, eigendom des kei zers, van eigenaar is verwisseld. Harden heelt te Kenlen eeu politieke voor dracht gehoaden. Daarbij Zfi hyj dat volgens mededeeling des keizers aan een Amerikaan- sche journalist, een geheime overeenkomst bestond tusscben Duitschland, de Verenigde Staten en China. Dat had Japan er toe bewogen ook een verdrag met Amerika aan te gaan. ËNÖELANI). De vliegmachine van het leger is Zaterdag fortuinlijker geweest en heelt zich een meter of tien in de lucht kunnen verhellen. Volgens de Standard zullen de credietfen voor het territoriale leger op de begrooting 1909/10 zes millioen galden hooger zyn dan voorbeen. Een aantal reders willen een internatio nale vereniging van scheepseigenaars oprich ten, om de bovenmatige concurrentie te ver minderen en de vrachttarieven op behoorlijke' hoogte te houden. Balkah-Staten. Op den straatweg Brutunac-Falovic is een Oostenrijksche patrouille van deu Servischun oever af beschoten. De patrouille, waarvan niemaud gekwetst werd, schoot terug en moet eenige aanvallers getroffen bobben. De Servische kroonprins ontving de aan voerders der benden by zich en schonk huu duizend fr. Hu zal zorgen, zei bij, dat de hondenleden, die nog geen wapens hebben, die spoedig krygen. Chma. De Japanners moeten Joean-sji-kai ten val hebben gebracht, omdat hy yvordo voor een ChiDeescb-Amerikaansch verbond, tegen Ja pan gericht. Te dien einde was Tang-Sjao- Jj reeds naar Amerika vertrokken. De di plomaat is nu teruggekeerd. Nederland en Venezuela. De zending vau Paul. Naar uanleiding van het Reuter-telegrain, waarin gezegd wordt, dat de heer Paul een Nederlandsch gemachtigde te Parus ver- Wacht, heeft de „N. Ct." inlichtingen aan het Departement van Buitenlandsche Zaken ingewonnen. De Minister verklaarde aan het blad, dat het geenszins in het voornemen der Regee ring ligt een afgevaardigde naar Parus te lenden en dat van zulk een zending ook nooit eenige quaestie is geweest. De heer Van Swinderen verwacht, dén heer Paul in Den Haag, waar hy voorne mens is de Onderhandelingen over het weg- rairaeo der nog bestaand.- moeilijkheden persoonlijk met don Venezolaanschon gevol machtigde te voeren. De beer Tbleien, de Nederlander, wièns eigendommen te Caracas by de ongeregeld heden dadelijk na Castro's vertrek geplun derd en vernield zyu, seint dd. 10 dezer uit Parus aan de ,N. R. Ct.": Volgeus door my ontvangen brieven, is de plundering het werk geweest van partijgan gers van Castro, die toen nog te Caracas Jiet heft in handen hadden, en werd zij onder nomen met het doel, om de positie van Gomez tegenover Nederland moeilijker te maken. Het speelhuis in de Vondelstraat te Am sterdam. De Hooger Raad heeft gisteren verwor pen bet cassatieberoep tegen het arrest van het GerechtsLof te Amsterdam, waarbij de bestnorders vgn de Club International de Bienfaisance in de Vondelstraat werden ver oordeeld J. H. Henry en L W. Thornton ieder tot 2 maanden, Samnel Politzer tot 3 raamden gevangenisstraf en J. B. A, F. Galinon en H. Bisschofs werden ieder tot f 300 boete of 30 dagen hechtenis. Zoodra was deze beslissing van ons hoogste rechtscollege niet bekend, of wy ontvingen een advertentie, waarin wordt medegedeeld, dat de lokalen der Club, Vondelstraat 65 en 67, zün gesloten. Dit gaf ons aanleiding by bet bestnar der Club nadere inlichtingen te gaan inwinnen. Eu wü kannen niet anders zeggen of de ont vangst, die ons te beurt viel, was zeer vricn- deiyk, maar heel veel wijzer zyn we door ons bezoek niet geworden. Wat te voorzien was. Nadat we ons vergewist hadden dat de gordijnen voor de ramen van het gebouw inderdaad gevallen waren, gingen we door het tuinhekje naar de deur en nog vóórdat we aangescheld hadden, word deze op een kiertje geopend. - Watv wenscht u vroeg de portier, gestoken in een livrei van een blauw, dal we zoo gauw niet deflnieeren konden. Naddt we ons kaartje hadden overgereikt, sprak de livrei-bediende .0 u is van de krant Van bet „Alge meen Handelsblad" Komt u maar binnen. Als ik 't maar weet, ziet u". Daarop werden we binnengelaten en ge bracht naar een zeer mondain gemeubelde zaal in het benedengedeelte, waar eenige he.ereo bqeen waren. Onder hen de heeren Galinon en Politzer, die zenuwachtig op en neer wandelden. Ook de heer Politzer ontving ons zeer vriendeiyk. Hy bracht ons in een als bureau ingericht kamertje, waar tal van gedrukte adressen gereed lagen oin op met het adres der Club voorziene envelopes te worden geplakt, en daar bevestigde hy on- dat de Club inderdaad definitief gesloten w t- ii ver band rn^t de verwerping van het cassatie beroep door den Hoogen Raad. Zooeven is, zeido hy, een, algemeene vergadering ge- bondon en daarin is tot liquidatie der Club besloten. Zet in de krant dat Politzer niet kon weten..." Juist in het midden van de tirade die hij begon, werd hij weggeroepen en liet l»ü ons alleen. Maar nieuwsgierig naar wat de heer Politzer ons in de krant wilde doen zetten, wachtten we geduldig op zijn terugkomst. Na een poos keerde hij terng en vatte hy den draad van het afgebroken gesprek weer op. Wu konden niet weten", zei by, „dat we een verboden vereeniging vormden, dat wjj strafbaar waren. Ik kon als vreemde ling niet gelooven, dat een koninkiyk goed- gekenrde vereeniging verboden kan zün. Ónder mün bestnar is niemand die geen Md was binnen gekomen. De fouten zijn ge maakt door den oprichter der Club, Henry, die twee maanden gekregen hoeft. My heeft men 3 maanden gegeven. Maar ik bon on schuldig veroordeeld. Ik ben een Dreyfus in miniatuur. Dat ben ik." Het gesprek werd het behoeft by het bekende hevige temperament van den heer Politzer nauweiyks gezegd gekruid met allerlei krachtige gesticulaties. „Dat ben ik", word ondersteund door heftige Blagen op de borst. Blijft u in het land P" waagden we ten slotte te vragen. Hoogst waar8chünlijk. Ik bljjf juist hier opdat ieder zal weten, dat ik onsch ïldig drie maanden heb gekregen." Tot zoover ons gesprek. De geschiedenis der Club International de Bienfaisauce, die lot zooveel geschrijf en gewryf aanleiding hoeft gegeven, behoort dns tot het verledene. Herinnerd zy, dat politie on justitie eeu paar rarler. invallen hebben gedaandat een civiele procedure om de Koninkiyke goedkeuring aan de Club to ontnemen geen resultaat haddat de strafrechtbuuk te Amsterdam de bestuurders deels heeft vrijgesproken en deels ontslagen van rechtsvervolging en dat het Hof te Am sterdam dit vonnis vernietigde en de bestuur ders veroordeelde, terwyl thans de Hooge Raad dit vonnis heeft gehandhaafd. (H.) Van do Pernisser vloot zyn te IJrauiden binnen de sloepen „Speelman II", schipper A. Noordzij, met f 1100„Willem Cornelis", M. Roobol, met I 600 netto besomming aan vorsche visch. Naar de O. H. Ct. verneemt, heeft een dertigtal huzaren, van de depots te Haarlem, het garnizoen gistermorgen eigendunkelijk verlaten Uit het krankzinnigengesticht te Venray is Zaterdagmiddag voor de tweede maal ontvlucht, binnen enkele maanden, Hermanus Leonders, geboren te Maastricht, bekend ais de hoofdman van de internationale dieven bende, die geruimen t\jd de omstreken van Maastricht, Luik en Viié onveilig heeft ge maakt. Leenders werd door de rechtbank te Maas tricht indertijd veroordeeld tot acht jaren gevangenisstraf en een jaar wegens poging tot moord. Nadat L. eenigen tyd in de gevangenis had doorgebracht, werd hu krankzinnig ver klaard, en zun plaatsing in een krankzinni gengesticht b-voleo, Enkele maanden geleden werd Lna te Venray ontvlucht te zün, door de gemeente politie te Maastricht in de Stokstraat aan gehouden, en" weer 'naar het gesticht op transport gesteld. De man is nog steeds voortvluchtig. (L.K.) Zondagnacht is er ingebroken' in de villa Johanna aan het Hoofdplein te Schiedam, bewoond door de familie Enger». Dien nacht waren slechts kwee dames met de dienstbode in huis. Ruim 3 uur werden zy wakker door leven in de kamer, grenzende aan de slaapkamer der dames, waar een papegaai staat, die geweldig te keer ging. De dienstbode was reeds een oogenblik te voren wakker ge worden, ten gevolge van een bezoek van een man op haar kamer, die even binnen kwam en daarna weer heenging. Het meisje durfde zich niet te verroeren en nog minder het bed te verlaten. Zy hoorde echter een oogenblik later Je papegaai te keer gaan en tegen een dear stooten. Nadat de dames de zekerheid hadden ver kregen, dat er ongewenschte bezoekers in huis waren, stonden zij op en daardoor wer den de inbrekers gestoord, die t ien de vlucht namen en daarby de glazen dearen passeer den, waarmede de slaapkamer in verbinding staat met een open plaatsje aan de achter zijde van- "het huis. Een der dames ont waarde daardoor, dat er 3 personen waren, die zich door de poort en langs het huis verwüderden. De inbrekers hebben zich toegang ver schaft door over een heining aan de achter zijde te klimmen, waardoor zjj op het bin nenplaatsje kwamen; daarop is de deur van grendel en haak ontdaan, zoodat de aftochts- weg vrijgemaakt was, In de kamer hebben zy de daar staande linnenkast geopend en daaruit meegenomen de effectentrommel, die echter slechts eenige waardelooze papieren en sleutels bevatte, terwyl zy een bak met tafelzilver onder de kast neer hebben gezet, waarschijnlijk om die mede te nemen, waarin zy echter door de gedwongen overhaaste aftocht zyn ver hinderd. Wel hebbén zy.een zilveren vork en mes meegenomeu. De brandkast hebben zy een eindje verplaatst doch niet beschadigd. (Sch. Ct.) 'IV Dinxperlo heeft eergisternacht een bru tale inbraak plaats gehad in hot huis van deu winkelier en tapper Overgoor. Door de beweging aan het raam wakker geworden, stonden de bewoners op en bemerkten dat zekere Meen vroegere hotelhouder, die reeds lang een zwervend levend leidde, zich door inbraak toegang had verschaft tot zyn vroegere woning, waar in den laatsten tyd by herhaling geld werd gemist. Na hevig verzet werd de dader in arrest genomeu. Er loopt in Amsterdam een individu rond, die er zün werk van maakt, de offerbussen in de kerken te ledigen. Nog onlangs, met Kerstmis, kreeg een R -K. kerk bezoek van dit heer, die zich de gelden, bestemd voor de armsten der armen, wist toe te eigenen. Ook de St. Willebrordnskerk, aan den Ara- steldyk. kreeg eenige malen bezoek. Zondag of Zaterdag heeft de man zyn bezoek weder herhaald en niet minder dan een 12-tal offerbussen geledigd. De inhoud dezer bussen is natuurlijk onbekend. Men meldt uit Arnhem In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de politie een goede vangst gedaan, het gelukte haar namelijk de baud te leggen op den dader van een zeer groot aantal in braken, in de laatste maanden van het vorige jaar en ook nog in deze maand gepleegd, inbraken, waarvan geen melding werd ge maakt om het onderzoek naar den dader niet te bemoeilijken. Ingebroken werd o.a. in twee kolenloodsen, in de fabriek van de firma de Leeuw aan den Amsterdamschen weg, in de Douaneloods, in het kantoor van de stoombootomierneming Concordia aan de Rijnkade; tweemaal in het kantoor van de firma Duys aan de Rynkadeby de firma Leygraaff in de Kortestraatde firma Hil- len in de Vijzelstraat. Behalve by de twee laatstgenoemde diefstallen, waarbij de dader zich door het bpvenlicht van de winkels toegang verschafte, werden de overige dief stallen gepleegd door uitsnijding van ruitqn. Voorts herinnert men zicb den diefstal in Musis Sacrum, waar ten nadeele van den directeur f 500 aan gouden tientjes, bene vens een aantal brieven, werden gestolen. Ook by de andere inbraken was bet steeds om geld te doen, enkele malen werd niets vermist. Nu werd iu deu laakten tyd tot tweemaal toe ingebroken in het hulpspoorwegstation aan den Veiperpoort te Arnhem, by ééne gelegenheid werd f 30 geuolen Veronder stellende, dat de dader nog wel eens zou terugkeeren hebben een paar rechercheurs er zicb gedurende een achttal nachten in hinderlaag gelegd en werkelyk kwam de inbreker in den nacht van Zaterdag op Zondag terug. Toen hy by het ver kennen van het terrein geen onraad be speurde, paste by zyn gewone methode toe, sneed een ruit uit het raam vau het kan toorlokaal en klom dour de opening naar binnen. De rechercheurs hadden toen ge makkelijk spel en zonder tegenstand werd de stoutmoedige dief gepakt. Hy bleek te zyu een achttienjarige jongen, zekere V., wonende in de Schietstraat te Arnhem en hy bekende al de bovengenoemde diefstallen te hebben gepleegd. Zyne moeder, van wie vermoed wordt, dat zy van de inbraken afwist en van het gestolen geld leefde, is eveneens gearresteerd. Te Winschoten failleerde voor eenige da gen de aannemer K. J., aldaar, die zyn curator o. a. meedeelde, dat zyn behuizing met een tweede hypotheek was bezwaard. Thans is gebleken, dat enkele dagen vóór dat het faillissement werd uitgesproken, de zoon van deu gefailleerde een tweede hy potheek kreeg over het ouderlijk ha s, zon der dat er gfeld ter leen was verstrekt. De justitie is met deze zaak in kennis gesteld. Men meldt uit Enschedé Ten huize van zekere vrouw N. in de Manritsstraat alhier, by wie inwonen de familiën N. en S., ontstond eergisterenavond hevige twist. S. kwam thuis, terwyl de drie vrouwen de flesch op tafel hadden en deze blijkbaar goed hadden aangesproken. Met S. werd ruzie gemaakt en deze, woe dend geworden, greep een koekenpan om daarmee zyn kost vrouw te slaan. By onge luk kwam do slag neer op het hoofd vau een kind van de familie N., dat een lange, drie centimeter diepe wonde werd toege bracht. In levensgevaarlijken toestand is het kind naar het ziekenhuis vervoerd. S. is aangehouden, en is ter beschikking van de justitie te Almelo gesteld. Naar ait Enschedé wordt gemeld, is te Hameien gevonden het lyk van 't 5-jarig zoontje van den machinist Breske aldaar. Vermoed werd. dat dit kind, dat reeds sedert 5 Dec. j.l. werd vermist, door een 40 jarig manspersoon zou zijn ontvoerd, in verband waarmede Maandag Duitsche poli tie aldaar vertoefde, daar men meende, dat de ontvoering via AhausGronau naar En schedé zou hebben plaats gehad. Voor eeni ge dagen bleek echter reeds, dat dit onjuist was. Door den regeerings-president te Han nover was 500 Mark uitgeloofd voor opspo ring van het kind en 100 mark voor hem, die aanwijzing omtrent de verblijfplaats kon doen. Voor de rechtbank te's Gravenhage stond gistermorgen terecht, wegens poging tot moord op zijn vrouw, G. J. J., oud 46 jaar, politoerder, wonende alhier. Bekl. heeft op 29 Mei getracht zyn vrouw, B. 8. ten B., te vergiftigen, doorjin een keteltje met koffie, dat hy haar van te voren verzocht voor hem gereed te maken, een hoeveelheid zuringzout te doen. Hij had zyn znonlje opgedragen by een drogist voor 3 centen zoringzout te halen. Toen de jongen er mee bij zyn vader kwam, zei 't ventje: „Vader, de juffrouw vertelde, dat het zwaar vergift is", waarop bekl.{antwoordde, dat 't niet zoo erg was. en den jongen verbood, iets tegen moeder' tej'zeggen. Toen de vrouw de koffie gezet had stuurde hy baar ait om een boodschap en ging zelf met z'n jongen de deur uit, wel wetende dat als hy de deur uit ging,"zyn vrouw ookjeen kopje koffie zou nemen. De vrouw dronk er van, maar proefde den wrangen zuspn smaak en spuwde de koffie uit. Bekl. wist zich thans"ongeveer niets te herinneren, hoewel hij voor de politie en voor den rechtercommissaris! vanl'alles een omstandig relaas gegeven had Hy zei veel aan zyn hoofdute^lyden en praatte allerlei onzin. De deskundigen, de doktoren Plet, Rosen- stein, Nanning en Furnee, verklaarden, dat de hoeve Jheid zoringzout voldoende was om iemand te dooden. Bovendien verklaarden de eerste twee,"(dat ^beklaagde'sjtgeestver- mogens zoo door veelvuldig gebruik van sterkedrank in de war kouden zijn, dat by niet geheel toerekenbaar isj; dr. Rosensteio achtte het mogelijk! dat beklaagde thaos stond te liegec. De vrouw van bekl. verklaarde, dat haar huwelijk in den beginne gelukkig was, maar toen haar man ging drinken, kwam de el lende in buis, en was ten laatste van dien aard, dat de vrouw besloot echtscheiding aan te vragen. Toen zij haar besluit aao haar man meedeelde, antwoordde bij, „dat aal je niet beleven", en deed dit vergezeld gaan van verschillende bedreigingen tegen haar leven. Uit bet huwelijk waren 11 kin deren geboren. Op den bewasten dag heeft zy koffie gezet en daarvan zich zelf, haar vader en bekl. ingeschonken, en daarna stuurde haar mau baar uit om schuurpapier te halen. Zij voldeed daaraan en tijdens haar afwezig- beid heeft bekl. het zuringzout in baar kopje gedaan. Toen de huisgenooteu vertrokken waren, dronk de vrouw ook van de koffie er. proefde den zuren, wrangen smaak. Later vernam xy van haar zoontje, dat bij zoringzout voor vader gehaald had. Ook had hy voor 10 centen jenever gehaald, die bekl. op de wan deling medenam om onderweg op te drinken. De vrouw verklaarde nog dat bekl., vooral de laatste jaren, erg onverschillig was en baar ook, hoewel niet erg, wel eens mie- handelde. Het O. M. achtte het bewijs geleverd, dat bekl. het zuringzout in de koffie gedaan heeft, wel wetende dat zyn vrouw van die koffie zou drinken. Voor den rechtercom missaris heeft hy bekend, dat bij door zyn zoontje zuringzout beeft doen koopen om daarmede zyn vrouw te vergiftigen. Het verder gebleken, dat hy herhaaldelijk met het plan rondliep om zyn vrouw van het leven te berooven. Bekl. heeft met overleg gehandeld, en heeft dus het feit gepleegd met voorbedachtsn rade. Het stond voor het O. M. niet vast, dat de hoeveelheid zuringzout, die bekl. in de koffie deed, voldoende was om de vrouw te dooden wel was de hoeveelheid in het doosje voldoende, maar 't staat niet vast, dat bekl. deze hoeveelheid geheel in de koffie deed. Een vraag was het of bekl. onder 't be reik van de Strafwet valtomdat de Hooge Raad beeft uitgemaakt, dat het gebruik van een ondeugdelijk middel om iemand te doo den, niet strafbaar is. Zuringzout kan echter niet als een ondeugdelijk middel worden aangemerkt. Spr. achtte bekl. wel degelijk geheel toe rekenbaar, noemde bem een <loor drankge bruik verdierlijkt en verstomd mensch, en eischte 6 jaren gevangenisstraf. De verdediger achtte, op verschillende gronden, geen voorbedachten rade aanwezig. De plaats vau dezen bekl. zon eigenlijk moeten zjjn in een gesticht voor drank zuchtigen, en pleiter hoopte dat de rechtbank rekening zou houden met den geestestoestand van dezen bekl. Bekl. hoorde de geheele behandeling van de zaak, bet requisitoir en de verdedigiug aan, versufd voor zich starend. De correspondent te IJmuiden van „De Tel." schrijft nog dd. Zaterdag In den afgeloopen nacht zyn door den Nederlandschen stoomtrawler Prima Vera Y. M. 47 aangebracht 16 man equipage van hét Deensche stoomschip Stanton, welk stoomschip 15 mijlen west van IJmuideu is gezonken. De Primfii Vera van de N. V. Zeevisschery Peaca, kapitein K. Koper, was op de reis naar huis. Het stoomschip Saton, thuisbe hoorende te Kopenhagen, aan de reedery Kirschner, was met een lading oud ijzer bestemd van Bremeo naar Savona. In den afgeloopen nacht werd het stoom schip overvallen door een hevige bui, ge paard met windvlagen, waardoor bet schip lek stootte en begon te zinken. Negen man vluchtten in één der scheepsbooten en be reikten de Prima Vera. Onmiddellijk we^d hulp verleend door den stuurman van den trawler, J. Van dsr Steen, en den matroos A. Prins, die met één der equipage naar het zinkende stoomschip terugkeerden ondanks het hevige weer er in slaagden de overige zeven man te redden, zij het dan ook met groote moeite. Onmiddellijk daarop zoDk het stoomschip. De Stanton was een stoomschip van 466 registerton en in 1870 gebouwd. Gezagvoer der is kapitein B. Svendsen. Door bemiddeling van de reedery Peaca werd de verdere zorg voor de bemanning overgedragen aan het Deensche consulaat te Amsterdam. Het Wie8badeuer Tagebl. vau 8 Januari deelt uit KasBel mede, dat de strafkamer aldaar twee interuatiouale loteryzwende laars, de kooplieden Heinrich Sonnenrein uit Arnhem en Johannes Olsen uit Amsterdam, twee Hollanders, huo verdiend loon heeft gegeven. Genoemde beklaagden Stichtten eenige jaren geleden te Arnhem eeu loterij- onderneming ouder deu goedklinkenden titel „Rheinischer Baulcverein Kommandit- gesellachatt* en spiegelden het publiek in annonces in verscheidene Duitsche bladen voor, dat zij in 't bezit waren van 30 tot 1000 en meer origineele loten der Pruisische Klas- senloterij. Zij zochten in alle lagen der maatschappij medespelers in bedoelde loteo ofschoon zy in 't bezit van geen enkel origineel lot waren. Vele honderden zyn dope geworden van die annonces en hebben geen rooden pfenning gekregen. Olsen kreeg 1 jaar en 6 maanden, Sonnen rein 2 jaren en 6 maanden gevangenisstraf. GOUDA, 12 Januari 1909. Aan de Raadsleden is het volgende inge' komen stuk toegezonden Gouda, 5 Jannari 1909. Zooals uwe vergadering bekend is maak ten Gedeputeerde Staten dezer provincie bezwaar tegen de goedkeuring van de Begrooting der Gemeente voor het dienst jaar 1909 omdat in Volgnummer 154 dier begrooting o. a. begrepen was een subsidie ad f 200.— toegekend aan de afdeeling „Gouda en omstrekeu" van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers ten behoeve van haren Cursus voor de hoofdacle, welk sub sidie door ben geacht werd in strijd te z\jn met artikel 3, 3e lid der Wet op liet Lager Onderwijs, aangezien die cursus naar hun oordeel beschouwd moest worden als een „bijzondere inrichting tot opleiding van on derwijzers", waaraan van wege de Gemeente geen geldelijke bijdragen mogen worden toe gekend. Op ons voorstel besloot uwe ver gadering den 18 December jl. om redenen van adinini8tratieven aard bedoeld bedrag van de begrooting af te voeren, waarna deze de goedkearing van Gedeputeerde Staten heeft mogen verwerven. Aangezien wy het gewenscht blijven ach ten, dat de genoemde afdeeling een subsidie uit de gemeentekas ontvangt ten behoeve van haren Cnrsus voor de hoofdacle hebben wy de eer thar.s gevolg te geven aan ons U reeds kenbaar gemaakt voornemen uwe vergadering het voorstel te doen het .subsi die bij afzouderlyk besluit weder op de be grooting te brengen met de bedoeling om by niet goedkeuring van dit besluit de beslis sing van de Kroon in te roepen. Er moge twijfel bestaan over de vraag of de Wet het subsidiëeren van eene dergelijke instelling toelaat, over het algemeen nut der instelling valt niet te twisten en in zooverre is de toekenning van eene geldelijke bijdrage door de Gemeente alleszins gerechtvaardigd Er nemen aan den Corsus niet alleen openbare doch ook bijzonder* onderwijzers deel, niet alleen uit Gouda maar ook ait omliggende gemetnten. Wat na betreft de meening van Gedeputeer de Staten, dat liet subsidie in strijd zou zyn met de Wet op het Lager Onderwijs, die meening wordt door ons College niet gedeeld. .De inrichting is o. i. geen „bijzondere in richting tot opleiding van onderwijzers" als bedoeld in ariikel 3, 3e lid der geroemde wet, evenmin eene inrichting tot opleiding door hoofden van scholen genoemd in artikel 12 sub 2. Naar ons oordeel is hetjdoel van den Cursus, opleiding voor de hoofdonder wijzers acte, niet opleiding tot onderwijzer maar voortbekwaming van onderwijzers, op welken grond wy het subsidie niet in strijd met de Wet achten. Wy geven U mitsdien in overweging het meergenoemd subsidie wederom op de Be grooting voor het dienstjaar 1909 te brengen door te besluiten tot verliooging van Artikel 16 der le Afdeeling van Hoofdstuk VII der Uitgaven „Andere uitgaven, niet tot de vorenstaande beboerende" (Volgnummer 154) met f 200.- uf te schrijven van den post voor „Onvoorziene Uitgaven" (Volgnummer 204). avond had, deze door in het gezin van van Wingerden, waar haar vrijer thuis was. Zoo waren daar dien avond behalve dit paartje vereenigd een vijftal familieleden, waaronder ook Arie Moerkerk, de broeder der dienst bode. Tegen half elf stond Huigje op om naar haar dienst terug te gaan. Zij begaf zich naar de voorkamer op de eerste verdieping om haar mantel te halen en werd gevolgd door haar vrjjer, die den gaiiscben avond erg stil geweest was, hetgeen zy bem ook zeide. Woerlee, een zeer jaloersch man, die zelfs niet zien kon, dat zyn meisje kin deren van anderen aanhaalde, verweet haar, dat zy meer van haar broeder Arie, dan van hem hield. Tegelykertyd greep hy haar onverwachts biet en wierp haar op den vloer. En dadelijk daarop voelde zy zich gewond, waarom z\j om hulp riep. Na snel den de overige bezoekers van bet gezin van van Wingerden en ook haar broeder Arie toe, welke laatste, in de kamer gekomen, door een zijsprong een messteek ontweek hem door den razenden timmerman toege dacht, die voor men hem grijpen kon de trap afliep en de vlucht nam. Dadelyk werd hulp gehaald voor de veel bloed verliezonde dienstbode en de genees heeren, de heeren M. J. M. Vuylsteke en N. Waterman, spoedig verschenen, bevonden haar toestand levensgevaarlijk. Haar was een 15 centimeter lange snede over het rechterdijbeen toegebracht, waarbij verschil lende spieren zyn doorgesneden en een groote wonde aan de buik. Naar het ziekenhuis is Huigje onmiddellijk gebracht. Met de geneesbeeren verscheen ook ter plaatse de inspecteur van politie, de heer J. Postmus, die na de dienstbode een voorloopig ver hoor te hebben afgenomen, dadelijk maat regelen nam om den dader in handen te krygen. Zoo waren spoedig persoonsbe schrijvingen van den timmerman David Woerlee, die de Hooidrift op en de Delfts- havensche Scbie langs geloopen was, aan alle politie-bnreau's en posten gezonden. Blijkens deze persoonsbeschrijving droeg de vluchteling een bril. en toen nu in den afgeloopen nacht te omstreeks l t uur twee agenten van politie op dc Spaanschekade e«-n man ontmoetten, die daar heel vreemd rondliep en zagen dat hy een bril droeg, liepen zy op hem toe. met liet voornemen hem aan te spreken. De m m wachtte hun komst niet af. Hy snelde den Haringvliet ZZ. op en met een aanloop sprong hij daar tegenover perceel 62 te water, verdween onder de schotsen en verdronk. Twintig minnten later werd zjjn lyk door een agent van olitie met een schippershaak opgehaald en naar het voor drenkelingen bestemde gebouwtje op de algemeene uegraafplaats overgebracht. Op het lyk gevonden papie ren toonden aan, dat het de gezochte David Woerlee was. Het mes, waarmede hy zyn meisje, Huigje Moerkerk, de verwondingen toebracht, werd niet by hem gevonden. Naar we vernemen, zyn er onderhande lingen aangeknoojft met Mevr. N. C. Hop man—Kwast, de leidster van de alom be kende kinderoperettes, om ook in Gouda eens een opvoering te komen geven, welke onderhandelingen wel kans van slagen schijnen te hebben, en dus in onze stad ook binnenkort de kinderoperette „Pepina en de dwergjes", waarmede thans in den Haag en Amsterdam zooveel succes wordt behaald, voor het voetlicht zal komen. Mevr. HopmanKwast is do dochter van wijlen Jacob Kwast eertijds stadsmoziek- meester van Gouda. Door de politie alhier is aangehouden een gesignaleerd persoon, die nog twee dagen hechtenis moest ondergaan, bij is heden morgen naar het huis van bewaring over gebracht. Een persoon, die gisterenavord een politie- overtreding beging, beeft de agent van politie die hem bekeurde, mishandeld; hy is daarop door twee agenten gearresteerd en naar het bureau van politie vervoerd, waar tegen hem proces-verbaal is opgemaakt. Ten huize van J. van Wingerden aan de Noozemanstraat nr. 63, te Rotterdam, woonde als kostganger in de 29-jarige timmerman David Woerlee, (gisteren reeds korteijjk medegedeeld) uit deze gemeente herkomstig en tijdelijk werkzaam aan een fabriek aan den Heyschendyk te Rotterdam. Deze tim merman heeft verkeering met de 27-jarige dienstbode Huigje Moerkerk, die dienstbaar is by de dames Z. op den Nieaweo Binnen weg nr. 253. Zooals meer gebeurde, bracht Huigje Moerkerk, die Zondagavond baar uitgaan»- De vaart tusscben Rotterdam en Amster dam over Gouda is thans geheel open, hoe wel nog zéér veel fis aanwezig is. dat by de geringste vorst zichweer vast zet.Vandaar dat sleepbooten nog geregeld worden voorufge- gaan door een iisploeg De sleepbootdienst Van der Garden kwam gister weer binnen met een zevental vaartuigen uit Rotterdam, waaronder een lichter van de N. A. 8. M, De stoombootdienst Estafette heeft de vaart opengebroken naar Utrecht tot Montfoort, de Haarlemmermeer deed dit naar Bodegra ven on Boskoop. Voor zeilschepen is de vaart echter nog totaal onmogelijk. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben met toepassing van art. 212, tweede lid der Ge meentewet ten aanzien van de begrootingen der gemeenten Zevenhuizen en Nieuw-Lek- kerland, voor 1909 de posten „onvoorziene uitgaven" van die begrootingen verminderd ten einde de middelen aan te wijzen (wat door de raden dier gemeenten was gewei gerd) tot dekking van de verhoogde uitga ven voor de jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger, zooals die door Ged. Staten waren vastgesteld en bjj Kon. besluit goedgekeurd. Bevorderd: 1 Jan., tot conducteor der brievenmalen 2e klasse, de conducteur 3e klasse J. E. C. Haast 1 Febr., tot conducteur der brievenmalen le klasse, de conducteur 2e klasse J. Span- dawtot conductear der brievenmalen 2« klasse, de condncteurs 3« klasse J. Boivon, J. van Dijk, H. Oude Hendrikman, J. Rodors en LJ. vau Wezel; 1 Maart, tot conducteur der brievenmalen 2e klasse,'de conducteur 2e klasse J. F. H. Hendriks 16 Maart, tot conducteur der brievenmalen le klasse, de conductear 2e klasse J. E. Oepts. Verplaatst: 16 Nov. 1908, de klerk der posterijen en telegrafie 2e klasse E. van der Vegt, van Horst naar Amsterdam (tele- graafk.) 28 Dec. 1908, de klerk der posterijen en telegrafie le klasse N. Aanen, van Vmster- dam (telegraafk.) naar Zand voort; 1 Jan., de klerk der posteryen en telegrafie 2e klasse R. D. de Weerd, van het hoofd- telegraafk. naar het bypost- en telegraafk. „Stadhouderspleio" te 's Gravenhage; 16 Jan., de commies der posterijen en te legrafie J. C. Smid, van Breda (po-tk.) naar Middelburg (bureel Inspecteur)de klerken der posterijen eu telegrafie le klasse H. Navis, naar Oegstgeost en J. do Jonge, naar Akkrum, beiden van Amsterdam (telegraafk.), P. Mulder, R.Jzn., van Oegstgeest naar Am sterdam (telegraafk.) en L. O. Appels, van Meerssen naar Sittard de klerken der pos terijen en telegrafie 2e klasse A van Gerven, van het hoofdtelegraafk. naar het bypost- en telegraafk. „vau der Helststraat" te Amsterdam, J. R. Zweerus, van Gouda naar Frederiksoord, onder intrekking zijnor ver plaatsing naar Hardenberg, M. K. Perk, van het hoofdtelegraafk. naar het bypost- en te legraafk. „Veerkade" te Rotterdam, P. Brons veld. van Haaksbergen naar Winterswijk. A. J. E. Sweep, van Rotterdam telegraufk. naar Druteu. B. Heinsius, van Druten na>r Rotterdam (telegraafk.) en D. J. van Rijse- wyk. van Maastricht (telegraafk.) naar Meerssende hulptelegrafl-t P. C. H. M. Scholberg, van Rotterdam naar Maastricht 1 Febr., de hoofcoraraies der telegrafie J. H E. d'Arnaud. van Zwolle naar Am sterdam de opzichter der telegrafie Ie klasse P. J. M. de Jager, van Utrecht nuar 's Gra venhage de opzichter der telegrafie 3e klasse ©i H van Riel, van Venlo naar Zwolle de Werk der posterijen en telegrafie le klasse C. J. Korteweg, van Echt naar Rotterdam (telegraafk.)de klerk der posterjjon en te legrafie 2e klasse J. van Druneu, van Edam naar Amsterdam (telegraafk.). Ir ge trokken: de verplaatsing van do tijdelijke klerk der posterijen en telegrafie J. Dronkert (o.v.), van Rotterdam (tele graafk naar Geldermalsen. Eervol ontslagen o p verzjoek: 1 April, de brievengaarder te Weiduin, G. Gorter. Overleden: 30 Dec. '08, de udsistent T. Peetoom te Helder Dinsdag 12 Januari 1909 Vette ossen en koeien goeden aanvoer, prijxen waren *oor iste kwaliteit 35, ae 31 en 3e 27 ct. per halt KG. Magere ossen, melkvee en v^arkoeien, goed aangevoerd Vette kalveren goede aanvoer, iste kwaliteit 30, 2C 27 en 3e 24 ct. per half KG. Stieren goede aanvoer, prijxen waren voor iste kwal 30, ade kwal. 36, 3de kwal. 23 cents per hrlf kilo De handel had voor het meeste vee een traag verloop, beste melkkoeienJduur. Burgerlijke Stand. GEBOREN9 Jan. Simon, ouders Aj Hofman en H. T. de Vos. 10. Jannetje, ouders J. Pees en E. Bakker. GEHUWD 12 Jan. G. J. Bier en W. Schriek. OVERLEDEN 9 Jan. C. C. Sliedrecl.t, laatst wed. van G. v. d. Zwalm 75 j. 10. M. Hofstede, laatst wed van P. Leefiang 77 |j. A. Trompert 79 j. 11. J. G. van Uden, huisvr. van J. It. van Zuilen 57 j. 11 m. S. A. van Detb 86 j. J. Torkenburg lid G. Gras, wed. vau J. de Ble 71 j. 11 m. OPRUIMING eener groote collectie NOUVEAUTÉS in alsmede Prachtig, collectie l'el.lEIIIJIII van de goedkoopste tot de beste soorten. rAM/mSLrXbgg^f Mfmsróvr» Heden overleed tot onze diepe droefheid na eene korte ongesteldheid onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mejuffrouw Wednwe van den H^er Gkrrakdi'B van der Zwalm, in den ouderdom van 75 jaar en 5 maanden. Uit aller naam. H. J. J. 8LIEDRECHT. Gouda, 9 Jan. 1909.

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 2