van l)N. HET DORPSEIND. 1.70. Aïeuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» Dinsdag 19 Januari 1909. No. 10847. 47ste Jaargang Buitenlandsch Overzicht. lEllLLETOX. th T Rom.n u» 61oo Habtwio. Uit bet Duitsch vertaald. liOI INIII' COURANT Keuter seint uit Messina, d.d 16 Jan. In den afgeloopen nacht werden weder eenige lichte schokken gevoeld. Hedenoch tend stortten ten gevolge van een vr(j hevi- gen golfvormigen schok eenige gescheurde muren in. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. ontslaan. Maar daardoor komt hy in con flict met den Tsaar, want deze is rotsvast overtuigd, dat by aan de „ophangpolitiek” zyner gouverneurs-generaal de onderdruk king der revolutie en de redding van zyn troon te danken heelt. De kamer draaide met baar rond, ze werd duizelig en doodsbleek, walging en afschuw bevingen baar en sidderend riep ze uit „Raak me niet meer aan I Dat was de eerste keer en moet de laatste zyn. Al je goedheid is hiermee betaald, je hebt geen dankbaarheid meer te eiscben. Myn vyand had my niet onedeler kunnen behandelen dan jy.* De hartstochtelyke opgewondenheid, die Niklaas eenige oogenblikken van zyn zinnen beroofd bad, maakte plotseling plaats voor diepe verslagenheid, en niets kon de spijt en ’t berouw evenaren, die de afgewezene nu gevoelde. Hy sloeg de handen voor ’t,gelaat en waggelde naar de deur, terwyl hij, geheel gebroken, uitriep „Ga I ga Hy liet de deur achter zich open en ging tastend verder. Zy keek hem na. Was bet geen verbeel ding, was het werkelijkheid, wat ze daar beleefd had Zyn sleepende wegstervende tred gaf bet antwoord en een naamloos ellen dig gevoel bekroop haar. Alles in den vreemde wilde ze liever verdragen, dan nog eens het door hartstocht verwrongen gelaat zien van Niklaas Meisner. Zy ylde weg ze moest wegr zoo spoedig mogelyk. (Wordt vervolgd.) Om jouw liefde te winnen moet men je tot slavin maken, je minachten, mishandelen, verstooten, zooals die andere gedaan heeft!* Hy sloeg zich met de vuist tegen ’t voorhoofd. „Ik bid je, Niklaas,* zei ze verschrikt. „Stil!* gebood hy, haar hand krampach tig drukkend. „Zeg my wat ik doen kan om te voorko men, dat je vertrekt. Moet ik bidden, vleien, dreigen Wat wil je hebben, wat verlang je P Zeg het maar en je kunt bet krygen, al moet het myn leven kosten, maarblijf hier, ga niet heen. Je past niet in de groote wereld, Greta, want je bent te goed en te schoon, en staat daardoor aan vele onaan genaamheden bloot.*» Hy had gesproken zooals zyn fel bewogen hart hem ingaf. Voorzichtigheid en bedacht zaamheid werden verdrongen door de uiting van jaren lang bedwongen hartstocht. Hy zag met, dat ze van ontsteltenis ver bleekte, by het hooren zijner rede, toen zy den zin zijner woorden begreep. Hy merkte niet op, dat zy van angst beefde, toen ze zyn door hartstocht verwrongen trekken zag. „Was het myn schuld,* fluisterde hy, baar band tegen zyn berst drukkend, „dat jy blind waart dat je den armen kreupelen Niklaas niet tot man begeerde?* „Laat mij sei ze, hevig verschrikt en Men deelde reeds mede, dat de Liberische douane-kanonneerboot voor Glocester het Duitsche stoomschip Woermann, van de Woer- mann lyn, bad beschoten. Wolff’s bureau meldt, dat van Duitsche zyde het bericht komt uit Fransch- Guinea nog geen berichten ontvangen zyn, hoewel bet niet is aan te nemen, dat de stationneerende kruiser uit Kameroen naar Liberia vertrokken zou zyn, zonder dat dit by de Kegeering te Berlijn bekend is. De bedoelde kruiser is de Sperber, daar het andere stationneerende schip, de Panther, metingen in Z.W. Afrikaansche wateren verricht. Wat de oorzaak van het optreden der Liberia-douane kan zyn. is niet na te gaan. De Köln. Ztg. wyst er op, dat de Liberianen steeds zeer zonderling zyn opge treden tegen de Duitschers. Voor tien jaar moest de benoemde consul te Monrovia, Von Puttkamer, daar met een kanonneerboot heengaan, om de noodige achting voor de Duitsche rechten af te dwingen. De Köln. Ztg. hoopt dat spoedig de juiste toedracht der zaak bekend zal zyn, en dat de Duitsche Regeering niet zal terugdeinzen om van de party die schuld draagt van het incident, op afdoende wyze genoegdoening te verlangen. Een later bericht meldtDe kanonneer boot Lark van Liberia staat onder bevel van den kapitein Bugge van de Britsche vlootreservede andere officieren en het personeel der machinekamer bestaat even eens uit Engelschen. De taak van de Lark, die in September 1908 werd uitgerust, is het beletten der tallooze overtredingen tegen de douane-voorschriften, en te voorkomen, dat de havens van Liberia, die voor den wereldhandel niet geopend zyn, door vreemde schepen worden bezocht. Reuter seint uit Denver (Colorado), d.d. 16 Jan. Het ongeluk met den Rio Grandespoor- trein ontstond, doordat deze trein in botsing kwam met een goederentrein, die op een zyspoor werd gezet om den passagierstrein te laten passeeren. Beide machines werden omvergeworpen. De salonwagen werd ineen- gedrukt tegen een eerste klaswagen. Bjjna alle personen, die zich in den salonwagen bevonden, werden gedood. Naar het heet werden er by het spoor wegongeluk 50 personen gedood. Volgens de laatste schatting zyn er by de spoorwegramp 68 personen omgekomen. Nog zyn de dooden van de Radbod-myn in Westfalen niet opgedolven of reeds komt weer bet bericht van een ernstige mijnramp in Hongarije. Evenals by de Radbod-myn z(jn ook in de myn van Ajka in het comi- taat Vezprim een groot aantal mijnwerkers in de myn ingesloten. De brand ontstond door myngasontplofflng, toen 200 mijnwer kers in de groeve waren. Buitengewoon snel breidde de brand zich uit. Volgens het be richt in het Berliner Tageblatt werden 40 lyken uit de myn gehaald, die meerendeels met ontzettende brandwonden bedekt zyn. .Het reddingswerk is nog in vollen gang. De brandweer nib Vezprim rukte uit om de mijnwerkers te redden, maar moest dien ar beid opgeven, daar de brand wel gedeelte lik kon worden beperkt, doch de schachten ontoegankelijk waren door den rook de wa. 69) Alles had hy kunnen denken, maar dAt niet. En ’t was zyn eigen schuld. Had hy xhaar toen uit laten spreken, dan bad hy die gedachte misschien uit baar hoofd kunnen praten Het leven was ’t laatste jaar zoo schoon geweest I zoo heerlijk I trots alle rampen. Hij >wist niet wat hy hopen of verwachten mocht, als hy naar de woning aan den over kant keek, waar zij woonde, onder zijn dak- „O, Greta I* riep hij uit, „je wilt heengaan, ons verlaten? Heb ik dat aan je ver diend?* 'Zijn lippen trilden van ontroering. „Goede beste Niklaas,* zei ze schuchter, „koe danttaar ik je ben, boe veel ik van je houd Met een rrwen lach sneed hy haar ’t woord af en schreeuwde Jty, veel van mjj houden, mg lief hebben De Echo de Paris vernam uit Reggio, dat de kostelooze uitdeeling van levensmiddelen daar is gestaakt en de .gaarkeukens er in werking zyn gesteld. Te Palmi moeten, volgens een bericht aan de Secolo, longontsteking en pokken talrijke slachtoffers maken onder de bevol king, die geheel onbeschut is tegen den regen, welke er nu al drie dagen aanhield. Eenige barakken werden gebouwd, maar zy zyn in beslag genomen door de militaire autoriteiten. Er heeft zich te Palmi eeuige wrijving voorgedaan tusschen de bewoners en de of ficieren. Telken male wordt gedreigd met de afkondiging aldaar van den staat van beleg. De leden van den gemeenteraad van Palmi hebben, naar de Petit Bleu weet te melden, een vergadering gehouden in de open lucht en toen een motie aangenomen, waarbij de in een rapport van den commissaris des konings, generaal Tarditi, vervatte mededee- liogen onwaar genoemd worden. De generaal bad melding gemaakt van een aantal maat regelen, die ten behoeve der door de ramp getroffen bevolking zouden zyn genomen. De raadsleden beweren, dat de stad zich nog in den toestand bevindt, waarin zy door de ramp w^erd gebracht. De minister-president en koning Victor Emanuel werden per tele gram met die motie in kennis gesteld. Van verschillende zyden wordt opgemerkt, dat indien de reddingswerkzaamheden krach tiger waren aaogevat, veel meer lieden zou den zyn gered. De Corriere d’Italia meldt, zooals wy reeds met een enkel woord mededeelden, dat een tienjarige knaap met zyn beide zusters acht tien dagen lang in een kelder te Messina was opgesloten. Zy hadden brood en uien om zich te voeden. De jongen slaagde er eindelijk in om zich door het puin een doortocht te ba nen. Geheel naakt en bebloed kwam hy hulp vragen voor zyne zustere. Met groote moeite slaagden de soldaten er itii om de beide zus ters te redden. De moeder der kinderen is by de ramp om het leven gekomen, de vader bevindt zich in Amerika. De afgevaardigde Michell leidde eeue bij eenkomst te midden der ruïnes, en bepleitte daarbij de opheffing van den staat van be leg. De algemeene opinie is, dat de nortnale rcletOA n No. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per JK)8t 1.70. Afzonderlijke hommers V IJ F (J EN T EN. verrast, „ik vermoedde niet „Waarom ontweek ik je steeds?* ging by met heesche stem voort, haar vast tegen zich aandrukkend. „Waarom wilde ik je klagen niet hooren? Waarom bleef ik niet met je onder één dak wonen Omdat bet hier, in my, brandt als vuuromdat ik wach ten wilde tot je vergeten badtomdat ik hoopte dat je my lief genoeg zoudt krygen om myn lichaamsgebrek niet te tellen.* Een hartsbrekend zuchten, waaruit de gansche hopeloosheid van een mislukt leven klonk, deed hem even zwijgen. Daarna ver volgde hy, gebroken„Blyf by m£wordt myn vrouw. Ik wil je met rykdom over laden en eiken wensch van je vervullen, maar wees de mijne; ik kan je niet missen.* Hy omarmde haar onstuimig en zei heftig „Denk je, dat ik niet genoeg geleden heb, toen die pronkerige verrader je my de eerste maal obtstal P Ik heb je nu tweemaal het leven gered, op den derden keer wacht ik niet. Vrijwillig ben je tot me gekomen, ik heb je niet geroepen. Nu moet je blijven, je moet de mijne zyn, my geheel toebehoo- ren, of er gebeurt een ongeluk!* Een oogenblik was ze weerloos en voelde zyn brandende lippen hartstocbtelfik de bare drukken, maar plotseling kreeg ze baar kracht en bezinning terug, rukte zich los en sprong op. terleiding en de ventilalie-inricbtingen werk ten niet meer. Als oorzaak van de ramp wordt kortslui ting in de electrische leiding aangegeven. Van de 200 mijnwerkers die in de myn wa ren. zyn er 144 gered, waarbij 14 ernstig gekwetsten. Zestien menschen ontbreken nog, en men vreest dat zij wel niet meer in leven zullen zyn. De stoelrecbter verklaarde, dat van pogingen tot redding geen sprake is. De vice-gespan Kaller, die onmiddellyk naar de plaats der ramp vertrok, schonk duizend kronen voos» ondersteuning der slachtoffers en voor het aanschaffen van levensmiddelen. De herkenning der gevonden lyken wordt zeer bemoeilykt, door de om standigheid, dat vele dooden ontzettend ver minkt zyn. De leider der Octobristen Goetsjkof wyst er in de Russische bladen op, dat er in den laatsten tyd een sterk „dualisme” valt op te merken in de binnenlandsche Staatkunde van de regeering. Het kabinet neemt tegenover voorstellen tot hervorming een meer dan onverschillige houding aan en hoewel der regeering bekend is dat een groot aantal hoogere bestuursambtenaren ten eenenmale misplaatst zijn in hunne betrekkingen, doet zy niet bet minste om de onbruikbare ele menten door betere te vervangen. Minister-president Stolypin heeft, naar herhaaldelyk gebleken is, een buitengewoon ongunstige meaning over een aantal gouver neurs en toch blijven zy ongehinderd in hun functie. De benoeming van Kurlof tot hoofd van het ministerie van binnenlandsche zaken heeft, volgens Goetsjkof, een buitengewoon slechten indruk gemaakt, en tevens bet be- wjjs geleverd welke richting de regeering uit wil. Deze verklaringen van Goetsjkof, dien de kadetten juist te veel toegevendheid tegen over de regeering verwijten, maken, zegt de Petersburgsche berichtgever van het „Befl. Tagebl.”, juist, omdat zy gevloeid zyn uit de pen van dezen staatsman, een eigenaardigen indruk. Dit geldt in het bijzonder van het, aan het adres van het, kabinet gerichte ver wijt, dat het draalt met de hervormingen, terwijl toch de invoering daarvan in de eerste plaats van de Doema afhangt. Maar Goetsj kof is het toch in menig opzicht terecht niet eens met vele maatregelen van de regeering. Nog dezer dagen heeft hy o. a. met kracht aangedrongen op bestraffing van den be- ruchten oud-gouverneur van Moskou. Rein- butt, wetende dat zeer invloedrijke personen doende zyn om dezen hooggeplaatsten boos doener aan de armen van de gerechtigheid te onttrekken. Hy heeft Stolypin te ver staan gegeven, dat de Doema geenszins zal dulden, dat deze misdadiger ongestraft blyft. Dit wordt voor minister Stolypin een zeer moeilyk geval, daar bet Hof „verdienstelijke” mannen als Reinbuit gaarne de hand boven het hoofd houdt. Volgens door den correspondent ingewon nen inlichtingen is Stolypin ten opzichte van de gouverneurs-generaal in een zeer moeilyk parket. De Tsaar is nl. van meening dat deze ambtenaren direct onder hem geplaatst zyn en dat de minister-president niet bevoegd is controle over hen uit te oefenen. Maar in de Doema wordt Stolypin verantwoordelijk gesteld voor de ambtelijke misbruiken van deze heeren. Zoo beeft hy onlangs eerst op aindringen van Goetsjakof den gouverneur- generaal van Moskou Harschelmann moeten Reuter seint uit Konstantinopel, d.d. 16 Januari De „Turquie” beweert uit welingelichte bron te hebben vernomen, dat Bulgarije van plan zou zyn de strook van bet grondgebied van Oost-Roemelië, die door Mahomedanen wordt bewoond, aan Turkije af te staan, als aequivalent voor een gedeelte van de door de Porte gevormde gedeeltelijke schadeloos stelling. Telefoon No. 89 A D V E R T E N' I E N worden geplaatst van 15 regels a 50 (genten; iedere regel meer 10 (Jenten. Groote letteis worden berek<*nd naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 1